Goede bedoelingen die geen vrede brachten ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 4 In 1978 verbleef een groep van veertig jongeren uit Belfast drie weken in Hazerswoude. Ze kwamen uit twee van de ergste buurten van de stad: de katholieke New Lodge en de protestantse Tigers Bay: Drie weken deden de protestantse en katholieke jongeren iets waartoe zij thuis nooit in staat waren: min of meer normaal met elkaar omgaan. Terug in Belfast ging dat niet meer. Ook nu, vijftien jaar later, durft niemand zó maar van de ene naar de andere buurt te lopen. Een reportage uiteen stad waar de muren van geen wijken weten. Rood-wit-blauwe stoepranden en muurschilderingen in Belfast die niets aan duidelijkheid te wensen laten: niemand zal ontgaan dat hij in de protestantse wijk Tigers Bay is. In Glengormly is het rustig. Hier, in de ze gemengde buitenwijk van Belfast, hoef je je geen zorgen te maken, wordt verteld. Goed, een jaar geleden is het politie bureau opgeblazen en vorige week nog zijn er drie mensen doodgeschoten. „De 82-jarige man hier direct achter werd gedood. Ze kwa men bij hem aan de deur en schoten hem neer." Maar normaal merk je hier echt niets van de burgeroorlog die in de afgelopen 25 jaar aan meer dan 3000 mensen het loven heeft gekost. „Hoe moet ik je dat nou uitleg gen?" Een wijk waar je je wèl zorgen moet maken is New Lodge. De oude katholieke buurt ligt in het gebied dat in Belfast bekend staat als murder mile. Nergens in Noord-lerland wer den de afgelopen jaren meer mensen ver moord dan in de vierkante mijl waarin New Lodge ligt. Bij de laatste peiling stond de Lodge nog nummer twee op de lijst van Belfastse buurten met veel werklozen en veel geweld. Een katholiek getto van de bovenste plank. Als we hier 's avonds tegen negenen ergens aanbellen, gaat de deur na veel heen en weer gepraat uiteindelijk op een kier. De heer des huizes staat klaar met een ijzeren pijp in zijn handen, de hond zit in de houding om zijn tanden in een mogelijke belager te zetten. We zijn op zoek naar mensen die vijftien jaar geleden in Hazerswoude waren op uitnodi ging van de Vredesgroep Hulp Noord-Ierland. Veertig jongeren die toen zo'n vijftien jaar oud waren uit de katholieke New Lodge en de protestantse Tigers Bay vormden de eerste groep jongeren die naar Hazerswoude wer den gehaald om drie weken lang met elkaar op te trekken. Sean verzorgde in die tijd tijdens de zo mervakantie activiteiten in het meest noor delijke - en meest gevaarlijke - deel van de Lodge. De helft van de katholieke jongeren werd door hem zo'n beetje van de straat ge plukt en op het vliegtuig gezet. Hoe kijken de 15-jarigen van toen terug op hun trip naar Nederland en hoe maken ze het nu? De opzet van de bezoeken aan Ne derland - die doorgaan tot op de dag van vandaag - was een bijdrage te leveren aan de verzoening van protestanten en katholieken in deze verscheurde uithoek van het Vere nigd Koninkrijk. Dat de goede bedoelingen geen vrede hebben kunnen brengen is wel duidelijk. Anderhalve week geleden vloog een viswinkel aan de Shankill Road door een IRA-bom de lucht in. Sindsdien bestaat het lokale nieuws afwisselend uit moorden en begrafenissen. Gematigd Dankzij de hulp van Sean lukt het om zonder al te veel moeite vijf katholieke deelnemers aan de Hazerswoude-trip van 1978 op te spo ren. Relatief veel katholieken wonen nog al tijd in of vlak bij hun oude wijk. Vijf zijn er uiteindelijk bereid te praten;. Jim, Maria, Mary, Louis en John. Prote^antse deelnemers vallen heel wa; moeilijker te traceren. In het buurtcentrum in Tigers Bay herkent één van de aanwezige dames haar echtgenoot Jackie op een vijftien jaar oude groepsfoto. Zij gaat meteén naar huis om hem te halen. Hij is de enige van de twintig protestantse deelnemers die nog in de Bay woont. Jackie weet te vertellen waar Elisabeth en Harry zitten: verhuisd naar rus tiger delen van Belfast. Ze zijn nu allemaal rond de dertig en op John na, allemaal getrouwd, vaders en moe ders van twee tot vier kinderen. Behalve Jackie hebben ze allemaal een baan, of zijn ze getrouwd met een werkende man. Zonder uitzondering blijken ze redelijk gematigd ten aanzien van de andere religie; een flink deel heeft vrienden 'aan de andere kant'. Maar ze ker op dit moment is er niemand uit de Bay die zich in de Lodge waagt, en niemand uit de Lodge die een voet in de Bay durft te zet ten. De twee aangrenzende wijken worden van elkaar gescheiden door grote hekken waarvan de poorten 's nachts op slot gaan; overdag staan ze open. Alle acht vinden ze dat er nu eindelijk een eind aan het geweld moet komen. Maar de meningen verschillen over de waag wie de eerste stap dient te zetten: de IRA of de Britse regering. De moorden door de beide strijden de partijen worden veroordeeld. Sommige deelnemers aan de Hazerswou- de-trip van 1978 weten zich het verblijf in den weemde nog heel gedetailleerd te herin neren. Maria vertelt trots dat ze de pluche Snoopy die zij op de Hazerswoudse jaar markt won, nog altijd heeft. „Maar hij is nu wel behoorlijk versleten. Snoopy ging van kind naar kind." Maria, een stevige dame met grote ringen aan zeven vingers, is moe der van drie kinderen, van wie de oudste 11 jaar. Nummer vier wordt over drie maanden verwacht. De vakantie in Hazerswoude was zinvol, daar is iedereen het over eens. Nuttig immers om kennis te maken met 'de andere kant'. Maar de meesten voegen daar meteen aan toe dat het voor hen eigenlijk niet zo nodig was: zij hadden eerder al contact met men sen van de andere religie. De contacten die vijftien jaar geleden in Nederland werden op gebouwd zijn op een enkele uitzondering na verwaterd. Maar dat geldt zowel voor de an dere als voor de eigen kant. Troosteloos New Lodge is een zeldzaam deprimerende wijk. De buurt biedt een troosteloze aanblik. Tot in het kleinste hoekje is de bodem aange smeerd met asfalt en beton. 'Voor gras sprietjes bleef er zelfs geen kiertje tussen de tegels om zich door naar boven te wringen. Kleine voortuintjes worden begrensd door stenen muurtjes. Ook de tuintjes zijn volge stort met beton. De natuur beperkt zich noodgedwongen tot een verkreukelde pot plant op een enkel muurtje. Tigers Bay is van hetzelfde laken een pak. Het enige verschil: in deze protestantse buurt zijn in hele straten de ramen en deuren dichtgemetseld. Voor de deuren van de wei nige bewoonde huizen hangen zware ijzeren platen. De vreemdeling die zich gewapend fototoestel door de n-ijk begeeft 'Maar de trip naar Hazerswoude was zinvol' wordt van achter de vitrage nauwlettend in de gaten gehouden. Are ye from the Bay? roe pen kinderen van veilige afstand. Jim (katholiek) is 30 jaar, vader van drie kinderen en vuilnisman van beroep. Hij was ook in Hazerswoude. Hij vertelt hoe ze bij de gemeentereiniging proberen aanslagen te voorkomen. De katholieken werken er over het algemeen gescheiden van de protestan ten. Als katholiek doet Jim zijn job uitsluitend in katholieke wijken en in gemengd gebied. De katholieken en de protestanten gebruiken echter wel dezelfde kantine; om beurten, nooit tegelijkertijd. De kantine is daardoor geen duidelijk doel voor terroristen. Die in de katholieke wijk Falls was dat wel. Bij één van de vele vergeldingsacties na de Shankill-bom verloren hier twee van Jims collega's het le- Jim woont in het uiterste zuid-oosten van de Lodge. We lopen terug naar Seans huis in het noord-westen. Halverwege vertelt hij dat er in de straat waar we op dat moment lopen de afgelopen 20 jaar al 25 mensen zijn dood geschoten. In de rest van Noord-lerland schijnen de straten op dit moment na zons ondergang uitgestorven te zijn. Maar hier, in het hol van de leeuw, spelen de kinderen nu ook om tien uur 's avonds pog gewoon op De volgende dag komt Maria langs bij Sean. Zij woont tegenwoordig net buiten de Lodge. Maria heeft de schrik flink te pakken. De afgelopen nacht om vijf uur huilde haar dochter. Maria stond op om haar haar medi cijnen te geven. „Maar ik durfde geen licht aan te doen. Zo bang ben je om de aandacht te trekken." Maria heeft inmiddels besloten een zwaardere voordeur in haar huis te zet ten. In de oude zit te veel glas, daar kijk en schiet je te gemakkelijk doorheen. Al voordat de Shankill-bom af ging was de situatie hier gespann vn. Drie dagen voor die mislukte aanslag op de top van de protes tantse terreurorganisatie Ulster Freedom Fighters (UFF) werd er in de Lodge een man doodgeschoten. Niet alleen in de Lodge maar ook in de Bay zaaide die moord angst. De ge bruikelijke reactie op een moord in de Lodge vergelding in de Bay. Leerzaam Sean heeft nog een videoband van de bezoe ken aan Hazerswoude in 1978 en 1980. Hij geeft een exemplaar mee voor Louis. Hij is sinds acht jaar getrouwd met Theresa. Ze ko men beiden uit de Lodge, woonden twee straten bij elkaar vandaan. Beiden waren in dertijd enthousiaste bezoekers van de Artil lery youth club aan de zuidkant van de Lod ge. „De jeugdclub was fantastisch; altijd wat te doen. We woonden er gewoon. Uit school móesten we naar de jeugdclub", vertelt Louis. De twee wonen tegenwoordig net bui ten de Lodge. Beiden werken: hij als vorkhef- truckchaufïeur, zij als tandartsassistente. Ze hebben twee kinderen. Hij is de eerste die toegeeft dat hij voor de reis naar Nederland geen contact had met protestanten. „De trips zijn heel goed, want je leert dat de andere kant geen hoorns heeft", vult zij hem aan. Louis vertelt over de gemengde scholen in Belfast. Er zijn zelfs mensen uit het midden van de Lodge die hun kinderen naar een ge mengde school ergens ver buiten de eigen wijk sturen, weet hij. Het lijkt de ultieme ma nier te zijn om kinderen van verschillende re ligies structureel met elkaar in contact te brengen. Maar Theresa heeft haar bedenkin gen. „Het is natuurlijk fantastisch, maar ik zou het toch niet doen. Op zo'n school moe ten zeker op dit moment erg veel spanningen zijn." urschilderingen gedenken de bewoners v de strijd tegen de Engelsen. samenleven. Zelfs niet als de oorlog over is." Theresa wijst op haar kinderen van anderhalf en zes jaar. „Zelfs zij zullen zoiets niet meer meemaken. Misschien hun kinderen." Ze vertelt hoe ze aan die pessimistische toe komstverwachting komt. „Ik voed mijn kin deren niet op om de Britse soldaten te haten. Ik zou ze vermoorden als ze een soldaat uit zouden schelden. Maar wij werden ook al zo opgevoed en toch scholden we op soldaten en gooiden we stenen naar ze. Het is de straat die dat met je doet." Gerry Adams, de leider van Sinn Fein - de politieke tak van de IRA - is de laatste dagen regelmatig op de Britse televisie te zien. Adams geeft commentaar op de afwijzing van het vredesplan dat hij samen met SDLP- leider David Hume heeft opgesteld. Hij draagt de IRA-man die bij de bomaanslag op de Shankill Road om het leven kwam naar zijn laatste rustplaats. Adams, voor de pro testanten niets minder dan de rechterhand van de duivel, mag onder de Britse censuur- wetgeving op de televisie verschijnen. Maar diezelfde wet verbiedt dat de woorden van de Sinn Fein-leider de ether in worden geslin gerd. De BBC lost dat eenvoudig op door Adams na te synchroniseren. Logica Jackie is de enige van de groep van 1978 die nog in de Tigers Bay woont. Waarom bleef hij hangen in de buurt vol geweld en verval? „Vanwege de dorpsatmosfeer, iedereen kent hier iedereen", zegt hij. Bovendien is het bij zonder handig dat een groot deel van zijn fa milie op loopafstand woont. Jackie is werkloos. „Ik heb geen tijd om te werken, ik heb te veel kinderen", verklaart hij zijn situatie. Hij is de vader van vier zoons, van wie de oudste twaalf jaar. Zijn uitkering ligt te laag om er een gezin van zes personen van te onderhouden. Zo af en toe vindt Jackie tijd om wat zwart bij te klussen. Jackie komt uit een onvervalst loyalistisch nest. Zijn vader was betrokken bij een protes tantse terreurorganisatie, tot hij drie jaar ge leden door de IRA uit de weg werd geruimd. Als geen ander begrijpt Jackie de logica van de geweldsspiraal in zijn stad. „Om tot vrede te komen moet de IRA een staakt-het-vuren afkondigen. De loyalisten zullen dan meteen volgen. Maar als de IRA nu een staakt het vu ren afkondigt dan gaan ze af. Ze moeten wel doorgaan." In vergeldingsacties voor de Shankill-bom zijn op dat moment zestien ka tholieke burgers om het leven gekomen. De organisatie waarvoor zijn vader zijn le ven heeft gegeven kan bij Jackie niet op veel sympathie rekenen. „Ze zien zichzelf als onze beschermers, maar ze zijn het niet. Het zijn gangsters." Ook de IRA is wat hem betreft zinloos bezig. „Men vocht voor gelijke rech ten voor katholieken. En dat werd bereikt. De hoogste tijd nu dat er een eind komt aan het geweld. Iedereen is het' gewoon hartstikke Peter McKee is voorzitter van Connection Europe, de organisatie die in Noord-lerland de gemengde trips naar Nederland en Zwe den coördineert. Hij waarschuwt voor te ho ge verwachtingen. Niet iedereen komt be keerd terug. De IRA-man die aan de Shankill Road zichzelf en negen bezoekers van de vis winkel doodde, was een paar jaar geleden met een soortgelijke trip naar de Verenigde Staten mee geweest.... Desondanks gelooft McKee heilig in het nut van de reizen. „Ik denk dal het belangrijk is om jongeren ervaringen op te laten doen buiten hun eigen gebied. We zijn hier altijd heel erg met onze eigen problemen bezig. Goed om te zien dat er ook mensen zijn die anders leven." Soms blijven na een bezoek aan het buitenland de ouders uit de verschil lende wijken elkaar bezoeken, of nemen de kinderen zelf het initiatief. Daarnaast ver zorgt Connection Europe voor en na dc trip naar het buitenland het één en ander om de groep bij elkaar te houden. Bijdrage „We zijn er niet op uit om de politieke situa tie in Noord-lerland te veranderen",-verze kert McKee. „Dat kunnen we niet. Maar het is wèl mogelijk om onze bijdrage leveren aan een eventuele oplossing. Als mensen maar contact hebben met elkaar, dan komt daar door wellicht een oplossing dichterbij." £larry woont met vrouw en drie kinderen op anderhalve kilometer van de Lodge. Op loopafstand van zijn moeder, maar wel in een wijk die een stuk veiliger is dan de buurt waarin hij 29 jaar geleden werd geboren. Een paar maanden geleden werd een straat ver derop een gevangenisbewaarder in zijn huis vermoord. Afgezien daarvan is het hier al twee jaar rustig. Harry herinnert zich nog heel goed hoe hij als kleine jongen op de grens met de Lodge de katholieken bestreed. „Je gooide stenen, maar je wist niet waarom. Als mijn vader het had geweten zou hij me een pak slaag heb ben gegeven. Hij zat bij de marine en zei al tijd: als je wilt vechten moet je in het leger gaan." Kort na zijn terugkeer uit Nederland kwam Harry te werken in het bedrijf van de vader van één van de katholieke jongens die mee waren naar Hazerswoude. De twee werden goede vrienden. „We gingen regelmatig sa men'in de stad iets drinken. Maar we kwa men niet in eikaars wijk. Je stapt toch ook niet uit de auto midden in een safaripark....?! Eén keer trok hij wel de katholieke buurt in; toen zijn baas, de vader van zijn vriend, was overleden. Hij ging condoleren en kreeg een bidprentje mee naar huis. Het ontroerde Harry. „Dat bidprentje betekent heel veel voor me. Protestanten doen zoiets niet. We bewaren het in onze familiebijbel." Het verblijf in Nederland heeft volgens hem wel degelijk bijgedragen aan de accep tatie van het andere geloof. En nog maar een paar jaar geleden kwam de reis hem nog heel goed van pas. „Ik stond voor een kroeg maar kon er niet in. Toen zei ineens de uitsmijter tegen me: hé, ken ik jou nitt van Holland?! Het was een katholieke jongen die in 1978 ook mee ging. Hij liet me binnen en we heb ben samen een pint gepakt en wat gepraat. Zonder het bezoek aan Nederland was ik die kroeg nooit binnen gekomen...."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29