Oud dorp in droomgebied Toerisme Info Les Gets ZATERDAG"! 3NOVEMBER1993 REDACTIE «ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REISBERICHTEN Annuleren kan soepeler Interhome heeft de annuleringsvoorwaarden versoepeld. Wie bij de Zwitserse organisatie een huis, bungalow of appartement heeft ge huurd, kan tot 42 dagen voorvertrek kosteloos annuleren. Daarna moet tot aan de vertrekdatum de helft van de huursom worden vol daan, maar indien er een bewijs 'van een dringende reden' is, is ook dat niet nodig. Info: Interhome Amstelveen, telefoon 020 - 643.41.41 of het AN VR-Reisbureau. Jaarlijkse roeisloepenrace Proberen zo snel mogelijk van Muiden naar Pampus en van Pam pus weer terug naar Muiden te roeien. Dat is de uitdaging voor veertig sloepen, die op 13 en 14 november deelnemen aan de jaar lijkse roeisloepenrace. Wie het spektakel vanaf het water wil volgen, kan aanmonsteren op de Mobidik 4, die vanuit Almere Haven ver trekt. Zaterdag om 13.30 uur en zondag om 10.30 uur. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de VW-kantoren van Almere Stad, Almere Haven, Bussum, Hilversum, Huizen, Naarden en Lelystad. Info: VW Gooi en Vechtstreek in Naarden, telefoon 0.21.59- 4.41.14 Rijbewijs voor hondenslee Wie hondensleerijden wil leren, kan in Tauplitz (Steiermarken) te recht. Br staan negentien honden te trappelen van ongeduld (daar van worden er twaalf ingespannen), erJs een slede en er is een le raar: 'Musher' Hans Rohrer. Volgens hem is een week voldoende om het kunstje onder de knie te krijgen. Voor de eerste rit staan theorie, omgang met honden en een droogtraining op programma. Info: Tourismubiiro Tauplitz, telefoon 09 - 43 - 3688.2446. Jaarbeurs Verzamelaars In de Jaarbeurs van Utrecht wordt zaterdag 13 en zondag 14 no vember de Verzamelaarsjaarbeurs 1993 gehouden. Meer dan twee duizend standhouders zullen zo is de verwachting 25.000 ver zamelaars ontvangen. Tijdens de beurs worden prijzen uitgedeeld aan de inbrengers van respectievelijk de grootste, de vreemdsoor- tigste en de meest educatieve verzameling. De leukste kindercollec tie zal eveneens worden gelauwerd. Openingstijden op beide da gen: van 10.00 tot 17.00 uur. Naar de Baltische Staten Zomer in Riga. Veel leerlingen van het plaatselijke conservatorium pro beren op straat iets extra's te verdienen, foto rob van den dobbelsteen Stichting Marco Polo is een van de weinige reisorganisaties in Ne derland die reizen naar de Baltische Staten organiseert. Dat zal niet lang zo blijven. Diverse grotere touroperators zijn reeds bezig met de voorbereiding op stedenreizen naar Tallin (Estland), Riga (Let land) en Vilnjoes (Litouwen). Voor de onvermijdelijke grote drukte begint, organiseert Marco Polo er nog een paar. Sint Petersburg is ook in het reisschema opgenomen. Info: Marco Polo in Amstelveen, telefoon 020 - 643.00.77. Expositie Vreugde en Verdriet Er is nog even tijd, want hij blijft tot september 1994: de expositie 'Vreugde en Verdriet' in het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen. De tentoonstelling bestaat uit schilderijen en tekeningen van kunste naars die rondom 1900 het Zuiderzeegebied bezochten. Hoogte punt: 'De begrafenis van een visser' van de Franse schilder Hani- cotte. Het binnenmuseum van het Zuiderzeemuseum is het gehele jaar geopend, behalve op de kerstdagen en nieuwjaarsdag. Info: Zuiderzeemuseum in Enkhuizen, telefoon 02280 - 10122. Schaatsen op de Weissensee Er worden ruim drieduizend schaatsers uit Nederland verwacht, maar volgens Christopher Gruber, de directeur van de plaatselijke VW, kunnen er nog wel een paar bij. De schaatsmarathon op de Weissensee in Karinthië is binnen een paar jaar uitgegroeid tot een halve Elfstedentocht. Komend seizoen vindt de rit plaats in de periode van 29 januari tot en met 2 februari. Er kan niet alleen worden ingeschreven voor de officiële 200 kilometer lange tocht, maar ook voor 'ommetjes' van 50 en 100 kilometer. Wie het nog gekker wil, kan op 1 februari deel nemen aan de Wereld Winter Triathlon 10 kilometer lopen, 20 ki lometer langlaufen en 50 kilometer schaatsen). Van 24 januari tot 20 februari 1994 verblijft oud-wereldrecorhouder Hans van Helden op de Weissensee om belangstellenden in drie daagse cursussen een goede schaatstechniek bij te brengen. Info: VW Weissensee, telefoon 09 - 43 471 322 200. Les Gets bewaarde authentiek karakter Les Gets zelf heeft een uitste kend skigebied, waar iedere ca tegorie skiër uit de voeten kan. Maar wat het dorp zo bijzonder maakt is de directe aansluiting op het enorme Frans-Zwitserse skigebied Les Portes du Soleil, met meer dan 650 km pisten. Met één skipas kun je vanuit Les Gets skitochten maken naar dertien Franse en Zwitserse ski gebieden. Al die gebieden zijn aan elkaar gekoppeld. Skitoch ten (Skisafari's) in dit enorme gebied zijn een belevenis. Ze worden onder meer georgani seerd via reisorganisator Vrij Uit. Het aardige is, dat je bij je safari voor verschillende moeilijk heidsgraden kunt kiezen. De echt superenthousiaste skiër die enkel en alleen komt om te ski ën en dan bedoelen we echt skiën, de crack dus kan deel nemen aan pittige tochten. Ski fanatique is de bijnaam die de ze groep inmiddels heeft gekre gen. Het tegendeel daarvan is de groep Skieurs fantostique die door Nederlanders goedmoedig spottend 'de koffieclub' wordt genoemd. Om tien uur weg is vroeg genoeg. En als ze in Avo- riaz zijn, willen ze daar best eens een uurtje winkeltjes kij ken. En het terrasje in de zon in Morzine bevalt zo goed dat 'we best nog een kwartiertje kunnen blijven zitten'. De meeste deelnemers kiezen echter voor de safari die onder de naam Skieurs du soleil wordt uitgevoerd. Lekker skiën, op tijd pauzeren, niet te fanatiek en toch het hele gebied verkennen. De routes en de systematiek zijn bedacht en uitgewerkt door Tony Merkin. Het aardige is dat de "fanatieke skiër na een paar dagen wel eens een dagje met de koffieclub op stap wil, en een ander juist eens een pittig dagje wil hebben. De gidsen die wij hebben meegemaakt, spreken Nederlands en zijn uitstekend. Reisbescheiden Met de auto naar Les Gets is vanaf Utrecht ongeveer 1150 km via de route: Breda, Brussel, Luxemburg. Metz, Dijon, Ma con, Genève, Chamonix, afslag Cluses daarna nog 22 km via Taninges naar Les Gets. Wie geen tolgeld wil betalen (wel Zwitsers Autobahnvignet ko pen!), kan kiezen voor de route via Duitsland en Zwitserland: Frankfurt, Bazel, Bern, Vervey richting Martigny, afslag Ville- neuve richting Evian en Thonon les Bains (langs het Meer van Genève). Verdere informatie: Office du Tourisme, BP 27, 74260 I*s Gets, Frankrijk of Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, telefoon (Ski Info) 020-638.19.91. LES GETS BERT URI De torenkerk is het hoogste gebouw van Les Gets. Het eerste dat opvalt in de Franse wintersportplaats Les Gets (Haute Savoie) is het dorpse karakter. Vol trots zeg gen de inwoners: ,,De toren van de kerk is ons hoogste gebouw". Les Gets noemt zich dan ook: Station Village des Portes du Soleil. Dit om het verschil te duiden met andere Franse wintersportgebieden, die berucht zijn om hun gigantische appartementencomplexen. In het berg dorpje Les Gets is nog heel veel van het authentieke ka rakter bewaard gebleven. Opvallend en zeer plezierig zijn er bovendien gastvrijheid en vriendelijkheid. daar freewheelen we door het bos over de groene piste weer terug naar ons hotel, dat hon derd meter van deze route af ligt. 's Middags gaan we even naar de hellingen van de Mont Chéry, aan de andere kant van Les Gets. Het skigebied daar stelt niet zo bar veel voor. Interessanter is het kleine skimuseum, dat vlak onder de top in het restaurant Le Solerey is ondergebracht. Fo to's die de ontwikkeling van het skiën in beeld brengen. Oude ski's, bindingen, schoenen en zovoort. Verder is er een bob slee uit het begin van deze eeuw. Een busje brengt ons de vol gende dag in twintig minuten via Morzine en langs Lac de Montriand waar mensen aan het langlaufen zijn naar Villa- ge d'Ardent. Vanuit Ardent gaan we met een cabine naar het dal net buiten Lindarets, waar een hele roedel liften bij elkaar Les Gets ligt op 1170 meter hoogte. Aan de ene kant de zacht glooiende beboste hellin gen van de 1850 meter hoge Mont Chéry, aan de andere kant de vriendelijk aandoende bos rijke al men van Les Chavannes (1485 m). De eerste dag beginnen we rustig aan. Vanaf het hotel skiën we naar Les Gets om vervolgens via de 'La Rosta'-stoeltjeslift op het zonnige plateau Les Cha vannes te belanden. De terras jes zitten hier vol. Flet is een heerlijk skigebied voor de hele familie. Er zijn niet alleen blau we, maar ook een flink aantal groene (bijna vlakke) afdalin gen. Fluitje van een cent voor zelfs de grootste angsthaas. Die morgen maken we een lekker rondje. Vanaf 'la Tête des Crêts' dalen we op ons dooie akkertje via een rode en blauwe piste naar Le Pleney, en van- komt. Daar wordt Joux de la Verte het doel. We glijden over een lange piste door het bos. Al leen op het laatste stukje is het even uitkijken: complete scho len uit Parijs, Moulin en Le Cay- lar proberen in schuss naar be neden te komen. Prachtig. Overal kinderen. Soms liggen ze op een grote spartelende hoop te gillen van het lachen. Geitendorp Omstreeks het middaguur skiën we naar het bergdorpje Linda rets. Er staan hooguit twintig la ge houten gebouwtjes. Daken met houten pannen. Village des Chèvres, geitendorp. Vriendelij ke mensen. Een verademing vergeleken bij de wijze waarop veel Oostenrijkers in winter sportgebieden met hun gasten omgaan. Toen vye de tweede keer in tearoom Le Schuss kwa men, werden we begroet alsof we er al jaren kwamen. Terug van een tocht is het ge woon een must om in Les Gets even het Museé de la Musique Mécanique binnen te stappen. Het is tot half zeven open. Het heeft een van de mooiste Eu ropese collecties mechanische muziek. Drie etages vol speel dozen, pianola's, draaiorgels, orchestrions. Je kunt het zo gek niet bedenken of het staat er. De eerste pathéfoon, de aller eerste juke-box... De volgende dag met het mi- nibusje in twintig minuten naar Les Prodains. Daar nemen we samen met nog honderd man de téléphérique naar Avoriaz. Daar zijn we in vijf minuten. Futuristisch aandoende hoge gebouwen en een skigebied (Les Portes du Soleil) dat zich alleen maar in superlatieven laat beschrijven. Vanuit Avoriaz, maar natuurlijk ook omgekeerd, kun je naar Lindarets skiën, naar Morzine, Les Gets en Cha- tel. Maar ook heeft Avoriaz een skiverbinding met de Zwitserse wintersportgebieden Cham- péry, Les Crosets, Morgins en Champoussin. We zullen best een paar gebieden hebben ver geten. Avoriaz zelf maakt in maart (laagseizoen) een wat desolate indruk. Vlug naar boven daar om, richting Zwitserland. In eens staan we op pakweg 2300 meter op 'de MUUR' en dat moet je met hoofdletters schrij ven. ,,De zwaarste zwarte piste ter wereldzegt onze gids. Dat jokt hij, maar de Buckets op deze afdeding zijn wel soms twee meter hoog. Wanneer je naar beneden kijkt zie je alleen maar die eerste hobbels. Verder lucht. Daarom liever met de lift naar beneden gegaan. Dezelfde waarmee we ons later op de dag weer naar boven laten transpor teren. Ook een skiër moet zijn limieten kennen. Het enorme gebied van Portes du Soleil wordt redelijk goed bewegwijzerd. foto» bert uri Amerika verdringt Indonesië als droombestemming Voor Nederlandse toeristen is Amerika droomvakantiebe stemming nummer één gewor den. Tot dit jaar was die plek vast in handen van Indonesië. De Gordel van Smaragd is ver dreven naar de tweede plaats. Canada staat derde, gevolgd door Australië, China en de Ne derlandse Antillen. Dat blijkt uit een onderzoek dat door Co opers Lybrand in samenwer king met het NIPO werd gehou den. Het aantal Nederlanders dat naar de Verenigde Staten van Amerika reist, is de laatste tijd enorm gestegen. Waren het er in 1983 nog 145.000 per jaar: in 1992 was dat getal gestegen tot 342.000, een toename van 136 procent. De vakanties werden voornamelijk doorgebracht in Californië (31 procent), New York (30 procent) en Florida (28 procent). Nederlandse toeristen geven Sneeuw op Kilimandjaro smelt snel weg De sneeuw op de Kilimandjaro smelt snel weg. Volgens milieu-ex perts van de Engelse Alpine Club, is de ijsmassa op de top van Afri ka's hoogste berg met 95 procent afgenomen. Een aantal gletsjers is zelfs geheel verdwenen. Als oorzaak wordt onder meer het gebrek aan neerslag opgegeven. Maar ook in de atmosfeer ronddwarrelende stofdeeltjes, die de zonnewarmte reflecteren, zouden sneeuw en ijs sneller doen smel- India heeft plannen voor een nieuwe vakantiebestemming Een van de toeristische hoogtepunten in 'droombestemming' Californië is het Yosemite Natuurpark. Links het Ahwahnee Hotel; op de achter grond de in bergbeklimmerskringen befaamde Half Dome. foto rob van den dobbelsteen in de Verenigde Staten per jaar werd in 1992 door iets meer dan in totaal 574 miljoen dollar uit 85.000 Nederlandse toeristen en brengen er per bezoek ruim bezocht. In 1983 waren dat er 16 nachten door. Canada, dat in 63.300. hetzelfde onderzoek meeliep, India wil aan de oostkust, in de provincie Orissa, een nieuwe vakantiebestemming gaan bou wen. Dat meldt het blad Reisre vue. Dezer dagen vinden de laatste besprekingen plaats met onder meer milieugroepen. De verwachting is, dat er nog dit jaar kan worden begonnen aan de bouw van maximaal 60 luxu euze hotels (7000 kamers) tus sen Konark en Puri. Er komen ook golfbanen in het tot nu toe ongerepte gebied dat vooral bij de Hindoestaanse bevolking van India populair is door de kilometers lange stran den. Met de verbouwing van het vliegveld van de tempelstad Bhubaneswar is al een begin ge maakt. Tot nu toe konden daar geen jumbo's landen. Verwacht wordt, dat de totale infrastruc tuur over ongeveer vier jaar ge reed is. REISBOEKEN JEMEN Te Gast in Jemen. Deel zes van de 'Te Gast in...'- serie. Goed boekje in simpele uitvoering. Reisverslagen worden in mid denkatern afgewisseld door recht-toe-recht-aan informatie en een redelijk uitgebreide lite ratuurlijst van andere boeken die over Jemen zijn verschenen. Afgezien van een enkele sum miere landkaart ontbreken plat tegronden. Evenmin is er een register. Uitgeverij Toerisme en Derde Wereld, prijs 8.75 (via overmaking van f 8,75 op giro 23.29.340 ten name van Toeris me en Derde Wereld. Nijmegen onder vermelding van 'Jemen TRANSSIBERIë-EXPRESS Transsiberië-Express, Reishand- boek. Normaal gaan de deeltjes uit de 'Reishandboek'-reeks over landen of streken. Deze gaat over de treintrajecten Mos- kou-Peking via Mantsjoerije (9001 kilometer) en Moskou- Peking via Mongolië (7865 kilo meter). Zoals alle boeken in de ze serie is Transsiberië-Express van een ouderwetse degelijk heid. Aan de lay-out heeft de uitgever zich weinig gelegen la ten liggen, maar aan heldere in formatie geen gebrek. De schrij ver (Aad van der Graaf) heeft zich beperkt tot het verstrekken van vooral praktische informa tie. Dat houdt het gevaar in dat het boekje, waarin het wemelt van de plattegronden, snel ver oudert. Register. Uitgei>erijEl- mar. prijs f 34,50. NIEUW-ZEELAND Nieuw-Zeeland. Reishandboek. Hoewel niet het eerste, wel een van de uitgebreidste reisboekjes over een land dat langzaam maar zeker door de Nederland se toeristen wordt ontdekt. Wat voor het deel Transsiberië-Ex press geldt, geldt ook voor Nieuw-Zeeland: praktische in formatie gaat voor alles. Maori woordenlijst en register. Uitge verij Elmar, prijs f 34.50. ZUID-WEST ENGEIAND Zuid-West Engeland, Reishand boek. Reisboeken gingen vroe ger over hele landen; nu dikwijls over een deel daarvan. Dat biedt de samenstellers de gele genheid meer gerichte informa tie te verstrekken. Zuid-West Engeland is daarvan een mooi voorbeeld. Register. Uitgeverij Elmar, prijs f 34,50. Sneeuwhoogtes in Colorado De ANWB-Sneeuwlijn verstrekt voor het eerst in z'n bestaan de komende winter ook sneeuw hoogtes van de voor Nederlan ders belangrijkste Amerikaanse skigebieden: Aspen/Snowmass en Vail/Beavercreek. De infor matie is te vinden onder de nummers 06-9623.0.8601 (As- pen) en 06-9623.0.8602 (Vail). De sneeuwlijn, die op 1 decem ber operationeel wordt, werkt volgens het voice response sys teem (kies eerst 06-9623 en de rest wijst zich vanzelf), maar er kan ook een direct nummer worden gekozen: begin met 06- 9623, wacht dan op de piep toon, toets daarna een 0 en druk tenslotte een nummer in van vier cijfers dat staat vermeld in een bij de ANWB-kantoren verkrijgbare folder. De sneeuwlijn geeft Informatie over 180 wintersportbestem mingen in Oostenrijk. Zwitser land. Duitsland, Italië. Frankrijk, België. Andorra, Bulgarije, Roe menië, Polen. Tsjechië, Slowa kije, Noorwegen en de Verenig de Staten van Amerika. Mocht daartoe aanleiding zijn, dan geeft de Sneeuwlijn ook inlich tingen over de Eifel, Sauerland, de Harz en/of de Ardennen. Zijn er wintersportmogelijkhe den in Nederland (zowel skiën als schaatsenrijden) dan zal de Sneëuwlijn daar ook medede lingen over doen. Opbellers be talen 75 cent per minuut. Ande re belangrijke ANWB-telefoon- nummers voor wintersporters: 06-9622 (Verkeersinformatie Nederland), 06-91091010 (Ver keersinformatie Europese we gen) en 06-9579 (weerbericht in ruim 30 landen binnen en bui ten Europa. Bagagetarief KLM duikers vriendelijk Recreatie-duikers met de be stemming Aruba. Nederlandse Antillen, Cairo, Tel Aviv en Co lombo mogen zonder bijbeta ling tien kilo extra aan uitrus ting meenemen. Daartoe wor den onder meer gerekend: duik- pak en zuurstoftanks. Normaal mogen passagiers in de toeris tenklasse 20 en in de busincss- klasse 30 kilogram aan bagage meenemen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23