Carré is weer toonaangevend 'Eva Besnyö, 'n halve eeuw werk' Cultuur Kunst Druk programma op til Twee exposities eren Willem de Kooning Tegenpolen in temperament Cocktail van cabaret en zwaar relatieleed JlL Spiegelwanden Spiegels op maat Spiegels met lijst Glazen meubelen Vitrines Tafels volgens model Motlefstralen GLAS EN SPIEGELS Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 - 21 80 55 Amsterdam* Van de uit Hongarije afkomstige fo tografe Eva Besnyö is dit zelfportret In zogenaam de 'vintage print'. Dat is een foto die is afgedrukt door of onder supervisie van de fotograaf zelf. De ze afdrukken onderscheiden zich in het algemeen sterk van latere afdrukken en geven de kijker de kans het werk op een zo authentiek mogelijke wij ze te ervaren. De vintage prints van Besnyö zijn tot en met 30 januari te zien in het Amsterdams His torisch Museum. De fotografe woonde vanaf 1932 In Nederland en verkeerde hier In het gezelschap van Charley Toorop, Joris Ivens, de fotograaf Carel Blazer en de architecten Rietveld en Bodon. Na 1936 kreeg ze opdrachten voor het maken van grote fotowanden, In haar na-oorlogse werk staat de mens voorop. foto eva besnyö f ZAYERDAG 13 NOVEMBER 1993 Theater Carré in Amsterdam heeft voor de komende maanden een programma waarmee het theater zichzelf als vanouds karakteriseert. Volgende week dinsdag, woensdag en donderdag brengt de Amsterdammer Re- né Froger daar zijn nieuwe show 'The power of passion'. Op 19 en 20 november is daar de Spaanse balletvoorstelling 'Carmen Flamenco' te zien en 21 en 22 november zijn er concerten van het duo David Sylvian en Robert Fripp. Opera behoort tot de oude tradities van Carré. Met de voorstelling Don Carlos' van Verdi door de nationale opera van Litouwen wordt die tradi tie in ere gehouden. Het nieu we vergrote toneel moet op 23 november alle ruimte bie den voor de honderdvijftig medewerkers. Het Londen Chamber Or chestra speelt een dag later een programma met repertoi re van Bach, Vivaldi, Mozart, Tsjaikovski, Britten, Peter Ga briel en Philip Glass. Van 25 tot en met 28 november staat de Nederlandse versie van 'A Chorusline' in Carré. Carré heeft op 29 november een Amsterdamse avond. Met de opbrengst moet een stand beeld worden gefinancierd voor de 'moeder' van het Am sterdamse lied: Tante Leen. Er wordt opgetreden door André Hazes, Gordon, Het Haven koor. Dries Roelvink, Imca Marina, Renée de Haan. Eddy Christiani, de Daylight Super- band en Sugar Lee Hooper. Op 4 december is er een concert van de Franse chan sonnier Gilbert Bécaud en daarna maakt Carré zich op voor de taak waarvoor het meer dan honderd jaar gele den werd gebouwd. Want: van 16 december tot en met 2 januari brengt Carré het We reld Kerstcircus. Ook deze keer presenteert Fredy Knie jr een programma met nummers van intemati- aal niveau. Samen met zijn vrouw is hij te zien in klassie ke hogeschool: paarden dus. Daarnaast wordt opgetreden door de mimende clowns uit het even befaamde als poëti sche circus Roncalli. Aan de trapeze hangen Les Perez Vo- ny en ook wordt de piste vrij gemaakt voor een groot roof dierennummer. Verder biedt het programma tal van echte circusacts uit alle hoeken van de wereld. De oude Oscar Carré mag tevreden zijn. Het circusthea ter dat hij in 1887 opende aan de Amstel, heeft zijn toon- aangevende plaats in het Nederlandse amusement weer helemaal terug. Na een ingijpende verbouwing gaat het koninklijk theater volgende week, 'groter en intiemer', dan voorheen.weer open. beeld bij ons eeuwfeest 'Cats' gespeeld omdat je die voorstel ling in de piste kunt brengen. Grote opera's, balletten en re vues konden toen al eigenlijk niet meer uit de voeten. De to neelopening was te klein. Klei ner zelfs dan die van sommige theaters in de provincie." Zestien maanden duurde de operatie die Carré weer toon aangevend moet maken. Be gonnen werd met een budget van 15 miljoen gulden, maar al snel bleek dat niet genoeg te zijn. Uiteindelijk ging het om 20 miljoen, geld dat onder meer amsterdam hans visser Wie de oude staat van het thea ter vergelijkt met die van nu, hoeft niet lang na te denken over de vraag of de verbouwing nodig was. Volgens directeur Bob van der Linden vroeg me nigeen zich enkele jaren gele den echter nog af wat het nut van een dergelijke miljoenen vergende operatie mocht zijn. „Het toneel was te klein. Al zo'n twintig jaar geleden bleek dat de steeds groeiende produk- ties bij ons niet meer terecht konden. Zo hebben we bij voor- Kunst in de regio regio* Margreet Maas en Bobby van Venetië exposeren schilde rijen, assemblages en raku-keramiek in de Openbare Biblio theek, kerklaan 42, in Sassenheim. Hun werk is daar tijdens de openingsuren tot 2 december te zien. Tot en rnet 12 december exposeren vijf fijnschilders en een beeldhouwer bij de Vereni ging van Wassenaarse Beeldende Kunstenaars in Bianca in 't Klooster aan de Kerkstraat 32 in Wassenaar. In het ontmoetings centrum aan de Gevelinkstraat 38 in Nieuw Vennep is t/m 23 werk te zien van Thea Lüdeke. Lottie van der Vliet exposeert tot en met 15 december haar olieverf- en pastelkrijtwerken in het Diaconessenhuis in Lêiden. Tot half december toont Marga Lin nenbrink haar werk in Leeuwenhorst Congres Centrum aan de Langelaan 3 in Noordwijkerhout Concert Meatloaf in Ahoy' Rotterdam* De Amerikaanse zanger Meatloaf, via de hitsingle Tdo anything for love' weer helemaal terug van weggeweest, geeft op dinsdag 5 april een concert in Ahoy'. De voorverkoop van dit optreden begint op zaterdag 27 november bij de beken de adressen. washington hans de bruun Sommigen noemen hem 'mis schien wel de grootste nog le vende Amerikaanse schilder'. Anderen hebben het zonder meer over 'de grootste Ameri kaanse kunstenaar van de 20e eeuw'. Amerikanen plegen in hun bewondering voor be roemdheden nogal eens te overdrijven, maar het staat bui ten kijf dat Willem de Kooning een der meest vooraanstaande Amerikaanse schilders van de eeuw is. Hoewel, Amerikaanse? De Kooning is immers een geboren Rotterdammer en misschien straalt ook een beetje van die wereldfaam op ons land af. In april wordt De Kooning 90 jaar en dat is voor de Amerikanen aanleiding voor twee over zichtstentoonstellingen van zijn werk. Een begon onlangs in het Hirshhorn Museum, de andere volgt begin mei in de National Gallery of Art, beide in Was hington. Van alle lof die de komende maanden over hem wordt uit gestrooid zal De Kooning zelf overigens niets merken. Hij heeft de ziekte van Alzheimer en leeft teruggetrolcken in zijn huis in East Hampton op Long Island bij New York. Daardoor is ook de coirtmotie aan hem voorbijgégaan, die en kele jaren geleden ontstond door het proces dat de beeld houwer Philip Pavia tegen de beheerders van De Koonings bezit aanspande. Pavia beweer de dat een deel van De Koon ings beeldhouwwerken niet door de kunstenaar zelf zijn ge maakt, maar in diens opdracht en op diens aanwijzingen door Pavia. Die wilde daarvoor ge compenseerd worden. De Koonings dochter Lisa en haar advocaten bereikten enke le weken geleden een schikldng met Pavia. Vastgesteld werd dat een aantal van de omstreden werken wel degelijk van De Kooning zijn, maar dat andere slechts vervaardigd zijn 'in de studio van Willem de Kooning'. Men zag af van het plan om De Koonings vingerafdrukken te nemen teneinde die te vergelij ken met die op zijn beeldhouw werken. Pavia werd 'afgekocht' met een bedrag dat volgens The New York Times ongeveer een miljoen dollar zou zijn. Een peuleschil overigens voor de fa milie van De Kooning, wiens to tale werk op een waarde van tussen 50 en 150 miljoen dollar wordt geschat. Willem de Koon ing heeft overigens maar een dertigtal beeldhouwwerken ge maakt, nadat hij zich pas in de jaren zestig daaraan is gaan wij den. Enkele van die beelden staan nu op de tentoonstelling in het Hirshhorn Museum. Verder hangen daar vijftig werken uit de privé-verzameling van wijlen Joseph Hirshhorn, de schatrijke mecenas die een van De Koon ings beste vrienden was. De Hirshhorn-collectie, die 75 wer ken omvat, is de grootste van het werk van De Kooning. De National Gallery of Art, die er maar één heeft, zal er ook uit moeten lenen. met steun van het bedrijfsleven en acties onder het publiek bij elkaar is gebracht. Daardoor kan nu binnenkort het Ballet van Vlaanderen de produktie 'Giselle' brengen en is straks een grote Amerikaanse produktie van 'Porgy and Bess' te zien. En toch, wie de zaal binnenkomt, ziet op het eerste gezicht niets nieuws. De archi tecten Onno Greiner en Martien van Goor hadden als opdracht het karakter van het gebouw niet aan te tasten. Dat de to neelopening is verbreed van ruim tien naar veertien meter, valt dan ook niet op. De pilaren aan weerskanten van het podi um en de brede boog daarbo ven zijn gebleven, zo lijkt het. Maar in werkelijkheid zijn deze decoraties, met vele andere, weggehaald en wat verderop vervangen door nieuwe. De beeldende kunst recensie martine ballast Expositie: Schilderijen van Joop Jordans en beeldhouwwerken van Jos Dirix Te zien t/m 24 november, di t/m vr van 10-18 uur en za van 11-17 uur, Galerie 27/de Greef de Greef, Schoolstraat 27, Wasse- Schilderijen van Joop Jordans en beelden van Jos Dirix. Ze hebben weinig gemeen. De schilderijen van Jordans zijn ab stract en het kleurgebruik is ge temperd. Als ze al een emotie losmaken bij de beschouwer is het verwarring en iets kouds. De beelden van Jos Dirix zijn daar entegen brokken van energie, temperament en expressie. Ze zijn overdonderend in hun kracht en emotie. Joop Jordans schildert tegen woordig, na een periode van symbolisch realisme en aquarel, met acrylverf op doek, paneel en papier. Hij schildert abstract. Al werkend ontstaan vormen en composities. Niet alleen de vor men zijn voor hem belangrijk, ook de verfhuid speelt een rol in zijn uitingen. Op een veelal egaal en in één kleur uitgevoer de achtergrond, brengt hij zijn vormen als een extra, dikkere, laag aan. Die vormen doen geo metrisch aan en zijn met pot lood omlijnd. De kleuren zijn daarin aangebracht. Het resul taat is behoorlijk saai. Het werk van Jos Dirix is de absolute tegenpool van het werk van Joop Jordans. Niets is bestudeerd. De emotie wordt onmiddelijk, zonder voorstu dies, geuit in het werk. Zo blij ven vreugde, doodsangst en kracht hun indringendheid be houden. De vormentaal die Dirix hier bij gebruikt is traditioneel. Niets is gestyleerd, de vormen zijn zoals ze in het echt ook zijn. De oppervlakten van zijn bronzen beelden zijn ook ruw gelaten. Ze dragen bij aan het expressie ve van het geheel. Dirix heeft een duidelijke voorliefde voor het verbeelaen van beesten. Paarden en stieren hebben daarbij zijn duidelijke voorkeur. Daarnaast zijn, op de ze expositie, ook nog enkele torso's te zien. Maar het zijn vooral die stie ren en paarden die emoties los maken. Zo is daar het vrij kleine bronzen beeld (45 cm hoog) van een dansende IJslander. Het paard lijkt een gracieuze pi rouette te maken op één been. De andere benen zijn naar vo ren en achteren gestoken en de nek met kop wordt koket naar achteren geworpen. Energiek en aandoenlijk. Werkelijk prachtig. nieuwe, bredere boog draagt nu zelfs de koningskroon die ook aan de gevel zit. Aan de foyers is eveneens het nodige verbeterd, met als meest opvallende ingreep de inrich ting van het restaurant bij de bovenste galerij. De ooit dicht gespijkerde ramen zijn nu open en bieden uitzicht op de Amstel. Nieuw is ook dat het podium niet meer schuin afloopt naar de zaal en dat er allerlei moge lijkheden zijn om in de vloer een schat aan theatereffecten te verwerken. Circus De stallen, ooit de trots van het oude circusgebouw, zijn ver dwenen. De levende have van het Wereld Kerstcircus dat in december optreedt, wordt ge huisvest onder het toneel. Via liften zullen ze van hun onder komen onder het toneel naar de piste worden gebracht. Carré heeft nu ook enkele goed uitgeruste repetitieruim ten. Het ligt in de bedoeling die niet alleen te gebruiken voor het instuderen van voorstellingen. De grootste kan ook worden in gezet als klein theater waarin jong talent zich kan presenteren voor een publiek van tachtig personen. Intussen staan veel artiesten en gezelschappen zowat in de rij om in het vernieuwde theater te kunnen spelen. Hubert Atjak is daar blij mee, maar hij waakt ervoor op alles in te gaan. „Car ré moet blijven wat het is: een theater met een zo breed moge lijk aanbod". Hij is voornemens om weer boksavonden in Carré te orga niseren. Lang is dat niet ge beurd bij gebrek aan geschikte programma's. „Het mogen in elk geval geen demonstratie wedstrijden worden. Menig cabaretier ziet optre den in Carré als een bekroning van een carrière. Ook die klein- kunsttraditie blijft het koninklijk theater trouw. Herman Finkers gaat er twee weken optreden en Herman van Veen wordt ver wacht. Freek de Jonge kan na een lange tijd van 'ontrouw' de verleiding blijkbaar niet weer staan en heeft Carré toch weer in zijn agenda staan. Maar de grootste verrassing is zonder twijfel de komst van Youp van 't Hek. In 1995 verlaat ook hij de Kleine Komedie, en kele honderden meters verder op aan de Amstel, in de hoop te kunnen ervaren hoe het is om ook Carré aan zijn voeten te krijgen. Marcel Möring in Literair café alphen aan den run» De schrijver Marcel Möring komt donderdag 18 november naar het Literair Café in de bio scoopzaal van Expressie '70. Hij wordt geïnterviewd door Sjaan van Halteren, maar belangstel lenden kunnen op deze avond ook schriftelijk vragen indienen. Het programma begint om 20.30 uur. theater recensie dirk willem rosie 'Cocktail' van Gerardjan Rijnders. Gezel schap Toneelgroep Amsterdam Regie Titus Muizelaar, Spel Marjon Brandsma, Olga Zuiderhoek, Hajo Bruins, Fred Goes- sens, Kees Hulst, Hugo Koolschijn, Chris Nietvelt en Lineke Rljxman. Te zien onder meer in Amsterdam (t/m 13/11), Gouda (17/11), Rotterdam (19 t/m 21/11), Am sterdam (25 t/m 28/11), Utrecht (8 en 9/12), Den Haag (10 en 11/12), Amster dam (15 t/m 18/12), en Amsterdam (12 t/m 15/1). In het tweede deel van de jaren '80 schreef Gerardjan Rijnders de trilogie 'Silicone', 'Pick-up', 'TulpenVulpen'. Onder de mi croscoop van de kleine zaal gin gen deze klein bezette stukken over relaties. Wat moeten (ex-) geliefden in vredesnaam van el kaar? Hun natuurlijke afhanke lijkheid ontwikkelt zich tot we derzijdse ketening. De relaties van Rijnders produceren vuil en venijn en alleen eenzaamheid geeft soelaas. Een beperkt pu bliek kreeg het hele proces van onttakeling en onthechting te zien. Titus Muizelaar was er van begin af aan bij. Hij vroeg Rijn ders een stuk te maken op basis van een doktersroman, aange vuld met persoonlijke verhalen. Rijnders ging bij het schrijven van de trilogie uit van gesprek ken met de acteurs. Muizelaar speelde een rol in alle drie voor stellingen. Het was wederom Muizelaar die Rijnders ertoe aanzette om de thematiek van de relatie- trilogie door te trelcken naar de grote zaal. Ditmaal fungeerde 'The cocktail party' van Thomas Stearns Eliot als doktersroman. Van het oorspronkelijke stuk leende Rijnders de personages en (gedeeltelijk) de verhaallijn. De taal en de dramaturgie van 'Cocktail' is echter zéér herken baar van Rijnders zelf. zodat sprake is van een totaal nieuw toneelstuk. Mannen en vrouwen blijven bij elkaar. Of niet. Dat is zo'n beetje wat er in 'Cocktail' ge beurt. Maar daarmee is niet al les gezegd. 'Cocktail' bevat weer heel veel taal. Rijnders legt rookgordijnen en mijnenvelden met woorden. Kleine misver standen en grote veldslagen vecht hij ermee uit. Net als de trilogie wordt 'Cocktail' op twee niveaus be grepen. Bij directe beluistering levert de taal niet veel meer dan een serie woordgrappen op. Het cabaret van Rijnders stoelt voornamelijk op het misver stand, het onvermogen van de mens om verstaanbaar te zijn voor de ander. Om dat te illu streren is de taal van Rijnders bij eerste beluistering tamelijk onbegrijpelijk. Dankzij de subtekst is de voorstelling toch te pruimen. De spelers blinken uit door wei nig te doen. Er wordt niet toneel gespeeld in dat mooie, abstracte decor van draaispots en door zichtig wit doek. Wat er gebeurt is echt. 'Cocktail' bevat heel veel li chaamstaal en ook met intona tie en zinsmelodie brengen dfl spelers ragfijne nuances aan. Helemaal aan het eind vallen de stukjes van de relatiepuzzel zo'n beetje als een kubistische af beelding in elkaar. Maar dat neemt niet weg dat ik ben blij ven zitten met een aantal vra gen over Jane, die als een deus ex machina terugkeert bij Edward. En over Carla, dt rela tie-goeroe die in deze drie hoeksverhouding alleen over blijft. Theater na verbouwing groter èn intiemer De toneelopening van Carré is vier meter breder geworden. In het Amsterdamse theater wordt op het mo ment 24 uur achter elkaar doorgewerkt om maandag weer open te kunnen. foto anp De nieuwe achterkant van Carré. De stallen zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor een optimaal to neelhuis. De levende have van het Kerst Circus dat hier in december komt, wordt nu onder het toneel onder gebracht. foto anp '{wvan (jerneiv ^Te/iers Meestergoudsmid - Horioger - Diamantair In- en verkoop - Taxaties - Ontwerp en reparatie in eigen atelier Centrum Lelden, Maarsmansteeg 21, naast V&D Baume Mercier GENEVE MAlTRES HORLOGERS DEPUIS 1830 JL

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17