'En daar woont Vader Abraham' Per brandweerwagen op weg naar de bevalling Enzo Mion verlangt naar pannekoeken na beenmergtransplantatie in het AZL Het Gesprek van de Dag De Wijsheid Komt Nooit DVZ Grasshoppers, zet 'm op! Y\chz Burenruzie 1 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 De bus in vooreen 'Winterverrassingstocht' Waar de kapper ooit haar haren knipte, zetelt nu een makelaar, j Waar zij ooit als kleuter woon de, staat helaas geen huisje meer. Als de bus van Beuk 's ochtends tegen achten tijdens een Winterverrassingstocht langzaam over het Wassenaarse deel van de Rijksstraatweg rolt, valt Wietske Koekebakker van de ene verbazing in de andere. ,,En daar zat vroeger de slager die me een keer achterna zat. Ach ja, ik was nog een kind." Of hij varkenspootjes had, vroeg het kind aan de vleeshandelaar. Op diens bevestigende ant woord reageerde de kleuter toen met een brutaal 'dat zal dan wel rot lopen'. De vertelster glimlacht. Door de regenslierten op de ramen heen ziet ze beel den uit haar Wassenaarse jeugd. „Maar ik zou hier nooit meer willen wonen", zegt ze plotse ling - alsof ze schrikt. „Die arro gantie. Die kou we kak." Koekebakker, inmiddels bejaard 'en tevreden' inwoonster van Katwijk, blikt vanaf dat moment weer anders de wereld in. De melancholie heeft plaats ge maakt voor nieuwsgierigheid. En daar was het ook allemaal om begonnen. Daarom heeft ze zich toch ingeschreven voor de 'Winterverrassingstocht' van Beek? Een busreis met onbe kende bestemming. „Maar waar we naar toe gaan, maakt niet uit", orakelt haar Noordwijkse vriendin Maartje Hoek, ook 65- plus. „Bij Beuk is alles altijd piekfijn verzorgd. Beiden zijn ze ervaren busreizi gers. Zo'n vijf, zes keer per jaar trekken ze er op uit. Langs stad en dorp, door bos en hei. Keu len, Brugge, Düsseldorf. Mün- ster, het Rijk van Nijmegen- ...waar zijn ze nou niet geweest? En nu dan de verrassingstocht. Koffie, gebak, een winterse maaltijd en bingo zijn bij de prijs van 59,50 inbegrepen. De route van de bus voert in eerste instantie via Noordwijk, Katwijk, Leiden en Wassenaar naar Den Haag, waar nog meer deelnemers staan te wachten. Elf bejaarde vrouwen bij winkel centrum Babyion, een oudere man aan de Rijswijkseweg. Alle maal staan ze te trappelen van ongeduld. De man blijkt de beleefde Mar tin Hof te zijn („zegt u maar Martin, meneer"), voor halve dagen werkzaam bij de plant soenendienst („vanwege mijn rug"), binnenkort vutter („lek ker vrij") en fervent busreiziger („een keer per maand, ik ben nu eenmaal een flierefluiter die er graag op uit trekt"). We stoppen voor een kopje kof fie bij een wegrestaurant in De Meern. Dat hadden de meesten wel verwacht. „Daar zijn we vaak geweest. Goede koffie, me neer. Lekker gebak." Na het bakkie leut kan het spel letje van chauffeur Henk begin nen. De bus rijdt richting Den Bosch, neemt de afslag Vianen- /Lexmond, rijdt door Lexmond, neemt dan de weg richting Gor- kum, dan ineens door Meer kerk, Arkel en Leerdam. „Tsja, waar gaan we naar toe", lacht Henk. Of: „Zou ik de weg kwijt zijn?". Of: „Daar is het glasmu seum. We gaan daar niet naar binnen. Dat is de verrassing." Dan gaan we richting Breda, om uiteindelijk iets na het middag uur te eindigen bij De Harmo nie in Ulvenhout, voor de be loofde winterse maaltijd. Huts pot en stamppot boerenkool. Louter genietende gezichten. „Een applausje voor de kok", roept Wietske Koekebakker na de laatste hap. Uitbuiken is er niet bij, we moe ten meteen de bus in voor een rondrit in de omgeving. Het Mastbos, ziekenhuis De Klok- kenberg, een cafeetje waar de grens met België doorheen loopt. Even de grens over naar Meerle. En niet te vergeten: de huizen van beroemdheden. „Hier woont onze vader Abraham, of Pjèrken zoals wij hem noemen." „En in dat klei ne huis woont Edje Nijpels. Die sukkelaar. Zijn vriendin heeft hem net verlaten." Nog snel een paar rondjes bin go in De Harmonie en dan weer de bus in naar De Meern, waar sommige deelnemers zullen overstappen. Het is al na vijven als daarvandaan de reizigers uit de Leidse regio naar huis rijden, met Henk als chauffeur. De deelnemers zijn voldaan. Zeer voldaan. .„Het was grandioos", zegt Wietske Koekebakker. „Wat was het mooi", zegt Maartje Hoek. „Het was schitterend", zegt Martin Hof. Overigens, hoe gaan we naar huis? „Over de weg", zegt Henk. Nee, even serieus. „Dat zeg ik niet, het is toch een verrassings tocht?" Nee, even serieus. „Via Uithoorn, Aalsmeer, Hoofd dorp, Noordwijk, Katwijk, Lei den en Den Haag." Leuke chauffeur die Henk, vin den Maartje en Wietske. „Weet ik", zegt Martin Hof. „Ik heb hem al een paar keer meege maakt. Ook daarom ga ik graag mee." De dames knikken be grijpend. HERMAN JOUSTRA Martin Hof, Maartje Hoek en Wietske Koekebakker op verrassingstocht. „Grandioos, mooi en fantastisch." foto herman joustra Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van Dag bombardeert met een zekere regel maat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banket- bakterij Van Dam. Vindt u dat uze'f voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of burm voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.3) uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het üesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Die Lollandse regen ook! De hoogzwangere Mevrouw Li Qiu Cher had zich nog zo voorge- norren om haar ogen dicht te houten terwijl ze op een bran carddoor de lucht vloog. Door de ngen keek ze töch en schrok ze dinig van nachtelijk Leiden. Een adder hoog boven haar dikle buik. De begane grond eenheel stuk lager. En overal touven. Braidweerlieden stelden onder- tus:en haar man C.S. Wang ge- rus, bekend van restaurant Shaig Hai aan de Leidse Hoge Rijidijk. Ze hadden wel vaker m€t dit bijltje gehakt. Eigenlijk is »'n ladderwagen met spin dè opossing wanneer je niet meer mig lopen en je trappenhuis te snal is om een brancard recht onlaag te krijgen, legden de spiitgasten uit. Maar voor mevrouw Li Qiu, net e(n jaar in ons land, was alles vieemd en angstig in de nacht vin 10 november. Al die wagens ork van brandweer, politie en zëkenvervoer, daar voor flat èn restaurant aan de Hoge Rijndijk! En hoe zat dat nu met haar kindje, dat al tien maanden in haar buik zat? Een paar dagen tevoren hadden doktoren ge constateerd dat het in stuitlig- ging lag: handjes beneden en hoofdje naar boven. In China zetten doktoren op zo'n moment een keizersnee, de Nederlandse dokter wilde dat voorkomen. Geen wonder dat haar man druk telefoneerde met zijn zus, die dokter is in China. Gelukkig ging het goed... Dertien uur na het avontuur op de brancard, kondigde Chen Chien luidkeels zijn komst aan in het Leiderdorpse Rijnlandzie kenhuis St. Elisabeth. Zónder keizersnee kwam hij ter wereld, 3 kilo en 34 gram zwaar. Twee dagen later wordt de baby nog immer goed geobserveerd, maar volgens gyneacolooog J.P. de Leeuw maakt de kleine het goed. Het is ook een goed zie kenhuis, zegt de vader. Hoewel hij al 18 jaar hier is, is zijn Ne derlands nog steeds wat be perkt. In zijn restaurant, dat hij in 1979 opende, werkte hij voor al achter de schermen. „Het is een goed restaurant", zeggen de doktoren. Het doet Wang stralen èn ineenkrimpen. Zijn vrouw werkte er ook en moest thuis en in de zaak altijd lachen, vertelt hij. „Hier niet. Ze heeft pijn", meldt hij in de ver loskamer van het ziekenhuis. Het is ook niet zo makkelijk om van pechvogel in geluksvogel te veranderen. Waar andere 'kraamvrouwen' flink in de bloemetjes zijn gezet, is het nachtkastje van mevrouw Li Qiu bijna maagdelijk: „Chinezen komen eerst kijken. Pas als een kind een maand oud is, komen ze met cadeaus. De een neemt een jas mee, de an der een schoen of een broek", legt de vader uit. PAUL VAN DER KOOU Li Qiu Chen en haar man C.S. Wang: „Chinezen komen eerst kijken. Pas als een kind een maand oud is, ko men ze met cadeau's. foto jan holvast Theo Bakker Nou, waar-gaat het gesprek van de dag in Leiden dan over? In de bejaardenoorden bijvoorbeeld? Over koude aardappelen, notabene. De senioren voelen zich het leven uitgepest als de plannen van verkeerswethouder Walenkamp worden uitge voerd. Luister lieve Heer. vijfenzestig en ouder is bang voor te koude aardappelen. Je verwacht dat een opa of oma tegen een kleinzoon die klaagt over te koude aardappelen zegt: 'Als je de oorlog had meegemaakt, had je wel anders gepiept.' Hoe kun je de hon gerwinter meegemaakt hebben en bang zijn dat Walenkamp de auto weert uit het centrum? Omdat Tafeltje-Dekje dan de aardappelen niet meer dampend op uitgerekend jouw bord krijgt. Omdat jouw tehuis natuurlijk net binnen de autoluwe zone ligt. Zul je net zien. Ergens hoop je, bid je, smeek je, dat de mensheid wat op schiet. Dat de wijsheid met de jaren komt. Dat dat dagelijkse gevecht met jezelf om wat je doet, maar eigenlijk zou moeten doen, met de valse schijn der dingen, met het nog iets willen bereiken zonder te weten wat, dat al die dingen op de lange termijn een beetje mooier mens van je maken. Je droomt van een seniorenraad die het land bestuurt, de stad bestuurt. Maar wat zeggen de senioren van Leiden: 'De auto moet niet de stad uit, maar de fietsen.' Nee, hé. Ergens moet er toch een moment zijn, dat we ophouden met ongegeneerd in ons ei gen voordeel te denken. Dat een grootvader van in de zevep- tig naar zijn kleinkind kijkt en de nele vervuiling van de aarde vervloekt en dat -ie zich met tranen in de ogen zorgen maakt over de toekomst van die kleine bij hem op schoot en dat het hem een rotzorg zal zijn of -ie zijn bintjes met of zonder bla zen naar binnen kan gooien. We schieten niet op, niks, dat is de eindeloos moedeloos stemmende waarheid die spreekt uit de opmerkingen die de ze week in de I>eidse raadszaal door de ouden van dagen wer den gemaakt. Het is en blijft 'ikke ikke en rest ken stildce'. Li chamen worden ouder, worden lelijk. Want het wegrotten be gint al bij leven. Maar daar zou een mooie gelouterde geest tegenover moeten staan. Dat je er achter bent, dat bezit en consumptie en vreten en zuipen en dik worden en het aan ie hart krijgen niet gelukkiger maken. Dat je als senior ëen gids functie in de samenleving zou hebben. Maar dat je nooit, nooit begint over je angst voor te koude aardappelen. Niet de fiets, maar de bejaarden de stad uit, concludeer ik. Maar hoe oud ben ik zelf? En hoeveel til opgeschoten? In mijn rats zit ik, omdat mijn vloer verkeerd geschuurd is. Goeie gids zou ik zijn. 'Zorg ervoor jongen, dat in je hele leven altijd je vloer goed wordt geschuurd.' En hoe oud bent u eigenlijk. Maakt niet uit. Niemand schiet op. Die oude meneer met zijn koude aardappelen-angst sprak voor alle leeftijden. Maanden lag hij geïsoleerd in een steriele tent, bij te komen vaneen ingrijpende beenmerg transplantatie mèt chemokuur. Gisteren stonden er opeens een clown en een radioreporter voor zijnneus in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). „Je mag naar huis", zei de clown. „Er wat ga je de daar het eerste dom?", vroeg de vrouw met de microfoon. „Eten", antwoordde de 1-jarige Enzo Mion. Want na al cat bacterie-arme voedsel, wille hij wel eens wat anders. ,,V\ht dan?", wilde de journaliste var VARA's 'Steen en Been- shew' weten. „Dat moet ik aan min moeder vragen", zei de kleuter uit Bergen op Zoom ver legen. „Pannekoeken", fluister- dehij wat later, toen de grote mfcrofoon weg was. Enverder had hij vooral oog venr de clown, die allerlei bees ten van ballonnen maakte. Ei genlijk hadden de ouders om Bessie en Adriaan gevraagd. „Maar die vroegen geld en vie len daarom af zegt de clown die wèl kwam, de Haagse Anto- nie Zuyderwijk. Beter bekend alsToniko. Hij vond de ruimte 'heel scien- ce-fictionachtig' met 'drie isola tietenten als een soort aquari ums'. „De kinderen zaten met kale hoofdjes in doorzichtige tenten en eigenlijk mocht je ze niet aanraken", kijkt hij terug. Omdat Enzo naar huis mocht, kreeg hij wèl een lekkere knuf fel. En dat werkte: „Het was een beetje een zielig hoopje mens en voor hetzelfde geld gaat hij op zo'n moment huilen. Maar gelukkig heeft hij echt zitten schateren." De ouders vertelden ondertus sen hoe ze, vanaf half septem ber, in het Leidse Ronald Mc- Donaldhuis hadden gezeten. Enzo werd toen opgenomen in het AZL omdat het beenmerg in zijn lichaam opeens geen rode en witte bloedlichaampjes en bloedplaatjes meer aanmaakte. Hij had nieuw beenmerg nodig. Een naarstige zoektocht naar een beenmergdonor begon. Het werd zijn 2-jarige zusje, bij wie wat beenmerg uit haar bek ken werd gezogen. Bij Enzo werd het beenmerg begin okto ber via een slangetje in zijn bloedbaan gespoten. Het grote wachten kon beginnen. En 23 spannende dagen later kwam het goede nieuws: het been merg was 'aangeslagen'. Het had niet veel langer moeten du ren, vertelt de opgeluchte vader: „De bloedlichaampjes gaan zo'n 120 dagen mee en half juli maakten bloedprikken al duide lijk dat het niet goed zat. Enzo had toen zijn hand gekneusd en de dokter ontdekte dat hij een uitzonderlijk lage bloedspiegel had." Volgens AZL-woordvoerder D. Ketting lukt 70 procent van de beenmergtransplantaties bij kinderen, maar is het wel nodig om de patiënten voor en na de ingreep apart te houden: „Hun afweersysteem werkt dan na melijk niet of heel slecht. En als je niet uitkijkt, worden ze al doodziek van een simpele ver koudheid." De isolatietent heet een flow en staat in een ruimte met nog twee doorzichtige tenten, stuk voor stuk voorzien van bed, tv en speelgoedhoek. In de flow heerst zo'n overdruk dat er geen lucht vanuit de omgeving naar binnen komt. De mensen die er binnenkomen - familieleden, doktoren en onderwijzers - heb ben steriele pakken aan, com pleet met monddoekje, petje en dergelijke.Als je eruit mag, is dat dus echt fantastisch. Zeker als je, zoals Enzo, hoort dat het er goed uiziet", zegt de woord- voerder van het ziekenhuis. Vader Rob kan zijn geluk inder daad niet op: „We moeten wel weer aan elkaar wennen, heb ben 120 dagen in spanning ge zeten. In het Rotterdamse Sophia-kinderziekenhuis, waar Enzo van juli tot september heeft gelegen, hadden doktoren er ons er al op voorbereid dat we onze jongen zouden verlie zen. Na de pannekoeken gaan we er ook eerst even op uit. Het bos in of zo." PAUL VAN DER KOOU» De competitie om het landelijk kampioenschap basketbal voor dames is in volle gang! Vanavond bindt topteam Dames Eén van DVZ Grasshoppers de strijd aan met landskampioen Texim Tonego voor een plaats op de ranglijst in de Eredivisie. Beide teams zijn geduchte tegenstanders, dus het belooft een zeer spannende strijd te worden. DVZ Grasshoppers, zet 'm op! Kom kijken naar spannend basketbal! Eredivisie Dames, zaterdag 13 november, 19.30 uur, sporthal Cleyn Duijn, Stadhoudersdreef 1. Katwijk: DVZ Grasshoppers vs. Texim Tonego. DVZ Grasshoppers verzekert u van top- basket bal, DVZ Verzekeringen verzekert u van de ruimste dekking, de laagste premies en een perfecte service. Beide verzekeren u van de hoogste score! jéÊk. it*«nng«n Jazeker! DVZ verzekert het! Buurman A wil dat buur man B zijn struik weg snoeit boven de brand gang. B beweert echter dat nij aat niet hoeft te doen omdat de brandgang zijn eigendom is. Buurman A reageert hier verontwaar digd op en controleert of de brandgang inderdaad eigendom van B is. Daarop blijkt dat de garage van buurman B voor een deel is gebouwd op grond van buurman A en C. Die bu ren willen dat B ziin garage tot op de grond aforeekt. Burenruzie dus. Hele buur ten kunnen te lijden heb ben van gezinnen die met elkaar overhoop liggen. De ontwikkelingen in de kwes tie worden veelal bij de melkboer en bakker uitge breid bijgehouden. Het Ge sprek van de Dag wil aan- aacht besteden aan dit soort conflicten door beide partijen in de krant aan het woord te laten. Ruzies kunnen worden aangemeld bij de redactie van net Gesprek van de Dag. Postbus 54,230G AB Leiden of telefonisch van 9.00 tot 16.00 uur, 071- 356440.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15