m o 'Aanslag op universiteit je een bril echt Veel banen weg bij off-shore Romein kun niet gebruiken' Sanering vissersvloot verloopt naar wens Open Dag Randstad Open Dag 'Onduidelijkheid over coördinatie bij NS' Waarschuwingsborden voor snelheidsduivels UW SNELHEID WAS: NBBS betaalt kosten herdenking Faro-ramp Open Dag ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 rijswijk* pieterv De sanering van de Nederland se vissersvloot blijkt een succes. Sinds '86 is het aantal kotters met een kwart gedaald, goed voor in totaal 90.000 pk's. Zes jaar geleden waren nog 620 Ne derlandse kotters in omloop, in '92 was dat aantal gedaald tot 472. Daarmee lijkt het even wicht te zijn hersteld tussen vangstcapaciteit en de hoeveel heid te vangen vis. Het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten schrijft dit in het jaarverslag over '92. „Ik verwacht dat nu het einde van de sanering in zicht is gekomen", licht Pro- duktschap-voorzitter Langstraat toe. De Tweede Kamer heeft in het verleden gedreigd door te gaan met de sanering van de vissersvloot wanneer de vissers niet zouden samenwerken. In middels zijn de meeste vissers ondergebracht in groepen. Bin nen elke groep controleren de vissers elkaar. Volgens Lang straat loopt de zogeheten groepsvorming naar wens. Uit het rapport blijkt dat het vervolg van voorpagina Ook over de aanleg van de S- bocht bij Hoofddorp uit de Spoorwegongevallenraad scher pe kritiek op de NS. „Er is bin nen de NS onvoldoende duide lijkheid over de verantwoorde lijkheden, de coördinatie, de ta ken en de overdracht. Daardoor kunnen misverstanden ont staan", aldus het rapport. De raad doet een aantal aan bevelingen ter verbetering van de veiligheid op het Nederland se spoorwegennet. Zo moet er een extra technische voorzie ning komen die de snelheid van treinen automatisch tot veertig kilometer per uur beperkt bij de nadering van korte S-bochten. Het systeem van interne in formatieverstrekking bij de NS Zaterdag 27 november 1993 Aanvang 13.00 i Houtrustweg 2 2566 HA Den Haag Hoger Economisch Administratief Onderwijs De HEAO biedt al sinds 25 jaar opleidingen die zijn gericht op de beroepspraktijk. Bij de HEAO Den Haag vind je de volgende opleidingen: Accountancy (ook Agrarische Accountancy en Co-op Accountancy) Bedrijfseconomie Commerciële Economie (ook International Management in Nederlands en Engels) Management, Economie en Recht (dit is de nieuwe naam voor de economisch-juridische richting en bestuurskunde) International Business Studies Bel voor een brochure HEAO of voor de speciale brochure IBS 070-362 47 11 DOEN de infolijn van Economie Management 070-356 21 80 (9.00 - 12.30 uur) aantal bemanningsleden in de periode '86 t/m '92 is afgeno men van 2961 tot 2159 perso nen. Met de scholvangst gaat het minder goed. In het afgelopen jaar is bij lange na niet de be schikbare scholquota opgevist. De verwachting is dat het dit jaar niet beter zal zijn. Boven dien is de prijs voor schol met maar liefst een kwart teruggelo pen. Dit heeft volgens Produkt- schap-voorzitter Langstraat di rect te maken met de dalende prijzen voor andere vissoorten, zoals kabeljauw. De verwach ting is dat dit jaar de scholquota worden volgevist. Over de oorzaak van de lage scholvangsten lopen de menin gen uiteen. Biologen van onder meer het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden wijten de geringe vangsten aan het minder voed selrijk worden van het water. Dit komt weer door de afgeno men fosfaatlozingen. Anderen menen weer dat de intensieve visserij van de afgelopen jaren de hoofdoorzaak is. den haag «jan kuys Zonder gerichte maatregelen dreigt de werkgelegenheid in de off-shore al binnen afzienbare tijd volledig verloren te gaan. I Voor de jaren '93 en '94 wordt een teruggang voorzien van twintig tot dertig procent. In het I Noordzeekanaalgebied gaat het om 8750 banen. Daarbij zijn de banen van toeleveringsbedrij ven, de indirecte werkgelegen heid, inbegrepen. Verschillende branchevereni gingen en TNO hebben dat be kend gemaakt. Zij baseren hun informatie op een onderzoek van het Nederlands Econo misch Instituut (NEI). Volgens de organisaties is de alarmeren- I de situatie in de off-shore onder meer te wijten aan de lage dol larkoers, de lage gasprijs en de algehele economische malaise. Zij hebben nu de handen ineen geslagen om het tij te keren. De organisaties hebben een drin gend beroep gedaan op de rege- I ring om forse investeringen in de olie- en gaswinning mogelijk te maken. Naast investeringen in de Waddenzee zien zij veel perspectief in het ontwikkelen van de kleine velden in de Noordzee. Daarnaast vragen IRO en No- gepa aan de regering de leve ringsvoorwaarden van de Gas unie aan te passen. Nu moeten de bedrijven 7,3 procent per jaar leveren aan de Gasunie. Zij noemen deze kleine hoeveel heid onrendabel, vanwege de dure installaties die aange bracht moeten worden. Verder vragen zij een aanpassing van de fiscale regels, een lager be lastingtarief en een lagere winstneming door de staat. Van het openstellen van de kleine velden en boringen in de Waddenzee zullen volgens de organisaties vooral de toeleve ringsbedrijven profiteren. Daar toe behoren ingenieurs, aanne mers en producenten van mate rialen. In het Noordzeekanaal gebied biedt de toeleveringsin dustrie volgens de cijfers werk aan ruim 5000 mensen. Een toeleveringsbedrijven uit deze regio is bijvoorbeeld Heeremac. Woensdag 24 november 1993 Aanvang 14.00 u Morsestraat 1 2517 RZ Den Haag Facilitaire Dienstverlening De opleiding FD (vroeger THW) is een afwisselende, veelzijdige en praktijkgerichte opleiding met twee afstudeer varianten: Facilitair Management en Consumentenzaken. FD-ers voeren het management van vanzelfsprekende 'alledaagse' zaken als inkoop, schoonmaak, catering, beveiliging en onderhoud van gebouwen. Zij organiseren thuiszorg, geven voorlichting en vertalen wensen van consumenten in een goed aanbod. Een opleiding voor denkers met daadkracht. Bel voor een brochure FD 070-360 29 38 of de infolijn van Economie Management 070-356 21 80 (9.00 - 12.30 uur) blijft ook na reeds aangebrachte verbeteringen onvoldoende, zo stelt de raad. De verkeersleiding kan alleen controleren of de machinist zijn informatie heeft ontvangen door de invoering van een elektronische dagorder. Ook de verlichting van de borden langs het spoor dient aanzienlijk te verbeteren. De raad bepleit verder de invoering van snelheidsmeters, waarop achteraf simpel afgelezen kan worden hoe snel er is gereden. Deze apparatuur is wel in oude treinen aanwezig, maar niet in het nieuwe materieel. De vervoersbond CNV, waar van de betrokken machinist lid is, is opgelucht over de conclu sie van het rapport. Bestuurder Van der Kamp: „De rol van de machinist komt nu in een ge heel ander daglicht te staan." Archeon zoekt negentig archeo-tolken Rector magnificus steunt studenten in verzet tegen plan Ritzen Vervolg van voorpagina „Het zijn maatregelen met een duizelingwekkende ver velendheid, bovendien staan er tegenstrijdigheden in. Het Hoger Onderwijs en Onderzoek Plan raakt de kernta ken van de universiteit in het hart: de academische oplei ding en vorming. Actief zijn in een vereniging of in het buitenland studeren: het wordt in de kiem gesmoord. Het is een aanslag op de universiteit. Dat vraagt om op treden van u en ons." leiden caroline van overbeeke Rector magnificus van de Leid- se universiteit, prof. dr. L. Leer touwer, wond er gistermiddag geen doekjes om: de studenten hebben groot gelijk als ze actie willen voeren tegen de plannen r Ritzen. „Wij zijn u zeer dankbaar en ik ben trots op u. Zelf gaan we ons er ook mee bemoeien: we gaan praten met de staatssecretaris en met ka merleden." „De tempobeurs van 70 pro cent is betuttelend en kleine rend voor u. De basisbeurs ver lagen is alleen acceptabel als je studenten alle vrijheid geeft om het geld optimaal te gebruiken. Maar geen enkele student neemt het risico om in de eigen vorming te investeren als dat de studie in gevaar brengt", aldus Leertouwer. Van de 17.000 Leidse studen ten vulden 4119 deze week de enquête 'HOOP doet Leiden' in van de studentenverenigingen: 4011 mensen stemden tegen HOOP, 108 waren voor. „Een goed resultaat", aldus P. Mik- kelsen van Augustinus. „We zijn ook erg blij dat de Leidse uni versiteit zich bij monde van Leertouwer achter ons heeft ge schaard." Een van de andere initiatief neemsters, Hester Los, noemt de maatregelen van Ritzen 'de doodsteek voor het verenigings leven'. „Het is echt niet zo dat studenten in Leiden alleen maar 'ranzen': zuipen en niks doen. Die tijd is voorbij. Boven dien snapt elke student dat je moet werken om je beurs te verdienen en dat je niet einde loos kunt studeren» Studenten verenigingen zeggen zelf ook: je studie staat voorop, daarna komt de vereniging voor sport, cultuur en sociale contacten. Maar met deze plannen van Rit zen is er straks geen enkele mo gelijkheid meer om iets anders naast je studie te doen." a yTOliiiuibi.un r isj rfs x*r- vervolg van voorpagina Zo n honderd sollicitanten doorliepen gisteren een wat on gebruikelijke selectieronde voor een baan in Alphen aan den Rijn. Zo moesten de kandida ten, onder wie een flink aantal werkloze academici, een eet bare prehistorische of Romein se maaltijd klaarmaken: niet op een fornuis maar op een primi tief vuurtje, zonder anti-aan bakpannen en keukenmachi nes. Ook moesten de sollicitan ten een muur van een prehisto risch 'huis' bouwen en een stukje declameren over een pre historisch, Romeins, of middel eeuws voorwerp. En dat alles voor een nieuwe maar tijdelijke baan als 'archeo- tolk', een nog niet bestaande functie in Nederland. Dat bete kent volgend jaar zeven maan den als Neanderthaler, Romein se keizer of middeleeuwse ar moedzaaier door het leven gaan in het Alphense themapark Ar cheon. Negentig banen als 'archeo- tolk' heeft het in aanbouw zijn de archeologisch-historische themapark te vergeven. Volgens directeur G. IJzereef hebben vijfhonderd mensen inmiddels gesolliciteerd naar de functie die in principe tijdelijk - sei zoensgebonden - is. 'Archeo- tolken' mogen vanaf 31 maart tot het najaar in berevel, Ro meins tuniek, of middeleeuws ambachtskostuum de bezoekers vermaken. IJzereef: „Een goede babbel is absoluut nodig voor deze baan. Voor de Romeinen is daarnaast een beetje toneelspel wel handig, een middeleeuwer heeft meer aan wat ambachte lijke vaardigheden: om een een huisje te bouwen of te werken in een middeleeuwse smederij." De Leidse, Alphense en Goudse arbeidsbureaus hebben inmiddels 475 werklozen aan geschreven om hen te attende ren op deze nieuwe banen. Ze zijn 'vrijblijvend': voor de werk lozen geldt voor deze vacatures geen sollicitatieplicht, aldus di recteur van het Alphense ar beidsbureau, M. Zoetmulder. „Omdat de functieprofielen van deze banen nogal lastig zijn. Bovendien zijn het tijdelijke ba nen: de toekomst van Archeon is nog niet zeker. Als opleiding vragen we wel minimaal havo. Een beetje kennis van Frans en Engels is handig in het thema park." Ze heeft geen moeite met de keus van het Leidse arbeidsbu- reua om alleen academici aan te schrijven. „Bij de functie van archeo-tolk is een historische en archeologisch kennis handig. Dus waarom geen academici?" Ook directeur K. van Gruns- ven van het Arbeidsbureau in Leiden denkt er zo over: „Het gaat om een functie waarbij his torie een belangrijke rol speelt, naast een voorlichtend en edu catief element. Dat is leuk voor een groep werkzoekenden die elders moeilijk werk vindt. En wat is het alternatief? Het is in elk geval beter dan niets. Het betekent bovendien iets extra's op je curriculum vitae." Archeondirecteur IJzereef heeft in principe geen moeite met academici, maar ze moeten wel een vlotte babbel hebben. „En een Romein met een bril op zijn neus kan niet: dat past niet in die tijd." Nu werken zo'n vijftig men sen in vaste dienst bij het themapark in wording, volgend jaar zijn dat er zo'n 200, ver wacht de directeur. „Naast ar cheo-tolken hebben we ook ho- reca-mensen nodig en mensen voor de ondersteunende func ties: achter de kassa's en infor matiebalies, als gidsen en win kelbedienden." leiderdorp De algemene verkeersdienst controles in het verleden reden veel meer Driebergen controleerde gisterochtend na de to's te hard", aldus AVD-woordvoerder John Bennink. „De jongens begonnen al te kla gen." De weggebruikers werden v ochtendspits de snelheden op de A4 ter hoogte van Leiderdorp. Van de 2663 voertui- borden bij Nieuwe Wetering. Zij, die e paar kilometer verderop nóg te hard reden, werden definitief op de bon geslingerd. gen die langs kwamen, reden er 'slechts' 160 snelheid en eventueel te verwachten boete al te hard. „Bijzonder tam verkeersgedrag. Bij op de hoogte gesteld met waarschuwings- FOTO BEN DE BRUYN leiden De reisorganisatie NBBS heeft besloten de kosten van de her denkingen van de ramp op het vliegveld van Faro op zich te ne men. Dat heeft R. Sötemann van de Anthony Ruys Stichting, waarin slachtoffers en nabe staanden zich hebben verenigd, gisteren meegedeeld. Op 21 de cember vorig jaar stortte op het Portugese vliegveld een DC-10 van Martinair neer waarbij 56 mensen om het leven kwamen. De stichting had eerder een voorstel gedaan aan de NBBS om via de touroperators een be drag voor de herdenking bijeen te krijgen. De reisorganisatie besloot echter het geschatte be nodigde bedrag van 10.000 gul den meteen aan de stichting over te maken. „Zo halen we al vast hun zorgen weg. Wij gaan vervolgens de mede-touropera tors vragen hun bijdrage aan ons te sturen", aldus directeur Van Putten. Sötemann zegt hierdoor ge raakt te zijn. De stichting is blij met het aanbod. Een verzoek aan Martinair tot een bijdrage van 2500 gulden voor de her denkingen. werd volgens hem door de maatschappij gewei gerd. „Schandalig zegt Söte- Ter nagedachtenis van de 56 mensen die bij de ramp zijn omgekomen, organiseert de stichting op 21 december 's middags een openbare herden king in de Basiliek van Sint Jan in Laren. De herdenking krijgt de vorm van een stille wake, er worden geen toespraken ge houden. Rond het altaar zullen 56 kaarsen branden. Voor medi sche en psychische opvang wordt gezorgd. De bijeenkomst is bedoeld voor iedereen die di rect of indirect bij de ramp be trokken was; nabestaanden, passagiers, bemanning, directie en personeel van Martinair, hulpverleners en reisorganisa ties. Op zaterdag 18 december zal er een besloten herdenkingsbij eenkomst zijn van slachtoffers, nabestaanden en hulpverleners van het eerste uur. Ook het ca binepersoneel van het toestel is hiervoor uitgenodigd. Volgens een woordvoerder van Martinair heeft de vlieg maatschappij een bijdrage niet geweigerd, maar is niet inge gaan op een verzoek hiertoe. Martinair heeft namelijk een ander idee om stil te staan bij de ramp. Alle betrokkenen wor den op 21 december door Mar tinair apart benaderd. De woordvoerder wilde niet zeggen op welke manier, omdat de maatschappij vaker klachten heeft gehad van slachtoffers en nabestaanden dat ze informatie uit de krant moesten verkrijgen. Verder betwijfelt Martinair of een dergelijke herdenking wel de passende wijze is voor een positieve leedverwerking. „Het zou averechts kunnen werken, zodat mensen weer extra emo tioneel worden." Martinair heeft de indruk dat niet alle slachtoffers en nabestaanden zo'n herdenking willen. Woensdag 24 november 1993 Aanvang 14.00 i Paramaribostraat 21 2585 GL Den Haag I Bibliotheek en Documentaire w I Informatie Omdat de wereld draait om informatie. Afgestudeerde BDI-ers zijn als informatiekundigen in staat informatie op te sporen en te ontsluiten. Zij gebruiken hierbij datanetwerken, informatiesystemen en diverse andere soorten software. Ze zijn onmisbaar als specialisten in het bemiddelen tussen de vraag van consumenten en het grote aanbod van documen taire informatie dat is opgeslagen in tijdschriften, rapporten, databases, geluidsbanden en andere informatiebronnen. overheid, kortom bij organisaties die afhankelijk zijn van informatie. Bel voor een brochure BDI 070-363 19 35 of de infolijn van Economie Management 070-356 21 80 (9.00 - 12.30 uur)

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14