Brug der Zuchten komt er na een 'gevecht' van jaren Opvangcentrum uit grond gestampt Fraude Groen verbaast politici Leiderdorp niet Eeuwfeest als nieuw vertrekpunt Regio Ook deze Omega huur je bij Reuze-portretten in Ambachtszaal ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 12 Oegstgeest denkt in 1994 met bouw te beginnen Na een 'gevecht' van ongeveer drie jaar lijkt de aanleg van de 'Brug der Zuchten' nu eindelijk in zicht. Oegst- geest verwacht dat begin 1994 kan worden begonnen met de aanleg van de brug die de nieuwbouwwijk Haas- wijk moet verbinden met recreatiegebied Klinkenberger pias. „Wat ons betreft mag het ook al eerder", aldus een woerdvoerster van de gemeente. oegstgeest loman leefmans De controverse over de brug be gon al eind 1991 toen de Kat- wijkse bruggenbouwer J. Haas noot de opdracht voor het ma ken van de brug niet kreeg, om dat hij voor een gedeelte tro pisch hardhout had willen ge bruiken. De bedrijfsleiding van Korswagen Bouw uit Warmond vond dat haar betonnen ont werp milieuvriendelijker was en kreeg uiteindelijk de opdracht, ondanks dat uitvoering van de plannen een paar ton duurder was. Door de hardhout-discus sie, de bodemvervuiling die in de nabijgelegen Morsebel werd aangetroffen en het afgraven van de grond, ging meer dan een halfjaar verloren. „Maar die brug staat er voor de bouwva- kantie", liet de optimistische chef weg- en waterbouw van Oegstgeest A. van Dockum in november nog 1991 weten. De voorbereidende werk zaamheden begonnen ook in het voorjaar van 1992. Een zandbaan werd aangelegd, die een half jaar moest inklinken en een stuk sloot werd gedempt. Door alle vertragingen had de toekomstige fiets- en voetgan gersbrug inmiddels al de 'Brug der Zuchten' meegekregen. Hoger Wethouder H. Rijks (WD/ruimtelijke ordening) vond dat de nieuwe brug uit het oogpunt van veiligheid steviger en hoger moest worden. Maar er traden meer complicaties op. Een elektriciteitsbedrijf moest hoogspanningskabels hoger op hangen omdat ze anders te dicht bij de brug kwamen en verder moesten de plannen voor een geluidsscherm worden gewijzigd. Een bouwaanvraag van Korswagen, die zelf twee ton bijdraagt aan de bouw, lag er inmiddels maar nog geen constructie-tekingen. Begin dit jaar werd het verlos sende woord aan vertegenwoor digers van buurtvereniging Haaswijk gesproken. De eerste werkzaamheden voor de vijftig meter lange overbrugging over autoweg en Haarlemmertrek vaart zou direct na de zomer beginnen. Het einde van het omrijden was in zicht. Maar ook nu ligt er nog steeds geen brug. „Ja, er waren nog wat kleine problemen. De ge meente heeft onze tekeningen wel gezien, maar formeel moe ten we een nieuwe bouwaan vraag doen. Onze plannen zijn dus bij de gemeente bekend en dat moet ook om de wensen op elkaar af te stemmen. Als er toe stemming komt en dat ver wacht ik ook, kan er begin vol gend jaar met de uitvoering worden begonnen", voorspelt woordvoerder Den Hollander van Korswagen Bouw. INSPECTOR DALGMESH leiderdorp roy klopper De Leiderdorpse politiek rea geert vrij rustig op de berichten over mogelijke fraudes op de af deling Groenbeheer. De meeste raadsleden zeggen 'niet verrast' te zijn door de verontrustende conclusies uit het accountants rapport. Tussen de fracties be staat wel meningsverschil over de vraag of dit rapport spoedig in de gemeenteraad moet wor den besproken. Een ding is zeker: het college komt niet in de problemen naar aanleiding van het rapport. De Van den Boom Groep kraakt de ambtelijke organisatie welis waar af, maar de aanleiding daaartoe valt de verantwoorde lijke wethouder C. Kerner (CDA/personeel) niet aan te-re kenen, aldus de meeste fractie woordvoerders. Zo ook oppositie-leider V. Molkenboer (PvdA): „We heb ben met z'n allen het proces van kwaliteitsverbetering in gang gezet. De gemeenteraad bepaalde in 1992 dat de reor- gansatie pas op Groen kon wor den losgelaten als deze afdeling was doorgelicht. Wanneer het onderzoek dan dit soort zaken aan het licht brengt, kun je dat het college niet aanrekenen." Molkenboer wil wel op korte termijn een openbaar raadsde- bat over de kwestie. „Er moet gesproken worden over hoe het proces tot nu toe is verlopen en wat er verder gaat gebeuren." Molkenboer is blij dat het colle ge er nog zit, nu deze kwestie speelt. „Als we de wethouders vorige week hadden wegge stuurd, had dit rapport weer voor een hoop chaotische tafe relen gezorgd. Nu kon bij voor beeld het personeel op een goe de manier worden ingelicht." Ook GroenLinks voelt veel voor een debat. „Er zijn genoeg redenen voor kritische vragen", aldus fractievoorzitter C. Bos. Hij is wat kritischer over de ver- antwoordelijheid van wethou der Kerner. „In het rapport staat dat de frauduleuze handelingen bekend waren bij velen binnen de hele gemeentelijke organisa tie. Je vraagt je toch af waarom niemand dan eerder iets heeft ondernomen." WD-fractievoorzitter P. Mul ler is niet verbaasd over de con clusies van Van den Boom. „De begroting van Groen leek al ja ren natte vingerwerk, vandaar dat een nader onderzoek is ge last. Dat gebeurt natuurlijk niet zo maar." Muller denkt dat met de aanstelling van een interim manager op de afdeling groen een goede stap is gezet in de richting van oplossingen. „Die man is bijzonder hard aan het werk." De WD-voorman voelt wei nig voor een debat over deze kwestie. In navolging van bur gemeester J. de Bruin meent hij dat eerst de bevindingen van justitie moeten worden afge wacht. „Deze zaak nu in de raad behandelen betekent weer een hoop onnodige onrust. We heb ben behoefte aan rust in de tent." D66-woordvoerder R. Jolly laat op persoonlijke titel weten ('Ik heb nog geen overleg ge voerd met fractiegenoten') ook een raadsdebat te willen. Vol gens Jolly geeft het rapport-Van den Boom aan dat er veel mis is. „Je bent er dan natuurlijk niet met de aanstelling van een interim-manager. Ik heb al eer der gezegd dat op het gemeen tehuis onder erbarmelijke om standigheden wordt gewerkt. Dat blijkt nu weer te kloppen, daarover moeten we het maar eens in de raad hebben." Geen van de CDA-fractieleden was gistermiddag bereikbaar voor commentaar. voorschoten Twee levensgrote portretten van vooraanstaande Voorschotenaren uit de vorige eeuw, dr. Petrus de Raadt en zijn echt genote, sieren de Ambachtszaal in het Am- bachts- en Baljuwhuis. Tot voor kort hing in deze zaal een groot keukenstilleven, dat de gemeente echter moest teruggeven aan het Rijk. Dr. Petrus de Raadt leefde van 1796 tot 1862 en was oprichter van het onderwijsin stituut Noorthey in Voorschoten. Vele promi nente figuren, zoals de Prins van Oranje, werden er opgeleid. In 1865 brachten negen tig leerlingen van Noorthey geld bijeen om de Rotterdamse kunstschilder J. Spoel de portretten van De Raadt en zijn vrouw te la ten schilderen. Instituut Noorthey werd in 1907 opgeheven. De gemeente heeft de twee portretten langdurig in bruikleen gekregen van het Ge nootschap Noorthey, dat bestaat uit nakome lingen van leerlingen. De schilderijen blijven in de Ambachtszaal hangen totdat er een nieuw kunstwerk is. De gemeente heeft eni ge tijd geleden.besloten om een kunstenaar opdracht te geven een reliëf voor deze zaal te laten maken. Uit de 64 aanmeldingen die in middels zijn binnengekomen, zijn drie kun stenaars geselecteerd. Hun is gevraagd een schetsontwerp voor het reliëf te maken. Zo dra het kunstwerk af is, verhuizen de portret ten naar een andere plek in het Ambachts- en Baljuwhuis. foto loek zuyderduin Sahara in bibliotheek leiderdorp» De fototentoonstelling 'Een reis door de Sahara' is nog tot en met 24 november te zien in de bibliotheek (Cor Gor dijnsingel 3) in Leiderdorp. De foto's zijn gemaakt door Chris van Son uit Rotterdam. De expositie bestaat uit veertien panelen met bijbehorende teksten en kaarten. Ook is er een vitrine met Tourareg-gebruiksvoorwerpen en sieraden. De foto's kunnen worden bekeken op de openingstijden van de bibliotheek. Kermissen vroeger en nu zoeterwqude-dorpHet Zoeterwoudse dorpsleven rond de ker missen vroeger en nu. Dit thema staat dinsdag 16 november op het programma van de Stichting Oud Zoeterwoude. De lezing wordt gehouden in Ons Huis aan het Kosterpad 3 in Zoeterwou- de-Dorp. Aanvang 20 uur. jSSSSSD Auto- en Motorverhuur (Hl MultiRent /urrrst wor hudsrw* wassenaar judy nihof Popmuziek schalt uit de luid sprekers in de voormalige kan toorbarakken van het ministerie van VROM in Wassenaar, waar hard wordt gewerkt. Uitzend krachten sjouwen met tafels, stoelen en kasten. In de meter slange gangen van het gebouw brengen installateurs brandwe rende deuren aan. In de mobie le keuken op het buitenterrein worden fornuizen en kookketels gemonteerd. In enkele dagen tijd wordt in Wassenaar een volwaardig asielzoekerscentrum uit de grond gestampt. „Alles loopt volgens schema", zegt Mario van der Berg van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA). Hij coördineert het project in Was senaar. „Ik verwacht dat we donderdag of vrijdag volledig zijn ingericht." Het wordt vol gens hem pas maandag 22 no vember, voor de eerste asielzoe kers komen. Van der Berg wandelt in rap tempo kris-kras door het ge bouw heen. Aan iedereen die hij tegenkomt, vraagt hij of alles naar wens verloopt. De barak ken zijn inmiddels aardig op temperatuur. „Het heeft zo lang geduurd voor het hier een beetje warm was. De verwar ming had twee maanden uitge staan en het duurde een eeu wigheid voor de kou en vochtig heid eruit waren," aldus Van der Berg. Hoe druk het in Wasenaar Het meeste werk is de a pen dagen gaan zitten i het In de mobiele keuken op het buitenterrein worden fornuizen en kookketels gemonteerd. COA heeft wel voor hetere vu ren gestaan. De COA heeft zes tig asielzoekerscentra in Neder land. De meeste daarvan zijn oude kantoorgebouwen, kloos ters of ziekenhuizen. Die moes ten in korte tijd worden klaarge stoomd voor opvang. COA met de kantoorbarakken in Wassenaar. Verwarming, aansluitingen voor de telefoon, een kantine, veel voorzieningen zijn er al. Wel ontbrak een rui me keuken. Inmiddels is op het buitenterrein een mobiele keu ken geïnstalleerd, waar straks «ÉBÉta foto henk wordt. Niet alleen voor de 500 asielzoekers in Wassenaar, maar ook voor de 400 asielzoe kers die binnenkort naar Leids- chendam toe komen. Het is de bedoeling dat busjes met een warmhoudsysteem de maaltij den naar Leidschendam bren- aanbrengen van een brand-j meidinstallatie. „Volgens een gemeentelijke verordening moet elke kamer een brandmel der hebben. En de portier moet weer in zijn hokje kunnen zien vanuit welke kamer gemeld wordt." Ook het aanbrengen van brandwerende deuren is een klus. In alle gangen komen deuren die minutenlang brand tegen kunnen houden. Omdat het om tijdelijke op vang (tot 1 april) gaat, wordt de! inrichting zo sober mogelijk ge houden. „Waren we hier langer blijven zitten dan hadden we bijvoorbeeld kantoorruimtes; uitgebroken om de eetzaal te; vergroten. Dat heeft nu weinigj zin." Tientallen uitzendkrachten, beveiligingsmensen en schoon makers zijn ingeschakeld om bij het inrichten te helpen. Als het centrum eenmaal draait, komt daar nog het nodige personeel; bij, zoals mensen voor de keu-i ken, begeleiders en adminstra-l tieve krachten. De begeleiding! en administratie is in handen van de COA, die in Wassenaar ongeveer veertig medewerkers stationeert. Van der Berg: „De COA begint onderdehand een behoorlijke werkgever te wor den in Nederland. Er werken! momenteel in het hoofdkantoor! in Rijswijk en in de ongeveer! zestig asielzoekerscentra in to- j taal ruim 1600 mensen. P. Akerboom: „De kinderen kwamen toch lopend naar school, dus men vond dat ze al genoeg lichaamsbeweging kregen." foto henk bouwman Leerlingental Willibrordschool stijgt op valreep De roomskatholieke basischool Willibrord in Oegstgeest viert deze maand haar eeuw feest. Even leek het erop dat het feest ook het einde van de school zou inluiden. De school dreigde als enige in Oegstgeest on der de opheffingsnorm van 170 leerlingen te vallen. Volgens directeur P. Akerboom is het grootste gevaar echter geweken. „Als de groei in de komende drie jaar hetzelfde is als nu. dan halen we het", voorspelt hij. De Willibrordschool aan de Rhijngeester- straatweg telt nu 142 leerlingen. „Twaalf meer dan vorig jaar. We proberen op eigen kracht de 170 leerlingen te halen. De hoog ste groepen zijn kleiner dan de laagste, dus ik denk dat de groei wel doorzet', aldus Akerboom. „Maar we hebben ontsnap pingsclausules als blijkt dat het niet lukt. We kunnen de gemeente symbolisch split sen en de norm voor de scholen in het noorden van Oegstgeest verhogen en in dit gedeelte verlagen. En de laatste mogelijk heid is een fusie, maar dan wel met de voorwaarde dat dit een dependance wordt." Akerboom is optimistisch aan de voor avond van het 100-jarig bestaan van zijn school. „Deze school moet hier gewoon blijven, al was het maar omdat het een uniek gebouw is. De ligging is heel ruim, met een grote speelplaats. Het gebouw is honderd jaar oud, maar er is natuurlijk wel herhaaldelijk verbouwd." De architect van de school is ook niet de eerste de beste: de zelfde P. Cuypers die het Centraal Station in Amsterdam ontwierp. Spaargeld De school ontstond een eeuw geleden uit de katholieke parochie in Oegstgeest. Aker boom: „Pastoor Roozen wilde toen een ka tholieke school, een kerk en een parochie huis. Die man was van huis uit nogal ver mogend en hij heeft er veel eigen geld in gestopt. Daardoor moest hij uiteindelijk veel langer doorwerken, want hij had niet genoeg spaargeld om met emeritaat te gaan." Eén van de eerste hoofdonderwijzers maakte zich flink druk om de leerlingen die thuis moesten werken. „Het gebeurde in die tijd natuurlijk heel veel dat kinderen verzuimden omdat ze moesten meewerken, vooral in de oogsttijd. Hij probeerde het via de gemeente te veranderen, maar dat lukte niet. Het was nu eenmaal armoede troef, dus de kinderen moesten helpen", weet Akerboom. In diezelfde tijd werd ook de gymnastiekles afgeschaft. „De kinderen kwamen toch lopend naar school, dus men vond dat ze al genoeg lichaamsbeweging kregen." De school draagt ook nog de sporen van de Tweede Wereldoorlog. „Duitse soldaten zaten hier ingekwartierd en het schijnt dat in het kantoortje de Ortskommandant zat. Oudleerlingen beweren dat dat ook nog in de deurpost staat, maar die is al zo vaak overgeverfd... In elk geval ligt onder het schoolplein nog een bunker. Vol met zand, denk ik." Halverwege de jaren vijftig werd de Willi brordschool zelfs gesplitst in een jongens- en een meisjesschool. Pas toen kreeg de jongensschool de huidige naam; de meisjes gingen naar de Mariaschool. In 1977 kwa men de jongens en meisjes weer samen aan de Rhijngeesterstraatweg. De school bestaat op 30 november pre cies honderd jaar. Alle kinderen gekomen dan in 'Ot en Sien'-kleren naar school en vieren de hele dag feest. De zondag daar voor is er in de gelijknamige parochiekerk een eucharistieviering.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12