KNOV: 'Belastingen mogen niet omhoog' Leidse historie 'voor het grijpen' De Stemming Seniorenraad in Haarlemmermeer Leiden Regio Lange wachttijd voor Katwijkse bejaarden P D ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -35o429 Een restaurateur wast notariële akten uit 1619 met speciale 'papierzeep'. foto henk bouwman beter zijn alleen kopieën te ge ven, maar daarvoor is geen tijd. Ondanks deze wat provisori sche werkwijze, gaat er zelden wat mis, zegt Hengstmengel. „Er wordt wel eens wat gesto len, want een goede controle is er niet altijd. Maar er verdwijnt niet veel. Ik heb het maar een paar keer meegemaakt dat er iets verdween. In de studiezaal liggen bovendien geen originele stukkeh, alleen wat boeken die meegenomen kunnen worden. Er is wel eens een heel populair boek verdwenen, maar dat kon den we gemakkelijk opnieuw bestellen." In de uit 1970 daterende 'ar chieftoren' ligt de geschiedenis van Leiden opgeslagen in grote metalen stellingen. R.C.J. van Maanen deed er tien jaar over om de geschiedenis van 1574 tot 1816 in kaart te brengen. Boek voor boek pluisde hij door om de inhoud ervan te ordenen, zodat latere generaties ze mak kelijk als naslagwerk kunnen gebruiken. Hier liggen onder meer.dikke perkamenten gerechtsboeken uit de zeventiende eeuw, verge lijkbaar met de huidige beslui tenlijsten van burgemeester en wethouders. Een deel ervan is door de restauratie-afdelirig in 'papierzeep' gewassen om het mooier en vooral leesbaarder te maken. In sierlijke letters zijn de vergeelde bladzijden volge schreven. Wie er een middagje gezellig in wil lezen komt bedrogen uit. Voor dit handschrift is een cur sus 'oud schrift', paleografie, een vereiste. Een studie waar voor je overigens ook bij het ge meente-archief terecht kunt. Gemeente-archief bestaat 100 jaar De studiezaal is zo vol dat het er soms stinkt. Vutters zijn er op zoek naar hun voorouders, stu- j denten verdiepen zich in de ge schiedenis van de stad. Kopieën van grafboeken, doopakten, adelsboeken en 'Leidse heerlijk- heden' liggen er 'voor het grij- j pen'. De twee toezichthouden de ambtenaren komen handen j te kort. Het gemeente-archief, I dat 15 november 1993 op de kop af 100 jaar bestaat, is veel te klein en kampt met een enorme achterstand. Automatisering staat er nog in kinderschoenen. I Het monumentale gebouw aan de Boisotkade opende in 1893 de deuren na een schen king van lakenfabrikant Arnol- dus Justus Krantz. Bij zijn over- lijden in 1891 liet hij de ge meente 40.000 gulden na om 'eene of andere nuttige inrich ting tot stand te brengen'. Ge kozen werd voor de bouw van een stadsarchief omdat belang rijke stukken tot dan toe op zeer gebrekkige wijze in het stadhuis werden bewaard. Tot grote er gernis van enkele hoogleraren en de directeur van het Rijks museum voor Oudheden. 'Ge deeltelijk ook op zolder in orde- looze massa onder het dak, voor stof en regen geenszins bevei- ligd'. Gemeente-architect D.E.C. Knuttel en gemeente-archivaris Ch.M. Dozy kwamen ondanks de erfenis toch nog geld te kort. Het gebouw raakte al snel vol met gemeentepaperassen en andere waaardevolle documen ten. Gemeente-archivaris J.C. Overvoorde was in de jaren twintig voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor de snelle groei van het aantal 'strekkende meters archief. Toch werd de uitbreiding van het gebouw pas in 1970 een feit. De oude con ciërge-woning werd vervangen door een moderne 'blokken doos'. Achter het archief verrees een nieuwe 'archieftoren'. Ruimtes die inmiddels ook al weer propvol zitten. De archiva rissen wachten sinds 1985 op mogelijkheden om verder uit te breiden. „Het is eigenlijk onze eigen schuld dat we zo krap zitten", zegt archiefmedewerkster Bena- ta Hengstmengel. „We hebben een archief-inspecteur die er op toe ziet dat overheden hun ar chieven op tijd aan ons over dragen. Daardoor hebben we een jaarlijkse aanwas van 40 procent. Onze achterstand wordt steeds groter en zal nog groter worden omdat overhe den binnenkort verplicht zijn hun stukken al na 20 jaar aan ons te geven. Nu geldt nog een termijn van 50 jaar." Anno 1993 bestaat het ge meente-archief uit 4,5 strekken de kilometer (planklengte) pa pier. De oudste stukken stam men uit 1290, de nieuwste uit 1990. Het merendeel is toegan kelijk voor het publiek. De meeste stukken die ouder zijn dan 50 jaar zijn openbaar, enke le 'gevoelige uitzonderingen' daargelaten. Particulieren zijn niet wette lijk verplicht hun documenten over te dragen aan hel gemeen te-archief. Als ze daartoe wel bereid zijn, kunnen ze over de datum van openbaarheid on derhandelen. Zo heeft de Leidse gereformeerde kerk onlangs be dongen dat de door haar over gedragen naslagwerken pas openbaar worden als ze ouder dan 75 jaar zijn. „Wellicht om dat die archieven gevoelige in formatie bevatten", zegt ar- chiefmedewerskter Benata Hengstmengel. „Verslagen van vergaderingen waarin wordt ge sproken over ongehuwde moe ders en zo, zitten er bijvoor beeld gewoon tussen." Automatistering staat in het gemeente-archief nog in de al lerkleinste kinderschoenen. Wie wat zoekt moet nog ouderwets de kaartenbak induiken en vindt daar veel handgeschreven, soms moeilijk leesbare 'verwijs- briefjes'. Tijd en geld om alle gegevens in de computer te zet ten is er niet. Slechts een klein gedeelte van gegevens van de burgerlijke stand is op microfi che gezet. Door personeelsgebrek zijn medewerkers genoodzaakt om originele akten, compleet met zegels, ter inzage uit te lenen. Ter bescherming van deze waardevolle stukken zou het Het archiefgebouw aan de Boisotkade kwam er dankzij een schenking van lakenfabrikant AJ. Krantz. Deze foto is vlak na de opening in 1893 gemaakt. foto gemeente-archief Om op hun plan van bijna 50.000 gulden te bezuinigen werd de aanleg van centrale verwarming geschrapt. Een be sluit dat achteraf gezien juist veel geld kostte: nog geen twin tig jaar later moest de gemeente veel geld uitgeven om de cen trale verwarming alsnog aan te leggen. De wachttijd voor een woning in de Bollenstreek variëert tus sen de drie maanden en tien jaar. Woningzoekenden in Kat wijk die genoegen nemen met een appartement in één van de Hoornesflat zijn binnen enkele maanden aan de beurt. In Noordwijk en Noordwijkerhout is de gemiddelde wachttijd daarentegen tien jaar. Ook in Lisse zijn de wachttijden lang. Daar duurt het gemiddeld zes tot zeven jaar voordat men de sleutel van een nieuwe woning krijgt aangeboden. Ouderen en alleenstaanden zijn in de hele streek het moei lijkst aan een woning te helpen. Voor deze categorie zijn in de afgelopen jaren te weinig hui zen gebouwd. Vooral in Katwijk is het tekort aan geschikte woonruimte voor bejaarden nij pend. „Ouderen moeten hier ■■H POLITIEKE RUBRIEK MM gemiddeld tien jaar wachten voordat zij een geschikte wo ning krijgen", stelt J.P. Bebber van de afdeling volkshuisvesting in Katwijk. Andere Katwijkse woningzoekenden zijn beter af. Hoewel de wachtlijst lang is - 1435 - is de gemiddelde tijd tus sen inschrijving en het binnen gaan van een nieuwe woning niet langer dan twee jaar. Samen met Noordwijk spant Noordwijkerhout de kroon. In de laatste plaats staan op de wachtlijst 900 mensen. Hoofd ordening, R. van der Haring, wil echter liever geen exacte wach- tijd vermelden, omdat sociale en medische indicatie vaak be langrijker zijn dan het aantal ja ren dat men wacht. „Maar de praktijk wijst wel uit dat een achttienjarige tien jaar moet wachten op een huurwoning." In Lisse staan 2500 woning zoekenden op de lijst. Wacht tijd: zes a zeven jaar. Belastingen en heffingen van de gemeente Leiden kun nen absoluut niet meer omhoog, beweert het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV). Leiden is op dit moment een van de duurste gemeenten van Neder land en dat schrikt tal van bedrijven af om zich in de sleutelstad te vestigen. De afdeling Leiden van het KNOV wil zo snel mogelijk een overleg met het gemeentebe stuur om de 'excessieve' tariefstijging van het afgelopen jaar te bespreken. De nestor van de Leidse raad, de CDA-er Piet Biegstraaten, functioneerde deze week tijdens de begrotingsbehandelingen in de raadscommissie fi nanciën als een clowneske knecht van fractievoorzitter Paul Klück. Die kon de vergadering wegens werkzaamheden elders niet vanaf het begin bij wonen en liet daarom Biegstraaten enkele handgeschreven en slecht leesbare velletjes voorlezen. De andere fracties toonden weinig mededogen en interrumpeerden bij de vleet. Zo dwongen zij Biegstraaten een stuk te verdedigen dat hij niet kende. „De heer Klück zal zo uw vragen beantwoorden", maakte Biegstraaten deze giller compleet. foto loekzuyderduin Koffieshops, van die gelegenheden waar hasj en marihuana in zakjes van 3 a 4 gram voor 25 gulden over de toonbank gaan, worden over een poosje gesloten als zij de wet overtreden. Dat is grofweg de strekking van de koffieshopnota die burgemeester Goekoop deze week in de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken verdedigde. En geen raadslid stelde de zo voor de hand liggende vraag, waarom dat niet allang gebeurt. Is het niet zo'n serieus onderwerp _m. was, zou je bij het beleid wat de gemeente voor de koffieshops ontwikkelt aan een grap kunnen denken. Er zijn in Leiden 23 officieel geregistreerdeverkooppunten van softdrugs. Die worden gedoogd, zoals dat heet, want bij de wet is de verkoop van softdrugs verboden. Volgens de gemeente vormen die koffieshops een probleem en volgens de gemeente is dat probleem nu 'onbeheersbaar'. Op een mooie dag stak burgemeester Goekoop een natte vinger in de lucht en zei: als we het aantal koffieshops terugbrengen naar vijftien, dan zijn ze nog steeds een probleem, maar dan is dat probleem wel beheersbaar. alle politieke partijen stemden ermee in: over een jaar mogen er nog maar vijftien koffieshops zijn. Maar merkwaardiger dan de willekeurige grens die nu wordt getrokken is de manier waarop de gemeente de koe bij de horens denkt te kunnen vatten. Ambtenaren hebben een aantal redenen bedacht, die grond kunnen zijn om een koffieshop te sluiten. Als er alcohol geschonken wordt bij voorbeeld, want daar hebben die shops geen vergunning voor. Maar dat is nu ook al verboden, dus zouden op die LEIDEN HANS KOENEKOOP „Het verhaal is in feite heel sim pel. We hebben de tarieven uit de begrotingen van 1992 en 1993 naast elkaar gelegd en doorgerekend. En dan blijkt dat gronden ook nu al koffieshops gesloten kunnen worden. En zo zijn er nog meer gronden bedacht die reden voor sluiting zullen worden als na de raadsvergadering van december de strijd tegen de koffieshops begint. Als er harddrugs worden verkocht, als de eigenaar zich schuldig maakt aan criminele activiteiten zoals heling of verboden wapenbezig, als er softdrugs worden verkocht aan minderjarigen, als de shop zich niet aan de sluitingstijden houdt of aanhoudend overlast in de buurt veroorzaakt. Een koffieshop bevindt zich in die tarieven in Leiden absurd zijn gestegen", zegt F. Veenema van het KNOV. Het verbond heeft onder meer berekend dat de reini gingsrechten het afgelopen jaar in Leiden met 91 procent zijn het schemergebied tussen legaliteit en illegaliteit. Maar de sluitingsgronden die de gemeente op een rijtje heeft gezet in een nota die door de meerderheid van de gemeenteraad met gejuich is ontvangen, hebben met dat schemergebied niets te maken. Dat zijn pure wetsovertredingen. Waarvan de gemeente getuige die nota aanneemt, dat ze in koffieshops plaatsvinden. Maar waar kennelijk niet tegen wordt opgetreden, want anders had die nota niet geschreven hoeven te worden. Er is ook flgen enkele reden om gestegen. De parkeervergunnin- gen voor bedrijven werden liefst 167 procent duuurder en de le ges van de hinderwetvergun ningen zijn met 88 procent ge stegen. „Natuurlijk stijgen de tarieven overal", weet ook Veenema. „Maar Leiden zit vergeleken met andere grote steden wel erg hoog in de boom. Is de gemid delde stijging van bijvoorbeeld de reinigingsrechten in de grote gemeenten 40 procent, Leiden zit op 91 procent. Hoe kan het dat die tarieven in Leiden zo krankzinnig hoog zijn. Laat het gemeentebestuur ons maar aan te nemen waarom het aantal koffieshops zou worden teruggebracht naar vijftien als de voornemens in de nota worden uitgevoerd. Als alle shophouders, met het oog op behoud van hun winstgevende nering, zich braaf aan de wet gaan houden kan er niet één gesloten worden. En dan krijgt burgemeester Goekoop over een jaar een heel moeilijk gesprek met alle bewonersverenigingen en buurtcomité's die zich tegen de overlast van koffieshops verzetten. Want die geloven er niets van dat dit beleid werkt. „Mogen e u over een jaar nog eens duidelijk maken wat de ar gumenten zijn." Het KNOV wijst er op dat de ze lastenstijgingen zeer nadelig zijn voor zowel consument als midden- en kleinbedrijf. Boven dien wordt een deel van het be drijfsleven dubbel getroffen: enerzijds door de stijgingen van belastingen en heffingen, an derzijds door het koopkracht verlies van de consument. „Leiden moet zich realiseren dat het steeds onaantrekkelijker wordt voor vestiging van bedrij ven. Wij vangen steeds vaker geluiden op van ontevreden on dernemers die serieus overwe gen te verhuizen." eens spreken", hebben ze Goekoop gevraagd. „Maar natuurlijk", zei de burgemeester. DA-wethouder Joop Walenkamp van verkeer is zoals gebruikelijk op de fiets gearriveerd. Met een zwierige zwaai parkeert hij zijn stalen ros in de stalling voor gemeentepersoneel. De trappen naar de raadszaal vormen ook geen enkel probleem voor de niet-rokende, langbenige bestuurder. Achteloos haalt hij de Leidse ouden van dagen in. De lichte aanraking van zijn schoenen met het marmer Wordt overstemd door driftig getik met wandelstokken en over de grond schurende looprekken. Plotseling dringt tot hem door dat dit zijn publiek is. Hij zal ten overstaan van deze Leidse ouderen, die zich mopperend, puffend en steunend een weg door de autoluwe binnenstad hebben gebaand, zijn plannen moeten verdedigen. Van een lekker middagje krasse knarren voor zich winnen, zal niet veel terechtkomen. De door de ouderenbonden georganiseerde discussiemiddag over de autoluwe binnenstad wordt inderdaad rampzalig voor de wethouder. Hem wordt te verstaan gegeven dat hij beter fietsen dan auto's kan weren. Zonder auto's komen ze nergens, van fietsers hebben ze last. Die rijden de oudjes in de Haarlemmerstraat omver, als ze niet al eerder zijn gestruikeld over winkeluitstalfingen. En als ze met de bus via de Breestraat het stadhart proberen te bereiken, stuiteren ze massaal uit hun zitplaatsen doordat de buschauffeur zijn rempedaal telkens diep moet intrappen om. te voorkomen dat die fietsende kwelgeesten worden verpletterd. Hier had Joop nooit op gerekend: zijn autoluwe binnenstad heeft geleid tot een generatieconflict van ongekende omvang. AAP RIETVELD en WIM KOEVOET BURGERLIJKE STAND GEMEENTE LEIDEN Geb*ren Tes sa, dv. S. Kloos en N.G.C. Crab Tama ra Anna, dv. P. Pont en M. Korenhof Suzanna Jacoba Elisabeth, dv. J.A. Vink en A.M.S. Mouton Golda Tamar. dv. F.I.M.J. Leechburch Auwersen A. de Man Else Maxine, dv. E.M. Meursen A. Kareis Matthijs Alexander, zv. R.M. Stemmerik en L.M.P. La Via Eline Hendrlka, dv. A. van Diggele en J.E. Heemskerk Marco Adrianus. zv. A. van Diggele en J.E. Heemskerk Margot Eli sabeth Desirée, dv. P.R. Kolodziej en T.A.G.M. Overbeek •Tommie, zv. J.R. Buitendijk en G.M.C. Pijnacker Ocke, zv, E. Weeda en N. van Straten Peter Frank, zv. A.M.van Beek en E.B, Hazen berg Kevin Willem Peter, zv. R.H.L. Aalbers en H.M.P. van Reeken Gido, zv. H. de Neef en A. Pardon «Tim Se- bastiaan, zv. P.E. Keller en Y.P.M. van der Voort Pieter-Jan Alexander, zv. R. van der Vijver en H A. van Zuijlen Ju liette Corlijn Henriètte, dv. J.M.M. van der Woude en J.E. Pieters Siham. dv. M. Zirar en M. Oufkir Elisabeth Maria, dv. J.A.C.M. van derWeijden en C.J.H. de Ridder Kevin. zv. C.S. de Jong en P. van Klaveren Melissa, dv. C.S. de Jong en P. van Klaveren Amira, dv. M. Safs- af en S. Affane Bart Gerard, zv. C.J.M. Ulenkate en E.H. van der Laaken Christian, zv. W. van der Linden en A.M. de Haas Leonie, dv. T H M. van Noort en A.G.J.M. de Leeuw Mariska. dv. E Nieuwpoort en J.P. Schaap Moham med. zv. A. Belkasmi en H. Nakhil Ca- thanna Sophia Paulina, dv. E.K. van der Vlieden G.C. Nagtegaal Aylin Seray. dv. M Cengiz en A.H. de Jong Bart. zv. P.J. van Hoekelen en I.B.J. Molenaar Dennis, zv. C.T.P. van der Plas en D N van Duijn Tessa, dv. A. Kwakernaak en D. Verhoef Joyce, dv. A. Kwakernaak en D. Verhoef Davy, zv. P. de Roode Nathalie Petronella Helena, dv. P.W. LEIDEN De Stichting voor Gezinsverple ging in Leiden is een wervings actie voor meer pleegouders gisteren begonnen met de offi ciële opening van een nieuw onderkomen aan de Heren gracht nummer 20. In de Lu therse Kerk aan de Hooglandse- kerkgracht hielden eerst gede- puteeerde G. Brouwer en de Leidse hoogleraar kinder- en jeugdpsychiatrie D.A. Treffers lezingen. Daarna werd het nieu- HAARLEMMERMEER MILO SCHOENMAKER Haarlemmermeer installeert binnenkort een seniorenraad, die burgemeester en wethou ders advies gaat uitbrengen over het het gemeentelijk oude renbeleid. De commissie wel zijn is daar deze week mee ak koord gegaan. Er wordt in de Haarlemmer meer al jaren gesproken over de oprichting van een senioren raad. Struikelblok was de status die de raad zou moeten krijgen. De werkgroep Seniorenraad voelde lange tijd veel voor een constructie als met de inmid dels opgeheven culturele raad, die het gemeentebestuur ge vraagd en ongevraagd van ad vies kon dienen. B en W van Haarlemmermeer en een meer derheid van de gemeenteraad vonden een dergelijke opzet te zwaar en wilden de senioren raad opnemen in de bestaande van Steen en N.J.M. van der Voort Mo nica Corine, dv. H.W. Oudwater en C. den Haan Laurens, zv. E. van Haren en M. van der Graaff Lisa Suzanne, dv. R. Zijlstra en L.E. van Berkel Collin Joren, zv. M.E. van de Graaff en E.M. Smul ders Solaïman. zv. M. El Khalki en M. Echaouchi Levina Johanna, dv. S. de Wolf en E. Kooreman He Jie. zv. J Dingen Q. Cui. Overleden M L. van der Meij.geb. 18 juli 1925, man L. Stouten, geb. 19 |U- li 1920, geh. gew. met M.F. Boot C. Herrera, geb. 13 feb. 1930, man C. van den Ing, geb. 12 dec. 1908, man C. van Hemert, geb. 6 sept. 1909, man Th.L.M. de Rooij, geb. 7 maart 1909. man G. Huitema, geb. 24 april 1935, man J.F. Blijleven, geb. 9 feb. 1904, man D.A. Edauw, geb 27 feb. 1949, man J.L. van Eyndhoven. geb. 17 jan 1928. man R.S. Stouten, geb. 5 okt. 1956. man A. van der Niet, geb. 28 ian. 1926. man J.G. van der Ploeg, geb. 14 juni 1938, man«W J. Stip- donk, geb. 4 aug. 1914. man M. Bout hoorn. geb. 10 jan, 1903, man J. van der Blom. geb. 28 sept. 1909. geh. gew. met P.J.M. Leune D. van Tol, geb. 22 aug. 1937, man M, van den Bos, geb. 18 juni 1993, dochter J W Diks, geb. 8okt. 1925, man *A. Guijt. geb. 13 aug. 1915, geh. gew. met A van den Oever L. Bekman, geb. 19 feb. 1919. man S.G.H. Fluiter, geb. 21 sept. 1906. geh. gew. met D van der Reijden H F. Niêl. geb. 1 april 1930. man W.A Kersten, geb Idee. 1936. man P.H. Stouten, geb. 5 feb. 1920, man. Gehuwd W. van der Zeeuw en l Mui der J. Willemse en H.W de Graaf R Rosdorff en M. Brehm F Kouwenho- ven en Y. Gao C.J. van Heiningen en M. Cornelisse. we pand feestelijk in gebruik genomen. De stichting zorgt voor de op vang van kinderen met een ern stig trauma en zoekt voor deze kinderen een gewoon gezin in plaats van een internaat. De Leidse stichting is een van de zeven instellingen in ons land die deze gespecialiseerde vorm van hulpverlening biedt. Neder land telt ongeveer 350 kinderen met een ernstige traumatische ervaring zoals seksueel mis bruik, mishandeling of zelfdo ding van een van de ouders. participatie-verordening van Haarlemmermeer. Op die ma nier wordt de seniorenraad als platform-organisatie erkend en wordt hij automatisch opgeno men bij de besluiten die de ge meente neemt. De werkgroep Seniorenraad kiest nu uiteindelijk ook voor deze oplossing. Woordvoerder Van der Pol: „Wij kunnen wel star vasthouden aan een zwaar dere organisatievorm, maar daar schieten wij ook niets mee op. Hier kunnen wij ons in vin den. hiermee gaan wij aan de slag", tldus Van der Pol. Voor waarde is echter wel dat erover twee jaar wordt bekeken hoe de raad in de praktijk functioneert in relatie tot de gemeente. Haarlemmermeer zal de Se niorenraad in de toekomst jaar lijks voor 5.000,- gulden subsi diëren. De raad krijgt ook on dersteuning van de Stichting Welzijn Ouderen Haarlemmer meer. Gezinsverpleging in nieuw kantoor

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11