Innovatie van de kerkdienst Kerk Samenleving ZATERDAG 13 NOVEMBER 1S UIT DE KERKBLADEN Onder de deken (1) AJles went, stelt dominee P.J. van Midden van de Ge reformeerde Kerk in Lisse vast in het blad 'De Kruis vaan'. „Ook de meest gru welijke dingen. Als het maar bij een ander is en ver van je bed. Zoals Bosnië. Sarajevo ligt compleet in puin. Je kunt er niet veilig over straat omdat overal sluipschutters op de loer liggen. Vooral 's avonds ben je je leven er niet zeker. Bosnische Serviërs en Mos lims staan er elkaar naar het leven. De fanaten onder hen althans. Want verreweg de meeste mensen willen gewoon rust. Een beetje vrede. Maar hoe doe je dat? Onder de deken (2) De Verenigde Naties weten met deze vraag in elk geval nauwelijks raad. Van Mid den: „Eén van de plannen is om in Sarajevo en Mostar beveiligde zones in te stel len. Een protectoraatsge- bied waarin de veiligheid onder internationaal toe zicht min of meer gegaran deerd wordt. Pax Christi, de stichtingen 'Mensen in nood' en 'Oecumenische hulp' en het Interkerkelijk Vredesberaad hebben dat 'veilige gebiedenplan' van de VN opgepakt en probe ren daarvoor overal steun te krijgen. Ook in Lisse. De ge meenteraad zal het plan worden voorgelegd met de vraag het te steunen en met steunbetuiging naar Den Haag te sturen." Onder de deken (3) Of het helpt? „Geen idee", schrijft Van Midden. „Ik weet alleen dat als je niets doet, het grote lijden in Bosnië in elk geval gewoon doorgaat. Druppel op de gloeiende plaat? Wie weet. Soms is het ook de druppel die de emmer doet overlo pen. Ik kan me gewoon niet voorstellen, overigens, dat ons gemeentebestuur het verzoek om de protecto raatsgedachte te onder schrijven, van de hand zou wiizen. Ik zou me diep scnamen voor onze politie ke partijen." Onder de deken (4) Maar een tweede actie kan veel eenvoudiger worden gerealiseerd, houdt de do minee de lezers voor. „De winter valt in. U zet de cv aan. Of u gooit nog een blokje in de open haard. In Bosnië gaat dat wat moeilij ker. Hout, kolen en gas zijn er niet meer. In Sarajevo is nauwelijks nog een huis met een intact dak. En de winter is er ijzig koud. Dui zenden zullen er sneuvelen door de kou. U kunt niets doen, u voelt uzelf machteloos?" Onder de deken (5) „Fijn", verzucht Van Mid den, „want is daar wat aan te doen. U kunt één of meer dekens kopen. Die worden centraal ingekocht en ver voerd naar Sarajevo en Mostar. Zo'n deken kost 15 gulden (wat kost uw dek bed?). Binnenkort komt er in Lisse een grote actie, die onderdeel is van deze na tionale en kerkgrens-over schrijdende actie. Je kan toch niet zelf onder de pan nen zitten en een ander in puin? Een ander kan je toch niet koud laten?" Gereformeerde Kerk Lisse kiest voor 'talk show '-achtige opzet om nieuwe doelgroep te bereiken De aanblik van het volledig onttakelde interieur van de Gereformeerde Kerk in Lis se laat niets aan duidelijk heid over: hier is men be zig de kerk te renoveren. Maar toch is dat niet het belangrijkst. „We zijn de kerk in feite aan het in noveren", verduidelijkt do minee P.J. van Midden. Be gin volgend jaar wil de ge meente beginnen met een nieuw type kerkdienst: in een soort 'talk show'-achti- ge opzet worden allerlei voor het evangelie elemen taire zaken aan de orde ge steld. i de kerkzaal is daartoe slechts een middel. De ruimte wordt zodanig ingericht dat na afloop van de 'normale' eredienst de opstelling van de stoelen in korte tijd kan worden veranderd. Van Midden: „Met een kopje koffie erbij kan dan op een hele ontspannen manier met elkaar worden gesproken. Woord en wederwoofd, dat is het uitgangspunt. Als gespreks leider loop ik met de microfoon tussen de mensen door." Voor deze kerkdienst is naam 'Service'. „Vanwege de dubbele betekenis van deze term", vertelt de predikant. „Service betekent in het Engels 'dienst', maar staat in het Ne derlands ook voor service, dienstverlening, aan mensen. Zo zien wij dat ook." De ser vices worden elke tweede zon dag van de maand gehouden en beginnen om 12.15 uur. De 'normale' erediensten om 10.00 uur blijven gewoon gehand haafd. Met de 'services' denkt Van Midden een andere doelgroep te bereiken. „Religie is in deze tijd best een aansprekend on derwerp. Het raakt steeds meer in de mode. Maar het instituut kerk speelt daar niet op in. Er wordt alleen maar meer van hetzelfde geboden en dat heeft nauwelijks aantrekkingskracht. Zeker niet op jongeren. De raken uitgekeken op de Dominee PJ. van Midden in de onttakelde kerkzaal: „Religie raakt steeds n dienst, behalve dan met kerst nacht. Het is voor hen te voor spelbaar geworden. De predikant ziet in deze groep - die weliswaar in het evangelie is geïnteresseerd maar kerk en evangelie niet of nauwelijks kent - een nieuwe 'markt'. „In die zin dat ze - zo wel jongeren als ouderen - voor ons belangrijk zijn." Verzoening Bij de onderwerpen voor de ser vices zoekt Van Midden aan sluiting bij de 'grote woorden' die bij de verkondiging van het evangelie worden gebezigd. „Als we het in de kerk hebben over verzoening, waar gaat het dan over? Waar denk je aan als je het woord God gebruikt? Dat zijn begrippen die zelfs voor kerkelijk meelevende mensen moeilijk uit te leggen zijn. Al die vragen en opmerkingen willen we op een rijtje zetten en daar zonder voorwaarden vooraf over spreken." De dominee verwacht dat de 'services' aanvankelijk vooral door mensen van de eigen ker kelijke gemeente zullen worden bezocht. Hen omschrijft Van Midden als 'de binnenkerk'. Maar hij hoopt dat zij gaande weg mensen uit 'de buitenkerk' zullen meenemen. Maar al te druk moet het ook weer niet worden. „Als er massa's men sen komen, mislukt deze for mule ook. Dan wordt het on mogelijk om iedereen er op een r bij te betrekken." De aanvangstijd van 12.15 uur is bewust gekozen. „Daarbij dachten we vooral aan de jon geren. Zij komen op zaterdag avond niet meer om elf uur thuis, zoals vroeger, maar gaan dan pas de deur uit om een feestje te bouwen. Dan vraagt het nogal wat van ze om op zondagmorgen gewoon om tien uur weer in de kerk te zitten. Maar om kwart over twaalf moet dat toch geen beletsel zijn." Voorbereiding De formule van deze 'talk show'-achtige kerkdiensten heeft Van Midden al in zijn vo rige gemeente Driebergen uit geprobeerd. En met succes. „In deze nieuwe opzet in Lisse kan ik nu wel de fouten vermijden die ik destijds heb gemaakt. Eén daarvan was dat het initiatief onvoldoende door de eigen ge meente werd gedragen." In Lis se is de predikant daar niet bang voor. „We hebben het af gelopen jaar uitgebreid gespro ken over wat we in communica tieve zin met het evangelie zou den kunnen doen. De keuze voor de 'services' om het uitdra gen van het geloof op een ande re manier handen en voeten te geven, wordt breed gesteund. We hebben veel tijd gestoken in de voorbereiding. Dit is niet zo maar een experiment." De gerenoveerde kerkzaal van de Gereformeerde Kerk aan de Heereweg 105 wordt op Eerste Kerstdag weer door de gemeen te in gebruik genomen. Dan zal er voor rond de 200.000 gulden aan verspijkerd zijn. De vloer van het uit 1934 daterende ge bouw is dan vernieuwd, de kerkruimte wat vergroot, de vloerverwarming (die onder de oude banken zat) vervangen door een nieuw cv-systeem in de wanden en er staat compleet nieuw meubilair. Stoelen met stoffen zittingen, stelt Van Mid den vergenoegd vast. „Want ik heb nooit begrepen waarom je in de bioscoop wel lekker kunt zitten, maar in de kerk niet." Op 9 januari staat dan de eerste 'service' op het programma. Heer en heelmeesters In de geschiedenis van het Algemeen Psychiatrisch Zie kenhuis in Zeist, dat in deze periode het 90-jarig jubile um viert, weerspiegelen zich algemene ontwikkelingen in de Nederlandse psychiatrie van de twintigste eeuw. In die optiek is 'Heer en Heelmeesters' méér dan alleen een boek over de historie van deze Zeister instelling. Het overstijgt de lokale geschiedenis. De twaalf bijdragen van de dertien schrijvers hebben als leidraad: de professionalisering van de psychiatrie en de ontkerkelijking van de samenleving. 'Heer en Heelmeesters' lijkt daarmee in de verste verte niet op de gebruikelijke gedenkboeken. De 'Heer' in de titel van deze uitgave verwijst naar het gegeven dat ziekte en zonde eeuwenlang onverbre kelijke begrippen waren. Toen gereformeerde voorlie den vanaf het einde van de vorige eeuw een groot aan tal christelijke psychiatrische instellingen oprichtte, werd eveneens uitgegaan van die samenhang. Ook het 'Christelijk Sanatorium in Zeist', zoals het ziekenhuis van oorsprong heette, ontkwam daar niet aan. In de loop van deze eeuw werd dat anders. De rol van de 'Heer' werd steeds meer ovemomen door de heel meesters: de medische psychiatrie werd heer en mees- Met eigen ogen gezien Op één van zijn eerste reizen naar oostelijk Afrika werd priester Bernard Haring, professor-emeritus in de mo raaltheologie aan de Academia Alfonsiana in Rome, door de douane-beambte met een warme glimlach ver welkomt: „Ah, jij bent één van die vriendelijke dwazen. BOEKBESPREKING Welkom!" Op zijn beurt nodigt Haring de lezers van zijn boek 'Ik heb het met eigen ogen gezien' uit met hem mee op reis te gaan en kennis te maken met de jonge Afrikaanse kerken. „Van hen kunnen we leren hoe we de eeuwenoude en vermoeide kerk van ons nieuw leven kunnen inblazen", meent hij. Haring heeft zijn ervaringen in de vorm van verhalen gegoten, waarmee het boek in zijn literaire vorm enigszins te vergelijken is met de Handelingen van de Apostelen. De auteur omschrijft de Afrikaanse kerk als 'een kerk die blij is om het geloof in haar roeping en die erop vertrouwt dat ze scheppend bezig is, op grond van haar vreugdebrengende Heilige Geest'. Zij laat zich door één van haar kunstenaars waarschuwen om niet de Europese tradities in hun kerk te kopiëren. „Wie ko pieert zou God wel eens kunnen doen inslapen." Ik heb het met eigen ogen gezien mijn ervaringen met een an dere kerk Gooi en Sticht Baarn, 1993. - 111 p. ISBN 90-304- 0731 -X. Prijs24,90 gulden. Dopen, terug naar de bron De verschillende motieven van ouders om hun kind te laten dopen, staan centraal in 'Dopen, terug naar de bron'. Voor de één is de besprenkeling het vieren van de geboorte, voor de ander het opnemen van de zoon of dochter in de geloofsgemeenschap. Weer een ander motief is het plechtig uitdrukken van het 'met Christus sterven en verrijzen'. De rooms-katholieke theoloog Cor Sinnema zette een aantal van deze motieven op een rijtje en lichtte ze toe met verhalen, gedichten, liederen en foto's. Zijn boek is met name bedoeld om mensen te helpen bij hun vra gen rond de doopplechtigheid. Sinnema studeerde theologie in Tilburg en was korte tijdens godsdienstleraar in het voortgezet onderwijs. Als districtscatecheet werkte hij vervolgens in Helmond en Tilburg, om in 1991 te worden benoemd als bisschop pelijk gedelegeerde voor het katholiek onderwijs in 's- Hertogenbosch. Sinnema is verder freelance-projectlei der voor de godsdienstige/levensbeschouwelijke pro gramma's bij de schooltelevisie. Dopen noemt de schrijver 'geen vrijblijvende gebeur tenis, maar een viering met gevolgen'. „Dopen bete kent: in het verhaal gaan staan, het verhaal van de le vende, het verhaal van God met zijn mensen. Wie kiest voor de doop, kiest voor het evangelie en een manier van leven die daarbij past. Hij schrijft zijn eigen ver haal." Dopen terug naar de bron Cor Sinnema. - Baarn Gooi en Sticht, 1993. - 48 p. ISBN 90-304-0693-3. Prijs14,90 gulden. Het landschap van de liefde Aan de hand van tien trefwoorden (bron, water, kristal, spiegel, zon, steen, zand, vuur, boom, berg) trekt Thijs Weerstra door het 'zo rijkgeschaarde landschap van de liefde'. De liefde noemt hij een altijd actueel thema. „Wij kunnen eenvoudig niet zonder de liefde leven! Zelfs als de liefde er niet lijkt te zijn, voelen we haar toch als een gemis, als een verlangen." Het boekje 'Het landschap van de liefde' schreef hij onder meer voor die mensen die tevergeefs zoeken naar woorden die weergeven wat er in hen leeft. „Er is een spreekwoord dat zegt: Waar het hart vol van is, daar vloeit de mond van over. Maar zo is het in werke lijkheid niet altijd. Het blijkt, dat dan toch veel mensen met de mond vol tanden staan'. Het boekje van Weerstra verschijnt in de reeks 'Tref woorden' van uitgeverij Kok in Kampen. Het landschap van de liefde Thijs Weerstra. - Kampen Kok, 1993. - 124 p. ISBN 90-242-8522-4. Prijs18,90 gulden. DICK VAN DER PLAS door Jon Krul» COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgi DIRECTIE B.M Essenberj Arnold (adj), J Kiel (adj); 'DREDACTIE: Jan-i Henk van der Post (adj). Redactie071-321921 bv. ADVERTENTIES CP. ma.-vrij van 08.30-17 00 uur. Telefoon071-356230 HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) OMBUDSMAN: R.D. Paauv Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam. berichten 071 -323508 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij v< BTW) per kwartaal (post) P6' 'maand loACHTENBEZO^ClNC ma t/m vrij: 1800-19.30 ui zat 10.00-12.00 uur. Telefoon071-143241 HET WEER HANS VAN ES Pittige regenbuien Er waren vrijdag nogal grote weers- verschillen tussen de kuststrook en het binnenland. Terwijl landin waarts brede opklaringen de dag een vriendelijk aanzien gaven, wer den de westelijke regio's bestookt door talrijke herfstbuien. In de loop van de dag werden de luchten bo ven zee steeds dreigender. Bovenin de atmosfeer trok een trog mee; een zone met extra koude lucht. De onstabiliteit van de luchtmassa kreeg zo een ruggesteuntje en het relatief warme zeewater voor onze kust (11 a 12 graden) deed de rest. Boven Zuid-Holland werden in drukwekkende 'wolkenbergen' ge zien. Een typische herfstsituatie, waarbij plaatsen dicht bij de kust de boven zee ontstane buien vers opgediend krijgen. Verder het land in gaat de fut er meestal voor een deel uit. Vandaag is de neerslag egaal over het land verdeeld. Geen losse buien meer, maar een massief frontaal wolkendek, waaruit het langdurig en soms pittig regent. Een storing, vanmorgen vroeg nog bij de Ierse zuidkust, ontpopt zich tot een gemene depressie, die regelrecht op ons land afstevent. 1 Voor het lagedrukgebied uit zwelt de wind aan tot stormachtig, bui- tengaats enige tijd storm, kracht 8 tot 9, uit zuid tot zuidwest. Vannacht, na het voorbij trekken van de depressiekern gaat de wind met een ruk om naar noordwest en blijft hard of stormachtig. Zondag overdag breekt de bewolking, maar het voelt guur aan met talrijke re gen- of hagelbuien en nog altijd een harde wind. Maandag wordt het droger en rustiger, als een hogedrukgebied over de Britse Eilanden naderbij komt. Met maxima van 7 8 gra den blijft het fris en in de nacht van maandag op dinsdag kan het wellicht een graadje vriezen. Volgende oceaandepressies ne men een route langs IJsland en de Noordkaap, waarbij het meest rui ge weer zich alleen nog ten noor den van ons land afspeelt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: en langs de westkust nu en dan regen, in het bin nenland af en toe sneeuw. Zondag op de meeste plaatsen droog en vooral langs de kust kans op op klaringen. Tijdelijke daling van temperatuur, met zon dagmiddag maxima van 3 graden langs de westkust tot enkele graden onder het vriespunt in het bin nenland. Zweden: In het algemeen veel be wolking. In de noordelijke helft nu en dan sneeuw, in de zuidelijke vooral zon dag veel regen en dan ook veel wind. Middagtempe- plus 4 graden verder een onstuimig weekeinde met vooral op zondag veel regen en erg veel wind. Middagtemperatuur zaterdag rond 6 graden, zondag iets lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdeg veel bewolking, veel wind en plaatselijk veel regen. Op de Schotse Hooglanden sneeuw. Zondag vallen er vooral in Schotland enkele flinke buien, elders breekt ook de zon nu en dan door en neemt de wind geleidelijk af. Mid dagtemperatuur zaterdag van 5 graden in het uiterste noorden tot circa 13 gra den in het zuiden van Engeland; zondag op de meeste plaatsen kouder weer. België en Luxemburg: Onstuimig weekendweer met op zater dag flink wat regen, op zondag van tijd tot tijd buien. Vooral zaterdag waait het hard. Daling van temperatuur, met zon dag maxima van 8 graden in west-Vlaan- deren tot 5 in de Ardennen en Luxem- Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag bewolkt en plaatselijk veel re gen, in het noorden ook veel wind. Zon dag geleidelijk minder wind, in Bretagne en Normandië geregeld zon, elders nog enkele buien. Daling van temperatuur, met zondagmiddag op veel plaatsen maxima rond 10 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 19 graden bij Porto tot 23 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur iets boven de 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon en droog. Zondag langs de Golf van Biskaje wol kenvelden en mogelijk wat regen. Mid- dagtemperaturen meest rond 18 gra den, langs de Costa's enkele graden ho ger, zondag langs de bewolkte noordkust iets lager. Canarische Eilahden: Wolken velden en kans op enkele buien, vooral aan de zuidstranden ook geregeld zon. Maxima langs de zuidstranden circa 24 Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Regelmatig zon neschijn en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur rond 25 graden, bij koeler. Tunesië: Perioden ;aXagb: Maxima aan zee ongeveer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag aanvankelijk perioden n en vrijwel overal droog. Daarna wolkenvelden en zondag met nam Dordogne en Les Landes tijdelijk gen. Middagtemperatuur van 12 graden Flinke perioden met zon. Droog. Maxima rond 21 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Perioden met zon, zaterdag in het mid den en zuiden ook wolkenvelden en en kele stevige regen- en onweersbuien. Zondag blijft het vrijwel overal droog. Maxima van 10 graden in de Povlakte tot 22 op Sicilië. Corsica, Sardinië: Pe rioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur 17 tot 20 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Eerst wisselvallig weer met veel bewolking en buiige regen. Ook on weer en in de bergen in het noorden ook sneeuw. Vooral op het Griekse vasteland kan plaatselijk veel neerslag vallen. Zon dig vanuit het westen weer wat zon. Op de e.landen in tie Egeiscfie Zee waait dan een harde, koude noordenwind. Maxima van 5 graden in het uiterste noordoosten tot 19 in het zuiden. Kreta: Zaterdag eerst nog wat zon. Verder wis selvallig weer, perioden met regen en mogelijk flink wat wind. Maxima rond 17 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN ZONDAG 14 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.57 Zon onder 16.4 Maan op 08.39 Maan onder 17.C Waterstanden Katwijk Hoog water 02.49 15.09 Laag water 10.47 23.06 MAANDAG 15 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.59 Zon onder 16.45 Maan op 09.49 Maan onder 18.03 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.33 15.50 Laag water 11.31 Weerrapporten 12 Maastricht half bew. Istanbul half bew Klagenfurt regen Kopenhagen zWaar bew motregen/ windst 19 HEINZ HEB JE HET £Efv PEETJE maak je ar/v 'ao t NGUE/v OE H&MZ WET WAS ££fj VAN OE IEPKS7E tf>£EERF#fZT/JEH P/B K OO/T EE HA O HES f

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10