Vrije tijd L Een stevige speelgoedkist Tuinkabouters van papier-maché VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 E HENRIETTE VAN DER H DINGEN Henriëtte van der Hoeven NIEUWE CD'S POP/POPULAIR i - Phil Collins Both sides WEA Hoort wie klopt daar kinderen? Dat moet Phil Collins wel zijn. Heeft zeker zijn ritmeboxje I weer aan laten staan. Both sides, het zesde studio-album van de muziekmakende miljonair, heeft hetzelfde effect als het tik ken van een klok in een verder geluidsvrije ruimte: de voor spelbare en niet te vermijden klanken slopen de zenuwen. Collins heeft elf/zeer langgerek te slaapliedjes met moralisti sche ondertoon op de band ge zet. Ook in tekstueel opzicht schrikt hij niet terug voor wat dooddoeners: elk verhaal heeft twee kanten en wat ben ik al leen en dus zielig. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat er met z'n zang niets mis is. Both sides is de eerste solo elpee van de Genesis-leider waarop hij alle instrumenten zelf bespeelt. Daarvan moeten geen overdreven voorstellingen worden gemaakt. Er is geen gi taar, sax of trompet aan te pas gekomen. Zelfs de bas komt uit een muziekcomputer. De drummer Phil Collins, die vroe ger zo heerlijk tekeer ging in de jazzrockgroep Brand X, lijkt van Paul McCartney Paul is live Parlophone/EMI Een heel lepe release van Mc Cartney, zo vlak voor de feest dagen. Vierentwintig live opge- Nadir Zenit werd in 1992 voor de KRO geproduceerd en ont ving de Prix Italia. Nu, een jaar later, is deze bijzondere samen werking tussen de improvise rende zangeres en Nederlands meest toegankelijke heden daagse componist op basis van teksten uit Polets bundel Taalfi guren I en 2 terecht op CD uit gebracht. Andriessen is hier ook te horen als pianist en organist, terwijl Bijma, af en toe voorzien van geluidseffecten, relatief veel vrijheid krijgt bij de voordracht van Polets teksten. Die teksten zijn speels-en, in de meeste gevallen, ondubbelzin nig. Louis Andriessen past ook hier minimale middelen toe om krachtige effecten te bereiken. Zoals vaak bij hem zorgen ook hier heldere ritmiek en het doelmatige gebruik van tijd verdichting voor een natuurlijk klinkende spanning. Bijma gaat zich hier niet te bui ten aan buitenissige effecten, maar past zich goed aan de mu zikale omgeving aan door tel kens weer een ontspannen ruimtelijkheid te suggereren. Het resultaat heeft nog het meeste weg van een surrealis tisch, intiem en reuze muzikaal hoorspel. geveer de helft Beatles-num mers. Een prachtig geluid, ener gieke uitvoeringen en een heel opvallende hoes, waarmee hij grappig reageert op de enge verhalep die tot op de dag van vandaag over hem de ronde doen. Hoewel de cd wel eens tot de commerciële klpastukken van het jaar zou kunnen gaan beho ren, kan Paul is live de artistiëke impasse waarin McCartney de laatste jaren verkeert niet ver hullen. WK JAZZ Greetje Bijma, Louis Andriessen, Sybren Polet Nadir Zenit Bij elke uitgave verandert Mi chael Bairds kwartet Sharp Wood kennelijk van samenstel ling. Deze keer zijn Ben Gerrit sen (vibrafoon en marimba) en Michiel Borstlap (piano en syn thesizers) als nieuwe leden van de partij, terwijl de Surinaamse percussionist Jogi Gillis nog steeds deel uitmaakt van het kwartet. Qua klank is ten op zichte van de vorige editie van Sharp Wood betrekkelijk weinig veranderd, hoewel vanaf het eerste stuk duidelijk is, dat de muziek wat vloeiender en speel ser is geworden. Dit is echter ook deels terug te voeren op een betere produktie in vergelij king met het vorige Splinters. Meer dan op die CD staat het metrum centraal. Slagwerker Baird is erin geslaagd om zo veel variëteit in het programma te brengen, dat niet alleen per cussieliefhebbers worden aan gesproken. Natuurlijk komen die ook aan hun trekken, bij voorbeeld in een enkele fraaie drumsolo, Tumbles of in twee traditioneel aandoende solos tukken van Baird op een grote Zambiaanse xylofoon, de silim- ba. De overige stukken zijn me lodieus misschien niet opzien barend, maar noden door hun 'structuur meestal wel tot her haalde beluistering. KV KLASSIEK Elgar Vioolconcert, op. 61 Salut d'amour, op. 12 Pinchas Zuker- man, Saint Louis Symphony Or chestra o.l.v. Leonard Slatkin RCA. Na een optreden in Amerika zei een Nederlandse dirigent on langs, dat wij vaak een onjuist beeld hebben van de Ameri kaanse orkesten en dat heel wat 'mindere' orkesten op een ho ger niveau staan dan we ons be wust zijn. Hij doelde met name op de orkesten in Dallas en Saint Louis, en van dat laatste kunnen we ons zelf overtuigen, als dit orkest met zijn chefdiri gent Leonard Slatkin 16 novem ber het Amsterdamse Concert gebouw aandoet. Als smaakma ker bracht RCA een recente op name uit, waarin het ensemble uit Saint Louis violist Pinchas Zukerman begeleidt in twee werken van Elgar. Het is een aantrekkelijke uitvoering ge worden, heel fraai van orkest cultuur en heerlijk romantisch van toon gespeeld door Zuker man. Bovendien is het een re presentatief visitekaartje voor Slatkin, die zich door de jaren heen in Saint Louis heeft opge worpen als voorvechter van de Britse muziek. Haydn Celloconcerten nr. 1 2 YoYo Ma (cello), English Chamber Orchestra o.l.v. José Luis Garcia Sony. In de aktie 'Aangenaam... Barok Plus' worden ook een paar heruit gaven aangeboden en de leukste daaronder is wellicht de verschij ning op compact disc van een van de eerste platen van YoYo Ma. Hij maakte de opname twaalf jaar ge leden en 'authenticiteit' is hier ver te zoeken, maar er is absoluut geen reden om deze CD daarom niet aan te schaffen. De warme cellotoon van YoYo Ma, zijn enor me muzikaliteit en expressiviteit, plus de uitmuntende begeleidin gen van het English Chamber Or chestra, maken deze uitvoeringen tijdloos. PK DOE-HET-ZELF HOBBY Cadeaus weerspiegelen de sfeer van de tijd Ook cadeautjes, of ze nu door de sint of de kerstman worden gegeven, weerspiegelen de sfeer van deze tijd. Dat blijkt duidelijk uit de talrijke 'kadogidsen' die al sinds en kele weken in de bus vallen. Keus genoeg, maar om nou iets origineels te vinden BERENBONT Wedden dat de beren bij horden de winkels uitvliegen? Het is im mers Berenjaar en iedereen is beregek. Misschien is het nèt zo leuk, of leuker, om onderdelen voor een beer cadeau te doen. In hobbywinkels kun je lappen berenbont kopen, 25 x 140 cm (ongeveer 50) in kleuren van bijna wit tot donkerbruin. Ook losse ogen en andere benodigdheden. GRAND rvi RFOok in de hobbysfeer, granietverf (Granite Stone) in talrijke kleu ren te koop (rond de 13) waarmee die- renfiguurtjes, e.d. van piepschuim beschil derd kunnen worden. Ze zien er dan uit alsof ze van echt steen zijn. De (niet gifti ge) verf houdt ook op plastic en hout. WERKBANK VAN KuNSTSTOI Vow wie iets heel nieuws zoekt heeft Curver de Toro, een handzaam werkbankje van kunststof. De Toro (licht in gewicht) kan een gewicht van 150 kg tQrsen, kan als zaagbankje worden gcoruikt, maar hij is ook uitgerust voor boorwerk, e.d. Verder doet hij dienst als schraag. Speciale uitspa ringen in het oppervlak maken het zagen in verstek of het afkorten van rond materi aal makkelijker. Je kunt er ook enkele ge reedschappen in plaatsen, wat handig is als je naar de plek van de klus loopt. De prijs is/69,95. KLEURIGE ZAAG Sandvik heeft onlangs zagen met een blad van blauw, geel, rood of groen gelanceerd, iets wat nooit eerder is vertoond. Het is niet alleen voor de grap, want de keiharde kleurcoating werkt le vens extra beschermend en bevordert de 'loop' van de zaag door het hout. Prijs (tij delijk) ongever 30. Stripfiguren doen het goed. Er is nu ook een serie zak lantaarns met tekenfilmfiguren. Er is een penlight met de meest recente figuren, een adventure signaallicht met Mickey Mouse en een adventure pocketlight met o.m. klassiekers als Donald Duck en Pluto. De prijzen zijn resp. 14,95, 19,95 en 24,95. Meer informatie tel. 06 8406. Alle ouders kennen uit eigen ervaring de bijna-doodsmak over een bouwblok of een speelgoedautootje. De steeds herhaalde boodschap 'voordat je gaat slapen de boel opruimen' werkt niet als er geen geschikte opbergruimte is. Een zelf gefabriceerde speelgoedkist kan dat probleem oplossen. Met Sinterklaas en de kerstman in aantocht wellicht een nuttig surprise-idee. De kist is 60 cm lang, 40 cm breed en 44 cm hoog. Hij kan het best worden gemaakt van 18 mm dik multiplex. Timmer daarvan eerst een geheel gesloten kist, dus mèt de bodem en de bovenkant helemaal gelijmd en ge spijkerd. Zaag daarna met een handzaag bij wijze van spreken het deksel af, rekening houdend met de schuine lijnen aan de kop se kanten van de kist. Waarom een los dek sel? Omdat bij een met scharnieren draai end deksel de kans op het beklemd raken van vingertjes te groot is en ook omdat het hout rond de scharnieren niet bestand is te gen het met een forse klap langs de kist openvallend deksel. Bovendien kan een los deksel als extra speelattribuut dienen. Als de kist is gesloten wordt het deksel op zijn plaats gehouden door de binnenkist, die met een speling van enkele millimeters in de buitenkist past. Hij rust daann op twee latjes die aan de binnenzijde van de buitenkist zijn geschroefd. Zet die latjes op zodanige hoogte vast dat de binnenkist en kele centimeters boven de rand van de bui tenkist uitsteekt, en dus een soort sponning voor het deksel vormt. In elk van de twee schuin gevormde zijden van het deksel kan nog een vingergreep worden geboord, zo dat het deksel (omgekeerd) als serveer- of draagblad kan dienen. Van de binnenkist kan meteen ook een blokkendoos worden gemaakt. Teken daar voor eerst een plattegrond op een stuk kar ton dat precies zo groot is als de inwendige afmetingen van de binnenkist. Teken op het karton een aantal vierkanten, rechthoe ken en desgewenst andere, grilliger vormen en zaag van afvalhout een aantal blokken, overeenkomend met de op het karton gete kende vormen. Laat de blokken 'naturel', dus niet beitsen of verven, maar wel goed glad schuren en de scherpe randjes afron den. Het is wèl zo handig als de kist op rolletjes loopt. In de meeste dhz-zaken zijn zwenkwieltjes te koop, die tegen de onder kant van de kist kunnen worden ge schroefd. Het hangt van de soort vloerbe dekking af welk type wieltjes de voorkeur verdient. Wieltjes van kunststof zijn ge schikt voor zachte, tapijtachtige vloerbe dekkingen, voor steenachtige vloeren, par ket of linoleum kunt u beter wielen met bandjes van rubber kiezen. Zo maak je een stevige speelgoedkist. tekening G pd Disney-licht Geurig In een warm rood koffertje en een fluwelen tasje van dezelfde kleur zit de geur (een verstuiver met een inhoud van 25 ml) van het Italiaanse ontwerpersduo Dolce Gabanna. Een geur waarin ondermeer mandarijn, Russische koriander, Bulgaarse roos, Egyptische jasmijn, tonka - boon vanille en muskus is ver werkt. Prijs 135. Meer informatie tel. 020 - 6353596. Tuinkabouters zijn weer heel popu lair. In diverse types en formaten, meestal voorzien van typische attri buten, zijn ze in tuincentra, e.d. te koop. Maar je kunt ze ook met een aantal eenvoudige materialen zelf maken. Geen moeilijk werk, maar het moet wel nauwkeurig gebeuren, voor- im ze volledig bestand te maken tegen weer en wind, zon en vorst. Als grondvorm hebben de kabou- ers een kerstman van tempex (ook bekend als piepschuim of hardpolys- tyreenschuim). Maar waarom zou je geen kabouters van kunnen ma ken? Die grondvormen zijn zo rond de 25 cm hoog, maar omdat er een andere muts op moet, worden onge- 'eer 30 cm lang. Wat er voor nodig is: kranten, af- breekmesje, behangplaksel (voor lar behang), platte kwast, enkele penselen, dun karton, pakpapier, acryl- of plakkaatverf in diverse kleu- eventueel latex muurverf als ba- siskleur, watervaste houtlijm (oplos- middelvrij), schildersplakband, twee stukjes rondhout 20 cm lang, mini maal 5 mm dik, glansvernis, terpenti- ïe en een stukje spons. Snijd om te beginnen met het af- breekmes de punt van kerstmans hoofddeksel, de pompon en de bolle ogen weg. Scheur stroken van kran tenpapier, ongeveer 4 cm breed en 20 lang. Smeer een aantal van die re pen aan beide zijden met behang plaksel in. Laat even inweken en ser intussen ook de tempex-pop in. Lijm de in geweekte repen er kruiselings op, zodat de vorm helemaal wordt bedekt. Laten drogen en dan nog i laag plaksel aanbrengen. Het geheel moet min stens enkele uren drogen. Herhaal deze handelin gen nog minimaal twee keer. De laatste laag wordt opnieuw met plaksel ingestreken. De baard van de kabouter maakt u hls volgt. Scheur uit pakpapier twee stukken van 8 x 30 cm. Smeer ze aan beide zijden in met behangplaksel en laat dit inweken. Plak ze op elkaar en smeer dit nu dubbele stuk papier opnieuw met plaksel in. Best rijk de plaats waar de baard op de pop moet ook stevig met plaksel. Begin bij de mond met het ma- i van ondiepe plooitjes in de baard. Werk vanuit het midden naar rechts en links. Plak de randen goed vast en lijm nog enkele stukjes krantenpapier langs de randen van de baard. Laat alles goed dro gen. Tuinkabouters maken, een nauwkeurig werkje. Teken luts op dun karton twee lijnen van onder een hoek van 116 graden en maak met een passer tussen de twee uiteinden van de hoek een boog. Knip deze vorm uit, met aan één van de rechte kanten een plakrand erbij, en plak de naad aan binnen- en buitenkant met schildersplakband dicht. Beplak de muts met twee laagjes in repen ge scheurd krantenpapier. Duw de muts in model ter wijl hij nog nat is. Om een emmertje te maken knipt u een strook dun karton en u plakt hiermee ook boven- en on derkant van de emmer dicht. Plak er een laag kran tenpapier overheen. Smeer een strook van 4x12 cm krantenpapier in met plaksel, vouw deze in de lengte vier maal dubbel en draai er een koord van. Lijm dit aan de emmer vast. Een bezem maakt u door een stukje rondhout met plaksel in te strijken en aan het uiteinde een flinke strook papier met plaksel om de steel te vou wen en bij wijze van spreken vast te binden met een van krantenpapier gedraaid 'touw'. Schilderen Laat alles weer goed drogen en grond daarna het geheel met latex- of een lichte kleur acrylverf. Schuur, als de verf droog en hard is, oneffenheden weg en breng daarna plaatselijk weer twee lagen plaksel en grondverf aan. Teken de schoenen en de ogen met potlood. Schilder de kabouter in zelf gekozen kleuren. Zwak al te felle kleu ren af door er wit of donkerbruin- /zwart doorheen te mengen. Doe, om de kleuren te verlevendigen wat verf in een lichtere tint op een schoteltje en verdun dit met water. Doop een stukje spons enkele malen in de verf, knijp het uit en dep lichtjes op het te bewerken oppervlak. Herhaal dit eventueel met een wat donkerder tint. Meng voor het gezicht en de handen wit met een beetje rood en geel. Maak de wangen en de neus iets roder. Schilder de baard wit of crème (de diepere delen wat blauwachtig). Ver geet niet bij de muts de binnenkant van de rand mee te schilderen. Maak aan een stukje rondhout een spitse punt. Aan de onderkant van de kabouter moet een gaatje van dezelf de diameter als het rondhout worden gemaakt. Schuif het flink met water- foio gpd vaste houtlijm ingestreken stokje met de spitse punt zo'n 10 cm diep in de pop. Gebruik voldoende lijm, om het Vernissen Laat het werkstuk zeker een dag drogen. Vernis daarna de hele figuur, ook het stokje aan de onder kant en de binnenkant van de muts vijf maal (meer mag ook). De vernis droogt snel, dus de opeenvol gende lagen kunnen vrij vlot na elkaar worden afge werkt. Let er wel op dat u geen enkel stukje over slaat, want de vernis moet de kabouter volkomen waterdicht maken. Prik de kabouter met het buitenstekende deel van het stokje in de grond, zodat hij niet kan weg- Kerstman-basisfiguren zijn in deze tijd van het jaar volop te koop. Informeer er eventueel naar: tel. 04125-2331. Karaffen Op een mooie bar of serveerwagen horen ook fraaie karaffen. Christofle heeft er sinds kort drie. De serie heet Vibrations. Van links naar rechts staan afgebeeld: een likeur karaf 550), whiskykaraf 585) en wijnkaraf (ƒ585). fc3| Voor golf-accessoi- res hoefje niet meer naar een speciaal zaak. Tegenwoordig zijn die in cadeau winkels en waren huizen te koop. Ook bij Marks Spencer (Amsterdam/Den Haag) hebben ze natuurlijk een fraaie serie cadeautjes in de golfsfeer met on dermeer een set die bestaat uit 3 ballen, tees en een han- doek: 35, leren handschoenen: 35 en een tee-houder: 16,95. Crêpes maken aan tafel Na fondue, gourmet en steengrill, allemaal zaken die je gezellig aa tafel kunt doen, is er nu ook een 'pan' waarmee je in nog geen mi nuut pannekoekjes (crêpes) kunt maken: de elektrische crêpe-ma- van Princess. Beslag op een bord gieten: crêpe-maker er in dopen, het laagje goudgeel bakken en de crêpe op het bord laten glijden. Het vraagt enige oefening, maar dan kan het zonder al te veel geknoei aan tafel. Prijs 59,95. Meer informatie Valentijn, Breda, tel. 076 - 221009.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9