Keepers op Spangen in beslissende rol Aron Winter rekent op basisplaats Van Herck geen partij Ivanisevic Bedreigd FC Groningen voorlopig uit de brand Sport Larsson mag voor Feyenoord voetballen Heike Drechsler met dood bedreigd Interland belangrijker dan vinger VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 1. PIV -CHEF ROB ONDERWATER. C Romario aan oog geopereerd Barcelona Romario de Souza Faria heeft gisteren een poliklin sche behandeling aan zijn linkeroog ondergaan. Barcelona kan voor de eerstvolgende competitiewedstrijd, op 21 november te gen hekkesluiter Lleida, weer op hem rekenen. Clubarts Banos deelde mee dat Romario zeven dagen niet mag trainen. De Braziliaanse international mist de vriendschappelij ke interland tegen Duitsland, woensdag in Keulen. Volgens de Catalaanse oogarts Barraquer had Romario last van een ontste king. „Een veel voorkomende euvel in zuidelijke landen, veroor zaakt door een combinatie van hitte en luchtvervuiling." Cantona mag gewoon spelen bern» Eric Cantona mag woensdag gewoon meedoen in de be langrijke WK-kwalificatiewedstrijd van Frankrijk tegen Bulgarije. De tuchtcommissie van de UEFA heeft dat gisteren bekend ge maakt. Er bestond enige twijfel over de speelgerechtigheid van Cantona. De Franse international van Manchester United werd vorige week in het Europa-Cupduel met Galatasaray uit het veld gestuurd en liet zich na afloop volgens de UEFA nogal ongenu anceerd uit. De zaak wordt echter niet doorgespeeld naar de we- reldvoetbalfederatie (FIFA). De Franse vedette moest zich gisteren voor zijn rode kaart, we gens het maken van boze gebaren naar de Zwitserse arbiter, en zijn uitlatingen verantwoorden bij de Europese voetbalbond. De strafmaat wordt niet voor vanmiddag bekend. Ooft stapt op in Japan Tokyo» Hans Ooft heeft ontslag genomen als bondscoach van het voetbalelftal van Japan. De 46-jarige Nederlander slaagde er onlangs niet in het Aziatische team naar de eindronde van de wereldtitelstrijd te loodsen. In Qatar miste Japan door een gelijk spel tegen Irak op het nippertje een ticket voor het WK. Ooft maakte zijn beslissing gisteren in Tokyo bekend. Na het mislukte kwalificatietoernooi besloot de voormalige trainer van FC Utrecht zijn functie ter beschikking te stellen. „Ik heb een doel nodig. Dat is door de uitschakeling voor het WK niet meer aanwezig. Ik denk dat het voor beide partijen beter is uit elkaar te gaan", zei de coach. Valencia verliest ook van Real Madrid Valencia» De selectie van Valencia onderneemt vooralsnog wei nig pogingen de positie van trainer Guus Hiddink te versterken. De ploeg blijft van streek door de zware nederlaag (0-7) tegen Karlsruhe in het UEFA-bekertoemooi. Gisteravond werd1 gen publiek afstand gedaan van de kopppositie in de Spaanse competitie. Valencia verloor kansloos van Real Madrid: 0-3. De doelpunten werden gemaakt door Alfonso (22.), Hierro (58.) en Zamorano (78.). Het was dit seizoen de eerste thuisnederlaag van Valencia dat naar de zesde plaats op de ranglijst zakte. Het duel werd ontsierd door tal van overtredingen. Vier spelers van Valencia kregen geel, twee van Real. Numan vervangt tegen Polen geschorste Rijkaard Henrik Larsson is sinds gisteren speelgerechtigd voor Feye noord. De Zweedse internatio nal kreeg een werkvergunning van het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening in Den Haag. Vorige week gaf de Stich ting Arbeidszaken Betaald Voet bal een positief advies aan het CBA. Over de Nigeriaan Nwankwu Kanu, die onlangs een contract tekende bij Ajax, volgt Romende week nader overleg. Probleem is, dat Kanu pas 17 jaar is. In een arbeidswet over buiten landse werknemers staat dat zij in de regel 18 dienen te zijn om voor een vergunning in aan merking te komen. De 21-jarige Larsson is af komstig van Helsingborg IF. Hij tekende in augustus, maar afge sproken was dat hij zich pas in Rotterdam zou melden ais zijn oude club verlost was van de- gradatiezorgen. Inmiddels heeft hij een paar keer in Rotterdam meegetraind. Coach Wim van Hanegem zei woensdag een goede indruk van hem te krij gen. Larsson. die keihard werd aangepakt tijdens de trainingen, voetbalt het liefst als scha duwspits, maar in feite is hij op alle aanvallende posities bruik baar. Door zijn donkere tint, Lars son heeft een Kaapverdische va der, en rasta-krullen is hij in Zweden een opvallende en po pulaire verschijning. Larsson scoorde onlangs in de interland tegen Finland, waarin Zweden zich van uitzending naar het WK verzekerde. Woensdag speelde hij vijf kwartier in het duel tegen Oostenrijk in Wenen Met Larsson hebben de trai ners Meijer en Van Hanegem de beschilcking over een selectie van liefst 26 spelers. Vooral voorin is het dringen. De Hon gaar Jozsef Kiprich, held van het publiek en in het kampioensjaar topschutter met zeventien com- petitiedoelpunten, is hersteld van een knieblessure en maakte zijn rentree in het tweede elftal. De eerstvolgende wedstrijd van Feyenoord is op 21 november, thuis tegen Vitesse. ZEIST» ALBERTGEESINC GPD-VERSLAGGEVER Wordt het Aron Winter of toch Wim Jonk? De keuze van Winter voor de vacature rechts op het middenveld tegen Polen ligt het meest voor de hand. Daar gaat de speler van Lazio Roma zelf ook vanuit nu Frank Rijkaard vanwege een schorsing niet be schikbaar is. Het zou woensdag avond de enige mutatie zijn in het Nederlands elftal dat nog een punt verwijderd is van plaatsing voor het WK '94 in de Verenigde Staten. Samen met Ed de Goey en Jan Wouters behoort Winter tot het trio internationals, dat in al le negen tot nu toe gespeelde WK-interlands tot de selectie behoorde. De middenvelder stond echter maar drie duels in de basis (Turkije-uit, San Mari- no-thuis, Engeland-uit) en kwam drie keer als invaller in het veld. De voormalige Ajacied is één van de maar liefst 35 spe lers, die bondscoach Dick Advo caat in de negen WK-interlands heeft verbruikt. Van die spelers stond alleen Wouters negen keer in de basis, maar hij werd twee keer gewis seld. De met z'n 33 jaar oudste Oranje-speler miste 25 minu ten, acht in de openingswed strijd tegen Noorwegen en ze ventien in de thuiswedstrijd te gen Turkije. Frank de Boer is achter Wouters een goede twee de met acht duels, gevolgd door Ed de Goey, Frank Rijkaard en Ronald Koeman, die ieder ze ven wedstrijden van de partij waren. Ronald Koeman miste de thuiswedstrijd tegen San Marino vanwege een schorsing (tweede gele kaart) en ontbrak op Wembley tegen Engeland wegens een blessure. De plaats van Rijkaard in de selectie wordt ingenomen door Arthur Numan. De PSVer maakte vorig najaar zijn Oranje debuut in de thuiswedstrijd te gen Polen. De tweede en laatste keer dat hij het oranje shirt droeg, was op 16 december in Turkije, toen hij tien minuten voor afloop als invaller in het veld kwam voor Winter. Numan is een van de acht spelers, die onder Advocaat debuteerde. De anderen zijn: De Goey, De Koek, Overmars, Meijer, Ronald de Boer, Blinker en Van Gobbel. Onder Advocaat is het Neder lands elftal nu acht wedstrijden ongeslagen. De opvolger van Michels begon met nederlagen tegen Italië (vriendschappelijk) en Noorwegen, speelde drie keer gelijk (Polen. Engeland, Noorwegen) en won vijf keer. Beide keren van Turkije en San Marino en vorige maand in Rot terdam van Engeland. Met die overwinning (2-0) legde het Ne derlands elftal voor zichzelf de loper uit naar het mondiale ti- teltoemooi volgend jaar in Amerika. Op papier is er woensdag avond in Poznan voor Oranje geen vuiltje aan de lucht. Maar daarin schuilt volgens Advocaat nu juist het grote gevaar. Daar om besloot de bondscoach de selectie al vandaag bijeen te roepen in Huis ter Duin in Noordwijk, de traditionele pleisterplaats van het Neder lands elftal. Zaterdag dient Jong Oranje achter gesloten deuren in het Olympisch stadion als sparring-partner voor de 'grote broer'. Dat leverde geen proble men op omdat in vrijwel alle landen de competitie het ko mende weekeinde stilligt. Be halve in Schotland en Duits land. Maar Aberdeen (Snelders) en Bayern München (Wouters) deden niet moeilijk. De selectie bestaat uit de kee pers Ed Goey (Feyenoord) en Bij verlies telt doelsaldo ZEIST GPD Het Nederlands elftal heeft woensdagavond tegen Polen genoeg aan een gelijk spel om zich te plaatsen voor het WK'94 in Amerika. Bij een eventuele nederlaag en winst van Engeland op San Marino geeft het doelsaldo de door slag. In dat geval hebben beide landen een gelijk aantal pun- Arthur Numan. archieffoto anp Theo Snelders (Aberdeen) en de veldspelers John de Wolf, Ulrich van Gobbel (beiden Feye noord), Mare Overmars. Frank en Ronald de Boer (allen Ajax). Erwin Koeman, Arthur Numan (beiden PSV), Dennis Berg kamp, Wim Jonk (beiden Inter Milaan), Ronald Koeman (Bar celona), Jan Wouters (Bayern München), Aron Winter (Lazio Roma), John Bosman (An- derlecht) en Bryan Roy (Foggia). ten. de Engelsen i zich te kwalificeren. Bij een score van 6-0 heeft Engeland een doel punt minder gemaakt en plaatst Oranje zich. Als het doelsaldo en ook het aantal doelpunten voor gelijk is. telt het onderlinge resultaat. Die is door de winst in Rotterdam (2- 0) en het gelijke spel op Wem bley in het voordeel van Oran je. Metgocl blundertVan Breukelen stopt drie strafschoppen PSV was gisteravond een uur later dan gepland op de bruiloft van Edward Linskens in Venray. De stemming was wel zoals verwacht: goed, een tikje uitgelaten zelfs. Via strafschoppen kwalificeerde de oud-landskampioen zich ten koste van Sparta voor de volgende beker-ronde. Met dank aan Van Breukelen, die drie strafschoppen op rij stopte. noch grensrechter Menzel werd gezien. Wel door Valke die 'wei gerde' in de rebound alsnog te scoren en pas in de gaten kreeg dat er niet voor een goal was ge floten toen het te laat was. Sparta-PSV had dus al voor rust alles wat een cupwedstrijd van een competitiewedstrijd onderscheidt. De snelle 2-0 kostte Gica Popescu wel de kop. De Roemeen, eindelijk weer fit, werd door Aad de Mos naar de kant gehaald voor Wim Kieft, die opnieuw op de bank moest beginnen. Met Kieft ging PSV in elk geval Sparta leuk partij ge- Zo leuk dat PSV zelfs een fase zijn beste voetbal van dit sei zoen speelde. Met Kieft op nieuw als spelmaker achter spits Erik Meijer en af en toe flitsende vleugels: Hoekstra op links, Playfair op rechts. De donkere Playfair speelde zeker zijn beste voetbal van dit jaar, ondanks dom balverlies dat tot de openingsgoal van Sparta leidde. Playfair leek voor die fout te moeten boeten toen Kieft meteen ging warmlopen, maar de jongeling mocht blij ven staan en verraste vervolgens met gedurfde soli en intelligente passes. Zijn beste moment had Playfair kort voor rust, toen hij De Nooijer passeerde en werd neergelegd. Binnen de lijnen, besliste Houben meteen, maar Kalusha trapte de strafschop hard tegen de paal. Aad de Mos zag het halfweg nog wel zitten, ondanks de mis ser van Kalusha. Of juist ook vanwege die misser. „Ik rook nog mogelijkheden, zeker om dat we genoeg kansen kregen. GPD-VERSLAGGEVER De oud-international maakte gisteravond het verschil in een duel dat ook na de verlenging nog niet was beslist (2-2). Ach ter elkaar stopte hij penalty's van Valke, Gerard de Nooijer en Van Eek. Collega Edward Met god moest de strafschoppen van Koeman, Numan en Ka lusha laten gaan. Metgod moest gisteravond meer laten gaan. De Sparta-keeper was qua competitie-wedstrijden de meest ervaren man op het veld; 441 heeft hij er gespeeld, tien meer nog dan Van Breukelen, die echter enkele jaren in Enge land speelde. De ervaring was Metgod niet aan te zien. Zelf meent de broer van Feyenoor- der John al jaren dat hij tot de besten van Nederland behoort. Zijn hele loopbaan bewijst Met god echter al niet meer dan wis pelturige midddelmaat te zijn. Tegen PSV opnieuw; hij ging bij beide tegentreffers in de fout. Sneu Het was sneu voor Sparta dat PSV de zo veel betere doelman had. De ploeg van Han Berger speelde vooral in de eerste helft zeer goed voetbal, zo goed dat PSV zich zelfs aan het spel van de thuisclub ging optrekken. De ploeg van De Mos moest ook wat, want binnen een kwartier was het 2-0, door goals van Ja- link en Bogarde. Het had even later zelfs 3-0 moeten zijn; een mislukte voorzet van Van der Laan werd achter de lijn wegge trapt door Playfair, hetgeen door scheidsrechter Houben PSV in de problemen. Ernst Faber (rechts) weet hier nog raad. Mitchell van der Gaag (links) en Dennis de Nooijer hebben dat in de gaten. Ik moest in elk geval wat doen, dus bracht ik een aanvaller er bij. Ik heb er Popescu afgehaald omdat hij de man was met het minste ritme." Keepersfouten De coach van PSV meende na afloop wel dat Sparta het had laten liggen. Berger reduceerde Sparta liever tot de keeper: Met god. „Twee goals, twee keepers fouten. Daar hoef je niet voor gestudeerd te hebben." Het wa ren typische Metgod-blunders bovendien. De eerste viel meteen na rust, uit een vrije trap van Koeman die met een boog naar het doel draaide. Een torentje van drie man miste met de kop, Van der Gaag wilde inlopen en de bal met de maag controleren en miste ook. Metgod anticipeerde niet en liet de bal dus zijn gang gaan; tegen het net: 2-1. De gelijkmaker, een kwartier later, was zo mogelijk nog ab surder. Op de achterlijn troefde Kalusha oud-PSV'er Veldman af, waarna de Zambiaan de bal hard en laag voor doel trok. Te gen het 'scheenbeen van Met- god, een carambole die goed bleek voor verlengingen: 2-2. Het beste was bij de goal van Kalusha/Metgod al van de wed strijd af, ook al omdat zware re gens het veld met de minuut zwaarder maakten. Spannend bleef het wel, tot de strafschop pen na de verlengingen. Oud- PSV'er Michel Valke v^s de eer ste om het meesterschap van Van Breukelen aan den lijve te ondervinden. Koeman scoorde wel simpel. Vervolgens dook Van Breukelen met succes naar de goede hoek toen Gerard de Nooijer de strafschop nam. Waarna Numan de stand op 0-2 bracht. Van Eek zag zijn schot ook al door Van Breukelen ge keerd, waarna Kalusha de be slissing op zijn schoen had. De ze keer scoorde de Zambiaan wel. (105. Klomp) en Bogarde Voor Goran Ivanisevic was de tweede ronde in het ECC-toer nooi niet meer dan een trai ningspartijtje. De Kroaat gunde zijn Belgische sparringpartner Johan van Herck zes games, drie in elke set. Ivanisevic hield zijn hoop op deelneming aan de ATP-Mas- ters, volgende week in Frank furt, overeind. De Kroaat heeft nog concurrentie van de Frans man Pioline, die gisteren met 6- 3, 7-6 van Göllner won. Beide spelers ontmoeten elkaar vrij dag in de kwartfinales. Boris Becker is de derde voor het laatste ticket Frankfurt. De Duitser won in twee sets (7-6 6-4) van de Ame rikaan Chuck Adams. Van Herck, 246 op de wereld ranglijst, had na zijn zege op O'Brien weinig fiducie voor de ontmoeting met Ivanisevic. „Ik moet zorgen de schade beperkt te houden", aldus de Belg die met tweemaal 3-6 niet ontevre den mocht zijn. Met het geld, voor eigen publiek verdiend, Ivanisevic, in Antwerpen drie jaar geleden winnaar, hoefde zijn tegenstander niet eens tot fouten te dwingen. Dat deed Van Herck 'vrijwillig'. Als de Belg al eens een service van de Kroaat terug sloeg, stormde hij nietsvermoedend naar het net om daar te worden gepasseerd. „Hij had vooral met zijn back hand problemen", zag Ivanise- Göllner liet in de tiebreak van de tweede set twee setpunten onbenut. Pioline won uiteinde lijk met 9-7, na de voorafgaande 6-3 genoeg voor de felicitaties. De Fransman wacht nog immer op zijn eerste toernooizege. Niettemin is hij op de wereld ranglijst gestegen naar de elfde GRONINGEN GPD Johan eigen publiek tegen de Kroaat Goran Ivanisevic weinig uitrichten. plaats. Het bereiken van het Masterstoemooi vindt hij leuk, maar niet noodzakelijk. „Zo niet, dan ga ik op vakantie." De 25-jarige Becker, die sinds de partij tegen Stoltenberg wei nig aan vorm had gewonnen, moest hard werken voor de blij vende hoop op de ATP-finale. Adams. 66STe op de wereld ranglijst, bezorgde de als derde geplaatste Duitser handenvol werk. In de eerste set boog de 22-jarige Amerikaan pas in de tiebreak (7-9). Ook in de tweede had Becker moeite met het topspin-spel van Adams. Die maakte echter foto epa nog meer fouten dan zijn oppo nent. In de tiende game door brak Becker de opslag van de Amerikaan. Die voorsprong bracht hem in de kwartfinale te genover de Zweed Magnus Larsson, aan wie Becker (US Open) geen beste herinnerin gen heeft. Vandaag begint FC Groningen met het wegwerken van de sta pel onbetaalde rekeningen, waaronder de club dreigde te bezwijken. Ook kunnen nu ein delijk de lichtmasten worden besteld voor het oefenveld van de jeugdselectie, zodat Martin Koeman niet langer met zijn spelers op straat onder lan taarnpalen hoeft te trainen. Koeman senior en het andere personeel, onder wie alle spe lers, hoeven zich geen zorgen meer te maken: aan het einde van deze voor FC Groningen zo kritieke maand kunnen ze ge woon hun salaris tegemoet Het heeft er om gespannen, maar voorlopig is FC Groningen uit de brand. De dreiging van een faillissement, dat geen ster veling voor mogelijk hield, is af gewend. Sterker nog, de club kan thans over anderhalf mil joen gulden kasgeld beschikken waardoor er ruimte is gekomen om in alle opluchting adem te halen. De gemeente ging als eige naar van de grond waarop het Oosterparkstadion is gebouwd, accoord met de overdracht van het erfpacht naar de in oprich ting zijnde Stadion Oosterpark BV. Het aandelenplan van deze BV, die de FC weer financieel op de been moet helpen, heeft al tot resultaat geleid. De Onder- Rond FC Groningen (ORG) en de ING Bank. de huis bankier van de club. hebben sa men als eerste grote aandeel houders één miljoen gestort. De bank verschafte FC Groningen bovendien nieuwe kredietfacili teiten, waardoor de kas opeens is gevuld met anderhalf miljoen. Op korte termijn is hiermee het voortbestaan van FC Gro ningen verzekerd. Maar voor 1 januari moet de aandelenactie nog eens anderhalf miljoen op brengen. Dan kan er ook weer uitgekeken worden naar ver sterking van het elftal, dat voor een zware klus staat om in deze competitie het vege lijf te red den. Heike Drechsler is de pen weken verscheidene keren schriftelijk met de dood be dreigd. Dat werd gisteren be kend gemaakt voor de recht bank in Heidelberg, waar de zaak werd behandeld die Bri- gitte Berendonk, schrijfster van wezig was in Heidelberg, heeft het boek'Dopingdocumenten', de afgelopen tijd een aantal heeft aangespannen tegen de brieven met daarop een galg Olympische kampioene ver- getekend tussen haar post aan springen. getroffen. De epistels bevatten Drechsler, die zelf niet aan- onder meer de tekst: „Jij stasi- zwijn, ik maak je af." Bij de procesvoering speel den de dreigementen overi gens geen rol. Daarin draait al les om het woord 'leugen'. Dat zou Drechsler in de mond heb ben genomen na het behalen van het Olympisch goud in Barcelona. Het sloeg op het boek van Berendonk, waarin het systematische gebruik van verboden spierversterkende middelen door sporters in de voormalige DDR werd onthuld. Zurich ReuterHij heeft vijftig procent kans de vinger te kunnen blijven gebruiken. „Ik ben geen pianist, bovendien ben ik rechts- handig", aldus Grassi. „Ik kan perfect leven met negen vingers." Hij is één van de twintig spelers in de Zwitserse selectie voor de thuiswedstrijd te gen Estland, woensdag 17 november. In groep 1 van het WK-kwalificatietoernooi moeten de Zwit sers met minstens twee doelpunten verschil win nen om zich voor de eindronde in 1994 te kunnen plaatsen. De laatste WK-deelneming van Zwitser land dateert uit 1966. Marco Grassi vindt de WK-kwalificatiewedstrijd Zwitserland Estland belangrijker dan een opera tie aan zijn linkerhand. De 25-jarige aanvaller van FC Zürich neemt het risico een vinger te Grassi blesseerde zijn hand in een competitie wedstrijd op 23 oktober. Artsen adviseerden de voetballer zich direct te laten opereren. Grassi wil de ingreep pas in december laten plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25