Leidsch Dagblad Weer aangifte fraude Leiderdorp OPHEFFINftJ UITVERKOOP Kweker meldt diefstal van 500 nieuwe narcissebollen Protest tegen sluiting van Rijnoord ft fP® Amsterdam pakt top 100 van straatcriminelen aan Feestelijk meubelnieuws meniB Schiphol één grote bouwput Korpschef Van Hulst: 'Bezit busjes traangas begrijpelijk' GOED NIEUWS Oekraïne vreest zelfmoordgolf op Dag van het Laatste Oordeel VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40311 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 De bewoners van Alphen aan den Rijn en het personeel van het ziekenhuis Rijnoord hebben gisteren geprotesteerd tegen de voorgenomen inkrimping. Ge deputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie, willen de omvang van het ziekenhuis terugbrengen van 100 naar 40 bedden. Gisteren moest de commissie zorg, de politieke partijen dus, zich over dit GS- standpunt uitspreken. Het be sluit werd echter uitgesteld tot 9 december. Met spandoeken als 'Laat Rijnoord waar 't hoort' en 'Geen afbraak Rijnoord' maakten per soneel en bewoners duidelijk dat een ziekenhuis met slechts 40 bedden, bestemd voor een voudige behandelingen, voor hen absoluut niet acceptabel is. Alphen aan den Rijn moet een volwaardig ziekenhuis houden. De afstand tot het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp, het dichtsbijzijnde andere hospi taal, is te groot. „Deze bezuinigingsronde gaat mensenlevens kosten", al dus een vertegenwoordiger van het comité 'Rijnoord baart ons zorgen'. Ook wethouder Krom hout van Alphen aan den Rijn, de directie van Rijnland en be zorgde personeelsleden en be woners riepen voorafgaand aan de vergadering de politici op het ziekenhuis bezorgd Rijnoord vooral als 'echt' FOTO JAN HOLVAST kenhuis in stand te houden. Onder de demonstranten was een opvallend aantal ouderen. Vooral de senioren in Alphen lijken zich om de toekomst van Churchill 2 Winston Churchill be schouwde zijn om vangrijke familie als een toevluchtsoord, 'de citadel van zijn hart'. Doelman Aan de vooravond van het duel met FC Lisse praat RB-doelman Hans Schot over 'Hoe dat 'vak' is veranderd. Duikschool, Duikshop en Vulstation Waarde zal pas na testen blijken Bij een narcissenkweker aan de Rijksstraatweg in Sassenheim zijn uit een schuur 500 speciale nar cissebollen gestolen. Het ging om 45 nieuwe soor ten waar nog geen kwekersrecht een vorm van octrooi in de agrarische wereld op is aange vraagd. Pas na het uitgebreid testen van de nieu we bollensoorten zou dat mogelijk gebeuren. Het is al de tweede keer dat het bedrijf nieuwe bloem bollensoorten mist. Direct gedupeerd is de kweker niet, omdat hij van alle gestolen variëteiten meerdere exempla ren in voorraad heeft. Maar de diefstal kan wel grote gevolgen hebben als uit de testen blijkt dat uit bollen goede handelsrassen voortkomen. „In dat geval zijn ze veel waard. Dat weet ik nu nog niet", aldus mede-eigenaar J. Leenen. Als een andere kweker straks de gestolen bollen op de markt brengt, kan Leenen geen kwekers recht op dit ras meer aanvragen. Om dit te voor komen, heeft het bedrijf gisteren aangifte gedaan bij de politie. Doordat Leenen meerdere bollen in voorraad heeft, denkt hij altijd te kunnen bewij zen dat de bollen oorspronkelijk van zijn bedrijf vandaan komen. De gestolen bollen lagen in gaasbakken in een koelcel. Om erbij te komen, moest de dief de schuur en de koelcel openen. In braaksporen zijn niet aangetroffen. Een maand geleden was het ook al raak in het bedrijf. Toen heeft Leenen geen aangifte Er werd in eerste instantie niet aan diefstal dacht. Of de dief gezocht moet worden in kwe kerskringen durft Leenen niet te zeggen. „Dat mag je eigenlijk niet zeggen, maar de kans lijkt groot. Het kan echter ook iemand zijn geweest die denkt 'leuk, een mandje bollen voor de tuin'." 2 NOTEBOOK ACTIE Commodore 286, 20MB ■HD, 1MB RAM fl. 1295,-" ■Trust 486-33, 120MB HD, ■4MB RAM fl. 2550,-" ■Bij INRUIL van uw matrix- ■printer, is de HP DESKJET ■510 nu max. fl. 499,- ■Prijzen ex. btw en zolang ■de voorraad strekt. (RESTART COMPUTERS) Overrijn 18, Leiden. Tel: 071-224551. Wij willen geen zaken in de doofpot stoppen De Leiderdorpse burgemeester J. de Bruin heeft opnieuw aangifte gedaan van vermoedelijke fraude door ambte naren. Dit keer is hij naar justitie gestapt met een ac- countanjsrapport over de afdeling groenbeheer van de gemeente. Hierin worden vermoedens uitgesproken van frauduleuze handelingen. Waarmee precies is gerom meld en hoeveel ambtenaren erbij zijn betrokken, staat niet in het rapport. leiderdorp roy kloppercollege onderzoek gedaan naar het reilen en zeilen op de afde- Het accountantsbureau Van ling groen. De conclusies, zoals Den Boom Groep uit Nieuwe- die gisteren openbaar zijn ge- gein heeft in opdracht van het maakt door B en W, liegen er niet om. Er bestaat volgens de accountants voldoende aanlei ding om te veronderstellen dat er sprake is van onregelmatig heden. Bewijzen hebben de ac countants niet gevonden, vooral omdat de administratie een chaos is. Op basis van persoonlijke ge sprekken en vreemde of ontbre kende rekeningen is duidelijk geworden dat er iets aan de hand is. Een situatie overigens die volgens Van den Boom al lang bekend is bij velen binnen en buiten de gemeente. Maar nooit heeft iemand iets onder nomen. „Er is sprake van ver worven rechten." De burgemeester heeft het rapport over groenbeheer al sinds 1 oktober in bezit. Sinds dien heeft het college zich bera den over eventuele stappen. De accountants raden de gemeente aan om niet door te gaan met het onderzoek naar frauduleuze handelingen, maar zich te con centreren op het verbeteren van de interne situatie en voorko ming van herhaling. Het college heeft dit advies in de wind ge slagen. „Wij willen geen zaken in de doofpot stoppen", aldus de burgemeester gisteren op een speciaal belegde persconfe rentie op het gemeentehuis. Even daarvoor hadden B en W van Leiderdorp alle ambtenaren ingelicht over de affaire. Volgens De Bruin stemmen de gemeente-ambtenaren in met de gang naar justitie. „De ambtenaren willen zelf ook dat verdenkingen worden onder zocht om vast te stellen wie wel en wie niet schuldig is. Nu lijkt iedereen verdacht. Dat geeft problemen op het werk." De af gelopen maanden kwamen al ambtenaren van de Leiderdorp- se afdelingen ruimtelijke orde ning en bevolking in opspraak vanwege fraudes. Tegen allen is proces-verbaal opgemaakt. Zij wachten op hun rechtszaak. Pagina 16: Organisatie Leider dorp gekraakt. HET WOORD IS AAN Kathleen Norris Leven is gemakkelijker dan je denkt. Al wat je moet kunnen, is het onmogelijke aanvaarden, het onmisbare missen en het onver draaglijke verdragen. VANDAAG Binnenland Buitenland Denksport Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Over leven21 Programma's11 Randstad18 Regio13,15,16,17 RTV Show Sport Stand van zaken VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Mogelijk storm Veel bewolking, perioden met re gen en een tot krachtig toenemen de zuidwestenwind, kracht 6. aan de kust tot stormachtig, 8 in de avond mogelijk storm, windkracht 9 Minimumtemperatuur om streeks 5 graden Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden Samen goed voor duizenden misdaden amsterdam gpd Politie en justitie in Amsterdam zijn begonnen met het systema tisch oppakken van de 'top 100' van straatcriminelen. De hon derd zijn verantwoordelijk voor vele duizenden berovingen en diefstallen en daarvoor vaak ook veroordeeld. Maar zij ontspron gen tot nu toe de dans vanwege het cellentekort. Justitie houdt cellen vrij om de criminelen traat te hou- een bende van n, meest illega- 'langdurig' den. Het gaat o ongeveer 60 len, die zich de omringende oude wijken be zig houden met autokraken en inbraken, en een groep van 40 Antillianen en Surinamers, die in de Bijlmer bestaan van bero vingen en de drugshandel. Op verzoek van de Amster damse hoofdofficier van justitie mr. J. Vrakking heeft de politie de groep in kaart gebracht en de gegevens verspreid over alle wijkbureaus. 'Circuitvervuilers' heten de criminelen in het jar gon: criminelen die jaren ach tereen zeer veel misdrijven be gaan en een zwaar stempel drukken op de misdaadstatistie ken. Als ze al eens werden opge pakt, werden ze volgens Vrak king met een dagvaarding 'heengezonden', waarna ze weer op het dievenpad gingen. Een groot aantal is bij verstek veroordeeld, maar heeft de straf volgens Vrakking nooit hoeven uitzitten, omdat er onvoldoen de cellen waren. De honderd moeten nu hun openstaande straffen uitzitten. Illegalen wor den vervolgens het land uitge zet. In Amsterdam is het aantal autokraken in de eerste negen maanden van dit jaar gedaald met 22 procent tot 28.000. Het aantal berovingen op straat nam af met 4 procent to 3600 en het aantal inbraken in hui zen bleef'stabiel' op 13.000. BIJ LENS CO MEUBELEN Nieuwe Rijn 39, Leiden tel. 071-126491 Baalbergen Katwijk viert z'n 112e verjaardag met een feest-10 daagse van 11 t/m 20 november Zaterdag 13 november is het extra gezellig met veel meubelnieuws in Amerikaanse, Franse en Nederlandse sfeer, muziek en aktiviteiten En bij aankoop vanaf 1000,- ligt er een leuk kado voor u klaar. leiderdorp annet van aarsen Korpschef S.J. van Hulst kan zich wel voorstellen dat mensen busjes traangas bij zich hebben om zich tegen mogelijke aan vallers te beschermen. Hij zei dat gisteren tijdens de presenta tie van het onderzoek politie monitor bevolking, waarin bur gers een waardeoordeel hebben gegeven over het politiefunctio- „Ik ben absoluut tegen het dragen van messen en dergelij ke. Een boksbeugel is ook zo'n wapen waarvan je zegt dat mensen er mee aanvallen in plaats van dat ze zich er mee 20 JAAR NU 20% KORTING OP KOLLEKTIE WINTER 93/94 HAARLEMMERSTRAAT 237 LEIDEN verdedigen aldus Van Hulst. Traangasbusjes vallen volgens hem in een andere categorie, namelijk afweermiddelen. Zijn veronderstelling dat traangas busjes zijn toegestaan in Neder land werd overigens snel verbe terd door een medewerker. Traangasbusjes mogen niet, ze zijn in Nederland niet legaal verkrijgbaar. I rótsch^ Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Per maand automatisch 28,75) Per kwartaal via acceptgiro 82,85) automatisch 82,85) Nr. bank/giro:. schiphol» Schiphol is één grote bouwput. Dagelijks verdwijnt er een miljoen gulden in. Maar ook de Ne- derlandse^poorwe- gen stoppen handen vol geld in de verdub beling van de trein- tunnel onder Schip hol: ruim een miljard gulden. Eind jaren ne gentig, als de TGV naar Schiphol komt, zal de tunnel hele maal in gebruik wor den genomen. On dertussen gaat het vliegverkeer op Schiphol gewoon door. Dat leidt wel tot enige ongemakken voor de gebruikers van de luchthaven, maar over een aantal jaren staat de mo dernste luchthaven van Europa tot hun beschikking. FOTO PERSBUREAU DIJKSTRA PETER BROM moskou hans geleunse correspondent Is ze 'gewoon' een religieuze fanatica of een dol gedraaide drugsverslaafde, gemanipuleerd door haar echtgenoot? Marina Tsvigoen is voor haar schare volgelingen niemand minder dan de Heili ge Maria Christus. De nieuwe Messias, die juist de voormalige Sovjetunie heeft uitgezocht om opnieuw te sterven en vervolgens zondag 14 no vember triomfantelijk ten hemel te varen. Dat zal dan onder politiebegeleiding moeten gebeuren, want Maria zucht sinds donderdag in een Oekraïnse politiecel. Niettemin houden zij en haar echtgenoot, Joeri Krivonogov, volgens de au toriteiten de kwade geest en chef ideoloog van de Grote Witte Broederschap, Oekraïne en een flink deel van Rusland en Witrusland in de ban. Dat volgens Marina en Joeri zondag de Dag van het "Laatste Oordeel aanbreekt wordt misschien nog met een korrel zout genomen. Veel serieuzer wordt de waarschuwing genomen dat duizenden volgelingen zondag collectief zelfmoord zullen plegen. Ooit was Marina een keurige functionaris van de communistische jeugdbeweging Komsomol. Maar sinds ze haar zoon en echtgenoot Mykola inruilde voor Joeri Krivogonov ging het mis. Mari na, niet onaantrekkelijk, de 30 gepasseerd, werd Maria. Ze hulde zich in witte lange gewaden en hoofdsluier en preekte het einde van een 'door sex, pornografie en godlastering' verdoemde we reld. Velen verkochten hun aardse bezittingen en volgden de nieuwe Jezus. Het geld ging uiteraard naar Maria en Joeri. De Witte Broederschap deed eigenlijk niets wat wettelijk niet door de beugel zou kunnen. Maar de groei van de sekte wekte de zorg van de Orthodoxe Kerk en daarmee ook de nieuwsgierigheid van de autoriteiten. Vanaf dat moment, zo'n vier weken geleden, werden sekte-aanhangers opgepakt en kwamen de verhalen over de 'collectieve zelfmoord' in de wereld. De veiligheidsdiensten werden ingescha keld, medewerking van Interpol gezocht. Eind ok tober meldde justitie in Kiev dat de Witte Broe derschap minstens 30.000 leden telt, die op 24 november allemaal zelfmoord zouden plegen. De afgelopen weken zijn honderden sekteleden gearresteerd, de meesten tia het aanbrengen van vernielingen in de machtige Sofia-kathedraal in Kiev. Ze zouden door een overdosis drugs in per manente staat van hallucinaties verkeren. Zo ook Marina. Ze scheldt haar bewakers uit voor 'diena ren van Satan'. Haar eerste echtgenoot kwam te vergeefs bij haar op bezoek met de smeekbede om naar hem en hun zoontje terug te keren. „Hij is slechts een verloren zoon. Ik accepteer hem weer als hij mijn voeten kust en mij volgt", zei ze. Afgerukt oor weer aangenaaid Bij een aanrijding in Leimuiden is vannacht het oor van een 33- jarige Rotterdammer afgerukt. Met spoed werd het slachtoffer overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden waar het lichaamsdeel door chi rurgen werd aangehecht. De Rotterdammer kwam door nog onbekende oorzaak op de Provinciale weg 7 (beimuiden- Alphen) op de verkeerde weg helft terecht. Een tegemoetko mende Alkmaarder kon een aanrijding niet meer voorko men en reed met zijn auto op het stilstaande voertuig in. De Alkmaarder werd met onbe kend letsel naar het Cleuland- ziekenhuis in Gouda overge bracht. De Provinciale weg is drie uur voor het verkeer afge sloten geweest. o.a. Hugo Boss Wel I ington Valmeline Stones vanaf 269, Haariemmerstraat 175, leiden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1