Organisatie gemeente Leiderdorp gekraakt Vier jaar cel geëist voor moordpoging Oegstgeest kan werk niet meer aan KOOREMAN Cf) Regio 'Hoofdrol voor SJJO bij jongerenactiviteiten' Haaswijkers kunnen feest zeker nog één keer vieren Bloemen voor oorlogsslachtoffers Kooreman en de Engelsen VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 chef «gert visser. 0 D66 praat over verkiezingen oegstgeest De D66-afdeling in Oegstgeest praat op maandag 15 november in hotel het Witte Huis over de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen en het verkiezingsprogramma. De leden van de afdeling kiezen daarnaast de lijsttrekker. De bijeen komst begint om 20.30 uur en is ook voor niet-leden toeganke lijk. Leefbaar Oegstgeest kiest lijsttrekker oegstgeest De nieuwe politieke groepering Leefbaar Oegstgeest kiest op 22 november de lijsttrekker voor de gemeenteraadsver kiezingen van volgend jaar. Daarnaast stellen de leden het ver kiezingsprogramma vast. De vergadering wordt vanaf 20.00 uur gehouden in de IVO/MAVO Duinzigt aan de Wijttenbachweg. sonen binnen en buiten de ge meente Leiderdorp. Burgemeester J. de Bruin en verantwoordelijk wethouder C. Kemer (CDA/personeel en or ganisatie) lieten gisteren tijdens de persconferentie over dit on derwerp weten dat inmiddels iemand is aangesteld die de or ganisatie binnen de afdeling groen op orde moet stellen. Ver der biedt volgens het college de reorganisatie inmiddels vol doende houvast om dergelijk excessen in de toekomst uit te sluiten. De vraag of Kerner als verant woordelijk wethouder haar con clusies moet trekken uit het ver nietigende oordeel over de ge meentelijke organisatie, bleef onbeantwoord. Burgemeester De Bruin: „Een wethouder kan niet elk rekensommetje van een ambtenaar gaan controleren. Je kunt nog zulke mooie organisa tie-schema's opstellen, het blij ven mensen waarmee je werkt. Als ze kwaad willen, vinden ze wel weer de mazen in het net." Het college is volgens De Bruin voorlopig niet van plan met het rapport naar de raad te stappen. „Eerst moet het onder zoek van justitie zijn afgerond. Pas daarna kan de gemeente raad een gefundeerd oordeel vellen." Het accountantsrapport van Van der Boom laat een hoop vragen onbeantwoord die de politie mogelijk wel kan in vullen. Zo is onduidelijk over welke periode de vermeende fraude bij groen zich heeft uit gestrekt, hoeveel ambtenaren erbij waren betrokkken en hoe veel geld het de Leiderdorpse gemeenschap heeft gekost. De Bruin hierover: „Accountants kunnen mensen natuurlijk niet dwingen verklaringen af te leg gen. Justitie kan dat wel." De stichting Jeugd en Jongeren werk Oegstgeest (SJJO) moet een hoofdrol gaan vervullen bij het jongerenwerk in de ge meente. De vereniging Halte Haaswijk moet wel betrokken blijven bij het werk aan het Boerhaaveplein, maar onder de vleugels van de SJJO. Die bood schap gaf de gemeenteraad gis teravond mee aan de SJJO, met de mededeling dat politici en bestuur elkaar binnenkort goed moeten onderhouden over de plannen voor de toekomst. De SJJO heeft onlangs een be leidsplan voor de komende ja ren gepresenteerd, blijkt dat de stichting vooral veel vrijwilligers wil gaan inzet ten. De beroepskrachten ver dwijnen niet van het toneel, maar gaan vooral de begelei ding van de vrijwilligers op zich De SJJO heeft de laatste maanden veel kritiek gekregen, omdat de stichting zelf geen jongerenwerk ontplooide en de soos overliet aan Halte Haas- wijk. De,raadsleden noemden het jongerenwerk gisteravond 'top-prioriteit'. De commissie welzijn praat op 23 november met het SJJO-bestuur. C. Vreeken: „Gênante vertoning." archieffoto henk bouwman Vreeken uit CDA Warmond Het voormalige Warmondse CDA-raadslid Cor Vreeken wil zijn lidmaatschap van de CDA-afdeling opzeggen. Vreeken heeft zijn vertrouwen in de huidige raadsfractie van christen-democraten verloren en noemt het beleid een 'gê nante vertoning'. „Het is droevig te constate ren dat de CDA-fractie nau welijks aan de uitvoering van het verkiezings- en college programma is toegekomen verldaart Vreeken in een brief aan de afdeling. Het voorma lige raadslid vreest dat door 'de geringe bestuurskracht' Warmond wordt onderge sneeuwd door omliggende gemeenten. „Hoe lang kan ons dorp nog als zelfstandige gemeente blijven bestaan met zo'n slechte organisatie?" Vreeken raakte al in onmin met de afdeling toen hij nog raadslid was. Na een ruzie binnen de fractie in 1983 ging de zeilmaker onder de titel 'christen-democraat' alleen verder in de gemeenteraad. Toen zegde hij het lidmaat schap niet op, omdat hij CDA'er zei te zijn 'uit overtui ging'. Ook in de brief naar de afdeling geeft Vreeken aan betrokken te blijven. „Ik hoop vurig dat er kundige mensen te vinden zijn die het CDA in Warmond op krachtige, de mocratische wijze willen hel pen besturen. Van het lande lijk CDA ben ik beslist niet los", aldus Vreeken nu. Volgens een woordvoerder van het landelijke partijbu reau van het CDA kan Vreek en niet uitsluitend zijn plaat selijke lidmaatschap opzeg gen. „Het is öf zowel landelijk als plaatselijk opzeggen, öf geen van tweeën." Afdelings voorzitter P. den Ouden wil geen commentaar geven op de brief van. Vreeken. „Als ik wil reageren doe ik dat wel naar meneer Vreeken. Niet via de krant." den haag/leiderdorp persbureau cerberus „Ik vind dit een afschuwelijke zaak. Zowel voor uw slachtoffer als voor u." Met die ongebrui kelijke woorden besloot recht bankvoorzitter E. Timmermans gisteren de rechtszaak tegen een 21-jarige Hagenaar, die eer der dit jaar een poging heeft ge daan een inwoner van Leider dorp te vermoorden. De officier van justitie had kort daarvoor vier jaar gevangenisstraf tegen de man geëist. De ijian was op negen augus tus van dit jaar met twee stuk ken touw en een loden pijp naar de woning van de man in Lei derdorp gegaan. Hij had het plan de man, die hij al jaren kende, om het leven te brengen. Die kans deed zich pas voor toen de twee samen hadden ge geten en afgewassen. Terwijl de Leiderdorper zich bukte om een spelletje uit de kast te halen, sloeg de Hagenaar hem twee maal met de pijp op het hoofd. Het was de bedoeling dat de man daardoor bewusteloos raakte, maar toen dat niet ge beurde, pakte de Hagenaar uit de keuken een vleesvork en stak de ander in de borst. Doordat de vork op een rib stuitte, raakte de man niet zwaar gewond. Tijdens de zitting bleek welke tragedie zich achter de poging tot moord verschool. „Het was het enige dat ik nog kon beden ken om gerechtigheid te krij gen," legde de Hagenaar uit. Hij zegt op zijn dertiende jaar door de man, die toen zijn maat schappelijk werker was, seksu eel te zijn misbruikt. Dat heeft zijn hele leven verder beïnvloed. Pas na jaren durfde hij er met hulpverleners over te praten. Zij raadden hem af aangifte te doen, omdat de zaak juridisch onhaalbaar zou zijn. De maat schappelijk werker zou weieens terug kunnen slaan met een aanldacht wegens smaad, zei den de hulpverleners. Ten einde raad besloot de man toen het recht in eigen hand te nemen. Inmiddels heeft hij wel aan gifte gedaan en wordt de maat schappelijk werker door justitie vervolgd. „Ik heb nu het gevoel dat er recht gedaan wordt," zei de verdachte tijdens de zitting. „Ik zal zoiets nooit meer doen." Daarvan is ook de psychiater, die een rapport maakte, over tuigd. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. De ambtenaren op het gemeentehuis van Oegstgeest hebben het zo druk, dat ze geen nieuwe opdrachten meer kunnen krijgen. De gemeenteraad besloot gisteren nog de laatste nieuwe taken uit te delen, maar trok andere opdrachten tot na de verkiezingen in. De definitieve toekomst van het raad huis, uitbreiding of nieuwbouw van de bi bliotheek en het zogenoemde Verkeersplan 2000 hebben wat de raad betreft nu 'su perprioriteit'. De invulling van het Rijnfront en een ouderennota moeten in plaats daar van maar even wachten. Daarnaast wil de raad ook een zoge noemde kerntakendiscussie houden, om te kijken of de taken van de gemeente gedeel telijk kunnen worden geprivatiseerd of uit besteed. GroenLinks-fractievoorzitter G. van Eisen vond dat die discussie ook wel even kon wachten, als de ambtenaren het zo druk hebben. „Wij vinden eigenlijk dat u alle taken die u op zich hebt genomen, moet uitvoeren. Punt. Zo simpel is het", vond Van Eisen. „En die kemtakendiscussie moet u dan maar even uitstellen." Wethouder T. Kohlbeck (PvdA/personeel en organisatie) verzekerde dat de beloftes die het college eerder deed, ook worden na gekomen. „Alles dat in het verleden is toe gezegd, zal ook gebeuren. Dat blijft gewoon doorgaan." WD'er A. Kuntze viel heftig uit naar Van Eisen. „Ik heb de indruk dat me neer Van Eisen echt niet begrijpt waar het over gaat", schamperde hij. „U bent zelf ge weldig sterk in het vragen om een notaatje hier en een notaatje daar. Daardoor slipt de organisatie dicht. Het is net als bij aderver kalking: ga ik vermageren of begin ik met een fitnessprogramma. De andere fracties waren het met Kuntze eens. Alle aandacht moet de laatste maan den van de raadsperiode uitgaan naar de prioriteiten die werden vastgesteld, waar onder ook de kemtakendiscussie. Het CDA vond wel dat de bibliotheek niet afhankelijk mag zijn van de andere plannen voor het centrum aan de Lange Voort. „Wanneer er mogelijkheden zouden zijn in de buurt van het centrum, en dat hoeft niet de Lange Voort te zijn, moet het college dat met bei de handen aangrijpen. Deze mensen mo gen we niet te lang meer in de kou laten staan", vond DJ. de Ruijter. Accountantsbureau treft 'zwakke moraliteit en afnemend normbesef' aan Vervolg van voorpagina De organisatie van de gemeente Leiderdorp is ongecon troleerd. Diverse geledingen binnen de gemeente kennen 'een zwakke moraliteit en afnemend normbesef. De ge meente Leiderdorp kan onzorvuldigheid worden verwe ten bij het inrichten en beheersen van gemeentelijke ac tiviteiten. Friese staartklok ontvreemd oegstgeest Uit een huis aan de Prins Bernhardlaan in Oegst geest is vannacht een Friese staartklok en een lade met zilveren bestek gestolen. De lade werd leeg in de tuin teruggevonden. De inbraak is vermoedelijk rond vier uur gepleegd. Op dat tijdstip liet de bewoner zijn hond uit. Bij terugkeer vond hij dat het in huis wat tochtte, maar schonk daar verder geen aandacht aan. Vanmorgen ontdekte hij de inbraak. De daders Jcwamen het pand binnen na het openbreken van de keukendeur. Boschbloem steunt Chileense school Aktiviteitencentrum de Bosch- bloem in Voorschoten organi seert zondag 14 november van af 11.00 uur een fancy fair met een spulletjesmarkt. De op brengst gaat naar een basis school in Rio Blanco in Chili. De schoolleiding wil graag een bi bliotheek op poten zetten, maar zit dringend verlegen om boe ken. De school heeft niet ge noeg geld om zelf boeken aan te schaffen. Wie spulletjes heeft voor de markt of de fancy fair kan naar de Boschbloem bellen. De medewerkers halen alles thuis af. Tot die vernietigende conclusie komt het accountantsbureau Van den Boom uit Nieuwegein, dat onderzoek heeft gedaan naar frauduleuze handelingen op de afdeling groen. De onder zoekers laten eigenlijk geen spaan heel van de gemeentelij ke organisatie. De accountants van de Van den Boom Groep hebben de or ganisatie binnen de afdeling groenbeheer doorgelicht. Hoe wel geen keiharde bewijzen be staan voor frauduleuze hande lingen van ambtenaren, is er toch wel wat aan de hand. En niet alleen op de afdeling groen, zo luidt de conclusie. Volgens het bureau beperkt de ellende zich niet tot één functionaris of één afdeling bin nen de gemeente. „De situatie kent vertakkingen binnen de or ganisatie en aanhechtingspun- ten daarbuiten. Met andere woorden: de handelingen zijn al geruime tijd in bredere kring bekend en daaraan wordt mee gewerkt door verschillende per- oegstgeest loman leefmans De Poldercross en bijbehorend Boerhaave- pleinfeest gaan komend voorjaar in ieder geval nog een keer door. Organisator Henk Heemskerk kan zich niet aan de indruk ont trekken dat zijn evenement op het gemeen tehuis niet wordt bejubeld, maar een 'lichte tegenwerking' van de plaatselijk overheid neemt hij voor lief. „Er zijn toch veel men sen die er een groot plezier aan beleven en daar doe ik hel voor", aldus Heemskerk. Al zeven jaar wordt aan het begin van de zomervakantie op een woensdagavond de zogeheten Poldercross met aansluitend daaraan het Boerhaavenpleinfeest gehou den. Het enige, jaarlijkse evenement dat de nieuwbouwbuurt Haaswijk rijk is. Ondanks de grote publieke belangstelling bleek toch niet iedereen van de festiviteiten gecharmeerd te zijn. Een aantal omwonen den verzamelde handtekeningen omdat ze vonden dat de festiviteiten te veel lawaai produceerden. Vervolgens werd Heemkerk gevraagd of hij cross en feest wilde verplaat sen naar een andere avond en een andere locatie. Daar ziet de organisator echter geen heil in. „Het feest mag uniek in de regio worden genoemd en het Boerhaaveplein is er een geschikte plek voor. Dit jaar kreeg ik echter problemen met de aanvraag voor een ver gunning." Volgens een woordvoerster van de ge meente is er inmiddels een vergunning voor het Boerhaavefeest naar Heemskerk onderweg. Maar deze vergunning heeft als bepaling dat het feest om 23.30 uur afgelo pen moet zijn. „Wat mij betreft gaat het dit jaar in elk geval door en ik wil best nog eens met de gemeente overleggen, maar niet op zo'n manier dat ze gelijk beginnen met te zeggen dat we om half twaalf moeten kap pen", aldus Heemskerk. Garagehouder krijgt uitstel van dwangsom den haag/zoeterwoude Garagehouder J. Romijn mag de komende zes maanden buiten bij zijn bedrijf aan de Papeweg in Zoeterwoude reparaties blij ven verrichten. Raad van State- rechter G. Veringa heeft de door de gemeente Zoeterwoude op gelegde dwangsom voor de duur van deze periode opge schort. Daarnaast heeft rechter Veringa bepaald dat het totaal aan te innen dwangsommen niet hoger mag zijn dan 50.000 gulden. De gemeente Zoeter woude legde Romijn een dwangsom op van 2000 gulden voor iedere dag dat in de bui tenlucht reparaties worden ver richt. De gemeente had een maximum van 100.000 gulden aan de dwangsom gesteld. Zij vreest dat door de reparaties het milieu wordt vervuild wordt. Sledehonden in actie op Duinrell wassenaar Meer dan 500 sledehonden ko men zaterdag 13- en zondag 14 november in actie tijdens de derde internationale wedstrij den in attractiepark Duinrell. Er doen 150 teams mee die elkaar in diverse klassen bestrijden. Zo zijn er karren met één, maar ook met twaalf honden. De eer ste wedstrijden beginnen zater dag om 10.00 uur, zondag om 9.00 uur. Warmond: extra plek asielzoekers warmond Vier asielzoekers hebben al on derdak gevonden in Warmond, maar de gemeente moet nog zes anderen opvangen om te voldoen aan de eisen van het ministerie van wvc. Naast de asielzoekerswoning aan de Van der Woudestraat, komen er twee eenpersoonswoningen en een gezinswoning voor vier asielzoekers. Volgens gemeentewoordvoer der J. Ti.nmerman kunnen de twee eengezinswoningen al voor het einde van het jaar be schikbaar zijn. „Die eengezins woning is minder voorspelbaar, maar we hopen dat die begin volgend jaar vrij komt." De stichting Vluchtelingenwerk Oegstgeest vangt de asielzoe kers op. Voorschoten wil jumelage met Druskieninkai voorschoten Het bestuur van de stichting Voorschoten-Oost-Europa wil een stedenband aanknopen met de gemeente Druskienin- kiai in Litouwen. Volgens het bestuur is die beslissing geno men na een 'moeizame afwe ging' tussen de drie gemeenten in Litouwen die graag met Voorschoten in zee wilden. Druskininkai ligt in het zui den van Litouwen, niet ver van de grens met Polen. De ge meente telt ongeveer evenveel inwoners als Voorschoten, en staat bekend als een kuuroord in een bosrijke omgeving. De stichting Voorschoten-Oost-Eu- ropa houdt 16 november een informatie-avond over Litou wen. Alle groeperingen die con tacten willen leggen met inwo ners van Druskieninkai zijn wel kom. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. oegstgeest Op de begraafplaats bij het Groene Kerkje zijn gisteren bloemen gelegd op de graven van 18 Engelse en Canadese militairen die in de Tweede Wereldoorlog met hun vliegtuig zijn neer gestort. De bijeenkomst werd georganiseerd door het Oorlogsgravencomité Oegstgeest. In het Groene Kerkje stond ook een dienst op het pro gramma. De voorganger was ds. J. Allen van de Anglikaanse Kerk in Arnhem. foto loek zuyderduin WOONADVISEURS De Long Chair valt natuurlijk het meest op door de asymmetrische vormen en klassieke uitstraling. Maar het meest nog worden deze meubelen herkend aan de materiaalkeuze en afwerking. De Engelsen hebben wat dit betreft een naam hoog te hou den. Gesteund door een grote variatie aan stoffen en designs van beroemde fabrikanten als Marvic, Baker, Sanderson en Monkwell. Typisch Kooreman dus! MEUBELPLEIN LEIDERDORP TELEFOON 071-894300

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16