'94 VVD: 'Stadskabei had meer kunnen opleveren' Leiden Regio Leiden Weer Gezellig en Groenen sluiten gelederen Woonboot wordt verwijderd uit Oegstgeesterkanaal Katwijkse kroegen mogen niet langer openblijven KMR voor kwart eeuw eigenaar Vrije School moet weer verhuizen VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 15 Uit de verkoop van de stadskabei voor radio en televisie was meer winst te halen geweest als wethouder S. de Vreeze 'PvdA) van financiën de aspirant-kopers Casema (een PTT-dochter) en de Kabelexploitatie Maatschappij Rijnland bv (een dochter van Energie- en Watervoorzie ning Rijnland) scherper tegen elkaar had uitgespeeld. Dit verwijt is afkomstig van WD-fractievoorzitter A. Geertse- ma. De Vreeze reageerde gister avond in de raadscommissie fi nanciën verontwaardigd op de kritiek. Toch bleef hij rustig. De rest van de gemeenteraad, in clusief de andere oppositiepar tijen D66 en de SP, staan dan ook achter hem. De Vreeze maakte bekend dat het Leidse college definitief voor KMR heeft gekozen en niet langer de discussie in de op het regionale kabelnet aangesloten buurge meenten afwacht. KMR wil toegang tot het hoofdnet - waarover Leiden niet in z'n eentje kan beslissen - zo dat ze nieuwe diensten als be taal-tv, telewerken en dataver- bindingen ook op het regionale RAADSVERKIEZINGEN net kan leveren. Sommige re gio-gemeenten hebben hun net echter al aan een ander ver kocht of hebben helemaal geen trek in verkoop. Nu Leiden niet meer wacht op de keuze van de andere ge meenten, kan Casema fluiten naar de stadskabel. Maar al eer der was duidelijk dat deze PTT- dochter geen kans maakt op de Leidse kabel. De EWR-dochter biedt namelijk veel meer. Offi cieel is er nog geen bedrag be kend maar in de wandelgangen wordt verteld dat Leiden netto 25 miljoen gulden aan de trans actie overhoudt. Met dat geld kan de slechte financiële positie van de gemeente behoorlijk worden verbeterd. Miximum winst Volgens Geertsema heeft De Vreeze KMR te snel de indruk gegeven dat de keuze op haar zou vallen. De wethouder heeft daarmee 'een kans op maxima le winst', aldus de WD'er, laten lopen. De Vreeze protesteerde fel: „U bent op de hoogte van de of fertes, u kent de grote verschil len en toch suggereert u dat we een hoger bod hebben laten lo pen." Volgens De Vreeze recht vaardigde het grote verschil tus sen de biedingen zijn besluit om alleen nog maar met. KMR te onderhandelen. Geertsema denkt daar anders over. ,,Ik vergelijk het met het kopen van een huis. De eige naar heeft een bepaald bedrag in zijn hoofd en zo lang dat niet wordt geboden, wacht hij ande re biedingen af." De Vreeze wees Geertsema erop dat alleen 'niet-erkende makelaars' zo te werk gaan. En: „Hoe denkt u dat KMR had ge reageerd als we weer met Case ma om de tafel waren gaan zit ten." Volgens De Vreeze is er maar een reden denkbaar om de onderhandelingen met Case ma te heropenen en dat is als de PTT-dochter de bieding van KMR overtreft. Geertsema was niet over tuigd. Hij noemde het 'bizar' dat De Vreeze aanvankelijk in zette op de verkoop van het ge combineerde kabelnet en dat de wethouder nu niet langer een koppeling legt tussen de ver koop van de Leidse stadskabei en die van de netten in de an dere betrokken gemeenten. De wethouder kon zich niet volledig verdedigen tegen Geertsema's kritiek omdat hij dan vertrouwelijke informatie had moeten prijsgeven. WD-fractievoorzitter A. Geertsema: „Wethouder De Vreeze heeft kans op maximale winst laten lopen'. VRIJE TIJD Kindertoneel In Buurthuis Matilo is er vanaf maandag 15 november van 15.45-16.45 uur een cursus to neel voor kinderen. Een drama docent geeft les in toneeltech nieken, zoals mimiek en ge zichtsexpressie. Aan het einde van de cursus komt er een uit voering. Opgeven kan in het buurthuis aan de Zaanstraat 126, tel: 071-412515. Reclameguldens De vereniging Contact Jonge Bedrijven (CJB) van Leiden en omstreken praat op dinsdag 16 november in hotel het Witte Huis in Oegstgeest over de rol van reclame in het bedrijfsle ven. Gastspreker is Dick Vos van het Leidse reclame en adviesbu reau Vos en Partners. Hij gaat in op de voor- en nadelen van re clame. De toegang is gratis. Aanmeldingen: 071 - 128573. Maar de achterban van de Groenen wil gewoon met LWG door. „We hebben altijd op een lijn gezeten. De Groenen zijn bijvoorbeeld om ecologische re denen voor de autovrije bin nenstad en wij om praktische", zegt woordvoerder J. de Coo van LWG. De ruzie tussen de politieke splinterpartijen de Groenen en Leiden Weer Gezellig (LWG) is bijgelegd. De twee hebben be sloten toch samen de gemeen teraadsverkiezingen in te gaan. Groenen-woordvoerster M. Vlasveld sprak onlangs in onze krant haar droevenis uit over het verlies van de naam Stads partij aan een andere splinter partij: Leefbaar Leiden. Ze gaf Leiden Weer Gezellig daarvan de schuld en twijfelde of de Groenen wel verder moesten met LWG. „Juist omdat de naam Stadspartij stond voor bundeling van kleine partijen, was ik teleurgesteld", zegt Vlas veld. LWG en De Groenen hebben na een verzoenende vergade ring deze week besloten meteen een grote actie te gaan voeren voor behoud van bomen op de Wassenaarseweg en de Lam- menschansweg. „Dat stond in de bomennota. Daarin worden bomen als een object behan deld, alsof je er van alles mee kan doen, en dat kan niet", zegt Vlasveld. Een van de woonboten in het Oegstgeesterkanaal langs 'de Dijk' in Rijnsburg wordt bin nenkort verwijderd. Rijnsburg trekt hiervoor zeven mille uit. Voor dit bedrag wordt ook de beschoeiing weer in orde ge maakt. De in slechte staat ver kerende en nog maar onlangs leeggekomen woonboot wordt snel weggehaald omdat Rijns burg bang is dat krakers de boot gaan gebruiken. Rijnsburg hanteert een 'uit- stervingsbeleid' ten a de woonboten die zich in het Oegstgeesterkanaal bevinden. Wethouder C. Vianen vertelde gisteravond tijdens de commis sie ruimtelijke ordening dat bo ten zonder officiële ligplaatsver gunning worden gedoogd. Het is echter de bedoeling om op termijn alle boten op te kopen en te verwijderen. „Het water moet weer water worden", al dus de wethouder. De commis sieleden gingen gisteravond ak koord met het weghalen van de boot. De sluitingstijd voor horecage legenheden in Katwijk blijft ge handhaafd op 01.00 uur. Een voorstel van T. Janssens (Groen Links) om de etablissementen tot 02.00 uur open te laten blij ven werd door de commissie van algemenebestuurlijke za ken niet aangenomen. Toch wordt de sluitingstijden regeling versoepeld door de toe gestane openingstijd een uur te vervroegen. In de nieuwe Alge mene Plaatselijke Verordening (APV) wordt die openingstijd van 06.00 uur naar 05.00 uur vervroegd. Met die verandering sluit men beter aan bij omlig gende gemeenten. Hoewel de geldende APV in Katwijk in 1986 grondig is her zien, is door de regionalisering van de politie een bijstelling noodzakelijk. Men wil de ver schillende plaatselijke verorde ningen beter op elkaar aanpas sen zodat het regiokorps niet met allerlei verschillende veror deningen te maken krijgt. Een aantal uitzonderlijke plaatselij ke verordeningen zijn nog mo gelijk. maar uiniformiteit wordt zoveel mogelijk nagestreefd. Janssens vroeg zich af waar om Katwijk niet aansloot bij Noordwijk en U'iden met zijn sluitingstijden. Volgens burge meester Van Montfrans gold in Noordwijk hetzelfde regime, maar had men daar in de zo mermaanden de mogelijkheid om een uur langer open te blij ven. Met Leiden is Katwijk niet te vergelijken want daar gelden verschillendeopeningstijden. Leiden verkoopt z'n kabelnet voor de ontvangst van radio- en televisiestations voor de duur van 25 jaar aan de EWR-dochtermaatschappij KMR (Kabelexploitatie Maatschappij Rijnland bv). Na die periode heeft de gemeente het recht de stadskabei terug te kopen tegen de dan gelden de marktprijs. De gemeente blijft na de verkoop verantwoordelijk voor de programmering op de 30 tv- en 62 radiokanalen en voor de tarieven van de nutsdiensten. Dat staat in het contract dat burgemeester en wethouders met KMR wil len sluiten. De tarieven voor het nutspakket (de radio- en televisiesignalen) worden alleen trendmatig ver hoogd. Sinds oktober bedraagt het tarief 14,15 gulden per maand per aansluiting. De nieuwe diensten die via de kabel kunnen worden aangeboden zoals betaal-tv, stadstele- foon en telewerken vallen volledig onder verant woordelijkheid van KMR. De verkoop gaat ge paard met een overname door KMR van een nog onbekend aantal personeelsleden van de nu nog gemeentelijke stadskabel. Er vallen geen ontslagen. De officiële verkoopprijs (naar schatting 25 miljoen gulden) wordt nog geheim gehouden. De gemeenteraad moet binnenkort besluiten. De verkoopopbrengst wordt namelijk gedeelte lijk gebruikt om gaten in de begrotingen voor 1994 te dichten. In de komende weken behan delt de raad de begrotingen voor volgend jaar. De Vrije School voor de Bollen streek in Hillegom moet in 1994 opnieuw verhuizen. Afgelopen herfstvakantie ging de school van het voormalige klooster Maria Oord naar enkele leeg staande lokalen in de rooms-ka- tholieke basisschool De Leer winkel. Het aantal leerlingen van de Leerwinkel neemt echter weer toe, zodat de Vrije School moet uitwijken naar een paar leegstaande lokalen in de pro testants-christelijke Beatrix- school. Het bestuur van de Leerwin kel, de Stichting Katholiek On derwijs Hillegom (SKO), was aanvankelijk fel gekant tegen de komst van de Vrije School. Ge vreesd werd dat de katholieke school haar identiteit zou ver liezen door de komst van de kinderen die onderwijs krijgen op antroposofische grondslag. Dat zou weer leiden tot een da ling van het aantal aanmeldin gen. Die vrees is geen bewaar heid geworden, zo blijkt nu. Integendeel. Verwacht wordt dat het aantal leerlingen zal stij gen nu de laatste tijd nieuw bouwhuizen in de nabijheid van de school zijn neergezet. Volgend jaar zal het daarom al behoorlijk krap worden in het schoolgebouw. Zelfs zo krap, dat een kleutergroep van de Leerwinkel in de aula moet worden ondergebracht. De Vrije School, die enige tientallen leerlingen telt, heeft een 'huurcontract' bij het SKO voor twee jaar. Zoals het er nu naar uitziet, zal dat dus niet worden verlengd. Volgens P. Kersten van het bestuur van de Vrije School is het de bedoeling, dat de huisvesting in de Beatrix- school een permanent karakter krijgt. De moderne techniek stelt soms hoge eisen aan mensen. Om een videorecorder in te stellen moet je tegenwoordig al een halve ingenieur zijn. En ook het gebruik van een centrale verwarmingsinstallatie gaat vooral ouderen nog wel eens boven de pet. „Hier staat het al- lemaal in. Je moet een slangetje aan je wasmachine vastmaken. Dat moet je ontluch- ten. Dan ga je de radiatoren bijvul len. Je hoort een fluittoontje, je kijkt op de meters, de wijzer loopt naar 'Bar 1, 2 en 3'. Daar kom je toch nooit uit als je 80 bent". P. Raar, bewoner van de Zijloe- verflat aan de Scheepswerf ci teert uit het handboek voor de beginnende cv-monteur, dat heeft hij gekregen van woning bouwvereniging Zijl en Vliet. „Ik ben zelf pas 64, en ik kom er al bijna niet uit. Laat staan de mensen van 85 die ook in deze flat wonen. Het is toch van de gekke dat je oude gasapparaten laat len. Daar kunnen enorme onge lukken van komen. Mijn buur man zegt: ik begrijp er niets van, maar ik ga maar net zolang door met vullen totdat het ding uit elkaar knalt. Dat soort din gen ga je dus krijgen." Raar is niet gelukkig met het be leid van woningbouwvereniging Zijl en Vliet, die kennelijk het principe van 'ieder voor zich en God voor ons allen' hanteert. „We hebben hier allemaal onze eigen CV-ketel in de flat, en .je mag zelf uitzoeken hoe die werkt. Onbegrijpelijk dat de wo ningbouwvereniging daar niet even een monteur voor laat ko men. We zijn best bereid om daarvoor te betalen. Er zijn mensen die wel eens een maand in de kou zitten, omdat ze er maar niet achter kunnen komen hoe ze de apparaten aan de gang kunnen krijgen. Er wo nen hier ook vrouwen, en die hebben natuurlijk helemaal weinig ervaring met dit soort dingen." De bewoners die wel een tech nische knobbel hebben verle nen de nodige hand- en span diensten, maar dat is niet de manier waarop het zou moeten gaan, vindt Raar. „Ik heb in het leger gezeten, bij de medische troepen. Je geeft een kersverse soldaat toch ook geen geweer of een verbanddoos en laat hèm vervolgens maar wat aanrom melen, dat is vragen om moei lijkheden." De centrale verwarming is ove rigens niet de enige steen des aanstoots. „We hebben einde loos moeten wachten totdat er een keer lampjes in gangen werden vervangen. In het don ker kunnen de mensen struike len en gewond raken. Dan ben je als woningbouwvereniging wel aansprakelijk voor de kos ten, lijkt me. En die kunnen a dig oplopen." Zijl en Vliet zou nauwelijks a; spreekbaar zijn voor de proble men in de flat. Maar dat blijkt na een telefoontje mee te val len: een stem op een bandje meldt dat de woningbouwvere niging niet bereikbaar is, maar dat voor zeer spoedseisende r paraties diverse firma's kunnen worden gebeld. Voor storingen aan de centrale verwarming, gas- en waterlekkages, rioolver stoppingen, elektrische storin gen, aarbevingen, overstron gen, atoomkemreacties, je kan het zo gek niet bedenken of er wel een telefoonnummer v; een bedrijf voor beschikbaar. Zelfs moeilijkheden met de lift hoeven geen problemen te ven. „Voor liftstoringen kunt U contact opnemen met de on derhoudsdienst van het liftbe- drijf. Het telefoonnummer vindt U op de begane grond buiten de lift." Niet zo handig als je i de lift vastzit, maar het is prettig om te weten dat hulp in princi pe beschikbaar is. Kortom, Zijl en Vliet staat zelf niet zozeer klaar, maar heeft daar een keur van energieke ondernemers voor ingehuurd. En nu m hopen dat die ook tijdig komen opdagen als je door de elektri sche pomp van de CV-ketel ge- ëlektrocuteerd wordt. Gussenhoven (2) Binnenstadbewoner George W.M. Gussenhoven kreeg giste ren niet alle ruimte voor zijn opmerkingen ten aanzien van het Leidse structuurplan, de Boomgaard van Kennis dat het gemeentebestuur heeft opge steld. Vooral zijn observaties ten aanzien van het verkeer verdie nen nog enige aandacht. „Alles kan best met het openbaar ver voer of de fiets in de binnen stad", leest Gussenhoven in het structuurplan. „Kletskoek. Wat had U in gedachten voor mijn lieve tante, 93 jaar oud uit Den Haag, niet meer in staat om met het openbaar vervoer te reizen, die graag onze dia's van de va kantie in Leiden wil komen zien. Achter op de fiets soms? En hoe krijg ik mijn 40 gerani ums thuis. Ook achter op de fiets of met de bus. En moet ik Het bijvullen van de centrale verwarming kan uitgroeien tot een nachtmerrie voor de bewoners van de Zijloe- verflat-.fl foto hielco kuipers met mijn koffers met de bus naar het station om daar verder te reizen? De chauffeur ziet mij al aankomen." Op pagina 83 las Gussenhoven dat het regionale busverkeer pas over de Langegracht en Hooigracht kan als het autover keer hier is komen te vervallen. „Waar laat U dit verkeer zo gauw? De oplossing heb ik in het structuurplan niet kunnen vinden." Mogelijk moet Gus senhoven de oplossing van het raadsel van het verdwijnende verkeer zoeken op pagina 47, want daar wordt gesuggereerd om de overkluizingen van Kort Rapenburg en Gangetje te ver wijderen. Misschien dat de au to's in dat zwarte gat verdwij nen, of in de gracht in de Lange en Stille Mare die 'idealiter' in ere wordt hersteld. „Weer leuke dingen voor de mensen. Na de geldverslindendeexperimenten met het Kort Rapenburg halen we deze theaterstukken weer te rug. Is er niets zinvollers te doen op het stadhuis?", vraagt Gus senhoven zich af. tel: 071-161418 Verontruste moeders bieden petitie aan tegen drugs KATWUK ROZA VAN DER VEER Het aanpakken van het drugsgebruik moet meer aandacht krijgen in Katwijk. Dat is de bedoeling van een handtekeningactie die door een groep ouders is gehou den. Vanavond bieden ze burgemeester G. van Mont- frans-Hartman, de chef van het districtie Duin- en Bol lenstreek Zuid J. Warmerdam en de officier van justitie J. van Ek ruim 1400 handteke ningen aan. Het groepje Katwijkse vrouwen, dat zich Verontruste moeders' noemt, is in oktober van dit jaar een handtekeningenac tie begonnen om meer aan dacht bij het brede publiek te krijgen voor de gevolgen van druggebruik bij jongeren. Een van hen: „We zouden graag hebben dat er opvang komt voor deze jongeren in Katwijk. Nu zwerven ze op straat rond met alle gevolgen van dien. De handtekenin gen die we hebben verza meld zijn veelal ook van mensen die zich niet langer veilig voelen op straat." In de brief die samen met de handtekeningen wordt overhandigd, wordt de hoop uitgesproken dat het aanpak ken van het drugprobleem in Katwijk hoge prioriteit krijgt bij het gemeentebestuur én bij de politie. „Er moet meer worden gedaan aan preven tie. Anders loopt het over een paar jaar helemaal de spui gaten uit. Veel jongeren ge bruiken nu alleen nog soft drugs. maar dat is het begin van alles. Als er niets wordt gedaan, gebruiken er straks heel veel ook hard-drugs." Het doel van de net opge richte groep "Verontruste moeders' is het geven van voorlichting aan ouders cn belangstellenden over drugs en verslaving. Zo willen ze steungroepen opzetten voor ouders van druggebruikers. De activiteiten van 'Veront ruste moeders' worden ge steund door de stuurgroep van het Platform Preventie Verslavingszorg Katwijk. Daarin zitten vertegenwoor digers van de gemeente Kat wijk, de GGD, organisaties voor het sociaal en cultureel jeugd- en jongerenwerk en het Centrum voor Versla vingszorg Zeestraat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15