Scheuring dreigt in parochie Kerk Samenleving Inzamelingsactie bij kerken in Leiden en Leiderdorp 'Bond moet kiezen voor SoW' Pater Van der Zon uit Hazerswoude overleden 4 4 0 VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 KORTWEG Nederland-Israël Het Genootschap Neder land-Israël organiseert op woensdag 17 november een lezingavond in de bovenzaal van de synagoge aan het Le vendaal 14 in Leiden. Spreker is prof. dr. D. van Arkel uit Oegstgeest. Hij gaat in op de sociale geschiedenis van het antisemitisme. De lezing be gint om 20.00 uur. Van niet- leden van het genootschap wordt een bijdrage gevraagd van 2,50 gulden. Mysterie 'Hel mysterie van leven en dood' is de titel van een openbare voordracht die de Loge leiden van het Theoso fisch Genootschap organi seert op dinsdag 16 novem ber. Centraal staan vragen als 'Wat is leven eigenlijk?' en 'Hoe verloopt het stervens proces en wat gebeurt er met ons na de dood?'. De voor dracht wordt gehouden in de Pieterskerk aan de Kloksteeg 16. Belangstellenden kunnen hier vanaf 19.30 uur terecht, de bijeenkomst begint om 20.15 uur. De toegang is gra tis. Viering De commissie oecumenische diensten van de Alphense Raad van Kerken houdt ko mende zondag een oecume nische viering van Woord en Tafel. De dienst heeft plaats in de Opstandingskerk aan de Prinses Marijkestraat 69 in Alphen aan den Rijn. Het thema is: 'Een Koning, die huisvesting zoekt'. De viering begint om 10.00 uur en de voorganger is dominee H. Ommering. Franciscus De afdeling Leiden-Meren- wijk van de Nederlandse Christen Vrouwenbond Katholiek Vrouwengilde komt maandagavond 15 no vember bijeen in het kerke lijk centrum De Regenboog in de Merenwijk. Op de bij eenkomst, die begint om 20.00 uur, vertelt pastor Scholtes over Franciscus van Assisi. Dat gebeurt onder meer aan de hand van foto's en dia's. Behalve leden zijn ook gasten van harte wel kom. Kerke veiling De parochie H. Joannes Evangelist van Kaag-Abbenes houdt vanavond in cafe'- res taurant 'De Hanepoel' aan de Huigsloterdijk 257 haar jaarlijkse kerkeveling. Het motto is: 'Omdat je geeft om je kerk'. De veiling begint om 20.00 uur en aan de zaal is een catalogus beschikbaar. Bezoekers krijgen verder consumptiebonnen en een lot voor de loterij die aan het eind van de avond wordt ge houden. Kolpingvereniging De Kolpingverenigingen in Leiden, Den Haag en Zoeter- woude houden op 27 no vember een symposium met als onderwerp: 25 jaar 'Hu- manae Vitae' en wat doen met met de pil?'. De directe aanleiding hiervoor is dat het in juni van dit jaar een kwart eeuw geleden was dat de paus de encycliek over de ge- boortenregeling uitbracht. Sprekers en forumleden van zowel katholieke als protes tantse huize, onder wie en kele artsen en een apotheker, zullen op het symposium het woord voeren. Het symposi um wordt gehouden in Zoe- terwoude-Hogc Rijndijk. Be gonnen wordt om 10.00 uur met een eucharistieviering in de Meerburgkerk, waarna het symposium om 11.30 uur be gint in het centrum 'De Een denkooi' aan het Kooi kerspad 1. Actiecomité wil Sassenheimse kerkbestuurders laten opstappen Het vertrek van pastor F.J. de Haas dreigt de rooms- katholieke parochie St. Pancratius in Sassenheim te verscheuren. Een groep gelovigen heeft een actie comité opgericht dat bin nenkort handtekeningen gaat verzamelen om het parochiebestuur af te zet ten. Het optreden van het bestuur wordt gezien als de belangrijkste reden voor het vertrek van De Haas, die pas een jaar aan de St. Pancratius is verbonden. SASSENHEIM DICK VAN DER PLAS „De pastoor zou dolgraag willen blijven, maar dat zou hem op termijn z'n gezondheid gaan kosten", meent A. Koning, de initiatiefnemer voor het actie comité. Hij wijst erop dat het vanaf het begin niet heeft gebo terd tussen De Haas en het pa rochiebestuur, dat onder het bewind van de vorige geestelij ke veel taken naar zich toe heeft kunnen trekken. „Toen er een priester kwam die zijn normale bevoegdheden weer naar zich toe wilde halen, weigerde het bestuur haar verworvenheden prijs te geven. In zo n sfeer heeft De Haas nauwelijks kunnen functioneren. Er werd van alle kanten tegen hem aan getrapt", meent Koning. Koning is met de actie begon nen om het functioneren van de pastoor recht te doen. „Hij mag niet gaan denken dat hij hier in Sassenheim heeft gefaald. Want dat is helemaal niet het geval. De meerderheid van de paro chianen mag hem graag, de vie ringen worden steeds drukker bezocht en ook in het pastoraat doet hij het erg goed." Die lezing wordt bevestigd door Th. Gouverneur, sinds kor te tijd lid van de parochieverga dering, een overkoepelend or gaan van alle werkgroepen. „De De parochie St. Pancratius in Sasse kerk wordt steeds voller. De pastoor doet met heel veel over gave en inzet zijn werk. Het is een man naar m'n hart. En niet alleen naar mijn hart. De mees te mensen waren er confuus van toen hij aankondigde te zul len vertrekken." Bij de twee ver gaderingen die ze tot nog toe heeft meegemaakt was ze ver bijsterd over de manier waarop de.kerkbestuurders met de pas toor omsprongen. „Het is heel verdrietig, die man wordt ge woon kapot gemaakt. Hij heeft geen enkele ruimte gekregen voor zijn ideeën. De bestuur ders moeten volgens mij dienst baar zijn aan de pastoor en niet de dienst uitmaken." Bij acht kerken in Leiden en één in Leiderdorp wordt morgen een inzamelingsactie gehouden voor de stichting 'Vraag en aan bod internationaal'. Het gaat hier uitsluitend om de inzame ling van fietsen, naaimachines, typemachines, gereedschap en rolstoelen, of onderdelen hier van. De goederen zijn bestemd voor solidariteitswerkplaaten in Nederland. Nadat ze zijn opge knapt worden de spullen ge stuurd aan projecten in de Der de Wereld. De inzameling wordt gehou den van 11.00 tot 12.30 uur bij de volgende Leidse kerken: Ma- ranathakerk aan de Dijkstraat 2, Leonarduskerk aan de Haagweg 13, Antoniuskerk aan de Bos- huizerlaan 11, Maria Middela res Kerk aan de Rijndijk 281, Vredeskerk aan de Van Vollen- hovenkade 21, Herensingelkerk aan de Alexanderstraat la, Ma- rekerk aan de Lange Mare en De Regenboog aan de Water molen 1. Het Leiderdorpse in zamelpunt is de Menswordings- kerk aan het Heelblaadjespad- /hoek Gallaslaan. De coördinatie van deze actie is in handen van het Knoop punt voor Jongerenpastoraat en Diakonaat aan de Oude Rijn (telefoonnummer 071-120070). Koning is ervan overtuigd dat een ruime meerderheid van de parochianen achter de actie staat. „We doen dit niet om bra nie te schoppen", zo verduide lijkt hij zijn motieven. „Maar straks gaat er een goede pastoor weg omdat een kleine groep mensen een machtsspelletje heeft gespeeld. En wat zijn de gevolgen voor de parochie? We kunnen twee jaar of nog langer wachten voordat er weer een nieuwe priester wordt be noemd." Schuldige Pastor De Haas toont zich on dertussen niet gelukkig met de actie van het comité. „Ik betreur BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Sluipwijk: J. Meertens, it te Houten; te Hindeloopen Leerbroek. Aangenomen: naar Valburg-Homoet (part-time) (toez): R.P. van Rooijen, kandidaat te Wassenaar. \.H. Boschma te Sibculo. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te 's-Gravenhage-Zuid: B van der Heiden te Hardmxveld-Gies- sendam Bedankt: voor Oosterland: G.M. de Leeuw te Barneveld; voor Hoofddorp: A.J. Gunst te Tholen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Harlmgen: W H. Mun ters, prop. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. het dat er zo'n grote verdeeld heid in de parochie ontstaat", zegt hij. Voor hem hoeven de actievoerders het ook niet te doen. „Mijn besluit om te ver trekken staat vast, hoe de resul taten van de handtekeningen actie ook uitpakken." Op het conflict tussen hem en het pa rochiebestuur wil De Haas in houdelijk niet ingaan. „Men gaat nu een schuldige zoeken, maar daar wil ik in het belang van de parochie niet aan mee doen." Vice-voorzitter R. Alkemade van het parochiebestuur wil s geen commentaar ge- „Voor een inhoudelijke re- FCTO DICK HOGEWONING actie moet u bij pastor De Haas zijn", zegt hij. „Hij heeft na am pele overwegingen zijn besluit genomen en ik heb geen idee wat daaraan ten grondslag ligt." Wel wil Alkemade nog kwijt dat hij zich distantieert van de handtekeningenactie. „Dit is heel schadelijk voor de paro chie." Na enig aandringen wil hij over het vertrek van de pas tor nog wel zeggen dat 'het al tijd jammer is als je ergens aan begint en je moet na zo'n korte periode al besluiten dat de we gen zich moeten scheiden'. Of hij liever had gehad dat de pas tor bleef? „Nu probeert u het weer. Voor commentaar moet ik verwijzen naar pastor De Haas." ZOETERMEER digde uit de Raad van Deputa- ten (bestuur) van Samen op Weg te stappen. Hoek ziet nog maar één oplossing om uit de impasse te raken: een breed hervormd-gereformeerd be raad, dat moet resulteren in een 'positief eensluidend SoW- standpunt met concrete voor stellen hoe de rechterflank zich wil inzetten voor de toekomst'. Deze stap betekent nog geen uitlevering aan het SoW-proces, want het beraad moet volgens hem ook de grens 'tot hier toe en niet verder' aangeven. De Gereformeerde Bond moet volgens dr. J. Hoek uit Veenen- daal kiezen voor het Samen op Weg-proces. Het huidige stand punt van 'nee, tenzij' moet ver anderen in 'ja, mits'. „De tijd van alleen maar zeggen wat je niet wilt, is voorbij." Hoek, vice- voorzitter van het hervormd sy- nodebestuur en lid van de Bond, zegt dit in het nieuwste nummer van Woord Dienst, het orgaan voor het hervormde gemeenteleven. Het hoofdbestuur van de Ge reformeerde Bond moet volgens Hoek positief leiding durven ge ven. „Alleen als de Bond zonder reserves zijn eisen op tafel legt en belooft, bij voldoende inwil liging, van harte aan het Samen op Weg-proces mee te doen, komt er weer wat lucht in het benauwde SoW-klimaat." Hij verwijst naar de triosyno de begin oktober van hervorm den, gereformeerden en luthe ranen, waar secretaris ir. J. van der Graaf van de Bond aankon- HAZERSWOUDE-RUNDIJK/PONTIANAK* KEES VAN KUILENBURG Op 83-jarige leeftijd is op 9 november in Pontianak (Indonesië) pater Serenus van der Zon overleden. Jacobus Theodorus van der Zon werd op 2 september 1910 in Alphen geboren, maar groeide op in Hazerswoude-Rijndijk. Aanvankelijk werkte hij als boerenknecht, maar koos voor een religieuze studie. Eerst op het klein-seminarie van de orde der Kruisheren in Uden en later op het groot-seminarie van de Kapucijnen, een tak van de Franciscaner orde. Na een studie van ruim 13 jaar werd hij op 3 augustus 1941 in Den Bosch door bisschop Roosmalen van West-Indie tot priester gewijd. Omdat hij in verband met de Tweede Wereldoorlog niet weg kon naar de missie, deed hij tijdelijk pastoorswerk in Den Bosch en was ook een half jaar waarnemer in het Brabantse Empel. Na een aanvullende studie vertrok pater Serenus in mei 1946 naar West-Borneo. Vooral op het gebied van onderwijs was tief. Hij heeft in de loop der jaren vele kleine schooltjes ge opend in het gebied van de Dajaks, het binnenland van Bor neo. Ook werkte hij op een school met 500 leerlingen in Njarumkop. Daar was de Hazerswoudse pater, die inmiddels Indonesisch staatsburger was geworden, administrateur, deed de inkoop en gaf godsdienstles. Later kreeg hij vanuit Pontia nak de zorg over de buitenposten. Nog bij zijn 50-jarig pries terjubileum in 1991 was pater Van der Zon actief en bezocht hij op zijn motor nog regelmatig het buitengebied. In Singkawan werd gisteren de uitvaartdienst gehouden. Pa ter Van der Zon werd bij zijn mede-broeders begraven op het plaatselijke kerkhof. In de Kapucijnenkerk aan de Korvelseweg 165 in Tilburg wordt zaterdag 20 november een eucharistievie ring gehouden, ter nagedachtenis van de overleden door Jan Krul» COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate b' DIRECTIE: B M Essenberg, J de Vries, G.F Arnold (adj). J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Fri Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R D Paauw, tel dag 9 3 Redactie 071-321921 ma -vrij. van 8.30-17 00 ui Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Per 'maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING Ti vrij 18 00-19 30 uur. ).00-12 00uur Iefoon071-143241 HEINZ ALS AIS 'K L, U0&, GAAT SAAM /*1 W /CLAP- GRO£/£TV/ PEPEh/ HET WEER Uitdiepende depressie Deze week maakten we opnieuw kennis met de zo tot de verbeel ding sprekende wisselvalligheid van ons weer en was er van dag tot dag veel variatie op het weermenu. Rustig, somber herfstweer maakte plaats voor laaghangende regen wolken, voortgejaagd door een bol le zuidwester. En opeens was daar weer een open lucht met felle zon en stapelwolkjes. Zo toonde elke dag een bonte verzameling van ver schillende weermgrediënten. Af wisseling volop dus en dat maakt ons klimaat toch wel aantrekkelijk, al kan die wispelturigheid ook wel voor een natte verrassing zorgen, als je er net niet op voorbereid bent... Toch is het bepaald niet zo, dat het Nederlandse weer van grillen aan elkaar hangt. De veranderingen van dag tot dag mogen soms groot zijn en het herfstseizoen van het ene jaar kan een totaal ander karakter hebben dan dat van het volgende jaar; toch is er sprake van een nauwgezette dienstregeling. Bekijk je het weer op grote schaal, dan herken je wetmatigheden - re gels in feite - waaraan het klimaat systeem zich moet houden. In het wereldomvattende weersysteem zien we koude stromingen van de pool zuidwaarts stromen, die wor den steeds gecompenseerd door het een warmtetransport van de equa toriale gebieden in de richting van de pool. Als één van beide trans portbanden zou ontbreken, aardse klimaat snel uit zijn wicht raken. De atmosfeer streeft er steeds naar te grote temperatuurverschillen on gedaan te maken. Een mooi voor beeld hiervan was op de weerkaar ten van de laatste dagen te zien. Bitterkoude vrieslucht uit het noor den van Rusland drong tot diep in het zuiden door; zelfs tot boven Turkije, waar het onlangs nog warm nazomerweer was. Gelijktijdig stootte warme Atlantische lucht helemaal door tot in het hart van de Poolzee in de omgeving van Spitsbergen. Dit weekeinde kunnen wij de schermutselingen tussen warme en koude lucht van nabij meemaken. Een uitdiepende depressie komt morgen in de loop van de dag bo ven de Noordzee aan. Het gaat ste vig regenen en waaien; wellicht komt er aan zee enige tijd een storm te staan, eerst uit zuid en la ter, na het voorbijtrekken van de depressiekern, uit noordwest. Zondag klaart het op en de wind zwakt aanzienlijk af. De tempera tuur gaat begin volgende week wat omlaag, vooral 's nachts. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: wolkt en kans op een bui. In de nacht van vandaag op morgen regen en veel wind. Middagtemperatuur van 6 graden in het uiter ste noorden tot circa 10 graden in Ierland en het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen veel bewol king en perioden met re gen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden, in de Ardennen en Luxemburg Midden-Frank- Noord- Vandaag af en toe zon en kans op een bui. Morgen bewolking gevolgd door regen, in de om geving van Dijon pas in de avond. Mid dagtemperatuur van 6 graden in het oosten tot 11 langs de Kanaalkust. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 18 graden bij Porto tot 21 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's geleidelijk meer zon, maar vandaag ten zuiden van Va lencia kans op een bui. Maxima van 17 graden bij Barcelona tot 21 in de omge ving van Benidorm en Malaga. Langs de kusten van Biskaje afwisseld zon en wol kenvelden en maxima van 12 graden op vandaag tot 17 morgen. Canarische Ei landen: Wolkenvelden, maar vooral aan de zuidstranden ook redelijk wat zon. Maxima van 20 graden aan de noordzij de v, it 23 a Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: vandaag nog en kele buien, mogelijk met onweer. Mor gen meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur aan zee circa 20 graden. Tunesië: Perioden met zon. maar morgen in het noorden meer be wolking en kans op een bui. Maxima aan zee ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk meer zon, maar vandaag in de oostelijke departementen eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur van 9 graden in het noorden tot 15 in Mallorca en Ibiza: Vandaag kans pp een bui. Morgen meer zon en droog. Maxima ongeveer 19 gra- WEERRAPPORTEN ZATERDAG 13 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.56 Zon onder 16.48 Maan op 07.20 Maan onder 16.23 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.58 14.22 Laag water 09.55 22.15 Weerrapporten 11 wzw2 10 8 den met zon. Morgen in het noorden nu en dan zon en droog, maar nu in het zui den bewolkt en enkele stevige buien. Cyprus Dublin Frankfurt licht bew. zw5 zw3 23 9 11 10 15 2 6 0 0.2 08 Maxima van 10 graden in de Povlakte Helsinki tot 21 op Sicilië. Corsica, Sardinië: Pe regen 13 9 rioden met zon en mogelijk een bui. nno6 Maxima ongeveer 18 graden. regen 9 0.5 Griekenland en Kreta: Op de Eilanden in de Egeïsche Zee en Kopenhagen regen zzo9 4 4 2 op Kreta droog en perioden met zon. Las Palmas half bew nnolO 22 17 8 Door een koude noordoostenwind wordt nnw5 18 0 het niet warmer dan 15 graden. In het ono2 10 5 0 noordwesten en noorden van het Griekse wzw2 11 2 1 vasteland veel bewolking en vooral mor Luxemburg zzw4 8 15 19 20 5 1 gen regen. 'Maxima van 6-graaen in het 11 uiterste noordoosten tot 18 in het wes- Malaga Mallorca waal bew no 3 0 Turkijeen Cyprus: f'kou °Ibew w2 22 13 0 Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus perioden met zon en vrijwel Nice nnw4 12 6 11 5 overal droog. Maxima van 10 graden aan Oslo o5 de westkust tot ongeveer 19 graden el Parijs wnw3 7 0 ders. In het binnenland van Turkije koud Praag regen 3 2 en in het noorden sneeuw. licht bew. 20 8 0.7 Duitsland: Split Vandaag af en toe zon en kans op een Stockholm 3 3 0.9 bui, in de heuvels boven 700 meter zolO -3 -8 08 sneeuw. Morgen van het westen uit ver zolO 9 3 0 der toenemende bewolking gevolgd door Zurich zwaar bew. w3 9 25 8 regen, boven de 900 meter sneeuw. Bangkok zwaar bew. 31 18 0 38 Middagtemperatuur tussen 4 en 9 gra- Casablanca half bew wzw 6 o 3 13 Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, boven 700 mefer sneeuw Maxima circa Johannesburg Los Angeles w6 17 9 14 0 New Orleans zwaaTbew w6 22 13 26 J 0 6 graden, maar in Tessin rond 11 TelAvnT regen w 10 23 Oostenrijk: Tokyo regen zwaar bew. 14 3 Half tot zwaar bewolkt en nu en dan re zzw6 8 2 0 gen, boven 700 meter sneeuw. Maxima Tunis zo6 22 8 van 6 graden in het westen tot circa 3 bij Wenen. Vancouver zwaar bew ozo2

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14