Fiat samen met Rover en VW met Chrysler Weg en wiel Pontiac Firebird vliegtuig zonder vleugels Wie bij ons een auto least, krijgt een complimentje van zijn accountant. Nederlanders winnen Disney-Clio's Vouwfietsen te kijk Het Motorhui^ Reparatie lekke band: 1 gulden Autosnelservice organisa tie Kwik-Fit is in ons land begonnen met een unieke vorm van dienstverlening. Het bedrijf repareert een lekke autoband en brengt daarvoor slechts één gul den in rekening. Kwik-Fit wilde deze dienst aanvankelijk gratis aan bieden, maar „om te voor komen dat mensen aan onze oprechte bedoelingen zouden twijfelen hebben we er het symbolische be drag van één gulden aan gehangen", aldus directeur Carel Bikkers. De nieuwe dienstverlening maakt volgens de organi satie deel uit van meerdere diensten ter bevordering van de verkeersveiligheid en geldt voor alle 122 filia len in Nederland. Mazda vernieuwt populaire MX-5 DEAUVILLE 'Het lijkt wel een vliegtuig!', een veel gehoorde reactie bij het zien van de nieuwe Pontiac Firebird, die kort geleden is ge presenteerd. En dat is niet zo vreemd want deze fraaie sport wagen is ruim veertig jaar gele den min of meer uit een vlieg tuig voortgekomen. Het begon allemaal met Harley Earl, die aan het begin van de jaren vijftig probeerde om de verworvenheden van de militai re luchtvaart in de automobiel toe te passen. Hij nam het Douglas Skyray jachtvliegtuig als uitgangspunt. Gelijkertijd was General Motors druk bezig met het ontwikkelen van turbi nemotoren voor vrachtwagens. Earls idee en GM's techniek leidden eind 1953 tot het proto type Firebird I, de eerste Ameri kaanse auto met turbinemotor. Deze eerste Firebird was een soort vliegtuig zonder vleugels, maar toch borduurde GM ver der op dit concept, drie jaar la ter resulterend in de Firebird II, met een titanium koetswerk en wederom een turbinemotor. In '59 kwam de derde Firebird, dit keer met enorme vleugels maar in plaats van het turbine- geweld een bescheiden lichtme talen 2-cilinder motor. Na deze drie prototypes was het tijd voor een eerste produktie- Firebird, die Pontiac in 1967 op de markt bracht. Deze 'eerste echte' Firebird onderscheidde zich duidelijk van de concur rentie en symboliseerde de 'American way of driving'. Al na drie jaar, in 1970 dus, vond Pontiac het tijd voor een eerste ingrijpende vernieuwing maar daarna werd het rustig rond de Firebird. De derde ver sie kwam in 1982 en heeft het vervolgens elf jaar uitgehouden. Zeker voor een sportwagen heeft de Firebird het steeds goed gedaan, sinds de start in 1967 zijn er meer dan twee mil joen exemplaren van gebouwd en verkocht. Nu is het dus de beurt aan de vierde generatie Firebird, die vanaf de bodem geheel nieuw is ontwikkeld. Voor het ontwerp van deze auto hebben de ont werpers zich laten leiden door het prototype Pontiac Banshee IV, dat in 1988 voor het eerst in New York werd voorgesteld. De Firebird is traditiegetrouw een '2+2 sportcoupé', dat wil zeggen een wagen met twee volwaardige en twee minder riante zitplaatsen achterin. De vierde generatie is een strak ke, platte 'sportscar' met weg- klapbare koplampen en inder daad iets vliegtuigachtigs, een wagen die bepaald niet onopge merkt blijft in het verkeer. De meeste nadruk bij de nieuwe Firebird is gelegd op de stijfheid van de koets. Het beulswerk dat het onderstel door de onge hoord presterende krachtbron moet ondergaan, zou dus geen nerveuze trilling van stuur of carrosserie tot gevolg moeten hebben. De koets geeft inder daad geen krimp, maar het ver nieuwde onderstel voorkomt niet dat het wegcontact op lasti ge trajecten onvoldoende is. Daarentegen is met name het bochtenwerk er duidelijk op vooruit gegaan. De Firebird stuurt strak en nauwkeurig en heel gemakkelijk zijn de brute krachten in de hand te houden. Verantwoordelijk voor die krachten zijn twee imponeren de motorblokken die in de Fire bird leverbaar zijn: een 3.4 liter V6 en een 5.7 liter V8. De zescilinder is voorzien van talrijke elektronische bewa kingseenheden, zodat cadans en bedrijfszekerheid optreedt als een perfect geleid orkest. De achtcilinder is met 273 pk een echte 'muscle car -motor. De van de Corvette V8 afgeleide krachtbron laat zich bij flink gas geven echt 'Amerikaans' horen en vormt een mooie combinatie met de viertraps automaat, die standaard op de V8 zit. Beide versies hebben standaard twee airbags, ABS en drie jaar volle dige garantie. De vierde versie van deze ultra- sportieve Pontiac komt binnen kort op de markt en zal moeite loos weer een jaar of tien mee kunnen. De Firebird wordt le verbaar in zes versies vanaf on geveer 70 mille. De V8. die als Trans Am wordt uitgebracht, komt in slechts een versie op de markt van rond de ton. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu:071-313041. BLIKVANGERS Muziek in de Skoda Favorit Serenade De Tsjechische fabrikant Skoda, die tegenwoordig onder de vei lige vleugels van Volkswagen auto's bouwt, heeft een speciale uitvoering van de Favorit in de aanbieding. Het gaat om een uit sluitend in wit verkrijgbare Favorit Serenade die is voorzien van een radio-cassettespeler met bijpassende luidsprekerboxen en dakantenne. Daarbij zijn stootstrips op de flanken, steenslagbe schermers op de achterschermen, en speciale wieldoppen stan daard. De Favorit Serenade is te koop vanaf 17.350. Nissan Sunny X1 beperkt leverbaar In een strikt gelimiteerde oplage komt Nissan met de Sunny XI, een exclusieve uitvoering, leverbaar met drie, vier of vijf deuren. Het voordeel op deze types bedraagt volgens Nissan minimaal 2.200 gulden. De Sunny XI heeft als extra's onder meer een elek trisch bedienbaar transparant schuif/kanteldak, speciale wiel doppen, bredere 175/70 banden, een dakspoiler op de driedeurs of een kofferbakspoiler op de vijfdeurs, speciale XI -badges, stuurbekrachtiging, een in hoogte verstelbaar driespaaks stuur wiel, een toerenteller en speciale stoel- en portierbekleding. De 3-deurs Sunny XI kost om precies te zijn 29.995, de 4-deurs 31.770 en de 5-deurs komt op 32.470. WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Nieuw Vennep - Wassenaar (A 44) Tussen Sassenheim en knooppunt Burgerveen. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en Akersloot. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Utrecht - Den Bosch (A 2) Tussen Beesd en Geldermalsen, avond en nacht. Utrecht richting Den Bosch (A 2) Tussen Geldermalsen en de brug bij Zaltbommel, avond en nacht. Zaanstad richting Joure (A 7) Tussen Wieringerwerf en Kornwerderzand. Hoek van Holland - Gouda (A 20) Ter hoogte van Vlaardingen, overdag. Hoek van Holland richting Gouda (A 20) Tussen knoopp. Spaansepolder en Kleinpolderplein, avond/nacht. Analist blikt in automobiele toekomst: Fiat neemt volgend jaar een belang in Rover terwijl Volkswagen en Chrysler gaan samenwerken. Deze ont wikkeling schetst K. Ludvigsen, directeur van Euromotor Reports, een bedrijf dat is gespecialiseerd in studies naar de toekomst van de autobranche. Hij sprak vorige week tijdens de Bovag Autodag in de RAI in Amsterdam. De Europese auto-industrie moet concurrerender worden. De voormalige vice-president van Ford Europa en ontwerper bij General Motors ziet daarom Fiat al in 1994 een belang ne men in Rover om de toegang tot de Britse markt te verbeteren. Door Fiat-bodemplaten te ge bruiken verkleint Rover haar af hankelijkheid van Honda-tech- nologie. Veel auto's kunnen in Groot-Brittannië als Rover wor den verkocht in plaats van als Lancia, Fiat of Alfa Romeo. Volkswagen zal wellicht in 1996 de meerderheid bezitten in de Porsche-autofabriek en zal in de visie van Ludvigsen een nog veel grotere transactie sluiten, namelijk met Chrysler, waar door VW de toegang tot de Noordamerikaanse markt ver betert. Chrysler en VW zullen zo een grote macht vormen op de belangrijkste groeimarkt van de komende jaren, China. In Frankrijk zal in 1996 mogelijk een fusie tot stand komen tus- FIETSSTROOK sen Renault (inclusief Volvo) en PSA (Peugeot/Citroën). De Franse regering zal de fusie aanmoedigen om buitenlandse verbindingen te voorkomen. (Overigens, de samenwerking tussen Renault en Volvo loopt vertraging op door weerstand bij de aandeelhouders). De Europese automarkt zal tot 2000 met twee a drie procent groeien en Japan zal zijn aan deel op de Europese markt ver groten, eerst geleidelijk maar na de eeuwwisseling explosief. In 1999 zullen Toyota en Nissan beide een aandeel van 3,9 pro cent in de Europese markt voor hun rekening nemen, zo ver wacht Ludvigsen. Alle Europese markten krijgen te lijden van de Japanse ver koopdruk. In Italië zal Fiat weer terrein moeten prijsgeven, in Frankrijk komen Renault en Peugeot onder druk, in Enge land ontstaan opnieuw proble men voor Ford en in Spanje en Portugal zal Renault het meest aan marktaandeel verliezen, zo luidt het oordeel van de analist. Dankzij het Franse amuse mentspark Euro Disney zal er de komende maanden in ons land een aantal Renault Clio- rijders bijkomen. In het nieuwe 'Wonderlamp Spel' aldaar kan het publiek elke dag zo'n Clio winnen. Al op de eerste dag van het spel ging een inwoner van Noord- wijkerhout aan de haal met de eerste Renault Clio. Daarna volgden in oktober nog vier landgenoten die deze hoofd prijs wonnen. Elke ochtend krijgen de bezoe kers bij de ingang van Euro Disneyland een Wonderland- kraskaart. Zestien bezoekers redactie: Theo van der Kaaij met de juiste combinatie op de kaart nemen deel aan de zoge heten Wonderlamp-ceremo nie, die elke middag door de Franse autofabrikant Renault (een van de hoofdsponsors van het pretpark) wordt gepresen- BUK IN HET VERLEDEN teerd. Een van die zestien wordt uiteindelijk de dag-win naar, die, eenmaal terug in ei gen land, bij de importeur zijn Renault Clio mag komen afha len. De Clio-actie in Euro Dis ney duurt tot 30 januari 1994. Velorama in Nijmegen heeft vanaf 18 novem ber tot mei volgend jaar een tentoonstel ling over vouwfietsen. Onder de titel 'Vouwen of delen' wordt de ont wikkeling van de vouwfiets uiteengezet aan de hand van zestig pe fongers Compact uit 1964 bestond uit vier delen. modellen. De eerste vouwfiets da teert uit 1890 en was bestemd voor het leger ter vervanging van het paard. Er bestonden in die tijd wel fietsen, maar die waren loodzwaar. Soldaten moesten een fiets hebben die ze af en toe konden dragen en dat werd de Franse vouwfiets Capi- tain Gérard. Velorama, Waalkade 107, Nijmegen is geopend van maandag t/m zaterdag T 7 uur en op zon- van 11-17 uur. Fiets schreef de wedstrijd uit ter gelegenheid van het tienjarig be staan. De Alleweder is een ligfiets met opbouw van alu minium en enige bergruimte van binnen. De fiets is beperkt als bouw pakket verkrijg- foto velorama ^aar n 'jj stof die aan de voorzijde maxi maal drie tandwielen overkapt en aan de achterzijde maximaal zeven stuks. De prijs bedraagt 22,50. Voor fietsen met een enkel tandwiel voor en achter was er al een nieuw type beugel voor 21,50. Beide kettingbe schermers zijn geschikt voor fietsen met 26 en 28 inch, ech ter niet voor kinderfietsen. De bevestiging van beide klemmen is simpeler geworden met een zogenaaVnde euroklem. n, telefoon 071-351800 Vondellaan 80, 2300 AH Leiden, senbouwer Flevo- bike in Dronten. De Alleweder rijdt als 'fiets van de zaak' al ruim een half jaar rond in Leeuwarden en omgeving. Bij een project om de fiets te pro moten in het woon-werkverkeer maken werknemers van de Postbank en Rijkswaterstaat om beurten een week gebruik van de ligfiets. Het helgeel gelakte voertuig trekt veel aandacht van het publiek en voert de tekst mee 'Op de fiets naar het werk, natuurlijk'. Het Duitse merk Horch werd in 1904 opgericht door een van de pioniers in de geschiedenis van de auto, August Horch (1868-1951). Aanvankelijk stond de oprichter zelf nog aan de tekentafel, maar vanaf 1909 was hij niet meer betrokken bij de ont wikkeling van de auto's die zijn naam droegen. Hij begon een nieuw merk: Audi. In de jaren twintig en dertig was Horch een van de meest geliefde luxe automerken in Duitsland, de auto's waren het sym bool van de begrippen élégance en kwaliteit. Horch was ook de enige Duitse autofabriek die uit sluitend achtcilinder-motoren fabriceerde. Tot aan de Tweede Wereldoorlog zijn daarvan meer dan 40.000 stuks gebouwd, meer dan alle andere Duit se concurrenten bij elkaar ooit hebben gerealiseerd. Op de foto een prachtige Horch 930V uit 1938 met een tot 92 paardekrachten opgeklopte achtcilinder onder de kap foto pon Een compacte betaalbare open sportauto maken is Mazda wel toevertrouwd. Met de MX-5 is er kennelijk iets 'onweerstaan baars' gefabriceerd gezien de grote groep mensen die er op slag verliefd op raakt. In nauwe lijks drie jaar zijn er al bijna 300.000 stuks van verkocht en werd het tijd om een verbeterde versie aan te kondigen. Basis van de aandrijving was een 1.6 liter motor, die wordt nu vergroot naar ruim 1.8 liter. Daarmee is er iets meer vermo gen voorhanden, het steeg met 15 pk naar 130 pk. Dat zorgt ook voor een grotere trekkracht waarmee de 930 kilo lichte MX-5 binnen 8 seconden naar 100 km/uur snelt. Verbeterd is verder het onder stel. Door gewijzigde veren en schokdempers krijgt de auto een nog meer maatgesneden weggedrag. De lichtere alumini um velgen, een grotere spoor breedte en de in stijfheid toege nomen carrosserie verhogen het rijplezier nog meer. Het geheel aan vernieuwingen zorgt ervoor dat de MX-5 als po pulaire open 'two-seater' nog vele jaren meekan. Hij is in zijn nieuwe gedaante inmiddels in lapan te koop, voor Europa is het debuut volgende maand. Koopgids Auto '93 Vooruitlopend op de jaarlijkse autoboeken komt de Alkmaarse uitgeverij Service Pers met de gids Auto '94. Deze gids 6,95) biedt mensen die op zoek zijn zicht van alle op de markt zijn de modelseries. Van ieder model staat er een fo to in, met een beknopte karak teristiek, de aanvangsprijs en een richtprijs voor de inruil. Het merkenoverzicht wordt voorafgegaan door een aantal pagina's vol informatie en nutti ge tips over autokosten, finan ciering, belastingen dergelijke. Achterin vinden we een uiteen zetting over tweedehands rijden en wat technische uitleg. Aan prijslijsten weer geen ge brek, want op liefst drie plaat sen wordt een prijs genoemd: een basisprijs bij ieder model, een prijslijst in het hart en een prijslijst achterin. Kettingbeugel De firma De Woerd in Barne- veld brengt een nieuw type ket tingbeschermer op de markt voor fietsen met meerdere tandwielen voor en achter. Tot nu toe was geen aparte ketting bescherming mogelijk voor dit soort fietsen met derailleur. Het gaat om een beugel van kunst- Alleweder De overdekte ligfiets Alleweder komt voorlopig niet in produk- tie, hoewel er grote belangstel ling van het publiek voor be staat. Afgelopen voorjaar werd deze driewieler winnaar van de prijsvraag voor het ontwerpen van een fiets die 365 dagen per jaar bruikbaar is. Het tijdschrift Om aan de leveringsvraag naar de Alleweder te voldoen is een nieuwe fabriek nodig, maar de traditionele fietsfabrikanten zijn huiverig om in de bouw van lig fietsen te investeren. Dat blijkt uit de vorderingen van een werkgroep van de Nederlandse fietsenindustrie, die studeert op de fiets van de toekomst.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9