Karadzic: Sarajevo voor de Bosnische Serviërs Buitenland EG-Commissaris Van den Broek krijgt meer bevoegdheden Zuidafrikaanse grondwet kroon op werk onderhandelaars VS: vijf dagen wachttijd voor aanschaf vuurwapens België wil gebruik van Nederlands in Eurokorps Acht partijen uitgesloten van verkiezingen Rusland Zigeuner-protest DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993iss AFP Agence France Presse ANP Algemeen Presse Agentur CPD Gemeenschappe^k .•Independent IPS* Inter PressServxe R Ghanezen ontvluchten Ivoorkust abidjan Ghanese immigranten hebben zich verzameld bij de residentie van de zaakgelastigde van Ghana in de vroegere Ivori- aanse hoofdstad Abidjan. Zij willen terug naar Ghana om het ge weld tegen Ghanezen te ontvluchten. Aanleiding voor de anti- Ghana uitbarsting in Ivoorkust is een voetbalwedstrijd tussen Ivoorkust en Ghana die vorige week uitliep op vechtpartij waarbij zeker 23 doden vielen en 1 wond raakten. foto epa issouf sanogo Mensenrechten Venezuela in gedrang den haag De veiligheidstroepen in Venezuela beantwoorden burgerlijke onrust met geweld en moord. Die conclusie trekt de mensenrechtenbeweging Amnesty International in een gisteren verschenen rapport over Venezuela. Amnesty zegt daarin dat de mensenrechten in het Latijnsamerikaanse land steeds meer in het gedrang komen. Joods monument in Buchenwald buchenwald Slachtoffers van de jodenvervolging in het concen tratiekamp Buchenwald (bij Weimar, in de voormalige DDR) hebben gisteren na tientallen jaren onduidelijkheid een eigen gedenkteken in het kamp gekregen. Ongeveer twintig overleven den van Buchenwald waren getuige van de onthulling van een monument ter nagedachtenis aan de ruim 10.000 joden die deel uitmaakten van de 56.000 mensen die tussen 1937 en 1945 in het kamp werden omgebracht. Irak ontkent schietpartij bij Kuwayt kuwayt Iraakse en Kuwaytse grenstroepen hebben elkaar gis terochtend beschoten. Er zijn volgens een Kuwaytse persbureau geen slachtoffers gevallen. Irak heeft de schietpartij ontkend. De spanningen tussen Irak en Kuwayt liepen vorige week op toen drie Iraakse militairen de grens waren overgestoken en getracht hadden Kuwaytse landmeters gevagen-te nemen. Bij een schiet partij die volgde, werd een van de Irakezen gedood. Levenslang geëist tegen racisten schleswig Tegen een 26-jarige verdachte van de racistische aanslag vorig jaar november in Mölln, is gisteren voor de recht bank in Schleswig levenslang geëist. Tegen een andere 20-jarige verdachte werd tien jaar cel geëist. Beide straffen zijn de hoogst mogelijke voor de gepleegde misdrijven. Bij de aanslag kwamen een Turkse vrouw en twee Turkse meisjes om het leven. Heitmann sluit terugtrekking niet uit bonn» De omstreden kandidaat voor het Duitse presidentschap, Steffen Heitmann, sluit niet langer uit dat hij zich terugtrekt. Dit blijkt uit een interview met de krant Kölner Stadt-Anzeiger giste ren. Hij zei niet te denken dat zijn partij, de christendemocrati sche CDU, hem laat vallen, rriaar wel dat „je bij een bepaalde combinatie van factoren de zaken opnieuw moet bekijken." Grienden gered in Nieuw-Zeeland nelson Reddingswerkers en vrijwilligers zijn er gisteren in ge slaagd honderd grienden (kleine walvissen) die dinsdag waren aangespoeld op het strand bij Patons Rock in het uiterste noor den van het Nieuwzeelandse Zuid-Eiland terug te drijven naar zee. Gevreesd wordt echter dat nog meer walvissen zullen aan spoelen. Voor twintig grienden kwam de hulp te laat. Twee men sen raakten gewond bij de reddingspoging. Albanese politici Macedonië opgepakt skopje» Twee Albanese vice-ministers uit de regering van Mace donië zijn gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd betrokken te zijn bij de oprichting van Albanese para-militaire groepen in de voormalige Joegoslavische republiek. De arrestanten zijn de vice-minister van defensie Hakaj en zijn collega van volksge zondheid Imeri. De afgelopen dagen zouden riog een aantal Al banezen zijn gearresteerd. Compromis over buitenlandse zakenna dreigen met aftreden brussel gpd-/> EG-commissaris Hans van den Broek treedt niet af. De Europese Commissie heeft gisteren een voor hem aanvaard baar akkoord bereikt over de verdeling van de zeggenschap over de buitenland se posten van de EG. Volgens een woordvoerder van de Commissie krijgt de Nederlandse oud- r per 1 december de eindverant woordelijkheid over een „geïntegreerde buitenlandse dienst" van de Gemeen schap, bestaande uit rond 110 buiten landse posten en 500 diplomaten. De Nederlandse politicus vond dat hij daar recht op had als Europees 'minister van buitenlandse zaken'. Maar andere commissarissen wilden ook een vinger in de pap houden, en bleken pas bereid de vrede te tekenen nadat een ingewik keld compromis was uitgedokterd. Van den Broek moet de verantwoordelijkheid voor de benoeming van 'EG-diplomaten' in den vreemde delen met een 'comité'. De EG vertegenwoordigingen worden doorgaans bezet door handelsattachés. De corhmissarissen Brittan en Marin, die in Brussel verantwoordelijk zijn voor handelsbetrekkingen en ontwikkelings hulp, vonden het daarom logisch dat zij ook een stem in het kapittel hielden in die buitenlandse diensten. Commissaris Van Miert, die over personeelsbeleid gaat, yvilde bovendien inspraak bij solli citaties. Van den Broek ontstak daarover in woede en dreigde met aftreden. In de nieuwe situatie wordt de buitenlandse dienst formeel onder het departement van Van den Broek geschoven. Dit bete kent dat hij een grote zeggenschap krijgt in het carrièreverloop van de diplomaten alsmede in de opvulling v Weer kinderen gedood bij Sen'isclie aanval De Bosnische Serviërs wil len alleen meer land geven aan de moslims als zij de zeggenschap krijgen over de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Dat heeft hun lei der, Radovan Karadzic, gis teravond gezegd voor de radio. „We eisen dat Sara jevo aan ons wordt gege ven, omdat het een Servi sche stad op Servisch grondgebied is", aldus Ka radzic. Frankrijk en Duitsland hebben eerder deze week voorgesteld de sancties tegen Servië en Montenegro geleidelijk op te heffen wanneer zij de Bosnische Serviërs zover krijgen een extra drie procent van het door hen veroverde Bosnische grondge bied af te staan aan de moslims. Bonn en Parijs willen dat er een nieuwe vredesconferentie komt. Als de moslims geen genoegen nemen met de concessie van de Serviërs moeten zij de schuld dragen voor het voortduren van jde strijd. Karadzic zou aanvankelijk wel willen instemmen met het af staan van iets meer gebied aan de moslims. Zijn tlaim op Sara jevo gaat daar echter tegen in. Hij deed zijn uitspraken enkele uren nadat bij nieuwe beschie tingen op de Bosnische hoofd stad Sarajevo acht doden en 35 gewonden waren gevallen. De slachtoffers vielen toen bommen insloegen bij het tele visiegebouw en het Kosevo-zie- kenhuis. Onder de dodelijk slachtoffers waren drie kinde ren. De traumakliniek van het ziekenhuis lag vol kermende en huilende kinderen, terwijl am bulances af en aan reden om andere slachtoffers op te halen. Dinsdag kwamen in Sarajevo negen mensen om onder wie vier kinderen en vielen 70 ge wonden bij een mortieraanval op een school. De afgelopen da gen zijn ook de sluipschutters weer actief geworden, met na me op Sniper's alley ('sluipschutterssteeg'), een van de belangrijkste doorgangswe gen van de stad. De spanning in de stad is op gelopen, nadat de Bosnische re gering de evacuatie van Serviërs had opgeschort uit woede over de ontvoering maandag van twee Kroatische lijfwachten van de bisschop van Sarajevo door Bosnische Serviërs. De twee werden dinsdag weer vrijgela- 2r opge pakt. Voorzitter Krajisnik van het Servische 'parlement' be middelt voor hun vrijlating. Volgens hem is de aanval op de school niet uitgevoerd door Serviërs maar door Kroatische troepen in Kiseljak, 25 kilometer ten noordwesten van Sarajevo. Einde Russische dumping niet voor eind 1994 LONDEN Rtr-AP Rusland is niet in staat voor eind volgend jaar een einde te maken aan stortingen van radioactief materiaal in zee. En dat terwijl de 70 onderte kenaars van de Londense Conventie van 1971 tegen het dumpen van afval"een al geheel verbod voorbereiden. De Russische milieuminis ter Danilov-Danilian deed gisteren op een milieuconfe rentie in Londen een boekje open over kemdumping door de voormalige Sovjetu nie. In weerwil van alle inter nationale akkoorden heeft de Sovjetunie tussen 1959 en 1991 2.500 kiloCuries in zee gestort. Dat is bijna half zo veel als de hoeveelheid ra dioactiviteit die vrijkwam bij de kernramp in Tsjernobyl in 1986. Het grootste gevaar vor men de kernreactors die in de Poolzee zijn gestort. Zo liggen er nabij de oevers van het eiland Nova Zembla in de noordelijke Kara-zee zes reactors uit kernonderzeeërs en een ijsbreker. Rusland moet de toestand van de containers waarin het afval zit, onderzoeken, nagaan of er radioactiveit vrijkomt en hoe snel de voedselketen wordt besmet. ACHTERGROND JOHANNESBURG P. v. NUUSENBURG CORRESPONDENT De schoonheidsprijs zal het werkstuk dat de onderhandelaars van het ANC en de Zuidafrikaanse regering hebben gewrocht niet krijgen, maar dat mocht ook niet worden verwacht. Bijna vier jaar hebben ze nodig gehad om dit compromis in elkaar te knutselen en dit moeizame proces heeft zijn sporen op het eindprodukt achtergelaten. Bijna iedereen had een betere grondwet voor het 'nieuwe Zuid-Afrika' kunnen bedenken. Maar, met een variant op het onsterfelijk vers van de grote Vlaamse schrijver Willem Elsschot: 'Tussen droom en daad staan de wetten van de politiek en praktische bezwaren'. De realiteit is dat Zuid-Afrika de komende vijf jaar met deze overgangsgrondwet moet leren leven en, gezien de eerste reacties, zal dat voor de meeste partijen geen onoverkomelijke problemen geven. De werkelijkheid is echter ook dat men rekening moet houden met verzet van extreem-rechts en de Zulu-partij Inkatha, die het document het liefst in de papierversnipperaar zouden gooien. Toen president F.W. de Klerk in februari 1990 zijn beroemde toespraak hield waarin hij de legalisering van het ANC en de vrijlating van Nelson Mandela aankondigde, dacht niemand dat de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel bijna vier jaar zouden duren. Binnen anderhalf, hooguit twee jaar moest een regeling tussen de voormalige aartsvijanden op tafel liggen, aldus de deskundigen. Zo niet, dan zou het land ten prooi vallen aan de extremisten van rechts en links. Dat laatste is (nog) niet gebeurd, maar het land is in die bijna vier jaar verscheidene keren langs de rand van de afgrond gegaan. De mentale weerbaarheid van de bevolking werd vooral in het rampjaar 1992 op de proef gesteld, toen de relatie tussen de partijen na het bloedbad van Boipatong onder het vriespunt belandde en de onderhandelingen werden opgeschort. Er was een nieuw bloedbad, in Bisho, voor nodig om hen tot het Eind deze week zullen de onderhandelaars van de Zuidafrikaanse regering en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) volgens verwachting hun discussies over een nieuwe grondwet afronden. Daarmee is de apartheid definitief ten grave gedragen. De over gangsgrondwet is de basis voor het nieuwe Zuid-Afri ka, dat na de verkiezingen van volgend jaar april tot stand moet komen. Het is een moeizaam proces ge weest dat ook nu nog wordt bedreigd. Door extreem rechts en de Zulu-partij Inkatha, die vinden dat ze te kort zijn gedaan. inzicht te brengen dat het slagveld een slecht alternatief is voor de onderhandelingstafel. In dat nieuwe klimaat bleken beide partijen bereid tot vergaande compromissen. Van 'on onderhandelbare' punten was geen sprake meer. Het ANC, dat altijd een sterk gecentraliseerde eenheidsstaat had gepropageerd, gaat nu akkoord met een federaal stelsel met grote bevoegdheden voor de negen provincies, waarin het land zal worden opgedeeld. De regering, die de meeste ingewikkelde constructies had bedacht om een veto recht in de nieuwe regering te krijgen, aanvaardt nu dat ze de wensen van dé meerderheid niet langer kan tegenhouden. Het akkoord heeft een aantal praktische consequenties. Zodra de overgangsgrondwet door het blanke parlement in Kaapstad is aangenomen waarschijnlijk aan het eind van deze maand kan de Uitvoerende Overgangsraad (UOR) worden ingesteld. Deze UOR, waarin de zwarte oppositie is vertegenwoordigd, zal het land samen met de regering besturen in de aanloop tot de eerste democratische verkiezingen van 27 april volgend jaar. Alle Zuidafrikanen, blank én zwart, zullen dan een 400 zetels tellend overgangsparlement kiezen. Na de verkiezingen zal een regering van nationale eenheid aantreden, waarin de grotere partijen naar evenredigheid een zetel krijgen. De grootste partij, vrijwel zeker het ANC, levert de president (Mandela) en waarschijnlijk een vice-president. De tweede partij, vermoedelijk de Nationale Partij van De Klerk, krijgt de tweede vice-president (De Klerk). Deze regering zal vijf jaar, tot de volgende verkiezingen, aanblijven. In die periode zal het overgangsparlement de definitieve grondwet opstellen, die echter niet ingrijpend zal verschillen van de huidige interim-grondwet. Het hierboven in grote lijnen geschetste akkoord heeft een groot zwak punt: het zal niet geaccepteerd worden door Inkatha, de 'onafhankelijke' thuislanden Bophutatswana en Ciskei en het extreem-rechtse blanke Afrikaner Volksfront (AVF). Dit opmerkelijke gezelschap heeft zich verleden maand verenigd in de zogenaamde Vrijheidsalliantie (VA). De VA heeft een reeks van bezwaren aangetekend tegen het akkoord, waarvan de belangrijkste is dat de bevoegdheden van de provincies haar niet ver genoeg gaan. Het AVF eist een (semi)- onafhankelijke Boerenstaat, terwijl Inkatha-leider Buthelezi al gedreigd heeft om 'zijn' thuisland KwaZulu van Zuid-Afrika af te scheiden. De regering en het ANC hebben al het mogelijke gedaan om de VA tegemoet te komen, maar stuitten steeds op een grimmig 'njet'. Ze zijn de vruchteloze hofmakerij beu en berusten er in dat de VA niet meedoet. De kans dat de VA zich op de valreep bedenkt, wordt op kleiner dan één procent geschat. In hoeverre de dreigementen van extreem-rechts en Buthelezi serieus genomen moeten worden, weet niemand. De Inkatha-leider moet weten dat afscheiding geen haalbare kaart is en het oorlogszuchtige gebral van rechts is meestal niet meer dan theater. Maar wie denkt dat zij zich zonder slag of stoot neer zullen leggen bij de nieuwe orde, hoopt tegen beter weten in. Regering Nigeria illegaal verklaard In Nigeria is gisteren stitutionele cr' dat het Hooggerechtshof in de hoofdstad l.agos had bepaald dat de door het leger aangestel de interim-regering van Emest Shonekan illegaal is. De rege ring zei in beroep te gaan tegen de uitspraak van de rechtbank. De zaak was aanhangig ge maakt door Moshood Abiola die de in juni gehouden verkiezin gen leek te gaan winnen. Toen malige president Ibrahim Ba- bangida annuleerde daarop de verkiezingsuitslag. Opstaan is slechter voor hart dan seks Seks verhoogt de kans op een hartaanval. Maar het is minder gevaarlijk dan 's morgens opstaan. Dat blijkt uit een rapport dat gisteren op een congres van cardio logen in het Amerikaanse Atlanta werd gepresenteerd. Wetenschappers van de Universiteit van Harvard hebben daartoe 1.712 men sen onderzocht die een hartaanval hebben gehad. Van hen werd één procent door een infarct getroffen terwijl ze de liefde bedre ven, en tien procent toen ze na het ontwaken uit bed stapten. Het risico is overigens ge ring. Een gezonde man van 50 heeft een kans van één op een miljoen op een hart aanval bij het opstaan. An dere risicofactoren zijn woede-aanvallen (die één procent van alle infarcten veroorzaken) en lichamelij ke inspanning zoals joggen (vier procent). nagaan of de potentiële koper een strafblad of psychische pro blemen heeft. Opponenten van de wet ech ter beweren dat ze weinig bij draagt aan het voorkomen van wapenaanschaf door crimine len. Zij wisten beperkingen aan de wet te stellen. Zo zal de wachtperiode na vijf jaar wor den vervangen door een fe deraal informatiesysteem waar mee direct de identiteit en ach tergrond van elke potentiële wapenkoper kan worden onder- washington Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren inge stemd met een wet die de aan schaf van handvuurwapens be perkt. De zogeheten Brady-wet voorziet in een wachttijd van vijf dagen en een onderzoek naar de achtergronden van de potentiële koper van vuurwa pens. Voorstanders beweren dat de Brady-wet een bijdrage levert aan de bestrijding van de crimi- nialiteit. De politie kan gedu rende de verplichte wachttijd 'cht. De Duitse opperbevelhebber van het Eurokorps, generaal Helmut Willmann. verzette zich bij die gelegenheid heftig tegen het idee en voorspelde talloze moeilijkheden als er nog een derde taal gebruikt zou worden. „De militaire efficiëntie moet voorrang hebben", aldus Will mann kort en bondig. Het Nederlands ligt vooral in het Belgische leger uitermate gevoelig. In de Eerste Wereld oorlog sneuvelden tienduizen den Wamingen domweg omdat zij de bevelen van hun voorna melijk Franstalige officieren niet konden verstaan. Delcroix kreeg gisteren in het Vlaamse parlement direct grote bijval, maar de minister had dan ook een uitstekend mo ment voor zijn protest gekozen, luist vandaag, 11 november, wordt het einde van de Eerste Wereldoorlog, 75 jaar geleden, herdacht. correspondent Nog geen week na de oprichting van het Eurokorps, heeft de Bel gische minister Delcroix (defen sie) gisteren gedreigd er al weer uit te stappen. Hij eist dat het Nederlands als derde officiële taal binnen het Eurokorps wordt gehanteerd naast het Frans en het Duits. Vorige week vrijdag, toen het Eurokorps officieel in Straats burg werd opgericht, bepleitte Delcroix al om het Nederlands als een van de drie werktalen in te voeren in de Frans-Duits-Bel gische troepenmacht. België levert niet minder dan 12.000 man aan het Eurokorps, ongeveer een derde van het to taal. Volgens Delcroix kan het niet zo zijn dat „de Neder landstalige militairen de enigen zijn die hun eigen taal niet kun nen gebruiken". moskou Rtr-Ji gen verzameld. Het belangrijk ste slachtoffer is Russische Na tionale Unie van Sergej Baboe - rin, een radicale nationalist die een van de krachtigste conser vatieve blokken leidde in het door president Boris Jeltsin ont bonden parlement. Ook afge vallen is de extreem-rechtse Na tionale Republikeinse Partij en zes kleinere groeperingen, waaronder enkele die radicale hervormingen v Acht partijen, waaronder een leidende oppositiegroepering, mogen niet meedoen aan de komende parlementsverkiezin gen in Rusland. Van de 21 kan didaten die zich zaterdag had den aangemeld, heeft de cen trale kiescommissie er gisteren dertien toegelaten. Volgens de commissie hadden de andere groeperingen niet de benodigde honderdduizend handtekenin- bukarest Enkele honderden Roemeense zigeuners trotseerden gisteren in de hoofdstad Bukarest de eerste sneeuw om te protesteren tegen hun verslechterde leefomstandigheden. Zij eisen dat zij een volwaardige plaats krijgen in de Roemeense samenleving. Op de spandoeken die zij met zich meedroegen stond onder andere dat ook zij kinderen hebben die moeten worden gevoed. Sinds de ineenstorting van de communisti sche dictatuur in Oost-Europa is de haat jegens zigeneurs in alle hevig heid opgelaaid. foto ap martin nanglt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7