Economie Beurs Britten leven in communicatie-luilekkerland Machtsgreep Blokkeij op speelgoedmarkt Euro Disney in doodsnood DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 ECONOMISCH KORT DE SCANDINAVISCHE lucht vaartmaatschappij SAS heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een verlies geleden van 260 miljoen. Dit tegen de winst van 144 miljoen die de maatschappij, eigendom van de overheden in Zweden, Dene marken en Noorwegen, in de eerste negen maanden van vo rig jaar boekte. SAS is een van de partners in het Alcazar-pro- ject, dat maar niet van de grond wil komen. In dat project zitten verder KLM, Swissair en Austrian Airlines. HET DUITSE concern Veba (energie, chemie en handel) heeft in de eerste negen maan den van dit jaar zijn winst zien dalen met veetjien procent tot 453 miljoen mark. De omzet groeide met 0,7 procent tot 49,6 miljoen mark. Al eerder liet Ve ba weten een besparing te wil len bereiken van 1,2 miljard mark via het doorstrepen van 10.000 banen. VOLKSWAGEN, de grootste autoproducent in Europa, is nog lang niet uit de problemen. In het derde kwartaal van dit jaar was er weliswaar een be scheiden winst van 70 miljoen mark, maar de eerste negen maanden laten een negatief re sultaat zien van maar liefst 1,53 miljard mark (ruim 1,7 mil jard) tegen een nettowinst van 549 miljoen mark in dezelfde periode van 1992. DE PRODUCENTENPRIJZEN in de VS zijn in oktober onver wacht gedaald met 0,2 procent. Er was gerekend op een stijging met 0,2 procent, net als in sep tember. In de autosector gingen de prijzen met 3,9 procent naar beneden. Zonder de sterk wis selende prijzen van energie en voedsel bedroeg de daling ten opzichte van september een half procent. DE OMZET in de Westduitse detailhandel is in september 1,8 procent kleiner geweest dan in dezelfde maand van vorig jaar. Ten opzichte van augustus ver minderde de omzet met 0,6 procent, zo blijkt uit voorlopige gegevens van het Duitse bureau voor de statistiek. DE AMERIKAANSE luchtvaart maatschappij AMR Eagle heeft opties op de aankoop van 20 vliegtuigen van het type ATR 72 omgezet in definitieve orders. Het gaat om tweemotorige toe stellen voor regionaal verkeer die worden gebouwd door het Frans-Italiaanse consortium ATR. De order heeft een waarde van 485 miljoen. AEG, onderdeel van het Duitse concern Daimler-Benz, gaat een fabriek in Berlijn sluiten in het kader van een hersturcturering van de divisie spoorwegtech niek. Volgend jaar vervallen in deze sector 830 arbeidsplaatsen en in 1995 nog maakt. En nu al kunnen onze klanten 'pay- channels' (betaal-TV, red.) ontvangen zon der eerst decoders te installeren; ze betalen gewoon maandelijks voor wat ze hebben gezien." Bij 'video-on-demand' kan de klant zo'n drieduizend titels van films op zijn scherm oproepen (de informatiestroom komt zijn huis binnen) en met de afstandsbediening aangeven welke film hij wil zien (de infor matiestroom gaat van zijn huis naar de ka belmaatschappij). Vervolgens wordt de film uitgezonden, en de klant vindt de prijs daarvoor terug op zijn nota. Twee zaken hebben de Britse sprong voorwaarts mogelijk gemaakt. De eerste is een uiterst liberale wetgeving, die het PTT- monopolie heeft gebroken, de tweede is dat bekabeling veel later is begonnen dan el ders in Europa, waardoor de allermodernste technologieën kunnen worden gebruikt. De kabelmaatschappijen gebruiken een zogeheten 'fibre optic'-kabel met een capa citeit voor het doorgeven van data die 250.000 keer zo groot is als die van de ge wone, koperen telefoonkabel. Essentieel is echter vooral de 'architectuur' van het ka belnetwerk. Dit netwerk is gebouwd rond het hoofd station, waar de kabelmaatschappij met be hulp van satellietschotels de televisiesigna len opvangt. Vanuit dit hoofdstation gaan de televisiesignalen naar wijkstations en daarvandaan gaan beeld en geluid vervol gens verder. Voor de communicatie tussen de stations worden 'fibre opüc'-kabels ge bruikt met een vermogen van een miljard hertz. In het wijkstation, dat maximaal 85.000 huizen bedient, wordt de kabel gesplitst in een aantal dunnere kabels die naar onder grondse knooppunten gaan. Elk knooppu bedient weer 2.000 huizen, maar vanaf h: wordt de 'fibre optic'-kabel vervangen door CORRESPONDENT ABN AMRO-topman Lion baarde vorige week opzien met de tijding dat zijn bank „enkele miljarden guldens" wil investeren in een tweede telefoonnet. Hij is inmiddels teruggesloten, maar er zit wel degelijk toe komst in zo'n tweede net. Neem het Vere nigd Koninkrijk, dat al drie telefoonnetten kent. Een bericht uit het telecommunica- tie-laboratorium van Europa. Momenteel is nog slechts twee procent van de Britse huizen bekabeld, maar Engeland is aan een inhaalmanoevre begonnen. En er is één verschil met het vasteland: de Britse kabels zijn superieur. „Als we een huis bekabelen, bieden we veel meer dan een groot aantal televisiezenders", zegt Richard Woollam, directeur-generaal van de Cable Television Association (het overkoepelende orgaan van de kabelmaatschappijen). „Ons systeem maakt communicatie in beide richtingen mogelijk. Dat betekent dat de klant dezelfde kabel kan gebruiken voor bij voorbeeld telefoongesprekken". In steden die al grotendeels zijn bekabeld, is de kabelmaatschappij een ge duchte concurrent gebleken voor British Telecom. In Birmingham bijvoorbeeld, 's lands tweede stad, gebruikt een kwart van alle bekabelde huishoudens de 'televi- siekabel' nu als telefoonlijn. De voordelen zijn evident. De aansluitingskosten zijn slechts 90 gulden ofwel een kwart van wat British Telecom rekent. De gesprekken zijn 15 tot 20 procent goedkoper, de huur van de lijn is 10 procent lager. Maar dat is volgens Woollam nog maar een deel van de voordelen. „Vanaf 1996 kunnen we de klant naar verwachting ook een goedkopere coax-kabel, waaraan niet zulke hoge eisen hoeven te worden gesteld. Telefoongesprekken gaarrvia het net van de kabelmaatschappij naar het wijkstation, en vandaar naar het grote hoofdstation. Wat er daarna gebeurt, hangt echter van een aan tal factoren af. Het Verenigd Koninkrijk beschikt al over een tweetal telefoonnetten, dat van British Telecom (BT) en dat van Mercury. „Voor wat betreft het traject dat na ons hoofdsta tion wordt afgelegd, kunnen dus kiezen tus sen deze twee", zegt Woollam. „En die keu ze zal worden bepaald door de prijs. Het is bijvoorbeeld denkbaar dat als u op maan dagmorgen naar Edinburgh wilt bellen, dat uw gesprek voor 10 uur 's ochtends via BT naar Edinburgh gaat, omdat dat voor ons het goedkoopst is, en na 10 uur via Mercu ry. En in de toekomst is het zelfs denkbaar dat het gesprek via ons eigen intercity-net werk loopt, of via dat van de Britse Spoor wegen". Essentieel is de gebruiksvriendelijkheid van het systeem, benadrukt Woollam. „Wie nu via Mercury zijn telefoon heeft, beschikt over een telefoon met een blauwe knop. Als je over een afstand die groter is dan 50 kilo meter wilt bellen, moet je die knop indruk ken. Dan gaat het gesprek via het Mercury- netwerk, dat goedkoper is op langere af standen. Als je iemand belt die op minder dan 50 kilometer.afstand woont, druk je de blauwe knop niet in. Dan gaat het gesprek via BT, dat dan goedkoper is. Maar dat sys teem is natuurlijk veel te gecompliceerd voor een gewone sterveling. Wie onze tele foondienst neemt, krijgt gewoon een tele foon en verder niets. Hij draait een num mer, en wij zorgen ervoor dat de transmis sie op de goedkoopst mogelijke manier ge schiedt". AMSTERDAM ANP De banden van het Bijenkorf concern (KBB) met Blokker via detaillist Retailnet verdwijnen naar het zich laat aanzien voor eind dit jaar. Blokker zal zijn aandeel van 35 procent in Re tailnet overdoen aan KBB. die dan geheel eigenaar wordt van deze groep. De Retailnet-onder- delen Marskramer/Familux en Intertoys gaan naar Blokker. Door de overneming van Inter toys krijgt Blokker, dat al de speelgoedketen Bart Smit con troleert, een machtspositie op de speelgoedmarkt. De conce: tratie vindt plaats na het opki men van de Amerikaanse spee goedketenToy 'R' Us. Retailnet exploiteert naast huishoudwinkels en de spee goedzaken die naar Blokker ve| dwijnen nog tien ketens van dj tailshandelszaken. Bekend daarvan zijn Amici en Prénau (babymode), Bruna (boeken) e Lampenier. In totaal telt Retai] net nu 2.800 volledige arbeid plaatsen. Daarvan hebben e 1.200 betrekking op Marskrj mer en Intertoys. Euro Disney verkeert in doodsnood. Europa's grootste pret park in de Parijse voorstad Marne-la-Vallée maakte gisteren een verlies van ruim 1,7 miljard gulden bekend over het boek jaar 1992-'93. Als de Amerikaanse grootaandeelhouder Walt Disney Company niet met geld komt, is een faillissement niet uitgesloten. De jaarcijfers zorgden gisteren voor paniek op de Londense en Parijse beurzen. In Parijs kelderde de koers van aandelen Euro Disney met 13 procent tot een dieptepunt van 38 franc. Kort voor de opening van het pretpark in april 1992 gingen de aandelen, in 1989 voor 72 franc per stuk uitgegeven, nog voor het vijfvoudige van de hand. Het pretpark trekt wel genoeg be zoekers, maar die geven veel minder geld uit dan waarop was

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 6