Tot april 1994 om auto om te bouwen Binnenland Leren lassen ensioneerde Vrouw in fopbanen is een must i Ritzen wil leraren Duits uit ex-DDR aantrekken Personeel Carpac wil veto kabinet Veel chocolademelk drinken om donker kindje te krijgen Aftrek van kosten voor kinderopvang beperkt In psychiatrie is praten over lesbisch-zijn taboe iPONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 Eis zeven jaar voor handel in XTC den bosch Wegens het produceren van en de handel in XTC eis te de procureur-generaal van het Gerechtshof in Den Bosch gis teren zeven jaar cel tegen een man (40) uit Valkenswaard. De verdachte zou een van de leiders zijn van een criminele organi satie die zich sinds 1990 met drugs bezighoudt. Volgens justitie werkt de organisatie internationaal. Bij invallen in Nederland en België werden behalve sporen van XTC ook meerdere laborato ria aangetroffen. In een lab in de Belgische plaats Kinrooi werd een hoeveelheid grondstoffen aangetroffen ter waarde van dertig miljoen gulden. Ontvoerde Belg ontsnapt in Eindhoven eindhoven Een 40-jarige man uit Antwerpen heeft gisteren in Eindhoven kans gezien te ontsnappen aan twee mannen die hem eerder op de dag in zijn woonplaats hadden ontvoerd. De daders zijn spoorloos, aldus een woordvoerster van de politie. Het slachtoffer werd 's morgens in zijn woonplaats door twee onbekende mannen met een mes bedreigd. Ze dwongen hem met zijn auto naar Nederland te rijden. Op een parkeerplaats vlakbij het centraal station in Eindhoven werd het slachtoffer be roofd van zijn horloge, enkele sieraden en zijn papieren. Toen een van de daders uit de auto stapte, zag de Antwerpenaar kans te ontsnappen. De tweede dader probeerde het slachtoffer nog te achterhalen, maar dat mislukte. Enquête: BVD maakt brieven open den haag De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) staat be kend als een behoudende en slecht controleerbare organisatie. Daar staat tegenover dat men de BVD wel betrouwbaar vindt. Dat blijkt uit een imago-onderzoek, dat minister Dales van bin nenlandse zaken heeft laten verrichten. De minister maakte de ze uitslag gistermiddag bekend bij de opening van het nieuwe pand van de BVD in Leidschendam. Opvallend is dat ruim een vijfde van de ondervraagden denkt dat de BVD het Koninklijk Huis beschermt. Dat is niet zo. Pikant is ook dat 66 procent van de ondervraagden denkt dat de BVD zonder toestemming brie ven openmaakt. Ook dat is volgens het ministerie een fabeltje. den haag anp Het verwachte tekort aan bekwame managers is voor veel bedrijven een motief Qm een actief vrouwenbeleid te voeren. Emancipatie, maat schappelijke rechtvaardigheid of sociale ge lijkheid spelen daarbij geen rol. Dat conclu deert de Commissie Ontwikkeling Bedrijven van de SER in een gisteren bekendgemaakt onderzoek. De SER adviseert de regering ten het sociaal-economisch beleid. Aangezien de 'jonge' generatie carrièrevrouwen vaak voor de combinatie moederschap-baan kiest, zullen bedrijven vaker met deeltijdbanen in hogere functies te maken krijgen, zo wordt geconcludeerd. Bedrijven die hierbij vooroplo pen, zijn onder meer ABN/AMRO, Nationale Nederlanden, de Sociale Verzekeringsbank, KBB (onder meer de Bijenkorf) en hamburgerketen McDonald's. De SER-commissie noemt het inzetten van de talenten van vrouwen een voor de hand liggen de oplossing om het eigen bedrijf goed op de toekomst voor te bereiden. „Vrouwen in hogere functies zijn geen mode. maar een must", zeg gen de onderzoekers. Op dit moment is het aantal vrouwen op ho gere posities nog vrij bescheiden, vooral ook omdat bedrijven niet goed weten hoe ze kwaliteiten van vrouwen moeten benutten, stelt de commissie. Het inititatief voor e vrouw-vriendelijk personeelsbeleid wordt door vrouwen overigens doorgaans zelf genomen, waarbij ze veelal snel de ondernemingsraad of de afdeling personeelszaken inschakelen. Amsterdam Bij de Experimentele Werkplaats in Amsterdam was gisteren Open Dag. De werkplaats probeert jonge werklozen technische vaardigheden bij te brengen. De cursussen worden gegeven door vrijwilligers. Een van hen is Nico Razanov (links). Hij is gepensioneerd lasser en draagt zijn kennis over aan de jeugd. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE I In Nederland dreigt tekort Kamer breekt lans voor bezitters auto met grijs kenteken ^Werkloze leraren Duits uit de j0 voormalige DDR kunnen in Ne- •a»derland aan de slag. Hier dreigt een tekort aan leraren Duits, ijwant het vak is niet erg popu lair. Minister Ritzen van onder- _j wijs heeft gisteren in Bonn deze problematiek besproken. Hij wil Ijlde werkloze leraren vragen in J Nederland Duitse les te geven, jfl Bijkomend voordeel is dat er zo jflook iets gedaan wordt aan het negatieve beeld dat Nederland- 3 se jongeren vaak hebben van J Duitsland hebben, ia Ritzen verwacht over enkele ii jaren een tekort aan Duitse lera- ren. Op het ogenblik zijn er maar vijfhonderd studenten, die Duits als hoofdstudierichting hebben. Aan de andere kant zijn er ook meer leraren nodig door de invoering van de basis vorming. Daarin is een tweede vreemde taal verplicht gesteld. Verwacht mag worden dat veel scholieren Duits boven Frans zullen kiezen naast het al ver plichte Engels. Ritzen wil overigens het ver wachte tekort niet alleen oplos sen door Duitse werklozen aan te trekken. Ook denkt hij Neder landse studenten extra te moti veren door wat extra voordeel in de studiefinanciering in het vooruitzicht te stellen. den haag gpd-ai Autobezitters die ten onrechte met een grijs kenteken rondrijden, krijgen tot 1 april 1994 de tijd hun auto om te bouwen tot normale personenauto. Als zij dat voor die datum doen, krijgen zij geen naheffing van de belasting. Dat is de uitkomst van het debat in de Tweede Kamer over het misbruik van het grijze kenteken. stuurdersrui m te CDA en PvdA, een meerder heid in de Kamer, pleitten er gisteren voor dat particulieren tijd krijgen hun auto aan te pas sen. Dat moet alleen gelden voor auto's die al voor 1 oktober 1992 rondreden. Het voordeel tje moet ook opgaan als de eige naar de wagen, aangepast en wel, nog voor 1 april 1994 ver koopt. De coalitiepartijen eisten ver der dat de autobezitter van een grijs kenteken die personen in de laadruimte Het grijze kenteken is bedoeld voor vracht- en bestelwagens. Er zijn echter steeds meer parti culieren gebruik van gaan ma ken, omdat jiet grijze kenteken goedkoper is dan het normale. Met ingang van 1994 wil het kabinet nieuwe eisen stellen aan de omvang van de laad ruimte van een auto dat een grijs kenteken mag voeren. Daarnaast komen er nieuwe ei sen voor het gewicht en de af scheiding tussen de laad- en be boete van ten minste duizend gulden moet krijgen. Een nahef fing van de belastingen, die tot in de duizenden guldens kan lo pen, vervalt dan. Grote bedrijven, zoals PTT, ANWB en Koeriersdiensten, worden voorlopig ontzien bij de aanscherping van de BPM, Be lasting op Personenauto's en motoren. De hogere belasting zou pas moeten gaan gelden als de auto's worden vervangen. Staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) was niet erg enthousiast over de voorstellen. Hij liet het oordeel desondanks aan de Kamer over. Wel wil hij nader beraad over de precieze invulling van het boetevoorstel en het plan voor de bedrijven met meer dan honderd auto's. FNV-Noord pleit voor milieu-CAO Naast collectieve regelingen voor arbeidsvoorwaarden en VUT zouden er ook CAO's met milieu-afspraken moeten ko men. Dat idee werd gisteren ge lanceerd door FNV-Noord. Dit noordelijke FNV-district heeft het idee ontwikkeld in samen werking met het CNV en de Duitse vakcentrale DGB. In zogenoemde milieu-CAO's zouden werkgevers en vakbon den moeten regelen dat elk be drijf een milieucommissie krijgt, waarin leiding en perso neel zitting hebben. Daarnaast bepleiten de districten van de vakcentrales voor de oprichting van een onafhankelijk instituut voor bedrijfsmilieu-advisering. Net als ondernemingsraden zou zo'n instelling een initiatiefrecht toebedeeld moeten krijgen. Driejaar voor schieten in café den bosch «anp Het Gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 26- jarige Bosschenaar veroor deeld tot drie jaar cel. Vorig j^ar vuurde hij in een café in Nieuwcuijk ekelen kogels af. Een man werd daarbij in de lies geraakt. I 'Sintroept stoute a winkeliers op mat Een Overijssels actiecomité, dat ijvert voor behoud van het Sint- Nicolaasfeest, gaat binnenkort 'foute winkeliers' ter verant woording roepen. Middenstan ders die vöör 6 december hun etalages opmaken met kèrstarti- kelen kunnen rekenen op een publieke reprimande. Initiatief nemer Peter Schoof, presenta tor bij Radio Oost, gaat de win keliers tijdens live-uitzendingen van de regionale omroep vragen waarom ze het de sint zo moei lijk maken. In Overijssel vreest men dat Sint Nicolaas steeds meer in de schaduw komt te staan van de kerstman. Met een deze week uitgebrachte CD, die vier sinter klaasliedjes bevat, probeert het comité het tij te keren. De op brengst van de CD gaat naar kinderen in asielzoekerscentra. Verder staan in Overijssel nog een handtekeningenactie, een gedichtenwedstrijd en een eta lagecompetitie op het program ma. In het comité van aanbeve ling zitten onder andere teke naar Rien Poortvliet, dichter Willem Wilmink, springruiter Jos Lansink, goochelaar Hans Kazan en actrice Wieteke van Dort. den haag De Nederlandse staat moet gebruik maken van zijn ve to-recht ten aanzien van de ver plaatsing van de distributie-activi teiten van Carpac in Helmond en Bom naar Volvo in Gotenburg. Al leen zo kan hoogwaardige werk gelegenheid voor Helmond en Bom behouden blijven. Dat was de boodschap van ruim tweehon derd werknemers van Carpac tij dens een demonstratie gisteren in Den Haag. Op het Binnenhof vroegen de Carpac-werknemers Carpac is een dochter van Vol vo de vaste Kamercomissie voor Economische Zaken haar in vloed aan te wenden. Volvo Car was indertijd eigendom van de Nederlandse staat. Toen het be drijf in 1991 aan Zweden werd verkocht, werd een vetorecht be dongen met betrekking tot de werkgelegenheid in Nederland. Die loopt nu gevaar. Volgens be stuurder Henk van Rees van de In dustriebond FNV levert de over plaatsing van Carpac niet zozeer besparingen op maar is de over heveling van het bedrijf bedoeld als een soort compensatie voor de regio Gotenburg. Omdat de distri butie van truck-onderdelen wordt overgeplaats van Gotenburg naar het Belgische Gent zou de verhui zing van Carpac het ontstane gat moeten dichten, aldus Van Rees. FOTO ANP KOEN SUYK Tentoonstelling over de herkomst van bakerpraatjes Wat hebben begrippen als 'in de luren leggen', 'een hysterische vrouw' en 'ba kermat' met elkaar te maken? En wat doet het oud-Hollandse drankje Hans- je-in-de-kelder in dat rijtje? Het zijn al lemaal zaken die te maken hebben met wijdverbreid, soms nog steeds be staand Hollands bijgeloof rondom be vruchting, zwangerschap en geboorte. In de hal van het Academisch Zie kenhuis Nijmegen St. Radboud is tot eind november een tentoonstelling van het Nederlands Centrum voor Volks cultuur. De tentoonstelling 'Beschuit met muisjes' gaat over de Nederlandse gebruiken rond zwangerschap. „Tot ver in de negentiende eeuw is het een raadsel gebleven hoe vrouwen bevrucht raakten, hoe het kind in de baarmoeder groeide en hoe het er uit eindelijk weer uitkwam", legt woord voerder Agnes Legierse uit. „Vandaar dat er allerlei mystieke verklaringen ge zocht werden. Bakerpraatjes dus, want vooral de baker, destijds vroedvrouw en kraamhulp tegelijk, verspreidde het bijgeloof aan het kraambed. Sommige van die bakerpraatjes hebben zo'n vas te voet aan Hollandse bodem gekregen dat ze nu nog verteld worden." Navelstreng Een voorbeeld daarvan is de waarschu wing dat vrouwen in de laatste maand van de zwangerschap hun armen niet in de lucht mogen steken. De navel streng zou dan om het halsje van de baby zakken en het kind verstikken. Ook krijgen hoogzwangere vrouwen nog wel eens een Roos van Jericho, een gedroogde woestijnbloem in bolvorm. Als die in water gelegd wordt gaat hij open. Dat zou, zo geloofde men al in 1700, een gunstige invloed hebben op het openen van de baarmoeder. Sommige vrouwen zijn in dé eerste periode van de zwangerschap wat la biel. In vroeger eeuwen werd aangeno men dat de baarmoeder los door het li chaam zweefde. Bij een aantal vrou wen moest het sperma lang zoeken naar de baarmoeder, in het Grieks hus- terica genaamd. Door de zoektocht zouden vrouwen van de kook raken en 'hysterisch' worden. „Voedsel en drank waren na de be vruchting van groot belang voor zwan gere vrouwen", zegt Legierse. „Het bij geloof daaromtrent gaat terug tot in de zestiende eeuw." Bekend is de fabel dat zwangere vrouwen voor twee zou den moeten eten, maar veel minder bekend is dat het onmatig eten van bij voorbeeld haringen en augurken vroe ger zelfs pseudo-wetenschappelijk ver klaard werd. „Men heeft lang aangeno men dat zure voeding gunstig zou zijn voor de groei van het kind, dus daar werden zwangere vrouwen mee volge stopt." Tot in het eerste kwart van deze eeuw waren allerlei andere bakerpraat jes op voedingsgebied nog gemeen goed. Aardbeien en druiven zouden wijnvlekken veroorzaken, veel koffie en chocolademelk drinken in de zwanger schap zorgde voor een gekleurd land. Slippertje Legierse: „Opvallend is dat dat laatste sprookje in de negentiende eeuw ont staan is. Nederlandse vrouwen kregen toen steeds meer contact met mannen uit de Hollandse kolonies, bruine man nen dus. De schuld geven aan chocola demelk en koffie bleek een goede ma nier om een slippertje te verdonkere manen." Veel bijgeloof is ontstaan rond het mysterie van de geboorte. Zo dronk de aanstaande vader met zijn vrienden tij dens de bevalling 'Hansje-in-de-Kel- der', een anijsachtig drankje. Anijs heeft, wordt nog steeds aangenomen, een goede invloed op de produktie van moedermelk. Het drankje werd ge dronken uit een zilveren beker met op de bodem een bol, die tijdens het drin ken openging, waama een kindje ver scheen: symboliek voor een voorspoe dige geboorte. In de roomskatholieke gezinnen werden baby's niet uit rode, groene en witte kolen geplukt, maar gebracht door paters en missionarissen. Het pasgeboren kindje moest meteen wor den gedoopt, anders zou het eeuwig als dwaallichtje door de moerassen moeten dwalen. De ooievaar als kind jesbrenger werd in Nederland pas po pulair na de geboorte van prinses Julia na. Haar ouders beelden de in Duits land al bekende ooievaar af op de ge boorteaankondiging, wat een wai ge ontketende. Van de baker, die al eind 1600 in vrij wel elk gezin verscheen, is de term 'in de luren leggen' afkomstig. Het bete HAARLEM ANNALAURA MOLDUCCI De belastingaftrek van de kos ten voor kinderopvang wordt volgend jaar aanzienlijk be perkt. Daarmee denkt staatsse cretaris Van Amelsfoort van fi nanciën 35 miljoen gulden per jaar te bezuinigen. Dat geld wordt weer ingezet voor meer kinderopvangplaatsen, aldus een woordvoerder van het mi nisterie. Dat blijkt uit een wetsvoorstel van Van Amelsvoort dat giste ren naar de Tweede Kamer is gestuurd. In de nieuwe opzet mogen ouders die meer dan 995 gulden per maand kwijt zijn aan de opvang van hun kinderen, deze kosten aftrekken van de belastingen. Er geldt een maxi mum van tienduizend gulden per jaar. Nu ligt de grens bij 750 gulden per maand. Voor het eerst mogen ook zelfstandigen de kosten van kinderopvang af trekken. Volgens de tabel van het mi nisterie van WVC moet iemand met een inkomen tot 1.600 gul den netto per maand iedere maand minimaal negentig gul den per maand meebetalen aan de crèche. Mensen met een in komen boven 4.900 gulden net to betalen het volle pond: 995 gulden per kind per maand. De bijdrage voor tweede of volgen de kinderen is minimaal negen tig en maximaal 299 gulden. Daarbij geldt weer dezelfde in komensgrens als voor het eerste kind. Om de kosten te kunnen af trekken, moet de belasting plichtige betaald werk buitens huis verrichten. Daarmee moet minstens 5.925 gulden per jaar worden verdiend. De kinderop vang moet beroepsmatig zijn en worden uitgevoerd door een persoon of instelling die tegen betaling meer dan vijf kinderen jonger dan twaalf jaar opvangt. Als de werkgever voor kinder opvang zorgt, wordt dat gezien als loon in natura dat de werk nemer moet optellen bij zijn in komen. Geeft de werkgever de werknemer een vergoeding voor de kosten van kinderopvang, dan moet ook dat aan de belas ting worden opgegeven. Rapport geestelijke volksgezondheid: den haag gpd Hulpverleners in psychiatrische ziekenhuizen praten met lesbi sche patiënten nauwelijks over hun seksuele geaardheid. De meeste vrouwen hebben hier wel behoefte aan, omdat hun seksuele voorkeur vaak een on derdeel is van hun problemen. Psychologen en psychiaters zijn echter bang om het lesbisch- zijn tot een probleem te verhef fen en brengen dit onderwerp daarom niet ter sprake. Dat blijkt uit een rapport van het Nederlands centrum Gees telijke volksgezondheid (NcGv) in Utrecht. Het onderzoek is ge houden onder 25 lesbische pa tiënten en 25 hulpverleners in psychiatrische ziekenhuizen. Morgen wordt het rapport uit gereikt aan drs. N. Oudendijk, directeur Geestelijke gezond heidszorg, Verslavingsaangele genheden en Consumentenbe leid van het ministerie van WVC. Depressiviteit en psychoses van opgenomen vrouwen wor den normaal gesproken niet veroorzaakt door het lesbisch zijn. Hun seksuele voorkeur zorgt echter wel voor andere problemen, die hun geestelijke gezondheid ernstig kunnen be ïnvloeden. Binnen een lesbische relatie blijken vrouwen nogal eens moeite te hebben met de rolverdeling en in het openbaar worden ze nog lang niet overal geaccepteerd, aldus het rapport. Onderzoeker Mieke te Vaar- werk van de NcGv: „Zo'n twin tig jaar geleden werd homo seksualiteit binnen de hulpver lening als een afwijking be schouwd. Aan die gedachten- gang willen hulpverleners zich niet meer schuldig maken. Maar nu slaan ze door naar het andere uiterste: homoseksuali teit is zo normaal dat we er niet meer over hoeven praten. Les bische patiënten hebben daar echter wel degelijk behoefte AANVULLENDE WAO-VERZEKERING? MELD U AAN VOOR 1 DECEMBER 1993 kende toen niet meer dan een kind in de luiers spelden. De baker bracht voor de bevalling ook de nu zeer modem gevonden baarkruk mee. Die zag er exact hetzelfde uit als de huidige baar kruk. Pas toen artsen de bevallingen overnamen, medio 1800. moestert vrouwen in een onnatuurlijker hou ding op bed gaan liggen, omdat de arts de vrouw anders niet goed zou kunnen helpen. „De baker werd, omdat zij werk deed wat anderen niet konden, vertroeteld in een gezin", verklaart Legierse. „Spe ciaal voor haar is de bakermat uitge vonden De bakermat was een luie stoel van riet met een hoge rugleuning, waar de baker min of meer in lag. De stoel werd dicht voor het vuur gescho ven om het kindje lekker warm te hou den. Als de bakermat, waar dus elk mens zijn eerste levensdagen in door bracht, te dicht bij het vuur stond werd het kind te warm. Zo'n kind was '(te) heet gebakerd', de algemeen de verklaring voor een driftkop. Raakt u arbeidsongeschikt dan kunt u in de toekomst door de nieuwe WAO-wet te maken krijgen met een WAO-uitkering die (veel) lager is dan voorheen. Afhankelijk van leeftijd en inkomen kan u dat bruto van een paar tientjes tot f 2000- per maand schelen. Hiervoor kunt u zich aanvullend verzekeren. Veel werkgevers hebben inmiddels een collectieve aanvullende WAO-regeling voor hun werknemers getroffen. Is dat niet het geval, dan kunt u zich ook individueel bijverzekeren. Loopt u een verhoogde kans arbeidsongeschikt te raken, dan kunt u te maken krijgen met uitsluitingen of een zeer hoge premie als u een individuele aanvullende WAO-verzekering wilt afsluiten Voor u is er tot 1 december 1993 de mogelijkheid u te verzekeren bij een daarvoor opgericht Waarborgfonds. Bij dit Waarborgfonds wordt u verzekerd zonder uitsluitingen. De premie blijft beperkt tot maximaal 2,5 x de standaardpremie en is aftrekbaar van de belasting. U moet dan wel aan de volgende voorwaarden voldoen: - u moet (chronische) gezondheidsklachten hebben of hebben gehad; - u moet verplicht WA0- verzekerd zijn, dus een vast of tijdelijk dienstverband (ook uitzendkrachten) hebben; - uw werkgever heeft voor zijn werknemers geen aanvullende WAÖ- regeling getroffen; - u moet u vóór 1 december melden bij een particuliere verzekeringsmaatschappij of assurantietussenpersoon. Uw aanmelding is vrijblijvend Pas wanneer u weet hoeveel de premie bedraagt, beslist u of u het doet Dus: Denkt o voor een aanvullend» arbeids ongeschiktheidsverzekering te zijn aanoewezee op bet Waarborgfonds^mdd u dan voor verzekeringsmaatschappij of ■■■■lillBIHIWIMIIII Uil aanvraag wordt van daaruit doorgeleid naar het Waarborgfonds Let wel: als u op dit moment al een WAO-uitkering ontvangt krijgt u niet te maken met de nieuwe WAO-wet en hoeft u dus geen aanvullende verzekering af te sluiten. Meer informatie op 06 - 89 98 040*. op werkdagen van 9 00 uur -17 00 uur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5