Meer huizen voor asielzoekers Girokwartaalkrediet geeft ruin: ite als u even kr ap zit. Binnenland Milieuheffingen treffen vooral lagere inkomens Simons: Ziekenhuizen moeten niet overdrijven Kamer: Geen geld voor 'rijke' landen Oost-Europa Opsluitingbreken van vingers en verkrachting Paniek, frustratie en ongeloof bij PvdA'ers 2 i DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 Drie doden door brand in Midwolde en 'Ancona vergroten druk op gemeenten midwolde Door een brand in een woning in het Groningse Midwolde zijn de afgelopen nacht drie mensen om het leven ge komen: twee volwassenen en een kind van twaalf jaar. Een 10- jarig meisje kon zich in veiligheid stellen. De politie vermoedt dat sprake is geweest van brandstichting vermoedelijk door één van de slachtoffers. Vijftig procent meer kalk in melk woerden De zuivelcoöperatie Campina Melkunie brengt met ingang van volgende week melk op de markt die vijftig procent extra kalk bevat. Volgens het bedrijf krijgen steeds meer mensen te weinig kalk binnen omdat zij in plaats van melk liever koffie en frisdrank drinken. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding vindt de kalkrijke melk een overbodig produkt. Calcium (kalk) is een bouwstof voor de botten. „De voeding is toereikend om in de calciumbehoefte te voorzien", stelt voedingsdeskundige P. Schutte. „Twee tot drie glazen melk per dag en één a twee plak ken kaas dekken de behoefte." Verdachten moordzaak vrij Rotterdam De raadkamer van de Rotterdamse rechtbank beeft twee verdachten van de moord op een 26-jarige man na enkele maanden voorarrest op vrije voeten gesteld. De raadkamer vond onvoldoende grond voor nog een maand voorlopige hechtenis. De man werd op 4 augustus in zijn auto doodgeschoten. Hij was het tweede dodelijke slachtoffer in een al meer dan twee jaar sle pende vete in de Rotterdamse wijk Overschie, waarbij twee fa milies elkaar naar het leven staan. Gekantelde vrachtwagen op A2 driebergen Een gekantelde vrachtwagen heeft vanmorgen rond Utrecht een verkeerschaos veroorzaakt. De wagen klapte om zes uur tegen het wegdek van de A2 net voor verkeersknooppunt Oudenrijn. Hierdoor moest de hoofdrijbaan richting Amsterdam worden afgesloten en werd het verkeer over de parallelweg ge leid. Rond acht uur kon de rijbaan weer worden opengesteld. Kooijmans sprak met Salman Rushdie den haag Minister Kooijmans van buitenlandse zaken heeft gis teren een uur gesproken met de Britse schrijver Salman Rushdie. De ontmoeting had plaats op Kooijmans' departement. Rushdie is ook in het geheim op bezoek geweest bij een delegatie parle mentariërs. Vanmorgen sprak de schrijver ook met minister D'Ancona van WVC en burgemeester Van Thijn van Amsterdam. Rushdie werd onder strenge politiebewaking vervoerd van de ene naar de andere plek. rotterdam anp Milieuheffingen dreigen vooral de lage inkomens en niet 'de grootste vervuilers te treffen. Dat stellen vier medewerkers van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in het econo- menvakblad ESB. De vier heb ben uitgerekend dat als je de milieuheffingen voor groepen burgers verschillend maakt, je een vermindering van de ver vuiling zelfs kunt combineren met een geringe toename van de koopkracht. Als het kabinet prijsmaatrege len neemt die voor iedereen hetzelfde zijn en bij de uit gangspunten blijft die in het na tionaal milieubeleidsplan staan, dan daalt de koopkracht met gemiddeld ongeveer vier pro cent. Voor de lagere inkomens is dat zelfs zeven procent. Over het algemeen zijn mensen met hogere inkomens wat verkwis tenden Daarom ziet het SCP veel in variabele milieuheffin gen. Zo wordt ervoor gepleit om bij het verbruik van energie in Vice-premier en PvdA-leider Kok vindt dat de gemeenten meer woningen voor asielzoekers beschikbaar moeten stellen dan de twee per duizend huizen, zoals nu is afge sproken. Zijn collega D'Ancona van WVC houdt in een brief aan het kabinet een pleidooi om gemeenten daar toe zelfs te verplichten. Zij vindt dat gemeenten wel veel beloven, maar te weinig doen. Zeist gpdnieuwing worden gebruikt. Kok zei dit gisteren op een bijeen- Als gemeenten niet genoeg wo- komst van PvdA-burgemeesters ningen hebben, dan ziet Kok als in Zeist. tijdelijke overbrugging wel iets Kok: „We kunnen het tegen in de bouw van grote aantallen over de asielzoekers en de sa- noodwoningen of wisselwonin- menleving absoluut niet maken gen zoals die in de stadsver- dat we onszelf onbekwaam ver klaren dit probleem op te los sen. Ik ben ervan overtuigd dat Nederland het probleem wél aankan. We moeten en mogen niet meehuilen met extreem rechtse wolven in het bos dat Nederland al te vol zou zijn". Als minister van financiën zei Kok te weigeren extra geld uit te trekken voor de opvang en huis vesting van asielzoekers. „Het is een humanitaire prioriteit en daarvoor zullen we op andere terreinen wat moeten inschik ken. Dit probleem moet in deze generatie worden opgelost, en we zullen dat dus ook van deze generatie moeten durven vra gen." De vice-premier erkende dat enige inperking van de stroom asielzoekers (dit jaar 38.000, terwijl op 25.000 was ge rekend) is geboden, maar legde daar niet de nadruk op. Hij noemde dat „rekening houden met internationale afspraken en recht, en met humanitaire be ginselen". Kok schatte dat ongeveer der tigduizend woningen meer no dig zijn dan waarvoor nu af spraken zijn gemaakt. „De op vang moet altijd bovenaan het lijstje prioriteiten staan. Dat is uit humanitaire ovewegingen te verantwoorden. Ik verwacht van PvdA-burgemeesters dat ze daar, linksom of rechtsom, ruimte voor maken. Laten we de ogen niet sluiten voor de we reldproblemen. Nog nooit is ie mand er beter van geworden door de vreemdeling de rug toe te keren. Laten we humaan, so lidair en reëel blijven." Daarom riep Kok de zeventig PvdA-burgemeesters ook op discussies over problemen met vluchtelingen in hun gemeen ten niet uit de weg te gaan. „Niet elk geluid daarover is po litiek verkeerd. Het zou hautain zijn dat te vinden." huis uit te gaan van een schij- yensysteem, vergelijkbaar met de inkomstenbelasting. Op die manier kun je het hoognodige verbruik ontzien. De vier medewerkers van het SCP pleiten in het artikel ook voor afschaffing van motorrij tuigenbelasting en verhoging van de brandstofaccijns. Dat is zowel vanuit het milieubeleid als vanuit het inkomensbeleid gezien aantrekkelijk. Heffingen voor het riool en de zuivering zouden afhankelijk moeten worden gemaakt van het verbruik van leidingwater. Reiniging van huishoudelijk af val zou afhankelijk moeten zijn van de omvang van het huis houden. Het SCP vindt dat deze maat regelen meer recht doen aan het beginsel van „de vervuiler betaalt", maar ziet wel knelpun ten om de maatregelen uit te voeren. Zo is er bij een kwart van de huishoudens geen wa termeter en zijn de mogelijkhe den om de accijns te verhogen beperkt door het Europese har monisatiebeleid. Zeulend met ei het openbaar v n tas met zijn bezittingen kwam dit Somalische vluchtelingetje gisteren a irvoer naar de haven gekomen. i op de hotelboot in de haven v rsbureau GPD Gemeertschappeli|ke Persdienst Cel geëist voor dreigen met injectienaald zutphen anp Voor het dreigen met een vuile injectienaald is voor de recht bank in Zutphen gisteren an derhalf jaar cel geëist tegen een 39-jarige drugverslaafde. De verdachte kreeg op 22 au gustus een lift van twee man nen die op weg waren naar een beurs in Frankhui. De verdach te vermoedde dat de mannen veel geld bij zich hadden en be sloot ze te beroven. Hij pakte zijn injectienaald, zei dat hij AIDS had, en dwong de chauf feur de auto op een parkeer plaats te zetten. De mannen gavan hun geld niet af. De verdachte ging er toen met de auto vandoor. Hij liep tegen de lamp toen tijdens een alcoholcontrole bleek dat de wagen was gestolen. De man verklaarde gisteren dat hij spijt had. Hij zou onder invloed van slaapmiddelen en drugs „alle remmen hebben losgelaten". Na vijf jaar geen drugs te heb ben gebruikt, had hij de dag voor de overval een laatste me- thadonpil genomen voor een nieuwe afkickpoging. Zijn advocaat vroeg onmid dellijke invrijheidstelling omdat het voorarrest lang genoeg zou zijn geweest als straf. De recht bank heeft dat verzoek afgewe zen. De uitspraak is op 24 no vember. Plan-Albeda in scheepsconflict afgewezen Schippers en verladers hebben het gisteren gepresenteerde ontwerp-convenant in het scheepvaartconflict afgewezen. Ze gingen niet akkoord met het plan van bemiddelaar Albeda voor een eerlijker verdeling van de vracht voor België en Frank rijk via de schippersbeurs. De partijen zullen nu hun voorstel len indienen en gaan op 26 no vember opnieuw overleggen. Het plan-Albeda geldt in prin cipe voor een periode van maxi maal zes jaar en zou met terug werkende kracht, per 1 septem ber 1993, moeten ingaan. Re ders en verladers willen dat de markt na zes jaar wordt vrijgela ten, maar daar voelen de schip pers weer niets voor. Zij willen een verplichte verdeling van alle vracht via de beurs. Ze zijn het ook niet eens met het plan van Albeda om vastgestelde prijzen die nu nog op de schippers- beurzen van kracht zijn, elk jaar wat meer los te laten en meer aan de markt over te laten. den haag gpd Vanaf donderdag 11 november 1993overal verkrijgbaar voor f 12,95. den haag gpd De ziekenhuizen komen hele maal niet in problemen door de bezuiniging van 225 miljoen gulden, die staatssecretaris Si mons van volksgezondheid hun oplegt. Bij een enkel ziekenhuis kan wel een negatief effect merkbaar zijn, maar dat komt dan door het beleid van de in stelling. Dat zei Simons gisteren in de Tweede Kamer. De ziekenhui zen hebben fel geprotesteerd tegen de aanslag op hun finan ciën. Uit protest overwegen zij zelfs geen contracten meer te sluiten met de ziektekostenver zekeraars. Daarover valt volgen- De regeringspartijen CDA en PvdA hebben er grote moeite mee dat minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking geld wil geven aan relatief rijke landen als Bulgarije en Roeme nië. Dat bleek gisteren tijdens de eerste ronde van het debat over de begroting van Ontwik kelingssamenwerking. In totaal wil Pronk zes voormalige Oost bloklanden helpen die officieel (nog) geen ontwikkelingsland zijn. De PvdA-fractie heeft daar „aarzelingen" over en het CDA „is nog niet zo ver". de week een beslissing. Volgens Simons lijken de be zuinigingen voor volgend jaar alleen maar ingrijpend, maar neemt de werkgelegenheid in de ziekenhuizen toe. Bovendien hebben de instellingen nog een reserve van achthonderd mil- j°en gulden Dat is tien procent Mishandeling van vrouwen in relaties van hun totale jaarlijkse omzet. De bewindsman erkende dat de beddenreductie van de afge lopen jaren, die juist was be doeld om de kosten te drukken, weinig resultaat heeft gehad. Si mons beloofde de Kamer dat nog voor het einde van deze maand een nota over de zieken huizen komt waarin alle feiten en getallen op een rijtje staan. Het verzet van juist het CDA tegen hulp aan Oost-Europa is opmerkelijk, want het CDA-ver- kiezingsprogramma pleit juist voor het geven van hulp aan Oosteuropese landen zoals Mongolië, Albanië, Bulgarije en Roemenië. Deze landen zijn bij lange na niet zo arm als 'echte' ontwikkelingslanden in bijvoor beeld Afrika, maar Pronk wil de ze voormalige Oostbloklanden (tijdelijk) ondersteunen bij hun pogingen zich om te vormen tot vreedzame, geordende en min of meer democratische samen levingen. Veel kamerleden moeten het veld ruimen Mishandeling van vrouwen in relaties be perkt zich niet tot slaan. Wat begint met af en toe een klap, mondt met grote regelmaat uit in zeer ernstige vormen van mishande ling. Dat concludeert de hulporganisatie Korrelatie uit de reacties op de TV-campag- ne tegen vrouwenmishandeling van de Stichting Ideële Reclame. Uit de ruim zeshonderd telefoongesprek ken die Korrelatie naar aanleiding van de campagne heeft gevoerd, blijkt dat klappen geregeld worden gevolgd door veel ernsti- i mishandeling. Vrouwen repten onder meer van opsluiting, vastbin den, vingers breken, van de trap gooien, openbare vernedering en verkrachting. Ook het dreigement om tepels af te knippen werd gemeld. Hoewel de vrouwen vaak de behoefte hebben om uit de cirkel van geweld te ont snappen, weerhouden schaamte, angst en machteloosheid hen er vaak van hulp te zoeken. „De vrouwen lijken opgesloten te zijn in een spiraal van geweld en vernede ring waaruit geen ontsnappen mogelijk lijkt", stelt Korrelatie. „Wordt in de eerste jaren van de mishandeling het gedrag van hun partner nog vergoelijkt, na een aantal jaren lijken de vrouwen geheel murw ge maakt en ontbreekt alle eigenwaarde en kracht om aan de relatie een einde te ma ken." Toch zijn het de vrouwen zelf die stappen moeten nemen om een einde te maken aan de situatie, aldus Korrelatie. De organisatie roept slachtoffers dan ook op „om uit de anonimiteit te treden en contact op te ne men met mensen die kunnen helpen". Hij heeft dikke wallen onder zijn ogen, kijkt nog treuriger dan normaal en zijn neus is roder dan gebruikelijk. Hij was wel aanwe zig bij het debat over de bezuinigingen in de gezondheidszorg, zijn sector, maar ei genlijk ook weer nier. De woorden rolden weliswaar uit zijn mond, maar het was puur routine. Hij sprak korter dan normaal. Zon der enige emotie. Gerrit Jan van Otterloo (44), kamerlid sinds september 1986, is eerste woordvoer der volksgezondheid van de PvdA. Steun en toeverlaat van PvdA-staatssecretaris Hans Simons, de man die de volksgezondheid wilde hervormen maar daarin niet slaagde. Nee, kritiek op zijn werk of zijn functione ren had de partijleiding niet. De fractie moet gewoon worden vernieuwd en dus moet hij weg. Bovendien moeten er be windslieden op de lijst en wordt het aantal PvdA'ers in de Kamer hoe dan ook kleiner. Van Otterloo is aangeslagen, gelooft er zelf niet meer in.' Toch had hij het kunnen zien aankomen. De partij liet eerder Simons en zijn plannen al vallen. Bovendien toonde fractiegenote en voorganger van Van Otter loo, Tineke Netelenbos, zich de laatste tijd wel heel erg actief. De 'oprot -boodschap is hard aangeko men. Menige PvdA'er heeft rood doorlopen ogen, anderen hebben zelfs overgegeven. Ze hadden een zwijgplicht, moesten de on heilstijding in stilte verwerken. Geen won der dat het menigeen te veel werd, toen de berichten over de lijst bij de PvdA alsnog uitlekten. Van Otterloo is niet de enige die zijn bie zen kan pakken. Koos van der Vaart (43), sinds september 1988 in de Kamer, moet ook weg. De milieuspecialist spreekt name lijk niet aan. En ook milieuspecialist Lenie van Rijn-Vellekoop, bijna 57 jaaf en sinds mei 1987 in de Kamer, kan haar bureau leegruimen. Onder de afvallers zijn veel on bekenden. De meesten zitten pas sinds 1989 in de fractie. Toch zijn ook hier enkele opvallende namen. Gerrit Valk bijvoor beeld, woordvoerder over het voormalige Joegoslavië. Jan Lonink trok meteen zijn kandidatuur voor het kamerlidmaatschap in na een lang gesprek met partijvoorzitter Rottenberg. Hij voelt zich bedonderd omdat de fractietop hem zou steunen maar hem uiteindelijk liet vallen. Zaterdag maakt de PvdA de echte lijst bekend. Dan wordt ook bekend wie de plaatsen innemen van zeven ervaren rotten uit de fractie die de eer aan zichzelf hielden en zelf zijn opgestapt, van de al jaren ge frustreerde Stemerdink (kamerlid sinds 1970) tot vice-fractieleider Leijnse. De lijst is al wel een beetje bekend. Wim Kok wordt lijsttrekker, gevolgd door staats secretaris Wallage van sociale zaken. Stapt Kok op, dan wordt Wallage automatisch, eerste man van de PvdA. Wie derde staat, is niet bekend. Dat kunnen bewindslieden als Alders, Ter Beek, Pronk, Kosto, of zelfs D'Ancona (als ze niet naar het Europees Parlement gaat) zijn. Verder moet het hele fractiebestuur be halve Leijnse aan de top van de lijst. Dat zijn Wöltgens, Buurmeijer, Castricum, Melkert, Van Gelder, Van Zijl en de dames Vliegenthart en Netelenbos. Plus nog een aantal vooraanstaande kamerleden. Zoals: Van der Burg (voorzitter Rode Vrouwen), Van Heemst. Kalsbeek, Lilipaly, Middel. Van Nieuwenhoven, Van Traa, Vermeend en Vos. Vooor vers bloed zorgt columnist P. Scheffer, oud t wethouder van Den Haag A. Duivesteijn, het hoofd van de sociale dienst in Leiden Noorman-Den Uyl en Sharon Dijksma van de Jonge Socialisten. Met ka merleden als Apostolou, De Cloe, Feenstra, Van Gijzel, Huys, Jurgens, Swildens, Verspa- get en Zijlstra zit de lijst vol. De eerste veer tig plaatsen zijn bezet. Rekenen op meer heeft weinig zin. De peilingen geven aan dat de PvdA maximaal dertig kamerzetels haalt. Voor wie af en toe even krap bij kas zit, heeft de Postbank het Girokwart aal krediet. Daarmee kunt u - afhankelijk van uw inkomen - tot een bepaalde limiet rood staan. Zodat u gewoon geld kunt opnemen bij de giromaat of het postkantoor, kunt betalen bij betaalautomaten en giro betaalkaarten blijft ontvangen. Over het bedrag dat u rood staat, betaalt u tenminste 4% minder debetrente dan wanneer u geen Giro- kwartaalkrediet heeft. Zo is het Girokwartaal - krediet een voordelige zeker heid die u niets extra's kost. Bel gratis met 06-0400. Dan sturen wij u graag 'n folder met alle informatie op POSTBANK

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3