Niet te zoet Niet te zuur. Hooguit te lekker. Boeren en tuinders verspelen hun grip op Haagse politiek Stad in ban van moorden op toeristen Nieuwe regels voor onbelast sparen gunstig voor werknemer il ót+w/ifflpptö, yL - Feiten &Meningen f Q\d ELK SCHAM(?A41TJ£ Of WOENSDAG 10 NOVEMBER 1993 Premiespaarregeling Werkgever stort een deel van het nettoloon op een pre miespaarrekening. Dit spaar geld moet minimaal vier jaar vast blijven staan. Een werkge ver mag hierop maximaal 1.000 gulden per jaar aan onbelaste spaarpremie geven. Spaarloonregeling Werkgever stort een bedrag van het brutoloon op een spaar loonrekening. Loon moet mini maal vier jaar vast blijven staan. Het gestorte loon is onbelast tot maximaal 1.500 gulden per jaar. Winstdelingsregeling Werknemer krijgt aandeel in de winst. Dit aandeel is bij de werknemer onbelast tot 1.500 gulden per jaar. Werkgever moet 35 procent belasting beta len over het winstaandeel, maar als de winst vier jaar vast staat is dit ook onbelast. Aandelenoptieregeling Werknemer krijgt recht (optie) om aandelen te verwerven In bedrijf werkgever. Waarde van de optie tot maximaal 1.500 gul den onbelast. De verkregen aandelen of de opties zelf moe ten vier jaar vast blijven staan. WIM STEVENHAGEN BELASTING BELICHT De mogelijkheden om via de werkgever onbelast te sparen worden vanaf 1 januari 1994 flink uitgebreid. Keerzijde van het verhaal is wel dat enkele an dere fiscaal gunstige regelingen worden beperkt. Voor de werk gever èn voor de werknemer blijft het derhalve opletten ge blazen dat men van de fiscaal gunstigste regelingen gebruik blijft maken. Zoals uit het overzicht in kader blijkt moet bij alle vier de rege lingen het spaargeld, loon, winst of aandelen, vier jaar vast blijven staan op een speciale re kening, wil men van de voorde lige regelingen gebruik maken. Een andere overeenkomst van de regelingen is, dat ze allen voor 75 procent van de werkne mers van het bedrijf moeten openstaan. Het verschil in de regelingen zit hem in wat spaargeld, loon, winst of aande len er door de werkgever moet worden vastgezet. Bij de premiespaarregeling houdt de werkgever een deel van het netto-loortin (dus loon na aftrek van belasting) en stort dit vervolgens op een speciale rekening. Men moet dit zo zien, dat (normaal) de werknemer zelf een deel van zijn loon spaart, en dat nu zijn baas dit voor hem doet. De werkgever geeft vervolgens, afhankelijk van het gespaarde bedrag, een spaarpremie aan de werkne mer. Deze premie is tot maxi maal 1.000 gulden per jaar on belast. De spaarloonregeling lijkt op de hiervoor geschetste regeling, maar is toch net even anders. Bij deze regeling zet de werkgever namelijk een deel van het bruto-loon op een spe ciale rekening. Hij doet dit dus vóórdat er belasting over het loon is geheven. Het ingehou den loon is onbelast tot een be drag van 1.500 gulden per jaar. Bij de winstdelingsregeling krijgt men recht op een deel de winst van het bedrijf. Deze winstuitkering kan in geld plaatsvinden, maar ook in bij voorbeeld winstbewijzen of obligaties. De winstuitkering is tot een bedrag van 1.500 gulden onbelast. Als laatste de aandelenoptiere geling. Dit is een geheel nieuwe regeling. De werknemer krijgt het recht om één of meer aan delen in het bedrijf te verwer ven. De opties zijn tot een waar de van 1.500 gulden per jaar on belast. De vrijstelling van de pre miespaarregeling van 1.000 gul den kan gebruikt worden naast de andere vrijstelling van 1.500 gulden van de andere regelin gen. Dit betekent dat elke werk nemer voor in totaal 2.500 gul den per jaar kan profiteren van de nieuwe regelingen. De rente of dividend die de werknemer uit de speciale reke ningen krijgt is in beginsel ge woon belast. De Tweede-Ka merleden Melkert en Smits (PvdA) hebben er echter voor :ja"«gittebii,et jry* gezorgd dat de werknemer die gebruik maakt van de regelin gen een dubbele rente- en divi dendvrijstelling krijgt. De nor male rente- en dividendvrijstel ling is voor elke Nederlander 1.000 gulden en voor echtparen 2.000 gulden. Deze twee vrijstel lingen worden dus voor deelne mers van de regelingen.verdub beld. Zoals al eerder vernield is een aantal regelingen minder aan trekkelijk geworden. Dit zijn de feestgeschenkenregeling en de onbelastejubileumgratificaties. Op dit moment mag men per feest (bijvoorbeeld sinterklaas) 110 gulden per keer onbelast uitkeren, met als maximum 550 gulden per jaar. Onder de nieu we regeling wordt dit maximaal 300 gulden per jaar, die men dan wel in één keer mag uitke- Ook in de regeling voor jubile- umgratificaties wordt gesnoeid. Kan men nu nog een onbelaste jubileum-uitkering krijgen bij het 10-, 12,5-, 20-, 30- of 50-ja- rig jubileum. Vanaf volgend jaar zal een uitkering van één maandloon alleen bij het 25- of 40-jarig jubileum onbelast wor den gelaten. Naast de belastingvoordelen die de nieuwe regeling brengt, zijn er ook andere voordelen. Zo sti muleert de winstdelingsregeling bijvoorbeeld de inzet van de werknemer. Wie namelijk weet dat bij een hogere winst zijn be loning hoger wordt, zal extra hard werken. Bij de aandelen- optieregeling wordt de betrok kenheid van de werknemer met het bedrijf versterkt doordat hij zelf aandelen in het bedrijf krijgt. Daarnaast is het voor het bedrijf zelf een makkelijke manier om aan eigen vermogen te komen. Ook zijn de regelingen een ma nier om vrijwillig aan een loon stop te doen. In plaats van loonsverhoging kan men de werknemers namelijk laten deelnemen in één van de rege lingen. Een leuke secundaire voorwaarde voor de werkne mers in deze tijden van loon matigingen. Al met al kan men de conclusie trekken dat men met de nieuwe regelingen veel voordelige kanten op kan, zowel voor werknemers als werkge- Grote partijen danken landbouwspecialisten af Boeren en tuinders in actie. Hun lobby in Den Haag raken zij kwijt. FOTO UNITED PHOTOS DE BQER BABETTE STAPEL Boeren en tuinders raken hun pleitbezorgers in de Haag se politiek kwijt. Bij de kandidaatstellingen hebben de partijbesturen weliswaar gekeken naar milieuspecialis men, maar niet naar enige kennis van zaken over de agrarische sector. Jan van Noord, de agrarisch specialist van de CDA-fractie, komt niet eens meer voor op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen van volgend jaar. Dit tot ontsteltenis van de christelijkeboerenorganisaties CBTB en KNBTB. Bij de WD is de ellende al niet minder.^Piet BlauW kreeg óp de liberale lijst een positie in de staart van de lijst; plaats 24. En PvdA'er Ser- vaes Huys konif zeer waar schijnlijk niet meer terug als ka merlid. De PvdA zal dat vrijdag definitief beslissen. Voor Van Noord en Blauw wer den prompt acties op poten ge zet. De een moest alsnog op de CDA-lijst komen, de ander moest fors stijgen op de WD- lijst. De actie voor Van Noord, een advertentie in het dagblad Trouw met de handtekeningen van vele agrarische prominen ten, heeft niets uitgehaald. ,,Veel te laat", oordeelden veel boeren en tuinders. Al sinds mensenheugenis stemt het agrarische volksdeel voor 70 procent op partijen met een christelijke grondslag. Zo'n 30 procent voelt zich tot de WD aangetrokken. Het niet op de lijst zetten van Jan van Noord zou het CDA wel eens kunnen opbreken. Zeker als christelijke boeren en tuinders uit protest actie gaan voeren tegen het CDA. Her en der worden de messen daartoe al geslepen. Zo'n actie zou het CDA al gauw twee, drie zetels kunnen kosten. Piet Bukman, de huidige CDA- ministervan landbouw, natuur beheer en milieu, heeft de zesde plaats op de CDA-lijst gekregen. Het CDA-bestuur spreekt daar mee waardering uit voor de be windsman, terwijl veel boeren en tuinders hem het liefst zien vertrekken. Hij loopt te veel aan de hand van milieuminister Al ders en laat boeren en tuinders bloeden voor het gevoerde milieubeleid, menen de CBTB- afdelingen. Bij de katholieke boerenorgani- satie KNBTB ligt dat iets anders. Zo verklaarde voorman Sjef Ma res eerst het te betreuren dat het CDA Jan van Noord niet op de lijst plaatste. Daarna beweer de hij dat de Brabantse Theo Meijer, de nieuwkomer op nummer 38 van de CDA-lijst, een KNBTB-man is. ,,Hoe kan Mares zoiets zeggen? Die man is nota bene in dienst van het ministerie van VROM als milieu-inspecteur. En het is juist dat departement dat ons met allerlei regels de nek om draait", reageerden katholieke tuinders uit het Westland ver bolgen. Zij zullen in geen geval op Meijer stemmen. Het CDA heeft voor de tuinders afgedaan. „Niemand vertegen woordigt ons meer in de Twee de Kamer", zegt voorzitter Leen Leerdam van de CBTB-afdeling Wateringen. „Dus gaan we mis schien maar niet stemmen, want het haalt voor ons toch al lemaal niks meer uit. We heb ben geen enkel vertrouwen meer in de politiek, dus gaan we onze eigen gang wel." Bij de boeren en tuinders speelt ook de frustratie mee dat de po litiek de problemen in hun sec tor heeft genegeerd. „We had den van het CDA wat meer actie verwacht om boeren en tuin ders in nood de weg uit de el lende te wijzen. Daarvan is niets terecht gekomen. Dat kon ook eigenlijk niet. Eén Jan van Noord moest het ailemaal al leen doen. En dan werd hij nog dwars gezeten door zijn eigen achterban in Drenthe", aldus Leerdam. Er zijn enkele CBTB- en KNBTB-afdelingen geweest, die een poging hebben gedaan om Jaap van der Veen op de CDA- lijst te krijgen. Van der Veen, oud-CBTB-voorzitter, voorman van het Landbouwschap en topambtenaar op het ministerie van landbouw, bedankte voor de eer. Hij wilde liever voorzit ter van het Produktschap voor Siergewassen blijven. De boeren en tuinders voelen zich door de politieke partijen behoorlijk in de steek gelaten. Ze weten ook sinds de tractor acties van de graanboeren, dat hard actievoeren in Den Haag weinig of geen zin heeft. Die ac ties zullen op plaatselijk en re gionaal niveau moeten plaats vinden als de afdelingen van de partijen akkoord moeten gaan met de definitieve lijsten, is nu de houding binnen agrarisch- Nederland. „Boeren en tuinders die lid zijn van CDA of WD, en dat zijn ze bijna allemaal, moeten naar die vergaderingen gaan en tegen de lijst stemmen. Misschien dat die Haagse heren daarvan nog iets kunnen leren", zeggen re gionale voorzitters van boeren- en tuindersbonden. SYDNEY ROBERT MILLIKEN THE INDEPENDENT Op het politiebureau van Bowral leunt een agent over de balie: „Iedereen hier is bang, mate, echt bang. Ze denken dat de moorden door een plaatsge noot zijn gepleegd." Flij doelt op de moorden op toeristen die het stadje Bowral en de rest van Australië hebben geschokt. De slachtoffers waren zeven jonge lifters wier lichamen in een naburig bos werden gevon den: twee Britse vrouwen, een Australisch echtpaar en drie Duitsers. Honderden politie agenten kammen momenteel de bossen uit op zoek naar meer lichamen. Het schilderachtige, weelderig groene stadje Bowral (8.000 in woners) is niet het soort plaatsje dat je direct met een meervou dige moord in verband zou brengen. In de stenen huizen van rond de eeuwwisseling met in Engelse stijl aangelegde tui nen wonen rijke mensen die zijn ontsnapt aan de drukte van Sydney. Toch werden hier de gruwelijke ontdekkingen gedaan. Vorig jaar september vond een wan delaar de lichamen van twee 22-jarige Britse reizigers in het Belanglo-bos. In oktober van dit jaar vond een man die brand hout verzamelde de lichamen van twee 19-jarige Australiërs. Er werd een grote politiemacht op de been gebracht en op maandag 1 november werd het skelet van een 21-jarige Duitse liftster gevonden, enkele dagen later gevolgd door de ontdek king van de lichamen van twee Duitsers. Alle slachtoffers waren 'op brute wijze' doodgestoken en een van de Britse vrouwen was door het hoofd geschoten. Bij het onderzoek naar de laatste dagen van de vermoorde toeristen is de politie op een aantal overeenkomsten gestuit. Uit brieven en telefoontjes van de slachtoffers aan familie en vrienden bleek dat ze allemaal vanuit goedkope trekkershotels in Sydney op pad zijn gegaan. Liftend trokken ze in zuidelijke richting over de Hume High way, die Sydney en Melbourne met elkaar verbindt en ook door Bowral loopt. De eerste slachtoffers waren de Australische James Gibson ei) Deborah Everist. In december '89 verlieten ze hun hotel in Sydney om liftend naar hun woonplaats Melbourne terug te keren. Een dag later vond een wandelaar Gibsons beschadigde camera ten noorden van Syd ney langs de weg. Een maand later werd Gibsons lege rugzak in hetzelfde gebied teruggevon den. De buitenflap met zijn naam was er af gesneden, maar de naam binnen in de rugzak was nog intact. Ongeveer een jaar later werd de Duitse Simone Schmidl, 'Simi' voor haar vrienden, het volgen de slachtoffer. Ze verliet Sydney op 20 januari '91 om naar Mel bourne te liften, waar ze haar moeder zou ontmoeten die per vliegtuig uit Duitsland zou aan komen voor een gezamenlijke kampeervakantie. Toen mevrouw Schmidl twee Een speciaal onderzoeksteam van de politie krijgt de laatste instructies alvorens zij het Belanglo-bos uitkammen. dagen later in Melbourne arri veerde, was haar dochter niet op het vliegveld zoals afgespro ken. Enkele dagen later deed de radeloze moeder aangifte van vermissing. Ze bleef nog zes we ken in Australië in de hoop dat haar Simi alsnog zou opduiken. Als een gebroken vrouw keerde ze tenslotte naar Duitsland te rug. Elf maanden later trof het Duit se paar Gabor Neugebauer en Anja Habschied hetzelfde lot als hun landgenote. In haar laatste brief naar huis schreef Hab schied dat de afstanden in Australië haar zo waren tegen gevallen: „Alles wat je in Austra lië wilt zien, ligt zo ver uiteen dat het reizen veel geld kost." De laatste slachtoffers, die het eerst werden gevonden, waren de Britse Caroline Clarke en Jo anne Walters. In april '92 verlie ten de twee vrouwen Sydney om in Victoria wat geld te ver dienen met het plukken van fruit. Ze werden het laatst ge zien toen ze de weg vroegen naar de Hume Highway. Vijf maanden later werden hun li chamen in het Belanglo-bos ge vonden. Toen vorige maand ook de li chamen van het Australische paar werden gevonden, werd een onderzoeksteam van 35 in specteurs in het leven geroepen onder leiding van hoofdinspec teur Clive Small. Alle dossiers over in Australië vermiste rug- zaktrekkers worden nu naar hem gestuurd. Driehonderd po litieagenten doorzoeken het bos, dat alleen toegankelijk is via een vijf kilometer lange, on verharde afslag van de Hume Highway. De moordenaar heeft de licha men op een opmerkelijke, haast symmetrische manier begraven en met bladeren, takjes en va rens bedekt. Naast de lichamen liggen restanten van door ste nen omgeven kampvuren, wat erop wijst dat de moordenaar er heeft gekampeerd. De lichamen werden begraven bij kruispun ten van de door het bos lopende brandgangen, die alleen met een terreinwagen met vierwiel- aandrijving zijn te berijden. Vol gens de politie moet de moor denaar de weg goed kennen. Er zijn veel onbeantwoorde vra gen. Hoe zijn de slachtoffers in het bos beland? En hoe heeft de moordenaar ze kunnen over meesteren? Alle rugzaktrekkers, behalve Simone Schmidl, reis den immers in paren, waaron der in twee gevallen robuuste jongemannen. Heeft de moor denaar zijn slachtoffers eerst bedwelmd? Er zijn vooralsnog geen sporen van seksueel mis bruik, maar wel aanwijzingen van het gebruik van 'een soort controle of dwang'. Verder laat de politie weinig los. Volgens gerechtelijk psycholoog Tim Watson-Munro vertonen de moorden de klassieke teke nen van een serie-moordenaar die door een combinatie van machts- en seksuele prikkels wordt gedreven. „Waarschijnlijk leidt de dader tussen de moor den door een gewoon leven en weet hij zijn afwijkende gedrag perfect te maskeren. Het feit dat seriemoordenaars zo normaal overkomen, maakt ze juist zo gevaarlijk. Zo kunnen ze hun nietsvermoedende slachtoffers meelokken", aldus Watson- Munro. Voor de inwoners van Bowral heeft de zorgeloosheid plaatsge maakt voor de allesoverheer sende angst dat de moordenaar mogelijk in hun midden ver toeft. 's Avonds worden de deu ren angstvallig op slot gedraaid. VERTALING: MARGREET HESLINGA Naast Biogarde Drink naturel heeft Mona nu ook Biogarde Drink met kiwi en met limoen. Proef deze zachte, romige zuiveldrank met z'n frisse en fruitige smaak. Zoiets lekkers heeft u zelden gedronken. Nieuw van Mona. Biogarde Drink met kiwi of limoen. A/wcpA mm /wipie m\y. 2oa|s we weA \sm E£K)kE-<SiE£N<qSPlKr]j OjBaeir l pë6 EEN fA4K 2emis in ue 1L 77x opiNieptiLiNGieNi'- "T-Ófammtn AQ^Vrr-r WfcSCHuitëNPÉ <71 J^7 71J ZIM 7e X (CM ATI y<r iS 6NIÊ)E Oib VjflJÖl tTW fcQO I U PE.<S|JrtEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2