Parma versterkt zich met verdediger Sensini Romario bepaalt het verschil met Tenerife Simpele winst De Sleutels Hill evenaart het record van Foster KIOS als eerste in eindronde LD-Cup Goedkoop volgt Murphy op Sport Bordeaux nadert PSG Wiener SC nieuw leven ingeblazen 26; DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993982 ROB ONDERWATER. C ia Parma, tegenstander van Ajax in Bi de kwartfinales van het Europe- b. se toernooi van de bekerwin naars, heeft gisteren zijn verde- |s i diging versterkt. De ploeg die in in de serie A de eerste plaats deelt p- met AC Milan contracteerde ga Nestor Sensini. 3 De Argentijnse international .l0 (27) moet voorlopig de plaats i de Belg Georges Grun, die door een knieblessure vermoedelijk vier maanden zal zijn uitgeschakeld. Sensini kwam in 1990 naar Italië en scoorde acht keer in de 115 wedstrijden, die hij in ruim drie seizoenen voor Udinese speelde. Parma betaalt Udinese bijna tien miljoen gulden voor zijn centrale verdediger. In de overeenkomst is tevens de transfer van middenvelder Pizzi van Parma naar Udinese begre pen. Bordeaux, spelend zonder Witschge, is door een overwinning van 1-0 bij Auxerre het leidende Paris SG gisteren tot op één punt genaderd. Het enige doelpunt - van middenvelder Zine- dine Zidane - viel zeventien minuten voor het einde, toen de Girondijnen al geruime tijd met tien man speelden. In het be gin van de tweede helft was verdediger Eric Guerit wegens grof spel met een rode kaart van het veld gestuurd. Paris SG maakte de fout het bijna onderaanstaande Le Ha vre niet serieus te nemen. Zelfs nadat de Georgische aanvaller Gija Goeroeli na rust naar de kleedkamer was verwezen, kwa men de Parijzenaars niet tot scoren. Met een schot tegen de paal in de allerlaatste minuten kwam David Ginola er wel dichtbij. Door dit eerste puntverlies op eigen terrein kwam Paris op 25 punten, één meer dan Bordeaux en vier meer dan Monaco en Olympique Marseille. Monaco reisde naar Cannes voor de derby van de Riviera en kwam met beide punten terug dankzij doelpunten van Franck Dumas en Youri Djorkaeff na rust. Olympique Marseille ver kocht gisteren twee spelers. De Portugese international Paulo Futre tekende een contract bij Reggiana, de Franse internatio nal Desailly bij AC Milan. Enke le weken eerder was aanvaller Boksic naar Lazio Roma ver trokken. De drie transfers leverde de Franse kampioen volgens voor zitter en eigenaar Tapie 197 miljoen francs op, 66 miljoen gulden. De club werd door de enorme schuldenlast gedwon gen zijn sterspelers te verkopen. Olympique had op korte ter mijn 60 miljoen gulden nodig om het faillissement te voorko men. „De club is gefed", zei Ta pie opgelucht. Futre kwam in juni over van Benfica. Hij tekende voor vier jaar en negen miljoen gulden bij de Franse club. Na het om koopschandaal en de uitsluiting van het Europese bekertoernooi raakte de club in grote financië le moeilijkheden. Reggiana, debutant in de Se rie A, wacht in de competitie nog altijd op de eerste overwin ning. Desailly wordt bij AC Milan de zesde buitenlander. De club heeft al Boban, Savice- vic, Van Basten, Brian Laudrup (uitgeleend door Fiorentina) en Papin op de loonlijst. Witschge Richard Witschge, middenvel der bij Girondins Bordeaux, heeft de Franse stad verlaten om een paar dagen bij te ko men in Nederland. Coach Rol- Paolo Futre verruilt Olympique Marseille voor Reggiana. land Courbis had Witschge voor de uitwedstrijd tegen Auxerre opnieuw een plaats op de bank toegezegd. De Nederlandse oud-international had wat moeite met die beslissing en vroeg daarom vrijaf om een paar dagen zijn rust in Neder land te zoeken. „Omdat ik begrip heb voor de moeilijkheden van Witschge door zijn blessure in de afgelo pen maand, heb ik hem twee dagen eerder vrijaf gegeven dan foto ep a de rest van de ploeg. Wij heb ben wel afgesproken dat hij maandagmorgen terug is om te kunnen beginnen met een serie individuele trainingen, opdat hij weer terug komt op zijn oude niveau", vertelde Courbis. Witschge kwam aan het begin van dit seizoen naar de Franse club na een seizoen in Barcelo na, waar Johan Cruijff zijn vier de buitenlander voornamelijk op de bank hield. Barcelona en Sevilla delen koppositie worden van CuijfTs dreigement dat 'de heilige koeien' van wel eer niet langer op een basis plaats kunnen rekenen. Barcelona begon tegen Tene rife, zoals zo vaak, voortvarend. Al na zes minuten scoorde Ro mario zijn elfde treffer in even zovele competitiewedstrijden. Na een half uur verdween Tene- rife-doelman Manoio na een overtreding met een rode kaart van het veld en mocht Barcelo na een strafschop nemen. Inval ler-keeper Ochotorena stopte echter de penalty van Laudrup. Negen minuten later was het via Stoichkov toch 0-2. Na de rust slaagde Barcelona er, net als zondag tegen Racing de Santander, niet in het num- merieke overwicht uit te druk ken in doelpunten. Tenerife kwam terug via Conté, waarna Romario opnieuw het verschil op twee treffers bracht. Maar toen Barcelona-speler Guardio- la ook een rode kaart kreeg en Tenerife via Felipe voor de aan sluiting zorgde, werd het toch nog spannend. Maar Barcelona gaf de winst niet meer uit han den. Scheidsrechter Martin Navar- rete moest later onder politie bescherming het uitverkochte stadion van Tenerife verlaten, omdat de woedende aanhang van de thuisclub hem verant woordelijk stelde voor de neder laag van hun favorieten. Barcelona is op de elfde speeldag van de Spaanse com petitie weer aan kop gekomen door een moeizame 2-3 overwinning op Tenerife. Omdat Sevilla uit met 1-1 gelijk speelde bij Logrones en Deportivo de la Coruna uit ver rassend met 3-1 verloor van Atletic de Bilbao, delen Bar celona en Sevilla nu de eerste plaats met zestien punten. Valencia kan vandaag op gelijke hoogte komen met beide leiders als het voor eigen publiek Real Madrid de baas blijft. Voor trai ner Guus Hiddink is het een ex tra belangrijke ontmoeting, om dat zijn aanblijven bij Valencia afhangt van een goed resultaat tegen de 'Koninklijke' uit Ma drid. Bij verlies wordt de Achter hoeker zo goed als zeker aan de kant gezet. Barcelona-trainer Johan Cruijff liet tegen Tenerife drie 'internationals' op de reserve bank plaatsnemen. Ronald Koe man was weer eens het slacht offer van de concurrentiestrijd tussen de vier 'buitenlanders' bij Barcelona. Romario, Sto ichkov en Laudrup kregen de voorkeur. Ook Julio Salinas, de topscorer van het Spaanse elf tal, moest toekijken. De Bask is dit seizoen nog geen enkele keer in de basis begonnen. Naast hem zat doelman Zubi- zarreta, die net als zondag zijn plaats had moeten afstaan aan Busquets. De 32-jarige Zubizarreta, die Romario. archieffoto anp vijf seizoenen ononderbroken het doel van de Spaanse kam pioen heeft verdedigd, lijkt het belangrijkste slachtoffer te ge- De in degradatiegevaar en geldnood verkerende Oosten rijkse voetbalclub Wiener SC is gisteren nieuw leven ingebla zen. De prikkel komt van het Duitse seksimperium Beate Uhse, dat een tweejarig spon sorcontract sloot met de hek- kesluiter uit Wenen. De groot handel in erotica betaalt voor de shirtreclame 1.1 miljoen gulden. De injectie komt als geroepen, want de voetballers van Wiener SC. dat met negen punten uit zeventien wedstrij den onderaan staat, hebben nog ruim vier ton aan achter stallig salaris te goed. Het bestuur van de Engelse eerste divisieclub West Brom- wich Albion overweegt voor de rechtbank een schadevergoe ding van een miljoen pond (circa 2,7 miljoen gulden) te verlangen van ex trainer en manager Osvaldo Ardiles. De Argentijn, die afgelopen zomer van \VBA naar Tottenham Hotspur ging. wordt beschul digd van contractbreuk. Hotspur kreeg eerder al een boete van 65.000 gulden. BrOndby n heeft de Ntaerl aanse international echukwu en de Deense inter national Nielsen verkocht aan Fenerbahce. De Turkse club betaalde 3,8 miljoen gulden voor beide spelers. s, RGC begint te gehavend aan tegenvallende derby LEIDEN JAf! DAAN VAN OOSTEN MEDEWERKER L Op papier lijkt de zaalderby uit de tweede divisie tussen De 8 Sleutels en RGC een boeiende krachtmeting. Het duel tussen 6 de Vlietbewoners, met de ex- 5 Martin Centrumspelers Patrick Heymans, Marcel van den Burg, Ron Hendrikse en Ge Tegelaar, en de Warmonders van de broers Bosma beloofde gister avond veel goeds. Toen RGC echter zwaar gehavend zonder wissel in de 3-octoberhal ver scheen kon er echter van een echte wedstrijd geen sprake meer zijn. De Sleutels won pijn lijk eenvoudig met 8-4, maar kon niet overtuigen. Een vijftal RGC-ers streden, zonder Alex Bosma, Erik van Houten en Martin van Kins, te gen een voltallig team van De Sleutels een verloren strijd. Het duurde echter tot vijf minuten voor de rust totdat de Leide- naars werkelijk afstand namen van RGC. Tot dan toe was het statische spel van De Sleutels voor de vijf Warmonders simpel bij te benen. Nadat Patrick Heymans in de tiende minuut de score had ge opend, duurde het nog een klein kwartier voordat Ge Tege laar met twee fraaie treffers de marge vergrootte: 3-0. Albert Bosma had nog in dezelfde mi nuut het antwoord klaar, waar op Marcel van den Burg uit een vrije trap de ruststand op 4-1 bracht. De tweede helft begon rond uit zwak. De Sleutels speelde ongeïnspireerd en RGC ergerde zich in de persoon van Albert Bosma en Boudy Pijnakker aan de eigen onmacht. Een treffer van Ronald Hendrikse, op aan geven van Van Kampen, bracht gelukkig weer wat leven in de brouwerij: 5-1. Even leek RGC aan te zetten voor een verrassende come back via twee snelle treffers van Albert Bosma: 5-3. Juist op het moment dat de Warmonders de aansluiting leken te vinden, ver brijzelde Hendrikse met een vernietigend schot het War- mondse verzet: 6-3. Heymans deed daar een minuut later nog een schepje bovenop: 7-3. In de slotminuten bevestigde Albert Bosma met zijn vierde treffer zijn scorendvermogen, maar kon niet voorkomen dat De Sleutels de eindstand in de laatste minuut op 8-4 bracht. Jn de eerste divisie schoot McDonald's net tekort tegen de Drechtse titelkandidaat JSB: 3-5. Het grote gevaar van JSB schuilt in de ex-international Ad Stam, en dat zal McDonald's na gis teravond nooit meer vergeten. Zonder een bijster goede wed strijd te spelen deed Stam de Leidenaars met drie treffers de das om. Doelpunten van Gert Jan de Graaf en Herman van Marwijk en fraaie reddingen van Paul Goulmy hielden Mc Donald's tot een kwartier voor het eind in de race. Nadat Stam zijn ploeg op een comfortabele 5-2 voorsprong had gezet zoch ten de Leidenaars tevergeefs de aansluiting. Herman van Mar wijk zorgde voor de 3-5 eind stand. Sleutels-speler Ge Tegelaar zorgt tegen RGC met zijn tweede treffer van de avond v een 3-0 voorsprong. foto henk bouwman Bax heeft in de Gaasbak te- Marten Bax (2x) de Voorhouters nuten voor tijd keek Bax zelfs gen Home Center weer onnodig op een riante 5-2 voorsprong tegen een 6-5 achterstand aan. een punt laten liggen. Nadat hadden gezet, kwam Home totdat Hennie Koet toch nog Mario Faber, Arthur van Orssa- Center binnen enkele minuten een punt wist te redden: 6-6. gen, Patrick Schéurwater en op gelijke hoogte: 5-5. Vijf mi- De Amerikaanse bokser Virgil Hill heeft voor de veertiende maal met succes zijn wereldtitel in het halfzwaargewicht (WBA) verdedigd. In Fargo (North Dakota) versloeg Hill zijn Mexi caanse uitdager Saul Montana. Na twee minuten en 26 secon den in de tiende ronde staakte scheidsrechter Hubert Earle de ongelijk geworden strijd op in stigatie van Montana's coach. Met zijn overwinning even aarde Hill het record van de Amerikaanse sheriff Bob Foster die in de jaren zestig en zeven tig als wereldkampioen in het halfzwaargewicht veertien zijn titel met succes verdedigde. Na afloop keken Hill en zijn manager Bill Sorensen alleen vooruit. Het tweetal verwacht een overladen en lucratief pro gramma in 1994. Het is onder meer de bedoeling naar Europa te komen. Als mogelijke tegen stander werd direct de nog on geslagen Nederlander Eddie Smulders, derde op de lijst van uitdagers bij de WBA en Euro pees titelhouder, genoemd. An dere kandidaten zijn de hoog- genoteerde Fransen Fabrice Tiozzo en Eric Nicoletta, de ko mende EK-tegenstander van Smulders. Hill behaalde in Fargo zijn 37ste overwinning in 38 partij en. Hij verliet slechts één keer als verliezer de ring. Dat was in 1991 in Las Vegas na een ge vecht met zijn landgenoot Tho mas Hearns. Hill was tot het Montana vonden dat hun bok- scr genoeg had geineasseerd. superieur. Bij het afbreken van de partij hadden de scheids rechter en de twee juryleden op hun scorekaarten allen een voorsprong van 90-81 voor de titelhouder. Hill zei ook een overstap naar het zwaargewicht te overwegen voor een duel met Evander Holyfield, die afgelopen vrijdag in Las Vegas Riddick Bowe ont troonde als wereldkampioen in het zwaargewicht (versie WBA en IBF). SASSENHEIM MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER KIOS heeft zich als eerste ge kwalificeerd voor de eindronde van de LD-Cup. De overgangs- klasser uit Nieuw Vennep zege vierde over KZ Leiden (11-3) en Crescendo (8-5) en speelde ge lijk tegen TOP (9-9), voldoende om op doelsaldo eerste te wor den. TOP mag nog hopen als beste tweede de halve finales te bereiken. De strijd in groep B spitste zich zoals verwacht toe tussen KIOS en TOP. Zij hadden voor hun tweekamp allebei vier punten verzameld tegen Crescendo en KZ Leiden. Het achttal uit Nieuw Vennep had daarbij wel een beter doelsaldo opgebouwd (11 om 9). Coach Rob Kool, die samen met Peter Kuipers (Pernix) de technische staf vormt, kon door de absentie van Marjolein van Dam, Ramond van der Bos en Gabi Kool (geblesseerd) niet de sterkste ploeg opstellen. Bij TOP is Aad Wiegerink gestopt, maar daar staat tegenover dat Anne van der Zaag weer beschikbaar is voor de selectie. De routinier stuurde in de be slissende wedstrijd zijn jonge vakgenoten voorbeeldig en toonde zich vanaf de stip een koele afmaker (2-1 en 4-3). KIOS kwam pas na veertien mi nuten voor het eerst aan de lei ding dankzij Patrick Blauw en Astrid Donk (5-7), maar Ron van der Willik en Steven Baart herstelden al gauw weer het evenwicht (7-7). Na 7-8 (Anita van der Velde) brachten Benjamin van Tol en Ron van der Willik TOP nog eenmaal aan de leiding (9-8). In de spannende slotfase maakte Feiko Abma echter 9-9, waar door KIOS voor het eerst in zijn geschiedenis de eindronde van de LD-Cup haalde. In de strijd om de derde plaats won KZ Leiden met 8-3 van Crescendo. Dat was de eni ge goede prestatie van de twee- deldasser op de hele avond. Het achttal van Herman Godefroy scoorde tegen KIOS pas na 8-0 in de laatste zeven minuten via Sandra Verhorik (2) en Annelies van der Blom (8-3). Ook tegen TOP was het ver schil, mede door zes treffers van Gerco Langelaan, wel erg duide lijk: 13-5. Crescendo had zich tegen de favorieten heel wat be ter geweerd. De enige derde klasser van het kwartet verloor slechts met 7-8 van TOP, nadat het na 2-2 door Edwin van der Kraan en Wijnand Alberts even 4-2 was geweest. egen KIOS nam Crescendo na 2-0 door Gert Jan Hensing (2). Saskia Baak, Arno Kooloos en Wijnand Alberts zelfs brutaal met 2-5 de leiding om met 8-5 eervol te verliezen. In de laatste wedstrijd tegen KZ Leiden was de pijp echter leeg. De hekke- sluiter maakte wel de mooiste goal van de avond via Wijnand Alberts, die met één hand een doorloopbal afmaakte, terwijl hij al voorbij de paal was ge sneld. Vanavond wordt het toernooi om de LD-Cup voortgezet met poule C, waarin De Algemene, De Danaïden, Fides Pacta en het LKF-team uitkomen. De eerste wedstrijd begint om 19.00 uur en de toegang tot de hal is gratis. Bert Goedkoop heeft een drieja rig kontrakt getekend als bonds coach van de nationale vrou- wenvolleybalploeg. Hij is de op volger van Peter Murphy die na het EK in Bmo na elf jaar af scheid nam. „Er zijn nog wat haken en ogen", aldus Goedkoop. „Ik eis een optimaal programma in 1994. Aan die voorwaarde moet de bond voldoen. Ik ga ervan uit dat dat ook gebeurt. In het afge lopen jaar stak het trainingspro gramma prima in elkaar, maar de omstandigheden waren be droevend. Daar wil ik ook ver betering in." Goedkoop werd in 1992 on bezoldigd assistent-trainer on der Murphy. Hij hielp Murphy bij de voorbereiding van de vrouwenploeg op het Olym pisch toernooi van Barcelona, waar de ploeg zesde werd. Dit jaar bekleedde hij dezelfde functie. Na het teleurstellende EK, zevende plaats, zegden de speelsters het vertrouwen op in Murphy. De coach uit Uden stond aan de basis van de opmars van de vrouwenploeg. Op het EK van 1985 werd de ploeg in eigen land derde, in '91 in Rome tweede. Hij won het B-WK in Spanie en bracht de ploeg naar de Olympische Spelen. In Bmo werkte zijn aanpak niet. De speelsters verweten hem een gebrek aan bevlogenheid. Voor Murphy betekende die uitspraak het einde van de sa menwerking. Nog voor het WK- kwalificatietoernooi in het Hon gaarse Szolnok nam hij ontslag, hoewel hij vier weken eerder met de bond de onderhandelin gen had geopend over een ver- lenging van zijn contract tot en met de Olympische Spelen van 1996 m Atlanta. Dat contract werd woensdag in Woerden ondertekend door Goedkoop, onder wiens leiding de ploeg zich in Szolnok voor hel WK In Brazilië, oktober 1994, plaatste. Goedkoop was met zijn com- paan Marco Brouwers verant woordelijk voor de komst van coach Arie Selinger naar Neder land en'de internationale door braak van het nationale heren team. De hoogtepunten in het sei zoen worden gevormd door de World Grand Prix in Azië. de Goodwill Games in Rusland en het WK in Brazilië. Een jaar later staat het EK in Nederland op het programma. Tijdens dat toernooi kan de ploeg zich kwa lificeren voor het Olympisch Goedkoop had op 8 novem ber naar Bangkok willen ver trekken voor een wereldreis op de fiets. Die reis gaat nog steeds door maar wordt ingekort. „Het wordt een maand of vijf, zes." Goedkoop hoopt dat Murphy in de tpekomst een adviserende rol zal willen vervullen. „Die man heeft zoveel ervaring met vrouwenvolleybal dat we daar van gebruik moeten maken. Voor mij is hij absoluut niet buiten beeld." Linda Dannijs van TOP onderneemt een schotpoging, gadegeslagen door ploeggenoot Anne van der Zaag. Amo Kooloos (13), Peter (2) en Saskia Baak (10) van Crescendo wachten eveneens de uitkomst gespannen af. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27