Ajax en Heerenveen feesten er op los Excelsior laat Feyenoord ontsnappen ADO Den Haag verrast Eagles Eerste nederlaag voor Noorwegen Lendl slaat racket kapot Sport 1DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 b onderwater c Een succesnummer blijkt te kopiëren. Ajax-Heerenveen, de bekerfinale, was eind vorig seizoen een onovertroffen voetbalfeest. De twee clubs hadden de blauwdrukken be waard. De heropvoering van de cupfinal, in de derde ron de van de KNVB-beker dit keer, kon qua sfeer nooit con curreren met het decor destijds in de Kuip. Met het aan tal doelpunten wel. De teller stopte in Rotterdam bij 6-2. i Gisteravond in het Olympisch Stadion werd zelfs die on gekende score nog dik verbeterd: 8-3. amsterdam gpd-verslaggever Er zijn van die wedstrijden die schijnbaar zonder aanwijsbare oorzaak op drift raken. Die met spelers en toeschouwers op de -loop gaan, waar geen trainer nog vat op de ontwikkelingen heeft. Ajax-Heerenveen lijkt zo'n raadselachtig verschijnsel. Het verloop van de wedstrijd le verde ook gisteravond de ver klaring. Net als in de bekerfinale kon het doelpuntenfeest pas echt beginnen toen de wedstrijd 'gespeeld'was. ,,In de rust", blikte trainer Foppe de Haan terug, ,,heb ik besloten er een happening van te maken. We gingen toen èèn op èèn spelen achter." In Am sterdam zakte de concentratie bij Ajax na zo veel leuke dingen zo ver weg, dat Heerenveen met drie doelpunten naar huis mocht. Iedereen was weer te vreden. Zelfs de duizenden kleumende Friese supporters. Alles kon weer. Net als vorig seizoen. Dan Petersen, Ajax' brekebeen, kon een paar secon den na zijn entree al scoren. Stefan Pettersson mocht zijn vierde treffer in drie wedstrijden laten aanstrepen, de gebroeders De Boer hielden elkaar zelfs met het aantal doelpunten in even- Weer rugblessure Allien Amsterdam» Rob Alflen heeft opnieuw last van zijn rug gekregen. De middenvelder van Ajax moest gisteravond in de 81 -ste mi nuut noodgedwongen het veld verlaten. Alflen werd eind vorig seizoen aan een hernia geopereerd. Nader onderzoek zal moe ten uitwijzen of de rugblessure iets met de oude hernia te ma ken heeft. Alflen was na afloop van het bekertreffen 'een beetje in paniek', zoals technisch directeur Louis van Gaal zei. ,,Hij zag het even niet meer zitten. Er valt op dit moment echter weinig over te zeggen. De komende dagen zullen duidelijkheid moeten bren gen." Blankenstein fluit Supercup zeist» John Blankenstein is aangewezen als arbiter in het duel om de Supercup. De wedstrijd tussen AC Milan en Parma, te genstander van Ajax in de kwartfinales van de Europese beker voor bekerwinnaars, wordt op 2 februari gespeeld in Milaan. De Supercup is het duel tussen de winnaars van de Europese be ker voor landskampioenen en bekerwinnaars. AC Milan verloor vorig seizoen de finale met 1-0 van Olympique Marseille, maar werd na de schorsing van de Franse club als vervanger aangewe zen. Parma won de beker voor bekerwinnaars door de zege (3-1) op FC Antwerp. Blankenstein komt Europees eerder in actie. Hij arbitreert het duel tussen Spartak Moskou en Galatasaray in de tweede ronde van de Champions League op 8 december. Op dezelfde avond komt Mario van der Ende in actie in Salzburg. Hij fluit de return tussen Austria Salzburg en Sporting Lissabon. België verliest oefenduel knokke Het Belgische nationale elftal heeft gisteren in Knokke de oefenwedstrijd tegen Jong België met 1-2 verloren. België speelt op 17 november in Brussel de beslissende kwalificatie wedstrijd tegen Tsjechië en Slowakije. Voor de nationale selectie scoorde Czerniatynski (KV Mechelen), Crasson (Anderlecht) uit een strafschop en Jacquemart (Charle roi) maakten de doelpunten voor de beloften. Coach Pol van Himst heeft Eric van M'eir (Charleroi), die tijdens de oefenwed strijd geblesseerd raakte, in de kerngroep vervangen door Frank Dauwe (AA Gent). Spelbos wil eigen spelers straffen breda Trainer Ronald Spelbos van NAC wil optreden tegen zijn eigen spelers die zich misdragen in het veld. Hij verklaarde dat na de bekeroverwinning op WV (3-2)waar twee voetballers van de Bredase club uit het veld werden gestuurd. NAC is dit seizoen koploper in het klassement van de rode kaarten. Gisteren werden Sas en Brood weggestuurd, eerder overkwam dat Van Hooijdonk en Lokhoff. „Dit slaat nergens op", zei Spel bos. „Het kan zo niet langer. Ze moeten zich leren beheersen. Dat hoort bij professionele sport, zoals wij die willen bedrijven." Portugal scoort te weinig wicht. Zoals het een eeneiige tweeling betaamt. Het kon zelfs gebeuren dat ondanks acht Am sterdamse doelpunten een spe ler van de tegenpartij topscorer van de avond werd. Tony Alber- da maakte ze alle drje voor Heerenveen. Karikatuur Ajax en Heerenveen gunden el kaar de mooiste kansen en het leukste voetbal. Dat had met uitgekiende tactische vondsten en slim bedachte opdrachten al lang niets meer te maken. De vaste waarden waren al lang en breed overboord gegooid, de spelers deden maar wat. Wat wel zo aardig was. De strijd was na precies 42 minuten gestreden. Ajax had op dat moment een gat van twee goals (3-1) geslagen. Heeren veen was - net als in de bekerfi nale - in de eerste helft scherp en goed. Trainer Foppe de Haan had mede door blessures (Schaap en Oosterveer) een aanvaller minder op zijn schoolbord getekend. Heeren veen leunde nu wat al te na drukkelijk op de verdediging. De counters waren echter snel en secuur. De voorsprong voor Ajax (openingstreffer van Pet tersson) werd door de kleine Fries Alberda pijlsnel wegge poetst. Een schitterende vrije trap van Frank de Boer (De Haan: 'Daar kun je alleen je pet maar voor afnemen') en num mer drie van Ronald de Boer braken het verzet van Heeren- Mooiste voetbal De tweede helft bracht het mooiste voetbal en de leukste doelpunten. Een overstapje van Ronald de Boer en het binnen- tikkertje van Pettersson (4-1), het lobje van John van den Brom (5-1), de combinatie tus sen weer Ronald de Boer en Finidi George (6-1) en de wissel van Dan Petersen. De Deen liep naar zijn plaats in de aanval, draafde direct door en scoorde een paar tellen na zijn binnen komst (7-1). Heerenveen mocht een paar troostprijsjes pakken. Alberda schoot twee keer raak (7-3). Maar Ajax wilde in eigen huis het laatste woord. Finidi George ging zelfs bij de achtste treffer volledig uit zijn dak. Elf doelpunten. Maar was Ajax-Heerenveen nu wel echt leuk? Foppe de Haan: „Ik denk dat de mensen genoten heb ben." En collega Louis van Gaal: „Ze hebben een leuke wedstrijd gezien." Een leuke wédstrijd wa: geen moment. Een aardige hap pening wel. Maar één Aj: Heerenveen per jaar is wel vol doende. De voetbalsport en h> trainersgilde zou z'n geloo waardigheid kunnen verliezen. Noorwegen, al zeker van zijn plaats in de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, heeft giste ren in zijn laatste kwalificatie wedstrijd zijn eerste nederlaag geleden. In Istanbul won Tur- laje met 2-1. Het Turkse elftal, na het ver trek van Sepp Piontek in han den van Fatih Terim, scoorde al na vijf minuten door Ertugrul Saglam. De aanvallende mid denvelder van Samsunspor bracht ook de tweede treffer op zijn naam na een doelworste- ling. Bohinen bracht de Noren onmiddellijk na de hervatting dichterbij. De tweede helft heeft Turkije voornamelijk verdedigd om zijn tweede overwinning in de groep met ook Nederland vast te houden. Het lukte niet in het minst door het goede werk van doelman Hayrettin. Portugal Het Portugese elftal maakte in Lissabon één doelpunt te wei nig tegen Estland. Het werd 3-0 voor de Portugezen, waardoor ze weliswaar in punten en doel saldo gelijk kwamen met de Ita lianen, plus veertien, maar ach terbleven omdat het Italiaanse saldo (21-7) voordeliger is dan dat van Portugal: 18-4. Door deze ontwikkelingen heeft Italië op 17 november in de thuiswedstrijd tegen Por tugal voldoende aan een gelijk spel om zich voor de eindronde te kwalificeren. Portugal moet winnen omdat Zwitserland slechts één punt achterstand heeft en Estland ontvangt. Bo vendien is het doelsaldo van de Zwitsers een fractie minder, plus dertien. In Lissabon waren 110.000 toe schouwers getuige van het een zijdige duel tegen Estland. Por tugal opende sterk. In de twee de minuut maakte Futre 1 -0 en een half uur later was het 2-0 door Oceano die een strafschop benutte. Daarna stokte het rit me. De derde treffer viel pas vier minuten voor het einde en kwam op naam van Rui Aguas. Finland In Tel Aviv speelde Israel zijn slechtste wedstrijd uit het kwali ficatietoernooi. Finland zette Is rael definitief op de laatste plaats in groep 6 door met 3-1 te winnen. De Finnen met Jari Litmanen scoorden door Hyry- lainen (2) en Hjelm, Hazari maakte in de laatste minuut de tegentreffer. In Wenen sloot Zweden de kwalificatiereeks af met de 1-1 tegen Oostenrijk. Zweden werd door het gelijke spel winnaar van groep 6. De Zweden waren al zeker van een plaats in dc eindronde. In Wenen gaf Mild de Zweedse ploeg in de 67e mi nuut de leiding, een minuut la ter maakte Herzog van Werder Bremen voor Oostenrijk gelijk. Noordwij kers Marbus en Van Utrecht zijn dragende spelers geworden Excelsior had in het bekerduel met Feyenoord niets te verlie zen. Het verwachtingspatroon was laag, dus kon de teleurstel ling nooit groot worden. Maar na anderhalf uur wedstrijd en dertig minuten verlenging droop de ontgoocheling van de gezichten af bij de spelers uit Kralingen. Excelsior had de ar rogant en laconiek spelende landskampioen laten ontsnap pen: 2-3. Bram Marbus en Leonard van Utrecht baalden nog zichtbaar na in de catacomben van De Kuip, waar de thuiswedstrijd van de eerste-divisionist werd gespdeld op last van de politie. De Noordwijkers beseften dat ze de grootste verrassing uit de derde ronde van de KNVB-be- ker uit handen hadden laten glippen. „We hadden het ge woon af moeten maken voor de verlenging," zei de 21-jarige Marbus, die bij Excelsior excel leerde op het middenveld. „De mooiste kansen hebben we om zeep geholpen. Toen het na ne gentig minuten 1-1 stond voel de ik het al een beetje: we sco ren nu niet meer." Scoren deed de 'thuisploeg' nog wel in de extra tijd, maar dat was in de laatste minuut van de verlenging toen Feye noord al was uitgelopen naar 3- 1. Dè Japanner Takafumi Ogura schoot de bal van dichtbij via de paal achter Ed de Goey. Het voorkwam de uitschakeling van de dappere semi-profs niet. Want eerder al hadden Henk Fraser en Peter Bosz voor een ruime marge gezorgd. Bij de goal van Fraser was Marbus betrokken. „Ik kwam een metertje te kort toen hij Gaston Taument is zijn tegenstrever Sjoerd Conrad te snel af. Maar Feyenoord had wel de handen vol aan Excelsior. werd aangespeeld. Dat kan ge beuren, al was ik er op dat mo ment goed ziek van." Maagpijn Over ziek gesproken. In de eer ste helft kreeg Marbus hevige maagpijn. Met behulp van ta bletjes zou hij de 120 minuten volmaken, maar na de wedstrijd voelde hij zich allerminst lekker. „Ik geloof dat er nu alles uit komt." Het was hem niet aan te zien dat hij gebukt ging onder maag klachten. Marbus speelde erg sterk in de rol van aanvallende middenvelder die hem veel be ter ligt dan de positie van diepste spits die hij vorig sei zoen bezette. „Ik krijg nu de ballen in de voeten en dan ben ik toch op mijn best. Het sei zoen begon ongelukkig. Op va kantie hoorde ik dat Mario Been was aangetrokken en dat bete kende weer meer concurrentie. Zelf brak ik mijn grote teen en dat hield me uit de basis. Nu is Been geblesseerd en hoewel hij alweer bijna fit is, geloof ik dat ik mijn plaats heb verdiend op het middenveld." Bram Marbus oogt niet ele gant en snel, maar dat is uiterlij ke schijn. Hij heeft vanuit de tweede lijn een heerlijke demar rage in de benen. Meer dan eens demonstreerde hij in De Kuip zijn techniek en versnel ling. Bij een van moest Fraser hem ten koste van een gele kaart weerhouden van een doortocht richting goal. Nadat Gaston Taument al na vijf minuten 0-1 had gescoord kreeg het team van Cor Pol (die in 1980 als speler van Excelsior met 0-4 won bij Feyenoord in een competitieduel) dotten van kansen op de gelijkmaker. Mar bus had voor rust de mooiste kans, maar na een knappe solo zat er te weinig venijn in zijn schuiver. Van Utrecht kapte zich vlak voor rust vrij voor doel, maar zijn schot miste rich ting. De 24-jarige middenvelder was bedrijvig en bewees dat hij een maandenlange vormcrisis heeft afgesloten. Hij was met Marbus een van de dragende spelers bij Excelsior. „Ik heb lekker gespeeld, al is het tegen Feyenoord in De Kuip altijd lek-, ker. Ze laten je meer voetbal len," aldus Van Utrecht, die net als Marbus in de ochtenduren nog een baantje vervult bij een verzekeringsconcern in Noord- wijk. Na de pauze kreeg Excel sior bij counters de ene na de andere mogelijkheid op een presenteerblaadje. Maar Ogura, opnieuw Marbus en Andre' van de Heuvel konden het niet af maken. De vergelijking met Wil lem II, dat een maand geleden Feyenoord weigerde te vermor zelen, drong zich op. Toch kwam de underdog op 1 -1 door een goal van Peter van de Berg. In de 90ste minuut had Gilbert Taument (de oudere broer van Gaston) alsnog de verlenging kunnen voorkomen, maar zijn poeier verdween in het zijnet. Toen voelde Marbus al nattig heid. Het eerste optreden van de complete eredivisie in het toer nooi om de KNVB-beker kan bezwaarlijk een succes ge noemd worden. In de derde ronde verdwenen zeven clubs uit de hoogste klasse. WV en Heerenveen tegen ploegen van gelijk niveau, in de uitwedstrij den bij respectievelijk NAC en Ajax. Volendam, Go Ahead Eagles, Utrecht, Roda JC en Vitesse ver loren van clubs uit de eerste di visie. Telstar, ADO Den Haag, Den Bosch, Helmond Sport en De Graafschap zullen zondag meeloten voor de vierde ronde. De eerste divisie zal rhet acht clubs vertegenwoordigd zijn bij de laatste zestien. Ook AZ en NEC wonnen en daarbij komt nog de winnaar uit het afgelaste duel Dordrecht '90 - Emmen. Doordat de herhaling van de finale van vorig jaar tussen Aiax en Heerenveen meer dan 20.000 toeschouwers trok, was er het voor bekerwedstrijden re delijke kijkersgemiddelde van bijna 4500. Ver boven het ge middelde was het aantal rode kaarten, acht in dertien wed strijden. NAC raakte in de normale speeltijd zelfs twee man kwijt, de verdedigers Brood en Sas. VW kwam tegen negen man in de laatste minuut op 2-2, maar verloor in de slotminuut van de verlengingen met 2-3. Van Hooijdonk maakte het door de Bredanaars bejubelde doelpunt. Volendam speelde na het wegsturen van doelpuntenma ker Vukov een half uur met een man minder tegen Telstar, dat in één minuut twee keer doel trof door Oostrom en De Zeeuw. Utrecht verspeelde zijn elfde man, Oosterhuis, al na een half uur. Den Bosch stond na een uur al op een veilige voor sprong van 3-1. In de laatste mi nuut gaf Smolarek het Utrecht se verlies een iets aantrekkelij ker beeld, 2-3. Vitesse verloor de beladen derby tegen De Graafschap. De Doetinchemse invaller Yucedag tekende voor de twee treffers van De Graafschap, Bos' tegen treffer kon het verlies van de topper uit de eredivisie niet meer goedmaken. Roda JC ging ook onderuit bij een modale ploeg uit de eerste divisie. Hel mond Sport, dat nagenoeg de hele tweede helft met tien man speelde (Kreekels werd wegge stuurd), won de strijd in de eer ste minuut van de verlenging. Het doelpunt was van Schip pers, Roda JC raakte in het extra halve uur ook een speler met rood kwijt, Senden. ADO Den Haag ADO Den Haag had tegen Go Ahead Eagles binnen twintig minuten op 0-3 kunnen staan. Het bleef tijdelijk bij 0-1, in de zevende minuut door een kop bal van Van Eijkeren. Leidenaar Hennie de Romijn faalde daar na op de doellijn. Tebbenhoff werd bij een synchroon-sliding met Ensink door scheidsrechter Schaap afgefloten. Eagles kon de goede vorm, negen punten uit vijf wedstrijden, geen mo ment bevestigen. De timide houding werd pas na de rust afgezworen. Na ne gen minuten in de tweede helft gaf de 0-2 door De Romijn het sein voor de aanval. Kammeron draaide en schoot in plaats van weer te kaatsen (1-2). Den Haag profiteerde vervolgens opnieuw van de ryimte achter de Deven ter verdediging waar de ge schorsten Bosvelt en Van Blerk ontbraken. Van Eijkeren bleef bij de 1-3 op de been, doelman Ensink glibberde over het door natte veld. De 2-3 door Rorije bracht de spanning terug. In de slotfase gaf Zwinkels echter geen krimp meer. De achttien-jarige doelman ver vangt Stam (hersenschudding). De interesse voor oud-interna tional Hiele is inmiddels ver flauwd. „Zwinkels heeft karakter in z'n donder, hij heeft zich niet door alle publiciteit rond Hiele laten afleiden", complimenteer de De Ruiter. De Haagse coach was minder lovend over Schaap. „Wij hebben tegen twaalf man gespeeld", overdreef hij. Den Haag eindigde met tien man, Gentile kreeg acht minu ten voor tijd zijn tweede gele kaart. antwerpen/moskou Voor de elfde keer in dit seizoen nam Ivan Lendl in de eerste ronde afscheid van een tennistoer nooi. De 33-jarige Amerikaan verloor gisteren in Antwerpen roemloos van de Nieuwzeelander Steven, 3-6 6-1 1-6. Het was zijn laatste partij in dit jaar. En een van zijn slechtste. Hij maakte zich zo kwaad over zijn spel dat hij in de derde set moedwillig zijn racket kapot trapte. Lendl, achtste geplaatst, won het ECC-toernooi vijf keer in de tijd dat het nog een exhibitie was. Dit jaar won hij twee toernooien, in München en Tokio. Met Lendl verdween ook Petr Korda, zesde op de lijst. De Tsjech ging in twee sets ten onder te gen Magnus Larsson, 4-6 6-7. In de tiebreak maakte hij de achterstand van 2-5 ongedaan maar verloor alsnog op eigen opslag, 5-7. Ivanisevic sloeg 15 aces tegen Reneberg, 6-4 6-4. De als vijfde geplaatste Kroaat die zondag het toernooi in Bercy op zijn naam schreef en naar de negende plaats steeg op de wereldrang lijst, moet in Antwerpen de finale halen om ze ker te zijn van deelneming aan de Masters in Frankfurt. In de tweede ronde speelt hij tegen de Belg Van Herck, 246ste van de wereld. In Moskou maakte Björn Borg bekend dat hij zijn laatste partij in het ATP-circuit had ge speeld. Hij verloor in drie sets van Aleksandr Volkov, 6-4 3-6 6-7. Borg verspeelde in de derde set op 6-5 en 40-30 een matchpunt. „Dit was mijn beste wedstrijd sinds mijn rentree in de ATP", zei de 37-jarige Zweed. „Fysiek heb ik geen problemen, mentaal is het bijzonder moeilijk mij voor een wedstrijd op te laden", aldus de Zweed, die van 1976 tot '80 Wimbledon vijf keer won. Borg is niet verloren voor het tennis. Hij verruilt de ATP-tour voor het veteranencircuit van Connors c.s.. Muster Ruim vier jaar na het auto-ongejuk, dat bijna een einde maakte aan zijn tenniscarrière, heeft een Amerikaanse jury Thomas Muster een scha devergoeding toegekend van 2,5 miljoen dollar (4,5 miljoen gulden). De 26-jarige Oostenrijkse tennisser had 20 miljoen dollar (36 miljoen gul den) geëist. In maart 1989 raakte Muster van het ene op het andere moment (tijdelijk) invalide. Hij werd geschept door de official car, waarin hij had meegereden. Terwijl de Oostenrijker bezig was zijn bagage uit de kofferruimte te pakken, werd de wagen frontaal aangereden. De veroorzaker van het ongeluk zat dronken achter het stuur. Muster kwam onder de auto terecht en scheur de zijn kniebanden. Stefan Pettersson opent het schuttersfestijn van Ajax. Doelman Carlo l'Ami moet hierna nog zeven keer capituleren. Tom Sier ligt er bij en kijkt er naar. foto anp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25