Rechter veegt Inspectiedienst mantel uit Leiden houdt vast aan academisch ritueel Meestal gaat het niet om één enkel trauma Chirurgen onderschatten gevaar van besmet bloed Randstad Remmen vrachtwagens werken vaak niet goed DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 Lezing over ontwikkelingslanden leiden De Amerikaan Milton Esman is tot half november gast hoogleraar aan de Leidse universiteit op het gebied van be stuurskunde en ontwikkelingslanden. Esman spreekt vrijdag middag 12 november op een studiemiddag over het bestuur van ontwikkelingslanden. Esman is in Leiden op uitnodiging van het Centrum voor Niet-Westerse Studies en werkt nu op het Van Vollenhoven Instituut voor Recht en Bestuur in Niet-Westerse Landen. De studiemiddag wordt gehouden in het Academiege bouw, Rapenburg 73, vanaf 14.00 uur. 'De beste stellingen komen van IKEA Prijs voor beste studie naar mensenrechten monica wesseling vervolg v Bijna tien procent van de vrachtwagens is technisch niet in orde. In de meeste gevallen functioneren de remmen niet goed. Dat bleek gisteren tijdens de milieucontrole-actie 'Milieu onderweg'. De wagens werden niet alleen op inhoud, maar ook op technische staat gecontro leerd. Eén wagen werd direct van de weg gehaald: de oplegger had geen remmen en het ge vaarte was een gevaar op de weg. Éen chauffeur reed met een vervalst diploma: hiernaar wordt nog nader onderzoek ge daan. Noord- en Zuid-Holland en Utrecht stonden gisteren in het teken van een grote interprovin ciale milieucontrole. De milieu actie was in deze provincie ge concentreerd in Hendrik-Ido- Ambacht en Reeuwijk. Motor agenten haalden daar 40 vracht wagens van de weg. Ook op an dere plaatsen werden vrachtwa gens van de weg gehaald en ge controleerd. Het is de eerste keer dat de politie zo grootscheeps contro leert op afvaltransporten. Chauffeurs moeten papieren en vergunningen bij zich hebben als zij buiten de eigen provincie rijden. Omdat de Verordening Be- drijfsafvalstoffen (VBA) nieuw is, werd bij overtredingen een gele kaart uitgedeeld. De kaar ten zijn eenmalig. ,,De volgende keer dat er gecontroleerd wordt, betekent het ontbreken van pa pieren onvermijdelijk een pro ces-verbaal", aldus J. Stoute van het milieubureau van de politie regio Hóllands Midden. De politie van Hollands Mid den is uiterst tevreden over de actie. ,,Het liep gesmeerd. Af gaand op het aantal gele kaar ten was de actie zeker niet over bodig." In Noord-Holland werd in de loop van de dag tegen drie ver voerders proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de milieuwetgeving. In één ge val gaat het om een bedrijf dat na herhaalde waarschuwingen opnieuw de vergunning-eisen aan zijn laars lapte. Daarnaast werden nog zeven processen-verbaal gegeven. Het betrof onder meer een transport van meststoffen dat niet aan de regels voldeed en het vervoer van gevaarlijke stoffen waarbij de hand werd gelicht met veilig heidsvoorschriften. Transport Logistiek Nederland - de over koepelende organisatie voor wegvervoerders - vraagt begrip voor de transporteurs. „De Ver ordening Bedrijfsafvalstoffen, die strengere regels behelst, geldt pas sinds begin dit jaar. Simpel toepasbaar zijn die re gels niet. Daar klagen veel transporteurs over", aldus woordvoerster Brands. Zij ver wijt de overheid onvoldoende voorlichting te geven Op keurige velletjes papier die los in de boeken liggen staat het volgende: 'De ontzuiling is pas een feit als er een Prins Carna val in alle dorpen en steden van Nederland wordt gekozen'; 'De minste last van tegenwind heeft hij die flink doorloopt'; 'De darm is het op een na slimste orgaan'; 'De beste stellingen ko men van IKEA'. Ze zijn interessant, grappig, leuk, flauw of een open deur, maar in elk geval tot nadenken stemmend, deze stellingen. Het zijn beweringen van Leidse we tenschappers die na jaren noes te arbeid op een proefschrift hopen te promoveren tot 'doc tor'. De stellingen zijn in Leiden verplicht: ze zijn op een apart inleg-vel gevoegd bij het proef schrift, helemaal volgens de academische traditie van 's lands oudste Rijksuniversiteit. Die stellige uitspraken zijn voor leken maar ook voor kenners vaak het eerste - en het enige - dat wordt gelezen in het weten schappelijke boekwerk van een kersverse'doctor'. Toch staan de stellingen ter discussie, bijvoorbeeld aan de Universiteit Twente. Het niveau zou onder de maat zijn. Onder zoekers zouden er gewoon te weinig tijd voor hebben: want een fatsoenlijke stelling kost al gauw zes maanden denktijd, en die tijd hebben de meesten niet, suggereren sommigen. Afschaf fen dan maar, net zoals de uni versiteiten van Nijmegen, Til burg, Utrecht en Amsterdam hun stelling-verplichting al ja ren eerder schrapten. De stelling is niet alleen een academisch ritueel maar zij heeft ook een duidelijke functie, zo vindt rector magnificus prof. dr. L. Leertouwer. „Een stelling heeft als doel: het aanscherpen van de conclusies in het proef schrift. Het dwingt de promo vendus tot een glasheldere for mulering en dat kan steun bie- JS'SS v. K< \W vV\x- 4 Si\\ "Ss. den bij de verdediging van het proefschrift." In Leiden zijn promovendi verplicht minimaal zes stellin gen te maken: het hoort bij de academische traditie die Leiden als oudste universiteit hoog heeft te houden. Vier van die uitspraken gaan over het onder zoek zelf en twee mogen betrek king hebben op heel andere dingen: daarin is de weten schapper volkomen vrij. Leer touwer: „Het komt ook voor dat promovendi 25 stellingen ma ken, maar de begeleiders van het onderzoek - de promotoren - zijn daarin vaak enigszins te rughoudend. De stellingen kun nen ter sprake komen bij de verdediging van het proef schrift: tijdens de promotie plechtigheid." Een stelling heeft behalve een grappige ook een serieuze kant, vindt Leertouwer. „We leiden academici op en geen vakidio ten: je moet ook in staat zijn een verdedigbare en verstandi ge mening op te stellen over een onderwerp dat buiten je ei gen vakgebied ligt. Daar heb je voor geleerd. 'God bestaat niet' is bijvoorbeeld een slechte stel ling: dat kun je immers niet we tenschappelijk vaststellen. Zelf had ik bij mijn proefschrift des tijds de volgende uitspraak op- Volgens rector magnificus prof. dr. L. Leertouwer zijn de stellingen bij een proefschrift behalve 'leuk om te lezen' ook functioneel. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN genomen: „De EO vormt een gevaar voor de geestelijke volks gezondheid": die stelling kon ik wel verdedigen toen ik er tij dens mijn promotie op werd aangevallen." In Leiden blijft de traditie van stellingen voorlopig bestaan als het aan de rector, magnificus ligt. „Leiden hecht zeer aan zijn tradities: 's lands oudste univer siteit moet die ook handhaven." Voor de beste studie naar de oorzaken van schendingen van de mensenrechten krijgt de Amerikaanse hoogleraar Robert Melson vrijdag 10 december aan de Leidse universiteit de PIOOM Award. De Stichting Programma Interdisciplinair Onderzoek naar de Oorzaken Mensenrechtschendingen (PIOOM) reikt deze prijs om het jaar uit op Mensenrechtendag. Melson ontvangt de prijs voor zijn boek: 'Revolutions and ge nocide; on the origins of the Ar menian genocide and the holo caust'. Prof. dr. A. Dorresteijn en oud-ministers M. Gardeniers spreken vanaf 18.30 uur in het Academiegebouw. Prof. dr. A. Kobben houdt een lezing met als titel 'Wat is het menselijk le ven waard?' (uit het Engels ver taald). Plaats: Academiege bouw, Rapenburg 73 in Leiden. Symposium voor afgestudeerden De Leidse Rijksuniversiteit wil haar band met afgestudeerden, de zogeheten 'alumni', verster ken. Daartoe houdt ze dinsdag 16 november een symposium. Alumni worden steeds belang rijker, zo stelt de universiteit: hun netwerken en hun maat schappelijke ervaring kunnen het onderwijs en onderzoek on dersteunen. Daarnaast kunnen afgestudeerden bemiddelen bij het verkrijgen van onderzoeks opdrachten, fondsenwerving en kunnen ze zelf deelnemen aan adviescommissies. Het symposium begint om 10.30 en duurt tot het eind van de middag. Plaats: Academiege bouw, Rapenburg 73 in Leiden. AID stapt zonder huiszoekingsbevel bij Stolwijkse boer binnen Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Beverwijk Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST De in Alphen gevestigde Afdeling West van de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw is gisteren flink de mantel uitgeveegd over een huis zoeking bij een boer in Stolwijk. Volgens de Rotterdamse politie rechter A. van Breukelen kon het optreden van de dienst absoluut niet door de beugel. De huiszoeking werd begin vorig jaar gehouden na tips dat de betrokkene de superheffing op melk zou ontduiken. Hij zou melk niet inleveren bij de fa- 1 briek, maar er zelf kaas van maken en dat niet aanmelden. De AID i; onderzoek te doen bij boeren door stallen en kantoren binnen te gaan. Als de dienst echt wil spitten, bijvoorbeeld in computergegevens, is een huiszoe kingsbevel nodig. In Stolwijk werd in eerste instantie niets gevonden. Toen de tipgever volhield dat er echt iets loos was, kwam de dienst een dag later terug. Toen werd alsnog, in een 'verborgen ruimte' 1300 kilo kaas en stremsel gevonden. Later die dag kwam de AID terug. Toen werden ad ministratie en computergegevens in beslag genomen. Dat gebeurde tegen de regels in zonder, huiszoekingsbevel. De rechter wilde gisteren deze gege vens dan ook niet in haar overwegin gen betrekken. Zij veroordeelde de boer uiteindelijk tot 501 gulden boete, dat bedrag biedt hem de mogelijkheid in hoger beroep te gaan. De opbrengst van de kaas - 7800 gulden na verkoop door de AID aan een poederkaasfa- briek - werd verbeurd verklaard. Bij de strafbepaling hield de Rotter damse politierechter niet alleen reke ning met het onrechtmatig optreden van de AID, maar ook met alle 'verve lende publiciteit' die de zaak indertijd kreeg. Radio, televisie en kranten be steedden aandacht aan de Stolwijkse kaaszaak. Officier van justitie C. de Be aufort had een aanzienlijk hogere straf geeist dan de 501 gulden boete die de rechter oplegde. Hij eiste een boete van 9000 gulden, waarvan 4000 gulden voorwaardelijk. Ook de aanklager had zijn twijfels bij de rechtmatigheid van de derde actie van de AID, maar hij vond dat er wel voldoende rechtmatig bewijs was om de boer volledig schul dig te verklaren. De Stolwijkse boer zei op de zitting weinig sympathie te kunnen opbren gen voor de AID. „De drang bij de AID om mij te vernietigen is te sterk aan wezig. Ik hoop dat het op den duur normaliseert, maar nu nog ga ik snel over de rooie als ik ze zie." Hij hield vol dat het kaasmaken voornamelijk is voortgekomen uit een hobby en dat hij er niet op de eerste plaats op uit was illegale winst te beha len. Hij kon weliswaar inderdaad meer melk afleveren bij de melkfabriek om dat zijn quotum minder snel vol was, maar anderzijds vermeldde hij de op brengst van de kaas wel steeds in de boekhouding. Overigens is de kans groot dat de boer nog een na-superheffing krijgt opgelegd. De AID heeft berekend hoe veel melk de boer bij de fabriek zou hebben afgeleverd als hij geen kaas had gemaakt. Toen in januari vorig jaar de Stol wijkse boer door de AID werd bezocht, zijn ook kaasmakers en -handelaren uit Woerden, Tienhoven, Lopik en Bo degraven door de AID bezocht. Bij hen werd ook 'zwarte' kaas in beslag geno men. De Rotterdamse officier van justi tie wist gisteren niet wat er met deze boeren is gebeurd. Woerden, Tienho- I ven en Lopik vallen namelijk onder verantwóórdelijkheid van het arrondis sement Utrecht van Justitie en Bode- 1 graven onder Den Haag. Psycholoog promoveert op hulpverlening aan vluchtelingen Geestelijke hulpverlening aan politieke vluchtelingen met psy chische problemen vereist een andere aanpak dan hulpverle ning aan Nederlanders. „Com pleet nieuwe technieken zijn niet nodig, maar een hulpverle ner/therapeut moet zich wel aanpassen: hij moet flexibeler en creatiever zijn. De proble men van vluchtelingen zijn nu eenmaal anders dan die van Nederlanders: een vluchteling wordt in Nederland vaak gecon fronteerd met nieuwe traumati sche ervaringen. Mensen kun nen met uitzetting worden be dreigd en velen kampen met aanpassingsproblemen. 'Nor male' cliënten van een Riagg maken dat niet mee." De psycholoog Guus van der Veer onderzocht psychische problemen van vluchtelingen en de mogelijkheid deze men sen hulp te bieden door middel van psychotherapie. Hij is gis termiddag op zijn onderzoek, het eerste over dit onderwerp in Nederland, gepromoveerd aan de Leidse Rijkuniversiteit. Van der Veer is als psychotherapeut verbonden aan de Riagg in Am sterdam: hij werkt als hulpverle ner bij de Sociaal Psychiatrische Dienst (SPD) voor Vluchtelin gen en heeft zijn ervaringen in zijn proefschrift verwerkt. Het werkterrein van Van der Veer is psychotherapie: deze methode kan mensen met psy chische problemen of stoornis sen helpen genezen. Vaak ge beurt dat door vertrouwelijke gesprekken waarbij iemand zijn ervaringen en gevoelens kwijt kan bij een psycholoog of psy chiater. „Hulpverleners moeten zich goed bewust zijn van de cultu rele verschillen: ze moeten daarmee leren omgaan. Het ge drag van hulpverleners moet in teresse, gastvrijheid en respect uitdrukken. In geval van nood moet de hulpverlener altijd een plekje in zijn agenda vrij kun nen maken. Hij moet mensen met uiteenlopende culturele achtergronden bovendien steeds duidelijk uitleggen wat de oorzaak is van hun ldachten en wat hij eraan kan doen. Ook de bespreking van politieke en maatschappelijke onderwerpen is zinvol." Nachtmerries Van der Veer onderscheidt een aantal specifieke problemen van politieke vluchtelingen: „Ze lijden onder politieke onder drukking, ernstige traumatische ervaringen en ballingschap met vaak nieuwe problemen. Dat betekent dat ze vaak nachtmer ries hebben en steeds terugke rende, indringende herinnerin gen aan hun trauma's." „Daarbij komt dat vluchtelin gen niet een enkel trauma heb ben maar vaak een hele ge schiedenis van traumatische er varingen, die bovendien vaak doorgaan tijdens de balling schap in Nederland. Vluchtelin gen hebben bovendien aanpas singsproblemen. Dat alles bete kent dat de hulpverlener/thera peut zijn behandeling moet af stemmen op hetgeen de vluch teling kan verdragen. Die draag kracht kan van dag tot dag ver Veel ongelukjes met vuile injectienaalden niet gemeld leiden hoesje om de gebruikte naald te doen en prikt carine neefjes zichzelf in de vingers. Die vuile dingen horen thuis in een container. Op de operatiezaal komt het dagelijks voor dat chirurgen tijdens het hech ten van een wond zich in de vingers prikken. Zij melden zo'n ongeval doorgaans niet en vinden dat dit risico bij het vak hoort. Verpleegkundigen komen na een besmetting veel eerder naar Vluchtelingen worden in Nederland vaak geconfronteerd met nieuwe traumatische ervaringen: ze kunnen met uitzetting worden bedreigd en velen kampen met aanpassingsproblemen. Daarom is aangepaste hulpverle ning nodig. ARCHIEFFOTO BERT VERHOEFF schillen." „Gastvrijheid van de hulpver leners is ook belangrijk", aldus Van der Veer. „Bij de receptie bijvoorbeeld: leg een paar bui tenlandse tijdschriften neer en zorg voor een receptioniste die kan omgaan met buitenlanders. Een hulpverlener moet ook be reid zijn met een tolk te werken, ook al kost dat extra tijd. De therapeut moet zijn behande ling kunnen aanpassen: bijvoor beeld als de vluchteling iets schokkends is overkomen waar over hij overstuur is en wil pra ten. De hulpverlener moet reke ning houden met de maat schappelijke instabiele situatie waarin de vluchteling zich be vindt." Ministerie De hulpverlening gaat soms verder dan gesprekken met de vluchteling alleen, aldus Van der Veer: „De therapeut moet bereid zijn in noodgevallen contact op te nemen met in stanties zoals het ministerie van justitie als blijkt dat bepaalde maatregelen de behandeling onmogelijk maken. De hulpver lener moet in dat geval duidelijk maken dat de geestelijke ge zondheid van de vluchteling ernstig wordt bedreigd." „Problemen zijn er genoeg", concludeert de psycholoog. „Mensen zijn niet voor niks ge vlucht. Maar het is de vraag of vluchtelingen de weg naar Riaggs weten te vinden, dat zal sterk afhangen van de hulpver leners." Per jaar raakt één op de twintig werknemers in ziekenhuizen besmet met bloed van een patiënt. Het medisch personeel maakt echter nauwelijks melding van deze bedrijfsongevallen. Vooral chi rurgen, die zich in operatiekamers bijna dagelijks met besmette naalden prikken, vinden het over dreven om zo'n ongeval te melden bij de Ge meenschappelijke Bedrijfsgezondheidsdienst (GBGD). Volgens drs. J. Maasen, hoofd van de GBGD van het Academisch Ziekenhuis (AZL) en de Rijksuniversiteit in Leiden, onderschatten art sen die gewend zijn met bloed om te gaan, het gevaar van bloed. „Als het bloed van een arts besmet raakt met het bloed van een patiënt die hef Hepatitis B-vi rus draagt, is er dertig procent kans dat de arts zelf ook deze ziekte krijgt. De lever raakt aange tast en bij complicaties kan er een chronische le verontsteking ontstaan. Dat vergroot weer de kans op leverkanker." Bij de GBGD in Leiden worden jaarlijks 150 be drijfsongevallen gemeld waarbij een werknemer besmet is geraakt met het bloed van een patiënt. Bij de GBGD in Utrecht kwamen het afgelopen jaar 250 meldingen binnen. Dit is echter het topje van de ijsberg. Volgens een schatting van J. Val kenburg, secretaris van de Bedrijfsartsen Instel lingen Gezondheidszorg (BIG) in Utrecht, ver wondt jaarlijks één op de twintig werknemers in ziekenhuizen zich aan een besmette naald, mes of spuit. Maasen van de Leidse GBGD meent dat deze bedrijfsongevallen worden veroorzaakt door slor dig werken. „Een naald met bloed wordt ergens neergelegd, en iemand anders grijpt er in. Een arts die met een injectienaald in de weer is, krijgt per ongeluk een duwtje van een collega en het ongeluk is geschied. Of iemand probeert een toe. De artsen hebben Hepatitis B lange tijd be schouwd als een beroepsziekte. Het vaccin tegen de aandoening is pas tien jaar geleden ontwik keld. Als een arts zich na de besmetting binnen 24 uur meldt bij de bedrijfsgezondheidsdienst, kan de ziekte door middel van een vaccin met s worden behandeld. Om besmetting te voorkomen, kunnen artsen en verpleegkundigen zich laten inenten tegen het Hepatitis B-virus. Maar daar is weinig belangstel ling voor. In Leiden is maar eenderde van het personeel dat veel met bloed in contact komt, in geënt tegen de ziekte. Valkenburg: „De vaccinatie is nogal omslachtig. Een arts moet drie keer een prik halen en nog een keer terugkomen voor con trole." Aids De afgelopen dertien jaar zijn er bij de GBGD in Utrecht drie werknemers besmet geraakt met He- patitis-B-virus. Een van hen is er slecht aan toe. Maasen kent enkele personeelsleden in Leiden die - toen het vaccin nog niet beschikbaar we arbeidsongeschikt zijn geworden. Ook is het t enkele keer voorgekomen dat het bloed van t arts in aanraking kwam met het bloed van t aids-patiënt. De betrokken medicus raakte niet besmet met het HIV-virus dat aids kan veroorza ken. Het is onbekend hoeveel artsen en verpleeg kundigen de afgelopen jaren door bloed-bloed- contact met een patiënt, besmet zijn geraakt met het Hepatitis B-vi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18