Brand treft harmonie hard Pijn Zoeterwoudse clubs wordt 'eerlijk verdeeld' Breuk in PvdA-fractie Leiderdorp gelijmd door mopperende leden Regio Zoeterwoude trekt huizenbelasting op Russische les op Rijnlands Gevaarlijk kruispunt verandert in minirotonde WË 'Operatie-Stiekem' ergert omwonenden van Duinrell ALS DE ZIEKTEWET OP Z N LAATSTE BENEN LOOPT DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 zoeterwoude»brenda filippo De onroerend-goedbelasting (OGB) in Zoeterwoude gaat vol gend jaar met twee procent om hoog. Huurder en eigenaar van een woning met een waarde van 150.000 gulden gaan res pectievelijk 117 en 264 gulden betalen. Dit bleek gisteravond tijdens een raadsvergadering over de begroting voor 1994. In eerste instantie waren alle politieke partijen tegen een ver dere lastenverzwaring voor de Zoeterwoudenaars. Maar een door het Rijk opgelegde milieu heffing (voor elke ton afval) gooide roet in het eten. Zou de gemeente deze heffing doorbe rekenen aan de burgers, dan moet een gezin zo'n 9,50 gulden extra betalen, berekende W. Ooijendijk van Progressief Zoe terwoude. Met de OGB-verho- ging is de Zoeterwoudenaar goedkoper uit en dat gaf de doorslag. De gemeente kan twee pro cent OGB extra goed gebruiken. Deze belastingopbrengst brengt het oorspronkelijke begrotings tekort terug van 47.000 tot 9.000 gulden, becijferde wethouder R. Hogenelst. Het resterende te kort kan volgens hem wel met geld uit andere begrotingspos ten worden aangevuld. De WD bleek tegen een OGB-verhoging en diende een motie in. Maar PZ en het CDA steunden deze niet. WD'er H. van der Kooi wilde het tekort op een andere manier wegwerken. Naar verwachting krijgt Zoeter woude nog zo'n twee ton terug van het bedrag dat de gemeente heeft geïnvesteerd in de - niet gerealiseerde - vuilverbranding op Ypenburg. ,,Vul het tekort hieruit aan, dan hoef je de OGB ook niet te verhogen", meende Van der Kooi. Wethouder A. Ringersma was daar absoluut tegen. ,,Het is nog maar de vraag of wij dit geld krijgen. Je kunt nu eenmaal niet rekenen met geld dat je nog niet hebt", onderwees Ringersma de WD. De CDA vond bovendien dat dit geld 'absoluut niet mag worden gebruikt voor het op vangen van tekorten,' aldus J. Berkouwer (CDA). „Dit geld moet rechtstreeks aan de burger worden uitgegeven. Inmiddels heeft deze gemeente al ruim twee miljoen geïnvesteerd in de oplossing van het afvalpro bleem. Zonder enig resultaat." Naast meer OGB moeten ge zinnen en bedrijven in 1994 ook een hogere afvalstoffenheffing betalen: 450 gulden. Daarente gen gaan alleenstaanden min der betalen: 280 gulden. Nu be taalt iedereen 379 gulden. De tariefverschillen zijn voorge steld door het CDA en PZ. „Al leenstaanden betalen nu nog hetzelfde als anderen. Zij moe ten dus een relatief hoog bedrag betalen terwijl zij doorgaans weinig afval produceren", aldus Ooijendijk (PZ). De WD kon zich niet in deze redenering vinden. „Deze las tenverdeling is onrechtvaardig. Je moet de hoogte van de hef fing berekenen naar het aantal personen dat afval produceert", vond Van der Kooi. Ooijendijk gaf toe dat deze verdeling 'grofmazig' is. „Maar dit is een voorlopige stap. Wij willen ook zo snel mogelijk een differentia tie van de milieuheffingen. Dat iedereen betaalt naar de hoe veelheid afval die hij produ ceert." Maar een directe koppe ling tussen de afval en produ cent is technisch nog niet mo gelijk, aldus wethouder Ringers- Instrumenten onbruikbaar en muziekkorps heeft geen onderkomen De gevolgen van de brand in de Laurentiusschool van af gelopen vrijdagnacht zijn voor de Harmonie Voorschoten toch nog ernstiger dan aanvankelijk werd gedacht. Niet alleen is het voorzitter J. Melse nog niet gelukt een ver vangende ruimte te vinden waar de ongeveer zestig le den kunnen repeteren. De grote trommels, een drumstel en de partituren blijken zo ernstig door rook aangetast, dat ze onbruikbaar zijn geworden. voorschoten «judy nihof Om nieuwe spullen te kunnen kopen, houden de leden in de week van 22 november een col lecte in het dorp. „De vraag is alleen of de mensen het zullen begrijpen dat we een collecte houden. Want drumfanfare Laurentius is onlangs nog langs de deuren geweest. Veel men sen weten niet dat dat een heel andere vereniging is", aldus Melse. Toch is het volgens de voor- Oud-raadsleden Warmond uiten kritiek op gemeentebestuur warmond arie schakenbos Slechts een handjevol belang stellenden kwam gisteravond naar het Wapen van Warmond om het verhaal van twee oudge dienden van de Warmondse po litiek aan de te horen. De voor malige raadsleden voor Progres sief Warmond Cees van der Zalm en Aad Heemskerk spra ken er hun onvrede uit over de manier waarop Warmond wordt bestuurd. „De vraag is, of dat gevoel van onbehagen leeft in bredere kring", vroeg Van der Zalm zich af. Het duo overweegt de Groep Geïnteresseerde War- monders opnieuw op te richten. „Er heerst een slecht en ver krampt klimaat, dat slecht is voor de bevolking en slecht voor het bestuur", stelde de voorma lige wethouder vast. Volgens hem zijn er twee mogelijkheden om daar wat aan te doen: bin nen elke partij streven naar ver andering of een nieuwe partij oprichten. Volgens Van der Zalm en Heemskerk ontbreekt een visie op de toekomst van Warmond. Nog belangrijker vinden zij de open discussie. „Dat is de uit daging van de democratie", al dus Van der Zalm. Om de me ning van de Warmonders te pei len, denken zij aan een enquête of een debat met de bestaande partijen over een aantal prikke lende stellingen. zitter de enige geld te komen. „Ik ben nog bij de gemeente gaan vragen of er niet een calamiteitenpotje is, maar dat is er dus niet. Ook hebben we erover gedacht om met kaarsen en kaarten langs de deuren te gaan. Maar dan moet je ook weer een dure ventver gunning aanschaffen. Aanvankelijk leek het mee te vallen met de schade aan in strumenten en partituren, om dat deze achter een brandwe rende deur waren opgeslagen. De spullen werden weliswaar behoed voor het vuur, maar niet voor de rook. Veel instrumenten zijn volgens Melse gespaard, omdat ze gewoon bij de leden thuis stonden. Volgens Melse zijn ook de Zwarte Pietenpakken van de vereniging aangetast door de rook. Rond de Sinterklaastijd treedt een aantal leden altijd verkleed op. „We proberen de pakken te laten stomen, maar we weten niet of de lucht eruit gaat. Maar de petten en prui ken, daar krijg je de rooklucht niet meer uit. Die kunnen we weggooien." Ook met het vinden van een onderkomen wil het maar niet lukken. Het probleem is dat de harmonie met haar repetities vastzit aan de vrijdagavond. Juist op die avond zitten veel gebouwen vol. „Een andere avond kan niet. Vrijdagavond is de enige avond dat onze diri gent, die beroeps is, aanwezig kan zijn." Melse heeft ook ge sproken met de directie van In- novam, die het kinderdagver blijf (de andere gebruiker van de Laurentiusschool) onderdak heeft geboden. Hier is de moei lijkheid dat het gebouw aan de Rouboslaan 's avonds gesloten is. Melse heeft nu zijn hoop ge vestigd op de Britse school. Op korte termijn gaat hij praten met de directeur. De voorziter van de harmonie probeert opti mistisch te blijven. „Maar dat is moeilijk. Want we moeten nog een hele tijd overbruggen. We kunnen immers pas in 1995 te recht in de nieuwe Kims Hoeve. Die moet nog gebouwd wor den." oegstgeest De Russische docenten Galina Tregoubova en Sergey Semoynov gaven gis termiddag les aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Het Rijnlands en de Univers 106 school uit Krasnoyarsk ruilden reeds eerder leraren. De school uit Siberië hoopt door haar contacten met Nederland 'eens goed te kijken hoe hier les wordt gegeven, zodat dat als voorbeeld kan dienen'. „Het is echter niet zo dat we ons hele onderwijssysteem aan het Rijnlands willen spiegelen", aldus Tregoubo va. Op Univers 106 worden nu bijvoorbeeld dezelfde boeken voor het vak Engels gebruikt als in Oegstgeest. Tijdens het vragenuurtje gistermiddag voor leerlingen van 5 VWO bleek er een aantal op merkelijke verschillen in lesmethoden tussen de twee scholen te bestaan. Zo mogen stu denten in de hogere klassen van het middel baar onderwijs in Rusland hun eigen leer krachten kiezen. Aan de lacherige reactie van de Oegstgeester leerlingen te merken, leek ze dat ook wel wat. Op de vraag vanuit de klas v ook eens leerlingen worden uitgewisseld, antwoordde Semoynov dat dat in de toe komst ondanks de grote afstand ook de be doeling is. Op de landkaart aan het bord was te zien dat Oegstgeest dichter bij Moskou ligt dan Krasnoyarsk. „Het probleem is om het geld voor zo'n reis bij elkaar te krijgen, maar we hopen de volgende keer toch leerlingen mee te nemen", aldus Semoynev. Het Rus- schische tweetal brengt ook nog een werkbe zoek aan een basisschool in Leiderdorp FOTO HENK BOUWMAN Flinke buit bij inbraak in woning Wassenaar Inbrekers hebben gisteren toegeslagen in een huis aan de Albertinestraat in Wassenaar. De ddders na men geluidsapparatuur, een telefoontoestel, 100 cd's, een videorecorder en persoonlijke papieren mee. De inbraak is gepleegd tussen 11.00 en 20.45 uur. De bewoner ontdekte de diefstal bij thuis komst. Het is niet bekend hoe de dader het pand is binnengekomen. Voorschoten wil wegsleepregeling wassenaar Het kruispunt Rozenweg-Deijlerweg-Aemonenlaan ziet er binnenkort heel anders uit. Ondanks bezwaren van omwonenden steunen alle Wassenaarse fracties de aanleg van een minirotonde op dit gevaarlijke punt. Over het toegenomen aantal verkeersongelukken op het knooppunt bestaat geen verschil van mening, maar sommige bewoners zijn bang dat de Rozenweg in de spitsuren verstopt zal ra ken door wachtend verkeer van de aangrenzende Rijksstraatweg. Da gelijks passeren zo'n 17.000 automobilisten en 2000 fietsende scho lieren het kruispunt. Het Adelbert College, de Amerikaanse school en de St. Jan Baptistschool hebben reeds hun steun uitgesproken voor de minirotonde. FOTO DICK HOCEWONINC wassenaar joost panhuysen Een meerderheid van CDA en WD steunt onverkort de plan nen van B en W om attractie park Duinrell van een 'keerlus' voor bussen te voorzien. Buurt verenigingen verzetten zich te gen de extra toegangspoort voor Duinrell aan de Storm van 's- Gravesandeweg, maar hun be zwaarschriften vonden gister avond slechts bij PvdA en D66 gehoor. Buurtvereniging Duinrell en Buurtvereniging Oost West, Thuis Best zien de nieuwe in- en uitrit als een bron van ver keersoverlast. Deze vrees is toe genomen sinds Duinrell zijn uitbreidingsplannen voor het tiki-bad bekendmaakte, niet lang nadat de Wassenaarse ge meenteraad het voorstel voor de 'keerlus' had aangenomen. I. den Boer van Buurtvereni ging Duinrell beschreef deze gang van zaken als 'doorgesto ken kaart'. Hij legde een direct verband tussen de gangspoort en de toekomst plannen van Duinrell. Den Boer: „B en W hebben willens en wetens de uitbreidingsplan nen van Duinrell verzwegen voor de gemeenteraad en de burgerij. Het college heeft een operatie-Stiekem uitgevoerd." Wethouder A. Pruijs van ruimtelijke ordening zei 'buitengewoon teleurgesteld' te zijn over deze beschuldiging. Van Pruijs: „We hebben niet onzorgvuldig gehandeld. De uitbreiding van het tiki-bad past in het bestemmingsplan. B en W kunnen het niet zomaar te genhouden." Wethouder M. van Rij ontkende dat het voor stel van de Vereniging van Vrienden van Wassenaar om de nieuwe toegangspoort naar de Katwijksweg te verplaatsen, niet serieus is bekeken. „De ingang aan de Katwijkseweg is een veel grotere aanslag op het bos van Duinrell dan de voorgestelde toegangspoort", aldus Van Rij. De gemeente Voorschoten overweegt een wegsleepregeling voor fout geparkeerde auto's in het leven te roepen. Hierbij wordt vooral gedacht aan het dorpscentrum. De gemeente wil daarmee de marktkooplieden tegemoetkomen, die al langere tijd klagen over auto's die in de weg staan. „Het probleem frus treert de markt in toenemende mate", aldus de Voorschotense wethouder F. ten Have. Elke vrijdag is er markt op de Voor straat van 9.00 tot 17.00 uur en ruim voor die tijd geldt er al een parkeerverbod. Het komt regel matig voor dat er een of meer standplaatsen bezet worden ge houden door auto's. Voor de politie is het onbegonnen werk om de foutparkeerders op te sporen. Of het instellen van een weg sleepregeling in Voorschoten mogelijk is, is nog maar de vraag. Voorwaarde is dat er een bewaakt terrein zijn de toe kunnen worden gebracht en de eigenaren hun wagens tegen betaling kunnen ophalen. Voor schoten beschikt niet over zo'n terrein. De gemeente gaat daar om proberen aan te haken bij de gemeente Leiden, die wel zo'n terrein heeft. Het wegsle pen gebeurt in Leiden door een particulier bedrijf, dat ook Voor schoten zou kunnen aandoen. Kerstboom keert terug in centrum van Voorschoten voorschoten Er komt weer een levensgro te kerstboom te staan op het zogeheten 'deltapleintje' in het centrum van Voorscho ten. De winkeliers willen hiermee een oude traditie in ere herstellen. Tot halverwe ge de jaren tachtig zorgde de gemeente Voorschoten rond de feestdagen altijd voor een kerstboom op het pleintje. De gemeente hield daarmee op toen het uit de hand liep met vernielingen aan de tak ken en de lampjes. De win keliers willen nu zelf een boom aanschaffen, versieren en onderhouden. De ge meente heeft wel hulp toege zegd bij het plaatsen en weg halen van de ongeveer acht meter hoge boom. leiderdorp roy klopper De Leiderdorpse PvdA heeft aan de affaire-Buitenhof enkele for se blauwe plekken overgehou den, maar breuken blijven ach terwege. De leden van de partij spraken gisteravond geen enke le officiële veroordeling uit. De lieve vrede werd, ondanks een hoop gemopper, bewaard. „De PvdA heeft een deuk opgelopen, maar de politieke winst van een vleugellam college is ook wat waard", zo luidde de conclusie. Rust in de tent, zo vlak voor de raadsverkiezingen. Dat leek de achterliggende motivatie van de milde houding van de door gaans zo kritische PvdA-leden. Zij kwamen gisteravond bijeen in het Leiderdorpse buurthuis Zijlkwartier. De raadsleden V. Molkenboer en J. Hermans enerzijds en M. Holierhoek an derzijds. kwamen er uitleggen e verdeeld hebben ge stemd over de positie van het college bij het recente debat over de miljoenenstrop bij de grondverkopen in de Buitenof. Aan het begin van de verga dering leek Holierhoek er nog het beste *van af te komen. Zij was ten minste duidelijk toen ze het college naar hus wilde stu ren, zo meende een ruime meerderheid van de aanwezi gen. ,Als Mieke iels niet meer begrijpt, stemt ze tegen. Daar mee vertolkt zij de mening van de arbeider, die* hier helemaal niets mee kan", zo merkte een van de aanwezigen op. Ondanks een uitvoerige uit eenzetting van Molkenboer was er aanvankelijk weinig begrip voor zijn stemgedrag en dat van zijn mede-raadslid Hermans. Hoewel Molkenboer zijn gehoor ervan kon overtuigen dat het winst is dat het tenauwernood geredde college geen politiek gevoelige kwesties meer behan delt, vinden de leden toch dat hun partij wel bijzonder 'rottig' uit het debat is gekomen. Eerst voor een soort motie van wan trouwen stemmen, om er drie dagen later tegen te zijn; dat valt moeilijk uit te leggen aan het grote publiek, zo vonden de meeste aanwezigen. Politieke consequenties ble ven evenwel achterwege. De suggestie van een van de dertig aanwezige PvdA-leden om de rijen te sluiten, deed het goed. „We glijden nog verder af als we nu gaan oordelen over perso nen binnen de fractie." En dus kwam er een verklaring dat de PvdA-ledenvergadering begrip heeft voor het verdeelde stem men over de affaire-Buitenhof, omdat er voor beide argumen taties iets valt te zegen. De frac tie werd opgeroepen de neuzen in dezelfde richting te zetten om haar werk in de raad voort te kunnen zetten. Dat gaat wel lukken, zo bleek na de vergadering. Holierhoek liet merken dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Toen dreigde ze nog uit de fractie te stappen indien Molkenboer en Hermans niet met een excuus op de proppen zouden komen. Zo ver kwam het niet. Molkenboer trok op details het boetekleed aan, maar weigerde toe te geven te hebben 'gezwabberd' met zijn stemgedrag. Holierhoek en de leden gin gen hiermee akkoord. Met het oog op het partijbelang. En ge zien het feit dat binnen de PvdA alsnog koppen kunnen worden gesneld. Op 9 december name lijk stemmen de leden over de nu nog geheime kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen. Dan pas blijkt of de affaire-Buitenhof slachtoffers oplevert binnen PvdA-kringen. zoeterwoude brenda filippo Zoeterwoudse sportverenigin gen zonder eigen onderkomen krijgen in 1994 meer jeugd- sportsubsidie dan clubs met een eigen accommodatie. Op verzoek van Progressief Zoeter woude en het CDA krijgen de 'kantineloze' clubs tien gulden per persoon voor de eerste vijf tig jeugdleden en 2,50 gulden voor elke jongere boven dit aan tal. Sportclubs met een eigen gebouw krijgen respectievelijk vijf gulden en een rijksdaalder. Dit bleek gisteravond tijdens „Op deze manier wordt de pijn eerlijker verdeeld," aldus CDA'er G. van der Hulst. Want de gemeente bezuinigt volgend jaar vijftig procent op de jeugd- sportsubsidies. Maar nu is het welzijnsprogramma dan ook 'geminimaliseerd' zoals wet houder R. Hogenelst uitdrukte. „Het college wil de komende ja ren niet meer op het welzijns programma bezuinigen. Doe je dat wel, dan moeten sommige onderdelen onherroepelijk ver dwijnen. Daarmee tast je de leefbaarheid van het dorp aan", vond Hogenelst. Ook PZ en het CDA wilden niet meer bezuinigen. De WD wilde zich bij voorbaat niet vastleggen „Als we weer moeten bezuinigen„zal ook de post wel zijn bespreekbaar frioeten blij ven. We zullen daarvoor wel cri teria moeten aanleggen die het nut en het resultaat van elke ac tiviteit moeten bepalen. Op ba sis daarvan kunnen we dan keuzen maken", aldus H. van der Kooi. De WD haalde zich met dit standpunt de verontwaardiging van de andere twee partijen op de hals. „Het lijkt er sterk op dat voor de WD alleen de post wel zijn in aanmerking komt als er geld nodig is", zei J. Stuijt (PZ). J. Berkouwer (CDA) vond de discussie ronduit 'triest'. „Bezuinigingen zijn telkens weer opgevangen door de inzet van vrijwilligers die er elke keer weer in slagen de boel draaien de te houden. Ik vind niet dat je van te voren al keihard kunt zeggen dat je weer op welzijn gaat bezuinigen." Zetten ondernemers iets efficiënters op poten ^RBODIENST GROEP HOLLAND BV Een effectieve aanpak van het ziekteverzuim is een zaak voor werkgevers en werknemers. Alleen zal het initiatief van onderne mers moeten komen. Arbodienst Groep Holland b.v. Nieuwe wet, nieuwe mensen en ondernemersmentaliteit.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16