Fusie verzorgingshuizen is voorlopig van de baan Marine sloopt oude gebouwen Leiden Regio Katwijkse VVD wil 'parking watchers' Vrachtwagens geweerd Katwijk informeert bevolking over ultra-rechtse ideeën DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 VALKENBURG DORITH LIGTVOET Restaurants, recreatieruimten en andere onderkomens van het personeel van de marine luchtvaartdienst verhuizen de komende jaren van de Wasse- naarseweg naar het terrein van het vliegkamp. Daar worden gloednieuwe onderkomens, een centrale eetzaal, een keuken en aparte recreatieruimten ge bouwd. De barakken langs de toegangsweg van het kamp zijn inmiddels gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. De ge bouwen aan de Wassenaarse- weg zullen in een later stadium verdwijnen. Buiten het vliegkamp is, voor al aan de Wassenaarseweg, een lappendeken van gebouwen en gebouwtjes zichtbaar. Daar zijn de manschappen gelegerd, wordt gegeten en gerecreëerd. 'Binnen twee jaar zullen veel ge bouwen zijn verdwenen. Niet van alle diensten is overigens al duidelijk of ze zullen verhuizen. f Of de marechaussee mee gaat, is bijvoorbeeld nog onzeker. Een belangrijke reden om te verhuizen is een verzoek van de Energie- en Watervoorziening Rijnland. De gebouwen bevin den zich voor een deel op grond van de duinwatermaatschappij. Het huurcontract loopt echter in 1996 af en de EWR, waarin de duinwatermaatschappij is op gegaan, wil de grond graag te rughebben. Eind 1996 zou de nieuwbouw dus klaar moeten zijn. Een andere reden om uit te kijken naar nieuwe behuizing is de ouderdom van de huidige gebouwen die uit de Tweede Wereldoorlog stammen. „Dat spul wordt zo oud dat dure op knapbeurten noodzakelijk zijn", zegt kolonel C. van den Dun- gen, van de dienst gebouwen, werken en terreinen van het mi nisterie van Defensie. De gebouwen zijn van Duitse makelij en zijn niet op het ter rein van het vliegkamp ge bouwd, omdat daar eerder bombardementen zouden plaatsvinden. De gebouwen bieden een mooi voorbeeld van Duitse camouflagetechnieken. „Op een van de gebouwen be vindt zich bijvoorbeeld een to rentje om de indruk te wekken KATWIJK» ROZA V De WD in Katwijk wil nagaan of er 'parkingswatchers' kunnen worden aangesteld. Deze jonge ren, die op mountainbikes rondrijden, opereren inmiddels al tot tevredenheid in Noord- wijk. Ze houden een oogje op de parkeerterreinen en leveren een bijdrage aan het handhaven van de openbare orde. De WD lanceert het idee om parkingwatchers in de kust plaats aan te stellen in haar ver- .kiezingsprogramma. Daarin spreken de liberalen ook hun voorkeur uit voor een 'zichtba re' politie zoals agenten op de fiets. Ze menen dat de politie tijd moet vrijmaken om de cri minaliteit in Katwijk terug te dringen, de drughandel te be strijden en de overlast van jon geren tegen te gaan. Volgens de VVD moet ook de 'klaagdrem- pel' voor de politie omlaag. Bur gers die aangifte komen doen, mogen niet worden ontmoe digd of afgeschrikt. De WD breekt een lans voor. het doortrekken van de Laan van Nieuw Zuid van de Sport - laan tot de Wassenaarseweg. Daardoor wordt het strand op drukke dagen beter bereikbaar, de verkeersafwikkeling wordt beter en de verkeersoverlast voor de oude kern van Katwijk moet minder worden. De WD pleit voorts voor het beter on dat het gaat om een kerk. Ook zie je in de gebouwen boerderij- vormen terug", legt Van den Dungen uit. Nu de oorlogsdreiging is ver minderd, heeft de marinestaf echter meer oog voor de ruimte die de gebouwen in beslag ne men. Ook de beveiliging wordt straks een stuk gemakkelijker. Bij grote internationale oefenin gen moeten de gebouwen aan de Wassenaarseweg extra wor den bewaakt. „Dat kost veel personeel, want zeker met bui tenlanders wil je safe zitten. Als het spannend wordt, om welke reden dan ook, kan je sabotage acties straks makkelijker vermij den. Het marinevliegkamp wordt toch al beveiligd." Op dit moment beschikken de verschillende rangen en standen over aparte eetzalen met eigen keukens. Uit efficien- cy-overwegingen komt er straks een centrale eetzaal waar ieder een kan eten. Alleen de recrea tieruimten blijven van elkaar gescheiden omdat volgens Van den Dungen 'de manschappen niet op de vingers willen wor den gekeken'. Om ruimte te scheppen voor alle nieuwe gebouwen wordt het kamp zelf straks enigszins vergroot. De ingang wordt naar voren geplaatst. Voor verenigin gen die de sportvelden vlaJcbij het vliegkamp gebruiken, kan een probleem ontstaan. Hoe zij daar straks moeten komen, wordt nog onderzocht. De discussie over de bebou wing van het marinevliegkamp heeft overigens geen enkele in vloed op de plannen. „Wij hou den een paar zaken voor ogen. We hebben een evaluatienota van het ministerie van Defensie gehad, daar staat in dat tot het jaar 2006 in ieder geval geen sprake is van bebouwing. De ministers van Defensie, VROM en Landbouw, Visserij en Milieu zijn het eens over de bestem ming van het kamp. Zolang er geen politieke beslissing ligt die anders luidt, gaan wij gewoon door met onze plannen." Per soonlijk ziet Van Dungen het vliegkamp als een bufferzone tussen Leiden en Den Haag. „Als je die bebouwt groeit alles hier straks helemaal dicht." VRIJE TIJD Zelfverdediging Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk begint binnen kort met een cursus zelfverdedi- derhouden van de fietspaden in Katwijk. In de gaten moet wor den gehouden dat fietspaden niet als parkeérplaats worden gebruikt. De liberalen willen dat er vol doende parkeerruimte is maar eisen dat het parkeergedrag in tensief wordt gecontroleerd. Ze opperen dat bij algemene par keerplaatsen voor invaliden een aparte parkeermeter wordt neergezet zodat gehandicapten niet heen en weer hoeven te lo pen naar een centrale auto maat. De WD ziet het liefst dat invaliden gratis mogen parke ren in Katwijk. De WD vindt dat het open baar vervoer moet worden ver beterd. Gedacht wordt aan de inrichting van een centraal overstappunt voor de bussen uit de richtingen Leiden, Den Haag en Noordwijk, eventueel ge combineerd met een ringlijn om Katwijk. Het overstappunt moet worden voorzien van een fietsenstalling en een parkeer ruimte. Als locatie kan gedacht worden aan de rand van de Zanderij. De liberalen zijn voor stander van de aanleg van een sneltram tussen Leiden/Katwijk/Noordwijk. Zij wijzen ook op de mogelijkheid om een monorail aan te leggen. Dat is volgens hen goedkoper en produceert minder geluids hinder dan een sneltram. leerd wordt om zonder angst over straat te gaan en ook in huis een veiliger gevoel te krij gen. Oefeningen in houding, ademhaling en stemgebruik maken er deel van uit. De cur sus is ook te volgen voor vrou wen met handicap. Inlichtin gen: 149180. Paardrijden De sector Sport en Recreatie or ganiseert in samenwerking met manege de Poelruiters een cur sus paardrijden voor beginners. De eerste les is zondag 14 no vember op manege de Poelrui ters, Haarlemmerweg 121 tot 123 in Sassenheim. Informatie van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 10.00 uur bij de sector Sport en Recreatie, tel. 071-315601 (vragen naar Aad van der Luit). Bingo Buurthuis De Pancrat verzorgt op zondag 14 november een bingo in de zaal aan de Middel stegracht 85. De bingo begint om 13.30, de zaal is om 12 uur open. i DORITH LIGTVOET Vrachtwagens mogen binnen kort niet meer in Valkenburg parkeren. Er komt aan de To- renvlietslaan een parkeerstrook waar zes vrachtwagens een plekje kunnen vinden. Hiervoor moet wel betaald worden. Ook op de provinciale wegen binnen de gemeente wordt een par keerverbod voor vrachtwagens ingesteld. Naast de parkeerstrook ligt nog een stuk grond dat de ge meente heeft gekocht. Samen met de strook had dit een par keerterrein voor vrachtwagens moetep worden. Omdat uit en quêtes bleek dat de animo bij bedrijven voor een plek op het terrein te gering was, ging de aanleg niet door. De gemeente Haagwijk en Van der Willigenhof gaan wel nauw samenwerken De fusie tussen de Leidse verzorgingshuizen Haagwijk (Beethovenlaan) en Van der Willigenhof (Apollolaan) is van de baan. De huizen wilden per 1 januari samengaan. Hoewel de mogelijkheid tot fusie wordt opengehouden, zien de huizen voorlopig meer in een nauwe samenwer king die dezelfde praktische resultaten moet opleveren. Een echte fusie zou geen duidelijke voordelen bieden, zeggen de besturen. kon slechts tien plaatsen verhu ren aan twee bedrijven. Een van die twee, transportonderne ming Nico Koppert, heeft voor een deel van zijn wagens inmid dels een andere plek kunnen huren. De gemeente houdt de lap grond achter de toekomstige parkeerstrook wel achter de hand, zo vertelde burgemeester C. Sinke. Als de belangstelling in de toekomst groter wordt zou het terrein alsnog als parkeer terrein voor vrachtwagens kun nen worden ingericht. Hoe de plaatsen worden afgesloten voor eigenaren die niet hebben betaald en hoe een en ander wordt beveiligd is nog onduide lijk. De burgemeester verwacht binnen drie maanden meer dui delijkheid te kunnen scheppen. LEIDEN EMIEL FANGMANN Volgens bestuursvoorzitter J. van Keulen van Haagwijk heeft de doorslag gegeven dat de pro vincie tegen is. Ook speelt mee dat het Van der Willigenhof nog een verschil van inzicht over zijn kostenvergoeding met de provincie moet oplossen. En de onduidelijke vorm van de be jaardenzorg in de nabije toe komst is eveneens een factor. „Als je gefuseerd bent, kun je niet terug. Als je samenwerkt wel", zegt voorzitter J. Dulle- meijer van het Van der Willi genhof. „Er is onzekerheid in de hele bejaardensector. Wat ge beurt er met het bejaardenhuis? Je weet niet waar je mee te ma ken krijgt en hoe alles in de toe komst wordt betaald." Van Keulen vindt het per soonlijk jammer dat de fusie niet doorgaat. „Wij hebben de dependance Vreewijk immers afgestoten en hebben nu ge middeld hogere lasten. Je had na de fusie met één directeur kunnen werken. Maar onze on dernemingsraad was tegen. We moeten nog praten of wij in de vorm van een interim-bestuur en een interim-directie verder gaan." 't Hofllants De verzorgingstehuizen, die elk honderd bewoners tellen, gaan wel verder met hun samenwer king en willen ook andere ver zorgingshuizen daarbij betrek- Verkoop Vreewijk rond De verkoop van huize Vreewijk in de Vreewijkstraat is rond. Het bejaardenhuis, voorheen een dependance van Haagwijk, is voor 1,5 miljoen gulden door de Stichting Haagwijk van de hand ge daan aan de Stichting Voorziening Gehandicapten en de Regio nale Instelling Beschermd Wonen. Zij krijgen elk een deel van het pand. „Er moeten alleen nog wat zaken worden geregeld zoals de datum van overdracht en een recht van overpad", zegt voorzitter J. van Keulen van Haagwijk. De provincie zorgt dat Haagwijk op de verkoop van zijn de pendance Vreewijk, waarin enkele jaren terug nog is geïnves teerd, niet hoeft toe te leggen. Huize Vreewijk wordt nu door studenten 'kraakvrij' gehouden, de bejaarden hebben in de loop van het jaar elders onderdak gekregen. ken. Op dit moment wordt ook met 't Hofllants Huys in Voor schoten gepraat. „We willen ook gaan samenwerken met het oog op de zorgverlening in de wijk, dat proces gaat door", zegt Van Keulen. „Op administratief gebied werken we al voor een deel samen met het Van der Willigenhof. En nu ligt er een opdracht om de samenwerking tussen de onze keukens te on derzoeken. En zo kun je op meer gebieden gaan samenwer ken, zoals personeel." Volgens Dullémeijer is het verschil van inzicht tussen het Van der Willigenhof en de pro vincie over de vergoeding overi gens bijna opgelost. „Inmiddels hebben we gelijk gekregen en krijgen we een hogere gemid delde vergoeding per bewoner Het gaat er nu nog om of we die ook met terugwerkende kracht krijgen." KATWUK PETER VAN DER HULST De politieke partijen in de gemeenteraad van Katwijk en het col lege van burgemeester en wethouders informeren de inwoners van de badplaats op korte termijn over de begrippen racisme en fascisme. Binnen afzienbare tijd doen B en W voorstellen om de bevolking voor te lichten. Gisteravond spraken politiek en college zich uit tegen het op komend racisme en fascisme. Een motie van deze strekking werd unaniem tijdens de begrotingsbehandeling voor 1994 aan genomen. Volgens de politieke partijen is er in de kustplaats sprake van een toename van racistische en fascistische uitingen. De krachtige uitspraak van de raad komt op een moment dat de Centrum Democraten in Katwijk hebben aangekondigd deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen volgend jaar. „Het ideologisch gedachtengoed van de CD is vol van racistische en fascistische ideeën", aldus de partijen in de motie. T. janssens van GroenLinks nam gisteravond de eerste aanzet tot de motie. „De racisten in Katwijk zullen beslist gaan stem men nu ze een kans krijgen om hun hersenkronkels in een poli tieke daad om te zetten", aldus lanssens. Om alle partijen achter de motie te krijgen koos GroenLinks er met opzet voor om de tekst van de motie vaag te houden. Burgemeester en wethouders delen de zorg van lanssens en kwamen zelfs met een hardere formulering, waarmee alle partij en instemden. „Maar eigenlijk moet deze oproep niet nodig zijn. Alle raadspartijen behoren in hun verkiezingsprogramma tot ui ting te laten komen dat racisme en fascisme een slechte zaak is", aldus RPF-fractievoorzitter I.H. ten Hove. Leerlingen Josephschool verrassen Ronald McDonaldhuis met gulle gift FOTO HIELCO KUIPERS luidsgevoelige binnenstadsbe woner een poel van ellende. „Welk horecabedrijf is in staat 5 decibel vast te stellen? Dit valt niet te controleren. Ik hoor het de horeca-exploitanten al zeg gen: het geluid mocht toch har der?', stelt Gussenhoven. Uitgaan in de binnenstad en wonen in de binnenstad zullen altijd wel onverenigbare groot heden blijven. Misschien is de beste oplossing om alleen nog maar de notoire feestgangers en nachtbrakers een woonvergun ning voor de binnenstad te ge- Frank Buurman en Loman Leefmans tel: 071-161418 Leerlingen van de Sint Joseph- school aan de Oppenheimstraat in Leiden hebben vanmorgen een cheque van ruim achtdui zend gulden overhandigd aan directrice M. Crijns van het Ro nald McDonaldhuis aan de Boerhaavelaan. De leerlingen hebben het geld opgehaald met een sponsorloop, die werd ge houden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de school. Het blijft tobben met het gemeentelijke ho- recabeleid. Restaurants veranderen in petit restaurants, eetcafés, poolcentra of koffie shops naarmate het de eigenaar uitkomt. Voor de gemeente is het moeilijk om daar permanent toezicht op te houden. Koffieshop Stikkie aan de Mande- Hteto makerssteeg ver- I loor zijn 'Fingers' BB aan ex-Rolling I Stone Bill Why- man, die al een gelijknamige zaak (Sticky Fingers) in Londen heeft. Maar noemt zich nu wel eetcafé om aan de eis in het bestemmingsplan te vol doen Want daarin staat dat in het pand feitelijk een restaurant ondergebracht zou moeten zijn. En aan de Haven noemt het voormalige illegale Poolcen- trum, dat een restaurant zou moeten zijn, zich nu Eetcafé Havenplein, terwijl de ballen er weer als als vanouds in de gaten rollen. De gemeente kan het niet goedvinden, maar krijgt er geen vat op. „Een eetcafé is niet hetzelfde als een restaurant. Bij een restaurant wordt alles in theorie op schaaltjes geser- - veerd, in een eetcafé gaat al het eten op een op één bord, dat is meen ik het officiële onder scheid. We zijn bezig met een nieuw beleid, we proberen er voor te zorgen dat de horeca-in- stellingen zich aan de regels houden. We zijn voorzichtig ten aanzien van nieuwe vestigin gen. Maar het blijft moeilijk om overal oog op te houden", zegt G. Schramm van de gemeente. Schramm nam een maand gele den nog een kijkje bij het eetca fé aan de Haven en bespeurde toen geen ongerechtigheden. In het bewuste pand bevindt zich namelijk ook nog steeds een Turks restaurant. Een tijd terug deed de politie een inval in het •onderkomen, omdat er werd •gehandeld in verdovende mid delen. De aanleiding was de aanwezigheid van het illegale Poolcentrum, dat door harde muziek ook veel geluidsoverlast veroorzaakte in de buurt. Om wonenden hebben daar vele malen over geklaagd. Het pand werd dichtgetimmerd, maar na enkele maanden kon het legale restaurant toch weer zijn deu ren openen. Volgens een van die omwonen den, die uit vrees voor represail les onbekend wil blijven, is de situatie weinig veranderd. „Het pand is nu geïsoleerd en de ge luidsoverlast is minder gewor den, maar verder is er weinig veranderd. De pooltafels staan er weer en ik vermoed dat er in het rond het pand toch weer in drugs wordt gehandeld. Het is er drukker dan ooit. Ik heb hier vele jaren plezierig gewoond, maar voor mij hoeft het niet meer. De kop van de Haarlem merstraat, waarvan de gemeen te zo graag een aantrekkelijk ge bied wil maken, is nog steeds een variant op de Amsterdamse Zeedijk. Ik loop er niet graag rond met mijn kinderen en ik hoop zo snel mogelijk te kun nen verhuizen. Er wordt hier ook vreselijk hard met auto's gereden. Je bent je leven niet zeker als je de deur uitstapt", zegt een bewoonster. Onder de noemer eetcafé zou op deze manier een bonte ver zameling van activiteiten kun nen ontstaan, als de gemeente de uitwassen niet onder contro le weet te houden. De kop van de Haarlemmerstraat met een serie ondeugende eetcafés, met vormen van vermaak waarbij de Hamburgse Reeperbahn ver bleekt. Maar dat is waarschijn lijk niet de bedoeling van het gemeentebestuur en zeker niet Het Havenplein heeft er een eetcafé van de meer bedaagde omwo nenden. Gussenhoven Ook Leidenaar George W.M. Gussenhoven, die als geen an der het doen en laten van het gemeentebestuur kritisch volgt heeft zijn twijfels als het onder werp 'levendige binnenstad' ter sprake komt. Het structuurplan van de gemeente doet hem wat dat betreft de schrik om het hart slaan. „De binnenstadsbewoner kan zijn lol op met de uitspra ken in het structuurplan. Ver sterking van de levendigheid bij. Maar dekt de vlag de lading nog wel? betekent in Leiden altijd: onver draagzame herrie, verhoging van bieromzet, lallende cafébe zoekers en 's morgens een por tiek met urine. Voorbeelden: de Leidse marathon en het nieuwe fenomeen de Cityloop. Omlijst door uren!durende onverstaan bare en veelal onnodige infor matie op een door merg en been gaand geluidsniveau. De Lakenfeesten worden steeds meer een gelegenheid om een partij herrie over de binnen stadsbewoner uit te strooien. En dan is 3 oktober er ook nog. Het gevolg: de bewoners ontvluch ten de stad of schaffen zich ge- luiddempendeoorapparatuur Ook het streven om meer men sen boven winkels te laten wo nen roept hoongelach op bij Gussenhoven. „Een nieuwe binnenstadbewoner boven de winkels wacht vaak een jaren durende strijd voor zijn woon genot. Geluid - en stankoverlast van het bedrijf waar hij boven woont en airconditioninginstal laties op de daken boven de winkels." De verruiming van de sluitings tijden voor de horeca en de mo gelijkheid voor horecabedrijven om op 12 avonden in 1994 het geluid 5 decibel harder te mo gen zetten wordt voor de ge- de Wassenaarseweg die worden gesloopt. „De bewaking wordt straks een stuk gemak- FOTO DICK HOCEWONIh Kolonel C. van den Dungen bij keiijker." de gebouwen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15