'Kerk moet aantonen dat geloof nuttig produkt is' 3 M Kerk Samenleving 'We geloven heel sterk in de kracht van de gemeente aan huis' Anglicaanse synode voorkomt schisma over vrouwelijke priesters Winderig herfstweer DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 BUITENLAND KORT St. Paul's Cathedral De burgemeester van Lon den geeft binnen een week het startsein voor een actie voor de restauratie van de St. Paul's Cathedral, één van de beroemdste monu menten van Londen. De ac tie moet 12 miljoen pond (ongeveer 35 miljoen gul den) opbrengen, meldt The Times. De kathedraal met een prachtige koepel, ont worpen door de zeventien- de-eeuwse Britse architect Christopher Wren, lijdt on der de luchtvervuiling en het enorme aantal toeristen dat de kerk komt bekijken. Deskundigen schatten dat er de komende jaren 25 miljoen pond (ongeveer 74 miljoen gulden) nodig zal zijn voor de restauratie. Al leen de schoonmaak zal al 3 miljoen pond (ongeveer 9 miljoen gulden) gaan kos ten. Sühnezeichen Aklion Sühnezeichen, de Duitse organisatie die streeft naar verzoening tus sen Duitsland en de door de nazi's bezette gebieden tijdens de Tweede Wereld oorlog, blijft met financiële problemen kampen. Hoe wel het aantal medewerkers aanzienlijk is terugge bracht, kwam de organisa tie op een begroting van 4,4 miljoen mark (ongeveer 4,9 miljoen gulden) 400.000 mark tekort, aldus voorzit ter Manfred Kametzki. Door regelmatige geldinza melingen te houden hoopt Aktion Sühnezeichen de te korten weg te werken. Lie organisatie werd in 1958 door de Evangelische kerk in Duitsland (EKD) gesticht. Bisschop Haas Paus Johannes Paulus II heeft tegenover hulpbis schop Paul Vollmar van het bisdom Chur gezegd dat de benoeming van bisschop Wolfgang Maas op onjuiste informatie was gebaseerd. Haas heeft zich door zijn starre behoudende beleid zo impopulair bij de gelovi gen gemaakt dat de paus twee hulpbisschopen, on der wie Vollmar, benoemde om de rust in het bisdom te herstellen. Veertien van de zestien dekens in het bis dom schrijven in een ver klaring naar aanleiding van de uitlatingen van Vollmar, dat het geen geheim is dat 'in Rome velen menen en vaak ook openlijk zeggen dat de benoeming van Haas op een verkeerde taxatie berust en helaas veel onheil heeft gebracht'. Rome heeft allang toegegeven dat er in de benoemingsprocedure fouten zaten, aldus de de kens. Aanslag aartsbisdom Door oplettendheid van de medewerkers is een aanslag met een bombrief op het secretariaat van het aarts bisdom München voorko men. Experts van de Beier se politie konden de bom onschadelijk maken die in een postpakket was ver stopt. De politie tast nog in het duister over de daders en hun motieven. Mede werkers van de postkamer van het secretariaat ontdek ten bij het opeYien van het pakket een draad en licht ten de politie in. Het post stuk bevatte diverse capsu les met ongeveer 100 gram van een explosieve stof die door een zelfgemaakt trek- mechanisme tot ontploffing moest worden gebracht. Een explosie had volgens de experts zware of misschien zelfs dodelijke verwondin gen tot gevolg kunnen heb ben. Van der Meiden keert zich tegen vermeend faillissement christendom Geloofsgemeenschappen moeten op de religieuze markt leren zich te profileren door te laten zien dat hun 'pro dukt' - het geloof - nuttig is. ,,Het doet iets met je en het doet iets met de samenleving." Dat is de overtuiging van de communicatiedeskundige dr. Anne van der Meiden. Kerken moeten volgens hem 'ophouden met de kokette rie van: we weten het niet precies, het is zo divers, het is een geheim, het is ongrijpbaar." lijk geloof. Van der Meiden: ,,We worden kennelijk geleid en zeker misleid door circuitjes van theologen en sociologen, die met 'gewone' kerkmensen en de dagelijkse praktijk van het christelijk geloof nauwelijks meer communiceren. In de on derlinge uitwisseling van ramp- berichten over kerk en geloof lijken zij een soort doem-ge- noegen te hebben." LEEUWARDEN Van der Meiden betoogt dit in zijn net verschenen boek 'Het nut van geloven' (uitgegeven door Kok Kampen), dat hij zo wel uit ergernis, verbazing als verwondering heeft geschreven. Die ergernis heeft te maken met 'de aanhoudende negatieve beeldvorming over het ver meende failliet van het christe- Verbazen doet Van der Mei den zich in twee opzichten. Enerzijds vindt hij juist wel da het 'best goed' gaat met 'het ge loven'. „Het gaat eigenlijk stekend." Cijfertjes over kerk gang zeggen volgens hem wei nig. ,,Ze hebben slechts betrek king op een uiting van geloven, namelijk in relatie met institu ten." Daarnaast verbaast de hoogleraar in de public rela tions er zich over dat 'de kerken met zo'n prachtig 'produkt' als geloof in handen, er niet veel meer mee doen op de markt van de wereld'. „Het lijkt wel eens alsof gelovige mensen zich ervoor schamen dat ze iets aan hun geloof hebben. Dat mag je vooral niet 'propageren', lijkt het wel." Tenslotte verwondert Van der Meiden zich over het feit dat 'mensen met grote geestelijke vindingrijkheid zichzelf nieuwe wegen banen, nieuwe concep ten bedenken, eigen invullingen voor hun geloven scheppen'. Zijn boek is daarom bedoeld voor mensen die zeggen: „Ik stop ermee mij crises en onder gang te laten aanpraten." Zijn doel is geven' tegen het negativisme. Hoewel Van der Meiden zich al lereerst op de vrijzinnigen richt - hij is zelf ook vrijzinnig voor ganger - doet hij een beroep op een ieder die terug wil naar 'het oude bevindelijke élan'. Het nut van geloven over bevinding, nut, vrijzi 7 6192-9. Prijs26,50 gulden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Delft: W. van der Spek. eervol ontheven predikant, wo nende te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Loosdrecht: H. van Veen te Maassluis. Aangenomen: naar Appelscha: mevr J. Eldering-Schenkel, kandidaat te GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Zuid: J.J. Mariabeeld langs A-50 bij Ravenstein Katholieken uit Oost-Brabant hebben een stichting opgericht die 100.000 gulden inzamelt voor een Mariabeeld langs de A 15 bij Ravenstein. Het wordt een bronzen beeld van 2,5 me ter hoog, dat is gemaakt door de kunstenares Ellen Welten-Lou- wers uit Heesch. De initiatiefnemers hebben zich gespiegeld aan de beelden die bij Grave langs de oude rijksweg van Nijmegen naar Den Bosch en bij de Moerdijk- brug staan. Zij willen met hun beeld aangeven dat de Mariade- votie in Brabant nog steeds leeft. DE OEPING Ab en Marcia Meerbeek verhuisden vier jaar geleden van Zoetermeer naar Alphen aan den Rijn. De overtuigde christenen waren in hun vorige woonplaats actief binnen de evangeliebeweging en zochten naar wegen om hun geloof ook in de nieuwe omgeving uit te dragen. Hun woning aan het Galjoen moest een bedehuis worden, waar veel mensen tot bekering kwamen. Wat aanvankelijk begon met een bidstond, waaraan een steeds grotere groep mensen deelnam, groeide uit tot een breed scala van activiteiten, uitmondend in de oprichting van de 'Nieuw Leven' Evangelie Gemeenschap. Het huis van Ab (43) en Marcia (38) is nog steeds een centraal punt voor veel programma-onderdelen van deze geloofsgemeenschap, maar de zondagse diensten worden sinds april van dit jaar gehouden in de aula van een gebouw op de hoek Verlengde Marnixstraat/Jongkindt Conickstraat 102. „Bij het verkondigen van het evangelie beschouwen we ons zelf maar als leken. Maar het is heel bijzonder dat God ook ge wone mensen kan gebruiken. We onderschatten het belang van kennis van de bijbel niet, maar het is uiteindelijk toch de werking van de Heilige Geest die mensen moet veranderen. Als de Heilige Geest werkt, als je Hem toelaat tijdens de dienst, neemt de gemeente in omvang toe. Zo staat dat ook in Hande lingen 9, vers 31. In de traditionele kerken wordt wel gesproken over het geloof, maar het wordt vaak niet uitgeleefd. Elke gelovige is ook een discipel van Jezus Christus en heeft een taak in het uitdra gen van het evangelie. Daar is een zekere training voor nodig. Die bestaat niet hoofdzakelijk uit theorie, maar wordt vooral door praktijkervaring ingege- i Marcia Meerbeek: „We hebben nooit kunnen denken dat ons gebed zo'n uitwerking ven. Wij zeggen altijd: je moet eerst zelfvan God genieten, dan wil je Hem uiteindelijk automa tisch met andere mensen delen. Iemand die vol is van voetbal len, schreeuwt langs de lijn de longen uit zijn lijf om van dat enthousiasme blijk te geven. Wij zijn zo vol van Jezus. God geeft ons de kracht om deze ac tiviteiten op te zetten en brengt ook steeds nieuwe mensen op ons pad. Het is altijd onze bedoeling geweest om een lokale kerkge meenschap op te zetten. Het werkt volgens ons niet om op zondag naar kerkgebouwen te trekken die ver van je woon plaats afliggen. We hebben niks tegen kerkgebouvten, maar het is zo gemakkelijk om God daar na de dienst achter te laten. Het geloof moet voor ons een uit straling hebben door de week heen, het moet mensen in je di recte omgeving bereiken. We geloven ook heel sterk in de kracht van de 'gemeente aan huis'. Het christelijk geloof is tenslotte met dergelijke kleine cellen begonnen. Vanuit zo'n cel kun je de wijk, de mensen om je heen aanspreken. Toen we hier in Alphen kwa men, zagen we de nood. Onder jongeren, onder drugsverslaaf den, onder ouderen die in alle eenzaamheid verkommerden. We zijn samen gaan bidden voor deze stad, gewoon hier in huis, voor de verwarming. En we hebben nooit kunnen den ken dat het zo'n uitwerking zou hebben. Onze belangrijkste vraag aan God was: breng ons in contact met mensen die U nodig hebben. Al heel snel ont moetten we een echtpaar dat wilde meedoen aan onze Bid stond, waarna de groep zich als een olievlek verder uitbreidde. Toen er ook kinderen en jon geren bij kwamen besloten we onze kelder voor deze samen komsten in te richten. Daar houden we nu onze bidston den, de Gospel Huis Party's en de bijbelgroep. We hebben er zelfs al eens een kerstnacht dienst voor de buurt georgani seerd. Toen de belangstelling voor de diensten te groot werd, zijn we daarvoor in april van dit jaar uitgeweken naar de aula van een school. De vieringen hier worden inmiddels door zo'n 100 mensen beèöcht. We hebben verder vier zondags- schoolgroepen en een crèche voor de allerkleinsten. Maar het gaat niet om aantallen. Het gaat om de kwaliteit van onze relatie met Jezus. Het is niet onze bedoeling zieltjes te winnen van andere kerken. Integendeel, we bidden juist dat ook door de bestaande instituten de Heilige Geest gaat waaien. Samen vormen we ten slotte een deel van het lichaam van Jezus Christus. Onze doel groep wordt vooral gevormd door mensen die geen enkele binding met het geloof hebben. Hen proberen we als het ware een 'Nieuw Leven' te geven." De leden van de anglicaanse synode hebben gelijk schisma voorkomen door vrijwel voorstel af te wijzen om tegenstanders van vrouwelijke priesters van hoge kerkelijke functies uit te sluiten. Het voorstel was ingediend door kannunik Philip Crowe uit Salisbury. Hij wilde de synode laten uitspre ken dat de Anglicaanse Kerk 'in de toekomst voor ho* gere functies niemand zou benoemen of laten wijden die eraan vasthoudt dat het voor een vrouw onmogelijk is om priester in de Anglicaanse Kerk te zijn'. Crowe wilde zo voorkomen dat de vrouwelijke priesters bin nen de kerk niet als volwaardig zullen worden erkend. Crow kreeg geen steun van de aartsbisschop van York, John Habgood, fervent voorstander van toelating i tot het priesterambt. Habgood wees erop dat de positie van de tegenstanders na aanvaarding van het voorstel van Crowe bijzonder moeilijk zou wor den. Tijdens de synodevergadering werd bekendgemaakt dat inmiddels 32 priesters het ambt hebben neergelegd omdat zij het toelaten van vrouwen tot het priester ambt principieel afwijzen. H HET WEER HANS VAN ES Het meest markante systeem op de Euro-weerkaart is een machtige berg van hogedruk, die vandaag de Russische kou nog verder naar het westen en zuiden deed uitstromen. Bittere kou werd met stormachtige winden tot over de Zwarte Zee en de oostelijke Balkanlanden uitge smeerd. Meer naar het noorden verliep het winteroffensief moeiza mer en de kou stopte ergens in de buurt van Warschau. Van daar uit toonde de weerfoto een breed neer- slaggebied dat tot over ons land reikte. Tussen de extreme kou in het oosten en de meer normale herfstlucht bij ons werd - zoals ge bruikelijk bij luchtmassa's met een uiteenlopend karakter - een hoog lopend conflict uitgevochten. Het resultaat was dat het front bo ven ons land enige tijd vertraagde, waardoor het onder voortdurende schemering langdurig regende of motregende. Een klassieke herfst dag dus met af en toe flink uitha lende wind, die na het voorbijtrek ken van een kleine depressiekern ruimde van zuid naar naar west. De kuststrook bleek uiteindelijk het natst met vanmorgen een aftap ping van 21 millimeter in Haarlem tot circa 25 millimeter in de regio's Leiden en Rotterdam. Het tempe- ratuurbeeld vertoonde maar erg weinig variatie en bleef het gehele etmaal tussen 8 en 10 graden schommelen. Uiteindelijk is het front er in ge slaagd onze oostgrens over te ste ken, waardoor we in 'open' weer zijn terecht gekomen met aardige opklaringen, stapelwolken en een enkele regen- of hagelbui. Niet al leen boven het Europese konti nent, maar ook op de oceaan wor den de temperatuurverschillen bij het naderbij komen van de winter steeds groter. De botsingen tussen de luchtmassa's komen steeds har der aan. Ter hoogte van New Foundland stroomt Canadese vrieslucht de oceaan op en komt in contact met de warme Golfstroom. Deze con frontatie leidt tot de vorming van een wervel, die door de straal stroom wordt opgepikt en dit week einde voor een hoop onrust gaat zorgen. De Britse Eilanden vangen de eerste klappen op van de snel dieper wordende depressie. Na een betrekkelijk rustige en wel licht droge vrijdag, mogen ook de Lage Landen rekenen op een portie zeer winderig herfstweer, vooral op zaterdag, waarbij het neerslagto taal verder wordt aangevuld. Deze nieuwe Atlantische aanval houdt de Oost-Europese winter op af stand, zodat er qua temperatuur niet veel verandert. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, toe zon en op plaatsen droog. Wel kans op mist. Morgen in Ierland en het westen van Schot land regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 7 graden, morgen in het westen rond 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag een wisselende bewolking en een enkele bui. Morgen nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur onge veer 8 graden, in de Ar dennen omstreeks 5 gra- Nootd- Midden-Frank- Vandaag veel bewolking en af en toe regen. Morgen van het westen uit opkla- HEINZ ALS /Ar Ar &/JL Z'£, <SA 'AT ALT/JO HC/LSA/. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag flinke perioden met zon en droog, morgen meer bewolking en vooral in het zuiden kans op een bui. Middagtemperatuur aan de kusten on geveer 20 graden. Madeira: Wolkenvel den en plaatselijk regen. Middagtempe ratuur iets onder de 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het noorden en aan de Golf van Biskaje wolkenvel den en kans op wat regen. Verder droog en perioden met zon. Morgen ook aan de zuidelijk kusten kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden, aan de Costa's in het zuidoosten plaat selijk iets boven de 20 graden. Canari sche Eilanden: Wolkenvelden en vooral aan de noordzijde van de eilanden enige tijd regen. Aan de zuidstranden ook nu en dan zon. Maxima van 20 graden aan de noordzijde van de eilanden tot 24 aan de zuidstranden. Zuid-Frankrijk: Vandaag half tot zwaar bewolkt en vooral op het Centraal Massief en in de Alpen kans op regen. Morgen van het westen uit droog en nu en dan de zon. Middag temperatuur tussen de 11 en 15 gra- Italië, Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. In het nowden meer bewolking en morgen wat regen. Middagtempera tuur in het noorden rond 10 graden, el ders rond 17, op Sicilië en Malta ruim 20 graden. Corsica, Sardinië: perioden met zon en droog. Morgen wat meer be wolking en. op Corsica kans op een bui. Maxima ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Steeds meer bewolking, op veel plaat sen gevolgd door regen, in de bergen in het noordoosten van het Griekse vaste land mogelijk sneeuw. Op de Eilanden in de Egeïsche Zee een stevige en koude noordenwind. Daling *van temperatuur met morgen maxima in het uiterste noordoosten van enkele graden boven nul, op de Eilanden in de Egeïsche Zee ongeveer 10 graden en op de Ionische Eilanden en Kreta nog 18 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust tamelijk veel bewolking en plaatselijk regen. Middag temperatuur dalend naar ongeveer 10 graden. Aan de Turkse zuidkust en op Cyprus.geleidelijk minder zon en een toenemende buienkans. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden. Duitsland: Vandaag veel bewolking en af en toe re gen. Morgen v opklaringen r bui. Middagtemperatuur vandaag van 6 graden in het noordoosten tot 10 in het Morgen enkele graden lager. Zwitserland: Tamelijk veel bewolking e daag grote kans op regen of s de loop van morgen weer iets droger en enkele zonnige perioden. De sneeuwgrens daalt naar ongeveer 1000-meter. Middagtemperatuur in de dalen van 8 graden in het noorden tot 11 in Wallis en Tessin, morgen kouder m 9 graden. Oostenrijk: Vandaag veel bewolking en kans op wat regen of sneeuw. Morgen alleen in het op neerslag. Middag temperatuur ongeveer 7 graden, morgen iets kouder. De sneeuwgrens daalt mor gen naar ongeveer 1000 rr Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.54 Zon onder 16.49 Maan op 05.56 Maan onder 15.47 Waterstanden Katwijk Hoogwater01.ll 13.34 Laag water 09.31 21.36 Weerrapporten 10 november 19 uur: Rotterdam Twente Vlissingen Barcelona licht bew. wil 10 8 11 iol2 21 15 17

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14