Leiden 6»s 'Handel in nieuwe huizen absoluut onaanvaardbaar' 'Brief De Raad was pure intimidatie' 'Niet auto maar, fiets moet eruit' Kooitoren halverwege CDA blijft voor bouw van vergistingsfabriek Bloeit héééél lang. DONDERDAG 11 NOVEMBER 1993 Breuken yi De PvdA in Leider- I dorp heeft aan de affaire-Buitenhof enkele forse blauwe plekken overgehouden, maar breuken blijven achterwe ge Diefstal A -7 De politierechter I heeft gisteren dief stal van 17 assimilatie-lam pen bij een tuindersbedrijf in Woubrugge met een maand cel bestraft. Van Rij wil doon>erkopen met grote winsten halt toeroepen Om het doorverkopen van nieuwbouwhuizen met grote winsten te voorkomen wil wethouder T. van Rij (PvdA- /volkshuisvesting) het anti-speculatiebeding weer invoe ren. Door de speculatie met woningen raakt Leiden zijn greep op het huisvestingsbeleid kwijt en wordt de door stroming gefrustreerd, meent hij. In Vlek 26 in de Ste venshof worden huizen die eerst voor 208.000 gulden werden nog voor de oplevering verkocht voor 260.000 gulden of meer doorverkocht. 'Onaanvaardbaar', oor deelt Van Rij. In Vlek 26 zijn 392 eengezins woningen gebouwd. Daarvan werden er 25 nog voor de ople vering alweer van de hand ge daan. Tegen veel hogere prij zen, weet Van Rij. „En dat kan niet, want die huizen waren be stemd voor een doelgroep, na melijk Leidenaren die een huur woning of een goedkopere koopwoning achter lieten. Wij proberen die huizen in een be taalbare prijsklasse te houden, en daar fietsen ze dan zo weer uit." De wethouder vindt het be waken van de doorstroming heel belangrijk. Als het anti-spe culatiebeding weer wordt inge voerd mogen nieuwbouwhui zen die worden doorverkocht gedurende drie maanden alleen worden aangeboden aan Leide- naars die binnen de doelgroep vallen: mensen die een goedko per huis achterlaten. De nieuwe buurt in de Ste venshof is volgens de wethou der het meest sprekende voor beeld van 'prijsopdrijving'. Ook op andere plaatsen in de stad komt dat voor. „Tegenover de mensen die bij de loting afval len kun je dat ook niet maken", vindt hij. „Die vullen een bon in, worden uitgeloot en dan is het einde oefening. Een paar maanden later zien ze datzelfde huis weer in de krant staan, maar voor een veel hogere prijs. Dan werkt de markt dus iets te hard." Overdreven De Voorschotense makelaar T. de Laat, die de huizen in Vlek 26 in de verkoop had, vindt de voorstelling van zaken van Van Rij zwaar overdreven. „Bij elk project waar zoveel huizen wor den gebouwd wordt een be paald percentage voor de ople vering doorverkocht. Mensen gaan scheiden, raken hun baan kwijt, moeten voor hun baan verhuizen, of vinden opeens dat andere huis dat ze altijd al wil den hebben. Met speculatie heeft dat niets te maken." Forse winsten worden daarbij niet gemaakt, aldus De Laat. „Iemand die voor 208.000 gul den een huis vrij op naam koopt is bij de oplevering veel meer kwijt. Het afkopen van de erfpacht komt erbij, bouvvrente, raeerwerk. De gemeente ziet de advertenties in de krant en denkt dat er enorme winsten worden gemaakt. Maar die winsten liggen tussen de 10 en 20.000 gulden. Bij een dalende markt zouden die mensen hun huis ook verkopen, maar dan met verlies." Het verhaal van De Laat maakt op Van Rij echter geen indruk. „Makelaars hebben nou eenmaal een enorme hekel aan een anti-speculatiebeding. om dat het ze veel extra tijd kost." Van Rij is ervan overtuigd dat de gemeenteraad hem zal steu nen bij het herinvoeren van de door makelaars zo verfoeide re geling. „Het zou mij verbazen als het in de raad werd afge stemd." leiden De Kooitoren begint vorm te krijgen. Het flatgebouw op de hoek van de Kooilaan en de Willem de Zwijgerlaan in Leiden telt straks 12 verdiepingen met in totaal 44 seniorenwoningen en twee woningen voor minder validen. De flat heeft al voor heel wat opschudding gezorgd, want omwonenden menen dat het gebouw hun uitzicht zal belemmeren. Zoals vroeger de kerktoren het karakter van een dorp of buurt bepaal de hopen stedebouwkundigen dat de woontoren een van de nieuwe herkenningspunten van Leiden wordt. foto hielco kuipers Bus illegalen op rijksweg leiden De Leidse politie heeft gisteren een bus illegalen van rijksweg A4 geplukt. De personenbus stond met pech op de A4. Bij onderzoek bleek dat er acht buitenlanders in de bus zaten, van wie er zes (een Egyptenaar en vijf Turken) illegaal in ons land verbleven. Het zestal, omstreeks 19 jaar oud, was op zoek naar werk. De vreemdelingenpolitie Ijeeft de illegalen op het vliegtuig naar huis gezet. Gestolen 'eend' terecht leiden Een 21-jarige Leidenaar heeft bij toeval gisteren zijn ge stolen auto teruggekregen. De auto, een Citroën 2CV, was op 8 november in Den Haag gestolen. Een vriend van de Leidenaar zag de auto op de Eerste Binnenvestgracht stoppen en parkeren. Hij waarschuwde de politie, die bij 4.e.4uto wachtte tot de dieven terugkwamen. Het tweetal, een, 27-jarige Leidenaar en een 29-ja- rige Hagenaar, kon na verloop van tijd worden ingerekend. De Leidenaar bleek eerder ook nog een geldkistje te heben gestolen uit een huis aan de Valeriusstraat en de Hagenaar had zich schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen. Dieven slaan toe via bovenlicht leiden Twee woningen in de Merenwijk, aan de Bosrode en de Wilgenrode, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bezocht door inbrekers. Bij beide woningen werd toegang verschaft via het bovenlicht, waardoor een groter raam kon worden geopend. Aan de Bosrode werd 100 gulden buitgemaakt, bij de Wilgenro de bankpasjes. Omdat de pincode ook voorhanden was konden de dieven met de pas 1400 gulden van de rekening halen. Voorzitter SWL krijgt zijn partij niet mee leiden erna straatsma Katwijkse bouwer uit de gratie bij omwonenden torenflat De Soete Voorzitter T. Alblas van de stichting 'Stop Vuilverwerking Voorschoterweg Leiden' (SWL) deed gisteravond een vergeefse poging zijn partij, het CDA, over te halen tegen de komst van een vergistingsfabriek te stemmen. Tijdens een ledenvergadering haalde hij bakzeil met zijn voor stel om het verkiezingspro gramma daarvoor te wijzigen. Alblas verklaarde na zijn mis lukte missie dat hij de leden van zijn stichting, overwegend be woners van de Leidse wijk Zuid west, zal adviseren niet op het CDA te stemmen. „Ik kom nu in de ellendige situatie terecht dat ik, als voorzitter van de stich ting, mijn leden moet adviseren op een andere partij te stem men." De stichting SWL is tegen de komst van een vergistingsfa briek aan de Voorschoterweg, omdat deze locatie 'in een woonwijk' ligt. De leden zijh onder meer bang dat de experi mentele fabriek zal stinken. Al blas: „Het is niet bewezen dat de installatie milieu-vriendelijk is; de resultaten van alle onder zoeken zijn nog niet bekend." In zijn amendement op het ver kiezingsprogramma pleitte Al blas er voor om het huisvuil ONTSPANNINGSMIDDAG - De Ouderen Activiteiten Commis sie Leiden Zuid-West houdt op zondag 14 november een ont spanningsmiddag voor 55:plus- sers. In het verzorgingshuis 'Rijn en Vliet' aan de Aaltje Noordewierlaan 1 zal het mu- ziek-ensemble 'Mozaïek' om 14.30 uur optreden. Toegangs prijs 2,50 gulden. de Afvalverweking Rijn mond af te voeren. Fractievoorzitter P. Klück raadde de CDA-leden aan het amendement niet te steunen. De fractie heeft onlangs inge stemd met het maken van gede tailleerde bouwplannen. Een formeel besluit over de locatie moet nog worden genomen. Klück: „Wij kiezen er voor om zo dicht mogelijk bij huis ons afval te verwerken.". Een gering aantal CDA'ers keurde het voorstel van Alblas goed. Een ruime meerderheid schaarde-zich achter het stand punt van de fractie, dat ook wordt gesteund door het CDA- bestuur. leiden hans koenekoop Vera van den Hoed noemt het pure intimidatie. Jan Paauw houdt het op modder gooien. In elk geval kan de Katwijkse bouwmaatschappij De Raad bv nog maar weinig goed doen bij de bewoners van de Moerbei- straat, Vrijheidslaan en Zoeter- woudseweg. Zeker niet na de dreigbrief die dë aannemer vo rige week aan de bewoners stuurde. In die brief stelde directeur P. Brandjes de bewoners aanspra kelijk voor de schade die zijn bedrijf zal lijden als de bouw van woontoren De Soete op de hoek van de Vrijheidslaan nog langer vertraging oploopt. Hij berekende de schade op 9.000 gulden -per dag. De Raad van CDA steunt plan Van Bochove niet leiden Het verkiezingsprogramma van het CDA is gisteravond vrijwel ongewijzigd goed- keurd door de leden. Er is slechts een klein aantal wijzi gingen aangebracht. Nieuw is onder meer dat het CDA zich nu officieel bereid ver klaart 'er naar te streven om één openlucht zwembad open te houden'. Het plan om De Vliet te sluiten was afkomstig van CDA-wethouder A. Bochove, die hiermee flink hoopte te bezuinigen op de gemeente- uitgaven. De Vliet wordt slecht bezocht en voldoet niet aan de moderne milieu- eisen. Van Bochove wil in plaats daarvan liever geld uitgeven aan de overkapping van zwembad De Zijl. Hij zei gisteravond De Vliet nog steeds te willen sjuiten. State gaf De Raad afgelopen maandag op een rechtszitting een uitbrander voor zijn daad. Hij had de omwonenden, die volkomen in hun recht staan in hun verzet tegen de komst van de torenflat, niet mogen drei gen. „We schrokken ons rot", ver telt Van den Hoed. „Zo'n brief verwacht' je natuurlijk niet en zeker niet op dat moment. Hij kwam op vrijdagmiddag bin nen, terwijl de maandag daarop de rechtszitting bij de Raad van State zou zijn. De Raad heeft ons gewoon bang willen ma ken." En volgens haar lukte dat in eerste instantie. „De telefoon stond meteen roodgloeiend. De buren waren bang dat de bewo- leiden wim koevoet De autoluwe en -vrije binnen stad hoeft niet zo nodig van Leidse senioren. Ze vrezen dat de plannen ten koste gaan van de bereikbaarheid van het cen trum en dat Leiden daardoor 'een dode stad' wordt. In zo'n gebied, zeggen zij, hebben tasjesrovers en ander gespuis vrij spel. „We komen 's avonds onze deuren al niet *neer uit. Moeten we soms overdag ook thuisblijven?" Leidse ouderen hebben meer profijt dan last van auto's. Aan de vrije doorgang voor warme maaltijden vervoerende wagens van Tafeltje-Dekje mag niet worden getornd. „Ik lust geen koude aardappelen." En de Leidse bejaarde die al 55 jaar in de Leidse binnenstad woont verdomt het om in het vervolg zijn auto 'in de toekomst aan de rand van de stad achter te latent Verkeerswethouder J. Walen kamp (CDA) doet er naar de mening van de vooroorlogse ge neratie beter aan de hinder van fietsers aan te pakken. Die rij den na zonsondergang massaal onverlicht rond, hinderen de voor veel ouderen onmisbare NZH-bussen in de Breestraat, rijden voetgangers in de Haar lemmerstraat omver en parke ren hun vervoermiddel na ge bruik slordig tegen muren en palen, daarbij de weg versper rend voor (pudere) voetgangers, mensen met boodschappenkar- retjes en rolstoelgangers. Het was een beetje de omge keerde wereld, gistermiddag in de raadszaal, waar Leidse be jaarden op uitnodiging van hun bonden kwamen discussiëren over de autoluwe en -vrije bin nenstad. Duidelijk werd dat Leidse oude- nersvereniging haar werk niet goed had voorbereid. Sommi gen wilden zelfs al hun handte kening onder het schorsingsver- zoek doorstrepen. Die dachten meteen, dat ze een boete van 9.000 gulden aan hun broek kregen." Grondrecht Vice-voorzitter Jan Paauw van de bewonersvereniging (Huisei- genarencollectief De Groente veiling geheten) raakte niet. in paniek. „We hebben meteen onze juristen ingeschakeld. Al gauw ontdekten zij dat er niets aan de hand was. In de rechts procedure die wij volgen is het onmogelijk om bewoners er gens voor aansprakelijk te stel len. Als er al een claim komt, dan gaat die naar de gemeente Leiden. Wij staan met ons be ren nog niet warm lopen voor het project, ook al zien ze wel in dat door de maatregelen die het stadsbestuur wil treffen het aantrekkelijker wordt om in de binnenstad te verblijven. Ze wil len er om te beginnen kunnen blijven komen en in lange wan delingen van parkeerplaatsen aan de rand van de stad naar het stadshart hebben ze hele maal geen zin. In de ideale binnenstad voor ouderen lopen veel politie agenten of stadswachten rond en zijn winkeluitstallingen op straat uit den boze. Dat de ge meente dan vele tienduizenden guldens aan precariorechten misloopt, mag Walenkamp niet als argument gebruiken. „Wij breken onze nek over al die troep." Verder moeten er hoognodig toiletten bij komen in het stads hart. „We zijn op V&D en de Hema aangewezen. Als je in an dere winkels vraagt of je van het toilet gebruik mag maken, kij ken ze je vuil aan." Wethouder Walenkamp denkt veel van de zorgen van ouderen over het onbereikbaar worden van de binnenstad weg te kun nen met het zogenaamde 'aan vullend openbaar vervoersys teem'. „Dat is te vergelijken met een treintaxi.". Het gaat om kleine bussen die een uur tevoren moeten wor den gebeld en de passagiers 'van deur tot deur' brengen. De tarieven zijn hoger dan die voor het 'gewone' openbaar eervoer, maar weer lager dan die van taxi's. Niet bang Het systeem moet worden be taald met geld uit de pot van de wet voorzieningen gehandicap ten, waaruit in het vervolg ook voor voorzieningen voor oude- zwaar tegen de toren in ons recht." De volgende dag heeft de be wonersverenging een gerust stellende brief bij de bewoners bezorgd. „Dat heeft geholpen. Maar de liefde voor De Raad is nu voor goed voorbij", zegt Paauw. Hij vertelt dat de bewo ners van het nieuwe buurtje al vanaf de oplevering van hun huizen overhoop liggen met de Katwijkse bouwer. De Raad heeft namelijk ook hun huizen gebouwd. „Nog elke dag zijn er frustraties. De Raad heeft ge brekkige huizen opgeleverd waar van alles aan mankeert. En op een of andere manier heeft hij geen zin om ons te helpen. We moeten vaak de halve we reld verzetten om iets aan het huis gedaan te krijgen." Maar directeur P. Brandjes ren moet worden geput. Walen kamp denkt er overigens hard over om deze bussen niet alleen voor ouderen en gehandicapten ziet het allemaal heel anders. „We hebben met de brief de be woners slechts willen waarschu wen, dat ze eventueel aanspra kelijk zouden kunnen worden gesteld voor de schade", zegt hij. „Meestal zegt een rechter dat de schade niet verhaald kan worden, omdat particulieren niet tevoren beseffen dat ze een schadeclaim kunnen krijgen als ze tegen een bouwplan protes teren. Om dat te ondervangen hebben wij de brief gestuurd. Het is dus geen dreigement, maar een waarschuwing, die de bewoners gelegenheid geeft om zelf een advocaat in te schake len. Als de Raad van State de omwonenden in het gelijk stelt is de schade voor onze reke ning. Als wij in het gelijk wor den gesteld kunnen we de scha de verhalen." te laten rijden maar voor ieder een. Bang dat de autoluwe bin nenstad op deze manier alsnog 'Auto's niet totaal weren' leiden wim koevoet CDA-wethouder Walenkamp van verkeer twijfelt: moet het toekomstig autovrije deel van de binnenstad 24 uur per dag op slot voor auto's of blijven de slagbomen bij de Kaas- en Boommarkt alleen overdag dicht? Uitgangspunt bij de plannen was een heel etmaal, maar uit de inspraakreacties blijkt dat binnenstadbewoners het na zes of zeven uur 's avonds meer dan welletjes vinden. Ook giste ren tijdens een bijeenkomst van ouderen werd geprotesteerd te gen een binnenstad die 24 uur per dag autovrij is. Ze voelen zich er niet veilig. Walenkamp denkt 'zijn' auto luwe binnenstad meer steun krijgt als hét aantal autovrije uren wordt beperkt. In een ge bied dat alleen overdag autovrij is, moeten wel parkeerplaatsen gehandhaafd blijven. verstopt raakt fnci blik is hij niet. „Misschien dat dank zij dit systeem er minder grote NZH- bussen hoeven te rijden." Deze schaal vol vrolijke chrysanten. Vol bloem en knop. Keuze uit div. Y: kleuren. In een sierlijk terracottakleurig !L schaaltje. Voor venster bank of tafel. Wat wil je nog meer? Van 9,95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel 071-763748 TER AAR Veldweg Kingang Kerkweg). - tel. 01722-2241 Aanbieding is geldig Ouderen gruwen van centrumplannen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13