Israël en Jordanië hebben vredesverdrag al getekend Jeltsin: Grondwet betekent breuk met Sovjet-tijdperk Buitenland 'Ook nu bestaat gevaar van jodenvervolging' Al Gore doet goede zaken voor vrijhandelsverdrag VS Symbool van Mostar vernietigd 'Reagan en Bush wisten van moorden El Salvador' Frankrijk ligt wakker van fundamentalisme 6 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1993 Noord-Korea: 'Clinton oorlogszuchtig' Tokyo» Noord-Korea heeft gisteren de Amerikaanse president Clinton beschuldigd van oorlogszuchtige taal. Clinton zei afgelo pen zondag dat Noord-Korea geen kernwapen mag ontwikkelen en dat een invasie van Zuid-Korea als een aanval op de VS wordt opgevat. Pyongyang verklaarde dat het geen plannen heeft een kernwapen te ontwikkelen of Zuid-Korea binnen te vallen. Pakistaans parlement uitgebrand Islamabad» Een brand heeft gisteren de grote vergaderzaal van het Pakistaanse parlement verwoest. De presidentsverkiezingen die zaterdag worden gehouden, gaan echter gewoon door. De president wordt gekozen door het parlement en vier provinciale assemblees. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar politici sluiten brandstichting niet uit. Golfstaten willen gezamenlijk leger abu dhabi De Arabische Golfstaten zijn het eens geworden over de opzet van een gezamenlijk leger. Dat is de uitkomst van een tweedaags beraad dat de ministers van defensie van de Samen werkingsraad voor de Golf (GCC) Saudi-Arabië, Kuwayt, Qa tar, Bahrayn, Oman en de Verenigde Arabische Emiraten in Abu Dhabi hebben gehouden. Dagelijks duizenden doden in Angola harare in de burgeroorlog in Angola komen dagelijks 2.000 mensen om. Dit verklaarde de Angolese onderminister Miranda (buitenlandse zaken) gisteren in Zimbabwe. Het aantal slachtof fers dat Miranda noemde, ligt twee maal hoger dan de schattin gen van de Verenigde Naties. Chinees-Russisch militair verdrag peking China en Rusland gaan een militair samenwerkingsver drag sluiten voor de duur van vijf jaar. Ook zullen zij meer mili taire attachés uitwisselen. Dit maakte de Russische minister Gratsjov (defensie) gisteren bekend op de tweede dag van zijn bezoek aan China. Het akkoord wordt morgen in Peking onder tekend. 'Ongeluk Airbus door remsysteem' bonn Het ongeluk met een Airbus A320 van de Duitse vlieg tuigmaatschappij Lufthansa afgelopen september in War schau is mogelijk te wijten aan het computergestuurde rem systeem. Bij het ongeluk kwamen de co-piloot en een passagier om en raakte 50 inzittenden gewond. Reclame voor condooms in Ierland dublin De Ieren krijgen vandaag voor het eerst een radiorecla me te horen voor het gebruik van condooms. De reclamebood schap is echter niet op de staatsomroep te horen, maar louter op commerciële zenders. In het overwegend streng rooms-katholie- ke Ierland zijn pas sinds kort condooms gemakkelijk verkrijg baar. Herdenking Kristal/nacht Israël en Jordanië hebben een vredesverdrag onderte kend. Volgens het Israëlische dagblad Ma'ariu is dat vori ge week gedaan door kroonprins Hassan en de Israëli sche minister Peres (buitenlandse zaken). Het was de be doeling dat koning Hussein en premier Rabin het ak koord later deze week in Washington formeel zouden on dertekenen. vroege ochtend van 3 novem ber, toen Peres negen uur lang in het geheim in Amman ver bleef. Na terugkeer vertelde Pe res zonder nadere toelichting te geven dat de datum van 3 november historische betekenis zou krijgen. Het vredesverdrag tussen Is raël en Jordanië regelt de over dracht aan Jordanië van enkele kleine delen van de Arava, het WASHINGTON GPD-A De Amerikaanse vice-president Al Gore heeft gisteren in een te levisiedebat op de zender CNN goede zaken gedaan in de ver dediging van het vrijhandelsver drag met Mexico en Canada, Nafta. Dit verdrag, waar presi dent Clinton zich sterk voor maakt, wordt over acht dagen in stemming gebracht in het Huis van Afgevaardigden. Deskundigen zeiden unaniem dat Gore de discussie met Ross Perot op overtuigende wijze had gewonnen. Aangezien.de Afgevaardigde uit Florida direct na de uitzending liet weten dat hij vóór zal stemmen, hoeft Clinton nog 'maar' zo'n vijfen twintig tegenstanders in zijn Democratische partij voor Nafta te winnen. Het debat van giste ren zal daarbij zeker helpen. Nafta (afkorting voor Noor- damerikaanse Vrijhandelsasso ciatie) moet van de drie landen één vrije markt maken zonder handelsbeperkingen of invoer tarieven, vergelijkbaar met de EG. Tegenstanders, Perot voor op, vrezen echter dat Nafta leidt tothet verlies van miljoenen banen in Amerika, omdat be drijven zich zullen vestigen in Mexico waar de lonen lager zijn. De regering betoogt dat Nafta juist meer banen zal opleveren, omdat de VS meer zullen gaan exporteren naar Mexico, dat een van de sterkstgroeiende ter wereld is. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Rabin vertrekt vandaag naar de Verenigde Staten. Koning Hus sein, die zich eerder deze week pessimistisch uitliet over zijn gezondheid, wordt daar echter pas in januari verwacht voor medisch onderzoek. PLO-leider Yasser Arafat onthulde gisteren in Brussel dat Israël en Jordanië een dezer dagen een 'vriend schappelijk' verdrag onderteke- Volgens Ma'ariv hebben Pe res en kroonprins Hassan hun handtekeningen gezet in de Embargo Haïti kost per maand 1000 kinderlevens new york ap In Haïti sterven maandelijks duizend kinderen als gevolg van het olie-embargo en andere sancties die het land zijn opge legd met de bedoeling het her stel van de democratie te be werkstelligen. Dat blijkt uit een door de Universiteit van Har vard verricht onderzoek. Hoe wel voedsel en medicijnen niet onder het embargo vallen, is het door de VN-blokkade moeilijker geworden om humanitaire hulp naar Haïti te brengen, constate ren de onderzoekers. Het embargo heeft tot doel het leger te dwingen alckoord te gaan met de terugkeer van de in september 1991 verdreven pre sident Jean-Bertrand Aristide. Als gevolg van het embargo wordt slechts vier procent van de mensen die ingeent zouden moeten worden daadwerkelijk ingeent. Ook heeft het embargo bijgedragen tot 100.000 nieuwe gevallen van ondervoeding, zo blijkt uit het onderzoek. Jean-Bertrand Aristide, de in ballingschap in de Verenigde Staten verblijvende president van Haïti, is desondanks voor stander van nieuwe sancties te gen zijn land. Dit heeft hij giste ren verklaard. Volgens Aristide hebben eerdere sancties ertoe geleid dat generaal Raoul Ce- dras, die hem in september 1991 afzette, is gaan onderhan delen over de politieke toe komst van het Caribische land. Aristide had eind oktober moe ten terugkeren als president van Haïti. woestijngebied langs de zuide lijke grens. De Jordaniërs zou den officieel de soevereiniteit krijgen, maar het gebied voor een lange termijn en tegen een symbolisch bedrag, verhuren aan Israël. Het verdrag voorziet verder in het vestigen van nor male betrekkingen, met inbe grip van een uitwisseling van ambassadeurs, en samenwer king op economisch, agrarisch en toeristisch gebied. Peres zou koning Hussein hebben beloofd dat hij alles op alles zal zetten om de Amerika nen over te halen tot een kwijt schelding van de Jordaanse schuldenlast van ongeveer zes miljard dollar. Hij zou verder hebben toegezegd dat Israël Jordanië zonodig militair te hulp zal komen. De besprekingen tussen Israël en de PLO in Cairo hebben gis teren geresulteerd in een door braak. Die maakt een spoedige terugtrekking van Israël uit Jeri cho en de Gaza-strook mogelijk. Dat heeft de PLO-onderhande- laar Nabil Shaath gemeld. De gesprekken van twee dagen be tekenen een ommekeer nadat de PLO vorige week bij het overleg wegliep uit woede over een Israëlische voorstel over de terugtrekking. Shaath zei dat een succesvolle terugtrekking de weg effent voor vergaander Palestijns zelfbestuur in de ge bieden die Israël in 1967 ver overde. berlun hans hoogenduk correspondent In heel Duitsland is gisteren de Reichskristallnacht de door de nazi's in 1938 verordonneer de progrom tegen de joden herdacht. Daarnaast werd overal herinnerd aan de val van de Muur in 1989, eveneens op 9 november. Tijdens een plechtigheid waarschuwde de voorzitter van de joodse gemeente in Berlijn. Jerzy Kanal, voor het gevaar van een nieuwe jodenvervolging. „We moeten naar de overleven den luisteren. Doen we dat niet dan bestaat het gevaar dat deze afschuwelijke misdaad in het vergeetboek belandt aldus Ka nal. Hij uitte ook scherpe kritiek MOSKOU «GPD-AFP-PPA-Rtr Boris Jeltsin heeft giste ren zijn ontwerp voor een nieuwe, post-com- munistische Russische grondwet gepresen teerd. Daarin is de macht van de president tegenover het parle ment en de deelgebie den versterkt en zijn de mensenrechten en het privé-bezit gegaran deerd. De nieuwe con stitutie, aldus Jeltsin, breekt voorgoed met het communistische Sovjet-tijdperk. Politie ke confrontaties, zoals die de afgelopen tijd met het conservatieve parlement plaatsvon den, tot het verleden. De Russische kiezers kunnen zich op 12 de cember, tegelijk met de parlementsverkiezin gen, in een referendum uitspreken over de grondwet. De tekst, die 64 pagina's beslaat, bestaat uit 137 artikelen. Daarbij is een bijlage met overgangsregelingen toege voegd, die bepalen dat de eerste ambtstermijn van het parle- meïit slechts twee jaar duurt in plaats van vier. Ook staat daarin dat Jeltsin zijn ambtstermijn tot 1996 uitzit. Eerder had hij ver vroegde presidentsverkiezingen in juni 1994 toegezegd. Door zijn overwinning op het conservatieve parlement kon Jeltsin zijn eigen plannen voor het nieuwe Rusland in het ont werp doordrukken. Volgens het liberale dagblad Nezavisimaja Gazeta is de tekst op maat ge maakt voor het huidige staats hoofd. ,,Het is een grondwet Boris Jeltsin hier als toeschouwer bij een tennis wedstrijd is tevreden over zijn grondwet. FOTO EPA VASSILIKORNEJEV voor presidenten en voor presi dent Jeltsin in het bijzonder." Zo kan de president het parle ment naar huis sturen als het een motie van wantrouwen te gen de regering indient. Ont binding van het parlement is ook mogelijk wanneer de volks vertegenwoordiging tot drie keer toe een door de president voorgestelde kandidaat voor het premierschap afwijst. De president kan zelf wets voorstellen indienen en als eni ge kandidaten voorstellen voor belangrijke functies, zoals die van premier, directeur van de centrale bank en leden van het Hooggerechtshof. Die moeten mostar De Stari Most de 'Oude Brug', waaraan Mostar zijn naam ontleent, is giste ren ingestort. Niet alleen Mostar, maar ook Bosnië-Hercegovina en Europa, zijn daardoor een van hun belangrijkste architectonische schatten kwijt. Voor de ten minste 25.000 Bosniërs die op gesloten zitten in het oostelijke deel van de stad is de instorting een ramp een gewel dige deuk voor het moreel en een strategische overwinning voor de Kroaten, die grote delen van Hercegovina controleren. De stenen brug, waarvan de fundamenten mogelijk uit de Romeinse tijd stammen, was de enige toegangsweg tot een drinkwater bron waarvoor mensen 's nachts de sluip schutters trotseerden. Het was ook de be langrijkste verbinding met het westelijke, 'Kroatische', Mostar. De frontlinie loopt in feite onder de brug door. De twintig meter lange Stari Most, in 1566 gebouwd met van eiwitten gemaakt specie, was de laatste en meest gekoesterde van ze ven bruggen over de rivier de Neretva. Ooit werd zij vergeleken met een „regenboog die reikt naar de Melkweg". De brug behoort ook volgens de VN tot het cultureel erfgoed van de wereld. Maar door de oorlog is het een monument geworden van de kloof tussen de Kroaten en moslims die om Mostar strijden. Velen vinden het een wonder dat de kwets bare Ottomaanse brug de foto is vorige week gemaakt zo lang heeft standgehou den. Beschadigd door sluipschuttervuur en mortieren, werd de stijle boog van de brug in een poging hem te beschermen met autobanden behangen. De brug heeft de af gelopen 19 maanden tientallen aanvallen te verduren gehad, maar dolf het onderspit toen er gisteren 60 Kroatische bommen op neer kwamen. Mostar heeft nu geen enkele vaste brug meer over de Neretva. Er is alleen noodhang- brug, die regeringstroepen vorige zomer maakten. FOTO AP HRVOJE KNEZ dan door het parle ment bevestigd wor den. Het parlement kan de president bij 'wange drag' alleen met twee derde meerderheid af zetten. In de hele pro cedure zijn echter zo veel juridische obsta kels ingebouwd, dat het onwaarschijnlijk is, dat het ooit zover komt. Met de grondwet wordt het federale ge zag hersteld over de 89 deelgebieden, die zich het afgelopen jaar steeds onafhan kelijker hebben opge steld van het Kremlin. Hun recht op soeve reiniteit is ingetrok ken, in plaats daarvan heet het dat „de vol keren van de Federa- Ronald Reagan en George Bush kregen in de tijd dat zij presi dent van de Verenigde Staten waren gedetailleerde rapporten van de inlichtingendiensten over connecties tussen doodseskaders en rechtse lei ders in El Salvador. Zij deden daar echter weinig mee. Dat heeft de krant The New York Ti mes gisteren gemeld. De ministeries van defensie en buitenlandse zaken en de CIA gaven de afgelopen dagen 12.000 documenten over El Sal vador vrij. In die dossiers ko men details aan het licht over het mogelijke verband tussen politieke moorden en leiders als Roberto D'Aubuisson, aldus de krant. Formeel zei het ministerie van buitenlandse zaken dat er onvoldoende bewijs was om D'Aubuisson met zekerheid te beschuldigen van betrokken heid bij politieke moorden, maar volgens de krant heeft de CIA in de jaren tachtig een rap port naar de toenmalige vice- president George Bush gestuurd waarin „overtuigend bewezen" wordt geacht dat D'Aubuisson betrokken is geweest bij de moord op de katholieke aarts bisschop Oscar Romero. Hoewel de regeringen- Reagan en Bush wisten dat het Salvadoraanse leger werd gedo mineerd door officieren die op dracht gaven tot moorden of daar zelf aan deelnamen, stuur den zij het Congres rapporten ACHTERGROND PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT zijn Republieken, regio's en gebieden hebben allen dezelfde rechten binnen één ondeel baar Rusland. Jeltsin heeft de aan vaarding van de grondwet niet afgewacht om de deelgebieden tot de orde te roepen. Gisteren ontbond hij de 'Oeral-repu- bliek' die in juli eenzijdig door het parlement van de regio Sverdlovsk was uitgeroepen. Ook werd de Kaukasische repu bliek Tsjetsjenië, die zich eind 1991 van Moskou losmaakte, opgeroepen deel te nemen aan de verkiezingen en het referen dum. Tatarstan heeft al ge dreigd niet aan het grond wetsreferendum mee te doen, als er aan zijn onafhankelijkheid wordt getornd. Het in Algerije verboden FIS probeert voet aan de grond te krijgen in Franlcrijk, waar de islam al sinds jaar en dag de tweede godsdienst is. Vele sympathisanten en aanhangers van het FIS verblijven legaal in Frankrijk. Het aantal illegale fundamentalisten bedraagt volgens voorzichtige schattingen vele honderden. Volgens de Franse pers fungeert Franlcrijk voor de barbus ('baarddragers') als een soort veilige uitvalsbasis van waaruit de activiteiten van het verboden FIS worden gecoördineerd. De moslim-fundamentalisten hebben de afgelopen jaren in Frankrijk een netwerk van verenigingen en stichtingen opgezet die in werkelijkheid niets anders dan mantelorganisaties van het FIS zouden zijn. Op plaatselijk niveau, in verloederde voorsteden waar veel Noordafrikanen wonen, zouden kaderleden van het FIS de dienst uitmaken in tal van verenigingen. Diverse culturele- en sportverenigingen, in veel gevallen door de lokale overheid gesubdidieerd, zouden in werkelijkheid maar één doel hebben: aanhangers voor het Als de Franse minister Pasqua (binnen landse zaken) ergens niet van kan slapen, dan is het waarschijnlijk van het idee het moslim-fundamentalisme wortel schiet onder de ruim drie miljoen in Frankrijk wonende moslims. Met de spectaculaire en massale aanhouding van zo'n zeventig moslim-fundamentalisten heeft Pasqua hun organisatie in Frankijk een zware slag toegebracht. FIS en het moslim-fundamentalisme werven. Veel succes boeken de fundamentalisten nog niet in Frankrijk. Het merendeel van de Franse moslims is in Frankrijk geboren en getogen en moet niets hebben van de barbus die in hun ogen de klok eeuwen terug willen draaien. Maar de Franse regering houdt de sympathisanten van het FIS desondanks zeer nauwlettend in de gaten. Temeer omdat het FIS zich steeds nadrukkelijker tegen Frankrijk, Franse belangen en onderdanen keert. De aanhangers van het FIS steken, tot Franlcrijk hun mening nauwelijks onder stoelen of banken. Pasqua heeft de afgelopen maanden drie verschillende blaadjes van de organisatie Fraternité Algerienne en France (Algerijnse Broederschap in Frankrijk) (FAD verboden vanwege de anti-Franse toon. Het FAF zou niets anders zijn dan een Franse tak van het RS. De massale actie van de Franse politie, waar ook de binnenlandse veiligheidsdienst (DST) bij betrokken was, volgde enkele dagen na een openlijke waarschuwing van Pasqua aan het adres van de in Frankrijk verblijvende fundamentalisten. „Ze moeten onze wetten respecteren. Ze moeten vanaf ons grondgebied geen acties voeren die tegen de belangen van de Franse regering in gaan", zo hield Pasqua de 'barbus' voor. De vraag is of de fundamentalisten met de actie een lesje hebben geleerd of juist hard zullen terugslaan, zoals ze in het verleden hebben gedreigd. op de inscriptie op het nieuwe nationale monument in Berlijn dat gewijd is aan alle slachtof fers van oorlog en geweld. Anti fascistische demonstranten hadden zich gisteren vastgeke tend aan het omstreden monu ment. Volgens hen zet het mo nument Neue Wache) aan de beroemde boulevard Unter den Linden soldaten die vielen voor Hitier op één lijn met slachtof fers v i de r Ongeveer 150 jongeren en le den van minderhedenorganisa ties hebben gisteravond de Kris- tallnacht herdacht op het VV'a- terlooplein in Amsterdan. Dat gebeurde op de plek waar voor heen het joods weeshuis stond. De honderd kinderen in dit weeshuis werden samen met drie begeleiders in maart 1943 door de Duitsers opgepakt en weggevoerd naar het vernieti gingskamp Sobibor. Tweede Duitse firma betrokken bij bloedaffaire HANNOVER AFP-PPA In Duitsland is gisteren bekend geworden dat een tweede labo ratorium bloed heeft gebruikt dat niet is getest op het HIV-vi- rus voor het fabriceren van bloedplasma. De autoriteiten de firma Haemoplas in Osterode gesloten en 64 ziekenhuizen op dracht gegeven de besmette bloedprodukten terug te sturen. In Duitsland ontstond vorige maand grote opschudding na dat bekend werd dat de inmid dels gesloten firma UB Plasma in Koblenz bloedprodukten op de markt bracht die met het HIV-virus dat AIDS veroor zaakt waren besmet. Inmiddels zijn twee bloeddo nors opgespoord die seroposi tief waren. Van een van hen wist men al langer dat hij was besmet met het HIV-virus, al dus het Openbaar Ministerie in Koblenz. Ook de in Duitsland geleger de Amerikaanse troepen zijn opgeschrikt door het bloed- schandaal. Het leger is op zoek naar Amerikanen die sinds 1985 bloed hebben gekregen via Duitse ziekenhuizen. Militairen die in legerhospitaals van de Amerikaanse strijdkrachten zijn behandeld, kunnen geen be smet bloed hebben gekregen omdat daar uitsluitend bloed produkten uit de VS worden ge bruikt. waarin de situatie niet zo erg werd voorgesteld. Uit de documenten blijkt dat de huidige Salvadoraanse vice- president, Francisco Merino, destijds doodseskaders heeft opgezet. Washington zou ook geweten hebben dat de onlangs teruggetreden minister van de fensie, René Ponce, in het begin van de jaren tachtig doodseska ders opzette met de vorig jaar aan kanker overleden D'Aubuis- Lady Di eist 'haar' foto's en informatie Prinses Diana heeft cisteren via haar advocaten alle foto's opgeëist die met een verbor gen camera van haar zijn ge maakt terwijl zij bezig was met fitnessoefeningen in een Londense sportschool. Ook alle negatieven wil zij heb ben. Daarnaast eist de prin ses preciese informatie over het geld dat met de foto's is verdiend. Een uitgever schat te de waarde van de foto's op de internationale markt op 1 miljoen pond (2,8 miljoen gulden). Gisteren togen de advoca ten van de 32-jarige Diana opnieuw naar de rechtbank om verdere publicatie van de gewraakte foto's definitief te voorkomen. Maandag had het Hooggerechtshof de kranten van de Mirror Group een tijdelijk verbod op publi catie van de foto's opgelegd. Premier Italië neemt het op voor president ROME Rtr Premier Ciampi heeft het giste ren opgenomen voor de van corruptie beschuldigde Italiaan se president Scalfaro. In nieuwe onthullingen via de pers pro beerde een voormalig hoofd van een Italiaanse inlichtingen dienst de president bij het schandaal te betrekken. Ciampi noemde de beschuldigingen „een poging om de hoogste au toriteit van de republiek te be schadigen". Volgens Alessandro Voci, die van 1991 tot 1992 hoofd van de civiele HiHchtingendlrnn Sbde was, zijn de documenten die voormalige agenten als bewijs van illegale betalingen aan poli tici onder wie Scalfaro hebben aangedragen, echt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7