Hulp Servië moet worden beloond Peres: Jordanië sluit akkoord zonder fiat Syrië Buitenland 'Internationale vredesmacht voor Gaza-strook en Jericho' De prinses is gedeprimeerd en woedend Verkiezingsuitslag Jordanië gunstig voor koning Hussein Franse politie jaagt op moslim-fundamentalisten Confrontatie Noord-Korea en VS dreigt DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 fcGemeenschappeli|k Zweedse kat na zes jaar weer thuis Stockholm Niemand weet wat de Zweedse kat Miszan de afge lopen zes jaar heeft meegemaakt, maar zeker is dat het beest '•een goed geheugen heeft. Na zes jaar afwezigheid liep zij bij te rugkeer in het huis van haar bazin recht op de koelkast af. Ver volgens probeerde ze boven een bed uit maar drapeerde zich uiteindelijk op een andere favoriet plekje: de stoel in de huiska mer. Overigens is Miszan niet door iedereen met open armen ontvangen. De nieuwe Miszan moet namelijk niets hebben van de oude. Op de foto Miszan terug van weggeweest. FOTO %oAP&GORGEN PERSSON ANC: Inkatha achter moord op tieners Johannesburg i- Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) heeft gis teren de Inkatha Vrijheidspartij beschuldigd van moord op tien tieners, onder wie de zoon van een Zulu-leider die het ANC steunt. De tieners werden zondag doodgeschoten bij een aanval op de boerderij van Zulu-leider Alpheus Molefe. Geen krans meer voor Pétain parus De Franse president Mitterrand heeft besloten bij de jaarlijkse dodenherdenking op 11 november (Wapenstilstands dag) niet langer de oorlogsheld uit de Eerste en collaborateur uit de Tweede Wereldoorlog, maarschalk Pétain te eren. Pétain werd een held in de slag om Verdun in 1916 maar zijn rol in de Tweede Wereldoorlog bezorgde hem in 1945 een ter-dood-ver- oordeling wegens hoogverraad na verregaande collaboratie met de Duitsers. Zijn straf werd uiteindelijk omgezet in levenslang. Wereld telt ruim 46 miljoen vluchtelingen geneve Het aantal vluchtelingen en asielzoekers in de wereld bedraagt meer dan 46 miljoen. Dat meldt het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen (Unhcr) in een vandaag uitgebracht rapport. Bijna de helft van de vluchtelingen is slachtoffer van binnenlandse politieke problemen. Martens maakt kans op come-back brussel De Belgische recordhouder in het leiden van coalitie regeringen, oud-premier Martens, maakt kans op een beschei den come-back op het politieke toneel. De eerder politiek dood verklaarde christen-democraat is door zijn partij CVP gevraagd voor een hoge plaats op de kandidatenlijst voor het Europees Parlement. Verbod op handel in bloedplasma keulen In de strijd tegen met HIV besmette bloedprodukten heeft de voorzitter van het Duitse Rode Kruis een verbod op de handel in bloedplasma geëist. In de krant Express zei de voorzit ter dat bloed net zo moet worden behandeld als donororganen, waarbij het verboden is een handel op te zetten. Volgens de Ne derlandse staatssecretaris Simons (volksgezondheid) is het niet uitgesloten dat ook Nederlanders met het HIV-virus zijn besmet door middel van Duitse bloedprodukten. De kans op besmetting acht de bewindsman echter i Blauwvintonijn bedreigd madrid De blauwvintonijn, een van de grootste vissen ter we reld, dreigt uit te sterven in de westelijke Atlantische Oceaan. Dat maakte het Wereld Natuurfonds (WNF) gisteren in Madrid bekend. In de westelijke Atlantische Oceaan is hun aantal sinds 1975 met 90 procent afgenomen, van 250.000 tot 22.000 stuks. Fransen en Duitsers stellen vermindering embargo voor De Servische regering moet opheffing van het VN-handelsembargo worden gegaran deerd in ruil voor een inschikkelijke opstelling bij de oplossing van de burgeroorlog in Bosnië-Hercegovina. Dat staat in een vertrouwelijke brief die de Franse en Duitse mi nisters van buitenlandse zaken, Juppé en Kinkel, aan hun Europese collega's hebben gestuurd. brussel-sarajevo gpd-/ Naast een vredesregeling voor Bosnië is ook een vreedzame re geling voor de Kroatische gebie den die onder VN-bescherming staan, een voorwaarde om de sancties te gaan verminderen. Kritische leden CDU willen van Heitmann af De Duitse kanselier Helmut Kohl wordt vanuit zijn partij on der druk gezet zijn omstreden kandidaat voor het president schap te laten vallen. Volgens de kritische CDU-leden moet Kohl zijn kandidaat Steffen Heitmann, minister van justitie van de deelstaat Saksen, ver vangen door Roman Herzog, opperrechter van het Duitse Hooggerechtshof. De FDP, de kleine liberale coalitiegenoot van de CDU, wijst Heitmann af, maar heeft laten weten met Herzog te kunnen leven. Heitmann, een conservatieve voormalige Oostduitse geestelij ke, raakte in diskrediet na op merkingen over werkende vrou wen, homoseksuelen en de ge beurtenissen in nazi-Duitsland. Abu Nidal kreeg miljoenen om rustig te blijven jeruzalem ad bloemendaal correspondent Jordanië zal een volledige vre desovereenkomst met Israël on dertekenen, zonder te wachten op Syrië of de Palestijnen. Mi nister Peres (buitenlandse za ken) voorspelde dat gisteren in een bijeenkomst met de parle mentscommissie voor buiten landse zaken en defensie. Peres heeft vorige week in het geheim in de Jordaanse hoofdstad Am man langdurig overleg gevoerd met koning Hussein. De minister vertelde de parle- mentscommisie ook dat er bin nenkort een topconferentie zal worden gehouden met deelna me door Israël, Jordanië en de 'Verenigde Staten. Op die bij eenkomst zal onder meer wor den gesproken over het geza menlijke gebruik door Israël en Jordanië van zee- en luchtha vens en over grenskwesties. Maar in Jeruzalem acht men het niet waarschijnlijk dat die con ferentie al aanstaande vrijdag zal worden gehouden, als pre mier Rabin in Washington pre sident Clinton ontmoet. Peres onthulde verder dat "Egypte, Jordanië, Israël en twee landen die hij niet wilde noe men het eens zijn geworden over gezamenlijke projecten op het gebied van het toerisme. Hij zei ook dat hij bereid is „wan neer dan ook" vertegenwoordi gers van de kolonisten te ont moeten om het regeringsbeleid toe te lichten. Radicale kolonisten hebben gisteren in de loop van de dag de barricades die ze in de bezet te gebieden hadden opgericht verlaten. In de ochtend wisten ze lange tijd door het bezetten van kruispunten te voorkomen dat Palestijnse arbeiders naar hun werk konden reizen. Pales tijnse auto's die toch op de weg verschenen, werden met stenen brussel fc gpd PLO-leider Arafat maakt een praatje met de Belgische minister Claes (buitenlandse zaken). foto %,belga macht zou niet onder VN-vlag hoeven te opereren. De EG heeft de Palestijnen de komende vijf jaar 1,1 miljard gulden toegezegd. Dat geld zal vooral besteed worden aan kleinschalige projecten in de huisvesting, onderwijs, en wa tervoorziening, en de bouw van een haven en een klein vliegveld. Arafat probeerde tij dens de lunch de vrees onder de EG-ministers weg te nemen dat hét geld aan grote prestige projecten zal worden uitgege- PLO-leider Yasser Arafat is be reid een internationale vredes macht toe te laten tot de Gaza- strook en rond Jericho. Vol gens Arafat zou zo tegemoet gekomen kunnen worden aan de zorgen over de veiligheid van joodse kolonisten, wan neer het Israëlische leger zich uit de bezette gebieden heeft teruggetrokken. De PLO-leider zei dat gisteren in Brussel tij dens een lunch met de EG-mi nisters van buitenlandse za ken. De internationale vredes- In de brief, waarover de EG op 22 november officiëel verga dert, schrijven de twee dat de Servische president Milosovic „beschikbaar lijkt om te onder handelen" over een groter stuk land voor de Bosnische mos lims. Naarmate de Serviërs aan hun verplichtingen voldoen, des te sneller kunnen de strafmaat regelen ongedaan worden ge maakt. Op de korte termijn wil len Duitsland en Frankrijk door middel van onderhandelingen met de strijdende partijen corri dors voor de VN-hulpkonvooien bewerkstelligen, en de luchtha ven van Tuzla voor hulpvluch- ten heropenen. De Frans-Duitse brief is op merkelijk, omdat Milosovic tot nu toe in de officiële EG-politiek de gebeten hond was. Daaren tegen houden Juppé en Kinkel dit keer de moslims voor dat ze de steun van de internationale gemeenschap dreigen te ver spelen, wanneer ze een te groot deel van het Bosnische grond gebied opeisen. De twee be windslieden waarschuwen ook voor het „stijgende risico" van een heropleving van de oorlog in Krajina, de Servische 'repu bliek' in Kroatië. Als een oplossing voor Bosnië en garanties voor de Kroatische gebieden zijn gevonden dient in Genève een conferentie te wor den gehouden om het vredes akkoord een impuls te geven en de wederopbouw van de ver woeste gebieden financieel vei lig te stellen, aldus Kinkel en Juppé. Met name ook de islami tische landen zouden hiervoor De Palestijnse terrorist Abu Ni- dal heeft miljoenen dollars ont vangen om hem voor en tijdens de Golfoorlog te weerhouden van het plegen van aanslagen. Dit meldt de Britse krant The Guardian, die citeert uit het boek Spider's Web van de Ame rikaanse journalist Alan Fried man. Het boek, waarin uit de doeken wordt gedaan hoe het Westen in het geheim Irak van wapens voorzag, verschijnt morgen. Het plan om Abu Nidal geld te geven was afkomstig van Saudi-Arabië, maar de Amerika nen waren er van op de hoogte. Na de invasie van Kuwayt vroe gen de Saudi's die tot die tijd in Irak verbleef aan Abu Ni dal zich te vestigen in Saudi- Arabië. de gymende prinses Diana. De plaatsing v londen cees van zweeden correspondent De Britse rechter heeft gisteravond de pu- blikatie verboden van nieuwe foto's van prinses Diana in een sportschool. De uit spraak is een streep door de rekening van de Daily Mirror. De krant wilde vandaag een nieuwe serie foto's afdrukken. Prinses Diana stapte gisteren naar de rech ter, nadat foto's van haar waren verschenen in de Sunday Mirror en de Daily Mirror. Via haar advocaat liet ze weten „gedeprimeerd" te zijn door de publikaties en gegrepen door een „diep gevoel van woede". De foto's to nen de prinses terwijl zij oefeningen doet aan toestellen in de sportschool. Ze waren tegen betaling van drie ton gemaakt door de manager van de sportschool, die daartoe een fototoestel in het plafond had verborgen. De publikatie ontketende een storm van verontwaardiging in media en politiek. De hoofdredacteur van de The Guardian betichtte de Mirror van „dwaas en goed koop" gedrag. Minister Brooke, die verant woordelijk is voor de pers, dreigde met kne- velwetten tegen de media. Twee grote be drijven stoppen met adverteren in de Mir- ror- bladen. De hoofdredacteur van de Daily Mirror, David Banks, legde alle kritiek naast zich neer. Hij stapt uit de Press Complaints Commission, het college dat de kranten zelf in het leven hebben geroepen om toe te zien op een journalistieke gedragscode. over een vredesregeling. Het nieuwe parlement wordt gedo mineerd door conservatieven en andere aanhangers van de Hasjemitische koninklijke fami lie. Volgens de tellingen komt er voor het eerst in de Jordaanse geschiedenis een vrouw in het parlement. Tujan Feisal, een voormalige televisiejournaliste, is vier jaar geleden door een is lamitische rechtbank geëxcom municeerd vanwege haar libe rale visie op de plaats van de vrouw binnen de islam. Radicale islamieten die tegen een vredesakkoord met Israël zijn, hebben gisteren in Jorda nië fors verloren bij de eerste parlementsverkiezingen sinds 37 jaar waaraan meer partijen mochten deelnemen. Volgens de voorlopige uitslagen krijgt de islamitische oppositie maar 18 zetels. In het oude parlement hadden ze 32 van de 80 zetels. De verkiezingsuitslag bete kent dat koning Hussein veel meer de vrije hand heeft bij zijn onderhandelingen met Israël Lyon werden aanhangers van het FIS opgepakt. Een woordvoerder van het ministerie bevestigde dat de ar- restatiegolf verband houdt met de ontvoering vorige maand van drie medewerkers van het Franse consulaat-generaal in Algerije. De ontvoerders gaven een van hun slachtoffers een boodschap mee waarin zij alle buitenlanders sommeerden binnen een maand het land te verlaten. Parijs houdt een gewa pende arm van het FIS verant woordelijk voor de ontvoering. De Franse politie is vandaag be gonnen met een jacht op ver meende Algerijnse fundamen talisten. In de vroege ochtend waren onder aanhangers van het Islamitisch Reddingsfront (FIS) al zeventig arrestaties ver richt. Minister Pasqua (binnenland se zaken) had vrijdag radicale moslims in Frankrijk al gewaar schuwd zich aan de Franse wet ten te houden. De meeste arres taties zijn verricht in Parijs, maar ook in Marseille, Lille en geld ter beschikking moeten stellen. Uit Sarajevo zijn gisteren vier bussen met Servische vrouwen, kinderen en bejaarde mannen op weg naar Servisch gebied vertrokken. De evacuatie heeft veel vertraging opgelopen. Dat had onder meer te maken met de uitgebreide wijze waarop de bagage van de evacués door de Bosnische politie werd door zocht. Het was de eerste evacu atie uit de Bosnische hoofdstad sinds maanden. Paus naar België om Damiaan zalig te verklaren Het tweedaagse bezoek dat paus Johannes Paulus II vol gend jaar mei aan België brengt, staat helemaal in het teken van de zaligverklaring van pater Da miaan (1840-1889). De paus wil dat alle aandacht gericht wordt op deze geestelijke die door zijn 'heldhaftig' werk onder melaat sen zelf aan de gevolgen van le pra is gestorven. Het is volgens kardinaal G. Danneels, aartsbisschop van Mechelen-Brussel. 'een pri meur' dat de paus speciaal voor een zaligverklaring op reis gaat. De meeste zaligverklaringen hebben plaats in Rome of ma ken deel uit van een 'gewoon' pastoraal bezoek. De huidige paus spreekt bovendien graag hele groepen gelovigen zalig. Voor Damiaan maakt hij graag een uitzondering, zo zei Danneels gisteren op een pers conferentie in Brussel, omdat de paus deze bijzondere Belg „hoog in zijn hart draagt Da miaan staat met zijn dappere strijd tegen melaatsheid model voor alle gelovigen, die welis waar niet meer met lepra, maar wel met andere ziekten worden geconfronteerd waarop de we tenschap nog geen antwoord heeft gevonden. "Lidmaatschap NAVO overlaten aan landen zelf Moskou heeft er geen enkel be zwaar tegen als landen in Oost Europa lid willen worden van de EG of de NAVO. „Dat is een soevereine kwestie voor elk van die landenaldus de Russische premier Tsjernomyrdin. Hij wees erop dat Rusland „de gro te economische partner" van de EG wil worden. De uitspraken van Tsjerno myrdin geven blijk van een wij ziging in de Russische opstelling in deze kwestie. Ruim een maand geleden had president Jeltsin verklaard dat de uitbrei ding van de NAVO met landen in Centraal- en Oost-Europa in strijd is met het akkoord over de eenwording van Duitsland, dat is gesloten door Rusland, de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië. Rusland heeft Oostenrijk ge vraagd waarnemers te sturen naar de parlementsverkiezingen die op 12 december in Rusland worden gehouden. De Oosten rijkse .kanselier Vranitzky heeft gisteren tegen Tsjernomyrdin gezegd de uitnodiging te zullen aannemen. ACHTERGROND WASHINGTON k ANP-Rtr-AFP bekogeld of in enkele gevallen Gaza-strook en Jericho hervat, beschoten. Om de pers uit de buurt te hou- In de Egyptische hoofdstad den, worden de besprekingen in Cairo hebben Israël en de PLO Cairo gehouden op een gehei- gisteren hun onderhandelingen me plaats, waarschijnlijk in een over Palestijns zelfbestuur in de van presidentiële paleizen. De Amerikaanse president Bill Clinton waarschuwde zondag de communistische machthebbers in Noord- Korea plannen tot uitvoering te brengen met betrekking tot de ontwikkeling van atoomwapens. „De Verenigde Staten zijn vastbesloten te voorkomen dat Noord-Korea in het bezit komt van kernwapens. Washington werkt hiertoe nauw samen met Zuid-Korea, Japan en China", aldus de president in een televisie-interview. Op welke wijze Washington de atoomdreiging van Pyongyang wil keren, is onduidelijk. Clinton zei dat „het Noord-Korea niet kan worden toegestaan een atoombom te ontwikkelen. Daar moeten we resoluut in zijn." De Britse Sunday Times meldde afgelopen weekeinde dat de VS plannen hebben klaar liggen voor een aanval met kruisraketten op de nucleaire installatie bij Yongbyon waar Noord-Korea bezig zou zijn atoomwapens te fabriceren. In het NBC-programma onthulde Clinton dat behalve met de bondgenoten in Seoul en Tokyo ook met China wordt gesproken over de nucleaire aspiraties van Noord- Korea. „Ondanks onze verschillen helpen de Chinezen ons", aldus Clinton. Dat werd gisteren bevestigd door het bericht dat'Peking HongXuezhi naar Pyongyang heeft gestuurd voor een ontmoeting met de Noordkoreaanse leider Kim II Sung. Hong is een hoge functionaris binnen de Chinese Communistische Partij en ten tijde van de Koreaanse oorlog begin jaren vijftig verantwoordelijk voor de logistiek van de Chinese troepen die aan de zijde van de Noordkoreanen vochten. Hij zou mogelijk Noord-Korea willen overhalen de verdachte installaties open te stellen voor inspectie door het Internationale Atoomenergie Agentschap (IAEA). Hong kwam vrijdag met een delegatie van andere veteranen uit de Koreaanse oorlog De spanningen op het Koreaanse schiereiland nemen met de dag toe en beginnen zorgwekkende vormen aan te nemen. Het heeft er alle schijn van dat Was hington langzaam de druk op het stalinistische Noord- Korea opvoert omdat het land bezig zou zijn kernwa pens te maken, of deze mogelijk al in bezit heeft. in Pyongyang aan. Tot nu toe heeft Noord-Korea geweigerd zijn nucleaire installaties aan inspectie van de Verenigde Naties te onderwerpen. Het Noordkoreaanse regime versterkte daarmee het vermoeden plannen te hebben kernwapens te ontwikkelen. De oorlogsdreiging op het Koreaanse schiereiland werd sterker door berichten dat de Noordkoreanen grote hoeveelheden troepen hebben samengetrokken aan de grens met Zuid-Korea. Volgens een Amerikaanse zegsman heeft Noord-Korea 70 procent van zijn naar schatting 1,1 miljoen man sterke strijdmacht naar de gedemilitariseerde grenszone met Zuid-Korea heeft gestuurd. Aan de overzijde van de bestandslijn tussen beide landen staan 700.000 Zuidkoreaanse en 37.000 Amerikaanse soldaten. Een totale aanval van Noord-Korea op de zuiderbuur zou catastrofale gevolgen hebben. Niet alleen het zuiden zou zware klappen oplopen, ook de kans dat Noord- Korea he( zou overleven is niet groot. Clinton waarschuwde Pyongyang in een eerder stadium dat een aanval „het einde van hun land zal betekenen De VS moeten in deze kwestie zonder twijfel zeer behoedzaam opereren gezien de Noordkoreaanse neiging onberekenbaar te reageren. „Niemand wil Noord-Korea in een hoek drijven, want zij reageren nou eenmaal niet goed onder druk", zei een Amerikaanse zegsman vorige week tijdens het bezoek van de Amerikaanse minister van defensie l.es Aspin aan Zuid- Korea. Volgens de woordvoerder kunnen de communistische leiders een conventionele aanval op de zuiderburen overwegen om in eigen land de aandacht af te leiden van de binnenlandse sociale problemen. „Die lui verhongeren en zouden wel eens kunnen denken dat zij kunnèn kiezen tussen sterven van de honger of tijdens een oorlog". Washington nuanceerde diens opmerkingen later. Hij zou zich „overspannen" hebben uitgedrukt. Een Japanse krant berichtte zondag dat Noord-Korea ook in het noorden aan de grens met China legereenheden heeft samengetrokken om te verhinderen dat landgenoten naar China vluchten om te ontkomen aan de politieke repressie en de zware economische omstandigheden. Clinton weigerde in te gaan op de vraag of een preventieve aanval van de VS op Noord-Korea tot de mogelijkheden behoort. De president zei wel dat elke aanval op Zuid Korea een aanval op de VS is en dus tot represailles leidt. Washington ziet zich geconfronteerd met een situatie die op dit moment niet echt gelegen komt. De binnenlandse onvrede over de Amerikaanse betrokkenheid in Somalia en Haïti groeit nog steeds. Maar in Amerikaanse regeringskringen overheerst de mening dat dat nou eenmaal het lot is van de enige supermacht die de wereld op dit moment rijk is. „Dat is wat je moet doen als je de supermacht bent en president Clinton heeft gezworen de nucleaire proliferatie een halt toe te roepen'zo zei een niet met name genoemde regeringsfunctionaris.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7