PRiJSPm® Politie mag niet meer bijklussen ING bereidt personeel voor op lastige vragen SATSUMA'S MANDARIJNEN HAMLAPPEN/ FRICANDEAU Landelijke campagne tegen CD en CP86 Binnenland Handjeklap Geen eigen bijdrage in kruiswerk Nieuwe alternatieve straf voor allochtone fraudeurs 'We kunnen niet eens een rekening openen' j DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 Slagbomen carpoolstrook aangepast muiden» In reactie op klachten van politie en weggebruikers heeft Rijkswaterstaat enkele veranderingen aangebracht aan de slagbomen bij de carpoolstrook op de Al bij Muiden. Op de noordbaan (richting Amsterdam) is de eerste slagboom een eind verderop gezet. Ook is de slagboom ingekort. De tweede slag boom, ter hoogte van de afslag naar de A6, is eveneens korter gemaakt. Verdachte van Semtex-transport vrij den haag Een van de twee verdachten die vorige week in Eind hoven zijn aangehouden met drie kilo van het explosief Semtex in hun bezit, is gisteren vrijgelaten. Volgens persofficier Regelink van de rechtbank in Den Bosch was er geen reden om de 47-jari- ge man uit Budel langer vast te houden. Wel verdenkt de politie de man nog steeds van betrokkenheid. De andere verdachte, een 32-jarige Belg, zit nog wel vast. Juliana langst levende Oranjetelg soestduk» Prinses Juliana (84) is definitief de oudste Oranje die ooit heeft geleefd. Gisteren 'versloeg' ze prins Frederik, de broer van koning Willem II. Frederik leefde van 28 februari 1797 tot 8 September 1881. Hij werd dus 84 jaar, zes maanden en acht da gen. Juliana werd geboren op 30 april 1909 en was gisteren ook 84 jaar, zes maanden en acht dagen oud. Zij beleefde echter één schrikkeljaar meer dan Frederik. Eervol ontslag burgemeester Almere almere Minister Dales van binnenlandse zaken heeft burge meester C. de Cloe van Almere gisteren met ingang van 1 febru ari 1994 eervol ontslag verleend. De Cloe trad begin dit jaar te rug, onder meer wegens een bestuurscrisis. Zijn functie wordt sindsdien waargenomen door burgemeester Roozemond. Minis ter Dales is na onderzoek tot de conclusie gekomen dat eervol ontslag evenwel gerechtvaardigd is. Met De Cloe (50) is een wach tgeldregeling getroffen. K0M0 HUISVUIL IGLO PIZZA CROSSA VENETIANA ORANJE ORANJE, VITAMINE VOORDEEL... VERS UIT SPANJE net 2 KILO 500 gram sea 499 KILO van 1799 Herdenking Kristall Nacht in grote steden utrecht anp Ruim twintig plaatselijke en re gionale groeperingen tegen fas cisme gaan volgend jaar een landelijke campagne voeren te gen de politieke partijen Cen trum Democraten (CD) en CP86. Tijdens de campagne zul len de groepen die zich in de Anti-Fascistische Actie (AFA) hebben verenigd proberen aan wezig te zijn bij vergaderingen van CD en CP86, aldus een woordvoerder van AFA. De AFA luidt de campagne vandaag in op de herderikings- dag van Kristall Nacht. In 1938 werden in Duitsland joden tij dens Kristall Nacht openlijk aangevallen en werden joodse eigendommen vernietigd. 'Vandaag wordt Kristall Nacht herdacht in onder meer Am- Sterdam, Rotterdam, Nijmegen, Groningen en Sittard. Op het Waterlooplein in Amsterdam is vanaf 20.00 uur een bijeen komst met minderheden-orga- De protestacties van AFA staan in het teken van de ko mende gemeenteraads-, parle- ments-, en Europarlementaire verkiezingen. Tijdens vergade ringen en bijeenkomsten van QD en CP86 wil de AFA geweld loos protesteren. Maar geweld van de 'andere' kant zal niet per "definitie onbeantwoord blijven, Opnieuw leuzen in Middelburg middelburg gpd Op verschillende plaatsen in Middelburg, zo is gisteren bekendgemaakt, zijn afgelo pen weekeinde opnieuw na zistische leuzen en haken kruizen ontdekt Op het weg dek van de snelweg naar Vlissingen was met verf in grote letters NFZ (Nazi Front Zeeland) neergekalkt met aan weerszijden hakenkrui zen. Een vlakbijgelegen bus hokje blijkt eveneens be smeurd met swastika's. Bij nader onderzoek bleek dat op het jaagpad langs het Ka naal door Walcheren over een lengte van vijftig meter nazistische en racistische leuzen waren gekalkt. GPD Gemeenschappelijke I Journalist schrijft boek over machtsstrijd binnen NMB Postbank De ING Bank is klaar voor de strijd. Al le medewerkers van de bank hebben een uitvoerige instructie ontvangen. De belangrijkste spelregel daarbij is: Ga niet in discussie met de klant of met journalisten over het boek van journa list Marcel Metze, dat vanaf vandaag in veel boekhandels te krijgen is. Het boek, dat 'De geur van geld' heet, behandelt de recente fusiegolf in het bankwezen. Extra aandacht krijgt de machtsstrijd binnen de gefuseerde NMB Postbank, inmiddels onderdeel van de Internationale Nederlanden Groep (ING). In die strijd zijn inmid dels heel wat koppen gerold, waaron der die van voormalig NMB-topman Scherpenhuijsen Rom. In het rondschrijven van de ING-di- rectie aan het personeel wordt gesug gereerd dat het personeel goed moet oppassen voor 'straatinterviews'. Ook worden de werknemers gewaarschuwd voor journalisten die zich in eerste in stantie niet als zodanig bekendmaken. Anders dan andere grote financiële instellingen heeft ING bank stelselma tig medewerking geweigerd, zegt de auteur. Volgens hem ontstak de huidi ge topman Jacobs van de ING Groep zelfs in grote woede en verweet hij de journalist 'maatschappijk onverant woordelijk gedrag'. In het rondschrijven wordt het alle maal wat bedachtzamer geformuleerd. „De Raad van Bestuur", zo wordt het personeel voorgehouden, „is van me ning dat de bank niet kan en zal deel nemen aan een publieke discussie over zaken die in het verleden hebben ge speeld, als dit personen en de onder neming zou kunnen schaden Sommige bezoekers van ING-instel- lingen zullen zich wellicht niet laten af schrikken, wanneer een personeelslid duidelijk de boot afhoudt. Voor die ge vallen woeden de ING-mensen alvast wat antwoorden in de mond gelegd. Het enige 'correcte antwoord' luidt: „Het beeld dat uit die publikaties naar voren komt, stemt niet overeen met de bank waar ik werk". Mocht de klant daar niet tevreden mee zijn, dan moet het telefoonnummer worden opgeno men en de belofte worden gedaan dat het directiesecretariaat zal terugbellen. Journalist Metze is aangenaam ge troffen door de paniek bij de bank. „Ze hebben ook alle reden om zich zorgen te maken. Mij is gebleken dat er wel degelijk intern oorlog is gevoerd. Een oorlog waarbij de huidige leiding dui delijk in het voordeel is geweest". Veel is er al geschreven over de privé-beleg gingen van een aantal voormalige NMB-bestuurders. Waarbij overigens niet is gebleken dat wetten of regels zijn overtreden. Ook Metze accepteert die uitkomst van een tweetal officiële naspeuringen. Wel zegt hij andere mal versaties op het spoor te zijn gekomen bij de handel in effecten. In het boek legt hij uit hoe een en ander in zijn werk is gegaan. Dales en Hirsch Ballin willen geen agenten in beveiliging meer Politiemensen mogen in de toekomst niet langer voor beveiligingsorganisaties of recherchebureaus werken. Al leen in uitzonderlijke situaties wordt ontheffing verleend. Bij voorbeeld wanneer een politieman een zodanige functie heeft dat een buitenstaander niet voor ver menging van taken hoeft te vrezen. den haag anp titie en Dales van binnenlandse zaken naar de Tweede Kamer is gestuurd. Noch de ministeries noch de politiebonden kunnen overi gens cijfers geven over het aan tal politiemensen dat op dit moment nevenfuncties bij be- Dit is een van de wijzigingen in de wettelijke regeling van de be veiligingsorganisaties en recher chebureaus. De regeling is gis- en wetsvoorstel van de Hirsch Ballin van jus- veiligingsbedrijven heeft. Een woordvoerder van binnenland se zaken stelt evenwel dat ne venfuncties van politiemensen bij de burgemeesters bekend zijn. Zij moeten daarvoor dis pensatie geven. Volgens beleidsmedewerker M. Stamatiou van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) is het bekend dat politiemensen dergelijke nevenfuncties er op na houden. Volgens Stamatiou is er overleg met de politiebon den geweest alvorens het ver bod in het wetsvoorstel werd vastgelegd. De ministers had den aanvankelijk een algemeen verbod in gedachten, maar de bonden hebben daar volgens Stamatiou uitzonderingen op bedongen. In de nieuwe regeling wordt ook de eis op genomen dat de installatie van alarmapparatuur dient te gebeuren door een ge kwalificeerde installateur. Alarmcentrales ondervinden veel overlast van valse meldin gen van alarmapparatuur. Hier door moet de politie vaak over bodig uitrukken om assistentie te verlenen. De installateurs moeten voortaan aan door de minister vastgestelde eisen van vakbekwaamheid voldoen. Zij dienen te beschikken over een betrouwbaarheidsverklaring van het hoofd van de plaatselij ke politie. Onder het begrip alarminstallateur vallen de in stallateur, de onderhoudsmon teur, maar ook de ontwerper van het alarmsysteem en even tuele assistenten. r de jaarlijkse paardenmarkt gehouden. Er werden 1850 paarden aangeboden. Lubbers: Besluit Vredeling was niet tegen wet Het besluit van toenmalig mi nister Vredeling van defensie om in 1973 tijdens de Yom Kip poer-oorlog buiten medeweten van het kabinet wapens en mu nitie te lederen aan Israël, was niet in strijd met de grondwet. Premier Lubbers heeft dit giste ren aan de Tweede Kamer mee gedeeld na vragen van Groen- Links. Vredelings handelswijze was wellicht niet in overeenstem ming met het Reglement van Orde voor de Ministerraad. Maar dat doet volgens Lubbers 'niet af aan de rechtsgeldigheid, inclusief de grondwettigheid, van het besluit'. Lubbers was ten tijde van het kabinet-Den Uyl in 1973 minis ter vdn economische zaken. Hij zegt dat over wapenleveranties aan Israël niet in de minister raad is gesproken. Vredeling heeft ook niet met Lubbers con tact opgenomen vanwege het afgeven van een exportvergun ning voor de levering. den haag gpd Er komt voorlopig geen nieuwe eigen bijdrage-regeling in het kmiswerk en de gezinsverzor ging. Een plan van staatssecre taris Simons (volksgezondheid) om die bijdrage op 1 januari in te laten gaan is van tafel. Dat wordt nu op zijn vroegst 1 juli 1994. Dit blijkt uit een brief die Simons gisteren aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Met de eigen bijdrage wilde de be windsman jaarlijks 430 miljoen gulden binnenhalen. Nu betalen de gebruikers van het kruiswerk een contributie van 46 gulden per iaar. In de ge zinsverzorging geldt een eigen bijdrage die afhankelijk is van het inkomen en de genoten zorg. De huidige opzet leidt er toe dat mensen van de dure ge zinsverzorging overstappen naar het kruiswerk. Simons noemt dat onnodig en onge wenst. Hij wil het kruiswerk en de gezinsverzorging bundelen. Simons wil nu op 1 juli met een regeling komen waarbij voor kruiswerk en gezinsverzor ging dezelfde eigen bijdrage gaat gelden. Die wordt inko mensafhankelijk. aldus een woordvoerder van de AFA. De AFA wil vooral de zweven de kiezer, die sympathiseert met CD of CP86, overtuigen niet op deze partijen te stem men. „We willen laten zien dat deze partijen geen oplossingen bieden voor maatschappelijke problemen als huisvesting, vluchtelingenopvang of sociaal- economische kwesties." Openbaar ministerie wil integratie versnellen arnhem anp De rechtbank in Arhem heeft afgelopen maand een aantal immigranten, die de sociale dienst oplichtten, veroordeeld tot een nieuwe alternatieve straf; een cursus basiseducatie. Tot nog toe was in dergelijke gevallen dienstverlening het enige alternatief voor celstraf. De cursus basiseducatie kan volgens het openbaar ministerie bijdragen aan een snellere inte gratie van de veroordeelde in de Nederlandse maatschappij. Volgens officier van justitie in Arnhem, mr. S. Buist, zijn er sinds oktober ongeveer tien personen tot deze nieuwe straf veroordeeld. De lessen nemen 130 uur in beslag. Als de straf meer uren behelst, kan het res terende deel in dienstverlening worden omgezet. Wie een ver oordeling tot minder dan 130 uur heeft gekregen, wordt ver zócht de cursus in de 'eigen tijd' af te maken. De veroordeelden krijgen niet de gewone cursus basiseduca tie, maar aparte lessen die door justitie en de betrokken overhe den worden gefinancierd. De 'cursisten krijgen naast onder richt in de Nederlandse taal ook informatie over het reilen en zeilen van de samenleving in Nederland. Bordeelhouders betreuren handhaven bordeelverbod De Vereniging Exploitanten Re- laxbedrijven (VER) betreurt het dat minister Hirsch Ballin van justitie vrijdag besloot het wets voorstel voor opheffing van het bordeelverbod in te trekken. Dit ontneemt bordeelhouders de mogelijkheid te werken als offi cieel bedrijf met vergunning. Dat zei voorzitter H. Klein Beek man van de vereniging gisteren in Den Haag. Van zijn vereni ging zijn ongeveer 250 bordeel houders lid. Volgens Klein Beekman on dervinden bordeelhouders veel last van het feit dat de bedrijven illegaal zijn. „Eigenaren van grote bedrijven, die keurig be lasting afdragen, hebben bij voorbeeld grote problemen met het openen van een bankreke ning"', legt Klein Beekman uit. „Banken zien ons als crimine len. En ze hebben nog gelijk ook, onze bedrijven zijn en blij ven illegaal." Daarnaast worden de grote bedrijven volgens Klein Beek man in hun imago geschaad door bedrijven die zich schuldig maken aan vrouwen- en drug handel. Volgens de vereniging worden goedwillende bedrijven gedupeerd door de c van Hirsch Ballin. Vaak zijn ze al jaren met hun gemeente in overleg over een vergunning stelsel, dat na de opheffing van het verbod had moeten ingaan. Naar schatting bestaan in Ne derland tussen de 2500 en 3000 prositutiebedrijfjes. Daarbij zijn ook de zelfstandig werkende prostituées meegerekend. Vol gens de VER opereren iri Neder land ongeveer vijf- tot zeshon derd 'relaxbedrijven' met meer dere werknemers. De minister besloot tot in trekking van het voorstel om het bordeelverbod op te heffen, na dat de Eerste Kamer zich in meerderheid tegen het voorstel had gekeerd. De Senaat vreest teveel willekeur en ongelijkheid als gemeenten zelf een vergun ningstelsel voor de bordelen mogen vaststellen. Dat zou im mers kunnen betekenen dat in de ene gemeente bepaalde bor delen wel zijn toegestaan en in andere niet. Het deel van het voorstel om vrouwenhandel tegen te gaan, wordt wel gehandhaafd. De mi nister stuurt de Senaat deze week een brief met het verzoek over dat deel snel te stemmen. ESIXXL H.A.H.? 'n Extra Small of Extra Large huis-aan-huis verspreiding? Of het nu gaat om 1.500 of 1.500.000 folders, lokaal of interregionaal; InterHolland Verspreiders besteedt de grootst mogelijke zorg aan uw opdracht. Bel voor een offerte en vraag naar Frans Kolderman BEL 023-421531 Huis-aan-huis met effekt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5