'Kwart landbouwgrond in EG uit produktie' Onze Top 5 van deze week. 5:* Binnenland Groene bankjes uit oude Tweede Kamer gehaald Paniek in Amsterdamse wijk na moord winkelier Braks krijgt in race om baan bij FAO één stem O 6 O 0 1.69 1.29 3.95 Racistische aanslag schokt buurt Rotterdam Kabinet wil regels voor WAO-boete versoepelen Vakbonden vrezen verlies banen door fusie AKZO Baby in plunjezak op auto IC Schoenenreus 2DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 Justitie int boetes sneller den haag Justitie gaat boetes sneller innen. Als een boete on danks aanmaningen niet binnen tien weken is voldaan, wordt de deurwaarder ingeschakeld. Het nieuwe systeem gaat medio 1994 draaien. Op dit moment int de parketpolitie de boetes zelf. Als niet wordt betaald, volgt eerst een schriftelijke aanmaning. Komt er geen reactie dan volgt een huisbezoek. Pas daarna, vaak pas na vele maanden, komt de deurwaarder in beeld. Asielzoeker in Arnhem vermoord arnhem De Arnhemse politie heeft in een flatwoning in Arnhem het stoffelijke overschot aangetroffen van een met een vuurwa pen om het leven gebrachte man. Het slachtoffer is een 23-jarige asielzoeker van Chinese afkomst. Het lichaam werd gevonden door een vriend van het slachtoffer. Die was in de woning gaan kijken omdat hij al enige dagen niets meer van de man had ge hoord. 'Huis weigeren aan drugdealers' enschede» Woningbouwverenigingen in Enschede willen hande laren in verdovende middelen huisvesting weigeren. Op deze manier verwachten ze de overlast terug te dringen die woonwij ken ondervinden van de drugverkoop. Woningcorporaties heb ben dit gisteren in Enschede verklaard tegenover staatssecretaris Kosto (justitie). Kosto zei zich de opstelling van de woningbouw verenigingen goed te kunnen voorstelen, omdat de drughandel het leven in buurten flink kan verpesten. Of de organisaties hun zin krijgen zal volgens Kosto afhangen van toetsing door de rechter. Vijftien jaar cel voor doden zwagers den haag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 34-ja- rige man veroordeeld tot vijftien jaar cel. Hij werd eerder door de rechtbank in Rotterdam ook al tot deze straf veroordeeld voor het doodschieten van een zwager en een poging tot moord op een andere zwager. De 26-jarige zwager werd in augustus vorig jaar met vier kogels om het leven gebracht toen hij lag te slapen boven zijn coffeeshop aan de Hillevliet in Rotterdam. Enkele mi nuten eerder werd zijn broer in een bar van dichtbij beschoten. Hij overleefde de aanslag. Aanleiding voor de schietpartijen was een ruzie binnen de familie. Deurwaarder veroordeeld voor fraude Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 42- jarige gerechtsdeurwaarder veroordeeld tot een werkstraf van 2^0 uur. Tevens kreeg de man zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en een eveneens voorwaardelijke ontzetting uit het deurwaardersambt voor vijf jaar. De rechtbank verklaarde bewezen dat hij ruim negenduizend gulden aan incassogelden heeft verdonkeremaand en opgemaakt aan onder meer gokken, vakanties en auto's. Twee weken geleden eiste de officier van justitie vijftien maanden cel tegen de man, waarvan vijf maan den voorwaardelijk. Italiaan blijkt geen hulpbisschop Rotterdam Een Italiaan die zich voordeed als hulpbisschop van het bisdom op Sicilië en sinds 2 januari in RotterdamVerbleef, blijkt een oplichter te zijn. De man logeerde in een hotel maar verdween daar zonder de rekening te betalen. Naar aanleiding daarvan stelde vicaris-generaal J. Zuidgeest een onderzoek in waaruit bleek dat de man een oplichter is. De financiële gevol gen zijn van zijn bezoek zijn nog niet bekend. De oplichter werd orilangs in het Italiaanse Livorno aangehouden, waar hij zich voordeed als medisch specialist. Aftrek arbeidskosten in 1994 hoger den haag De belastingaftrek van arbeidskosten wordt volgend jaar verhoogd van vijf naar acht procent met een maximum van 2.043 gulden. Dat schrijft staatssecretaris Van Amelsvoort van fi nanciën in een brief aan de Tweede Kamer. Op Prinsjesdag stel de het kabinet nog een verhoging voor met één procent met een m,aximum van 2.121 gulden. PvdA pleit voor nieuwe ingrepen Ten minste een kwart van de EG-landbouwgrond moet de komende jaren uit produktie worden genomen. De gronden moeten worden gebruikt voor recreatie of aan de natuur worden teruggegeven. Daarvoor moeten de boeren wel een beloning krijgen. brussel» aly knol zijn er vele factoren die een nieuwe hervorming nodig ma ken, zo staat in het rapport: de GATT-onderhandelingen over een vrijere wereldhandel, de nog steeds bestaande overpro ductie, de toetreding van nieu we lidstaten en de grote claim die de landbouw op natuur en milieu legt. Maar de druppel die de emmer doet overlopen, zo wordt gesteld, zal de relatie met de landen in Midden- en Oost- Europa zijn. De tijd is voorbij dat de EG zich verdedigend kon opstellen tegenover de goedkopere land- bouwprodukten uit de voorma lige Oostbloklanden. De EG-ex- correspondent Dat is de kern van een rapport dat de PvdA en de Anne Vonde ling Stichting vanmorgen in Brussel presenteerden. Volgens het rapport moet de EG ophou den met ingrepen in de markt en met exportsubsidies. Om de boeren toch aan een stabiel in komen te helpen, moet de EG toeslagen gaan betalen per hec tare 'ingeleverde' landbouw grond. Het is pas anderhalfjaar gele den dat de laatste hervorming van het Europese landbouwbe leid werd afgerond. Desondanks port van industriële goederen en diensten naar Midden- en Oost-Europa neemt toe en daar zal tegenover moeten staan dat die landen meer mogelijkheden krijgen om hun landbouwpro ducten en industriële produk- ten in de EG te slijten, aldus de PvdA. De EG van haar kant mag als tegenprestatie eisen dat Mid den- en Oost-Europa voldoen aan de Westeuropese gezond heidsnormen, milieuwetgeving of wetgeving met betrekking tot arbeidsomstandigheden. An ders zou valse concurrentie ont staan. In het rapport, dat onder aan voering van PvdA-Europarle mentariër Eisso Woltjer werd opgesteld en waaraan onder an deren de vroegere EG-land- bouwcommissaris Sicco Mans- holt meewerkte, wordt het uit produktie nemen van land- den haag De groene bankjes uit de voormali- van het nieuwe Tweede Kamer-gebouw. De ge vergaderzaal van de Tweede Kamer zijn gis- oude vergaderzaal wordt ingrijpend gereno- teren tijdelijk overgebracht naar de Burgerzaal veerd en verbouwd tot voorlichtingsruimte. Daarna wordt een aantal gerestaureerde groe ne bankjes weer teruggezet. FOTO ANP ED OUDENAARDEN amsterdam fred van essen De laffe moord zaterdag op een 51-jarige sigarenwinkelier heeft voor grote onrust gezorgd in de Indische Buurt in Amster dam. Vertrouwen in de politie is er niet. Er, wordt een burgerwacht opgericht en buurtbewoner K. de Jong looft tiendui zend gulden uit voor tips die leiden naar de moordenaar. Politie en het stadsdeel bestuur hebben haastig voor vrijdag een buurtvergadering belegd „om de brede gevoelens van onrust te kanaliseren". Op de stoep van de sigarenzaak op de hoek van de Molukkenstraat en de Va- lentijnkade houdt sinds zaterdag een wisselend gezelschap van buurtbewo ners de wacht. Voor de deur staat een vaas bloemen. „Bedankt Nederlandse re gering en justitie en vooral burgemeester Van Thijn voor jullie asociale beleid", staat op een papier dat woedende ken nissen van het slachtoffer op de deur hebben gehangen. De winkelier werd in zijn winkel doodgeschoten door een on geveer 20-jarige jongen die zonder buit op de vlucht sloeg. „Dit was voor ons de druppel die de emmer deed overlopen", zegt V. Mell van het deelraadbestuur. „Je kunt de si tuatie vergelijken met die in de Vrolik- straat in maart." Op 23 maart dreigde daar een volksopstand toen een gestoor de man een 12-jarige buurmeisje met een tafelpoot de schedel insloeg. Het meisje overleed. Buurtbewoners in de Indische Buurt hebben nu genoeg aan de problemen in hun eigen buurt. „Je bent niet hier meer veilig. Als de politie niks doet, doen we het zelf wel." Weer een ander roept: „Maar niet met stadswachten, die mo gen toch niks." Wijkteamchef D. ten Boer, die de bij eenkomst van vrijdag heeft belegd, be grijpt de onrust. „Dat de mensen zo rea geren, is logisch. Het heeft te maken met de emotie van het moment. Dit gevoel van onveiligheid béstaat normaal niet." Het gebeurt wel vaker dat een buurt zich rot schrikt van een verschrikkelijk incident. Eerder moest burgemeester Van Thijn de gemoederen tot bedaren brengen bij de Jan van Galenstraat waar een gehandicapte oudere vrouw in haar woning was verkracht en vermoord. Later brak paniek uit in Amsterdam west toen in de wijk inbrekers in bejaar denhuizen en aanleunwoningen hun slachtoffers beroofden en daama ernstig mishandelden. In enkele jaren is het aantal overvallen en berovingen in Am sterdam verveelvoudigd. In januari 1991 werd een 150 man sterk politie-Roofbij- standsteam operationeel na een bloedi ge reeks incidenten. Aanvankelijk daalde het aantal overvallen, maar vorig jaar was er weer een stijging. Bisschop boycot geboorteproject Nederlandse rooms-katholie- ken moeten geen geld geven aan projecten van Unicef die het gebruik van voorbehoed middelen, pil en condoom, stimuleren, want dat is in strijd met de leer van de kerk. Dat zei bisschop Bomers van Haarlem gisteren voor Vero- nica-radio. Eerder had het Vaticaan de steun ingetrok ken aan het VN-kinderfonds omdat Unicef zou doen aan geboortebeperking. 'Gebrek aan solidariteit in EG rome eelco v Ctl Perla Mild koffie, q qq snelfiltermaling, 2 x 250 gram A99 O.izl/ Nu met Droste pastilles t.w.v. f 2,49 gratis. Ctl Zaanse snijder, bruin, wit of volkoren, verpakt, heel Nü Ctl Zaanlander pikant 48+ kaas, j- vers van't mes <m», kilo J&5CT J.J..OU Cd Halve perziken, blik 850 gram Cd Huiswijn, rood, wit, demi-sec of rosé, fles 1 liter Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 november a.s. •Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. correspondent Oud-minister Braks van land bouw wordt niet de nieuwe di recteur-generaal van de FAO, de voedsel- en landbouworganisa tie van de Verenigde Naties. Braks kreeg in de eerste stem ronde gisteren slechts één stem, die van de huidige Nederlandse landbouwminister Bukman. Om de eer aan zichzelf te hou den trok Braks daarop zijn kan didatuur in. De door hem zo fel begeerde post gaat naar de Se negalese VN-ambassadeur Jac ques Diouf. Volgens Braks, op dit moment voorzitter van de KRO, ligt de belangrijkste reden voor de te leurstellende afloop van de stemming in „het gebrek aan solidariteit binnen de Europese Gemeenschap". Ook minister Kooijmans van buitenlandse za ken en Bukman hebben die me ning. CDA- en PvdA-woord- voerders reageerden eveneens teleurgesteld'op het besluit. Dat alle Europese kandidaten, ook de Duitser Bonte Friedheim die hoge ogen gooide, verloren, bevestigt die indruk. „We heb ben de afgelopen maanden ge probeerd om tot een zoge noemde Europese indicatie- stem te komen, rriaar dat is, vooral door de Duitse opstel ling, mislukt", aldus Braks. Braks heeft de afgelopen ze ven maanden zestig landen be zocht om hun steun te winnen voor zijn kandidatuur. Hij is ui termate teleurgesteld. „Ik heb hard gewerkt, geloofd in de mo gelijkheden, en dan is dit na tuurlijk een forse tegenvaller." De KRO-voorzitter zegt geen beloften in de persoonlijke sfeer te hebben gedaan, iets wat mis schien wel nodig is om een der gelijke race te winnen. „We zijn bouwgrond „hèt instrument voor het herstellen van het marktevenwicht" genoemd „in alle sectoren, dus ook bijvoor beeld in de zuivel". Voorspeld wordt dat zowel in de suikersector als in de melk veehouderij het huidige quota systeem tegen het jaar 2000 zal zijn afgeschaft. Wat de zuivel betreft is het volgens het rap port onontkoombaar dat er op korte termijn een korting op de quota komt evenals een daling van de zogeheten interventie prijs. Dat is de prijs waaronder de EG produkten opkoopt tegen een bepaalde bodemvergoe ding. De zuivelproduktie in de EG is nog steeds twaalf procent meer dan de EG consumeert. Ook hier voorziet men compen saties in de vorm van een hecta retoeslag of een extra toeslag per dier. rotterdam gpd-anp In de trópische supermarkt Tehmur in de Rotterdamse wijk Hoogvliet hangt een wal gelijke stank van verbrande haarstukjes en geblakerde toonbanken. Gisteren werd hier eerst een tegel door de ruit gegoqid, toen volgden brandende voorwerpen. Op de winkelruiten werden haken kruizen en de letters WP, Whi te Power, gekalkt. „Vreselijk", zegt Moham med Fiaz, de 49-jarige eige naar van de winkel die uit Punjab in India komt. Hij mompelt: „Ik weet niet wie de daders zijn en daar wil ik ook niet over praten „In anderhalf jaar tijd is hier drie keer ingebroken. Vorige keer had ik een halve ton schade; geld dat de verzeke ring waarschijnlijk niet uitbe taalt. Dit kost me nog veel meer. Maar als het kan, ga ik morgen alweer open." Buurtbewoner Efraim Kroon loopt met een plastic bood- schappentasje. „Wat afschu welijk, dit past helemaal niet in deze wijk. Het is hier altijd zo rustig". Buurtbewoonster Petra Blom die boven de deels uitgebrande winkel woont, wil verhuizen. Ze woont met haar man en zoontje boven de su permarkt en is aan de dood ontsnapt. Voorzitter Hans Elemans van de deelraad Hoogvliet be grijpt niet waar de haat van daan komt: .Afgezien van een paar Hoogvlietse jongeren die sympathiseren met het Jonge ren Front Nederland (JFN) kende dit deel van Rotterdam tot een half jaar geleden geen ultrarechtse groepen Het kabinet is bereid de regels voor de boetes aan werkgevers van wie personeel in de WAO belandt, soepeler te hanteren. Vice-premier Kok zei gisteren in Noordwijk dat wordt gedacht aan een „soort hardheidsclau sule". Dit houdt in dat de boete niet wordt opgelegd als de werkgever kan aantonen dat de oorzaak van de arbeidsonge schiktheid geheel buiten het werk ligt en de werkgever bo vendien geen enkele kans ziet de werknemer in dienst te hou den. Daarnaast bezien minister De Vries en staatssecretaris Wallage van sociale zaken of de aan scherping van het boetesysteem wel moet doorgaan. Nu be draagt de boete oftewel malus twee, drie of zes maanden sala ris (afhankelijk van de bedrijfs tak), maar tot dusver werd ook de mogelijkheid open gelaten om dat op te trekken tot ten hoogste een jaar. Kok zei gisteren tijdens het najaarscongres van het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) in Noordwijk ook dat het kabinet het systeem van boetes en beloningen rond de WAO, het bonus/malus-sys teem, wel in stand wil houden. Dit tot grote teleurstelling van KNOV-voorzitter Kamminga. Met grote instemming van de zaal riep deze de ondernemers op terughoudend te zijn met het in dienst nemen van ar beidsongeschikten. Gisteren werd bekend dat een werkgever van een 50-jarige man met hemofilie onlangs een boete van twaalfduizend gulden kreeg, omdat de man twee jaar geleden arbeidsongeschikt raakte. De man is vóór 1986 be smet geraakt met het AIDS-vi- arnhem/stockholm gpd De Nederlandse en Zweedse vakbonden zijn bang voor ba nenverlies nu AKZO en Nobel Industrier AB van plan zijn een volledige fusie aan te gaan. AK- ZO-topman jhr. mr. A. Loudon stelde gisteren bij de presentatie van het fusie-akkoord dat nega tieve gevolgen voor de werkge legenheid in Nederland en Zwe den voorlopig moeten worden uitgesloten. Overlappingen vin den in beide landen niet plaats. Reorganisaties zijn eerder te verwachten in andere Europese landen. Bestuurder B. Roodhuizen van de Industriebond FNV liet gisteren weten de fusie niet in principe af te wijzen. „Maar we vrezen dat overlappingen ont staan. Nobel en AKZO zijn alle bei sterk in verven en speciale chemicaliën. Op verfgebied wordt de nieuwe combinatie zelfs de grootste ter wereld. Dat biedt kansen voor de toekomst, maar roept ook vragen op". De vezeldivisie boekte het derde kwartaal een verlies van 32 mil joen gulden. De Unie BLHP rea geert voorzichtig positief, maar deelt de zorgen voor de vezel- produktie. Vertegenwoordigers van de Zweedse vakbonden binnen de directie van Nobel weigeren voorlopig het fusie-akkoord te ondertekenen. Zij zijn ondanks alle toezeggingen bang voor ba nenverlies. De man en de vrouwen droe gen een plunjebaai met zich mee. Het ambulancepersoneel vroeg het drietal aan de kant te gaan. Er volgde een onsamen hangend gesprek, waarna de plunjebaai op de motorkap van de ambulance werd ge gooid en het drietal verdween. In de zak bevond zich een meisje van ongeveer een jaar. Het is gezond. Later op de avond hield de politie het drietal aan. Volgens de politie zijn zij nauwelijks aanspreekbaar en lijken in een soort trance te verkeren. Daar om kon ook hun identiteit nog niet worden vastgesteld. De politie van Amersfoort zit sinds gisteravond met een on bekende baby van ongeveer een jaar oud. Het kind zat in een plunjebaai en werd door drie mensen op de motorkap van een ambulance gegooid. Rond half negen kwam op het hoofdbureau een melding binnen dat drie volwassenen, over auto's liepen op de Utrechtseweg in Amersfoort. Even later passeerde een am bulance deze plek en kon niet verder rijden omdat het drietal niet aan de kant wilde gaan. uitgegaan van de juistheid van onze opvattingen. Dit is wellicht het typische Nederlandse calvi nisme, waar ik als katholiek toch ook mee ben besmet." REUZESTUNTEN MET 5 Van dinsdag t/m zaterdag één verrassend voordeelfeest. i munt uit honderden piekfijne schoenen, sportschoenen en pantoffels. 5 Dagen lang. WARME DIERKOPPANTOFFEL Mt. 26/43. Kleurkombinaties naturel/wit, bruin/wit, zwart/wit en grijs/wit. mn. Normaal 19,95 Reusprijs 12,50 HOOFDDORP Polderplein 106-107 LEIDEN Haarlemmerstraat 214 LISSE Berkhoutlaan 2c/d - SASSENHEIM Hoofdstraat 201a HAARLEM Gen. Cronjéstraat 78 en Grote Houtstraat 95 HILLEGOM Hoofdstraat 26 UMUIDEN Marktplein 29 VERRASSEND VEEL, VERRASSEND GOED EN VERRASSEND VOORDELIG!

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3