De racende prins is schattig om te zien 'Ze wilden na een paar minuten al actievoeren' Jagen in een levend schilderij Hijgers wordt een hak gezet Het Gesprek van de Dag Katwijkers kiezen goed DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 Derdejaars Emilie Knappert 'indoctrinereneerstejaars Het is niet moeilijk om een groep mensen te beïnvloeden. Dat ontdekten zes studenten agogisch werk van de Leidse scholengemeenschap Emilie Knappert tijdens een presenta tie over indoctrinatie. Binnen tien minuten hadden Sussy, An- ja, Ingrid, Katje, Marjolijn en Patrick een groep eerstejaars zo "ver dat ze spandoeken verfden, actie wilden gaan voeren, hoofdpijn ontwikkelden en ont zettend boos waren op de schoolleiding. Een beangsti gend resultaat, aldus de derde jaars. Er was niet zo ontzettend veel voor nodig. De derdejaars noemden het woord 'indoctrinatie' niet maar kon digden aan een presentatie over 'beroepsgeheim' te houden. Maar na een paar minuten deelden ze de eerstejaars mee dat het toch geen zin had om verder op dat onderwerp in te gaan. Er zou namelijk iets be langrijks aan de hand zijn in het schoolgebouw, zo draaiden ze hun schokkende verhaal af. Een geheim onderzoek bad uitgewe zen dat er schadelijke gassen in het schoolgebouw aan het Ra penburg hingen. Een nep-krantebericht, uitge draaid via de computers van het Leidsch Dagblad, moest de ge loofwaardigheid van dat verhaal verhogen. Net als twee politie mannen, die waren uitgenodigd om te vertellen aan welke geva ren de leerlingen in het gebouw blootstonden. De docent deed ondertussen alsof hij ontzettend boos was. Boos omdat de men sen hun presentatie over 'be roepsgeheim' niet deden maar in plaats daarvan bekend maak ten wat de schoolleiding al maanden wist maar niet naar buiten had gebracht. „Jullie krij gen geen beoordeling", zei hij tegen de derdejaars. „Jullie krij gen nul punten. Dit kan zo maar niet..." En even later zaten de eerste jaars te verven. Spandoeken met teksten als 'Stop! is dit nu sociaal' en 'Zijn wij nou een school in de verzorging' zagen het daglicht. „Het schijnt dat de schoolleiding het al maanden weet", zei een verontwaardigd meisje. „En nu deze leerlingen in plaats van hun presentatie de waarheid aan het licht brengen, wordt er gedreigd met lagere cijfers. Cijfers verlagen, dat is een chantagemiddel." „Ikmoet zeggen dat ik echt hoofdpijn heb", beweerde een ander. „Het is niet helemaal eerlijk. We zit ten nu vier maanden op school en we moeten nog drie jaar. We moeten hier iedere dag naar toe. Dan moeten ze je toch ver tellen wat er aan de hand is. Nu hebben we geen keuze, verpes ten we onze longen zonder dat we het weten." Voordat de actie echt uit de hand dreigde te lopen, grepen de derdejaars in. Patrick klom op een stoel. „Mag ik even jullie aandacht", schreeuwde hij. „Weten jullie wat indoctrinatie van een groep is? Jullie hebben toch de film The Wave (een film over indoctrinatie, red.) gezien? Indoctrinatie is dat mensen gaan denken wat jij wilt dat ze moeten denken." Langzaam drong het tot de andere leerlin gen door dat ze voor de gek wa ren gehouden. Hier en daar klonk gegiechel, toen begonnen er een paar hardop te lachen maar veel leerlingen reageerden uiterst verontwaardigd. „We hebben maar een paar dingen gebruikt", legde Patrick uit. „We hebben gedaan alsof we ruzie hadden met de leiding. De milieupolitie is een vader van een van ons met zijn collega..." Een eerstejaars, Mirjam, gilde hard: „Nee, dat meen je niet." „We vinden dit niet fijn", zei Mirjam. „Ik heb écht hoofdpijn. Heel vaak als ik in dit gebouw zit. Dan denk je eindelijk te we ten waardoor het komt en dan word je zo belazerd." Laura: „Dat is het woord, ja. Ik voel me belazerd." Pascal: „Ik voel me inderdaad op mijn ziel getrapt. Binnen een uur zaten de eerstejaars te verven. Maar ik moet zeggen dat het wel een heel goede presentatie is." Laura: „Toen ik de film The Wave zag, zei ik dat ik me nooit zo zou laten beïnvloeden. Maar we waren echt van plan om ac tie te voeren. We dachten echt dat het écht was." Zelfs een paar derdejaars, die naar de presentatie van hun klasgenoten kwamen kijken, trapten er in. „Zat ik daar op de grond te tekenen. Weet je waar ik mee bezig was? Met een spandoek met de tekst: We gaan ten onder aan Alkydide", vertel de een derdejaars. „Maar toen mijn wascootje brak, toen dacht ik ineens aan The Wave. En toen ben ik naar Patrick ge- hard. Dat geldt ook voor mij. Ik zit bijna elke dag op de weg en ik heb de laatste vijfjaar geen bekeuring gekregen voor te hard rijden. Ik denk dat de mensen die op Zandvoort rijden (het enige officiële circuit in Ne derland, red.) weten waar ze mee bezig zijn. Die doen geen gekke dingen op de openbare weg." „Ik stel voor dat elke politie agent een racecursus gaat vol gen. Ik zag laatst een program ma van de NCRV. Waar ze het gedrag van automobilisten vanuit een rijdende wagen op video vastleggen. Er was ie mand die veel te hard reed. De politie reed daar gewoon ach teraan met honderdvijftig. Door de bebouwde kom in een zoge heten blinde wagen (een poli tieauto die niet als zodanig her kenbaar is, red.). Onverant woord. Ik denk dat de bestuur der niet goed had geweten wat hij had moeten doen als er plot seling iets gebeurd was. Als hij in een slip was geraakt of zo. Overigens, de mensen van de rijkspolitie, die in die Porsches zitten, kunnen wèl behoorlijk rijden. Maar voor de andere agenten zou een race-opleiding goed zijn." „Dan is hij niet goed op de hoogte met de opleidingen van de agenten", reageert Ton Stuif bergen, voorlichter van de Leid se politie. „We hebben onder meer een surveillantenoplei ding, waarbij de rijvaardigheid wordt getoetst. Dat is, zeg maar, een voortgezette rijopleiding na de normale opleiding voor het rijbewijs. Een burger wordt ge leerd dat hij zijn ogen op de weg moet houden en op de ver- keersituatie moet letten. Een surveillerende agent moet daar naast ook nog om zich heen kij ken om mogelijk dingen te con stateren die niet in de haak zijn." Remafstand „Bij die opleiding wordt aan dacht besteed aan het rijden met hoge snelheid. Er wordt on der meer geleerd hoe de remaf stand kan worden bepaald, wat er gebeurt als de wielen blokke ren....dat soort dingen. Of je van een race-opleiding een veiliger weggebruiker wordt kan ik moeilijk zeggen. Een coureur leert zo snel mogelijk van punt A naar punt B te komen. Er zijn, denk ik, genoeg andere oplei dingen die je kunt volgen om een betere chauffeur te wor den." Dat is Rex Bertrand, rijinstruc- teur van de Alphense rijschool Kontrast, met hem eens. „Als je steeds met hoge snelheden rijdt leer je natuurlijk wel je auto on der controle houden, maar je hebt toch meer aan een voort gezette rijopleiding. Om in dit verband een treffend voorbeeld te noemen: je kunt dan Ieren hoe je een minister of ander hooggeplaatst persoon dient te vervoeren." „Er zit een slipcursus bij. Je leert hoe te handelen in geval van nood. Je leert jezelf niet klem te rijden, steeds te kijken naar mo gelijkheden om uit te wijken, kritieke punten te vermijden, overzichtelijke routes te kiezen, enzovoort. Kijk, op een circuit rijdt iedereen dezelfde kant op. Op de openbare weg doorgaans niet. Tegenliggers, verkeer dat van rechts komt..." herman joustra» leiderdorp Liesbeth Schuitemaker en André Haasnoot namen vrijdag een auto in ontvangst die zij vorige maand wonnen bij de Staatsloterij. Het Katwijkse paar maakte tijdens de televisieshow de juiste keuze uit drie Alfa Romeo's - het contactsleuteltje paste maar op een van de drie wagens. Uit handen van verkoper Frank van Alten van het Leiderdorpse bedrijf Auto Koen konden de Katwijkers een gloednieuwe Alfa Ro meo 33 met een waarde van 28.000 gulden in ontvangst nemen. foto hielco kuipers een Belpin-bezitter, moet na het gewone abonneenummer een pincode worden gedraaid. Uiteraard geeft de eigenaar de viercijferige code alleen aan in timi. Bellers die alleen het abonneenummer draaien of toetsen, krijgen een stilte te ho ren. Volgens de uitvinder (34) werkt de Belpin beter dan het gehei me telefoonnummer. ,,Je bent dan afhankelijk van de PTT. Meestal duurt het even voordat je het nummer hebt. Omdat de bellers vaak bekenden zijn, kun nen zij het geheime nummer snel achterhalen. Dat risico is veel kleiner met de Belpin. Je kunt de code namelijk zo vaak veranderen als je wilt. Een on derzoekje binnen je eigen ken nissenkring leert dan snel wie de boosdoener is." De PTT werkt ook aan een sys teem om het nummer van de beller direct te laten verschij nen. Cramer: „Maar dan moet je eerst een speciaal toestel ko pen. Een ander nadeel is dat het soms gewoon niet functioneert. Als iemand uit een telefooncel belt, heb je er niets aan. Of als iemand belt bij z'n werkgever, zie je alleen het centrale num mer van het bedrijf en weet je nog niet welke zakkenwasser het is." De Belpin is slechts een week op de markt en loopt al 'als een speer'. „Ik had vijfhonderd ap paraatjes in voorraad en die zijn allemaal verkocht. De kopers zijn lang niet alleen mensen die worden lastiggevallen, maar ook mensen die meer privacy wil len. Terwijl het hoofddoel toch was: hijgers een hak zetten." De afgestudeerde HTS'er (rich ting uiteraard elektronica) is momenteel druk in de weer met de ontwikkeling van een soort gelijke apparaat voor de fax. Volgens André worden firma's namelijk overspoeld door over bodige en ongewenste faxbe richten. De Belpin is te koop bij A.C.E., wat staat voor André Cramer Engineering. Het adres is Post bus 30, 2100 AA Haarlem. arnold aarts Een milieuvervuilende hobby voor een Oranje, dat geeft geen pas! fl archieffoto loek zuyderduin Zij die gekroond zijn dienen het goede voorbeeld te geven. Zij die gekroond gaan worden ook. Troonopvolger prins Willem Alexander mag daarom niet meer in een race-auto stappen. Een milieuvervuilende hobby voor een Oranje, dat geeft geen pas! Dat vinden de Jonge De mocraten tenminste. De jeugdi ge D66'ers spraken bij hun laatste congres in Lelystad openlijk hun afschuw uit over het feit dat de kroonprins on langs op Zandvoort zijn raceli centie had gehaald. De Rijksvoorlichtingsdienst kwam hierop met een reactie: „De bedoeling van deze licentie is niet om mee te doen aan autoraces, maar om een veiliger weggebruiker te worden." Is dat zo, leidt het volgen van een ra- cecurus werkelijk tot veiliger rij den? De Voorschotense coureur Wout van Reenen, uitkomend in de klasse van de produktie- wagens tot twee liter, vindt van wel. Per autotelefoon meldt hij: „Voor honderd procent zeker, dat is duidelijk. Na een racecur sus volgt er een examen. Daar wordt echt heel goed gelet op hoe iemand rijdt. Hoe iemand met snelheid omgaat, of ie mand de ideale lijnen volgt, hoe iemand op andere mensen op de baan let. Ik reed net op Zandvoort toen de prins daar bezig was. Dat was schattig om te zien. Hij ging niet erg hard, maar hij deed erg zijn best om het netjes te doen." Gekke dingen „Op de snelweg haal ik de men sen er zo uit die aan autoracen doen. Niet omdat ze zo hard rij den. Autoracers rijden zelden te Een miljoen Nederlanders schij nen op gezette tijden gestoord te worden door ongewenste te lefoontjes. Niet zelden door da ders van het mannelijk geslacht die het nodig vinden vrouws personen in het oor te hijgen of met vunzige taal om de oren te slaan. De PTT heeft handenvol werk aan het opsporen van de hijgers en het aansluiten van geheime telefoonnummers. Minstens zo effectief en in ieder geval veel sneller werkt de Bel pin. Een uitvinding van André Cramer uit Heemstede. Het apparaatje van 149 gulden wordt geplaatst tussen het tele foontoestel en de PTT-aanslui- ting. Om contact te krijgen met stapt..." „Dat mensen zich zo snel laten meevoeren", verbaasde Ingrid zich, een van de presentatoren. „We waren maar een paar mi nuten bezig en toen wilden ze al gaan actievoeren. Ik was van te voren heel bang dat het niet zou lukken. Maar toen mensen be gonnen te zeggen dat dat ze foto jan holvast hoofdpijn hadden..." „Ongelooflijk", verzuchtte be geleider Marcel. „Beangstigend ook." Hij gaf uiteindelijk niet de aangekondigde nul punten, maar het maximaal haalbare: dertig punten. Er staat een tak in de grond, aan de rand van de akker. „Daaron der ligt koeiepens", wijst ie mand die net een paard uit een trailer heeft geholpen, „want daar is de kill. Wat dat betekent, merk je vanmiddag wel." Zaterdagochtend in het Bra bantse land. De lucht ligt lood grijs over Someren, waar de dorpse stilte al vroeg wordt ver stoord. Paardentrailers en per- sonenautós rijden af en aan bij hotel Centraal. Daar moet wor den ingeschreven ('capgeld: 75 gulden') voor de 14e Hubertus- jacht, op de eerste zaterdag in november traditioneel de ope ning van het jachtseizoen. „Als je van sfeer houdt en van tradi tie, dan moet je die een keer hebben meegemaakt", heet het onder liefhebbers van (deze vorm van) paardesport. En inderdaad, de 40 deelnemers en de vele volgers wanen zich die dag in de bossen en vennen rond Someren meermalen on derdeel van een oud Engels jachttafereel. „Het is alsof je je door een levend schilderij be weegt", zegt de Leidse Ineke van Schie, wier man Hans („Dit is heel hard werken") en gerou tineerde zoon Marco („Het is toch net even wat anders met die honden erbij") op gehuurde paarden deelnemen aan de jacht. Het gevoel een oude prent te zijn binnengestapt, komt al op als acht Belgische hoornblazers muzikaal de speciale mis voor ruiters en volgers aankondigen en begeleiden. Zelden toch zul len honden worden toegelaten tot de kerk, maar op deze dag staan er twee onrustig met de staart heen en weer te zwiepen voor het altaar. Het mag dit keer, want Huber- tus naar wie de jacht is ge noemd, is een heilige. De legen de wil dat hij zich tijdens de jacht bekeerd zou hebben. Het kruis dat opeens verscheen in het gewei van het hert dat hij wilde afschieten, zou Hubertus het licht hebben doen zien. Aan de vossejacht die naar hem is genoemd, komt overigens geen wapen te pas. „Niet de rui ters, maar de honden jagen. De ruiters volgen, en bekijken het jachtspel", zegt een dame van het organisatiecomité, die na drukkelijk meldt dat de natuur wordt ontzien en dat er ook geen vos aan de jacht te pas komt. Dat dier moet bij gele genheid wel in Engeland en Ier land voor zijn leven rennen om niet verscheurd te worden door de honden en daar is in die lan den nogal wat over te doen. Maar de vossejacht die in Ne derland door drie jachtvereni- gingen wordt bedreven is slechts een imitatie en heet slip- jacht omdat het spoor is getrok ken met een slip van in vosse- mest gedrenkte lappen. Als er veel wind staat is dat een beetje lastig voor de honden, maar op deze zaterdag is daar van geen sprake. Het is windstil en miezerig koud in Someren, waar de jaarlijkse Hubertusjacht een hele happening is. Met een mis, een ontvangst op het ge meentehuis, de zegening van de op het dorpsplein verzamelde ruiters, paarden en honden en een stichtelijk woord van een plaatselijke politieman. „Houdt u aan de regels, denk om de na tuur". „Het is nodig want we gaan ook stukken beschermd bosgebied in", zegt de woordvoerder van het slipjachtcomité Someren, dat de jacht organiseert in nau we samenwerking met de ver eniging Veluwe Hunt. Leden van die club, te herkennen aan de rode jasjes met gele kraag en de witte broek, rijden mee en de vereniging levert ook de Hunt- master (hij geeft de jaagaanwij zingen), de Huntsman (leider van de honden) en de Field- master (die de zorg heeft voor de ruiters). Zij leiden de jacht waaraan iedereen kan deelne men die beschikt over traditio nele rijkleding (zwart jasje met cap), voldoende ervaring en die 75 gulden over heeft om de drie runs van vijf kilometer mee te maken. „Dat bedrag moeten we de gastruiters wel vragen", betoogt de woordvoerder van het slip jachtcomité. Niet alleen het aantrekken van de Belgische hoornblazers, die ook de jacht muzikaal opluisteren, kost geld 'maar ook het fokken en trainen van de honden'. De meute van de Veluwe Hunt bestaat uit zón veertig 'Anglo- Francais', een kruising tussen de Engelse foxhound en de Franse 'Blanc-et-noir'. Vervaar lijk uitziende dieren die tijdens de tussenstops voortdurend be zig lijken de rangorde binnen de groep aan te vechten, maar die tijdens de drie runs van de jacht een hecht 'pack' vormen. „Het is fascinerend om die beesten bezig te zien", zegt Dick Roseboom uit Noordwij- kerhout, die op zijn eigen paard meedoet. „En het is natuurlijk prachtig om zo door de natuur te rijden. Vroeger was dit alleen weggelegd voor de elite, maar tegenwoordig kun je paarden huren bij de manege en voor het inschrijfgeld hoeft ook nie mand het te laten." „Je krijgt er bovendien veel voor terug", vindt hij, „al is zón imi- tatiejacht toch wel minder leuk. Ik heb ook achter echte vossen aangezeten en dat was toch an ders. Een slip wordt door een mens getrokken: een vos is uit gekookt en gaat door greppels en door water om te ontsnap pen. Dat lukt overigens niet vaak en dat verscheuren aan het einde hoefde voor mij niet. Dat I was vreselijk. Er is iets bij zijn woorden voor te stellen, als de meute de tak heeft bereikt die aan de rand I van de akker in de Brabantse grond is gestoken. Terwijl rui ters en volgers met een glas Glühwein bijkomen, lopen de honden wila huilend rondjes om de plek waar de 'prooi' (de pens dus) begraven is. Pas op een teken van de Huntsman mogen ze aanvallen. Dan krijgt het woord kill echt betekenis. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21