Leidsch Dagblad Meer langdurig zieken in 2010 Voorschotenaar bekent ontucht BEL: 071-128030 Twaalfuurtje op je hurken Wiegel krijgt wellicht topbaan bij pensioenfonds Hussein in december naar Israël Tedere zorg voor baby-griend 'Meer 100-kilometerwegen in Randstad' GOED NIEUWS 8 vla acceptgiro 82.85) automatisch 82.85) DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40308 LOSSE NUMMERj ƒ1,60 Foto's Lady Di 7 De Britse rechtbank heeft gisteren verbo den dat er nog meer foto's van een gymende prinses Diana worden geplaatst. Middelpunt 9 De dames uit de Griekse Oudheid staan bij het Rijksmuseum van Oudheden tot half april in het middelpunt. Twee meisjes van zeven jaar meegelokt voorschoten judy nihof Een 39-jarige Voorschotenaar heeft gisteren tegenover de poli tie bekend eind november vorig jaar twee Voorschotense meis jes van zeven jaar te hebben meegelokt, bedreigd en met een van hen ontucht te hebben ge pleegd. Een jaar geleden zorgde deze zaak voor grote opschud ding in Voorschoten. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, dat begin dit jaar volkomen vastliep. Het onderzoek werd bemoeilijkt, doordat de kinde ren uiteenlopende verklaringen aflegden over het uiterlijk van de dader. De ontuchtpleger kwam de kinderen tegen toen ze zondag 29 november buiten aan het spelen waren op de Zwaluwweg in Voorschoten. Met de belofte dat ze cadeautjes zouden krij gen, lokte hij ze de auto in. De meisjes stapten nietsvermoe dend in en de man reed met hen naar stille plekjes. Daar dwong hij een van hen tot twee keer toe tot seksuele spelletjes. Toen hij er genoeg van had, zet te hij de twee weer af in de buurt van de Zwaluwweg. De politie kwam de zaak deze week bij toeval op het spoor, nadat de 39-jarige Voorschote naar was aangehouden voor een verkrachtingszaak. De man zou zich in 1982 veelvuldig aan een inmiddels 31-jarige vrouw uit Voorschoten hebben vergre pen. De vrouw deed hiervan pas onlangs aangifte. Toen de poli tie de gangen van de man na ging, bleek dat hij eerder on tucht met kinderen had ge pleegd. Daardoor kwam ook de ontuchtzaak van vorig jaar weer in beeld. De man heeft hierover inmiddels een volledige beken tenis afgelegd. Overigens ont kent hij de verkrachting van de vrouw in 1982. Hij beweert dat hij destijds toestemming kreeg om met haar naar bed te gaan. De politie heeft ook de ex- vriend van de 31-jarige vrouw aangehouden. Deze 39-jarige inwoner van Oegstgeest, zou haar tussen 1980 en 1986 heb ben verkracht, mishandeld en bedreigd. Beide mannen wor den vandaag nader verhoord. Donderdag worden ze voorge leid voor de officier van justitie. Zestig miljoen q De Engelse club 2 J Blackburn Rovers investeerde in twee jaar tijd liefst zestig miljoen in nieuwe spelers. Nog geen abonnee? ABONNEE^ ■-SERVICE Peking Je kan je lunch in de Chinese hoofdstad natuurlijk in een restaurant gebruiken, maar die zijn niet altijd goedkoop e Dus eten deze mannen hun twaalfuurtje, bij een straathandelaar gekocht, maar gehurkt op de stoeprand op. Nieuw kantoor ziekenfonds Ziekenfonds Zorg en Zekerheid wil voor 20 miljoen een groot kantoor bouwen aan de Vondel laan in Leiden. Het gebouw moet komen naast het pand van Heerema. De zorgverzeke raar wil met de bouw beginnen als het huidige kantoor aan de Kanaalweg is verkocht. Dat staat nu te koop voor 18 miljoen gulden. andere zie- de stelselwijzi- Zekerheid de mensen in dienst genomen. Het ruimtege brek werd aanvankelijk opgelost door uitbreiding van het kan toor aan de Kanaalweg en de huur van extra ruimte aan de Schipholweg. Ook kwam er aan de Korevaarstraat een balie waar klanten terecht kunnen. De directie wil alle afdelingen weer onder één dak brengen. Dat kan in een kantoor met een vloeroppervlakte tussen de 10.000 en 12.000 vierkante me ter. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de bouw in overeenstemming met het be stemmingsplan. Leiden wil het ziekenfonds graag binnen haar grenzen houden. 'Carpoolprostitutie' langs autowegen bij Rotterdam Carpoolplaatsen in de regio Rotterdam worden de laatste tijd in toenemende mate be zocht door prosfituées. De dames van lichte zeden ko men met kampeerwagens naar de parkeerplaatsen voor forenzen en doen daar van een uur of elf 's ochtends tot tien uur 's avonds zaken. De carpoolprostitutie heeft inmiddels tot vragen geleid in de Zuidhollandse gemeente Graafstroom, die een carpool plaats in de buurt heeft lig gen. Maar volgens de politie in de Alblasserwaard valt er weinig tegen te doen, zo lang de dames tenminste niet te veel overlast bezorgen. Behalve bij Graafstroom worden inmiddels ook de car poolplaatsen langs de A13 (Rotterdam-Den Haag) ter hoogte van Vliegveld Zestien hoven en de N207 (Gouda richting Boskoop) gebruikt doorcarpoolprostituées. Rapport RIVM: Roken levert grootste bijdrage aan sterjte Het aantal mensen met ziekten en aandoeningen zal in het jaar 2010 met een kwart tot veertig procent zijn ge stegen. Het gaat dan om langdurige ziekten, die vooral, maar niet alleen bij ouderen voorkomen. Deze groei heeft ernstige gevolgen voor de uitgaven in de gezond heidszorg. Dat stelt het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) uit Bilthoven in zijn rap port Volksgezondheid Toekomst Verkenning. Het schetst tevens verwachte ontwikkelingen voor de komen de twintig jaar. Roken levert de grootste aan toonbare bijdrage aan de sterf- den haag gpd Het rapport geeft een overzicht van de gezondheidstoestand in Nederland tussen 1950 en 1990. te, zo wijst het onderzoek uit: 9.000 overledenen op een totaal aantal van 129.000 in 1990. Ho ge bloeddruk scoort ook hoog (9.000 overledenen). Overge wicht, gestoorde suiker-stofwis seling en tekort aan lichamelijke activiteit veroorzaken 5.000 sterfgevallen in 1990. Deze cijfers corresponderen met de belangrijkste doodsoor zaken, waarvan coronaire hart ziekten, beroerte, longkanker, borstkanker en cara de 'topvijf vormen. Verkeersongevallen, dikke darm- en endeldarmkan ker, zelfdoding, suikerziekte en maagkanker staan op de zesde tot tiende plaats (1990). Deze toptien bepaalt volgens de on derzoekers in 2010 de helft van het totaal aantal 'verloren jaren dat zijn de jaren dat men, af gemeten aan leeftijdgenoten, normaal gesproken nog geleefd zou hebben. Long- en borstkanker, cara, dikke darm- en endeldarmkan ker, zelfdoding en suikerziekte zullen een steeds belangrijkere doodsoorzaak gaan worden. Daarentegen nemen hartinfarc- Metrosysteem regio Rotterdam den haag «jan kuys haags redacteur CDA en PvdA in de Tweede Ka mer denken aan een metro systeem voor de regio Rotter dam, Den Haag en Zoetermeer. De twee fracties hebben de re gering verzocht in samenwer king met de provincie en de be trokken gemeenten een plan op te stellen. Tevens dient er zo'n openbaar vervoernet rond Am sterdam te komen. Deze verbin dingen sluiten aan bij voorge nomen uitbreidingen van de bestaande metrosystemen in Amsterdam en Rotterdam. Gro te nieuwbouwwijken kunnen op deze wijze een snelle en goede verbinding krijgen met de^regio. Dit zijn de overwegingen die de kamerleden De Graaf (CDA) en Van Gijzel (PvdA) gisteren noemden in de door hen inge diende motie. 'Gevaarlijke helikopters den haag/leeuwarden ronald frisart baan Wiegel zal aanvaarden als hij is afgetreden als Fries com missaris. Over het tijdstip van zijn vertrek bleef hij vrij vaag. Hij noemde een termijn van tussen nu en een jaar of twee. Voor radio en televisie ver klaarde Wiegel vorige week dat hij wel voelt voor „een functie op het snijvlak van overheid en bedrijfsleven". Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, dat de komende jaren wordt ver zelfstandigd, voldoet aan die omschrijving. Het ABP valt nu nog onder het ministerie van binnenlandse zaken. Wiegel was daar minister van 19 de cember 1977 tot 11 september 1981. J.A.M. Reijnen werd in 1986 tot fulltime ABP-topman benoemd. Het lig' in de bedoe ling dat zijn opvolger het ABP- voorzitterschap parttime gaat vervullen. Gedacht wordt daar bij aan een baan van een dag per week. Hans Wiegel, nu nog saris der koningin in Friesland, wordt begin volgend jaar mo gelijk bestuursvoorzitter van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP). Hij volgt dan Jan Reijnen (66) op. Dat is in Den Haag vernomen. Naar aanleiding van specula ties over nieuwe banen rea geerde Wiegel de afgelopen da gen met opmerkingen als: „Het regent aanbiedingen". Gevraagd naar de ABP-top- functie, waarvan een woord voerder van het pensioenfonds overigens zei niet op de hoogte te zijn, beperkte de voormalige WD-fractieleider zich gister avond tegenover deze krant tot „geen commentaar". Hij wilde echter ook niet ontkennen dat hij Reijnen opvolgt. De afgelopen week is druk gespeculeerd welke ten en beroerten in belang af, vooral door het dalend aantal rokers en de betere behandeling van hoge bloeddruk. Vooral daardoor neemt de le vensverwachting toe, in 2010 een tot anderhalf jaar langer dan in 1990. In dat laatste jaar werd de gemiddelde vrouw 80,1 jaar en de gemiddelde man 73,8 jaar. In 1950 was dat 72,7 en 70,4 jaar. Leidsch Dagblad snelste groeier boven Noordzee' GRATIS keuken- apparatuur Door bezuinigingen bij KLM/E- ra Helicopters dreigt er een ge vaarlijke situatie in het lucht ruim boven de Noordzee te ont staan. Om te kunnen concurre ren met bedrijven als Schreiner en Bristol Helicopters, moet de KLM flink het mes zetten in het eigen bedrijf. Dat gaat ten koste van de veiligheid, aldus voorzit ter Baksteen van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvlie gers. Bij KLM ERA moeten 20 van de 54 vliegers weg, gedwon gen door de concurrenten. Die zouden het minder nauw ne men met de veiligheid. Zo zou Schreiner soms slechts één vlie ger inzetten. Bovendien werkt het bedrijf met buitenlandse vliegers die het Engels niet goed machtig zijn. Directeur Bie- mans van Schreiner distantieert zich van de kritiek. „Wij concur reren niet door op veiligheid te bezuinigen." Hans Verkerk Alphen a/d Rijn heeft een te gekke actie! Vanaf dinsdag t/m vrijdag zijn wij ELKE AVOND tot 21.30 uur geopend om u de kans te geven te profite ren van onze super actie: bij aan koop van een complete keuken een gratis apparatuursetü Of de helft van de geldwaarde als ex tra korting! In deze set zit een oven, kookplaat, afzuigkap, koel kast, spoelbak en kraan! Dit scheelt u duizenden guldens!! Dus nu tijdens onze avondshow kopen betekent geld verdienen!! Deze actie is uitsluitend tijdens deze 4 avonden geldig dus kom snel en sla uw slag'! bij Hans Ver kerk aan de Gouwestraat 60a in Alphen a/d Rijn (tegenover de hefbrug). Bel voor info: 01722- 5564 (bgg. 01720-76672). jeruzalem «afp Koning Hussein van Jordanië brengt wellicht in december een bezoek aan Israël. Volgende week ontmoet hij de Israëlische premier Rabin. Het gesprek moet de weg effenen voor het historische bezoek. Dat heeft een hoge Israëlische functiona ris verklaard. Hij bevestigde dat contacten „op het allerhoogste niveau" plaatshebben om de ontmoeting voor te bereiden. Minister Peres (buitenlandse zaken) heeft gisteren gezegd dat Jordanië bereid is om afzonder lijk met Israël vrede te sluiten. Pagina 7: Akkoord zonder fiat Syrië. nieuw-zeeland Een meisje houdt een babygriend een walvisachtige nat, zodat het dier in leven kan blijven. Het dier zwom zich met een groep soortgenoten vast op het strand van het zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland. Ongeveer 50 grienden konden gered worden, maar meer dan 40 andere haalden het niet door uitputting en uitdroging. foto reuter Het aantal snelwegen in de Randstad waar maximaal honderd kilometer mag worden gereden, zal flink worden uitgebreid. Dat zei minister Maij (verkeer en waterstaat) gisteren tijdens overleg in de Tweede Ka mer. In deze regio geldt nu 120 km/uur op de volgende wegen: A44 tussen Wassenaar en splitsing A4/A44, de A4 van Schiphol tot splitsing A4/A44, de A16 tussen Rijswijk en Klein Polderplein en de Al2 tusen Utrecht en Den Haag. De uitbreiding van het aantal 100-kilo meterwegen maakt onderdeel uit van de ex tra maatregelen in het nieuwe Nationaal Milieu Plan "(NMP). Het NMP zal nog dit jaar worden gepresenteerd en is onderwerp van gesprek binnen het kabinet. Tijdens het overleg over de verkeersvei ligheid maakte de Tweede Kamer duidelijk een betere controle te willen van de rijsnel- heden op 50- en 80-kilometerwegen. CDA, WD, D66 en PvdA vinden de aandacht voor de snelheid op snelwegen onevenredig groot, zeker gezien het feit dat de meeste verkeersslachtoffer op 50- en 80-kilometer wegen vallen. Minister Maij beloofde hierover op korte termijn te zullen overleggen met de regio nale politiekorpsen die hierop moeten toe zien. De minister vindt ook dat snelheids overtredingen op secundaire wegen nog frequenter en gevaarlijker zijn dan op snel wegen. Het CDA pleitte voor een inhaalverbod voor vrachtwagens op vierbaanssnelwegen in de Randstad. Volgens woordvoerster Roosen-Van Pelt leiden inhaalmanoeuvres van vrachtwagens tot files en onveilige situ- HET WOORD IS AAN J. Einander Wie niet leren wil, moet voelen dat docenten het toch goed be doelen. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio Schrijvende lezers- Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen Veel bewolking en af en toe regen Minimumtemperatuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur on geveer 10 graden Vrij krachtige zuidelijke wind, kracht 5, aan de kust mogelijk hard, windkracht 7 De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag Veranderlijk bewolkt en vooral in het weekein de van tijd tot tijd regen Middag- temperatuur rond 10 graden V oorwaardelij ke celstraf voor burgemeester maastricht De van corruptie verdachte bur gemeester Vossen van Gulpen is vanochtend door de Maast richtse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van zes maanden en een boete van 6.000 gulden. Bovendien is Vossen voor een periode van vijf jaar ontzetting uit het bur gemeestersambt opgelegd. De officier van justitie had 18 maanden waarvan zes voor waardelijk geëist. De rechtbank acht bewezen dat sprake is ge weest van valsheid in geschrifte i het gift van een wegenbouwer. De rechter legde de boete op in verband met belastingfraude. Het Leidsch Dagblad was het afgelopen jaar de snelstgroeien- de regionale krant in Neder land. Dat blijkt uit de jaarcijfers van Cebuco. het Centraal Bu reau voor Courantenpubliciteit. De oplage van deze krant groei de met 8,9 procent. Voor een belangrijk deel is dat het gevolg van de overname van de Leidse Courant. De totale oplage van alle kranten steeg het afgelopen jaar met 0,7 procent, tot 4.663024 exemplaren. Van die oplage be staat 89 procent uit abonne menten en elf procent uit losse verkoop. De landelijke kranten nemen 44 procent van het to taal voor hun rekening, de re gionale 56 procent. Alle landelij ke kranten zagen hun oplage stijgen. Snelste groeier in deze sector was NRC Handelsblad, met 4,5 procent, een toename met 11.220 tot 261.700. De Tele graaf bleef de grootste krant van Nederland met 743.000 exem plaren. 1 cidsch ififc Dagbl. aties. Ook WD-woordvoerster Jorritsma wil kijken of een inhaalverbod mogelijk is bij een aantal verkeersknelpunten. Maij wil op verschillende plaatsen experi menteren met zo'n inhaalverbod. Voor een algeheel verbod is ze niet, omdat een in haalverbod op sommige plaatsen juist extra gevaar oplevert, bij voorbeeld voor auto's die willen invoegen en niet tussen de stroom vrachtauto's op de rechterbaan kunnen komen. Op verzoek van de PvdA gaat de minister na of het mogelijk is de registratie van het aantal verkeersslachtoffers te verbeteren. Het idee van het CDA om de maximum snelheid van bussen op te voeren van 80 naar 100 vindt Maij niet zo'n goed plan om dat het niet leidt tot een grotere duurzaam heid van de motoren en minder uitstoot van schadelijke stoffen. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Naam: Voorletters: Adres: Tel: (l.v.m. controle bezorging) Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 28,75) Per kwartaal Nr. bank/girö:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1