'Werklozen meer onder druk zetten' 'De prins was een heel redelijke Spoortunnel kruipt onder startbaan door Randstad Aanstelling tweede man wekt beroering op Bureau Personeel Huygenslab betaalt hoge prijs voor nieuwe baan Bevolking voelt zich redelijk veilig 15 DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071-356442 Minister De Vries kapittelt arbeidsbureaus Arbeidsbureaus en sociale diensten zetten zich onvol doende in om werkloze Nederlanders tijdelijk aan het werk te krijgen in de bollensector. Hierdoor zijn bollen- bedrijven aangewezen op Engelsen, Ieren en Polen die tijdens drukke perioden naar de Duin- en Bollenstreek komen. Dat zei minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid gisteravond op een bijeenkomst van het CDA in De Schelft Noordwijkerhout. Hij was naar de ze streek gekomen om zich op de hoogte te stellen van de problemen. NOORDWIJKERHOUT MEINDERT VAN DER KAAU „Arbeidsbureaus en sociale diensten moeten werklozen veel meer achter hun vodden zitten. Niet werken? Dan is het afgelo pen met de uitkering. Op die manier moeten wij werklozen onder druk zetten en laten mer ken dat wij het niet meer pik ken. In Brabant heeft die straffe aanpak ertoe geleid dal honder den Nederlandse werklozen tij delijk werk accepteerden", al dus De Vries. Daarnaast wees de minister er op dat de bollenboeren zelf Rotterdamse modekoning bankroet Rotterdam Het is de Rotterdamse modekoning Theo Sijthoff niet gelukt om het faillissement van zijn kledingzaak af te wen den. Sijthoff had uiterlijk gisteren moeten aantonen, dat het fail lissement onterecht was, maar dat bleek afgelopen week al door de hoogte van de schulden onmogelijk. De curator onderhandelt momenteel met verschillende ondernemers die een deel van Sijthoffs activiteiten willen overnemen. Wie dat zijn, kon de woordvoerster van de curator gisteren nog niet zeggen. De twaalf personeelsleden zijn vorige week vrijdag ontslagen, maar blijven in ieder geval deze week nog doorwerken, zolang de win kel 't Oude Koetshuis' in IJsselmonde open blijft. Secretaris universiteit benoemt kennis LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidse Universiteitssecreta ris W. van den Berg krijgt op 1 januari hulp van een nieuwe adjunct-secretaris: de eveneens uit Den Haag afkomstige W. Postma. Van den Berg en Post- ma kennen elkaar al: Postma was de rechterhand van Van den Berg op het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De benoeming wekte vorige week beroering binnen de gele deren van het universiteitsbu reau: de ambtenaren hadden net te horen gekregen dat er een vacaturestop is afgekondigd en een ingrijpende reorganisatie op komst is. De aanstelling van Postma, de persoonlijke keus van de universiteitssecretaris, paste niet in dat beeld. Volgens universiteitswoord voerder J. van Vliet berust een en ander op een misverstand. „De vacature van de adjunct secretaris bestaat al sinds 1990 maar is nooit opgevuld. Van den Berg heeft omstreeks 20 ok tober laten weten een aan lal van zijn taken over te willen dragen aan een adjunct: hij sprak de voorkeur uit voor Post ma omdat hij die heel goed kent. De vacaturestop is een Hillegom wil wisselwoningen neerzetten voor asielzoekers HILLEGOM/REGIO» PAUL VAN DER KOOU De Hillegomse woningbouw vereniging Pago onderzoekt of ze asielzoekers onder kan bren gen in wissel woningen. Andere corporaties in de regio hebben nog niet gereageerd op de op roep van de Nationale Wo ningraad om deze woningen binnen acht tot twaalf weken neer te zetten. Directeur M.C. Hagenaars kan nog niet aangeven hoeveel woningen zijn corporatie wil neerzetten, laat staan waar: „We hebben nog geen contact met de wethouder gehad, hebben eigenlijk alleen tegen de Natio nale Woningraad gezegd dat we positief meedenken. Het is voor ons nog een vers idee. Als de gemeente wil meewer ken, kan het rekenwerk begin nen. Volgens de overkoepelen de woningraad kost een kant en klare wissel woning 20.000 tot 60.000 gulden. Als zo'n woning vijf jaar blijft staan, haalt een woningbouwvereniging de kos ten eruit met een huur van 700 gulden per maand. En die huur kan weer betaald worden via de Regeling Opvang Asielzoekers, stelt de Nationale Woningraad. Woningbouwverenigingen moeten in deze opzet 'alleen' het geld voorschieten, de wo ningen bouwen en exploiteren. Om ze te ontlasten zijn lease- constucties mogelijk. Maar die drijven de huur op tot 800 a 900 gulden per maand, stelt de Na tionale Woningraad. Hagenaars heeft nog geen re actie op dergelijke berekenin gen en durft niet te zeggen of ook de gemeente financieel moet bijspringen. Hij weet wèl dat de opvang van de asielzoe kers ook een gemeentelijk pro bleem is: „Ook in Hillegom is het een probleem om voldoen de plekken te vinden voor asiel zoekers." Op zichzelf zijn de wisselwo ningen bedoeld voor asielzoe kers die nog niet zeker weten of ze in Nederland mogen blijven, maar deze huizen zijn ook gun stig voor asielzoekers die zeker weten dat ze mogen blijven. Deze zogenaamde 'statushou ders' krijgen eerder een eigen huis als 'asielzoekers' die niet bezet houden. Volgens Pago-directeur Hage naars staan de wisselwoningen 'in een mum van tijd', zodra geld en ruimte geregeld zijn. „Je hangt ze aan een ijzerhaakje. Sluit gas. water en licht aan. En klaar is Kees." KATWUK RUDOLF KLEUN Minister De Vries: „Niet werken? Dan is het afgelopen met de uitkering." ook schuldig zijn aan de situa tie. „Een bollenteler weet heel goed wanneer die bollen onge veer de grond uit moeten. Dat kan hij tijdig aangeven bij de ar beidsbureaus. Maar ook dat ge beurt in onvoldoende mate." Het verschijnsel dat bedrijven Engelsen contracten aanbieden van een halfjaar, met het gevolg dat zij een ww-uitkering kun nen aanvragen, noemde De Vries in een tijd waarin zo'n 70.000 werklozen per jaar erbij komen, zelfs 'schandelijk'. De Vries had tevens kritiek op de geringe vooruitgang die de bollensector boekt op het ge bied van arbeidsomstandighe den. „Op het terrein van invoe ren van meer milieuvriendelijke teeltmethoden worden grote in spanningen geleverd en wordt veel geld geïnvesteerd. Dit staat in scherp contrast met de snel heid waarmee ondernemers het werk veiliger en gezonder ma ken. Werknemers staan nog steeds bloot aan risico's die be dreigend zijn voor het leven. De CDA-minister begrijpt dat niet alle problemen tegelijk kunnen worden aangepakt. „Maar dit lage tempo vind ik ronduit zorgelijk. Het slechte nieuws over de arbeidsomstan digheden is niet goed voor het imago van de bollenteelt. Dus daar moet snel wat aan gebeu ren", aldus de minister. De Vries wist zich gisteren geen raad met de vele vragen van de ongeveer vijftig aanwezi gen - onder wie de nodige ge meenteraadsleden - over de strijd om de grond in de Duin en Bollenstreek. De politieke agenda van gemeenten in dit gebied staat regelmatig in het teken van de vele woningen die de komende jaren uit de grond moeten worden gestampt. Bol- lenbedrijven worden door die huizenbouw in hun bestaans recht bedreigd. „Ik moet mij op dat gebied wat bescheidener opstellen", zo liet De Vries zijn teleurgestelde gehoor weten. „Er zijn anderen in het kabinet die daar intensie ver meer bezig zijn. Ik kan u wel melden dat ik onder de indruk ben van de aantallen woningen die in de Duin- en Bollenstreek voor de komende tientallen ja ren nodig zijn. De keuze tussen bollen en woningen lijkt mij dan ook niet eenvoudig." De werknemers van het voor malige Christiaan Huygens La boratorium en het Nederlands Radar Proefstation in Katwijk die aan de slag willen bij het nieuwe bedrijf CHL Nether lands moeten daarvoor fors in leveren. Bovendien zijn er in hun arbeidscontract zoveel be perkende voorwaarden opgeno men dat enkelen de overeen komst al hebben getypeerd als een 'wurgcontract'. Dat zegt bestuurder G.J. den Besten van de Industrie- en Voedingsbond CNV. De werk nemers hebben vandaag een gesprek met directeur C. Wil- lemse. „Als we er dan niet uit komen is er sprake van een conflict", zegt Den Besten. Het Christiaan Huygens Laboratori um en het Nederlands Radar Proefstation gingen ruim een maand geleden failliet. CHL Netherlands is de afgeslankte voortzetting van de twee bedrij ven. In de nieuwe opzet is plaats voor twintig van de vijftig vroegere werknemers. Maar zij moeten volgens Den Besten wel een erg hoge toegangsprijs be talen voor hun werkplek. „Vrijwel iedereen gaat terug in salaris, in sommige gevallen tot dertig en veertig procent aan toe. Die mensen komen zelfs onder het niveau van een ww- uitkering uit. Verder is er fors geschrapt in hel aantal vrije da gen. Dat heeft betrekking op ATV, maar ook op feestdagen die in het verleden vrij waren." Den Besten somt nog meer verslechteringen op. „Bij ziekte wordt alleen het wettelijk mini mum doorbetaald. Bij de nieu we wetgeving betekent dat 70 procent in de eerste zes weken en daarna het minimumloon. Bovendien is er een concurren tiebeding opgenomen in het contract, waardoor mensen niet zomaar weg kunnen. Verschil lende werknemers vinden dat een wurgcontract." Volgens Den Besten is de gang van zaken hoogst onge bruikelijk bij het 'doorstarten' van een bedrijf. „Over het alge meen worden de oude arbeids voorwaarden als uitgangspunt genomen. Dat zou hier ook moeten, zeker omdat het faillis sement niet te weeg is gebracht door hoge loonkosten, maar door het management dat te weinig heeft gedaan om orders Directeur Willemse weer spreekt dat laatste niet. maar voegt er aan toe dat er toch wel degelijk iets aan de loonkosten moet gebeuren. „Het is ook niet zo dat iedereen zo veel terug gaat. Er zijn ook mensen die ge- lijkblijven en zelfs die meer gaan verdienen. In een paar ge vallen is inderdaad sprake van een teruggang van dertig tot paar dagen later, op 25 oktober, afgekondigd." „Maar het probleem is dat de aanstelling van Postma niet aan het personeel is doorgegeven: een misverstand. De secretaris dacht dat de Dienstcommissie dat zou doen, de Dienstcom missie dacht waarschijnlijk dat Van den Berg het zou doen. Afijn: een vorm van miscom municatie. Van den Berg be treurt dat en rekent het zichzelf aan." Volgens de voorzitter van de Dienstcommissie, Peter Ruw- hof, vinden ambtenaren dat de benoeming van Postma 'een ra re bijsmaak heeft'. „Het is nu een gepasseerd station maar het blijft raar dat Van den Berg een vriendje binnenhaalt. Het lag hier vooral erg gevoelig omdat de benoeming niet tijdig is be kendgemaakt terwijl het nieuws wel in de wandelgangen circu leerde. Zo'n actie is niet slim, dat vindt de secretaris zelf ook. Van den Berg houdt een mooi verhaal over de aanstaande re organisatie waarbij hij het ver trouwen probeert te winnen van het personeel, en vervol gens gooit hij op die manier toch een beetje zijn eigen gla- Studiebegeleider Willem-Alexander krijgt Erekruis LEIDEN/DEN HAAG* PAUL VAN DER KOOU De begeleider van prins Willem-Alexan der tijdens zijn studie in Leiden, GJ. Meijer, is onderscheiden. Tijdens een lunch op Paleis Huis ten Bosch kreeg de oud-docent economische gescliiedenis het Erekruis in de Huisorde van Oranje, uit handen van zijn vroegere discipel. Vooraf was Meijer door de kroonprins en koningin Beatrix uitgebreid gepre zen voor zijn werk. voor een gehoor van 'Leidse' hoogleraren geschiedenis en volkenrecht. Werk waarmee hij in '87, bij de aankomst van de prins in Leiden, begon. Na zijn pensionering in 1990 ging hij er onverminderd mee door vanuit zijn woning in Vlaardingen. Meijer hielp de prins bij het vinden van de weg door de studie geschiede nis. Samen zochten ze vakken uit die de prins het best voorbereidden op zijn la tere werk. „Zo hebben we veel modèrne geschiedenis in het pakket gedaan en deed de prins in zijn jaar vrije keuze staatsrecht, volkenrecht en economisch recht." Ook planden ze samen: „Want de prins had al tijdens zijn studie erg veel verplichtingen." Toch moeten we niet denken dat Meijer het de prins makkelijk maakte: „De verplichte college's woonde hij ge woon bij en de privélessen betekenden zeker geen verlichting. Heb je bij een werkcollege maar eens om de zoveel tijd een beurt, bij zo'n privéles moet je je iedere week bewijzen." En dat dèèd de prins. Of, zoals Meijer het zegt, 'als een studie loopt dan loopt het'. Hij vond het vooral 'plezierig' om met Willem-Alexander samen te werken omdat de prins 'een heel redelijke stu dent was'. „Hij wist precies wat hij later moest gaan doen en werkte daar doel bewust naartoe", kijkt hij terug. De begeleiding van Meijer gebeurde op verzoek van koningin Beatrix. Zij ontbood Meijer 'af en toe' en uurtje op Paleis Huis ten Bosch om de voortgang van Alexander's studie te bespreken. Toch had Meijer de decoratie 'niet ver wacht'; „Ik heb ook begrepen dat het erekruis niet zo vaak wordt uitgereikt." Dat klopt. Anders dan de Orden van Oranje-Nassau en de Nederlandse Leeuw, is de Huisorde puur een aange legenheid van het Koninklijk Huis, be doeld voor mensen die zich 'verdienste lijk hebben gemaakt' voor datzelfde Ko ninklijk Huis. Jubiberende tuinlieden krijgen het wat lagere Kruis van Trouw en Verdienste, het laatste erekruis ging naar de particulier secretaris van oud koningin Juliana. Ingenieurs trots op staaltje waterbouwtechnisch vernuft SCHIPHOL RIEN POLDERMAN Een oceaan van lawaai omringt de wandelaar die op Schiphol verzeild raakt. De herrie is maar voor een klein deel afkomstig van de vliegtuigen. Het zonder onderbreking aanhoudende ge daver wordt veroorzaakt door een permanente stroom auto verkeer. Gebulder van vliegtui gen en gedreun van vele heima chines komen daar in regelma tige golven nog overheen. Een bedrijvige, agressieve mieren hoop. Fascinerend en beklem mend, al naar gelang je het be kijkt. De bedrijvigheid speelt zich niet alleen bovengronds en in de lucht af, maar ook in het duister van de aarde. Naast de betonnen slang van de eerste spoortunnel onder de luchtha ven groeit gestaag een tweede. Die is inmiddels zo ver gevor derd dat het bouwteam er trots al wat van wil laten zien. Een deel van de totaal zes kilometer lange tunnelverdubbeling komt met ingang van de NS-dienstre- geling 1994 al in gebruik. Het is het vierde perronspoor van het ondergrondse station, dat van de nieuwe tunnelsporen aftakt. Het station krijgt er later nog twee perronsporen bij. Supertanker De bouw van de tunnel in de bodem van de Haarlemmer meer vergt veel waterbouwtech nisch vernuft. De lange tunnel- bak zou zich, zonder speciale voorzorgsmaatregelen, gaan ge dragen als een lege supertanker op het water. Hij zou op het naar boven kwellende polder water omhoog komen drijven. Om dat te voorkomen moesten de ontwerpers zorgen voor een kunstmatig evenwicht met be hulp van ballastzand en andere 'verzwaring. Rubberen profielen moeten zorgen dat de tunnel- delen precies aan elkaar passen. Op de plek van de aansluiting mag geen lekkage gaan optre den. Hoewel de hele tunnel pas na de eeuwwisseling in gebruik komt, hebben de bouwers grote haast om er nu al snel een stuk van gereed te krijgen. Die haast Hoewel de hele tunnel pas na de eeuwwisseling in gebruik komt, hebben de bouwers grote haast om nu al snel een stuk gereed te krijgen. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER houdt verband met de tijdelijke buiten gebruikstelling van de zogenoemde bulderbaan (de Buitenveldertbaan) voor onder houdswerkzaamheden. De be trekkelijk korte periode dat deze baan buiten gebruik is moet worden benut om er alsvast de tunnelbak onder aan te bren gen. Tegelijkertijd wordt ook de bovenkant van de 'oude' tunnel versterkt, met het oog op de zwaardere vliegtuigen die ook dat tunneldak naar verwachting moet gaan dragen. Even verder op smeedt ook Rijkswaterstaat het ijzer nu het heet is: voor het fietsverkeer en het streekver voer is een gecombineerde tun nel in aanbouw naast de auto snelwegtunnel onder de Buiten veldertbaan. Door die tunnel rijden over een paar jaar de bussen en later sneltrams. Sleuf De spoortunnel wordt gebouwd in een open sleuf met water, waarvan de wanden met behulp van grote ijzeren buizen worden gestut. In die sleuf worden, daar waar de startbaan wordt ge kruist, achter elkaar vier tunnel- delen afgezonken. De 125 meter lange delen worden in een bouwdok naast de startbaan ge bouwd en vervolgens met be hulp van lieren op hun plaats getrokken. Zodra de tunnelmo ten keurig aan elkaar gescha keld op hun zandfundering lig gen, en voldoende zijn ver zwaard en verankerd, kan de sleuf weer dicht en kunnen het beton en asfalt van de startbaan er in de loop van volgend jaar overheen. De verdere voltooiing van de tunnel kan daama gestaag voortgaan tot omstreeks de eeuwwisseling. Net als de 'oude' tunnel komt ook de nieuwe aan de Amsterdamse kant van Schiphol in de middenberm van de autosnelweg A4 uit. De ver dubbeling van de sporen (van twee naar vier) vergt een brede re middenberm, waarvoor de autoweg een stukje zal moeten opschuiven. De NS rekenen er op dat in het jaar 2001 de trei nen, waaronder ook de super snelle 'flitstreinen' van en naar Parijs, in de nieuwe tunnelbui zen onder Schiphol doorsuizen. Stil zal het er zeker niet worden. veertig procent." Willemse wil overigens niet ingaan op details van de contracten. Volgens hem zijn met name oudgedienden niet gewend aan een contract met duidelijke bepalingen. „Een concurrentiebeding is voor ons lijfsbehoud. We zijn een heel specifiek bedrijf, met maar een paar concurrenten. Als mensen weggaan is dat niet zo maar op te vangen. Vanzelfsprekend geldt het concurrentiebeding niet als iemand promotie kan maken." Het is overigens nog niet dui delijk wie de nieuwe eigenaren van het bedrijf zijn. Volgens Willemse zijn de aandelen 'voorlopig gestald' bij een 'stille belegger'. De vorige eigenaar, de familie Admiraal, heeft voor een aantal borgstellingen ge zorgd. Hij wijst de suggestie van werknemerszijde af dat de oude eigenaren langs een 'achterdeurtje' weer binnenko men. „Zij hebben absoluut geen directe bemoeienis met het be drijf.'' Indirect lijkt die bemoeienis er wel te zijn. Volgens het han delsregister is de enige aandeel houder van CHL Netherlands het bedrijf NAP Holding met als directeur E.A. Admiraal. Het uit eindelijke eigendom van de aandelen van dat bedrijf berust via een andere bv bij een stich ting met als voorzitter EA. Ad miraal. LEIDEN/REGIO ANNET VAN AARSEN De bevolking in het politie-dis- trict Hollands Midden voelt zich over het algemeen veilig op straat en in huis. Dat blijkt uit het landelijk onderzoek 'Politie monitor bevolking' waarvoor in deze regio 1003 mensen zijn ge ïnterviewd. Zij verklaarden nau welijks last te hebben van bij voorbeeld buurtproblemen; ze voelen zich ook niet echt onvei lig. Hier en daar is er overigens ook kritiek op het politie-optre- den, bijvoorbeeld over de ma nier waarop aangiften worden afgehandeld. Korpschef S.J. van Hulst van Hollands Midden nam de rap portage vandaag in Den Haag in ontvangst. Bij de diverse cate gorieën in het onderzoek, dat een landelijke vergelijking maakt tussen de politieregio's, is telkens een waardeverdeling gemaakt in vijf stappen. Die stappen lopen in de meeste ge vallen op van 'zeer weinig' naar 'heel veel'. Hollands Midden zit wat be treft onveiligheidsgevoelens bij 'de burger' in de een na laagste categorie. De mensen voelen zich volgens het rapport dus nauwelijks onveilig in tegenstel ling tot inwoners van regio's als Amsterdam /Amstelland en Rot terdam/Rijnmond. Ook wat be treft het aantal woninginbraken en fietsendiefstallen scoort Hol lands Midden in de een-na- laagste categorie. Geweldsdelicten Het aantal geweldsdelicten is in Hollands Midden weer relatief hoog, volgens het onderzoek de op-een-na-hoogste score. Het is volgens de 'politiemonitor' een probleem dat in het hele westen van het land merkbaar is. Bij 'tevredenheid over het op treden van de politie bij aangif te' scoort Hollands Midden in de een-na-laagste categorie. Mensen blijken niet echt tevre den over bereikbaarheid bij aangifte, het optreden van de politie in dat geval en de afloop. Dat is ook gelijk te merken aan het 'aangiftegedrag'. In Hol lands Midden doen fors minder mensen aangifte bij de politie - 29 procent - in vergelijking tot het landelijk gemiddelde van 38 procent. De burger is in Hol lands Midden wel tevreden over het politie optreden als het gaat om het krijgen van informatie. Ook geven de ondervraagden een vrij hoog waarde-oordeel over de beschikbaarheid van de politie. Dit onderdeel scoort de een - na - hoogste beoordeling. SlachtofTerhulp Bij het verwijzen naar de moge lijkheid van slachtofferhulp is het weer minder goed geregeld in dit district. Wordt landelijk gezien 21 procent van het aan tal aangevers gewezen op de mogelijkheid om slachtoffer hulp te krijgen, in Hollands Midden ligt dat tussen de acht en vijftien procent.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19