Schot in reconstructie Gogherpolder Actiecomité wil zwembad Rijnwoude vreest snelweg bij HSL De Hoorn open houden Forse uitbreiding Boskoopse veiling 'Hazerswoude was rijk en Rijnwoude is Rijn- en Veenstreek Meer subsidie voor molens Vechtjas moet geldboete betalen aan slachtoffer DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 Jongen geschept op Westkanaalweg hen aan den rijn Een 10-jarige jongen uit Ter Aar is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Westkanaalweg in zijn oonplaats. Volgens de politie stak hij plotseling de weg over en erd daarbij geschept door een 27-jarige automobilist, evenee afkomstig uit Ter Aar. Het ventje werd met hoofdletsel overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Kavels van tientallen kwekers worden verbreed Schaafwonden Nieuwkoper nieuwkoop» Met schaafwonden over zijn hele lichaam is een 16- jarige Nieuwkoper gisteren opgenomen in het Hofpoort-zieken huis in Woerden. De jongen sloeg met zijn bromfiets tegen de grond toen de bestuurder van een personenauto op de Bern- hardlaan in Nieuwkoop plotseling zijn portier opende. Tas terecht en weer zoek nieuwkoop» Een tas met daarin tien cheques en 1900 gulden aan contant geld wordt sinds zondag vermist door een inwoonster i Nieuwkoop. De vrouw had de tas achtergelaten in de kanti- van een voetbalvereniging. Na een telefoontje bleek de tas gevonden. Toen de vrouw echter bij de kantine arriveerde, was as opnieuw zoek. Vliegers ontvreemd Na drie jaar vertraging begint het ministerie van land bouw en visserij binnenkort met het maken van een plan voor de herinrichting van het tuinbouwgebied in de Gog herpolder in Roelofarendsveen. Eindelijk lijkt daarmee schot te zitten in de reconstructie van de Gogherpolder. tuinbouw. In overleg met de re constructiecommissie wordt in het plan onder meer aangege ven welke sloten moeten wor den aangelegd en gedempt, hoe de kavels in het gebied kunnen worden verbreed en welke kwe ker zijn bedrijf verplaatst om zijn buurman de gelegenheid te geven zijn bedrijf uit te breiden. roelofarendsveen marieta kroft De zogenoemde reconstructie commissie verwacht niet dat de circa 60 tot 70 kwekers in dat gebied nu staan te springen om forse investeringen in hun be drijf te plegen. Oorzaak: de kor ting op de rijkssubsidie en de economische Naar verwachting is dat plan in 1996 gereed. Daarna kan met de uitvoering worden begonnen. De reconstructiecommissie - bestaande uit enige Veense kwekers, het waterschap, Th. Akerboom namens de WLTO en burgemeester A. Meerburg die voorzitter is - adviseert de plan nenmakers en de kwekers. Volgens Meerburg had het voorstel nu zo ongeveer gereed kunnen zijn, zodat met de uit voering ervan kon worden be gonnen. ,,De Gogherpolder werd immers drie jaar geleden al aangewezen tot reconstruc tiegebied. Het ministerie schoof het plan echter steeds voor zich Zowel Meerburg als Aker boom verwachten niet dat de reconstructie van het 85 hectare grote tuinbouwgebied van een leien dakje zal gaan. Het Rijk heeft de subsidiekraan voor een deel dichtgedraaid. De kwekers in de Gogherpolder krijgen bij het plegen van investeringen minder geld dan hun collega's hebben gekregen in de Veen- der- en Lijkerpolder. „De deel name aan de glastuinbouwre- constructie kost een kweker toch al veel geld. De subsidie trok een kweker vaak net over de streep", zegt Meerburg. Omdat het op dit moment toch al niet zo best gaat in de glastuinbouw, verwacht Meer burg niet dat de kwekers staan te trappelen om mee te werken aan de verbetering van het ge bied. Ook Akerboom is bezorgd. Hij zegt echter zo doordrongen te zijn van de noodzaak om de kavels in het gebied te verbete ren, dat hij weigert bij de pak ken neer te gaan zitten. Het uiteindelijke doel is om de kavels te verbreden. Het wer ken in vierkante kassen op bre de kavels is rendabeler dan in lange, smalle kassen. De kavels in de Gogherpolder zijn gemid deld 40 meter breed. Volgens Akerboom zou dat 80 metei moeten worden. Vorig jaar is de reconstructie van de Veender- en Lijkerpolder afgesloten. Volgens Akerboom, die voorzitter was van die re constructiecommissie, was dat met een redelijk succes. „Vier ol, vijf kwekers hebben hun bedrijf verplaatst naar een ander ge bied en zodoende ruimte ge maakt voor hun buren." alphen aan den rijn» Uit een wagen aan de Vliestroom in Alphen zijn vier grote vliegers ontvreemd met een totale waarde van 800 gulden. De eigenaar, een inwoner van Alphen, heeft gisteren aangifte gedaan bij de politie. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Alphense groep schrikt van plan voor nieuw bad Man gewond bij val runsaterwoude» Een 30-jarige man uit Rijsenhout is gistermid dag in Rijnsaterwoude gewond geraakt bij het verwijderen van een zoldervloer uit een schuur. De man stapte naast het geïm proviseerde looppad. Hij viel met zijn rug op een berg puin, waarbij hij een schouderblad en een sleutelbeen brak. Verder liep de man een lichte hersenschudding op. Hij is overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis in Alphen. Carnavalsstoet trekt door Alphen alphen aan den run Een Dubiase Prins met vrouw en oosters ge volg trekken donderdag, de elfde van de elfde, door het centrum van Alphen aan den Rijn. Het gezelschap, inclusief harem, eu nuchs en kameel vertrekt om 16.00 uur bij hotel Toor, via de Sta tionsstraat richting Aarhof. De Arabische stoet wordt rond 17.00 uur officieel door burgemeester M. Paats op het stadskantoor omvangen. alphen aan den run loman leefmans Het actiecomité Behoud Open- luchtbad De Hoorn is verbaasd over het plan van Alphense col lege van B en W om de zwem baden De Hoorn en De Dillen op termijn te sluiten. „Dit voor stel is volstrekt in strijd met het besluit van de gemeenteraad van vorig jaar", schrijft het co mité in een open brief. De sluiting van De Hoorn was in 1992 ook aan de orde, maar daar kwamen B en W op terug. Dat was mede te danken aan een handtekeningenactie die in oktober vorig jaar 20.000 namen opleverde, vóór behoud van het gemeentelijke openluchtbad. Daarna werd er niets meer over de kwestie .vernomen, tot het college twee weken geleden met een plan voor een nieuw com bi-bad (met binnen- en buiten bassin) op de proppen kwam, die op de plaats zou moeten ko men waar nu De Hoorn ligt, aan de Van Foreestlaan. Om aan de modernste milieu- en veiligheidseisen te voldoen, moeten De Hoorn en De Dillen voor ongeveer 7,6 miljoen gulden worden opge knapt. Het college vindt het daarom een beter plan om de zwembaden zo te laten tot 1997 en dan een heel nieuwe zwem inrichting te openen, die 14 mil joen gulden kost. „Dat is voor ons een volslagen verrassing. Kennelijk is de me ning van het college intussen 180 graden gedraaid", aldus het actiecomité in zijn brief. Het co mité vindt dat de gemeenteraad zijn bestuur moet 'terugfluiten'. „We wijzen er op dat een combibad wel leuk klinkt, -maar dat daarbij ongetwijfeld slechts sprake zal zijn van een klein buitenbassin. En dat is absoluut onvoldoende bij grote bezoe kersaantallen op warme dagen. Het actiecomité zal niet rusten tot de belofte aan de bevolking volledig wordt waargemaakt om het openlucht-zwembad De Hoorn met de huidige accom modatie te behouden en te De fracties van WD en PvdA in de Alphense gemeenteraad hebben al aangekondigd niet zomaar met de plannen ak koord te gaan. Een 26-jarige inwoner van Ab coude is gisteren door de Haag se politierechter veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf voor een mishandeling in Ter Aar in het voorjaar van 1991. „Als dit gisteren was ge beurd had ik u zonder pardon drie maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk opgelegd. Wat u gedaan heeft is schandalig. Maar omdat er zoveel tijd over heen gegaan is laat ik het bij een voorwaardelijke straf, aldus politierechter Timmermans gis teren bij de Haagse rechtbank. Waarom het zo lang geduurd heeft voordat de Abcoudenaar voorkwam was niet geheel dui delijk. Een dagvaarding van ja nuari dit jaar werd vernietigd, waarna het bijna een jaar duur de voordat de zaak weer aan bod kwam. Volgens de advocaat van de verdachte had de zaak niet-ontvankelijk verklaard moeten worden omdat deze in middels verjaard is, gezien re cente uitspraken van het Eu ropese Hof over de maximale tijd die mag verstrijken tussen misdrijf en berechting. Maar of ficier van justitie Van Belzen en Timmermans vonden de zaak daarvoor te ernstig. De Abcoudenaar werd in 1991 in zijn auto in Ter Aar van achteren aangereden door een ongeveer even oude man die onder invloed reed. Zelf had de Abcoudenaar ook aardig wat drank op, na het bezoek met een vriend aan een disco. Toen de bestuurder van de andere auto uitstapte, pakte de Abcou denaar een stroomstok, die nor maal gesproken voor het opdrij ven van koeien wordt gebruikt, en sloeg daarmee in op de an dere man. Zijn vriend kwam helpen en met vereende krach ten werd het slachtoffer, dat in middels in een tuin gevallen was, in elkaar geslagen. Daarbij werden onder meer ook een tuintafel en een parasol ge bruikt. De andere automobilist liep kneuzingen op en verloor diverse tanden. Daarna werden vernielingen aangericht aan zijn auto. Toen de Abcoudenaar en zijn vriend de schade aan de ei gen auto stonden te bekijken werden ze aangehouden door de politie. De kauwgom kauwende ver dachte bleef in de rechtszaal in alle toonaarden ontkennen dat hij iemand mishandeld had. „Ik had acht biertjes op, dat is waar, en ik had die stroomstok bij me. Dat is handig voor het geval dat je ruzie met iemand krijgt. Maar verder ben ik tegen een paaltje opgereden en het enige wat er daarna is gebeurd, is dat ik werd gearresteerd toen ik de schade stond te bekijken." Volgens officier en rechter stond de schuld vast. Op de au to van de verdachte waren lak sporen van de andere auto aan getroffen. Het slachtoffer had hem achteraf herkend en verder waren er diverse getuigen van de mishandeling. De weer her stelde man was ook op de zit ting aanwezig. Deze eiste 600 gulden schadevergoeding van wege de schade aan de auto. De gepeperde tandartsrekening was door de verzekering be taald. De officier van justitie eis te drie maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk, eventu eel te vervangen door dienstver lening. Verder een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de duur van zes maanden, met een proeftijd van twee jaar. Uiteindelijk werd het drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, de voorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid van een half jaar en 600 gulden boete, te betalen aan het slachtoffer. De Abcou denaar was na het incident in 1991 niet meer met de politie in aanraking geweest. De Boskoopse veiling gaat aan de Middelburgseweg fors uit breiden. Er komt een nieuwe hal, er komen meer parkeer plaatsen en vier zogeheten dockshelters, waar de karren worden in- en uitgeladen. In to taal wordt door de operatie on geveer tweeduizend vierkante meter grond bij het veilingter rein getrokken. Met de operatie is een bedrag van ruim 3,5 mil joen gulden gemoeid. De uit breiding van de veiling is het gevolg van de groeiende omzet van de laatste jaren en het daar mee gepaard gaande ruimtege brek. Alleen al vorig jaar was er j een stijging van zeventien pro cent. De tweede halruimte wordt voorzien van een glazen dak. In deze ruimte, waar perk- goed, kuipplanten en bloembol len worden aangeboden, kun nen temperatuur en vochtig heid goed worden geregeld. Verder wordt de fustruimte ver groot. De eerste paal van de nieuwbouw wordt volgend jaar geslagen. De voorstellen, die een onderdeel vormen van het1 Ondememersplan 1994-2000, worden volgende maand aan de 1 leden van de Coöperatieve Ver eniging De Boskoopse Veiling ter goedkeuring voorgelegd. Het is niet denkbeeldig dat de gemeente Rijnwoude naast een hoge-snelheidslijn (HSL) ook nog een zesbaans-snelweg krijgt over haar grondgebied. Als de flitstrein eenmaal door het Groene Hart gaat rijden, wordt het wel bijzonder aantrekkelijk om meteen maar de te verbre den rijksweg A4 langs de spoor dijk te leiden. In de studies naar een bredere A4 wordt omleiding van de weg langs de hogesnel heidslijn als één van de moge lijkheden genoemd. Dat schrijven ambtenaren van de gemeente Rijnwoude in een alarmerende notitie aan burgemeester en wethouders. De ambtenaren halen hun in formatie uit de 'startnotitie ca paciteitsuitbreiding A4' van Rijkswaterstaat. Wanneer de rijksweg wordt omgelegd om Leiderdorp heen, hoeft daar niet gesloopt te worden om de weg te verbreden van vier naar zes rijbanen. Het bericht dat er naast de HSL mogelijk ook nog een snel weg komt, is voor Rijnwoude geen aanleiding om nu apart actie te gaan ondernemen tegen omlegging van de A4. „We gaan er nog altijd van uit dat de HSL Ouderen willen meer fietspaden in Alkemade alkemade» De afdeling Alkemade van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) doet in een open brief een beroep op de plaatselijke politiek om de positie van be jaarden niet uit het oog te ver liezen. De bond dringt vooral aan op het verbeteren van de verkeerssituatie in de vijf dorps kernen die samen de gemeente Alkemade vormen. De KBO pleit in de eerste plaats voor meer fietspaden, vooral in de woonkernen. Verder wijst de bond in het algemeen op de positie van de zwakkeren onder wie niet alleen de ouderen maar ook minder- validen, kinderen en vluchtelin gen worden gerekend. De KBO hoopt dat in de ver kiezingsprogramma's van de plaatselijke partijen zijn wensen worden opgenomen. Jaap Fransen zet punt achter politieke carrière niet door het Groene Hart komt", verklaart wethouder P. van der Werf van ruimtelijke or dening. „En zolang het tracé van de trein nog niet bekend is, blijft een mogelijke omlegging van de A4 ook nog vaag. We moeten oppassen dat we niet in dezelfde fout vervallen als de commissaris van de koningin." Die liep enkele maanden gele den op de zaken vooruit door te laten weten dat hij bij aanleg van de HSL door het Groene Hart wel mogelijkheden ziet om tussen de h.uidige A4 en het spoor woningen te bouwen. Het zal overigens nog wel even duren voordat er een be sluit valt over het tracé van de HSL. Oorspronkelijk zou Ver keer en Waterstaat al vorige maand met een 'tracénota' ko men. Maar doordat de Neder landse en de Belgische regering nog geen definitieve afspraken hebben gedaan over het tracé tussen Antwerpen en Rotter dam, is de nota twee maanden uitgesteld. De verwachting is nu dat de nota in december open baar wordt. Een besluit wordt op zijn vroegst eind volgend jaar verwacht. Bij Verkeer en Waterstaat was niemand bereikbaar voor verder jacobswoudeDe gemeente Jacobswoude ziet steeds meer het belang in van het behoud van haar molens. De onderhoudssubsidies van de Heilige Geestmolen, de Vlietmolen, de Doesmolen, de Grosmolen en de Hoogmadesche molen (zie foto) worden dan ook verhoogd. Voor onderhoud van elke molen is maximaal 10.000 gulden beschik baar. Tot nu toe droeg de gemeente maximaal 3000 gulden bij aan de opknapbeurt van een mo len die niet meer maalde en ten hoogste 5000 gul den voor een molen die nog wel maalde. De ge meente maakt nu geen onderscheid meer tussen de molens die malen en die niet malen. foto wim dijkman hazerswoude-rundijk» kees van kuilenburg Het telefoontje in 1982 met de mededeling dat Hazerswoude een niet-confessionele burge meester kreeg, is voor Jaap Fransen nog steeds het hoogte punt uit zijn politieke carrière. „Niet uit rancune in de richting van het CDA, maar ik be schouwde dat als een afscheid van het oude systeem", zegt de vorige week 'met pijn in zijn hart' uit de gemeenteraad van Rijnwoude vertrokken D66-po- liticus. Fransen (63 jaar) heeft vijftien jaar - met een onderbreking van drie maanden in de gemeen teraad van Hazerswoude en Rijnwoude gezeten. Bij toeval is de directeur van de Hollandse Centrale Kelders (HCK) in de politiek gekomen. „Als vader van twee kinderen kwam ik bij een vergadering van het open baar onderwijs wethouder Van der Werf tegen. Tijdens die bij eenkomst heb ik voor het eerst de degens met hem gekruist. Onvoorstelbaar wat een verhaal hij afstak over het openbaar on derwijs. Wij mochten blij zijn dat wij een school hadden, nota bene twee ruimten in een ber ging. Dat was nog een ouder wetse onderhuidse schoolstrijd. De volgende dag stonden er drie ouders met bloemen op de stoep. Als dank voor mijn optre den. Vervolgens werd ik ge vraagd voor de oudercommissie en even later voor de WD." In 1978 kwam Fransen in de gemeenteraad. „In 1981 kwam het voorstel om het gemeente huis uit te breiden. Een onnodi ge zaak vonden wij en de PvdA. In de verkiezingsstrijd van 1982 hadden we met de PvdA de af spraak dat we elkaar niet zou den aanvallen. Alle aandacht was erop gericht om het CDA en SGP van de meerderheid af te krijgen. Dat lukte. WD, D66 en PvdA haalden 8 van de 15 ze tels." Fransen werd vervolgens wethouder. Rond de verkiezingen van 1986 brak Fransen met de WD. „Er zat geen progressie meer in. Het leek wel een confessionele partij. De ruimte om te werken ontbrak." Samen met zijn frac tiegenoot Ad van Paridon richt te hij Gemeente Belang 86 op. Alleen Fransen kwam voor die club in de raad. „Toch wel een leuke periode. Je hebt niets uit staande met provinciale of lan delijke verbanden. Puur voor het dorp alleen werken. Dat idee werd minder omdat de herindeling voor de deur stond. Dan heb je meer deskundigen nodig en ook een achterban. Daarom sloot ik me aan bij D66", legt Fransen uit. Namens die partij kwam hij dan ook in de gemeenteraad van Rijneveld, dat later Rijnwoude werd. Overigens staat Fransen nog altijd niet te juichen bij die her indeling. „Voordelen heb ik nog niet kunnen ontdekken. Hazers woude was een rijke gemeente en Rijnwoude is simpel gezegd arm. Dat heeft diverse oorza ken. Een fusie kost geld. In de Jaap Fransen: „Ik heb de voordelen van de herindeling nog niet kunnen herkennen." foto henk bouwman laatste periode zijn er in de dor pen nog werken aanbesteed die door allerlei oorzaken duurder uitvielen. Bovendien is er ook sprake van stammenstrijd tus sen de diverse kemen. Daar door verliest men het oog voor de werkelijke problemen die Rijnwoude heeft. Fransen heeft bewust geko zen om te stoppen in het laatste gedeelte van de rit. „Sinds enige tijd werk ik in Breda. Vroeger was mijn kantoor op 100 meter van het raadhuis. Door gebrek aan tijd verval je in routine. Dat is niet goed. Vandaar dat ik ben afgehaakt. Een goede gelegen heid voor mijn opvolger om zich in te werken voor de ko mende vier jaar. Het is alleen maar goed dat iemand al een tijdje de sfeer heeft geproefd."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18