Fusie Leidse scholen Partij haalt idee voor camping weer uit kast 'Witte Singel mag geen verkeersriool worden' Meer kinderopvang voor cursisten basiseducatie Leiden Regio De Ster in oud politiebureau Bollenstreekbeurs vol Bejaarden praten over autoluwe binnenstad Katwijk plaatst 230 extra parkeermeters ^DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 toerde mammoetschool in de maak )e fusie tussen vijf scholen in het protestants-christelijk voorgezet onderwijs in de Leidse regio is bijna afgerond. )e medezeggenschapsraden hebben hun fiat gegeven aan de integratie waarbij 200 docenten en zo'n 2600 leer lingen zijn betrokken. Als de vakcentrales akkoord gaan, fis de fusie met ingang van volgend jaar een feit. leiden. emiel fangmann 'Het gaat om de Mondriaan -Scholengemeenschap (voorbe reidend beroeps onderwijs), het (christelijk Lyceum Dr. W.A. Vis ser 't Hooft, de Prins Willem Alexander MAVO, de Christelij ke Mavo in Rijnsburg en MAVO IDe Dwarswetering in Leider dorp. De mammoetschool moet 1 augustus volgend jaar van start gaan. De MAVO's uit Leiderdorp en Rijnsburg zijn al in de Visser 't Hooft scholengemeenschap op genomen. De Prins Willem Alexander MAVO (Diepenb- rocklaan) zal in de praktijk met de Mondriaan (5 Meilaan) inte greren, die op een steenworp afstand ligt. Tegelijk gaan Mon driaan en Visser 't Hooft samen. De Mondriaan Scholenge meenschap is de laatste school van de vijf die zich onlangs on der het bestuur van de Vereni ging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs in Leiden en Omstre ken schaarde. De Mondriaan heeft sinds een jaar een inte rim-bestuur, nadat het vorige in conflict kwam met de directie. „We moeten alleen nog een ak koord bereiken met de vakcen trales AC, CCOP, ACOP en CM- HF. Dat overleg heeft in decem ber plaats", zegt P. de Koe, rec tor van het Visser 't Hooft lyce um. Bij de fusie gaan geen ar- leiden aad rietveld IEr moet een stadscamping ko men op het terrein van jeugd dorp Zuidwest, naast zwembad IDe Vliet aan de Voorschoter- iwcg. Dat vinden Leiden Weer iGezeïlig en de Groenen, die sa men de komende verkiezingen iin willen. De camping zou Lei- iden aantrekkelijker maken voor toeristen en meteen leiden tot stijging van het aantal bezoe- llcers van het noodlijdende zwembad. Voorzitter J. de Coo van Lei den Weer Gezellig vindt dat de stad tenminste een eenvoudige cariiping rijk zou moeten zijn. En het terrein naast De Vliet lijkt" hem daarvoor de ideale plekjv< Er zou in de visie van De iCoo slechts een aantal simpele voorzieningen nodig zijn: dou- ich'dS en wc's. Bij slagvaardig handelen van de gemeente zou -de camping al komend voorjaar in gebruik kunnen worden ge nomen, denkt hij. Het is niet het eerste plan voor een stadscamping in Lei den. Jaren geleden stelde de ge meente al dat er een moest ko men om meer toeristen naar Leiden te lokken. Toen werd ge dacht aan een camping aan de Wassenaarseweg. Het idee werd echter nooit uitgevoerd. Wel werden er later trekkershutten in park Cronesteijn gebouwd en zeer incidenteel wordt er wel gekampeerd op de zonneweide of het parkeerterrein van De Vliet. Kampeerspecialist Th. Koorn van de gemeentelijke afdeling Sport en Recreatie heeft dan ook weinig hoop dat het idee van Leiden Weer Gezellig en de Groenen kan worden uitge voerd. „Het laatste plan dateert van anderhalf jaar geleden", zegt Koorn. „Toen waren er mensen die een stadscamping wilden aanleggen naast een stu dentenflat aan de Wassenaarse weg. De beheerder van de flat kon dan meteen de camping beheren. Dat is niet van de grond gekomen." Koom meent dat er twee re denen zijn die het onwaar schijnlijk maken dat Leiden een eigen camping krijgt: er is geen plaats voor en er bestaat nau welijks belangstelling voor. De VW krijgt jaarlijks hooguit vijf toeristen aan de balie, die infor meren naar de mogelijkheid om in Leiden een tentje op te zet ten. Dat maakt de exploitatie van een camping volstrekt on mogelijk. „Met dat beetje sta geld haal je de kosten er nooit uit." „Bovendien", zegt Koom, „er is geen plek. In de nota 'Bou wen in bestaande wijken' wordt zowat elk open plekje aangewe zen voor woningbouw. Leiden is zo goed als vol. Ik weet wel dat de beheerder van Vlietland bezig is met plannen voor een particuliere camping. Maar de gemeente heeft als het over campings gaat geen pijlen meer op de boog." beidsplaatsen verloren. „We krijgen zelfs ruimte voor meer personeel, omdat we samen gaan." Hoe de directie van de mammoetschool er uit ziet is nog onbekend. „Wel blijft er een aantal adjunct-directeuren over. Maar zij mogen nog zes jaar in dezelfde rechtspositie blijven. We verwachten dat door natuurlijk verloop dit ge makkelijk wordt opgelost", al dus De Koe. De protestants-christelijke fu sie moet tot de derde Leidse mammoetschool leiden. Er zijn al een openbare en een katho lieke brede scholengemeen schap. Rebel herdenkt 'Kristallnacht' Met veel lawaai herdenkt de linkse jongerenorganisatie Re bel vanavond op het Stadhuis plein de Kristallnacht De 'groeiende aanhang voor het fascistisch gedachtengoed' moet een halt worden toegeroe pen, vinden de jongeren. In de Kristallnacht, in november 1938, werden joden in Duits land het slachtoffer van plunde ring. brandstichting en moord. De demonstratie op het Stad huisplein begint om acht uur. leiden Het buitenaanzicht van de dienst parkeerbeheer aan de Zonneveldstraat was gisteren decor voor opnames voor twee afleveringen van de NCRV-serie Coverstory. Het voormalige politiebureau aan de Zonneveldstraat doet in de serie dienst als de buitenkant van het redactielokaal van het weekblad De Ster. De binnenopnamen worden in Amsterdam-Noord gemaakt. In de serie spelen Mare Klein Essink en Nelleke Zitman de hoofdrol als De Ster-journalisten Berend van Zuilen en Marlies Moerman. De opnamen van gisteren zijn bestemd voor de afleveringen 10 en 11die op 3 en 10 januari worden uitgezonden. Op de foto zien we de hoofdredacteur van De Ster (in witte lange regenjas) in gesprek met een van de redacteuren. De serie, waarvan gisteren de tweede aflevering was te zien, telt 13 afleveringen. foto henk bouwman VRIJE TIJD Beroepenmanifestatie De Mondriaan scholengemeen- j schap aan de Vijfmeilaan/Wa- genaarlaan organiseert vandaag jdq jaarlijkse beroepenmanifes tatie. Oud-leerlingen vertellen hoe zij na de school een maat schappelijke positie hebben op gebouwd. De manifestatie geeft een beeld van de mogelijkhe den-die het beroepsonderwijs biedt en wordt gehouden van 14-16.30 uur en van 19-21 uur. Informatie: tel. 071-760200. Handballen Acht scholen voor het voortge zet onderwijs strijden zaterdag 13 november in de Groenoord - hallen om het zaalhandbalkam pioenschap van Leiden. Het toernooi begint om 9 uur en duurt tot ongeveer 15 uur. Er wordt gehandbald in verschil lende leeftijdscategorieën voor zowel meisjes als jongens. De beste school ontvangt een wis seltrofee. Vorig jaar won scho lengemeenschap Northgo uit Noordwijk deze beker. Bultloop Trimmers en joggers kunnen zaterdag 13 november meedoen aan een prestatieloop in het park De Bult, georganiseerd door de Leidse ren- en toervere- niging Swift. De afstanden zijn 5, 10, en 15 kilometer. De start is om 10.45 uur. inschrijven kan vanaf 10 uur in het clubhuis van Swift aan de Willem van de Ma- deweg. Inlichtingen 071- 224465. leiden emiel fangmann Wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs en eman cipatie) trekt meer geld uit om kinderen op te vangen van moeders die basiseducatie willen volgen. In het pand van het Studiehuis aan de Maresingel wordt een lokaal vrijgemaakt waar begin volgend jaar twintig kinderen kosteloos terecht kunnen. Tot nu toe was daar geen mo gelijkheid tot kinderopvang. Bij het Studiehuis aan de Johan Wagenaarlaan kunnen wel kinde ren worden opgevangen. De organisatie van de nieuwe crèche is in handen van de Centrale Or ganisatie Kinderopvang in Leiden. De crèche wordt betaald uit de gelden voor de volwas seneneducatie. In het Studiehuis kunnen door mensen van buitenlandse herkomst onder meer taalcursus sen worden gevolgd. „Vaak zijn moeders niet in de gelegenheid om de basiseducatie te volgen, omdat ze op hun kinderen moeten passen. De mogelijheden voor kinderopvang zijn tot nog toe ontoereikend. Wij willen de kansen voor moeders vergroten", aldus Koek. Het wachtlijsten van het Studiehuis worden weggewerkt met de 1,4 miljoen gulden die Lei den van het ministerie van onderwijs extra heeft gekregen voor de jaren '93, '94 en '95 samen. „We willen de cursussen intensieveren, er ko men er meer in de week. En we willen een spe ciale groep voor mensen die een hogere oplei ding als achtergrond hebben. Hoe het na 1995 moet, weet ik niet. Dan voorzie ik een pro bleem. We krijgen wel dat extra geld, maar de gewone middelen lopen terug. Het rijk zegt dat we naar het Regionale Bureau voor de Arbeids voorziening voor geld moeten, maar die verwijst naar het rijk", zegt Koek. Koek denkt er ook aan om in de toekomst de mogelijkheid te geven om drie-jarige kinderen op crèches, van wie ouders de basiseducatie volgen, extra te ondersteunen met onderwijs. Hiermee kan met het oog op het basisonderwijs een achterstand worden verkleind. Dat lijkt op een onderdeel uit het Leidse ei-plan. Dat plan voorzag in de mogelijkheid om allochtone kin deren in de wijken Leiden-Noord en De Kooi al op drie-jarige leeftijd naar school te sturen. lisse» roza van der veer De animo van het bedrijfsleven voor de Beurs voor de Bollen streek is groot. De beurs die ruimte biedt aan 100 standhou ders is compleet volgeboekt. Bedrijven die nog een plekje op de beurs willen, moeten worden teleurgesteld. De consumenten beurs is van 17 tot en met 21 november in de Hobahohallen aan de Grachtweg in Lisse. Driekwart van de onderne mingen die meedoen is geves tigd in de Bollenstreek. De res terende 25 procent zijn landelijk opererende bedrijven die veelal nieuwe produkten aan de man proberen te brengen. Naast de stands van de bedrijven is er een uitgebreid evenementen programma met optredens van de clown Assie, de zangers Reinhardt Hack en Chiron, ver schillende dansgroepen, een goochelaar, een ballet en bruids- en modeshows. L. Cirkel van het organisatie bureau Spancirkel rekent op 20.000 bezoekers tijdens de vijf dagen dat de beurs open is. „Uit ervaring weten we dat de mees te bezoekers maar ook de mees te deelnemers uit de Bollen streek komen. Daarom zijn we ook zeker geen concurrent van de Leidato in Leiden. Wij heb ben er net als de deelnemers vertrouwen in dat deze beurs een succes wordt." De beurs is van 17 tot en met 21 november open van 14.00 tot 22.00 uur. Op zaterdag gaat de beurs al om 12.00 uur open en op zondag sluit ze om 18.00 uur. Entree kost 6,50 uur voor een volwassene. Kinderen tot tien jaar en 65-plussers betalen vier gulden. Buurt beducht voor meer auto 's en bussen leiden «aap rietveld Het wijkcomité Vreewijk is er niet gerust op, dat de Witte Sin gel niet een nieuwe toename van autoverkeer te wachten staat. Ook niet nu wethouder J. Walenkamp van verkeer heeft gezegd, dat er tot het jaar 2010 geen sprake kan zijn van een busvrije Breestraat. Want met de politiek weet je het maar nooit, zegt P. van Amersfoort. „Volgend jaar zit er weer een nieuw college." De nota 'Breestraat, een Leid se straat', waarin plannen staan om de bus van de Breestraat te weren, heeft het wantrouwen vap het wijkcomité gewekt. Het afsluiten van de winkelstraat in 1987 leidde ertoe, dat de" ooit landelijke singel zo'n dertig pro- cerit meer autoverkeer te ver stouwen kreeg. Het weren van bussen van de Breestraat zou opnieuw tot een toename lei den. En dat kan niet, vindt Van Amersfoort. „We hebben leren leven met die 30 procent meer van 1987. Maar zoals wij er nu tegenaan kijken is de grens wel bereikt." De Witte Singel is ingrijpend veranderd sinds Van Amersfoort 26 jaar geleden in Vreewijk kwam wonen. „Hij leek toen nog meer op de Zoeter- woudsesingel. Een lap asfalt zonder enige ordening. De sfeer was veel landelijker." Vroeger kwamen op zondag mensen uit heel Leiden hier een wandelin getje maken, herinnert secreta ris T. Teenstra van het comité zi£h7„Die rust is goeddeels ver dwenen." \Xc\ is ook weer niet zo, dat hiptT alleen maar slechter op is géworden sinds de Breestraat werd afgesloten. „Voor die tijd Op de Witte Singel gebeuren gelukkig minder ongelukken dan vroeger. Maar met de rust op de statige Leidse singel is het met het vele verkeer gebeurden er veel ongelukken op de singel. Er werd harder ge reden en er vlogen geregeld au to's uit de bocht", weet Van Amersfoort nog. „Door het ont breken van oversteekplaatsen was het voor voetgangers le vensgevaarlijk. Er zijn mensen doodgereden. En er werden veel meer fietsers aangereden. Als er tegenwoordig een ongeluk ge beurt is het meestal een aanrij ding tussen auto's." Spandoeken Bij de afsluiting van de Bree straat ging Vreewijk met span doeken de straat op. „Dat heeft er wel toe geleid dat er rekening met ons wordt gehoudenzegt Van Amersfoort. „Er zijn fiets- suggestiestroken gekomen, de weg is op plaatsen versmald en er is ander asfalt gekomen om de trilling van het verkeer in de huizen te verminderen. Er wordt niet over ons heen ge- foto jan holvast walst." Maar er duiken wel steeds nieuwe plannen op om de bus sen van de Breestraat te weren. En dan komt het wijkcomité in het geweer. Want verkeer dat van de Breestraat weg moet komt op de Hooigracht en de Langegracht terecht. En hoe drukker het daar wordt, hoe meer verkeer uitwijkt naar de Witte Singel. „We moeten steeds de vinger aan de pols houden", zegt Van Amersfoort. Er zijn zelfs plannen geweest om een aantal bussen over de singel te leiden. Daar is het co mité falikant tegen. „Waar dat toe leidt zien wij elk jaar op 3 oktober. Dan wordt de fietser in het nauw gedreven." De proef van een paar jaar terug om met de Lakenfeesten op zondag bussen over de Witte Singel te laten rijden is bij de bewoners ook slecht gevallen. „Zondag is je enige rustige dag", zegt T. Teenstra. „Wij gaan op die dag bewust niet weg. want dan kun je lekker thuis zijn. Dat was toen opeens ook afgelopen. Dan baal je echt." Onduidelijk De singel kan er volgens het co mité geen verkeer bij hebben. „Er zijn plekken waar het nu al gevaarlijk is", zegt Van Amers foort. „De kruising met de He renstraat en de brug naar de Doezastraat, bijvoorbeeld. Daar is de situatie zo onduidelijk, dat verkeer nu al vaak op elkaar staat te wachten omdat de mensen niet weten wie er voor rang heeft. Daar moet het niet nog drukker worden. De betrekkelijke rust die er nu heerst aan de singel moet blij ven, vindt het wijkcomité. En Van Amersfoort denkt dat dat ook wel lukt. „We hebben in '87 die demonstratie gehad en daar is de politiek toch wel beducht voor. Zeker nu de verkiezingen eraan komen. Als het moet laij- gen we de mensen weer achter een spandoek. De singel is een ideale plek om te wonen. Dat vindt de politiek ook. Dan moet je er geen verkeersriool van ma ken." leiden met de auto mag worden gepar keerd. Gesprekspartners zijn wethouder J. Walenkamp (ver keer) en T. Biersma, voorzitter van de stichting "Over wonen voor ouderen gesproken'. Dis cussieleider is T. Wind, voorzit ter van de ouderenbond PCOB. De thema-middag is een initia tief van het het gezamenlijk overleg van de ouderenbonden, Cosbo. De raadszaal van het Leidse Stadhuis is morgenmiddag*vrij- gemaakt voor een discussie over de autoluwe binnenstad. Alle ouderen die in Leiden wonen zijn uitgenodigd voor deze bij eenkomst, omdat er speciaal voor hen wordt gesproken over de bereikbaarheid van het cen trum wanneer daar niet meer Betalen voor plaats op Boulevard katwijk peter van der hulst Automobilisten moeten bin nenkort in Katwijk betalen als zij hun wagen bij de politie- strandpost op de Boulevard wil len parkeren. Ook op de Zwaai - kom en aan de Strandweg wil het college van burgemeester en wethouders parkeermeters laten plaatsen, liet aantal be taald-parkeerplaatsen wordt daarmee uitgebreid tot 460, on geveer een verdubbeling van het huidige aantal. Deze en nog andere voorstellen doet het Kat- wijkse college in een drietal nieuwe nota's. De parkeerproblemen in Kat wijk leidden er in 1985 toe dat de gemeente betaald parkeren invoerde. Bewoners, strandgas- ten, winkelpersoneel en -bezoe kers parkeren massaal hun auto in het centrum van Katwijk. Door de grote drukte in het hart van het dorp wijken zij veelal uit naar de randen van het een trum. Het college wil het gebied waarin betaald parkeren in de toekomst kan worden ingevoerd daarom uitbreiden. Zuidstraat, Andreasplein, Dwarsstraat, Ko ningin Wilhelniinastraat, Strandweg en een deel van de Voorstraat komen daardoor in het parkeergebied te liggen. Om een einde te maken aan de gewoonte van veel mensen om hun auto urenlang te parke ren bij de politiepost en op de Boulevard, wil het college daar ook parkeermeters laten plaat sen. De vijftig plekken op het parkeerterrein en de tien nabij gelegen parkeervakken op de Boulevard kunnen daardoor door meer automobilisten wor den gebruikt. Om te voorkomen dat de langparkeerders uitwijken naar de Zwaaikom, wordt voorge steld om ook daar meters te plaatsen. Daarnaast moeten meters komen bij het parkeer terrein (110 plaatsen) aan de Strandweg. Overigens hoeft daar alleen tijdens het seizoen - van april tot oktober - parkeer- geld te worden betaald. De gemeente hoopt met deze extra parkeermeters jaarlijks een kleine 115.000 gulden bin nen te krijgen. Aan de aanschaf van de pakeerméters denkt de gemeente een ton kwijt te zijn. Daarnaast wil dejjemeente Kat wijk een tweede controleur aan stellen om het illegaal parkeren tegen te gaan. Naast de forse toename van het aantal betaald-parkeervak ken stemde de gemeenteraad van Katwijk onlangs al in met een verhoging van de parkeer tarieven met 20 procent. In Kat wijk betaalt de automobilist met ingang van volgend jaar 1,50 gulden per uur. Mogelijk stijgt net tarief in de komende jaren verder naar 2,50 gulden per uur. Een definitieve beslis sing daarover valt pas later.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15