Verspieders van de kerk in Leidse probleemwijken Kerk Samenleving Vernieuw Gij mij o eeuwig Licht! NDER DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 BUITENLAND KORT Anglicanen De 39-jarige Angela Berners- Wilson uit het diocees Bristol is de eerste vrouw in de An glicaanse Kerk die tot pries ter wordt gewijd. De wijding zal op 12 maart plaats vin den, zo meldde gisteren het dagblad The Times. Vorige week stemde het Hogerhuis in met het synodebesluit vrouwen tot het priesterambt toe te laten. De Engelse ko ningin zal als hoofd van de Kerk op korte termijn haar handtekening onder het be sluit zetten, waarna de syno de op 22 februari het besluit bekrachtigt. Naar verwach ting willen ongeveer duizend vrouwelijke diakens de pries terwijding ontvangen. Smeergelden Ongeveer 110 miljoen gulden aan smeergelden zijn volgens Milanese rechters via het In stituut voor Religieuze Wer ken (IOR), de bank van het Vaticaan. witgewassen. Dat is tweederde van de bijna 90 miljoen dollar aan smeergel den. die door het Italiaanse bedrijf Ferruzzi zijn uitgege ven. De vroegere directeur van Ferruzzi, Carlo Sama, heeft de rechters uiteengezet op welke wijze dit geld bij de bank werd gedeponeerd. Sama, die onder huisarrest is geplaatst, vertelde de rech ters dat de journalist Luigi Bisignani, die contacten met Ferruzzi en de bank had, het geld in de vorm van obliga ties bij de bank onderbracht. Bisignani onderhield verder goede contacten met de christendemocratische partij van de eveneens in opspraak gekomen ex-premier Giulio Andreotti. ,,Iets meer gerechtigheid bewerkstelligen voor iets meer mensen. Daar komt mijn werk op neer." Janneke Dijken is voor het Pastoraal Buurten Werk Leiden actief in de oostelijke binnenstad, de wijken Pancras Oost/Noord Rhijnevest. Haar doelgroep wordt gevormd door 'de ver worpenen van onze maatschappij', zoals dat in kerkelijk jargon heet. Anders gezegd: mensen die leven op het be staansminimum, allochtonen en vluchtelingen. belverhaal doorklinkt' - was het een kleine stap naar de ervarin gen van de Buurtenwerkers. Van het tweetal is Janneke Dij ken het kortst in Leiden: in april vorig jaar werd zij door de Gere formeerde Kerk aangesteld. Haar belangrijkste taak: het stichten van een 'gemeenschap' en het vanuit het evangelie hel pen van de kansarmen. „Bij mijn eerste kennismaking met het werkgebied dacht ik: dat is een onmogelijke opdracht. Hoe kun je in een buurt met zoveel nationaliteiten en zoveel pro blemen nu een gemeenschap stichten?" Bij de inrichting van het cen trum van het Buurtenwerk aan de Oosterkerkstraat wilde een Samen met collega Martin van der Velden, die de Slaaghwijk als werkterrein heeft, gaf zij gis teravond in het centrum De Re genboog in De Merenwijk een toelichting op het functioneren van het Pastoraal Buurten Werk. De bijeenkomst werd opgeluis terd door de bekende dichter en pastor van de Amsterdamse studentenekklesia, Huub Oos terhuis. Het koor van de Leidse studentenekklesia zong liederen van Oosterhuis, die zelf een uit leg gaf van zijn bewerking van Psalm 14. Van de tekst van deze Psalm - 'waarin compact het hele bij groep mannen uit de wijk wel meehelpen. „Als ik maar niet over God begon en voldoende bier aan sleepte." De vrouwen zochten als eersten echt con tact, orn te spreken over hun er varingen met incest, mishande ling, psychische- en drankpro blemen. Daarna kwamen de vluchtelingen met hun oor logstrauma's, gebroken families en hun moeilijkheden met dis- de wijk. „Het is hard werken, maar ik merk gaandeweg dat ik veel mensen uit de probleemgroe pen kan bereiken", vertelt Dij ken. „Mensen krijgen ook een gezicht voor elkaar en gaan zich eikaars lot steeds meer aantrek ken." De Buurtenwerkers heb ben in deze wijken - 'waar de kerk niet meer aanwezig is' - de rol van verspieders. „Het is de taak van de kerk hen zo goed mogelijk uit te rusten", meent Dijken. „De communicatie lijnen moeten worden openge houden, de arbeidsomstandig heden moeten optimaal zijn. De kerk dient ruimte te bieden, be moediging en steun. Het opzetten van kortduren de projecten van hooguit enkele jaren, noemde zij niet verant woord. "Hoe kun je in zo korte tijd de gevraagde gemeenschap bewerkstelligen. En als je iets bereikt hebt, wie zet het dan voort?" Haar collega Van der Velden wees eveneens op de 'zware verantwoordelijkheid' van de kerken om dit werk te continu eren, ook in een periode waarin het aantal leden terugloopt en er minder geld binnenkomt. Hij vroeg met name 'achting en eerbied' voor de bewoners in de probleemwijken. „De mensen hier verdienen dat. Ze zijn niet zielig, hulpeloos, problema tisch, racistisch en arm. Ze ver tonen die kenmerken wel, maar ze zijn het niet. Het zijn mensen zoals u en ik. Alleen hebben u en ik het geluk gehad dat wij geen vader hadden die ons sloeg of misbruikte en dat wij niet ter wereld kwamen in de barre omstandigheden van een Derde Wereldland. BEROEPINGSWERK i Harten te Ridderkerk. Aangenomen: naar Ouddorp: J.G n Loon te St. Maartensdijk. neveld; voor Zaamslag: D. Heuvel man te Urk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Ommen P. Groenen- berg te Amersfoort-West. Aangenomen: naar Dronten (wijk Noord): W.M van Wijk te Leens, die bedankte voor Delfzijl. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Hengelo: J. van Langevelde te Hillegom GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Rotterdam-Zuid. C. Sonneveltte Krimpen aan den IJs- sel. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Deventer: A.G. den Dekker te Gromngen-Zuid; te Zut- phen: mw M. Terwel-Harmster, kandidaat te Zwartsluis, die dit be roep heeft aangenomen. Beroepbaar: Mw. M Terwei-Ham ster De Zegge 3, 8064 HV Zwart- Veiling parochie H. Hart brengt 78.000 gulden op ROTTERDAM/ROME Italiaan gaf zich uit als bisschop klachten over onbetaalde hotel rekeningen. heeft vicaris-gene raal mgr. J.G.M. Zuidgeest aan gifte gedaan bij de politie. De man is daarna met de noorder zon vertrokken. Dat heeft de Henk Heruer, perschef van het bisdom Rotterdam, bevestigd. Inmiddels is de man in Italië aangehouden. De Italiaan Angelo Malannino heeft zich begin dit jaar een aantal weken in Rotterdam uit gegeven voor bisschop. Nadat het bisdom desgevraagd had bevestigd dat het niet om een echte bisschop ging en na Team Omroeppastoraat compleet Pastor Peter Denneman uit Tilburg en pastoraal werkster Joke Litjens uit Oosterhout komen op 1 februari volgend jaar het team van het KRO-Omroeppastoraat versterken. Met hun benoeming door kardinaal Simonis is het Omroeppastoraat weer compleet. Denneman (48) en Litjens (41) gaan werken in de parochies in Oostelijk Flevoland, met name in Swifterband en in Lelystad, waar de Pax-Christiparochie in augustus werd aangewezen als vestigingsplaats van het Omroeppastoraat. De veiling van de H. Hartparo chie in De Zilk heeft 78.000 gul den opgebracht. Dat is iets meer dan vorig jaar. Het geld wordt onder meer gebruikt om noodzakelijk onderhoud aan de kerk te verrichten. De monu- mentenwacht van het bisdom Rotterdam constateerde on langs dat het Godshuis van de H. Hartparochie nogal wat ge breken vertoont. Er moet op korte termijn een bedrag van 250.000 gulden op tafel komen om noodzakelijke reparaties uit Tussen de aankomst van St. Willibrord in de lage landen en de dag waarop de Leidse pater T. Tetteroo voet zette op een afgelegen deel van Irian Jaya, zaten bijna dertien eeuwen. Maar hun doelstellingen waren gelijk: het verkondigen van het evangelie aan mensen die 'leefden in de duisternis van het heidendom'. Na een leven als missionaris keerde Tetteroo anderhalf jaar geleden terug in Nederland. Om te ontdekken dat hij een samenleving die doordrongen is van een godsdienstig besefin feite had verruild voor een nieuw missiegebied. De heilige Willibrord was ruim 1300 jaar geleden in de lage lan den de eerste verkondiger van het christelijke geloof. Hij geldt nog steeds als de patroon van de Nederlandse kerkprovincie en 7 november is zijn feestdag. 'Willibrordzon- dag' wordt door de rooms-katho- lieke parochies, de hervormde- en de gerefor meerde gemeen- te in Noordwij- kerhout aange grepen voor het houden van een oecumenische vesper. Het cen trale thema dit jaar is welke ge luiden uit (voor malige) missie- en zendingsge- bieden terugko- diensten hier gemiddeld trek ken is de zaal goed gevuld. Nu dit keer is uitgeweken naar de veel minder cqntraal gelegen en veel grotere rooms-katholieke Heilig Hartkerk in De Zilk, lijkt HET WOORD land. De liturgie bevat vooral ele menten uit Azië. Pater Tetteroo is gevraagd voor de 'verkondi ging'. De hervormde predikant J. Rinzema en pater L. Hooy- mans zijn de andere voorgan gers. De oecumenische samen komsten van de drie kerkge nootschappen worden door gaans gehouden in het Witte Kerkje in de dorpskern van Noordwijkerhout. Met de onge veer honderd bezoekers die de Een andere kijk op geloofsbeleving. Deze week: een oecumenische vesper op Willibrordzondag in de Heilig Hartkerk van De Zilk. Voorgangers: pater T. Tetteroo, pater L. Hooymans en dominee J. Rinzema. lied 374 uit de Rand stadbundel. Het dames- en heren koor van de Heilig Hartkerk zorgt voor een stevig funda ment onder de samenzang. 'Schep, God een nieuwe geest in mij. een geest van licht, zo klaar als Gij; dan doe ik vrolijk wat Gij vraagt, en ga de weg die U behaagt.' De ceremonie met de olielamp brengt het licht ook letterlijk in de viering. „Ik steek de lamp aan, prachtige vlam die de zuurstof van lucht gebruikt, De kerk de ruimte wordt verlicht, het duister verdwijnt." Er wordt ge declameerd uit een tekst van Henry Thiagaraj, uit het Indiase Madras. „De lamp spreekt: ik ben gemaakt van klei. Ik ben een natuurlijk kind van de aar de. Ja, dat geldt ook voor mij zelf: gevormd en gebakken wor den, om olie te houden, om aangestoken te worden, mijn energie om te zetten in een klei ne vlam. Ja, ik kan mijn energie gebruiken voor de mensen in nood." Het koor sluit aan met 'Licht dat ons aanstoot in de morgen', dominee Rinzema het spreekgestoelte beklimt vot Berrfoediging. Dan volgt een drempelgebed uit Azië, de le zing van het Soefï-verhaal 'Wonder' (Monnik in een kloos ter: 'Vaak wordt het als een wonder beschouwd als God doet wat wij mensen vragen. Hier geloven we dat het wonder is als de mensen doen wat God vraagt') en het Oud Indische verhaal 'Thuiskomen'. De schriftlezing is uit Matteüs 6, vers 25 tot 34. Het bekende ver haal over de vogels die niet zaaien en maaien, maar toch worden gevoed door de hemel se Vader. „Maakt u dan niet be zorgd om de dag van morgen, want de dag van morgen zal zijn eigen zorgen hebben; elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad." Met de ervaringen van pater Tetteroo in Irian Jaya wordt de rode draad van de viering weer opgepikt. „Wij zijn leerling van Jezus. Maar dat betekent meer dan de leer kennen", houdt hij de kerkgangers voor. „Het drukt een verwantschap uit. Wij moe ten het Licht van het geloof doorgeven en een Licht in de duisternis zijn voor andere Het laatste deel van de vesper wordt ingeluid door het koor ('U prijzend komt het licht gere zen, het juicht tot in de nacht'), waarna de dankgebeden en voorbeden door pater Hooy mans volgen, afgesloten met het gezamenlijk bidden van het oecumenisch Onze Vader. Het slotlied is nummer 398 uit de Randstadbundel, 'Zingt God de Heer, de almachtige Koning ter Dominee Rinzema spreekt de zegen uit en keert weer terug tot de symboliek van het Licht. „Wij zijn hier in De Zilk niet al leen geroepen om het Licht te prijzen, maar ook om het te zoeken." De gelovigen lopen na de viering in een lange rij naar voren om daar een klein kaarsje in ontvangst te nemen. „Flet licht kan gevonden worden, daar, waar je nooit verwacht", had Rinzema eerder opgemerkt. „Bij de mensen om u heen, op uw werk, bij buitenlanders." Het kaarsje gaat mee naar huis. De dominee maakt duide lijk waarom. „Deze dienst is be ëindigd, voor ons allen begint de dienst aan de wereld." COLOFON door Jan Krui* DIRECTIE3!! M8Es4nb«gJde Vnes. G P Arnold (adj). J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Fra Nypels. Henk van der Post (ad)) OMBUDSMAN R D Paauw. tel. dag. 9.3C 1 30 uur 071 -356215. of per post. IOOFDKANTOOR ooseveitstraat 82.232 Telefoon071-356356. REGIOKANTOOR 30-17.00 uur. Telefoon 02521-19353, F ities071-323508 HEINZ /AT B£P P/NOATAC/O £/V ALS /A L/£G GAAT w <sec?£/£M f /Ar £>£A/ MAL/P/C£ ALS /Ar SCA/££L /</J< &AAT A/£T P£G£//£//. HET WEER HANS VAN ES Regen- en windzone Meteorologen van de Vrije Univer siteit in Berlijn publiceren sinds het najaar van 1992 een tempera- tuursverwachting voor de volgende drie maanden. Deze prognose geldt voor Berlijn, maar kan ook nog vrij nauwkeurig worden toegepast op andere West- en Midden-Europese landen. Hettemperatuurbeeld van het komende seizoen wordt inge schat met behulp van luchtdrukge- gevens uit de voorafgaande maan den. Er wordt gekeken naar de ge middelde luchtdruk van diverse ge bieden, naar de afwijkingen ten op zichte van normaal en de onderlin ge verschillen. Als bijvoorbeeld de luchtdruk bij IJsland in de zomer maanden hoger dan gemiddeld is geweest en in de zeegebieden rond de Azoren lager, dan kan hieruit een verwachting worden opgesteld voor de herfst in Berlijn. De bere kende temperatuur kan dan hoog, normaal of te laag uitvallen. Eind september beloofde Berlijn een warme november, gevolgd door een koude decembermaand, die zou uitmonden in de koudste win ter sinds jaren. Bij de nieuwste pu- blikatie op 2 november bleek die prognose drastisch te zijn bijge steld. De laatste ontwikkelingen wijzen nu op een koude november (mm 1 graad), terwijl december aan de milde kant blijft (plus 0,5 tot plus 1 graad). Jammer voor schaatsminnend Nederland, maar januari wordt boterzacht - althans volgens Berlijn - met een positieve afwijking van plus 1 tot plus 1,5 graden. Natuurlijk heeft zo'n s spelling wel wat beperkingen. Als' je nagaat dat de normale weersver- wachting na 3 a 5 dagen al minder betrouwbaar wordt, kun je vraagte kens plaatsen bij een verwachting voor drie maanden vooruit. Toch zijn de Berlijnse verwachtingen we tenschappelijk goed onderbouwd en kunnen deze op grond van de nieuwste gegevens worden bijge steld - zoals dat ook gebeurt bij de korte termijnprognose. Voor het actuele weer is een diepe stormdepressie bij IJsland van be lang. De bijbehorende regen- en windzone bereikt ons vanavond al. De zuidwestenwind voert mildere lucht aan. De komende dagen mag op een maximum van 10 a 11 gra den worden gerekend, waarbij het wisselvallig blijft met af en toe re-- gen. Daarnaast is er ook weer eens ruimte voor wat zonnige momen ten. HET WEER IN EUROPA Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland eerst nog enkele opklaringen, verder veel bewolking, eni ge tijd regen en vooral in de ochtend in Schotland en Ierland veel wind. Mor gen in Ierland en Schot land wisselend bewolkt en enkele buien, in Wales en Engeland vrij langdurig re gen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden, mor gen in Ierland en Schot land iets lager. België en Luxemburg: Vandaag enkele opklarin gen en vrijwel overal droog. Morgen van het westen uit toenemende bewolking, gevolgd door regen. Middagtempera tuur vandaag van 6 graden in Luxemburg tot ongeveer 9.langs de westkust, morgen wat zach ter. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wolkenveldeh, ook af en toe wat zon en vrijwel overal droog. Morgen in de oostelijke departementen droog en bewolking, gevolgd door regen. Middag- temperatuur vandaag van 6 graden in de Jura tot 10 graden ten westen van Pa rijs, morgen iets zachter. Portugal en Madeira: Portugal: In de Algarve veranderlijk be wolkt en kans op een bui. Elders droog en vooral in het noorden perioden met zon. Middagtemperatuur aan de kusten ongeveer 18 graden, landinwaarts enke le graden lager. Madeira: Wolkenvelden en plaatselijk regen. Middagtempera tuur iets onder de 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Meer zon en vrijwel overal droog, maar langs de Costa's in het zui den voornamelijk vandaag nog kans op een bui. 's Nachts landinwaarts plaatse lijk mist. Middagtemperatuur vandaag rond 13 graden, aan de Costa's onge veer 17 graden. Morgen iets hogere temperaturen. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en vooral aan de noordzij de van de eilanden af en toe regen. Maxima iets boven de 20 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, mogelijk met onweer. Maximumtemperatuur aan zee rond 18 graden. Tunesië: Droog en flink wat zon. Maxima aan zee ongeveer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in het westen nog enkele wol den. Droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur vandaag Aberdeen' zwaaibè van 8 graden op het Centraal Massief tot Athene zwaar be 15 plaatselijk aan de Cóte d'Azur, mor- Barcelona halfbew gen iets hoger. Berlijn regen Mallorca en Ibiza: Boedapest zwaar be Vandaag-nog een kleine kans op een Bordeaux lichtbev bui, morgen droog en perioden met zon. Brussel zwaar be Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- Cyprus halfbew den Dublin onbew. Italië, Corsica en Sardinië: Frankfurt regen Geleidelijk minder buien en wat meer Jenève zwaar£ zon. Maximumtemperatuur in het noor- ™|!nk' ™aar?j den rond 11 graden, elders rond 18 gra- u den. op Sicilië en Malta nog iets hoger. b h Griekenland en Kreta: jgH,, Sa» Vandaag geregeld zon en op de meeste KoKMiage» regen plaatsen droog. Morgen meer bewolking lasPalmas zwaar be en voornamelijk in het noorden kans op Lissabon regenbu regen. Middagtemperatuur vandaag Locarno onbew meest rond 22 graden, morgen vooral in Londen zwaart* het noorden flink koeler. Op de Egeïsche Luxemburg regen WEERRAPPORTEN WOENSDAG 10 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.50 Zon onder 16.53 Maan op 03.08 Maan onder 14.52 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.42 Laag water 07.36 19.51 Weerrapporten 08 Rotterdam Vhssingen i koude noordenwind Zee s op. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust nu en dan wolkenvelden en morgen kans op regen. Middagtemperatuur vandaag 20 graden, morgen beduidend koeler. Aan de zuid kust en op Cyprus vandaag droog en overwegend zonnig, morgen toenemen de kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 26 gra den. Duitsland: Vandaag veel bewolking en plaatselijk wat regen of motregen, in de loop van de dag van het westen uit een enkele opkla ring. Morgen droog en hier en daar wat zon. maar later op de dag in het noord westen toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door regen. Middagtemperatuur tussen 5 en 8 graden. In de Zuidduitse Alpen ligt de temperatuur op 1500 me ter rond het vriespunt. Zwitserland: Aan de noordflank van de Alpen vooral eerst nog enkele wolkenvelden en moge lijk wat regen, boven 1200 meter sneeuw. Verder droog en tamelijk zonnig Stockholm zwaar be Warschau zwaar be Wenen zwaar be Zurich zwaar be Bangkok half bew Buenos Aires halfbew Casablanca regen w 1 8 7 03

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14