Leiden Jaar wachten op haan bij De Zijl Bedrijven Kredietbank zoekt vriendelijker imago PvdA blijft optimistisch na uitbarsting in Noord Koukleumen onder de brug Sociale dienst heeft gegevens weer terug DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 chef gert visser. 071-356430. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Misleiding A Volgens D66 mis- I leidde PvdA'erMol- kenboer de gemeenteraad van Leiderdorp toen hij sprak over de mogelijke komst van een regerings commissaris. Verbaasd A q Het actiecomité dat I O strijd voor behoud van zwembad De Hoorn is verbaasd over de jongste plannen van Alphense col- leiden De koude trekt in het gebeente van de bouwvakkers, die al enkele weken de Marepoortsbrug opknappen. Zij staan uren achtereen in het water onder de brug. „Een onherbergzame, tochtige pijpela", zegt een met bruggenonderhoud belaste gemeente ambtenaar, die de werklieden 'een hommage' wil brengen. Hun werkzaamheden zullen tot maart 1994 voortduren. De houten schotten waarmee een der steil ste bruggen van Leiden („Volgens bepaalde verkeersnormen is-ie nog net acceptabel") zijn dichtgetimmerd, zijn tijdelijk. Ze dienen ter ondersteuning van de gewelven. Het na tuursteen is volledig vergaan. Ook het met selwerk moet opnieuw. Aan de afmetingen verandert niets. Het werk moet worden verricht zonder de bij de stadhuisbrand van 1929 verloren gega- ne bouwtekeningen. „Wat daar aan de die brug gebeurt, is dus puur vakmanschap." De brug over de Korte Mare stamt uit het begin van de 17de eeuw en verbindt de Korte met de Nieuw Mare. Met de renovatie is on geveer 3.5 ton gemoeid. FOTO HENK BOUWMAN Directeur voorspelt slechtere toekomst De wachtlijst voor een baan bij De Zijl Bedrijven (DZB) wordt steeds langer. Er staan inmiddels 280 gehandicap ten op die langer dan een jaar op werk bij de Leidse 'soci ale werkvoorziening' wachten. In het personeelsblad van DZB van november voorspelt directeur G. Bovens dat de ze situatie verder zal verslechteren. leiden erna straatsma 'De wachttijd is veel te lang', schrijft Bovens in zijn maande lijkse column. 'Zeker als je je re aliseert dat mensen, voordat zij zich bij DZB aanmelden, vaak al jaren noodgedwongen thuis za ten met een uitkering. Ik ben bang dat de sitatie ten aanzien van de wachtlijst verder zal ver slechteren'. Oorzaak van de langer wor- Ouderenwerker allochtonen De Stichting Ouderenwerk en de Stichting Welzijn willen van af volgend jaar twee welzijns werkers aanstellen voor oude ren van buitenlandse komaf. Het gaat om twee ouderenwer- kers die zelf van Turkse of Marokkaanse komaf zijn en twee talen spreken. Ze moeten ieder voor 24 uur worden aan gesteld. Hoewel het aantal al lochtone ouderen boven de 65 nog beperkt is, zit er een grote groep vlak daaronder. Hun standplaats wordt dien stencentrum 'De Rondedans' in Leiden-Noord, maar het is de bedoeling dat ze voor de hele stad werken. „De praktijk moet uitwijzen welke problemen de ouderen allemaal tegenkomen. Het kan bijvoorbeeld over ge loof gaan, of over voorziening van maaltijden", zegt M. Boer van de Stichting Ouderenwerk. De gemeenteraad moet nog zijn goedkeuring aan het voorstel geven. 'Geen verloochening van oude doelgroep leiden wim koevoet Het fietsstuur bonkt tegen het raam van de kamer van bankdi recteur Jan Siebols. In de gang van het gebouw aan de Bree- straat loopt hij de berijder tegen het lijf. Nieuwsgierig werpt deze klant, over de schouder van Sie bols, een blik in het directionele vertrek. In onvervalst Leids in formeert hij naar de herkomst van het indrukwekkende schil derij dat aan de muur hangt. Siebols kan het uit 1677 stam mende doek van de Leidse schilder Naiveu verantwoorden. Geduldig legt hij uit dat hij het heeft geleend van de Lakenhal. Een typisch voorbeeld van de persoonlijke band die de Ge meentelijke Kredietbank (GKB) en haar klanten met elkaar on derhouden, zegt Siebols even later. Wat hem betreft moet dat zo blijven. Wel moet de Leidse GKB af van het imago 'bank voor de ar men'. Een andere naam, bij voorbeeld Stadsbank, kan daar bij helpen. „Denk er niet te licht over. Het is verschrikkelijk moeilijk om je te bevrijden van een ongewenst imago. De He- nia heeft er kapitalen in moeten steken om van het predikaat 'worstenwinkel' af te komen. De kunst is om de oorspronkelijke doelgroep niet te verlooche nen." Smalle beurs De GKB, sinds zes jaar kantoor- houdend in een monumentaal pand aan de Breestraat en in de 17de eeuw ontstaan toen de ge meente de plaatselijke pand huisorganisatie overnam, heeft 'mensen met een smalle beurs' als oorspronkelijke doelgroep. „Dat er een adequate voorzie ning moet zijn voor burgers met financiële problemen, is de eni ge legitimatie voor de overheid om zich te begeven op een markt waar de commercie pok actief is", zegt de bankdirecteur annex gemeente-ambtenaar. „Voor de mensen met een gat in hun hand. kunnen we niets betekenen. Die kampen met een structureel probleem terwijl mensen met een beschadigd kredietverleden (een mooi woord voor wanbetalers, red.) de financiële gevolgen van een incident, bij voorbeeld ontslag, ernstige ziekte of relatiebreuk, te boven moeten zien te komen. Bij gewone banken zijn zij niet welkom, bij ons wel." De GKB draait zonder subsi die. Ze doet aan schuldhulpver lening en sociale kredietver strekking. „Iemand met een bij standsuitkering kan beter hier 1000 gulden komen halen dan zich voor dat bedrag in de schulden steken bij Wehkamp. Anders kom ik hem over twee jaar toch weer tegen: voor schuldhulpverlening." Maar ook 'de commerciële klant' die geld wil lenen voor een nieuwe auto is welkom bij de GKB. Siebols: „Zeventig pro cent van onze klanten komt hier om sociale redenen. Die groep vertegenwoordigt slechts 30 procent van ons uitstaand kapi taal. .De commerciële klanten verzorgen de andere zeventig procent. Het kost veel arbeid om die verhouding zo te hou den. Er is steeds meer schuld hulpverlening nodig. Steeds meer mensen raken aangewe zen op een uitkering. Een ande re oorzaak is dat een groeiend aantal mensen het overzicht kwijtraakt. Ze betalen met hun pincode, hun credit cards of ha len geld uit de muur. En bij de lagere inkomensgroepen zitten niet altijd de beste boekhou ders." Drempel „Tegen die achtergrond is het begrijpelijk dat wij de commer ciële klant niet kunnen missen. Voor hem moet de drempel worden verlaagd, zonder dat we ons mogen vervreemden van de categorie waarvoor we in het le ven zijn geroepen." Siebols weet hoe dat moet. Hij heeft de Nederlandse Ver eniging voor Volkskrediet (NWK), de overkoepelende or ganisatie van de gemeentelijke dende wachttijd is de teruglo pende rijkssubsidie. Bovens houdt er rekening mee dat DZB in 1996 zo'n vier miljoen gulden minder uitkeert. Het aantal aan meldingen zal naar verwachting echter niet enorm afnemen. De voorgaande jaren bedroeg het aantal aanmeldingen ongeveer 500. Voor de komende jaren houdt DZB rekening met 400 aanmeldingen. Bovens: „De belangstelling in deze regio is ontzettend groot, omdat er veel aandacht wordt besteed aan werkgelegenheid voor gehandicapten. Het zal na tuurlijk een keer ophouden, maar voorlopig houden we re kening met een blijvend groot aantal aanmeldingen. Dat heeft vooral te maken met de WAO- maatregelen." Duizend Het aantal arbeidsplaatsen kan niet worden uitgebreid als ge volg van het feit, dat het Rijk moet bezuinigen. DZB heeft ruim duizend werknemers in dienst. Bovens: „De afgelopen jaren hebben we niet zo'n pro bleem gehad, omdat we 200 ex tra banen hebben gecreëerd met de winst die we gemaakt leiden hans koenekoop De vertrouwelijke gegevens van de sociale dienst Leiden zijn terug op de plek waar ze horen. De politie heeft afgelopen weekeinde de dieven gepakt die een personal computer met die gegevens hadden gestolen. Een 29-jarige Hagenaar en een 35-jarige Leidenaar zijn in de nacht van zaterdag op zondag betrapt bij een inbraak in het clubhuis van de Leidse Road Runners aan de Voorschoterweg. Tijdens het verhoor bekenden zij tegenover de politie ook de diefstal van de computer bij de sociale dienst aan de Lange- brug op hun geweten te hebben. Die inbraak werd in de nacht van 1 op 2 november gepleegd. Maar zij bekenden meer. Het bleek dat het duo in de nacht van vrijdag op zaterdag een tweede bezoek had gebracht aan de sociale dienst. Nu namen de inbrekers twee personal computers weg, waarvan er een op straat werd kapot gegooid. Overigens waren in beide compu ters geen persoonlijke gegevens van cliënten opgeslagen. De twee overgebleven computers zijn inmiddels terecht. De Hagenaar en de Leidenaar hebben niet gerommeld met de ge gevens in de computer. „Hun diefstal was geen gerichte actie naar de sociale dienst. Allebei zijn het echte kruimeldieven, die gewoon alles jatten wat ze op hun weg tegenkomen", zegt een woordvoerder van de Leidse politie. De tweede inbraak heeft de directie van de sociale dienst, te genwoordig sociale zaken geheten, opgeschrikt. „Maar ook on ze cliënten zijn geschrokken. Er zijn heel wat telefoontjes bin nengekomen van verontruste mensen. Maar gelukkig kunnen we deze mensen geruststellen. In de tweede en derde compu ter zaten geen persoonsgegevens en van de eerste computer zijn ze afgebleven", meldt hoofd A. Vermeulen. De twee inbraken vlak na elkaar heeft de sociale dienst wel wakker geschud. „Op alle computers zijn extra beveilingscodes aangebracht. En de dienst zal op aanraden van de politie een beveiligingsdienst in de arm nemen. We doen er nu echt alles aan om een volgende inbraak voorkomen." hebben. Maar het is jammer dat aan deze groei langzamerhand een eind komt. Daardoor ont staat een rare situatie, want we zouden, als we het geld daar voor hadden, best nieuwe ba nen kunnen creëren." Ondanks de slechte vooruit zichten is Bovens tevreden over de financiële situatie van de Leidse sociale werkvoorziening. Dit jaar verwacht hij af te slui ten met een 'bescheiden winst' van een miljoen gulden. „Het is nog ver weg, maar als het rijks beleid niet verandert worden we in 1996 voor het eerst gecon fronteerd met een klein tekort. Maar tot nu toe doen we het niet slecht: zo'n 70 procent van de sociale werkvoorziening zit nu al in de rode cijfers." Leidenaar moet schade vergoeden leiden frank buurman Een 21-jarige Leidenaar kreeg gisteren bij de Haagse politie rechter te horen dat hij nog en kele maanden de tijd krijgt om de openbare bibliotheek een schadevergoeding van 1000 gul den te betalen. Dit naar aanlei ding van brandstichting in het filiaal aan de Trix Terwindt- straat in de oudejaarsnacht van 1991 op 1992. De Leidenaar was al veroordeeld om de schade te vergoeden, maar tot nu toe in gebreke gebleven. Hij vond het belangrijker om een bromfiets aan te schaffen. De politierech ter sprak met hem af dat hij vijf maanden lang 200 gulden per maand betaalt. „Als u in gebre ke blijft, wordt het twee maan den zitten. We hebben al lang genoeg geduld gehad." Een andere 21-jarige Leide naar kwam er slechter van af. Naar aanleiding van een reeks inbraken was met hem afge sproken dat hij 161 uur dienst verlening zou verrichten, als al ternatief voor celstraf. Omdat hij voortdurend tegenwerkte werd daarvan maar 38 uur vol- gemaakt. De man moet nu als nog de resterende 82 dagen de cel in, omdat het geduld van de rechtbank in dit geval op is. Daarbij zal hij nog terecht moe ten staan voor een reeks nieuwe inbraken en diefstallen. 'Op de CD stemmen is een stomme keuze leiden wim koevoet kredietbanken waarvan hij voorzitter is, reeds weten te overtuigen. „Als er nu een cliënt binnenkomt met een plastic tasje denkt iedereen dat daar wel onbetaalde rekeningen in zullen zitten terwijl hij net zo goed een folder van zijn nieuw aan te schaffen auto bij zich kan hebben. Vanwege die stigmati sering hebben mensen met schulden de nodige schroom om hier binnen te komen. Ze voelen zich meer op hun gemak als ze in de massa op kunnen gaan dan wanneer ze in de wachtruimte louter lotgenoten ontmoeten. Kortom, voor de so ciale klant is de drempel van een Stadsbank juist lager." De missie van de PvdA in Lei den-Noord is hooguit voor de helft volbracht. De boodschap dat de bewoners van deze tradi tioneel uitgesproken PvdA-wijk ondanks al hun frustraties toch maar beter op de PvdA kunnen blijven stemmen, is niet overge komen bij de bezoekers van de bijeenkomst in buurthuis 't Spoortje. Maar de PvdA'ers Ed van der Veen (raadslid), Tjeerd van Rij (wethouder volkshuis vesting) en Hans Baaijens (frac tievoorzitter) hebben wel het idee dat ze een gevreesd auto matisme hebben doorbroken: aan de onvrede in de wijk met het hoogste percentage al lochtonen en sociaal zwakkeren wordt tijdens de komende ver kiezingen niet automatisch ui ting gegeven door op de Cen trum-Democraten (CD) te stemmen. Denken ze. Baaijens: „Ze dreigen er wel mee maar op onze vraag wat ze daarmee denken te bereiken, blijft een antwoord uit." Van der Veen: „Op de CD stemmen is een stomme keuze. Niet al leen omdat dat een racistische partij is maar ook omdat de CD in het geheel niet opkomt voor de belangen van mensen met lage inkomens en steeds hogere huren. Ze kunnen beter thuis blijven met de gemeenteraads verkiezingen dan op de CD stemmen. Nu moeten we de mensen in Noord er ook nog van zien te overtuigen dat ze ondanks al hun onvrede bij een stem op de PvdA meer zijn ge baat dan met thuisblijven." Wethouder Van Rij ziet daar toe mogelijkheden. „Tijdens de bijeenkomst ging het er inder daad fel en emotioneel aan toe maar na afloop heb ik veel mensen gesproken die zeiden ons niet in de steek te laten." De drie PvdA'ers blikken te rug op een veelbewogen bijeen komst het buurthuis, zaterdag, die vrijwel helemaal in het te ken stond van het 'buitenlan dersprobleem'. De klacht luidde dat er te veel allochtonen in de wijk zijn ko men wonen. De mensen uit Noord - velen wonen er al jaren - vinden dat hun wijk er daar door op achteruit gaat. Ze zijn de enorme culturele verschillen in zo'n klein gebied beu en voe len zich in de steek gelaten door het stadsbestuur, waarin de partij waarop ze al jaren stem men rijkelijk is vertegenwoor- digd. Van Rij: „De harde grens is niet aan te geven. In de ene wijk is één procent buitenlanders al te veel en de bewoners van Noord roepen dat met die der tien procent de grens is over schreden. Spreiden kan alleen als je mensen dwingt ergens te gaan wonen en daar begin ik dus niet aan. Waar het om gaat is dat de mensen in wijken als Noord ophouden over 'wij' en 'zij' tc praten. De autochtonen en allochtonen in wijken met veel sociale woningbouw zitten in hetzelfde schuitje. Hun inko mens zijn relatief laag, de huren worden steeds hoger en de be reidheid om mee te betalen aan sociale voorzieningen wordt steeds lager, liet verschil in huidskleur 'alleen' is te weinig om zo'n onderscheid aan te brengen." Niemand van de PvdA-fractie is gefrustreerd huiswaarts ge keerd. De drie woordvoerders hebben juist 'aanknopingspun ten' voor toekomstige gesprek ken ontdekt. Baaijens: „Opval lend is dat velen zeggen op CD te gaan stemmen uit protest en dat ze er direct aan toevoegen geen racist te zijn. Ze blijken dikwijls hun allochtone buren wegwijs te hebben gemaakt in de leidse samenleving, later zijn ze voor hun problemen zondebokken gaan zoeken. Dat zijn de allochtonen geworden. Maar kom niet aan hun al lochtone buurman, want dat is een prima vent. Van zulke ver halen krijg ik weer hoop." Baaijens meent dat zijn partij Noord en vergelijkbare wijken ook concreet iets heeft te bie den. „Wij hebben als eersten onder ogen gezien dat au tochtonen moeten worden ge holpen bij de opvang van al lochtone wijkbewoners. Daar om pleitten wij er in onze wel- zijnsnota voor het welzijnswerk te concentreren in probleem wijken, desnoods ten koste van wijken waar geen of weinig bui tenlanders zijn."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13