mmtmm Luthersen: geen bijwagen Kerk Samenleving Skepsiscongres: tussen telepathie en bedrog Rad draait voor rotte panlatten MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 BUITENLAND KORT Panorthodox concilie De voorbereiding van het eerste panorthodoxe concilie sinds het schisma tussen de kerk van Rome en die van Constantinopel in 1054, is gisteren begonnen met een mis in het orthodoxe cen trum in Chainbésy bij Genè- ve. Aan het 'heilige en grote concilie', waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zullen vijftien orthodoxe kerken deelnemen. De orthodoxe kerken van Constantinopel, Alexandrië, Antiochië, Jeru zalem, Rusland, Servië, Roe menië, Bulgarije, Georgië, Cyprus, Griekenland, Polen, Tsjechoslowakije, Albanië en Finland zijn met ten minste twee leden in de commissie vertegenwoordigd die het concilie voorbereidt en tot zaterdag vergadert. Schots klooster Een groep van 45 mensen heeft zich zaterdag terugge trokken in een boeddhistisch klooster in Eskdalemuir in het zuiden van Schotland. Tot begin 1997 willen de 27 mannen en 18 vrouwen het zonder vlees, alcohol, knof look, televisie, muziek, tabak en seks stellen. Bezoekers en kranten zijn in het gebouw niet welkom en de klooster lingen slapen in houten stoe- len of staande. Volgens de Britse krant The Guardian hebben de 45 aanhangers van het boeddhisme ieder 7000 pond (bijna 20.000 gul den) betaald en willen ze in een absoluut isolement me ditatietechnieken oefenen. Mexicaanse bisschop Het dreigende ontslag van de Mexicaanse bisschop Samuel Ruiz Garcia, die bekend staat als aanhanger van de bevrij dingstheologie, heeft in ker kelijke en politieke kringen tot veel beroering geleid. Ruiz (69), bisschop van San Cristobal de las Casas in het zuiden van Mexico, heeft bij na twee weken geleden van nuntius Girolamo Prigione te horen gekregen dat het Vati- caan onderzoekt of hij zich in de uitoefening van zijn ambt schuldig heeft gemaakt aan ernstige leerstellige fou ten en te veel partij voor de armen heeft gekozen. Libanon Johannes Paulus II heeft pre sident Elias Hrawi gezegd dat hij 'op korte termijn' de da tum van zijn bezoek aan Li banon bekend zal maken. Dat heeft Hrawi afgelopen vrijdag meegedeeld nadat hij door de paus in audiëntie was ontvangen. De president nodigde in maart dit jaar de paus uit voor een bezoek aan zijn land. Kardinaal Achille Silvestrini, president van de pauselijke congregatie voor de oosterse kerken, heeft kortgeleden 1995 genoemd als jaar waarop de paus een bezoek aan Libanon kan brengen, naar aanleiding van een bijzondere bisschoppen synode die aan het land zal worden gewijd. Doodseskaders De Wereldraad van Kerken heeft president Alfredo Cris- tiani van El Salvador opge roepen een einde te maken aan het politieke geweld in dat land en de doodseska ders te ontmantelen. De se cretaris-generaal van de We reldraad. dr. Konrad Raiser, uit in een brief aan Cristiani zijn grote zorgen over de re cente moorden en andere wrede vormen van geweld waarvan prominente leden van de politieke oppositie in El Salvador het slachtoffer zijn geworden. Doodseska ders worden daarvoor ver antwoordelijkgehouden. redactie dick v Kerkgenootschap benoemt als eerste beleidsfunctionaris voor SoW De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk heeft afge lopen zaterdag dominee R.E. van den Berg uit Delft be noemd tot beleidsfunctionaris voor Samen op Weg. functionaris aangesteld voor het proces dat tot een fusie van de drie kerken moet leiden. Van den Berg (46) is predi kant in Delft en Schiedam. Hij is tevens secretaris van de synode, een functie die hij naast zijn nieuwe deeltijdbaan blijft ver- Daarmee heeft de kleinste van de drie Samen op Weg kerken (Nederlandse Hervormde Kerk, Gereformeerde Kerken in Ne derland en Evangelisch-Luther se Kerk) als eerste een aparte vullen. De functionaris heeft onder meer de taak op beleidsniveau deel te nemen aan de bespre kingen met de twee andere ker ken. Als de drie kerken over een gemeenschappelijk bureau be schikken - zij hopen dal in 1996 te hebben verwezenlijkt - zal Van den Berg daar de lutherse belangen behartigen. Zodra de fusie rond is, coördineert Van den Berg de werkzaamheden Vrouwen welkom in pauselijke ridderorde Ook'vrouwen kunnen voortaan worden opgenomen in een pau selijke ridderorde. Dat heeft nuntius mgr. H. Lemaïtre mee gedeeld aan het secretariaat van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. Het gaat om de Pi- usorde, de Orde van de H. Gre- gorius de Grote en de St. Sylves- terorde. Tot dusver kon vrou wen die zich voor het geloof of de kerk verdienstelijk hebben gemaakt, slechts met de onder scheidingen Bene Merenti (voor wie zich verdienstelijk heeft ge maakt) of Pro Ecclesia et Ponti- fice (voor kerk en paus) eer wor den bewezen. Volgens 'Een-twee-een', het orgaan van de Nederlandse RK Kerk, werd het binnen de kerk steeds meer als probleem erva ren dat vrouwen geen ridderor de kon worden toegekend, hoe warmond De activiteitencommissies van de ker kelijke gemeenten en de parochies in de streek trekken de laatste maanden van het jaar alle regis ters open. De kalender is dichtbeschreven met ba rs, rommelmarkten en veilingen, waarvan de opbrengst de financiële armslag van de kerken moet vergroten. Afgelopen vrijdag en zaterdag was het de beurt aan de kleine hervormde gemeente i Warmond. In gebouw 't Trefpunt werd de jaar lijkse bazaar gehouden, met als hoogtepunten het Rad van Avontuur en de kaas- en wijnavond. De bazaar bracht 11.000 gulden op. De helft van deze opbrengst wordt besteed aan het opknappen van het voordak van de kerk. Tijdens de jaarlijkse in spectie door de Monumentenwacht is gebleken dat de panlatten verrot zijn. Ook een aantal dakpannen vertoont gebreken. Voor dit extra onderhoud was in de begroting geen geld gereserveerd. Het andere deel van de bazaar-opbrengst is bestemd voor de diaconie. foto hielco kuipers door Jan Krult van de lutherse synode en haar commissies, die bij de fusie blij ven bestaan. Volgens Van den Berg blijkt uit het besluit dat het de luther sen ernst is met Samen op Weg. Zij nemen geen genoegen met de rol van bijwagen, zoals de Gereformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft voorgesteld. Ook een 'sta tus aparte' is voor de lutherse synode niet aanvaardbaar. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Kantens-Stitswerd en Usquert-Rottum (SoW): M.B. van der Palm, kandidaat te Rotterdam. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: Mw. A L Wieringa, Rembrandt- kade 10, 3583 TM Utrecht. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: J. Bogerd, Patrimoni umstraat 118. 4142 VM Leerdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Steenwijk: E. Heres te Assen-Noord. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Zwolle: A.P. van Langevelde te Broek op Langedijk en J.G. Schenau te Middelburg. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Rhenen: A.J. Gunst te Tholen; te Nieuwdorp: C.A. van Die ren te Stolwijk, die bedankte voor Hil versum en Brakel groot haar verdiensten voor kerk en geloof ook waren. Het Vaticaan heeft zich op deze kwestie bezonnen, maar kwam niet tot een beslissing. In augustus en oktober 1991 werden echter vrouwen uit Uganda en Zweden in een pau selijke ridderorde opgenomen. Dat was voor de leiding van de Nederlandse kerk aanleiding om Lemaïtre om opheldering te vragen. Oosterhuis bij Pastoraal Buurten Werk Het Pastoraal Buurten Werk Leiden organiseert vanavond een bijeenkomst met mede werking van Huib Oosterhuis, dichter en voorganger van de Amsterdamse Studentenekkle- sia. Een kennismaking met het werk van de pastoraal buur tenwerkers in zowel Pancras Oost/Noord Rhijnevest als in de Slaaghwijk staat centraal tijdens deze bijeenkomst. Buurtenwerkers Janneke Dij- kens en Martin van der Velden vertellen over hun activiteiten. Oosterhuis geeft uitleg aan Psalm 14. De bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, wordt ge houden in het oecumenisch kerkelijk centrum 'De Regen boog', Watermolen 1 in de Leidse Merenwijk. Iedereen is welkom. Relatie tussen Joden en Christenen centraal tijdens lezing in Oegstgeest De Commissie voor Kerk en Is raël in de classes Katwijk en Lei den van de Nederlandse Her vormde Kerk organiseert mor genavond een lezing-bijeen komst in Oegstgeest. Als spreker is uitgenodigd dr. H. Vreekamp, secretaris van de Raad voor de verhouding van Kerk en Israël. Hij schreef in 1992 een brochu re, waarvan de titel in Oegst geest ook het thema van de le zing zal zijn: 'Joden en Christe nen: een relatie in opbouw'. De brochure is vorig jaar aan alle kerkeraden toegezonden. Voor de Commissie voor Kerk en Israël van de classes Katwijk en Leiden is de lezingavond de tweede activiteit. Voor het eerst werd naar buiten getreden bij het stimuleren van de (wijk)ge- meenten om aandacht te beste den aan de Israël-zondag op 3 oktober. De commissie wordt geleid door de predikanten J.J. Kooman uit Oegstgeest en Z. de Graaf uit Katwijk aan den Rijn. De lezing wordt morgen avond om 20.00 uur gehouden in de kapelzaal van het 'Ge meentecentrum' aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest. De toegang is gratis. Wel wordt aan de uitgang een collecte gehouden om de onkosten te bestrijden. Onderzoek naar paranormale verschijnselen ,,Wie denkt dat ik een bedrieger ben?" De paranormale telepa- thicus Mare Braem kijkt de be zoekers van het zesde Skepsis congres uitdagend aan. Twee vingers gaan omhoog. Skepsis is een stichting die zich bezig houdt met wetenschappelijk onderzoek van paranormale verschijnselen. Van de 1000 do nateurs bezochten er ongeveer 150 het congres 'De praktijk van het paranormale'. De Belg Braem bijt het spits af met een demonstratie van 'tele pathie in de praktijk'. In de loop van zijn demonstratie komen er kleine scheuren in het wereld beeld van de 150 bezoekers. Braems trucs zijn overtuigend. Hij denkt diep na en knijpt zijn ogen stijf dicht als hij probeert te raden welke van de tien voor werpen op een tafel een wille keurig gekozen persoon uit het publiek in gedachten heeft. Hij raadt bijna altijd juist. Braem stelt zijn vraag nog maals. Ditmaal anders gefor muleerd. „Wie denkt dat deze demonstratie doorgestoken kaart is?" Uiteindelijk steekt iets meer dan de helft van de aan wezigen na wat aandringen de vinger omhoog. „En wie geloof de erin?" Twee vingers. Braem grijnst: „Mag ik u dan nu ont hullen dat u een uur lang in een mythe hebt geloofd. Ik ben een bedrieger. Ik ben van beroep goochelaar. Telepathie en alles wat te maken te heeft met para normale zaken vind ik de grootst mogelijke onzin. Ik deed alles om te laten zien dat ook u makkelijk te manipuleren bent." Het middagprogramma heeft minder verrassende wendingen. De voorzitter van Skepsis, prof. dr. C. de Jager, wordt aangekon digd als de man 'die ons gaat vertellen over mysterieuze knal len'. Het blijkt te gaan over de daverende ldap van onbekende oorsprong die op 19 augustus 1992 in het noorden van Neder land te horen was. De professor ontvouwt zijn hypothese: het was geen geheim Amerikaans vliegtuig of instortende gasbel, maar een komeet die boven Ier land op 75 kilometer hoogte met een snelheid van dertig ki lometer per seconde uit elkaar klapte. Skepsis heeft een gevarieerd donateursbestand. Volgens be stuurslid Molewijk 'staat het ene lid afwijzender tegenover paranormale verschijnselen dan het andere. Zelf ben ik van me ning dat onder laboratorium omstandigheden alle paranor male proeven mislukken'. Het is naar zijn mening 'allemaal nep, in ieder geval niet bovennatuur lijk'. Maar er zijn ook voorstan ders van een minder harde lijn. „Die zeggen dat je in principe voor alles moet openstaan." COLOFON Telefoon071 -143241 HET WEER HANS VAN ES Wisselvallig weertype Een zwaar en grauw wolkendek, zonder enige variatie, drukte zijn stempel op het weekendweer. Af en toe daalde er wat motregen neer om de donkere sfeer nog wat te be nadrukken. Eigenlijk waren het al leen de geel-bruine en rode herfst tinten, die het leven buiten nog wat konden oplichten. De temperatuur bleef op een bescheiden niveau van 6 a 7 graden, maar de koude noordoostenwind ging op zondag wat liggen. Een depressie trok van de Middel landse Zee via de Alpen naar Duits land en die zorgde in combinatie met hogedruk boven het noorden van Europa voor een typisch conti nentaal weertype met veel vocht in de lucht. In het hogedrukcentrum heeft zich de laatste dagen een partij winterse kou verzameld. Vooral in Finland en Rusland komt strenge vorst voor. Nu heerst er bij ons al drie weken een oost- tot noordoostenwind en je zou met die windrichting in deze tijd van jaar al een uitval van kou in onze richting kunnen verwachten. Maar voor een vroeg winteroffensief is er meer no dig. De warme Atlantische stromin gen spelen daarbij een hoofdrol. Die hebben zich lange tijd afzijdig gehouden, zodat het continent langzaam kon afkoelen. Juist op het moment dat er enige dreiging begint uit te gaan van het koude-imperium in het noorden en oosten, komt de Atlantische ma chine in actie. Kennelijk 'geschrok ken' door de winterse ontwikkelin gen boven Noordoost-Europa wordt er nu een tegenoffensief voorbe reid. Het koude hogedrukgebied krijgt te maken met zijn erfvijand: de IJslanddepressie. En in dit ge val een hele diepe (950 millibar). Op de weerkaart zien we dichtop- eengepakte luchtdruklijnen tussen Noorwegen, IJsland en Schotland. De stormwinden in dit gebied be reiken ons niet, maar een regen front trekt morgen later op de dag binnen. Na langdurige afwezigheid zijn de milde zuidwestenwinden dan weer helemaal terug. Zowel overdag als 's nachts lopen de temperaturen op, uiteenlopend van 7 tot 12 gra den; een vrij normale waarde. De Westcirculatie op de oceaan zet de komende dagen met veel enthou siasme door. Dat betekent voor ons een herkenbaar wisselvallig weerty pe met af en toe regen, maar tus sendoor ook wel opklaringsgebie- den. Het saaie en sombere weer is daarmee verleden tijd. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het algemeen veel be wolking. In Engeland en Wales op beide dagen meest droog, in Schotland tijd tot tijd regen. Voc orgen ir flink wat neerslag vallen gen iets zachter. België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en plaat selijk motregen of mist. Morgen vanuit het westen enkele opklaringen en vrij wel overal droog. Middag- temperatuur van 9 graden langs de westkust tot circa Luxemburg. Midden-Frank- Noord- rijk: Vandaag overwegend wolkt en hier en daar nog wat regen of motregen. Morgen meer kans op zon en vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Maxima van circa 10 graden in Bretagne en in de Vendée tot rond 6 in de Jura. Portugal en Madeira: Portugal: vandaag meest bewolkt en op veel plaatsen buiige regen. Morgen af nemende regenkansen en vooral in het noorden wat zon. Middagtemperatuur langs de kust rond 16 graden, verder landinwaarts enkele graden lager. Ma deira: Wolkenvelden en vooral morgen kans op wat neerslag. Middagtempera tuur iets onder de 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag vrij veel wolkenvelden en kans op buiige regen. Morgen nemen de regenkansen sterk af en zijn er op ige momenten. Mid- 13 graden, Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind dagtemperatuui aan de Costa's graden. Canari! lèrend van 17 tot 20 e Eilanden: vandaag aan ae zuidstranden eerst nog wat zon. Verder vrij veel wolkenvelden en vooral aan de noordzijde van de eilanden I op e Maxima i boven de 20 WEERRAPPORTEN DINSDAG 9 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.49 Zon onder 16.54 Maan op 01.46 Maan onder 14.29 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.35 23.13 Laag water 06.11 18.35 Weerrapporten 07 Marokko en Tunesië: Marokko: Onstandvastig weer met langs de gehele westkust vrij veel wolkenvel den. Van tijd tot tijd buiige regen, moge lijk met onweer. Maximumtemperatuur aan zee van 17 graden bij Tanger tot iets boven de 20 bij Agadir. Tunesië: In wolken weersbui s op een regen- of i er zuidwaarts blijft het flinke perioden met zon. Maxima aan zee ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag nog flink wat wolkenvelden, morgen op de meeste plaatsen geregeld zonneschijn. Vrijwel overal droog. Maxi ma rond 12 graden, langs de Middel landse Zeekust iets hoger, ten noorden van Avignon enkele graden lager Mallorca en Ibiza: Vandaag wolkenvelden en kans op buiige regen. Morgen blijft het droog en zijn er perioden met zon. Middagtempe ratuur ongeveer 19 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Wisselvallig weer, met naast zonne schijn ook geregeld bewolking Enkele buien, in het zuiden mogelijk ook on weer. Maximumtemperatuur in het noor den rond 12 graden, elders rond 18 gra den, met name op Sicilië en Malta nog iets hoger. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden, nu en dan ook zon en vooral langs de westkust kans op enkele regen- of onweersbuien. Op de Cycla- den,' Kreta en Rhodos blijft het droog en er zijn perioden met zon. Middagtempe ratuur meest rond 22 graden, in het noorden van Griekenland morgen iets la ger. Op de eilanden Kreta en Rhodos wordt het ongeveer 25 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust nu en dan wolkenvelden en morgen kans op een re gen- of onweersbui. Aan de zuidkust en op Cyprus droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur van 20 graden op de Dardanellen tot 26 graden langs de Turkse zuidkusten en op Cyprus. Duitsland: Veel bewolking en op de meeste plaat sen van tijd tot tijd wat regen of motre gen. Plaatselijk mist. Morgen vanuit het westen kans op enkele opklaringen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 5 tot 8 gfaden. In. de Zuidduitse Alpen daalt de temperatuur op 1500 meter tot circa 0 graden. BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8