Leiden Leiden Noord keert zich af van PvdA 'Stadspartijen' ruziën verder El Gaucho moet serre afbreken Alles uit de kast BOUWPLANNEN? ja. ;u Klachten over jonge bezorgers leiden „Het is je reinste kinderarbeid. Jongetjes van acht. negen jaar lo pen in de regen foldertjes en huis-aan-huis blaadjes rond te brengen. Ook op tijden dat er gewoon school is." Dat zei een bewoner uit Noorderkwartier afgelopen zaterdag morgen tegen de voltallige fractie van de Leidse PvdA die een werkbezoek aan de wijk bracht. Volgens de buurtbewoners zou het niet om een incident gaan. maar worden vooral migrantenkinderen op te jonge leeftijd in gezet voor het verspreiden van drukwerk en weekkrantjes. „Ook dat blaadje waar de gemeente in adverteert", merkte een buurt bewoner op. De PvdA-raad sleden zegden toe de zaak met de plaatselijke uitgevers en bezorgingsfirma's op te zullen nemen. MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 Bra Brand De voormalige Lauren- tiusschool in Voorscho ten is zaterdagochtend vroeg tot twee keer toe getroffen door brand. Britten op snelweg overvallen Een 28-jarige Brit is zaterdag avond op een vluchtstrook van rijksweg A4"ter hoogte van de afslag Leiden-Noord overvallen door een man in een witte be stelbus. De overvaller maakte de vrouw van de Brit onder be dreiging van een mes 35.000 gulden aan sieraden afhandig. De man moest zijn portemon nee met papieren afstaan. Vol ledig overstuur kwam hij rond half acht het Leidse politiebu reau binnen. De Brit was met zijn vrouw en zes weken oude baby in een ge huurde auto op weg van Am sterdam naar Rotterdam, toen ter hoogte van Leiden een rood lampje op zijn dashboard ging branden. Hij stopte op een vluchtstrook, waar bijna onmid dellijk een witte bestelbus voor hem parkeerde. Uit de bus stapte een zwaar besnorde man. Die rukte het achterportier open en bedreig de de vrouw met een mes. Na dat hij had gekregen wat hij wil de liet hij de Britten berooid achter. Het slachtoffer kwam er pas daarna achter, dat hij voor het rode lampje helemaal niet had hoeven stoppen. Hij had de auto niet goed van de handrem gehaald. De politie is op zoek naar ge tuigen van de overval, die rond kwart voor zeven moeten heb ben plaatsgehad. De politie is met name geïnteresseerd in het merk van de witte bestelbus. Het blijft bakkeleien tussen de partijen die oorspronkelijk sa men een Stadspartij wilden vor men. Eerst stapte Leefbaar Lei den eruit. Nu staat de samen werking tussen De Groenen en Leiden Weer Gezellig ter discus sie. nadat donderdag de Raad van State de naam Stadspartij toewees aan Leefbaar Leiden. Margje Vlasveld van de Groe nen is echter niet alleen boos op Leefbaar Leiden die de naam inpikte, maar ook op haar eigen partner Leiden Weer Gezellig. „Het is toch een domper. Lei den Weer Gezellig heeft zich tenslotte de naam Stadspartij laten afpakken en dat is knap stom. We moeten maar eens over de samenwerking denken, wij zijn nog steeds de motor." Vlasveld verwijt haar partner dat deze zich te laat heeft laten inschrijven onder de naam Stadspartij. Daardoor kon Leef baar Leiden er met de naam vandoor gaan. Vlasveld is te leurgesteld, omdat zij vindt dat vooral de Groenen aan de Stadspartij inhoud hebben ge geven. „Wij vergaderen veel, anderen deden niets, wij zijn bijvoorbeeld met het idee voor een boerenmarkt gekomen." Nu is haar partij haar zelfstan digheid en de naam Stadspartij kwijt. „En Leefbaar Leiden is een lege huls die nu zich op blaast met de naam Stadspar tij", zegt Vlasveld. Landdag De Groenen en Leiden Weer Gezellig presenteerden samen op 3 oktober een verkiezings- 'Deze wijk telt te veel buitenlanders De tijd dat plaatselijke PvdA-kopstukken bij een werkbe zoek aan Leiden Noord een 'thuiswedstrijd' speelden, is voorbij. ,,Ik weet dat een heleboel wijkbewoners op de Centrum Democraten gaan stemmen, niet uit politieke overtuiging maar uit onvrede. Deze wijk telt te veel bui tenlanders en jullie hebben ze binnengehaald", riep een geëmotioneerde buurtbewoonster zaterdagmorgen naar de voltallige raadsfractie. leiden loman leefmans En het bleef niet bij een enkele uitspraak. De ongeveer twintig bewoners van Noorderkwartier en De Kooi die het werkbezoek van de PvdA in gebouw 't Spoortje aan de Bernhardkade opluisterden, maakten van hun hart geen moordkuil. „Zij mo gen hun hele familie hier heen halen. Doe daar eens wat aan Van Rij. Het wordt tijd dat jullie eens voelen wat je als stadsbe stuur hebt gedaan, 't Moet maar eens gezegd worden", aldus de zelfde buurtbewoonster die sa men met een andere vrouw, die Wethouder T. van Rij (volks huisvesting) pareerde de aanval van de twee vrouwen. „Er zijn nu eenmaal meer, relatief goed kope woningen in Noord. Als ik allochtoon zou zijn en ik zou hier de luxe zien, dan zou ik ook hier blijven", aldus Van Rij. De bewoners waren niet over tuigd. Dat bleek toen het raads lid N. Demirbas de aanwezigen een vraag voorlegde: „Als een migrantengezin vier jaar op een huis wacht en er komt er hier in de buurt een vrij, moet het dan wegblijven?" Een bijna een stemmig 'ja' klonk uit het zaal tje. Frustraties Bestuurslid B. Pater van het wijkcomité zette de discussie in gang met het opsommen van wat statistische gegeven over Leiden Noord. Veel werklozen, lage inkomens en dichte bebou wing. Vier procent van de op pervlakte van de wijk is groen, het laagste van Leiden. Veertien procent van de bewoners is bui tenlander. Het hoogste percen tage van de stad. Hij sprak de hoop uit dat de PvdA oor voor hun problemen zou hebben. Pater hield vol dat alle reac ties voortkwamen uit frustraties over de culturele verschillen tussen de bevolkingsgroepen en niets met discriminatie te ma ken hadden. „Ik weet nog dat in de straat de eerste allochtonen kwamen wonen. Dat ging pri ma, we hielpen elkaar, niets aan de hand. Maar een straat met Een deel van de PvdA-ers die afgelopen zaterdag een werkbezoek bracht aan de wijk Noorderkwartier. Op de foto praten de wethouders S. de Vreeze, H. Koek en T. van Rij en raadslid C. de Boer met buurtbewoners. foto hielco kuipers tien huizen waarvan er vier door buitenlanders worden be woond, dat moet fout gaan. En die gezinshereniging is er toch vooral door de PvdA gekomen", aldus Pater. „Als we maar blijven praten over wij en zij, dan komt het ook niet goed", antwoordde Van Rij. „Maar als jullie CD gaan stemmen worden de verschillen in inkomens echt niet kleiner. Alleen de PvdA wordt zwakker." Een van de vrouwen vertelde dat ze haar hele leven op de so ciaal-democraten had gestemd: „En ik praat vaak met mijn kin deren en kleinkinderen over po litiek, maar mijn stemgedrag valt tegenwoordig niet meer te verkopen." Van Rij, zichtbaar onder de indruk van de felle opmerkin gen, kreeg het laatste woord: „Ik begrijp dat het kwaad bloed zet als je ziet dat mensen drie keer per jaar op vakantie naar Tur kije gaan. Een verslechterde economie brengt een mindere verdraagzaamheid mee. Maar als wij er niks om gaven, dan zaten we hier echt niet op een zaterdagmorgen." leiden „Er komt zeker een vervolg. We denken er zelfs aan om volgend jaar voorrondes te spelen in verschillende cafés en dan de finale hier te houden." Organisator Mike Boer toonde zich tevreden over het eerste flippertoemoei om de Leidse Siiverball Cup dat het afgelopen weekeinde in partycentrum De Zijl aan de Paramaribostraat werd gehouden. Zo'n zeventig deelnemers flipperden om de beker. Het hele weekeinde rinkelden de belletjes, flitsten de lampjes en ratelden de tellers. Uitein delijk werd E. van Eersel uit Vlaardingen de winnaar van de 'pinball'-marathon. Hij had bijna een miljard punten verzameld, ongeveer de helft meer dan zijn directe achtervolgers, M. van der Nieuw uit Leiden en M. van der Zouwen uit Rotterdam. Je merkt het al aan de plaatsen waar de deelnemers vandaan kwamen: er zat een groot aantal echte flipperfanaten bij", aldus Boer die tien flipperkasten voor de wedstrijd en nog zes 'oefenbakken' had laten aanrukken. De publieke belangstelling voor het evenement viel de organisa tor iets tegen: „Maar ik beschouw de eerste editie als een try-out en dan mag ik niet klagen." foto hielco kuipers programma. J. de Coo van Lei den Weer Gezellig reageert dan ook 'verbaasd' op de uitspraken van Vlasveld, voor wie hij eer gisteren nog het woord deed bij de Raad van State. „Ja, wat moet ik zeggen. Lijkt me een re actie op een teleurstellende er varing, na wat er donderdag is gebeurd. Van onze kant is er geen reden om de samenwer king op te zeggen. Wij vullen el kaar aardig aan, dacht ik zo. Zo'n boerenmarkt, op dat idee zouden wij niet zijn gekomen." Inderdaad houdt - de stich ting - Leiden Weer Gezellig niet van vergaderen, bevestigt De Coo. ,,Als je de vergaderingen van de Groenen ziet. Dat is vaak oeverloos gezeur, nou laat ik zeggen, het zijn Poolse landda gen. Maar daar hebben ze be wust voor gekozen." De Coo wilde eigenlijk een ci viele procedure beginnen over de kwestie van de naam. „Maar dat zou lang zijn gaan duren. Het ging mij om het moreel ge halte, niet zozeer om de naam zelf. Op een landelijk congres van Stadspartijen kwam het idee de naam centraal landelijk te registreren. Maar dat kostte veel geld. Bovendien willen we juist niet landelijk zijn. Maar niemand realiseerde zich wat het betekende dat de naam niet werd beschermd. Nu straalt het succes van elders misschien af op de Stadspartij." De Coo zegt contact met Vlasveld te zullen opnemen over haar uitlatingen. Dinsdag hebben de twee partners weer een afspraak. Vanaf morgenvroeg bij Van Lei The Bodyguara op video! 127565 Nu alle favorieten op video bij Van leest! Leidenaar gewond bij steekpartij leiden» Bij een steekpartij op de Narmstraat is dit weekeinde een 19-jarige Leidenaar licht gewond geraakt. De man liep toen hij werd aangesproken door een passant. Er ontstond een scheld partij waarbij een mes werd getrokken. De Leidenaar werd in het hoofd gestoken. De dader vluchtte volgens getuigen een huis aan de Kruisstraat in, maar is spoorloos. Het slachtoffer is naar het AZL gebracht. Leiderdorper aangehouden leiden Vier agenten kwamen er vrijdagavond aan te pas om een 33-jarige Leiderdorper aan te houden in een koffiehuis aan de Morsweg in Leiden. De man had in Alphen aan den Rijn zijn ex- werkgever bedreigd en diens autotelefoon gestolen. Daarop ging hij er in zijn auto vandoor. De politie van Alphen waarschuwde de korpsen in de omgeving. Agenten in Leiden zagen hem een half uurtje later rijden en volgden hem naar het koffiehuis. Nep-monteur overrompelt bejaarde leiden Een nep-waterleidingmonteur heeft zaterdagmiddag een 80-jarige bewoonster van de Lammenschansweg overvallen. De man ging er vandoor met twee geldkistjes. Hij belde rond kwart voor een aan en zei, dat hij de waterdruk wilde controleren. De vrouw vroeg nog naar zijn pasje, maar de nepmonteur was al binnen. Even later zag de vrouw hem naar beneden komen met de twee kistjes. Zij was te zeer overrompeld om iets te kunnen doen. Studenten spelen Klein Duimpje leiden Twaalf Amsterdamse studenten hebben zaterdag in het holst van de nacht de rotzooi moeten opruimen, die zij in Lei den hadden gemaakt. De twaalf hadden in de binnenstad vuilnis gevonden en maakten daarmee bij het verlaten van de stad een spoor van afval. De politie trof hen in de Vestestraat en moesten vervolgens, onder toezicht van de politie, alle rommel opruimen. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificiil. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. _ni ai rbvi Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 HOOGENDOORNPRIJS - Dr. ir. J.H.C. Reiber (47), docent dia gnostische radiologie aan de universititeit in Leiden, heeft de dr. D. Hoogendoornprijs 1993 gekregen voor zijn werk op het gebied van hartziekten. De prijs bestaat uit een penning en tien duizend gulden. Na klachten van voetgangers Het Argentijns Restaurant El Gaucho aan de Steenstraat moet de glazen uitbouw op de stoep weer afbreken. De ge meente gaf vijf jaar geleden toe stemming voor de serre. Maar er zijn zoveel klachten binnen gekomen over de versmalde stoep waar, bijvoorbeeld, men sen met kinderwagens nauwe lijks door kunnen, dat de ge meente opdracht heeft gegeven het overdekte terras weg te ha len. Het restaurant kreeg in mei 1988 een bouwvergunning om op het trottoir een doorzichtige veranda te plaatsen. In deze vergunning stond nadrukkelijk dat de situatie over vijf jaar op nieuw zou worden bezien. De eigenaar van El Gaucho vroeg begin dit jaar of de uitbouW voor nog eens een periode van vijf jaar mocht blijven staan. De gemeente staat dat niet toe om dat overdekte terrassen op de Steenstraat in het zogeheten bestemmingsplan verboden zijn. Verder liggen er diverse klachten van voetgangers en de serre past niet in het nieuwe herinrichtingsplan voor de Beestenmarkt. Derhalve verzocht de ge meente het restaurant de'serre vóór juni van dit jaar weg te ha len. El Gaucho heeft daaraan geen gehoor gegeven. In een brief burgemeester en wethou ders stelt de bedrijfsleiding dat de gasten de uitbouw op prijs stellen. Ze noemt de serre een aanwinst voor de horeca aan de Steenstraat en dat het weghalen ervan kapitaalvernietiging is. Gesloopt De gemeente bleef onverbidde lijk en kondigde aan bestuurs dwang te hanteren als de veran da er op 1 augustus nog zou staan. Ook de beroepscommis sie van de gemeente stelde het restaurant in het ongelijk. De serre staat er echter nog steeds. Daarom hebben B en W nu be sloten dat als de uitbouw er op 10 december nog staat, deze desnoods met behulp van de Restaurant El Gaucho aan de Steenstraat moet van de gemeente Leiden de glazen seme op de stoep verwijde ren. foto henk bouwman politie zal worden gesloopt op kosten van het restaurant. Raadsman L. Block van El Gaucho vindt de haast van de gemeente overtrokken. „Niet al le mogelijkheden om de uit bouw aan te passen, zoals mijn cliënt heeft voorgesteld, zijn goed bekeken. En de herinrich tingsplannen voor de Beesten markt zijn nog niet defintief. Daarom begrijp ik niet dat ze toch zeggen 'slopen'. We zullen bij de Raad van Sta«e uitstel vra gen om alsnog met de gemeen te te kunnen overleggen", aldus Block.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7