Jeltsin tegen vervroegde presidentsverkiezingen Belgische wondercocktail blijkt regelrecht gif Jordaniërs naar de stembus Venetiaan veroordeelt aanslagen in Paramaribo Kolonisten blokkeren wegen in bezet gebied Leger Georgië verovert Zoegdidi Serviërs laten gegijzelde Zweedse soldaten vrij Buitenland Holbewoners ontdekt in Indonesië jakarta Een woordvoerder van de Indonesische regering heeft gisteren bevestigd dat twee Zwitserse toeristen op Kalimantan (Borneo) een tot dusver onbekende stam van holbewoners heb ben ontdekt. De Zwitsers hebben in het oerwoud van Oost-Kali- mantan ongeveer 50 mensen in grotten aangetroffen, die hen angstig maar niet vijandig tegemoet traden. Spaanse koning bezoekt Israël Jeruzalem De Spaanse koning Juan Carlos begint vandaag met een historisch bezoek aan Israël. Het is de eerste keer dat een Spaans staatshoofd de joodse staat bezoekt. Diplomatieke be trekkingen onderhouden de landen pas sinds 1986. De voorma lige Israëlische president Chaim Herzog bezocht Spanje in april van het vorig jaar. Tunesiërs in maart naar de stembus tunis» De Tunesische president Zine El Abine Ben Ali heeft gis teren in een televisierede parlements- en presidentsverkiezingen aangekondigd voor 20 maart. Hij stelt zichzelf opnieuw kandi daat voor een tweede ambtsperiode van vijf jaar. De nieuwe Kieswet maakt het mogelijk dat voor het eerst meerdere partijen kunnen deelnemen. Brandstichting opvangcentrum Kurden Onbekenden hebben gisteren brand gesticht ii centrum voor Kurdische vluchtelingen in Rheinheim in het zuidoosten van Duitsland. Alle 14 inwoners wisten zich in veilig heid te brengen. Zeven maanden geleden werd hetzelfde op vangcentrum met stenen bekogeld, waarbij een vrouw licht ge wond raakte. Leider rechtse FAP mishandeld bonn» De voorzitter van de extreem-rechtse Vrije Duitse Arbei derspartij (FAP), Friedhelm Busse, is zaterdag in het centrum van Bonn in elkaar geslagen en zwaar gewond achtergelaten. De 64-jarige Busse werd onder meer in het gezicht geschopt. Een klopjacht op de daders leverde niets op. De politie vermoedt dat het gaat om linkse i Jeugd VS met vuurwapens naar school Washington John Magaw, de directeur van het federale bureau voor alcohol, tabak en wapens, schat dat honderdduizend Ame rikaanse jongeren vuurwapens mee naar school nemen. Er is in de VS geen federale wet die de verkoop of het geven van wapens aan minderjarigen verbiedt. In sommige staten is dit echter wel verboden. President Clinton ondersteunt een wetsvoorstel dat het wapenbezit door minderjarigen verbiedt. In Jordanië zijn vandaag de stembussen opengegaan voor de eerste meerpartijen verkiezingen sinds 1956. Verwacht wordt dat de verkiezingen winst opleveren voor con servatieven en bedoeïenen-leiders die de politiek van koning Hoessein steunen. Op de foto een bedoeïenentent die dienst doet als stemlokaal. foto afp rabihmochrabi De Surinaamse president Vene tiaan hoopt niet dat de aansla gen, die zaterdag in Paramaribo zijn gepleegd, de 'verscherpte' acties zijn die 'sommige men sen' hebben aangekondigd. „Ons volk wil niet dat men de il legaliteit inschuift en tot terreur overgaat", aldus Venetiaan. Hij reageerde op de aansla gen op het huis van parle mentsvoorzitter Lachmon en op de autohandel van de eveneens uit de regeringspartij VHP af komstige zakenman Sardjoe. Bij de aanslagen raakten twee vei ligheidsagentengewond. De Nationale Democratische 'Partij (NDP) van ex-legerleider Bouterse kondigde na mislukte straatacties vorige maand 'ver scherpte acties' aan om de rege ring tot aftreden te dwingen. Onderzoek naar de aanslagen heeft echter nog niets opgele verd. Volgens NDP-fractievoorzitter Wijdenbosch spruiten de aan slagen van afgelopen zaterdag niet voort uit politieke tegen stellingen maar uit een strijd tussen financieel-economische belangengroeperingen. Hij heeft de 'criminele activiteiten' veroordeeld. Parlementsverkiezingen in december met 21 deelnemers Geweld laait op na aanslag in Hebron De Russische president Jeltsin is teruggekomen op zijn belofte om volgend jaar juni vervroegde presidentsver kiezingen uit te schrijven. Hij zei zaterdag aan te willen blijven tot juni 1996, als zijn huidige termijn afloopt. Voor Jeltsins tegenstanders kwam de aankondiging niet onverwacht. sche en nationalistische partij en. Ex-Sovjet-president Gor- batsjov zei in een interview met het Amerikaanse tv-station CNN dat Jeltsin zich aan zijn beloftes moet houden. De miljonair-zakenman Kon- stantin Borovoj, leider van de Partij voor Economische Vrij heid en een kleurrijk aanhanger van Jeltsins radicale hervormin- ,,Ik heb altijd al gedacht dat die belofte van vervroegde verkie zingen een truc was", zei de na- tionalistisch-conservatieve Vik tor Aksjoetsits, leider van de Christendemocratische bewe ging gisteren. Soortgelijke gelui den kwamen van communisti- gen, verklaarde Jeltsins stap uit diens gebrekkige democratische ervaring. „Hij is niet in staat to talitaire structuren te hervor men", aldus Borovoj. Jeltsin kreeg echter steun van de Amerikaanse president Clin- niet helemaal te begrijpen wat Jeltsin precies bedoelde met zijn aankondiging. „Maar zo lang de Russische president op het pad van de democratie blijft, de mensenrechten eerbie digt en hervormingen uitvoert, heeft hij onze steun." Vermoedelijk zal de kiezer zich op 12 december tóch over het vervroegen van de presi dentsverkiezingen kunnen uit spreken. Bij de nieuwe Grond wet, die op die dag per referen dum aan de kiezers wordt voor gelegd, zit een aanhangsel waarin wordt bepaald dat Jelt sin zijn termijn moet uitdienen. Vervolgens zal hij die vraag aan het nieuwe parlement, de staatsdoema, voorleggen. Aan de parlementsverkiezin gen op 12 december zullen 21 partijen en partijcoalities mee doen. Zij bleken zaterdagavond om middernacht de vereiste honderdduizend handtekenin gen, nodig voor deelname aan de verkiezingscampagne, te hebben ingeleverd. Geen winnaar bij verkiezingen Nieuw-Zeeland welungton ap Geen van de politieke partijen in Nieuw-Zeeland heeft gisteren bij de verkiezingen een absolute meerderheid weten te behalen. Een minderheidsregering lijkt onvermijdelijk, doordat een van de kleinere sleutelpartijen wei gert een coalitie te vormen. De regerende Nationale Partij leed een grote nederlaag (be haalde slechts 49 zetels), die de partij waarschijnlijk het man daat om te regeren heeft ontno men. De Arbeiderspartij behaal de gisteren 46 van de 99 parle mentszetels. De pas opgerichte linkse Alliantie en de beweging Nieuw-Zeeland Eerst haalden ieder twee zetels. Zowel de Na tionale als de Arbeiderspartij wilde een coalitie vormen met de Alliantie en Nieuw-Zeeland Eerst. De Alliantie wil daar ech ter niet aan meewerken. Joodse kolonisten in de door Is raël bezette gebieden hebben vandaag opnieuw met geweld gereageerd op de moord op een kolonist gisteren in Hebron. En kele Palestijnen raakten daarbij gewond. In de bezette gebieden blok keerden duizenden kolonisten een groot aantal wegen om Pa lestijnen te verhinderen naar hun werk te gaan. „Wanneer jo den zich niet meer veilig in de bezette gebieden kunnen bewe gen, zal dat ook voor Palestijnen gelden", aldus een woordvoer der van de kolonisten. In Jeruzalem protesteerden kolonisten in de buurt van de ambtswoning van premier Ra bin. Leger en politie verrichtten 50 arrestaties. De ongeregeldheden volgden op de moord van een 30-jarige Israëli gisteren in de buurt van Hebron. Zowel het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina als de islamitische beweging Harnas heeft zich voor de moord verantwoordelijk ge steld. Bij de aanslag raakte een rabbijn gewond. Een communicatiedeskundi ge van de PLO in Tunesië heeft bekend dat hij als spion voor de Israëlische geheime dienst Mos- sad heeft gewerkt. Dat meldde een Saudische krant gisteren gemeld. Het is het tweede geval van spionage binnen de PLO dat binnen enkele dagen aan het licht komt. Het bericht voedt het vermoeden dat het PLO-hoofdkwartier in Tunis op. grote schaal is geïnfiltreerd door spionnen. TBILISIAP-DPA-Rtr-AI De Georgische leider Sjevard- nadze heeft gisteren een be zoek gebracht aan het zaterdag veroverde rebellenbolwerk Zoegdidi. Hij kalmeerde de burgers en trok zijn troepen terug om problemen tussen het leger en de bewoners te vermijden. Zoegdidi was het laatste bolwerk van aanhan gers van de verdreven ex-pre sident Gamsachoerdia. Sjevardnadze heeft de zwaarste crisis van zijn anderhalfjaar ou de ambtstermijn overleefd, maar had daarbij wel de hulp van Rusland nodig. Begin vorige maand zag het er nog somber voor hem uit: hij was verslagen door separatisten in Abchazië en de begin vorig jaar verdreven president Gamsachoerdia zette offensief in. Zijn rebellenle ger boekte de ene overwinning na de andere, terwijl de Georgi sche regeringstroepen zich te rugtrokken richting Tbilisi. In zijn nood riep Sjevardnad ze de hulp in van president Jelt sin. De prijs voor wapens en Russische militaire eenheden was hoog. Sjevardnadze moest erkennen dat Rusland legitieme veiligheidsbelangen in de regio heeft en beloofde Moskou mili taire bases. Tbilisi trad toe tot het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS) en onderte kende het verdrag over militaire bijstand. Russische troepen gingen over tot bewaking van wegen en spoorlijnen in het westen van de voormalige Sovjetrepubliek. Afgelopen week gingen Russi sche mariniers aan land in de havenstad Poti. Hun missie was de stad verdedigen, die eerder in handen viel van aanhangers van Gamsachoerdia, alsmede de nabijgelegen havenstad Ba- toemi. Met Russische hulp werden de opstandelingen teruggedre ven en uiteindelijk viel ook Zoegdidi, het laatste bolwerk van Gamsachoerdia. In de stad is een nachtelijk uitgaansverbod van kracht omdat in de omge ving nog steeds opstandelingen actief zijn. Met de zege van het rege ringsleger over de opstandelin gen is echter nog geen einde van de binnenlandse crisis in zicht. Sjevardnadze is onder meer afhankelijk van Dsjaba Iosseliani, wiens paramilitaire troepen, de Mchedrioni (Rui ters, red.), meer opvallen door plunderingen en geweld tegen burgers dan door discipline. Avondklok Sarajevo verhindert evacuatie correspondent Het heette een wondermiddel te zijn, je in korte tijd op verantwoor- er kon vermageren. Voor 67 in België is het regelrecht gif gebleken. Sinds zij de vermagerings kuur van een arts uit Brussel volgden, lijden ze allemaal aan ernstige tot zeer ernstige nierstoornissen. Vier van hen hebben al met spoed een niertrans plantatie ondergaan, anderen zijn in nierdialyse. Het aantal slachtoffers zal ongetwij feld nog stijgen. In totaal hebben ver moedelijk meer dan 4.000 mensen de giftige cocktail van de arts geslikt. De kuur zou erg populair te zijn geweest onder EG- en NAVO-personeel. Voor de 52-jarige Nederlandse Gem ma, die in Brussel woont en werkt, be gon het onschuldig op een feestje. Ze ontmoette een bevriend echtpaar en beiden waren „ineens zo slank als een den, terwijl ik ze toch als notoire bour- gondiërs kende". Ze vertelden hoe de Brusselse arts hen het wondermedicijn had voorgeschreven. Het kostte wel flink wat geld, maar de resultaten waren „Je denkt er verstandig aan te doen om onder dokterstoezicht te vermage ren, en niet zomaar het een of ander middeltje te kopen", zegt Gemma. „Die controle werkte heel geruststellend. Bo vendien, de dokter zag er zo vriendelijk uit. Hoe konden wij weten dat we zou den worden vergiftigd?" Gemma heeft momenteel nog maar een vijfde van haar normale nierfunctie. Dankzij een kuur met cortisonen is re centelijk een verdere achteruitgang ge stopt. Met 24 andere slachtoffers heeft Gemma een Brusselse advocaat in de arm genomen. Gezamenlijk hebben ze schadeclaims tot een totale hoogte van zo'n 25 miljoen gulden ingediend. De claims zijn gericht tegen zowel de arts als de apothekers die de recepten klaar maakten. Want één ding lijkt wel vast te staan: er zijn op alle fronten fouten ge maakt. Zelfs de basiscocktail, die jarenlang op voorschrift van de arts werd gebrou wen, blijkt achteraf omstreden. Tegen zijn combinatie van een hongerstiller, een urine-afdrijvingsmiddel en een laxeermiddel is al sinds 1983 keer op keer op Europese schaal gewaar schuwd. Het brouwsel werd echter pas explosief, toen de arts een jaar of drie geleden er twee Chinese kruiden - step- hania tetranda en magnolia officinalis - aan toevoegde. Wat daarmee precies is misgegaan, is de artsen nog een raadsel. Maar in het Britse blad The Lancet heeft de Brussel se professor Van Hereweghem al gesug gereerd dat de twee Chinese kruiden verkeerd hebben gereageerd op de an dere ingrediënten van de cocktail of werden verwisseld met andere kruiden. De twee kruiden werden als poeder in de cocktail verwerkt. Zoiets wordt in de Chinese natuurgeneeskunde nooit ge daan, juist vanwege het gevaar dat dan niet meer goed te achterhalen is wat de oorspronkelijke ingrediënten waren. Bovendien worden kruiden in China in principe niet voor vermageringsdoel einden gebruikt. Enkele maanden nadat de eerste nierstoornissen (bij toeval) waren ont dekt, schreef de betrokken arts een aan tal van zijn patiënten, maar niet alle maal, en adviseerde een nieronderzoek. Apothekers werd verzocht de recepten voor het wondermiddel terug te sturen. De Vlaamse deelregering besloot tot een verbod van de twee Chinese krui den in poedervorm en de medische dienst van de Europese Commissie waarschuwde zijn personeel tegen de vermageringskuur. De Brusselse arts zou intussen een zenuwinzinking hebben gekregen en is voor commentaar onbereikbaar. De im porteur van de Chinese kruiden heeft zich failliet laten verklaren. Gemma en de andere slachtoffers zijn niet te spreken over de maatregelen die zijn genomen. „Als ze één glassplinter in een flesje cola vinden, worden meteen miljoenen flesjes van de markt gehaald. Hier werd bij 12 procent van de patiënten vastgesteld dat er iets mis was, maar bijna niemand werd per soonlijk benaderd", aldus Gemma. „La ter hoorde ik van mijn apotheker dat hij bij het zien van mijn recept wel had ge dacht: nou, nou, die dame krijgt zware medicijnen. Maar mij heeft hij dat nooit verteld." Serviërs uit Sarajevo keren weer huis terug nadat een poging om hen te opnieuw op niets uitliep. foto epa janekskarzynski dinavische bataljon in het dorp. Of er nog burgers in Dastans- ko zijn, kon hij niet zeggen. Het dorp is de afgelopen dagen her haaldelijk in andere handen ge vallen. Zaterdag was het in han den van moslimtroepen, giste ren hadden zo'n twee- tot drie honderd Kroatische soldaten er hun tenten opgeslagen. De gijzeling van de Zweedse soldaten is volgens een VN- woordvoerder een gebeurtenis uit een reeks 'kleine inciden ten'. Zo beletten Kroatische HVO-troepen gisteren de eva cuatie van enkele honderden Kroaten uit Vares. Verder was er een melding over een schoten wisseling tussen Zweden en Serviërs. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo is gisteravond de avondklok ingesteld. Dat ge beurde nadat gevechten waren uitgebroken tussen het Bosni sche leger en Kroatische mili ties. Opnieuw werd daardoor de evacuatie van zo'n 1.400 bur gers uitgesteld. BUDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA Drie Zweedse blauwhelmen zijn gistermorgen bij het dorpje Dastansko in centraal-Bosnië kortstondig gegijzeld door Ser vische soldaten. De Zweden werden na twee uur vrijgelaten. De drie bemanden een obser vatiepost in Dastansko, een dorpje niet ver van het stadje Vares, dat vorige week door moslimtroepen werd ingeno men. De post was ingericht na de slachtpartij onder moslims in het naburige dorp Stupni Do twee weken geleden. De Zweed se aanwezigheid moest een her haling van dat drama voorko- Gistermorgen werd de post door Serviërs omsingeld, die de Zweedse soldaten ontwapenden en eisten dat ze hun werkzaam heden zouden staken. Na hun vrijlating is de post gesloten, maar volgens een VN-woord- voerder in Zagreb zijn er nog steeds mensen van het Scan- MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 Britten boos over pikante foto's Diana LONDEN Rtr-AFP-GPD Het boulevardbladen Sun day Mirror en Daily Mirror hebben voor veel conster natie gezorgd in Groot- Brittannië door foto's te publiceren van prinses Diana die aan het 'fitnes sen' is. De voorpagina van de sensatiekranten tonen de prinses wijdbeens geze ten aan een trainingsappa raat in een strakke wiel rennersbroek en een mouwloos aerobicpakje. Politici hebben woedend gereageerd op het verschij nen van de foto's, die zon der toestemming zijn ge maakt. Buckingham Pala ce, waar de Britse vorstin woont, zou maatregelen overwegen. De publicatie brengt de veiligheidsdienst van het koningshuis in op spraak omdat die niet in staat is gebleken leden van het koningshuis te be schermen tegen persmus kieten. De pubiikatie van de fo to's is niet onwettig. Kran ten kunnen in Groot-Brit- tannië volkomen legaal fo to's afdrukken die van ie mand op privé-terrein zijn gemaakt. Maar met de pu biikatie van de foto's heb ben de beide kranten een gedragscode geschonden die de pers zichzelf had opgelegd. De code was be doeld om een privacy-wet te voorkomen. In de kran tenwereld wordt gevreesd dat een dergelijke perswet er toch snel zal komen. Gesjoemel met geld van Raad van Europa BRUSSEL ALV KNOL CORRESPONDENT Er is gesjoemeld met geld van het sociaal ontwikkelingsfonds van de Raad van Europa in Straatsburg. Geld uit dit fonds, bestemd voor opvang en huis vesting van vluchtelingen, werd in Turkije en Italië vermoedelijk voor heel andere doeleinden ge bruikt zoals de bouw van een luxueus hotel. Ook zou de gouverneur van het fonds, de Belg Vanden Branden, zichzelf een riante reiskostenvergoeding hebben gegeven en ervoor hebben ge zorgd dat hij en andere mede werkers ruim konden putten uit een gunstige pensioenregeling van het fonds. Dat staat in een vertrouwelijk rapport van het onderzoeksbureau Ernst Young, dat een jaar geleden op verzoek van de raad van be stuur van het fonds is opgesteld. Enkele maanden geleden kwam de Oosteuropa-bank (be doeld voor steun aan de ont wikkeling van Oosteuropese landen) negatief in de belang stelling. Voorzitter Jacques Atta- li moest zijn functie neerleggen als gevolg van financieel wan beheer dat zich onder meer ver taalde in een uitermate luxe aankleding van het bankge bouw in Londen. Een van de grootste proble men bij de verstrekking van gel den uit het sociaal ontwikke lingsfonds is het gebrek aan controle op de besteding ervan. Geen gewonden bij nieuwe aanslag IRA LONDEN Rtr-AFP-DPA Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) heeft gisteren in het grensdorpje Caledon een politiepost aangevallen met een projectiel van 90 kilo explosie ven. Volgens een politiewoord voerder is het een wonder dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Wel raakte gisteren een Britse soldaat gewond toen hij in de rooms-katholieke wijk New Lodge Road in Belfast onder vuur werd genomen door een sluipschutter. De Ierse premier Reynolds liet zich niet ontmoedigen door de nieuwe IRA-aanval en riep via de Britse radio de IRA op het geweld te staken. Alleen al in de afgelopen twee weken kwamen 24 mensen om het leven. De belangrijkste protestantse terreurbewegingen in Noord- Ierland hebben zaterdag een aanbod van het IRA om elkaar te ontzien, verworpen. De IRA had aangeboden de Noordierse loyalisten, die het gebied bin nen het Britse Verenigd Konink rijk willen houden, te ontzien in ruil voor het stopzetten van aanvallen op rooms-katholie- ken op het platteland. De IRA is uit op aansluiting van Noord- lerland bij de Ierse Republiek.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5