Telewerken wint razendsnel veld Binnenland Zonder Amerikaanse partner ontvalt de basis aan Alcazar Arrestant maakt fatale duik in koude gracht Gedetineerde wil naar bevalling Brandstof lekt uit gezonken schip Ouders willen speciale scholen hoogbegaafden 'Banenpooler mag niet ontslagen worden' ytAANDAG 8 NOVEMBER IS tn Nederlands Persbureau CPO Gemeenschappeli|Le Persdienst Justitie wil piramidespel aanpakken den haag patrick van den hurk Het ministerie van justitie wil dat het Openbaar Ministerie de organisatie van de zogenoemde geldpiramide gaat vervolgen. Volgens Justitie is het spel een kansspel in de zin van de Wet op de kansspelen en heeft de organiserende stichting Coin Li- berté daarom een vergunning nodig. Ook zouden de winnen de deelnemers kansspelbelas ting moeten betalen. Volgens Coin Liberté is het pi ramidespel dat in heel Ne derland zo'n dertigduizend deelnemers telt geen kans spel. omdat de deelnemers in vloed zouden hebben op het verloop door nieuwe spelers aan te brengen. Beginnende deelnemers brengen minimaal zeshonderd gulden in. Vervol gens zoeken zij twee nieuwe spelers, die op hun beurt het zelfde doen. Daardoor stijgt de oorspronkelijke speler steeds een trede verder in de piramide. Haalt hij de top, dan ontvangt hij 4.800 gulden. Justitie vindt de piramide wèl een kansspel, omdat een speler geen invloed heeft op het ge drag van degenen die hij aan brengt. Daardoor zit er volgens een woordvoerster een kansele ment in het spel. Verder zou Coin Liberté een vergunning nodig hebben omdat de stich tingwinst maakt. Brandpremie voor bedrijven omhoog den haag»gpd-anp Door het sterk toenemende aantal brandstichtingen zullen de premies voor brandverzeke ring voor bedrijven volgend jaar twintig tot zestig procent stij gen. Volgens het Verbond van Verzekeraars is het aantal brandstichtingen bij bedrijven in vijf jaar met bijna de helft toegenomen en wordt momen teel een op de drie branden bij bedrijven aangestoken. Aange stoken branden kosten de ver zekeringsmaatschappijen dit jaar tussen vier- en vijfhonderd miljoen gulden. In 1988 werden 7.578 bfanden aangestoken, vo rig jaar 10.950. PTT stopt met nachtbuslichting den haag gpd PTT Post schaft de brievenbus lichting van 23.00 uur af. Er wordt tussen 16.00 en 23.00 uur zo weinig streekpost op de bus gedaan (gemiddeld negen brieven per bus) dat de PTT het niet meer de moeite waard vindt. In ruil voor deze stap worden vijfhonderd speciale brievenbussen geplaatst waar men tot 19.00 uur terecht kan voor post die de volgende dag moet worden bezorgd. Er gaat meer veranderen. De postbode leegt voortaan ner gens vóór 17.00 uur de brie venbus. Wie later is, kan te recht bij de nieuwe bussen en tot 21.00 uur op de expeditie knooppunten. Boven de gewo ne bussen wordt aangegeven waar men tot 19.00 uur terecht kan, gemiddeld niet verder dan vijf kilometer verderop. Het plan van de PIT komt voort uit een onderzoek onder de klanten. Daaruit blijkt dat 99,8 procent van de 21 miljoen dagelijkse poststukken op het juiste adres komt en dat 95 procent binnen een dag wordt bezorgd. amstelveen bill meyer vervolg voorpagina De zogeheten anti-trust immuniteit in de Vere nigde Staten is cruciaal voor het succes van Al cazar. Het biedt partners de kans hun samen werking echt vorm te geven zonder zich veel te hoeven aantrekken van de Amerikaanse wetge ving inzake monopolies en oneerlijke concur rentie. Zonder ontheffing van de anti-trustbepa lingen blijft samenwerking met een Amerikaan se partner een lege huls. En zonder Amerikaan se partner ontvalt de basis aan Alcazar. De anti-trust immuniteit van de KLM en Nor thwest in de VS geeft de KLM een enorme voor sprong op haar belangrijkste Europese concur renten. En met Northwest als partner stelt de KLM de door haar voorgestane hoofdrol in Alca zar veilig. Het alternatief met Delta is alleen daarom al onbespreekbaar. De KLM zal North west nooit laten vallen. Ook niet als dat betekent dat Alcazar niet doorgaat. In de onderhandelingen kan president-direc teur Bouw dat echter niet hardop zeggen. Daar om wordt het argument gehanteerd dat Alcazar met Northwest meer kans in Amerika maakt, hetgeen vermoedelijk nog waar is ook. De Ame rikaanse regering is zeer ingenomen met de steun van de KLM aan Northwest. Dat bleek on langs nog bij luchtvaartonderhandelingen tus sen de VS en Duitsland. De Amerikanen dreig den toen een nieuwe overeenkomst te blokke ren als de Duitsers zouden weigeren gezamen lijke vluchten van de KLM en Northwest naar Duitsland toe te staan. Overigens staat nog hele maal niet vast dat de Amerikaanse regering aan welke combinatie dan ook anti-trust immuniteit verleent. In Amerika bestaat veel verzet tegen de deelname van Europeanen in Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Tot nu toe heeft de Amerikaanse overheid geen duidelijk standpunt hoeven in te nemen. Het wachten Ls op een con creet voorstel van de Alcazar-partners. Als de Zwitsers erin slagen met de Amerika nen soortgelijke afspraken te maken als de Ne derlanders die hebben, dan zal de KLM vermoe delijk uit Alcazar stappen. Lukt het de Zwitsers niet, dan lijkt de kwestie van de partnerkeuze in het voordeel van Northwest te worden beslecht. Professor Wassenbergh, oud onderhandelaar van de KLM, prees gistermiddag de opstelling van Bouw. „Hij doet er verstandig aan North west niet op te geven. Hij moet ook niet in de Zwitserse val trappen. De KLM vormt met Nor thwest de derde grootste luchtvaartcombinatie in de wereld. Wij zitten met Northwest op ro zen. De KLM moet Northwest nooit aan de Zwitsers opofferen. Vier doden in weekeinde in Amsterdam wijkbij duurstede «anp Een vader hoort bij de geboorte Ean zijn kind te zijn. Als hij toe vallig vastzit, moet hij maar 'be vallingsverlof krijgen. Dat vin den gynaecoloog Bots en advo- taat Leijendekker, die het opne- nen voor een aanstaande vader lie sinds juni in voorlopige lechtenis zit in een huis van Dewaring in Breda. De man is verdachte in een drugzaak. De raadkamer van de recht bank wees een eerder verzoek voor bijzonder verlof af. Advo caat Leijendekker heeft vandaag opnieuw aan de raadkamer ge vraagd de gedetineerde vrij te laten. Het kind kan elk moment worden geboren. De gedetineerde en zijn vrouw probeerden negen jaar kinderen te krijgen. De vrouw kreeg <lrie miskramen. Gynae coloog Bots van het Elizabeth Ziekenhuis in Tilburg begrijpt niets van de houding van de rechtbank. Hij heeft het al een paar keer meegemaakt dat ge detineerden bij bevallingen wa ren. „Zelfs voor vruchtbaar heidsbehandelingen, zoals bij voorbeeld bij reageerbuisbe vruchtingen, worden gevange nen even losgelaten." Bots heeft een brief geschreven aan de rechtbank om te bereiken dat de vader toch bij de bevalling kan zijn. Leijendekker: „De gedetineer de wil alles doen om bij de be valling te zijn. Als het moet, wil hij zelfs een stalen bal aan zijn been. De familie heeft zo lang gewacht op dit kind". Volgens Leijendekker heeft ook de re classering in Breda positief ge adviseerd, omdat de man een „modelgevangene" zou zijn. Directeur Boxelaar van het huis van bewaring zegt dat het „een keer of twintig" per jaar voorkomt dat een gedetineerde voor een bevalling even wordt vrijgelaten. Maar dat wordt van geval tot geval bekeken. Wan neer een straf nog niet is uitge sproken, beslissen Openbaar Ministerie en de raadkamer. Wanneer een straf al is uitge sproken, heeft ook het gevange niswezen een stem. „Het hangt van de persoon, de zaak, en de hoeveelheid straf af." Volgens Boxelaar wordt het verzoek va ker toegestaan dan geweigerd. Waarom in dit geval is gewei gerd, wil hij niet zeggen. Minister Ritzen van onderwijs kan e zaterdag over sociale vernieuwing. den haag anp Langdurig werklozen die in een banenpool aan de slag zijn, mo gen niet op straat worden gezet. Met dat standpunt hebben CDA, WD en PvdA zaterdag het regeringsplan afgewezen om voormalige bijstandsontvangers hooguit vier jaar in een banen pool te laten werken. Op een manifestatie over so ciale vernieuwing nam PvdA- kamerlid Van Zijl buitengewoon fel stelling tegen het kabinets voorstel. Hij wil zelfs dat er in de loop van volgend jaar nog eens tienduizend banenpool plaatsen bij komen. De WD'er Van Hoof noemde het „geen nog om lachen tijdens een gesprek i aansprekende gedachte" om werklozen eerst lekker te maken met een plaats in een banen pool en hen vervolgens weer de deur te wijzen. Het CDA heeft nog geen definitief oordeel, maar fractielid Terpstra zei za terdag dat het plan ook hem „niet gewenst" lijkt. Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid vindt dat banenpoolers na maximaal vier jaar moeten plaatsmaken voor andere werklozen. De be doeling van de banenpools is dat langdurig werklozen via eenvoudig werk bij gemeenten, instellingen, scholen en zieken huizen (waarvoor ze het mini mumloon ontvangen) werker- et een aantal Rotterdamse bijtandso varing opdoen zodat ze meer kans maken op een echte' baan bij overheid of bedrijfsleven. In de praktijk lukt dat nauwe lijks, omdat de meeste bedrij ven juist saneren. Sinds 1990 zijn ongeveer twintigduizend RWW'ers en bijstandsontvan gers aan de slag gekomen in de banenpool, maar hebben slechts enkele honderden van hen een 'echte' baan gekregen. Nederland telt ongeveer 75.000 mensen die langer dan drie jaar werkloos zijn, zodat 55.000 langdurig werklozen geen kans krijgen in de banenpools. Daar om wil De Vries het werk in de banenpool aan een maximum binden. tvangers tijdens de discussiedag foto anp Niet alleen bij de Kamer, ook bij het Landelijk Samenwer kingsverband Achterstandsge bieden (LSA) is het ministeriële plan slecht gevallen. Voorzitter Bugter noemde banenpools za terdag één van de belangrijkste instrumenten van de sociale vernieuwing. „Doorstromen moet mogen, maar doorstro men moet niet moetenzei hij. Overigens zijn niet alle deel nemers aan de werkprojecten tevreden. De Arnhemse banen pooler Nijenmantingh noemde het asociaal om bijstandsont vangers te gebruiken voor „rot werk dat niemand wil doen", zonder pensioenopbouw en voor een karig minimumloon. lopen weekeinde vier doden in Amsterdam. In Oost werd zater dag een tabakswinkelier dood geschoten door vermoedelijk één overvaller. De dader heeft niets gestolen. Aan de Over toom in Amsterdam-West werd het lijk van een 43-jarige vrouw gevonden. De politie gaat uit van een misdrijf omdat sporen van geweld zijn gevonden. In het Academisch Medisch Cen trum overleed gisteren een 24- jarige vrouw uit Weesp die kort daarvoor door haar 30-jarige echtgenoot was neergeschoten. Naar twee opvarenden van een ongeval met een pleziervaar tuigje in de Prinsengracht wordt nog gezocht. De vijf opvaren den die elkaar alleen kenden uit de kroeg, besloten zaterdag nacht een stukje te gaan varen en raakten te water. Drie van hen werden meteen gered, twee anderen verdwenen spoorloos. Aangenomen wordt dat het tweetal zichzelf heeft weten te redden. Oud moordonderzoek heropend ihilversum Omdat er nieuwe aanwijzingen zijn, heeft de politie meeft een moordonderzoek uit 18 december 1986 heropend. Het {slachtoffer, een inwoner van Lelystad, werd destijds dood aange troffen op een parkeerplaats langs de rijksweg Al bij Naarden. [Daags voor de moord zou het slachtoffer zijn woning hebben [verlaten met 13.500 gulden. Toen het lijk werd gevonden, was (het geld verdwenen. Uit onderzoek bleek verder dat het slachtof fer brand had gesticht in zijn huis om verzekeringsgeld op te strijken. Verdachte van bussenbrand vrij den bosch De verdachte van de bussenbrand in de remise van busonderneming BBA in Den Bosch is het afgelopen weekeinde vrijgelaten. Volgens Justitie wordt de man niet langer be schouwd als mogelijke verdachte. Dat heeft een politiewoord voerder gezegd. De brand verwoestte vrijdagmorgen een groot deel van de stalling van het bedrijf, dat het stads- en streekver voer verzorgt in het noordoosten van Brabant. Er zijn 43 bussen verbrand, de schade is vijftien miljoen gulden. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Hoekzema kandidaat-voorzitter VVD den haag De voormalige staatssecretaris van defensie drs. W. jHoekzema maakt een goede kans om volgend jaar D. van Leeu wen op te volgen als partijvoorzitter van de WD. Doorgaans goed ingevoerde kringen in de WD bevestigden gisteren dat Hoekzema een „serieuze kandidaat" is. Van Leeuwen is niet herkiesbaar. Ze kwam afgelopen zomer zwaar onder vuur te lig gen, omdat ze niets zag in de terugkeer van Hans Wiegel in de Haagse politiek. De WD beslist volgend jaar april wie de nieuwe voorzitter wordt. Slachtoffer bombrief overleden tilburg De 54-jarige Tilburgse vrouw die op 2 juli bij het ope nen van een bombrief ernstig gewond raakte, is het afgelopen weekeinde overleden. De vrouw raakte zwaar gewond toen zij bij thuiskomst een aan haar geadresseerde brief openmaakte met daarin een tot bom omgebouwde aansteker. Het explosief ontplofte in haar gezicht. De dader is niet gepakt. Jong D66 wil Gruyters weg den haag Als het aan de Jonge Democraten ligt, stapt burge meester Gruyters van Lelystad uit de partij. Gruyters' verhaal dat Nederland er niet meer asielzoekers bij kan hebben, zijn volgens de Jonge Democraten „mensonvriendelijk en onfatsoenlijk". „D66 is een fatsoenlijke partij en Gruyters is geen fatsoenlijk mens. Gruyters ga weg en zoek je vertier elders", aldus partij voorzitter H. de Vos. Kamerlid wil niet meer op CDA-lijst den haag CDA-kamerlid Tuinstra wil niet dat de kamerkring i Friesland moeite doet om hem alsnog op de kandidatenlijst voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen te krijgen. Volgens 1 hem heeft het geen zin omdat de mogelijkheden van de kamer kring te beperkt zijn. Tuinstra werd vorige week door het CDA van de lijst voor de kamerverkiezingen gehaald. Dat leidde tot protest van de kamerkring Friesland die z;ijn kandidatuur steun- de. Nauwere samenwerking laboratoria Willemstad» Het Centraal Klinisch Chemisch Laboratorium in Groningen gaat nog intensiever samenwerken met het Landsla- boratorium op Curasao. Dit is zaterdag in Willemstad bekendge maakt. De twee laboratoria onderhouden al ongeveer vijftien jaar contacten. In Willemstad is deze band nog sterker aange trokken door de ondertekening van een akkoord ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Landslaboratorium op Curasao. Onderzoek MHPOver vijfjaar miljoen thuiswerkers per computer Binnen vijf jaar zullen tien keer zoveel mensen via de computer één of meer dagen per week thuis werken dan nu. Nu zijn dat er naar schatting nog honderdduizend, over vijf jaar meer dan een miljoen, zo verwacht MHP- voorzitter Van Dalen. Telewerkers zelf vinden dat de tijdwinst op woon-werkverkeer en het ongestoord kun nen werken ruimschoots opwegen tegen het verminder de contact met de collega's, aldus een onderzoek van de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel (MHP) naar telewerken. toegenomen, vooral door de be sparing op reistijd. Verder zei den ze zich thuis betej; op hun werk te kunnen concentreren en het werk beter met het privé- leven te kunnen combineren. Ruim de helft gaf aan dat de vrijheid van handelen door het thuiswerken is toegenomen. Niemand gaf aan zich minder vrij te voelen en volgens de vak centrale voor middelbaar en ho ger personeel is dus geen sprake van elektronische dictatuur door een Big Brother die via te- Bij het onderzoek waren 180 te lewerkers betrokken van onder meer de RABO-bank, het minis terie van verkeer en waterstaat, verzekeringsmaatschappij OHRA, de gemeente Tilburg en de Erasmusuniversiteit. De meerderheid werkt één of twee dagen per week thuis en meer dan de helft van de telewerkers doet dit met veel voldoening. Eén op de zeven zegt zelfs dat het plezier in het werk sterk is lecommunicatie constant over de schouder van de werkne mers meekijkt. Het belangrijkste nadeel van het thuiswerken is volgens de ondervraagden dat het contact met de collega's afneemt. MHP- voorzitter Van Dalen vindt dit een „fors bezwaar". Creativiteit is immers voor een groot deel gebaseerd op uitwisseling van gedachten. Hij concludeert daarom dat telewerken slechts voor twee, hooguit drie dagen in de week is te realiseren. De MHP-voorzitter wijst er op dat een aantal onduidelijkhe den over de arbeidsvoorwaar den van het thuiswerken nog moet worden opgelost. Van Da len noemt als voorbeeld het recht van de werkgever om de woning van de werknemer te betreden, bijvoorbeeld ter con trole of voor reparatie van de apparatuur. Er moeten zo snel mogelijk speciale scholen komen voor hoogbegaafden. Vijftig onder wijsdeskundigen en ouders van hoogbegaafden stappen daarom naar de Raad van Eu ropa die aanbevelingen moet doen voor specifieke onder wijsinstellingen voor deze leerlingen. Dat werd besloten tijdens een tweedaags congres van onderwijsspecialisten en ou ders uit Frankrijk, Duitsland. België. Roemenië. Schotland en Nederland in het Limburg se Stein. Vastgesteld werd dat twee procent van de school gaande jeugd in Europa hoog begaafd is, maar door het ont breken van aangepast onder wijs door leeftijdgenoten vaak wordt buitengesloten. In enkele landen bestaan wel scholen voor hoogbegaaf den, maar dit zijn privé-instel- lingen. Directeur Mulvey van de Cademuir International School in het Schotse Peebles, waar hoogbegaafde leerlingen uit Nederland, Spanje en Duitsland aangepast onder wijs volgen, zei in aparte scho len voor de betrokken leerlin gen tevens een goed middel te zien'om de criminaliteit onder de jeugd tegen te gaan. Vol gens hem hebben weten schappelijke onderzoeken uit gewezen dat meer dan de helft van de hoogbegaafden terecht komt in de criminele sfeer omdat zij zich op de reguliere scholen gauw buitengesloten voelen. De Gentse hoogleraar a; gepaste wetenschappen De Pryck liet weten dat in België de politiek inmiddels is ge wonnen voor aparte scholen voor hoogbegaafden. Het wachten is evenwel nog op de regering. Hij toonde zich een groot voorstander van eure- gionale onderwijsinstellingen voor hoogbegaafden. Zuid- Limburg noemde hij gezien de centrale ligging een uitsteken de lokatie voor een dergelijke school. Mevrouw Van Schaik, voor zitter van het Nationaal Insti tuut voor Meer- en hoogbe gaafden en hun Problematiek kondigde een procedure tegen de Nederlandse Staat aan wanneer overheidssubsidie nog langer uitblijft. Vermoord paar PvdA wil volgend jaar nog tienduizend extra banen in Spanje kende zijn moordenaar correspondent Het bejaarde Nederlandse echt paar dat donderdag in zijn cha let bij Alicante levenloos werd aangetroffen, is mogelijk uit wraak of vanwege een persoon lijke afrekening vermoord. De dader was vermoedelijk een be kende van de slachtoffers. Uit een eerste onderzoek van de politie in Alicante blijkt dat de moordenaar niets heeft mee genomen en dlis wordt roof moord uitgesloteji. De politie is op zoek naar een persoon, van wie verder niets meer bekend is dan dat het een „buitenlander van middelbare leeftijd" was. Het echtpaar is door een groot aantal messteken om het leven gekomen. Een buurman van de slachtoffers ontdekte de lijken van de 70- en 71-jarige bejaarden in een grote plas bloed. 'Desnoods gaat hij met stalen bal aan zijn been vlissingen» Bij de berging van het Panamese auto schip Aya dat vorige week vrijdag in de Westerschel- de zonk, is gisteren een brandstoftank gescheurd. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat Zee land is ongeveer 2,5 kubieke meter brandstof de Westerschelde ingestroomd. Hoewel het om een Een nog niet nader geïdentifi ceerde man is het afgelopen weekeinde kort na zijn arresta tie en met handboeien om in het water van de Herengracht in Amsterdam gesprongen en ver dronken. De arrestant was sa men met een 19-jarige en een 26-jarige man aangehouden op verdenking van een kort daar voor gepleegde straatroof op een 38-jarige man. De politie stond te wachten op versterking toen één van de arrestanten een sprint naar de waterkant trok en in het ijskoude grachtewater verdween. De arrestant werd onmiddellijk nagesprongen door een agent. Korte tijd later volgden nog twee agenten, maar de drenkeling was ver kleine hoeveelheid gaat, wordt de brandstof toch op- dwenen. Het lijk werd later door geruimd. Volgens Rijkswaterstaat drijft de vlek na- duikers van de brandweer bo- melijk richting natuurgebied de Hooge Platen bij ven water gehaald. De rijksre- Breskens. Het schip ligt sinds gisteren op de Giant 4, cherche heeft een onderzoek in een afzinkbaar dok in de Vlissingse Sloehaven. gesteld naar de dood van de ar- foto anp restant. In totaal vielen het afge-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3