Centrale plaats voor de (dubbele) wastafel Wattendeken van storing rondom de aarde Leven en wonen Gordijnmode zit 'm in de details Cosmetica-tips via 06-nummer jfMAANDAG 8 NOVEMBER 1993 25 TUIN /W-I «Schoffelen, mulchen 'd of grondbedekkers planten Het blijft een probleem: wat te doen met zc het stukje open grond onder een boom of ponder een paar struiken. Doen we helemaal niets, dan groeit er binnen de kortste keren 5 3 een keur aan sterke onkruidgewassen. De 6 3 natuur houdt er niet van om de grond on- 3 bedekt te laten. De natuur dekt de grond 6-2 toe. Wij zitten met het probleem dat we dat onkruid niet de juiste bedekking vinden. .4; Wat nu? urg Er zijn verschillende mogelijkheden. Ik heb ze allemaal beproefd in mijn tuin. Stukken 5.4 grond achter in de border smeken als het >4 ware om een dikke laag mulch. De herfst is 3 de tijd bij uitstek om daarmee te beginnen. >-2 Gewoon alle blad in een stevige laag op de open grond leggen. Snoeisel van coniferen is nog beter. Dat snoeisel blijft heel lang - donkergroen en houdt onkruidgroei tegen. Vóór in de border willen we het wat netter. - Daar kunnen we de grond afdekken met een laagje halfvergaan blad of iets turf. Dan komt het probleem van de plekken on to* der struik en boom. Mulch is voldoende. e Maar niet iedereen houdt ervan. Grondbe dekkers zij bij veel tuinvoorlichters favoriet. Ik begin er iets meer genuanceerd over te |e denken. Lang niet alle grondbedekkers zijn zo gemakkelijk in het gebruik als het lijkt. Er ®tn, zitten heel veel woekeraars tussen, die on gevraagd de struiken inklimmen. Tenzij we op tijd de snoeischaar, wat zeg ik, de hegge- - schaar gebruiken. Vooral de dovenetels we ten van wanten als ze het naar hun zin heb- ben. Pachysandra is al veel beter. Klimt niet, woekert niet, maar heeft wel de nei- es ging om met ondergrondse uitlopers nabu- n rige terreinen in beslag te nemen. >B Lievevrouwebedstro (Asperula) verdwijnt 's /A winters onder de grond en laat dus plaats en voor straatgras, muur en ander snelgroei- ■:ur end gewas. Zo zijn er nog veel meer grond- De bedekkers op te noemen die het, afhanke- d lijk van de standplaats, meer of minder *k; goed doen. Maar in alle gevallen vergen ze i. meer werk dan verondersteld. Ofwel ze '9 woekeren, ófwel ze doen het wat minder s| goed en bieden ruimte aan woekerend 'on- ;r- kruid'. Dit alles wetende ben ik aan het experimen- ur teren gegaan met het schoonhouden van 0 een stukje grond. In de praktijk komt het er op neer dat er elke week geschoffeld moet worden. Maar schoffelen is een makkelijk - werkje dat ook te doen is als je al moe bent van het grasmaaien en andere werkjes. Het weggeschoffeld onkruid laat ik liggen. Dat verteert wel. Uitgaande van alle ervaringen weet ik niet wat het beste is. In de praktijk wordt het een persoonlijke keuze, vooral ook wat smaak en tijd betreft. Alle methoden heb ben hun voor- en nadelen. Maar van het idee dat grondbedekkers alleenzaligmakend zijn ben ik toch teruggekomen. LEZERSVRAAG Ach, ach, die oleanders toch. Ze zijn kenne lijk in opmars. Zowel gekocht als zelf ge stekt, liefst van een plant in het Zuiden van Europa. Maar vaak willen ze niet bloeien. De oorzaak is altijd weer: te weinig zon en warmte in de voorzomer. Dan komen de bloemknoppen tot ontwikkeling. Bij te wei nig zon en warmte blijft de groei van de knop acherwege. Dan houdt de plant de knoppen gesloten. Er is dus maar één me thode om de oleander tot bloei te brengen en deze is: in mei een zéér warme, zonnige, liefst ook windvrije plaats zoeken. Verder veel water en geregeld bijmesten. Dan zal hij zeker gaan bloeien. Dit antwoord is be stemd voor MEVROUW M. PEDROL1- NOORT uit HAARLEM. Nu we het toch over koude winters hebben: de vraag van G. RIBOT uit LEIDEN is ook niet zo gemakkelijk te beantwoorden. De vraag luidt of de Clematis en kamperfoelie op het balkon kunnen blijven. Het zijn na- 5 tuurlijk forse potten. De laatste winters die abnormaal zacht waren, hebben al deze kuipplanten het zonder enige zorg prima gedaan. Zelfs zonder bijzondere maatrege- 1 len. Maar als het bijvoorbeeld 15 of 20 gra- - den gaat vriezen is er toch wel wat extra t zorg nodig. Om te beginnen moet men rie- ten matten (de zogenaamde zwemmatjes voldoen prima)jute of iets van dien aard om de potten bevestigen. Mocht het meer I dan 15 graden vriezen dan zou ik, indien i mogelijk, de planten met pot en al op een minder koude plaats zetten. Af en toe iets water geven om de aarde niet totaal te laten i uitdrogen helpt ook. i TlP:De IJsbeercollectie is een serie vaste planten, die een normale winter moeiteloos overleven. De collectie is samengesteld door Vasteplantenkwekerij Griffioen uit Voorschoten. Wie een plant uit deze collec- tie koopt, krijgt zwart-op-wit de garantie 1 dat, als de plant de winter niet overleeft, de ze gratis wordt vervangen. De collectie is o.m te koop bij Van Nieuwland's tuincen trum, Oegstgeest, tel 071 - 155775. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem, t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Gezellig samen in badkamer bezig zijn Het begrip wastafel dateert uit de tijd dat we ons nog wasten aan een soort tafel. Een tegen de wand geschoven tafel met een open afzetruimte of een kast met deuren eronder en meestal afgewerkt met een marmeren blad. Daarop stonden dan de wasbak of -kom met de lampet kan, het zeepbakje en andere bij het wasstel behorende attributen. cm breed. Om er twee met vol doende armslag te kunnen toe passen heb je al genoeg aan een wandbreedte van 135 cm. Als een enkele wastafel wordt toe gepast is er links en rechts meestal ruimte voor een hand- doekenrek. Doe die handdoe ken ergens anders naar toe en je kunt twee bakken kwijt. Of een geïntegreerde dubbele bak. Er zijn modellen in de vorm van twee kwartcirkels naast el kaar die amper een meter vra gen. Misschien wat aan de krappe kant, maar als er vol doende armslag rechts en links is, biedt zo'n dubbelhak toch nog iets meer mogelijkheden dan een grote enkele. En over het weghalen van de handdoe ken naast de wastafel nog dit: er zijn tegenwoordig badkamerra diatoren met een dubbele func tie: verwarming en handdoe- kenrek. Heb je ook altijd een lekker droge en warme doek bij de hand. Materialen Wasbakken zijn er in allerlei materialen. Uiteraard in het be kende keramiek dat in veel kleuren te koop is. Een andere mogelijkheid bieden diverse kunststoffen, zowel in effen uit voeringen en in vele i De wastafel van vroeger is onze vaste wastafel geworden, met rechtstreekse aansluiting op de waterleiding, maar van een tafel is dikwijls geen sprake. Wel in de wat luxueuzer ingerichte badkamers. Daar wordt de was bak vaak ingebouwd in een ta felblad, zodat een mooi geheel ontstaat en er tevens extra af zetruimte wordt geschapen. Dat is vooral in kleinere badvertrek ken een pluspunt. Dubbele wastafel Heel praktisch kan ook een dubbele wastafel zijn. Zo kun je gezellig samen in de badkamer bezig zijn. Scheren en make-up aanbrengen, ieder voor een ei gen wastafel. Dan heb je je ei gen spullen op of boven de was tafel (of in een spiegelkast) altijd onder handbereik zonder dat potjes en flesjes van de ander in de weg staan. Er is een keur aan dubbele was tafels en vele inbouwmogelijk- heden. Roep nu niet meteen 'daar is onze badkamer te klein voor', want dubbele wastafels vergen in soms nauwelijks meer ruimte dan een forse enkele bak. Een gemiddelde wasbak is 60 ten alsook in marmer- en gra nietachtige verschijningsvor men. Verder zijn er nog was bakken (vooral de ronde model len hierin zijn bekend) van geë mailleerd staal, in allerlei felle kleuren. Een tip: lichte tinten zijn minder 'besmettelijk'. Als je boven een donkerblauwe of zwarte wastafel je handen hebt gewassen, vallen zeeprestjes als hinderlijke vlekken op. Badkamerkasten Dubbele bakken (enkele trou wens ook) kunnen worden op genomen in een wastafelmeu bel, bestaande uit een blad en daaronder kasten, open dan wel met deuren of een combinatie van beide. In dit soort wastafel meubels is een grote keuze in maten, materialen en uitvoerin gen. Van smalle open vakken (15 cm) tot gesloten kasten van zo'n 40 a 50 cm breed. Breder zelfs ook nog als u er de ruimte voor hebt, maar in de meeste merken badkamermeubels heb ben de kastmaten tussen 20 en 40 cm de voorkeur. Een badka mer heeft nu eenmaal toch een beperkte ruimte. Badkamerkasten zijn over het algemeen vrij ondiep, maximaal rond de 30 cm. Dat is het meest praktisch in een kleine ruimte. Bovendien: waarvoor gebruik je die kasten over het algemeen? Badhanddoeken, washandjes, spulletjes voor de persoonlijke verzorging, ondergoed, enz. Als je uit bad of douche komt is het heel handig lingerie en dergelij ke meteen onder handbereik te hebben. __L mm Twee ronde emaille bakken van Alape gemonteerd in een marmeren blad. De nis waarin deze wastafels zijn geplaatst is maar anderhalve meter breed. foto cpd In sommige gevallen zijn kas ten en bladen geheel afgestemd op de wasbakken, in andere ge vallen kiest u zelf de bak(ken), het materiaal voor het blad en de kasten eronder. Wel is het zaak voor een dergelijke instal latie een beroep te doen op een vakman. Die is bereid te advise ren, bij u thuis de situatie te ko men bekijken en dan samen met u een plan te maken. In een r-showroom is te zien dat >gelijkheden legio zijn, zo- n kleuren, modellen en als in prijsklassen. Spandraadsysteem voor modem interieur Compleet met pet of hoed De temperatuur doet er niet toe, een hoofdbedekking is deze winter een modieuze noodzaak. Dat kan een echte hoed zijn, die een beetje lijkt op het hoofddeksel van de Italiaanse schoorsteenveger; een sportieve of wat Iers aan doende pet of een klein gebreid mutsje, het is maar waar bij je het wilt dragen. foto s mac enmaccie/c&a Van een rechte lap stof maak je niet zomaar een gordijn. En al helemaal geen sierlijk ge plooid gordijn. Daar heb je hulpjes bij no dig: fournituren. Onder die naam valt alles wat te makep heeft met het ophangen en plooien van gordijnen. Dat kan rails zijn, runners, gordijnhaken, gordijnband of loodveter, maar ook optreksystemen, roe des, spandraadgarnituren, embrasses, trek- koorden, drapeerhaken en gordijnkappen. Het geheim zit 'm in het juiste samenspel tussen stof en fournituren. Het maken van ingewikkelde draperieën, zoals sierbogen en sluiergordijnen, is een vak apart. Ze worden in de plooi gehouden door band en stiksels en vastgezet aan een lat of gordijnkoof. Is de draperie minder in gewikkeld dan biedt een set drapeerhaken of harpjes uitkomst. De soepel vallende stof drapeer je er overheen (eventueel met een enkel steekje vast zetten). Ook met een gordijnroede zijn speelse effecten te bereiken. Een roede kan dienen om de stof losjes overheen te draperen, maar ook als ophangsysteem voor het hele gordijn. De stof wordt dan opgehangen aan rin- gen, lusjes of strikjes. Het mate- -1 riaal bepaalt de stijl: houten roedes voor het landelijke inte- rieur, messing voor het stijlvolle en staal voor de meer eigentijd se woontrends. Roedes kunnen in het kozijn of voor het kozijn worden gehangen. In dat laatste geval wordt de roede afgewerkt met eindknoppen. Voor het moderne interieur zijn de spandraadsystemen een goed alternatief. Zo'n span draad, een sterke staalkabel, span je met behulp van een draadspanner tussen de zijmu ren of tussen beugels. Ook hier heeft de gordijnstof zich van het plooiband ontdaan. Boven in de stof worden zeil-ogen geslagen waarmee de stof aan de staalka bel wordt geregen. Een andere modieuze oplossing zijn kleine knijpertjes of clips, Yves Saint Laurent mag geen 'Champagne' meer verkopen Een rechtbank in Parijs heeft de Franse mo de-ontwerper Yves Saint Laurent verboden zijn jongste creatie op parfumgebied Champagnete blijven noemen. Het parfum is onder die naam sinds september op de markt. Alle reeds geproduceerde parfum- flesjes moeten binnen een maand worden vernietigd. Als na die periode nog flesjes Champagne te koop worden aangeboden komt dat Saint Laurent op een boete van 3.000 franc per flesje te staan. Rechtbankpresident Lydie Dissier oordeel de dat het gebruik van de naam Champag ne voorbehouden dient te blijven aan het kostbare vocht dat de naam wereldfaam heeft gebracht en gaf daarmee de eisers in deze zaak gelijk. De rechtszaak tegen Saint Laurent was aan gespannen door het champagnehuis Moet- et-Chandon, het Internationale Comité voor Champagne-Wijnen en het instituut dat erop toeziet dat door de wijnhuizen geen oneigenlijk gebruik wordt gemaakt van de term appellationsd'origine. De eisers hadden niet alleen bezwaar aan getekend tegen de naam van Saint Laurents jongste parfum, maar ook tegen de op een champagnefles gelijkende vorm v'an het parfumflesje. Ook in dit opzicht kregen zij gelijk van Dissier. Bril van Edgar Vos Draperieën en opgenomen gordijnen vragen wat trucjes. foto losse lap stof als het ware aan de waslijn wordt gehangen. Houd er wel rekening mee dat zo'n staaldraad iets gaat doorhangen: de stof mag dus niet te zwaar zijn. Klassiek geplooide gordijnen vragen om een passende afwerking. Om een gordijn in een sierlijke boog te laten hangen zijn er embrasses of opneemkoorden. Embrasses zijn kant en klaar te koop in de vorm van koorden of vlechtbanden, meestal aan het eind voorzien van stijlvolle kwasten. Ze worden ook van stof gemaakt. De embrasse wordt om het gordijn geslagen en vastgezet aan een embrassehaakje. Wie geen embras se wil, kan ook volstaan met een embrasse- of opneemrozet. Zo'n opneemrozet is een gedecoreerde knop, die het geopende gor dijn met minimale middelen sierlijk op zijn Orgels, auto 's, gehoorapparaten en telefoons soms spontaan op tilt - „Heb ik net mijn nieuwe elektronische or gel, komt er op een dag alleen geknars en gebonk en gepiep uit. Dat duurt een half uur en daarna is het over. Maar laatst had ik weer. Zou hij kapot zijn?" - „Komt de brandweer hier met een noodvaart langs: gaat plotseling onze gara gedeuropen". - „Weet je wat zo gek is, als ik in de keu ken voor het raam sta te strijken komt er muziek uit mijn strijkbout!" Zulke sterke verhalen zijn er legio en ze zijn voor het merendeel waar. Voor de boerin in de Flevopolder is het raadsel opgelost: het enorme zendercomplex van de Wereldom roep achter haar huis is de oorzaak. Ook veel vliegtuigen, die tijdelijk in een wachtlus boven de Flevopolder hangen, rapporteren vaak muziek of stemmen te horen. Geen wonder: zij zijn door de nauwe bundel van meerdere miljoenen Watts aan elektrische energie gevlogen, die de Wereld omroep opstraalt naar bijvoorbeeld Noord en Zuid-Amerika. Ook de andere gevallen laten zich tech nisch best verklaren. Het meisje van het nieuwe orgel woont naast een zendamateur die regelmatig zijn apparatuur aanzet. Het orgel kan daar niet tegen. En de elektroni sche piano heeft inderdaad last van de communicatie van vliegtuigen met de ver keersleiding. En als de brandweer met zijn (streng gekeurde) communicatie-appara- iuur door de straat rijdt en de garagadeur gaat vanzelf open, is er iets heel erg mis met die automatische deuropener. Luxe probleem Het gaat hier om een luxe probleem. In ons werelddeel (en in Amerika) worden nu een maal steeds meer elektronische apparaten in gebruik genomen, die (soms onge wenste) straling veroorzaken. En natuurlijk ook steeds meer echte zenders, die de be doeling hebben om over een zo groot mo gelijke afstand effectief te werken. Verder staan er duizenden satellieten in de ruimte, die hun signalen naar beneden stralen. Bij elkaar veroorzaakt dat zo'n enorme toena me van hoogfrekwente energie, dat sommi ge technische onderzoekers spreken van een Ware ether-vervuiling: 'een wattende ken van storing.' Zenders moeten in het algemeen aan zeer stringente eisen voldoen. Storingspro blemen blijken dan ook meestal aan de kant van het (gestoorde) elektronisch appa raat te liggen. Elektronische orgels en pia no's bij voorbeeld zijn helemaal niet Inge richt om iets te ontvangen. Als ze wel de Wereldomroep of Radio 5 voortbrengen is er toch ie*ts mis met de schakeling die om het technisch te zeggen te weinig im muun (ongevoelig) is voor radiogolven. Meestal gaat het om betrekkelijk goedkope produkten van producenten die het zich niet konden veroorloven hun orgels op 'dichtheid' te controleren. Goedkope radio's vooral kortegolfra- dio's zijn onvoldoende selectief om al die sterke omroepzenders uit elkaar te houden en sommige ontvangen op de FM-band keihard de communicatie van overkomen de vliegtuigen. Auto's met elektronische ontstekingen, ABS-systemen en boordcomputers zijn ook veel gevoeliger voor de hoogfrekwente ra diosignalen, dan de ouderwetse wagens met een mechanisch ontsteking, zonder ecoboxen en elektronische inspuiting. Het is daarom niet voor niets dat overhe den zich bemoeien met de regelgeving van vooral zenders. Met name in ziekenhuizen kunnen zenders, als ze niet aan stringpnte eisen voldoen, verschrikkelijke rampen ver oorzaken. Hartapparatuur en allerhande monitoren kunnen van slag raken als er een niet goedgekeurde portofoon, 27 Mc-zen- der of autotelefoon in de buurt is. Al deze apparatuur mag daarom slechts een hele nauwe band uitstralen, met een beperkt vermogen. De Hoofddirectie Telecommuni catie en Post (HDTP) let daar al jaren op. Aan de andere kant moet medische en bij voorbeeld militaire apparatuur zeer stra- lingsdicht zijn, om geen ongelukken te kun nen veroorzaken. Tegenwoordig gaat men echter ook meer en meer TV's, monitoren, faxen en bijvoorbeeld computers controle ren. Niet alleen moet deze consumenten- apparatuur in zekere mate stralingsvast zijn, belangrijker is het dat de spullen zelf geen ongewenste straling afgeven. Vooral computers en monitoren willen wel eens een heel breed spectrum van gepiep en ge knars uitstralen. Een ovaal montuur met aan beide uitein den het EV- (Edgar Vos)logo is de blikvan gervan de eerste collectie brillen van Edgar Vos, die deze maand op de markt komt. De metalen monturen zijn nikkelvrij, boven dien zijn alle delen van het montuur die met de huid in aanraking komen, bekleed met heldere doorzichtige kunststof. Voor de monturen is een een 10-kleurenfolie ge bruikt, waardoor de bril mooi past bij alle nieuwe modekleuren. De prijs van de mon turen ligt rond de 500 gulden. Meer infor matie: 020-643^330. Een adviesje nodig over make-up, eei me of het aanpassen van de vorm var wenkbrauwen: daar heeft General Co tics sinds kort een speciaal nummer v 06 - 300408. Misschien moet je het ni een paar keer draaien als jc een specifieke vraag hebt, want elke week is er keuze uit vier verschillende make-up tips. Op dinsdag wordt een van de tips vervangen door een nieuwe. Het kost 0,50 per minuut. Niet man-vriendelijk Ruim 50 procent van de mannen voelt zich niet op z'n gemak in een body-fashion-spe- ciaalzaak (slips, pyjama's, hemden enz.) Ruim 44 procent van de mannen zegt dat je daar niet rustig kunt passen. Daarnaast vindt 56 procent van de ondervraagden dat deze speciaalzaak te veel op vrouwen is ge richt. Dit blijkt uit een onderzoek van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. Binnen 60 seconden „Geruïneerde nagellak is vanaf nu verleden tijd", zegt Cutex bij de introdnetie van de 'snelle' nagellak Colour Quick. Als het eerste laagje is aangebracht, zijn de nagels al zo droog, dat kan worden begonnen met het tweede. Een tussendoorbeurtje is zo geen grote klus. De lak is te koop in negen tinten in crème en parelmoer en er zijn Verzorgen de bestanddelen in verwerkt. Armani's Gio Een jaar geleden lanceerde Giorgio Armani de geur Gio. Inmiddels is die geur uitge groeid tot een serie geparfumeerde verzor- gingsprodukten. 'Om het lichaam met par fum te omkleden' bedacht Armani een 'flu welen' lait. een 'satijnen' crème, een 'mous seline' bad- en douche-gel en een 'cache- mir' zeep. Tenslotte is hij niet voor niets couturier.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25