DAC zorgt voor grote verrassing 9 D; Talent Arjen de Mare legt basis voor winst van RVV op Netwerk c Sport Smitt komt sterk terug EB ZEI DAT MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 ROB ONDERWATER. C Novo doet goede zaken 15-5, Voor de grootste surprise in de volleybalcompetitie zorg den de mannen van DAC, die koploper NVC uit Nijkerk een 3-1 nederlaag bezorgden. Novo deed ook aardige za ken door de nummer twee Madjoe een punt afhandig te maken; alleen Leython bleef met lege handen (0-3 tegen SVC). Bij de vrouwen eindigde de streekderby tussen VCS en Gemini/K enigszins verrassend in 2-3, terwijl Leython onverwachts moeizaam hekkesluiter DVC eronder hield met 3-1. ten de verdiende zege en de eerste plaats. Leython-SVC 0-3 (5-15, 5-15, 10-15) Ruud van Houwelingen had de ze middag toch een stijgende lijn in het spel van Leython ge zien. Ondanks dat de training lang niet optimaal verloopt, be levende spelers de wedstrijd goed en wordt er steeds beter partij gegeven. Tegen SVC ging het zeker in de derde set heel lang gelijkop, maar deden de sprongservices van de meeste SVC'ers hen de das om. Madjoe-Novo 3-2 (12-15, 15-12, 15-8, 10-15, 15-9) NOVO speelde goed in het be gin; het zag er verzorgd uit en Madjoe werd prima onder druk gehouden. De volgende twee sets gaven een heel ander beeld. Madjoe beschikte over vier spe lers met een sprongserve, die erg veel rendement opleverden VOLLEYBALMEDEWERKER DAC-NVC 3-1 (7-1! 15-10, 15-13). DAC startte vrij nerveus tegen de koploper en kwam met 5-10 achter; het luk te nog wel iets in te lopen, maar de eerste winst was duidelijk voor NVC. Toen DAC vervol gens met 1-5 achter kwam te staan, schakelde het een tandje bij en over was het met NVC. In de derde set nam DAC een voorsprong, die tot het eind ge handhaafd werd. Spelverdeler Remco Valkenburg wist zijn mensen uitstekend te bedienen en vooral Rudolf Haitsma profi teerde daarvan keer op keer, terwijl hij en passant ook nog even veel afblokte. In de vierde periode kwam DAC snel op 9-2, zag NVC terugvechten tot zelfs nog 9-11, maar een aantal stomme fouten van NVC brach- (directe punten) en Novo liep in die fase achter de feiten aan. In de vierde volgde een keurig her stel, mede omdat alle plaatsbal- len, die in de voorgaande sets niet gepakt werden, nu wel ver werkt werden. lammer was het, dat Novo zich hierna al tevre den toonde met het ene punt tegen deze feitelijke koploper, na 7-2 was er geen redden meer aan met het rallypunt-systeem en ging de wedstrijd als een nachtkaars uit. VCS-Gemini/K 2-3 (5-15, 15-13,4-15, 15-5,4-15) VCS en Gemini speelden een totaal andere wedstrijd dan vo rige week, toen menelkaar voor de nationale beker ontmoette. Toen domineerde VCS, nu had eigenlijk Gemini moeten win nen. Deze laatste miste een mi- daanvaller en merkte dat. Zoals de setstanden laten zien, leek het wel een loterij. In de eerste set werd VCS weggeslagen, ook al omdat de serve van Gemini niet te bespelen was. Dat leek door te zetten in de tweede, maar na 8-12 scoorde Gemini niet meer. Niet zo verwonder lijk, want op 12-12 moest Tanja van Bezooyen met een spier- scheuring het veld verlaten; Ge- mini kwam nog tot 12-13, maar had toen zijn kruit verschoten. In de derde sloeg het vernieti gend terug (Trea Zikken en Margriet Kielman waren aan de Rachel Hoedemaker van Leython passeert het blok van DVC. De Leiderdorpse buitenkant niet af te blokken), om in de vierde weer in de fout te gaan. De vijfde was Gemini er weer en maakte in die set slechts een fout. Leython-DVC 3-1 (15-6, 16-14, 13-15, 15-9) Ook Leython trad aan tegen de bekertegenstander van vorige week. Toen werd het heel sim pel en ruim 3-0, nu had de ploeg er veel meer moeite mee. Yvonne Klein ontbrak door ziekte, zodat de toch al smalle basis aangevuld moest worden met Mona Klein uit het tweede, die op de voor haar vreemde midpositie terechtkwam. Dat gaf wat communicatiestoornis sen, maar desalniettemin won het ruim de eerste set en heel foto henk de volgende. In de derde ging het echt fout, al werd er wel geknokt. In de vierde werd het karwei afgemaakt en waren de broodnodige punten verdiend. LEIDEN GER RENES In de promotieklasse liet RW niet verrassen door Netwerk en netjes, ondanks het gemis van spelers, met 0-3. VCS redde het tegen het sterke Tonegido 2 en loor met 3-0. Bij de vrouwen wist mini/K 2 de negatieve spiraal oi buigen en met 1-3 van Rentokil Netwerk- RW 0-3 (12-15, 13-15, 9-15) Bij RW ontbraken de drie nieuwe aanwinsten (ex-LUSV) allen, maar nu kon Martin Broere wel zes spelers (aangevuld met Sjors Leenen) het veld insturen, die ook in de trainig al tijd aanwezig zijn. Het nu duidelijke aanwezige teamverband betekende gewoon lekker spelen en winnen. De 17-jarige Arjen de Mare ontpopte zich dit keer op de buitenkant als een niet te grijpen aanvaller, die hoog zit tend elke bal die hij krijgt erin knalt. In deze vorm, is het promotieklasni- veau snel te laag voor deze speler. Ook de sprongserve van Broere bete kende veel directe punten. Tonegido/V 2-VCS 3-0 (15-7, 15-8, 15-10) Door ziekte en andere oorzaken mis te VCS drie man, waardoor de klus tegen het goede Tonegido (met veel ex-eredivisie spelers) te zwaar bleek. De cijfers vielen nog mee, maar ei genlijk hadden de Sassenheimers niets in te brengen. Wellicht gaat het per 1 december beter, als VCS een speler uit Alphen en een speler uit Rijnsburg erbij krijgt. Rentokil 3-Gemini 2 1-3 (12-15, 9-15, 15-9, 13-15) Gemini realiseerde zich heel goed dat, wilde men niet in de problemen komen, er nu wat moest gebeuren. Het nam vrij vlug een voorsprong en stond die niet meer af. Daarna was het Anneke Bleichrodt, die door ze ven punten op rij te scoren de stand naar 14-9 tilde. In de derde set begon Gemini 2 te rustig; veel foutjes deden het tenslotte verliezen. De vierde werd een wervelend schouwspel; beide teams knokten zich leeg en Ge- mini was achteraf enorm blij met de drie punten. Ridderveld-Rentokil 2 0-3 5-15,12-15,7-15 Eindelijk was Ridderveld eens kom pleet, al bleek dat niet uit de uitslag- ,want Rentokil was steeds net iets te snel voor de Alphense vrouwen. Ei genlijk was de tweede set nog de bes te; toen kon spelverdeelster Margriet Lowik aan Nel de Jong en Jolanda Sloothaak haar set-ups goed kwijt en werd er gescoord, maar de betere serve van Rentokil'1 was net te vee! van het goede. Atlanta '96 met show uit Hollywood De openings- en sluitings ceremonie van de Olym pische Spelen in Atlanta zal worden bedacht en ontworpen door een pro ducent uit Hollywood. Don Mischer Productions verzorgde eerder een show van Michael Jackson in de pauze van een sport wedstrijd en het inaugura tiegala van president Bush. Don Mischer be schouwt de opdracht voor de Olympische Spelen van 1996 als een spektakel zonder weerga. ,.Ik denk niet dat je dit kunt verge lijken met iets wat we eer der hebben gedaan", zei hij. De ceremonies zijn eve nementen waarmee een olympische stad zich aan miljarden kijkers ver spreid over de wereld kan presenteren. Atlanta wil niet over een n^cht ijs gaan. „Dit soort ceremo nies zijn de bepalende ogenblikken uit onze ge- scheidenis", zei burge meester Maynard Jackson, die aangaf dat er tot in de tails over wordt nagedacht en dat een professionele producent op zijn plaats De feestelijkheden zul len in het teken staan van het honderjarig bestaan van de moderne olympi sche beweging. Verder zullen het Amerikaanse zuiden en de jeugd de hoofdthema's zijn. Amd Smitt heeft gisteren voor de tweede keer de Airborne Tro phy in Arnhem gewonnen, de openingswedstrijd van de strijd om de wereldbeker schermen. De ex-Olympisch kampioen be wees daarmee terug te zijn op topniveau. De 28-jarige Duitser is zijn terugval, nadat hij het vo rige jaar voornamelijk aan de studie besteedde, teboven. peakcr bij Katwijk - k Quick Boys tegen en- kele kinderen die ge vaarlijk hoog op de reclame borden van de staantribune zitten; „Ga daar eens af, dit is gevaar lijk. Dezelfde speaker nadat de jeugd gewoon blijft zitten: „Het hoeft niet meteen hoor!" Porto-speler Zé Carlos na af loop van Feyenoord-Porto: „We waren bang dat De Wolf zou gaan slaan. Hij gedroeg zich heel raar. Ik begrijp dat niet. We zijn maar heel klein e hij is heel groot. jason van Blerk, Australisch tional en voetballer van Go Ahead Eagles, in NRC Han delsblad: Som m ige clubs den - ken nu nog steeds dat we voor een paar dollar komen voet ballen. Dat we dom zijn en niet weten hoe het er in Europa aan toegaat. Belache lijk. Toon Gerbrands, volleybaltrai ner van Jong Oranje in De Volkskrant: „De voetbalsport is echt zo blind als een paard. Dat interland voetbal is toch ongelooflijk. Uit ploegen met verschillende syste men moet in drie dagen een team gemaakt worden. Daar past geen enkel sportprincipe bij. En als ze kampioen worden, gaan ze de volgende dag op va kantie. Ze hebben zeker nooit gehoord van aftrainen. Echt die mensen nemen hun sport niet Idem: „Ik ben geschrokken toen ik de voetbaltrainingen zag. Bij Zwol le, maar ook bij Ajax. Wouters ging als enige nog vijf minuten door met vrije trappen nemen. Karakterjongen, hé, zeiden ze bij een rondleiding. Maar van mij zou hij een uur moeten blijven staan, tot-ie die trap beheerst. NAC-spelerTon Lokhoff in VI: ..Ms Je wilt winnen, is een elle boogstoot best geoorloofd. Van stress krijg ik een kick, ik word er alleen maar geconcen treerder door. Een kwestie van karakter en ervaring. Leontien van Moorsel, wielren- ster, in Elsevier: „Het is heerlijk om zo diep te gaan dat je groen en geel ziet van de pijn Soms ga ik zo diep dat ik mijn overgeefsel moet wegslikken. Idem: Vier jaar geleden ben ik voor het laatst ongesteld geweest. Ook niet normaal natuurlijk. Als je eenmaal onder een bepaald vet percentage zit, blijft het weg. Idem: „Ik geef mijn ouders nog iedere avond een kus voor ik naar bed ga. Thuis wordt altijd geknuffeld. Idem: „Ik kan geen t er rijden nogal wat potten in het pelo ton. Ik ga ze zoveel mogelijk uit de weg. Hoe sommige mei den naar je kijken als je onder de douche staat, dat is niet nor maal meer. Idem: „Ik ken dames die gebruiken. Je ziet het meteen. De ogen staan gewoon dol. Het is alsof ze dwars door je heen kijken. Scheveningen-trainer Niels Overweg in het AD over zichzelf en oud-Twentespeler Epi Drost: „Zonder club heb ik geen doel. Epi is nu full-time trainer bij Stevo, maar voor ons beiden geldt eigen lijk dat we niets anders kunnen. We hebben niets gestudeerd, we zijn gewoon mensen van de ge stampte pot. Oud-volleyballer en artiest Bram Vermeulen in Humo: „In die nationale volleybalploeg was ik een echt buitenbeentje. Ik vond blijkbaar de verkeerde din gen belangrijk. Je hebt aan mij een heel slechte als je over geld en vrouwen wilt praten. Mijn mening daaromtrent is kort en bondig: geld moet je hebben en met vrou wen moet je het doen. Maar je moet er zeker niet over gaan leute ren. lammer genoeg praat de ge middelde sportclub over niets an ders. Als ik, bijvoorbeeld, over po litiek wou beginnen, bedierf ik on- m iddellijk de stemm ing. Leidse korfbalvel- den hebben het de laatste weken zwaar te verduren. En het is niet alleen het weer dat de korfballers par ten speelt. Werd het terrein van Crescendo aan de Saffierstraat onlangs 'bezocht' door een trac tor van de gemeentelijke dienst Sport en Recreatie, die wegzak te in de zachte grasmat, het af gelopen weekeinde was De Al gemene het slachtoffer. Wie de veroorzaker was van de vernie lingen op het terrein in de Leid se Hout kon voorzitter Rob van Weesel gisteravond niet vertel len. „Het leek wel alsof het veld ge bruikt was als crossbaan", aldus Van Weesel, die zaterdagavond om elf uur met een zaklamp polshoogte kwam nemen. „Geulen van tien, vijftien centi meter diep, dwars over het veld, het leken wel de sporen van tractorbanden. Dit betekent voor ons een enorme schade. Niet alleen loopt de competitie zo in het honderd, maar we lo pen ook de baropbrengsten mis. Normaal gesproken had er zeker gespeeld kunnen worden en er stonden wel drie wedstrij den op het programma. Het veld is zanderig, maar het vori ge weekeinde kon er worden gespeeld en bovendien is het de afgelopen week droog gebleven. Sport en Recreatie zou er alles aan doen om het veld beter be speelbaar te maken. Er is vorige week inderdaad gerold, maar wat er daarna gebeurd is.." Als een letterlijke 'Deus ex machina' heeft een parachu tist zaterdagavond in Las Vegas het gevecht om de wereldtitel in het zwaargewicht tussen kam pioen Riddick Bowe en uitdager Evander Holyfield verstoord. In de zevende ronde van de partij om het kampioenschap volgens de versie van de World Boxing Association (WBA) en Interna tional Boxing Federation (1BF) landde plotseling een parachu tist op de rand van de ring. Het incident veroorzaakte een op onthoud in de partij van twintig Holyfield won het duel op pun ten en werd daarmee de derde zwaargewicht na Floyd Patter son en Muhammad Ali die er in slaagde de wereldtitel te her Michael Jordan kijkt samen met zijn zoontje Marcus naar een wedstrijd van de Chicago Bulls tegen The Miami Heat. De basketbalvedette die on langs een punt zette achter zijn loopbaan kreeg voor de wedstrijd de kampioensring uitgereikt vanwege de titel die hij vorig jaar met de Bulls be haalde. foto a overen. De 31-jarige Amerikaan logenstrafte daarmee weer eens het gezegde „They never come back' (Zij komen nooit terug). Tot het moment dat de para chutist boven de openlucht are na naast Caesars Palace zeilde, leek Holyfield op weg naar het heroveren van de titel, die hij op 13 september van het vorig jaar op punten aan Bowe had verlo ren. De parachutist, van wie nog steeds niet duidelijk waar om hij zijn actie ondernam, landde op de rand van de ring. Hij viel vervolgens achterover in het publiek op de eerste rij tus sen onder anderen, de ouders van Bowe en beroemdheden als Sugar Ray Leonard, Andre Agas si, Magic Johnson en Charles Barkley. Toen de geel/roze/blauwe para chute in de ring terecht kwam, waren een minuut en twee se conden verstreken in de zeven de ronde. Onmiddellijk werden enkele ringlichten gedoofd om brand te voorkomen. Vervol gens werd de parachute los ge sneden. De boksers, die meteen hun jassen kregen aangereikt en handdoeken omgeslagen, moesten ruim twintig minuten wachten voordat het duel kon worden voortgezet. Uitdager Holyfield scheen het meest geïrriteerd door het inci dent. Hij schudde voortdurend het hoofd terwijl de speaker het publiek maande vooral kalm te blijven. Holyfield had een kleine voorsprong op punten opge bouwd maar was toen de para chutist landde in de problemen na een serie van Bowe op het hoofd. In de vijfde ronde had Holyfield duidelijk voordeel toen hij zijn tegenstander met een harde rechtse trof, waarvan de titelhouder duidelijk hinder ondervond. De uitdager trachtte meteen een knock out te force ren. Bowe was ook in de zesde ronde in de problemen. Zijn normaal gesproken sterke en nauwkeurige jabs misten preci sie en aan het eind van de ron de ging hij zwaar ademend naar zijn hoek. Het was niet duidelijk of de titelhouder hinder onder vond van de stoten van zijn op ponent dan wel dat het verlies van achttien kilogram gewicht tijdens de twee maanden voor bereiding hem parten speelde. De technisch betere Holyfield had in de volgende ronden steeds licht voordeel met com binaties. Bovendien had hij het publiek, dat doorlopend Holy, Holy' scandeerde, op zijn hand. In de twaalfde en laatste ronde kwam Bowe snel uit zijn hoek. De kampioen wist dat alleen een knock out hem zou kunnen redden. Hij trof Holyfield met een rechtse waarvan deze zeer duidelijk hinder ondervond. Het leek of de langere Bowe er toch nog in zou slagen zijn tegen stander uit te schakelen. De uit dager herstelde zich evenwel en verraste Bowe zelfs nog met een harde linkse hoek. Het slotffensief hielp Bowe ech ter niet. Op de scorekaarten van de scheidsrechter en de twee ju ryleden was Holyfield tweemaal winnaar (115-114 en 115-113), een uitslag was onbeslist: 114- 114. De echtgenote van Bowe, de drie maanden zwangere Ju dy, zag de afloop van de partij niet. Zij raakte zo onder de in druk van het incident met de parachutist dat zij op een draagbaar van de ring moest worden weggebracht. Uit een voorzorgsmaatregel werd zij naar een ziekenhuis vervoerd. De Oostduitse ex- sportlerares en moeder van het zwemwonder Franziska van Almsick is volgens het weekblad der Spiegel Stasi-agente ge weest. Het blad meldt vandaag dat Jutta van Almsick van 1981 tot november 1989 rapporten voor het Ministerie voor Staats veiligheid heeft geschreven. In totaal zou het om meer dan 200 pagina's gaan. Als dank voor haar Stasi-werk zou Von Alm sick in '86 tot majoor bij de Volkspolizei, VOPO, zijn be noemd. Onder de schuilnaam IM Rena- te zou Jutta van Almsick infor matie over buurtbewoners, kerkgangers, restaurantbezoe kers en collega's van de Stasi sportclub Dynamo hebben ver zameld. Volgens der Spiegel zegt een hoge Stasi-officier in het dossier XV 1477/81 dat Jutta van Almsick buitengewoon ge ïnteresseerd was in het werk van de geheime dienst. Het blad schrijft verder dat eerdere ont kenningen van de 42-jarige ont zenuwd worden door haar Sta si-dossier. Op 24 november, twee weken na de val van de Muur, zou Jutta van Almsick haar laatste rapport hebben ge schreven over het „vernederen de gedrag van Oostduitse bur gers bij het inkopen in West- Berlijn." Jutta van Almsick ontkende gis teren ooit een papier te hebben ondertekend waarin zij zich ver plicht als IM voor de Stasi te werken. Van Almsick: „Ik zal di rect inzage in mijn dossier aan vragen. Alles is verdraaid." Als Stasi-tipgevers of Informele Medewerkers zijn volgens Spie gel-informatie ook enkele vroe gere Oostduitse topfunctiona rissen ontmaskerd, die nu een vooraanstaande rol in de Duitse sportwereld spelén. Onder hen de huidige secretarisgeneraal van de Internationale Amateur Boksbond Karl-Heinz Wehr, de ere-voorzitter van de Duitse at- letiekbond Georg Wieczsick, de olympische marathonkampioen Waldemar Cierpinski en de vroegere lange-afstandloper Hans Grodotzki. Opnieuw wor den de verspringster Heike Drechsler en haar vader, die nu de Duitse verspringelite traint, beschuldigd van Stasi-werk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22