'Cabaret is een preek zonder God' Cultuur Kunst De Wijze Kater kan De vliegenier niet aan Mimicri niet uit op effecter 'Ze hadden beter niet met Mozart kunnen beginnen De Keersmaeker en Mozart: een grote ode aan de liefde Joan Nederhof laat onwisbare indruk achter La Tempesta: groots en meeslepend MAANDAG 8 NOVEMBER 1993 chef annemiek ruygrok. 071-356472. plv -chef jan rijsdam. 071-3564! Zangeres Adelaide Hall overleden londen De Amerikaanse jazz-zangers Adelaide Hall, die inder tijd optrad met beroemdheden als Duke Ellington, is zondag morgen op 92-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Lon den. Al op haar veertiende trad ze op. Met Josephine Baker speelde zij in Duke Ellingtons 'Chocolate Kiddies'. Ook deed ze mee aan de Londense première van 'Kiss me Kate'. In 1934 waagde Hall met haar echtgenoot en manager Bert Hicks de oversteek naar Parijs en in 1938 opende het echtpaar in Londen de Florida Club in de exclusieve wijk Mayfair. Hall bleef optre den tot haar 70ste. Achtentachtig Picasso's geveild new york Het veilinghuis Sotheby's heeft in New York 88 schil derijen, tekeningen en beeldhouwwerken van Picasso geveild voor een totaalprijs van 32 miljoen dollar (61 miljoen gulden). De kunstwerken waren in dertien jaar tijd verzameld door de in Zwitserland wonende Amerikaan Stanley Seeger. Het werk dat voor de hoogste prijs wegging was 'Vrouwen en Kinderen aan Zee' uit 1932. Er werd 4,4 miljoen dollar (8,3 miljoen gulden) voor gegeven. De verkoopprijs was vooraf geschat op 2,5 tot 3,5 miljoen gulden. Harrie Jekkers neemt Scheveningen Cabaretprijs in ontvangst recensie dick van teylingen De Wijze Kater met De Vliegenier van Wanda Reisel Regie Betty Esselaar Ge zien: 6/11De X, Leiden 'Wanda Reisel heeft haar stuk 'De vliegenier' uit 1990 volgens een beproefd recept in elkaar gezet: in een complex gezel schap met een geheim ploft een indringer neer, waardoor er deksels opengaan en er van al les loskomt. Het gezelschap is een familie: moeder, twee zoons en een dochter. Ze halen herin neringen op aan vader: compo nist, bergwandelaar en ver moord, maar het kan de lam lendigheid niet verdrijven. De traditionele bijeenkomst aan het eind van het jaar in het landhuis in de bergen onder het bewind van moeder is steeds weer een kwelling. Dan valt de vliegenier binnen. Hij lijkt op vader, zegt moedér, vooral als hij zwijgt. Hij stelt de dochter voor haar een kind te geven en kust de jongste broer hartstochtelijk, dus is er alle re den om hem als een soort vlees geworden wensdroom te zien. Onder de tekst speelt nog veel meer mee; het stuk is allesbe halve realistisch. Carrousel speelde het stuk een paar jaar geleden, nu doet de Haarlemse amateurtoneel groep De Wijze Kater dat. De groep specialiseert zich in re cente Nederlandse stukken. Een mooi streven, want vaak blijft het maar bij één enscenering. Helaas werd ik van de voor stelling niet wijzer. Het lijkt er op dat acteurs en regisseuze hun vingers niet achter het stuk hebben kunnen krijgen; in ieder geval wordt mij hun visie niet duidelijk. Mensen spreken soms luider of sneller, doen boos, barsten in lachbuien uit die weer snel verdwijnen en ik snap maar zelden waarom. ,,Zie je op tegen vanavond?" „Opzien? Ik kan niet wach ten." Je hoort het zeggen, maar van verwachting is niks te ho nen. Moeder vertelt dat al haar kinderen van andere mannen zijn, maar zelfs die onthulling maakt geen indruk. De voorstel ling mist spanningsbogen en kabbelt daardoor maar door en door. Het lukte De Wijze Kater in De X niet lijn in verhaal, emoties, speelstijl, ritme of psy chologie te brengen. Het lastige stuk lijkt voor de groep gewoon een zware keus geweest te zijn. Harrie Jekkers vindt zich zelf eigenlijk helemaal niet zo goed. Sommige van z'n collega-cabaretiers zijn im mers veel briljanter. Wat doet hij, de voormalige popmuzikant van Het Klein Orkest, nou helemaal op dat toneel? Een beetje Haagse verhalen ophangen en dan zo af en toe een liedje. Bovendien: Jekkers komt toch zeker net kijken; vijf jaar zit hij nog maar in het vak. scheveningen dirk willem rosie Gelukkig zijn er in ons land on afhankelijke jury's. En die van de Scheveningen Cabaretprijs is wel bij uitstek tegen zijn taak opgewassen. Het heeft dit des kundige college behaagd om de belangrijkste cabaretprijs van Nederland dit jaar toe te ken nen aan een groentje. Een pri ma groentje, om precies te zijn. En een groentje dat avond aan avond voor volle en enthousias te zalen staat. Dus zo ver kan die Scheveningse jury er niet naast zitten. Vandaag nam groentje Jekkers het beeldje van Louis Pisuisse in ontvangst en daar mee kan hij in één adem ge noemd worden met vorige win naars als Adèle Bloemendaal, Youp van 't Hek en Paul de Leeuw. „Da's een mooi rijtje", zegt Harrie met een Haags ge voel voor doe-maar-gewoon. „Daar wil ik wel bij horen." Beroemde schrijvers willen wel eens een prijs weigeren, bij wijze van verwoede poging om nóg beroemder te worden. Is dat niet wat voor een aanstor mend cabarettalent? „Nee, dat vind ik echt onzin", zegt Jekkers. „Je doet je werk, je wordt ervoor beloond, waarom zou je dat weigeren? Dat vind ik snobistisch. Zo van: ik heb de Nobelprijs niet gekregen, want ze wisten dat ik 'm zou weige ren. Waarom zou ik applaus weigeren? Ik vind dat cabare tiers dingen zouden moeten weigeren, die geen reet met hun vak te maken hebben. Zoals re clame maken of in stomme pa Harrie Jekkers: „Ik kan een beetje muziek maken, redelijk gitaar spelen, een leuk verhaal schrijven en ik kan het aardig brengen." archieffoto gpd nels gaan zitten. Je moet over de verschillende vormen van waardering niet flauw doen. Een volle zaal is een kwantitatieve blijk van waarde ring. Dat vind ik prachtig. Deze prijs komt meer uit de hoek van de kenners, het is een soort kwaliteitsaanduiding. Dat vind ik óók goed." Geouwehoer Vijfjaar geleden stonden er drie mensen op het podium (naast Jekkers waren dat de ex-Klein Orkestleden Leon Smit en Chris Prins) en zaten er hooguit 100 mensen in de zaal. Toen de twee companen zich aan het eind van de eerste voorstellin genreeks overgaven aan een ge regeld leven met baan en kinde ren, ging Jekkers - op aanraden van impresario Joop Koopman - door. „Er stonden nog 60 optre dens gepland en Joop zei dat ik dat wel in mijn eentje aankon." Toen Jekkers het jaar daarop in de schouwburgen terugkeer de, waren de bezoekersaantal len verdubbeld. „En zo gaat dat elk jaar, zolang je tenminste een goed programma hebt. Ge woon, een kwestie van bouwen. En in mijn geval kwam daar die tv-registratie overheen. It's a tv- world, tegenwoordig. Vóór de uitzending zat ik op gemiddeld 300 man publiek. Eén miljoen mensen hebben naar 'Het gelijk van de koffietent' gekeken en het is waanzinnig hoog gewaar deerd. Dat gezellige geouwe hoer van mij kwam blijkbaar goed door dat glas heen. Sinds die uitzending ben ik overal uit verkocht. Als iets op televisie in de smaak valt, is het hek van de dam. Maar ik ken ook collega's die na een tv-registratie legere zalen kregen." Harrie Jekkers moest popmu zikant worden om erachter te komen dat dat toch geen le vensvervulling voor hem was. „Elke avond 'Over de muur' zin gen, daar kreeg ik de balen van." Het was min of meer bij toeval dat Harrie ontdekte hoe leuk de mensen die stukjes uit zijn boekje 'Tejo' vonden als hij ze voorlas. Bijna was er een ca baretier, een winnaar van de Scheveningen Cabaretprijs aan hem verloren gegaan. „Ik kan een beetje muziek maken, rede lijk gitaar spelen, een leuk ver haal schrijven en ik kan het aar dig brengen. Als je dat allemaal bij elkaar doet, heb je cabaret. Door toeval ben ik erachter ge komen dat dat de plek is waar ik me het lekkerste voel." ,,Als het goed is, moet de in druk ontstaan dat daar iemand maar wat staat te vertellen. Langs zijn neus weg. Deze unie ke, typisch Nederlandse thea tervorm moet een soort preek zijn zonder God. We zijn toch een gereformeerd volk. wij wil len een preek van iemand die ons in een leuke sfeer aan de hand meeneemt naar wat hij vindt over de wereld. Het moet er heel simpel uitzien, maar het is verschrikkelijk ingewikkeld om dat voor elkaar te krijgen." theater recensie conny van der zande De troonsafstand van Ruth Wolff door tc neelvereniging Mimicri. Vertaling Pet< Verstegen, regie Yvonne Westmaas; sp> oa Annelies van Polanen. Gitta va Croonenburg. Wim van Polanen, Jose va Valderen Gezien 5/11 Cultureel Cer trum Warenar. Wassenaar Ellende vormt de hoofdmoo van het nieuwe stuk dat Mimi cri op de planken brengt Hoofdpersoon is koningir Christina van Zweden, een ge kwelde vrouw die afstand doe van de troon en zich in Rom< wil bekeren tot het katholieke geloof. Tijdens de biecht die haai wordt afgenomen door Azzoli no, een priester uit het Vati caan, worden de deuren var haar bewustzijn steeds verdei geopend. Middels flashbacks zien wij hoe verschrikkelijk een zaam haar jeugd als prinses moet zijn geweest. Bovendien maken de terugblikken duide lijk hoe ze tot haar afkeer van mannen is gekomen en hoe moeilijk zij het ermee heeft om vrouw te zijn. In een zeer sober decor zien we op de voorgrond Christina in gesprek met Azzolino. Op een verhoging worden afwisselend flashbacks uitgespeeld. Er is een minimale handeling, er gebeurt niet veel, en met de sobere aan kleding is het gevaar groot dat het een saaie voorstelling wordt. Niets is minder waar en dat is vooral te danken aan het spel van Annelies van Polanen die een Christina neerzet waar de toeschouwer door geboeid raakt. In haar spel liggen woede, verdriet en frustratie dicht bij elkaar. Het is een verademing om te zien hoe ze het verschil tussen de emoties niet uitdrukt met beurtelings schreeuwen en huilen, maar door een kleine beweging in haar gezicht. Zij maakt van Christina een uiter lijk zelfverzekerde vrouw achter wie een hoop vertwijfeling schuilgaat. Ook de andere spelers zijn niet uit op effecten, maar spelen mooi naturel en maken van hun personages geloofwaardige ka rakters. Met de troonsafstand heeft Mimicri een voorstelling gemaakt waar ze trots op kan zijn. recensie li dy van der spek Koffieconcert: Vera Beths, viool, en Stanley Hoogland, piano. Gehoord: 7/11, raadhuis De Paauw, Wasse- 'Ze hadden beter niet met Mozart kun nen beginnen', is na afloop van een con cert een veel gelanceerde kreet die ook deze keer weer opging. Mozart vergt veel meer concentratie en inspanning dan zo op het eerste gehoor lijkt. Die concentra tie op de muziek, én op elkaar, waren in Mozart's Sonate in Bes nog niet aanwe zig. Vooral Vera Beths speelde nog te voorzichtig, zonder een zekere spanning op te bouwen, alsof ze nog niet 'los' was van de partituur. Ilich Tchaikovsky (1840-1893) waar haar kostbare en vorstelijke viool de gloedvol le klank produceerde, in dit instrument zo rijkelijk latent aanwezig en door Beths actief tot leven geroepen. Jammer dat Stanley Hoogland haar in dit werk, hoe virtuoos ook gespeeld, die geestdriftige 'push' niet kon geven waardoor een twee-eenheid in interpretatie niet opti maal bereikt werd. Ook in de Sonate nr.2 in A van Gabriël Fauré (1845-1924) kreeg de afgeladen raadzaal waar voor zijn geld. „De al te grote strengheid der compositieregels werd verzacht en de al te grote harts tochtelijkheid der expressie verstilde tot zijn eigen stijl", zoals Otto Glastra van Loon eens zo mooi wist op te schrijven over Fauré, dat schone evenwichtige 'midden' van muzikale taal bereikten Beths en Hoogland wél in deze Sonate. dans theater recensie conny van der zande Lost in Hotel Paradise door de Mug met de Gouden Tand Regie: Hendnen Adams, spel Joan Nederhof en Marcel Musters Gezien: 6/11Laktheater, Leiden. 'Wat is de zin van het leven? Weet u het toevallig, dan kun nen we naar huis.' Deze woor den spreekt actrice Joan Neder hof nadat ze eerst, al tangodan- send, wat balletjes heeft opge worpen over de chaos die afwe zig lijkt te zijn in het dagelijkse leven. De moderne mens werkt om te vergeten, praat met ande ren zonder echt te luisteren en is gehecht aan materiaal. Men sen als barbiepoppen, dat is de boodschap van de scene waarin Nederhof een dialoog speelt tussen Ken en Barbie. Maar dan bedenkt ze zich, het fragmentarische karakter van de voorstelling staat haar niet meer aan, want het publiek zou zich af kunnen vragen waar ze het over heeft. Het lijkt haar beter een verhaal met een bégin en een einde te vertellen, het ver- .haal van het paard van Troje. Dit klassieke verhaal gaat ook over liefdesrelaties, vreugde en geweld en dat is waar de derti ger van nu zich ook mee bezig houdt. Nederhof neemt ons mee naar Carré en laat de rollen in het stuk spelen door 'op -volle- toeren' artiesten. Zo geeft ze Willeke Alberti de rol van And romache en André Hazes die van Achilles. Met onvoorstelba re energie speelt ze dan in haar eentje het hele verhaal, af en toe terzijde gestaan door Marcel Musters. De combinatie van uitersten maakt deze voorstelling tot een zeer bijzondere. De diepe ver twijfeling en frustratie waar Ne derhof het over wil hebben te genover de kitsch van de wereld van Carré met alle smartlap- penzangers. Het ene moment is Nederhof het broze popje in haar witte ondergoed waar je het echt mee te doen hebt en het andere moment is ze de clown, de cabaretière die de la chers op haar hand heeft. Het is vooral haar enorme geestdrift die een onwisbare indruk ach terlaat. Première 'Dietrich' uitverkocht delijk voor de muzikale (bege)leiding en niemand min der dan Frank Sanders doet de eindregie. De nadruk komt te- liggen op de muziek, die de le gende, naast haar films, wereld beroemd maakte. Er zijn nog kaarten te koop voor de voorstellingen van 24 en 26 tot en met 30 december, aanvang telkens 20.30 uur, bij het bureau van het LAKtheater, Cleveringsplaats 1, maandag tot en met zaterdag van 14.00 - 16.30 uur. Voor meer informa tie: tel. 071-124890. De premièrevoorstelling van 'Dietrich', in het Leidse LAKthe ater op 23 december, is reeds uitverkocht. Voor de overige uitvoeringen van deze musical van Paul van Ewijk is de voor verkoop in volle gang. Enkele grote namen zijn mo menteel bezig met de voorbe reidingen van de musical over het leven van de legendarische Mariene Dietrich. Barry Stevens verzorgt de choreografieën, Henk Bokkinga is verantwoor- leiden/alphen aan den run De kunstenaar Henry Verboket portretteerde afgelopen zaterdag, tijdens de nationale Dag van de Kunstuitleen, bezoekers van het Centrum Beeldende Kunst in Leiden, (foto) Het resultaat werd gedurende de gehele dag in het centrum tentoongesteld. In het hele land hadden de 'kunstuitlenen' speciale activiteiten georganiseerd. Ook in Alphen aan den Rijnwerd het publiek dat voor het huren van een kunstwerk binnenliep ver rast. Daar voerden onder anderen v.o.f. BeeVee Multilied variété-acts op en gaf Ellen van Toor een demonstratie van de manier waarop zij collages maakt. foto hielco kuipers recensie rob bouber Rosas met 'Mozart/Concert Arias, un mo to di gioia'. Choreografie Anne Terese de Keersmaeker Première Rotterdamse Schouwburg Nog te zien: 11, 12 en 13/11, Muziektheater. Amsterdam Rosas danst de lofzang op de liefde. Anne Teresa de Keers maeker heeft zich er vaak over uitgelaten dat zij de wisselwer king tussen muziek en dans ui tentreuren wil onderzoeken. Wat brengt muziek teweeg? Wat maakt juist dat bepaalde strijk kwartet aan gevoelens los? Wel ke emoties wekken lyrische ari a's? De Keersmaeker en Mozart, het is een grote ode aan de lief de geworden. De dansontwerpster reageert op tien aria's die worden gezon gen door twee Mozart-sopra- nen. De sopranen en de dansers trekken over een met parket be legd naar voren hellend speel vlak. De grote cirkel is tot de kern opengesneden en voor een Wereldwijd protest tegen Madonna Boze Portoricanen hebben za terdag bij het huis van Madon na, in Florida, geprotesteerd omdat de zangeres tijdens een concert obscene gebaren had gemaakt met de Portoricaanse vlag. Tijdens een show op 26 oktober had Madonna de vlag gebruikt om zweet af te vegen, daarna koesterde ze de vlag aan haar borst en liet deze tussen haar benen glijden. Ongeveer 30 demonstranten droegen bor den met de tekst 'Heb respect voor je fans, heb respect voor jezelf, terwijl ze zongen 'Ma donna moet opkrassen'. Madonna's 'Girlie Show' heeft wereldwijd protesten opgeroe pen. Religieuze leiders hebben het spektakel veroordeeld we gens de „blasfemische en sado masochistische onzin", die Ma donna ten toon zou spreiden. De zangeres trad zaterdag op in Rio de Janeiro, waar de recht bank haar van te voren had ver boden om de Braziliaanse vlag te gebruiken. De rooms-katho- lieke kerk had de Braziliaanse gelovigen opgeroepen om de „kwaadaardige" show van de artieste niet te bezoeken. deel enigszins opgetild, zodat een klein niveauverschil is ont staan. Eromheen draadijzeren romantische tuinstoelen, een vleugel, bezet door een concert pianist en op de achterwand zes rechtopstaande blokken, die wellicht doorgestikte matrassen suggereren. De sopranen zijn in blauw ve lours gestoken, de danseressen bij opkomst in de vertrouwde zwarte jurkjes met dito gym- broek. Vrijwel meteen komt de vorm naar voren die De Keers maeker zich eigen maakte. Het ensemble van zeven vrouwen en zes mannen kuiert als op een zondagmiddagse fianeerpartij. Maar hup, daar is even het fel verspringen, het snel van been wisselen, dat direct een enormë energie afgeeft. Wat is er toch zo eigen aan De Keersmaeker? Zij is wel en niet voorspelbaar. Er zijn in haar voorstellingen steevast theatrale middelen: een meisje dat verdriet heeft, laat dat luid en duidelijk horen. De Keers- maekers eigen danstaal bestaat veelal uit herhalingen van strak ke patronen, die een sobere maar kernachtige energie uit stralen. Ze bereikt met minima le patronen en eenvoudige be wegingen een enorme zeggings kracht. In eenvoudige bewegin gen ligt vaak een klinische af standelijkheid besloten, maar haar nijdige accenten geven precies de emotionele geladen heid die de oprechte liefde in zich kan dragen. Het programma is een grote ode aan de liefde: de Mozart aria's worden zonder enige ver sterking gezongen door de so pranen die pontificaal op het toneel staan en verschillende keren pasjes meehuppelen of door een geliefde worden 'ge schaakt'. Deze twee uur duren de lofzang op de liefde voert met de 'Gioia' naar de toppen van geluk en ontroert als een 'Addio' het uiteengaan beklem toont. muziek recensie lidy van der spek Barokensemble 'La Tempesta' met werken van Handel, De Fesch, Dieupart. For- queray e a Gehoord 7/11, Lokhorstkerk, La Tempesta, het woord zegt het al: stormachtig, ja, groots en meeslepend wil dit ensemble de barokmuziek tot klinken bren gen. Dat werd gistermiddag niet alleen bereikt met een jeugdige overmoed, maar vooral met een groots vakmanschap, meesle pende muzikaliteit en een voor beeldig samenspel. Dit trio gooit zich als het ware op de muziek met dien verstande dat hun musiceren op geen enkel vlak gooi of smijtwerk wordt. Steeds gepassioneerd spel, dat op hoog niveau blijft, vanaf de eerste suite tot de laatste sonate toe. Het programma kreeg als on dertiteling mee: Parijs en Lon den. Talrijke composities van de beste componisten uit Frank rijk, Italië en Duitsland werden in de Londense en Parijse con certzalen van de achttiende eeuw uitgevoerd; deze keer in een Leidse schuilkerk. De fluitist Frank Oberschelp boeide direct al in de Ouverture van de zesde Suite in f van de minder bekende grootheid Charles Dieupart, al gekopieerd door J.S.Bach om zijn pure schoonheid. Met zijn bijzonde re blaastechniek (regelmatig bolden zijn wangen als van een trompettist) toverde Oberschelp een gouden, buigzame klank uit zijn blokfluit, die vele malen met de barokcello van Frank Wakelkamp een krachtige en spannende dialoog aanging, zoals in de fuga's uit de Sonate in d van Anne Danican-Philidoi (1681-1728), alweer een com poniste waar je nu niet dagelijks meer van hoort. De Japanse Yuko Kogo wa* niet alleen een continuosneel- ster met een stevige, heldert aanpak, maar ook een voortref felijke solist in de Suite in g van Jean Baptiste Forqueray (1699-1782). Doodzonde dat ei maar een handjevol mensen ge tuige waren van dit begeesterd musicerende trio La Tempesta.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13