Moskou vreest kernramp in Oekraïne Buitenland Florida heeft hard hoofd in komst Haïtiaanse vluchtelingen 'Doodsklok' tikt met nieuwjaar in New York Documenten, geen goud in nazi-onderzeeboot De heksenjacht is geopend in Zambia Over het randje Golf van koolmonoxydevergiftigingen kost al zeker acht levens in België ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 -7 Illegale bewoner supermarkt gesnapt kopenhagen Een 21-jarige Deen heeft vier maanden in een su permarkt in de gemeente Glostrup, ten noordwesten van de hoofdstad Kopenhagen, gekampeerd zonder dat iemand hem ontdekte. Overdag sliep hij en 's nachts deed hij zich te goed aan de levensmiddelen in de schappen. De man. die geen vast adres had. kampeerde in een tent bovenop een koelruimte van de su permarkt. Gisternacht werd hij gesnapt door nachtwakers, toen het alarm afging tijdens zijn nachtelijke 'inkopen'. De man is aangeklaagd. Duitsland werkt aan verbod PKK bonn» De Duitse regering werkt aan een verordening om de Kurdische beweging PKK te verbieden. De extremistische PKK heeft meer dan 50 aanvallen op Turkse consulaten en bedrijven in Duitsland gepleegd. Kanselier Helmut Kohl ,,zal zulk braak- verwekkend misbruik van de Duitse gastvrijheid niet toestaan", aldus een regeringswoordvoerder. Hij heeft juristen gewaagd een verordening op te stellen waarmee de PKK verboden kan worden. Gekaapt Chinees vliegtuig in Taiwan taipei Een man die gewapend was met twee messen heeft giste ren een Chinees verkeersvliegtuig met 140 mensen aan boord gekaapt en naar Taiwan gedirigeerd, waar hij asiel heeft aange vraagd. De Boeing 737 werd gekaapt op een binnenlandse vlucht van Guangzhou naar de havenstad Xiamen, beide in zuid-China. Het was het vijfde Chinese passagiersvliegtuig dat sinds april werd gekaapt en naar Taiwan gedirigeerd. Twee van de kapers zijn tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, vier an deren moeten nog voorkomen. Israeli's gewond na gevecht Hezbollah marjayounTwee Israëlische soldaten zijn gisteren licht gewond geraakt tijdens schermutselingen met guerrillastrijders van de pro-Iraanse Hezbollah in het zuiden van Libanon. De gevechten hadden volgens Libanese veiligheidskringen plaats bij Sojod en Arnoun in de oostelijke sector van de zogenaamde 'veiligheids zone'. Dergelijke schermutselingen zijn aan de orde van de dag sinds Israël en de PLO op 13 september hun vredesovereen- komst sloten. Parijse parkeerwachters in staking parus Het korps parkeerwachters in Parijs, geheel bestaand uit wouwen, heeft deze week het werk neergelegd uit protest tegen het toenemende geweld van de kant van ontstemde automobi listen. Gisteren was driekwart van het 1.800 wouwen tellende korpls in staking. De stakers eisen betere bescherming tegen be dreigingen en fysiek geweld, meer mogelijkheden voor kinder opvang en een reiskostenvergoeding als compensatie voor hun schamele salaris. De duizenden uitgelaten feest vierders die op oudejaarsavond naar het Time Square in New York stromen, zullen dit jaar een minder prettige herinnering krijgen voorgeschoteld. Na mid dernacht wordt op een enorm reclamebord een 'doodsklok' onthuld, die het aantal mensen gaat tellen dat in de Verenigde Staten door een geweerkogel om het leven komt. Het elektronische telraam strekt zich uit over drie verdie pingen en zal ook aangeven hoeveel geweren in de Verenig de Staten in omloop zijn. ,,De naam doodsklok is niet plezie rig", geeft en financier Robert Franse scholieren geschorst wegens dragen hoofddoek Een Franse school heeft vier is lamitische meisjes geschorst omdat zij om religieuze rede nen weigeren in de klas hun hoofddoeken af te doen. Door de affaire is de kwestie van de rechten van moslims in open bare scholen opnieuw actueel geworden. In het najaar van 1989 ontstond over een verge lijkbare zaak een nationaal de bat. De meisjes, variërend in leef tijd van elf tot vijftien jaar, mo gen van de school een week lang niet aan de lessen deelne men. Twee kinderen behoren tot een streng religieuze familie uit Marokko. De twee andere meisjes komen uit Turkije. Brennan toe. „Maar de bood schap is ook niet leuk. Het aan tal doden in Amerika door ge weren is een lelijk en schokkend verhaal." De nieuwe lobby groep tegen het geweer liet we ten nog meer 'doodsklokken' te zullen optrekken, onder meer in Los Angeles, Miami en Was hington. Brennans eigen broer werd 25 jaar geleden doodge schoten. De Financier uit New Jersey zei dat vorig jaar meer dan 35.000 mensen door ge weerschoten werden gedood. Duitsers vinden snelle, goedkope AIDS-test uit MUNCHEN-BONN Rtr-DPA Duitse wetenschappers hebben een nieuwe AIDS-test ontwik keld die binnen tien minuten laat zien of een bloedmonster besmet is met het HIV-virus. De wetenschappers maakten hun ontdekking gisteren bekend op het moment dat heel Duitsland op zijn kop staat, omdat moge lijk duizenden partijen donor- bloed niet afdoende zijn onder zocht op het HIV-virus dat AIDS veroorzaakt. De onderzoeksgroep van de gezaghebbende Fraunhofer So ciety noemde de nieuwe test sneller, eenvoudiger en goedko per dan de huidige methodes. De nieuwe vinding maakt het mogelijk bloed te controleren vlak voordat het wordt gebruikt. Duizenden Duitsers hebben af gelopen week hun operaties uit gesteld omdat ze bang waren met AIDS te worden besmet. De Amerikaanse staat Florida ziet met angst en beven de komst van duizenden Haïtiaanse vluch telingen tegemoet, dié op het ogenblik een tijde lijk onderkomen op de Bahamas hebben gevon den, maar ook daar niet bepaald welkom zijn. Zo'n 40.000 Haïtianen verblijven illegaal op de Bahamas, na in vaak gammele bootjes gevlucht te zijn voor de onveilige politieke toestanden op hun eiland. „Onze gezondheidsdiensten en socia le opvang zijn overbelast en staan op het punt in te storten", aldus de vice-premier van de 260.000 inwoners tellende Bahamas, Orville Tumquest. Sinds een Bahamaanse smokkelboot woens dagnacht 37 mannen, vrouwen en kinderen aan land zette op een eilandje op slechts honderden meters voor de kust van Miami hebben ook de autoriteiten in Florida alarm geslagen. De vluch telingen waren op een na allen Haïtianen. Het lijkt erop alsof de Haitianen op de Bahamas hun hoop terug te keren naar hun geboorteland heb ben ingeruild voor de hoop op een bestaan in de Verenigde Staten. Florida heeft inmiddels in Washington aan de bel getrokken omdat het een immigratiegolf vreest. De komst van Haïtiaanse immigranten zal een enorme last voor de staat Florida betekenen. Het maakt niet uit of ze rechtstreeks uit Haïti ko men, of via de Bahamas, aldus de woordvoerder van de gouverneur van Florida, Jo Miglino. De ring van Amerikaanse oorlogsbodems rond Haïti voorkomt dat er nog meer mensen met bootjes de VS proberen te bereiken' maar rond de Bahamas hebben de Amerikanen geen marine schepen liggen zodat het onmogelijk is de daar verblijvende Haïtianen tegen te houden. Donderdagnacht landden opnieuw 12 mannen voor de kust van Miami in een kleine boot. De politie vermoedde dat ook zij uit de Bahamas kwamen gezien de afmetingen van de boot. die het onmogelijk maakten dat de mannen van ver der kwamen. Haiti ligt op 950 kilometer van het zuidelijkste puntje van Florida. Vijf van de man nen konden worden aangehouden, de anderen verdwenen in de bossen. Ook donderdag werd een Bahamaanse man gearresteerd die probeerde 14 Haitianen de haven van Palm Beach binnen te smokkelen. De Verenigde Naties hebben gisteren het ge plande overleg over de terugkeer van de afgezette president Aristide geannuleerd. De speciale VN- gezant voor Haïti Dante Caputo zei dat het leger geen vertegenwoordigers naar de bijeenkomst had gestuurd. Omdat de medewerking van het Ie cruciaal belang i: welk akkoord dan ook. te annuleren. het welslagen van ird besloten het overleg Defensie-minister Kosyrev heeft 'bijzonder alarmerende informatie De kernwapens in Oekraï ne zijn in zo'n slechte staat van onderhoud, dat een ramp ernstiger dan Tsjer- nobyl dreigt. Dat zei de Russische minister Kozyrev (buitenlandse zaken) kort voor hij naar Oekraïne af reisde om over teruggave van kernwapens te onder handelen. MOSKOU-KIEV HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het is niet de eerste keer dat van Russische kant wordt ge waarschuwd voor mogelijke on gelukken met voormalige Sov jet-kernwapens in Oekraïne. Kozyrevs waarschuwing was echter de ernstigste tot nu toe. De Russische minister had gis teren, naar eigen zeggen 'enkele uren' voor zijn vertrek, 'bijzon der alarmerende informatie' over de conditie van de kernwa pens gekregen 'van Oekraïnse vertegenwoordigers'. Hij gaf geen bijzonderheden over zijn bronnen. Volgens Ko zyrev kunnen de Oekraïnse kernwapens nog slechts twee jaar als 'veilig' worden be schouwd. Daarna is er geen en kele zekerheid meer, aldus de minister, die er meteen aan toe voegde dat Oekraïne afspraken om de kernwapens na 1 januari ter ontmanteling aan Rusland over te dragen moet nakomen. „We hebben twee jaar tijd om ze te ontmantelen", zei hij. Valeri Korovin, woordvoerder van het Oekraïnse minister van defensie, ontkende gisteren dat er een bijzonder alarmerende situatie zou zijn ontstaan. Ge raadpleegde westerse militaire experts verklaarden gisteren anoniem dat de situatie rond de Oekraïnse kernwapens aanlei ding tot zorg geeft. „Maar Ko zyrevs uiüatingen zijn wel heel Ze duiden er vooral De Oekraïnse president Kravtsjoek (links) en parlementsvoorzitter Ploesj lijken niet erg te genieten van de kost die hun soldaten dagelijks te eten krijgen. Zij kregen het maal voorge schoteld tijdens een herdenkingsbijeenkomst die werd gehouden in Vishgrod bij Kiev omdat het gisteren vijfig jaar geleden was dat Oekraïne bevrijd werd van de bezetting door de Na- Kravtsjoek krijgt dit weekeinde bezoek van de Russische defensieminister Kosyrev. op, dat Moskou de druk op Oekraïne om de kernwapens af te staan aan het vergroten is". Oekraïne heeft nog 176 stra tegische kernwapens op zijn grondgebied. Moskou en Kiev waren overeengekomen dat die naar Rusland zouden worden overgebracht om te worden ontmanteld. Maar het Oekraïn se parlement en president Kravtsjoek zei vorige maand dat Kravtsjoek veranderden van Oekraïne voorlopig 46 strategi- mening. Officieel heet het dat sche kernwapens wil behouden. Oekraïne streeft naar een kern- Het totale aantal kernkoppen wapenvrije status, maar voor de strategische wapens en KOPENHAGEN Rtr Deense bergers die drie maan den geleden een nazi-onderzee boot van de zeebodem haalden, hebben daarin niet de goud schat gevonden die zich volgens geruchten in de duikboot zou bevinden. Wel troffen zij naar eigen zeggen sterke drank, con dooms, grammofoonplaten van Wagner en 50 kg documenten „De opwindendste vondst uit historisch oogpuqt zijn 50 kg documenten. Zo veel papieren zijn er door de Duitsers vernie tigd aan het eind wan de oor log", verklaarde Per Kluever, éen historicus die deelneemt aan het project, gisieren. De onderzeeër U-534 werd op 5 mei 1945 door een Britse bommenwerper naar de zeebo dem gejaagd toen ze trachtte te ontsnappen aan de oprukkende geallieerde troepen. Het schip werd in augustus in het Kattegat voor de kust van het Deense ei land Anholt uit het water geta keld. De geruchten over een goud schat aan boord doken op om dat de onderzeeër, die voor lan ge reizen was ontworpen, deel uitmaakte van de Duitse 33ste vlootgroep. Deze had tot taak waardevolle goederen over te brengen naar de Duitse bond genoot Japan. Het schip ligt nu in dok in Hirtshals op Jutland. lusaka jowie mwiinga Het 44-jarige dorpshoofd Ja- meson Musonda uit het afgele gen district Kaputa in Zambia stierf vorige week een akelige dood. Een woedende menigte joeg hem het hele dorp door en stenigde hem terwijl hij strompelend het politiebureau probeerde te bereiken voor be scherming. Musonda zou zich schuldig hebben gemaakt aan hekserij. Deze zaak staat niet op zich zelf. Zambia lijkt de laatste maanden te worden over spoeld door een onverklaarba re golf van achtervolgings waanzin. Overal staan heksen jagers op die soms met stil zwijgende toestemming van de autoriteiten 'verdachten'weg jagen of vermoorden. In oktober arresteerde de poli tie 22 mensen in het westelijke district Kaoma nadat een me nigte een man had gedood en verscheidene anderen had ver wond in een heksenjachtri tueel. Vorige week nog werden veertien merendeels oudere mannen en vrouwen door hek senjagers het koperstadje Ndo- la uitgezet en door de plaatse lijke leiders van de regerende Beweging voor Meerpartijen- democratie gevangen gezet in een verlaten gebouw. De Zambiaanse wet verbiedt de jacht op heksen. Het is evenmin toegestaan mensen van hekserij te beschuldigen. Maar het jagen op heksen is diep geworteld in de traditie en de regering bemoeit zich liever niet met de godsdienstige ritu elen op het platteland. Nu het aantal moorden zo sterk stijgt, is de overheid wel gedwongen iets te ondernemen. Deze week gebood de politie de bevolking van Ndola een eind te maken aan de heksen- jachtpraktijken. Veel mensen weten het ongewoon hoge aantal sterfgevallen in de stad aan hekserij, maar artsen zeg gen dat difterie en cholera de boosdoeners zijn. Sommige heksenjagers hebben gezegd dat ze gewoon doorgaan, maar politiecommissaris Danstone Simukoko zegt hard te zullen optreden. „Wij kunnen deze praktijken niet tolereren. Ze krijgen geen toestemming meer voor het houden van openbare bijeen komsten, zoals tevoren. Toen zeiden ze dat het om een tradi tionele genezingsbijeenkomst ging", vertelt Simukoko over de heksenjagers. De regering heeft onlangs het verbod op heksenjacht aange scherpt. Iemand die zich op werpt als heksenjager kan wor den veroordeeld tot een boete van 10.000 kwacha (ongeveer 50 dollar) of twee jaar gevange nisstraf of beide. De maxi mumstraf was enkele maan den geleden nog een boete van 100 kwacha. Maar ook mensen die anderen ervan proberen te overtuigen dat ze over magi sche krachten beschikken, zijn strafbaar. Ook zij kunnen een boete van 10.000 kwacha oplo pen. „Als de wet daadwerkelijk werd toegepast, zouden al deze hek senjagers onmiddellijk in het gevang belanden", zegt George Kunda, secretaris van de Zam biaanse Juristen Bond. Tot nog toe is geen enkele heksenjager gearresteerd. De Zambianen zijn verdeeld over de vraag of het wettelijk verbod op heksen jagen moet worden nageleefd. De voorzit ter van de Traditionele Gene zers Bond van Zambia, Kadan- sa Sansakuwa, meent dat er in ieder geval een eind moet ko men aan de praktijk om ver dachten van hekserij in het openbaar te tonen. „Dat is te gen de wet. Als ze iets misdaan hebben moeten ze dezelfde behandeling krijgen als andere verdachten", meent hij. Maar Indura Hakufwamba, een inwoner van Lusaka, is het daar niet mee eens. Hij denkt dat heksen en tovenaars door dit gebruik worden afgeschrikt om hun macht te gebruiken. „De grootste vijand van hek serij is openbaarheid", aldus Hakufwamba. nisici Twee Bosnisch-Koatische jongetjes gluren over de achterklep van een truck heen terwijl ze Ser visch gebied bij het dorpje Nisici doorkuisen. De twee kinderen maken deel uit van de duizenden Bosni sche Kroaten die de door moslims belegerde stad Vares ontvluchten. foto ap dusan vrank Oorzaak: het zachte herfstweer of slechte kachels In Vlaanderen zijn sinds woensdag zeker acht mensen overleden aan de gevolgen van koolmo- noxydevergiftiging. Zeker zestig mensen zijn op genomen in verschillende ziekenhuizen. In de Franse departementen Nord en Pas-de-Calais zijn 200 slachtoffers geteld. Vier van hen zijn intussen overleden. De golf van GO-vergiftigingen in Vlaanderen is volgens het gespecialiseerde anti gifcentrum in Brussel erger dan gebruikelijk. Jaar lijks vallen er in België normaal enkele honderden slachtoffers. Over de oorzaak lopen de meningen uiteen. Het Belgische Koninklijk Meteorologisch Instituut (KMI) wijst naar het huidige zachte herfstweer. Daardoor ontstaat temperatuurinversie: de bui tenlucht vormt een stop op of in de schoorsteen zodat de verbrandingsgassen van kachels niet weg kunnen. Volgens het Coördinatiecomité voor de Veiligheid in de Privé-sfeer (KVIP) is de oor zaak eerder de slechte afvoer van verbrandings gassen van kolenkachels of gaat het om geisers zonder afvoerpijp die vaak in badkamers te vin den zijn. Schoorsteenvegers zeggen dat legio schoorstenen in slechte staat verkeren. Koolmonoxyde is een erg giftig, verradelijk kleur- en geurloos gas dat hoofdpijn en draaierig heid veroorzaakt, en in de ergste gevallen tot een coma en de dood leidt. Een goede ventilatie en een deugdelijke afvoer van verwarmingstoestellen zijn belangrijk. foto epa 'sergei supinski de nuclaire bommen in vliegtui gen ligt boven de 1600. Syrië ontkent geheim overleg met Israëli's Syrië heeft gisteren ontkend dat het geheime besprekingen met aartsvijand Israël voert. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken, die geciteerd werd door het Syri sche persbureau Sana, noemde de berichten 'zonder basis'. Vol gens de officiële Syrische reactie hebben tussen beide landen al leen gesprekken plaats in Was hington. waar de vredesonder handelingen over het Midden- Oosten worden gehouden. Volgens Israëlische en Ameri kaanse kranten zouden Syrische en Israëlische functionarissen de afgelopen dagen in F.uropa gesproken hebben over veilig heidsvraagstukken die zouden ontstaan als de Israëli's zich uil de Golan-hoogvlakte terugtrek ken. Israël en Syrië zouden dichter bij een vredesakkoord zijn gekomen ondanks belang rijke meningsverschillen tussen de twee landen in het openbaar. Amerikaanse euthanasie-arts in gevangenis DETROfT ap De Amerikaanse euthanasie arts Jack Kevorkian is gisteren vattósiet na een nieuw geyal van hulp die hij bood aan een 30-jarige man bij de beëindi ging van diens leven. IX- 65-jari- ge arts heeft sinds 1990 aan ten minste 19 personen in de VS as sistentie verleend bij hun wens hun leven te beëindigen. Het is voor het eerst dat Kevorkian in de gevangenis belandt. Zijn advocaat verklaarde dat hij na betaling van een borgsom van 2.000 dollar weer op vrije voeten kan komen, maar dal hij categorisch weigert om vfoor zijn vrijlating te betalen. De'ad vocaat kondigde voorts aan idat de omstreden arts in de gevan genis in hongerstaking zal gaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7