Spoedberaad partijcomité Noord-Korea Binnenland Buitenland Wonderbank leidt tot Roemeense gekte Grote steden willen 10.000 mensen extra in banenpool Oeroude tijdrekening vs en Rusland bouwen samen aan ruimtestation Huurder moet winst van akkoord volkshuisvesting maar afwachten Turkse premier heeft moeite coalitie bijeen te houden ULSTER WILL RE IN>UYE COHITR Oorlogskunst ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 5 Troepen extra waakzaam Het centraal comité van de Noordkoreaanse Communis tische Partij komt in spoedzitting bijeen en het leger is in een hogere staat van paraatheid gebracht. Dat hebben Zuidkoreaanse kranten gisteren gemeld. De VS en hun Aziatische bondgenoten vrezen dat Noord-Korea niet zal terugschrikken voor een nieuwe invasie. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht willen dat de banenpool wordt uitgebreid met tienduizend plaatsen. Dat schrijven de gemeentebesturen in een brief aan de Tweede Ka mer. Het kabinet wil de banen pool niet uitbreiden, maar streeft er juist naar dat mensen vanuit de banenpool doorstro men naar gewone banen. De banenpool is bedoeld voor langdurig werklozen, die weinig of geen uitzicht hebben op een baan. Het geld van hun uitke ringen wordt gebruikt om voor hen (tijdelijke) banen te schep pen bij gemeenten of instellin gen. Binnenkort zullen verspreid over het hele land zo'n 21.000 mensen meedoen in de banen pool. De vier grote steden willen dat uitbreiden met tienduizend plaatsen. Het rijk heeft tot dus ver 6.200 banenpoolplaatsen toegewezen aan de vier grote steden, maar het aantal langdu rig werklozen is daar vele malen hoger, namelijk ongeveer 45.000. De toenemende werkloosheid maakt het uitzicht op een gewo ne baan voor de banenpoolers alleen maar kleiner. Bovendien zijn de gemeenten blij met ba nenpoolers omdat die veel maatschappelijk nuttig werk kunnen verzetten. Om meer plaatsen in de ba nenpools te realiseren, hebben gemeenten de Financiële mede werking van het rijk nodig. Het rijk stelt nu 7.000 gulden be schikbaar per banenpool-plaats en de arbeidsbureaus nog eens 3.500 gulden. Als mensen in een banenbool werken, hoeven hun werkgevers ten hoogste vier jaar lang geen sociale premies te be talen. Dat gebeurt op grond van de wet Vermeend-Moor. budapest runa hellinca correspondent oost-europa Zo maar ineens rijk worden, of in elk geval over drie maanden. Die hoop fcebben miljoenen Roemenen dankzij Caritas, een uiterst dubieuze financiële in stelling in de Transsylvaanse stad Cluj, die de meest onge hoorde rentes uitbetaalt. Wie er nu zijn geld investeert, kan over drie maanden het acht voudige bedrag incasseren. Het is wel een kwestie van ge luk hebben, een kansspel waar je op het juiste moment in moet stappen, dat wil zeggen niet te laat. Caritas is een zeer succesvolle Roemeense versie van de kettingbrief, en bij de kettingbrief zijn degenen die later gaan meedoen ook altijd hun geld kwijt. Maar voorlopig betaalt Caritas nog steeds uit en is sprake van een nationale gekte die het aangezicht van Cluj in luttele maanden heeft veranderd. Wat Caritas precies is, behalve een merkwaardige geldmachi- ne, en hoe de onderneming wordt gefinancierd, is onduide lijk. Oprichter Ion Stoica is een voormalige illegale handelaar in buitenlandse valuta. Er doen tal van speculaties de ronde over de herkomst van de kapi tale bedragen die hij aan spaar ders uitbetaalt. Die lopen uit een van maffiageld tot een ge heime regeringsoperatie of zelfs een vijandig gezind bui tenland (de gedachten gaan uit naar Hongarije) dat op deze manier de Roemeense econo mie aan het wankelen wil bren gen. Begin augustus hadden volgens een rapport van de regering twee miljoen Roemenen hun spaargeld in Caritas belegd en dagelijks melden zich duizen den nieuwe spaarders. Veel mensen hebben hun laatste bezit bijeengeschraapt om hun geld in de goudpot in Cluj te storten. Een eerste inleg in Caritas kost minimaal 20.000 en maximaal 160.000 lei (tussen de 30 en de 240 gulden). Tien procent daarvan gaat op aan admini stratiekosten, over de rest wordt na drie maanden acht honderd procent rente uitbe taald. Die rente kan worden opgenomen of weer worden geïnvesteerd, om in drie maan den opnieuw te verachtvoudi gen. In Cluj zelf lopen inmiddels al verschillende Caritas-miljo- nairs rond. Anderen gebruiken hun winst om er direct tastbare zaken als televisies, koelkasten of auto's mee aan te schaffen. Winkels met luxegoederen zijn als paddestoelen uit de grond geschoten. Caritas kan echter alleen maar succesvol blijven zolang zich dagelijks meer en meer nieuwe spaarders aanmelden om hun geld te investeren. Voorlopig hoeft Stoica zich daar geen zor gen over te maken. Tot in de verste uithoeken van het land bieden busondernemers reizen richting Cluj aan. Dagelijks staan duizenden in de rij om hun geld in te leveren. Die rijen zijn volgens sommige deskundigen mede de reden van het grote succes van Ca ritas. Stoica heeft handig inge speeld op een Roemeens senti ment: het vertrouwen in de rij. Onder dictator Ceausescu be tekende een rij dat er iets be gerenswaardigs was te halen. Aanvankelijk, zo wil althans het verhaal, werden de mensen die bij Caritas in de rij stonden, door Stoica zelf betaald. Ande ren sloten zich er nieuwsgierig bij aan, het verhaal over de snelle rijkdom deed de ronde, en twijfelaars werden overge haald doordat ze hun buren plotseling met televisies en wasmachines zagen thuisko- Maar ooit moet het misgaan. Het dagblad Evenimentul Zilei heeft in augustus berekend dat Caritas volgend jaar februari dagelijks 101 miljard lei nodig heeft om aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Ter vergelijking: de Roemeense staatsbegroting voor 1993 be draagt 14,6 miljard lei. Naar wat er gebeurt als Caritas kapotgaat, kan alleen maar worden gegist. De mijnwerkers uit de Jiu-vallei, berucht van wege hun optreden tegen de studentenprotesten in Bukarest in 1990, hebben in totaal ze ventien miljard lei belegd. Ze hebben gedreigd met geweld als ze hun geld niet krijgen. Economen maken zich inmid dels zorgen, niet alleen over wat er gebeurt als Caritas in eenstort, maar ook over het ne veneffect dat een grote groep Roemenen een mogelijkheid heeft gevonden rijk te worden zonder ervoor te hoeven wer ken. En dat is eigenlijk het laatste dat Roemenië zich kan permitteren in een tijd dat het land na 45 jaar communisme feitelijk van de grond af moet worden opgebouwd. seoul ap Volgens de kranten komt het comité volgende week bijeen, een maand eerder dan gepland. De één miljoen soldaten in Noord-Korea hebben opdracht gekregen hun haar kort te laten scheren en naar hun posities te gaan. De kranten zeiden hun informatie uit een hoge rege ringsbron te hebben, die zei dat de verhoogde paraatheid in Noord-Korea te maken lijkt te hebben met de atoomkwestie. Noord-Korea staat onder druk om al zijn kerninstallaties permanent te openen voor in specties door VN-deskundigen. De Noordkoreaanse regering, die ervan wordt verdacht een eigen kernwapen te ontwikke len, weigert volledige medewer king. De Algemene Vergadering van de VN heeft een niet-bin- dende resolutie aangenomen waarin Noord-Korea tot open heid wordt gemaand. Die reso lutie zou de directe aanleiding tot de spoedbijeenkomst van het partijcomité zijn. Noord-Korea heeft uit protest tegen wat de communisten bin nenlandse inmenging noemen, het overleg afgezegd dat met Zuid-Korea zou worden ge voerd over de uitwisseling van presidentiële gezanten. Volgens het Noorden heeft de Zuidko reaanse minister van defensie uitspraken gedaan die neerko men op een oorlogsverklaring. De Amerikaanse minister Aspin (defensie), die deze week Seoul bezocht, zei dat het geduld van Washington begint op te raken en dat Noord-Korea sancties te gemoet kan zien als de commu nisten hardnekkig blijven. Aspin heeft dejje week in Zuid-Korea en Japan aangestipt dat Noord-Korea wellicht nog geen atoomwapen heeft, maar net als in 1950 wel zou kunnen worden gedreven tot een aanval met conventionele wapens. De VS zullen hun militaire sterkte in Japan en Zuid-Korea voorlo pig handhaven. In Japan zijn 45.000 Ameri kaanse manschappen, in Zuid- Korea 36.000. Noord-Korea heeft qua grootte het vijfde le ger ter wereld en beschikt vol gens Amerikaanse inlichtingen diensten over 3.500 tanks. Noord-Korea heeft zijn militai- .ren dichter naar de 38ste breed tegraad opgeschoven, de grens waarlangs de Korea's sinds de oorlog in de jaren vijftig zijn verdeeld. Het Noordkoreaanse leger zou wel hinder ondervin den van de economische malai se in het land, waardoor een nij pend brandstoftekort heerst. Belfast Ook diepe ellende leidt tot kunstzinnige uitingen. Een vrouw uti het protestantse westen van de Noordierse hoofdstad Belfast loopt js een verse muurschildering. Afgebeeld zijn twee protestantse strij ders. In de wijk waar deze foto is gemaakt vielen onlangs tien doden door een aanslag foto •ru» kevin lamarque Politie vindt cocaïne in post wieringermeer De regiopolitie Noord-Holland-noord en de dou anerecherche in Rotterdam hebben twee postpakketten met twaalf kilo zuivere cocaïne onderschept. De drugs hebben een waarde van zo'n vier miljoen gulden. Dat heeft een woordvoer der van de regiopolitie gisteren meegedeeld. De douanerecher che onderschepte begin deze week een postpakket uit de Neder landse Antillen met zeven kilo cocaïne. Het pakket was gericht aan een man en een wouw in het dorp Kreileroord in de Wierin germeer. Bij huiszoeking daar kwam nog een pakket met vijf kilo coke boven water. De 29-jarige man en de even oude wouw zijn aangehouden. 'Hooligans niet naar uitwedstrijden' Rotterdam» Alle supporters van een voetbalclub i vijf jaar worden geweerd bij uitwedstrijden als een groep van die fans zich heeft misdragen. De Rotterdamse politiebaas Hessing vindt dat een beter middel tegen supportersgeweld dan het CDA-voorstel om het voetbalkaartje duurder te maken. Hij zei dat op een congres over openbare orde in Amersfoort. Akkoord over reclamecode tabak den haag Het kabinet heeft ingestemd met de nieuwe reclame code voor tabaksprodukten die de tabaksindustrie heeft opge steld in overleg met de ministeries van WVC en economische za ken. Dit heeft staatssecretaris Simons van volksgezondheid de Tweede Kamer gisteren schriftelijk meegedeeld. Bioscooprecla me voor tabaksprodukten zal geleidelijk verdwijnen en op 1 ja nuari 1996 helemaal worden afgeschaft. De industrie zal voort aan ook geen reclame meer maken bij auto- en motorsport en geen gratis sigaretten meer uitdelen bij allerlei evenementen. De tabaksindustrie wil verder de jaarlijkse uitgaven aan reclame be perken tot het niveau van 1990. Nijmegen» Glenn Tak van de Rijksdienst v schijn bij opgravingen tussen Nijmegen e zonnekalender. >or Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) bekijkt stenen uit lang vervlogen tijden. Ze komen tevoor- i Beek/Ubbergen. Volgens de onderzoekers zijn ze onder meer gestoten op een veertig eeuwen oude foto anp marco vellinca Station biedt plaats aan zes astronauten washington ap De Verenigde Staten en Rusland zullen samen een ruimtestation bouwen dat in 2001 permanent kan worden bemand door zes as tronauten en kosmonauten. De komende vier jaar wordt de funde ring voor het station gelegd, onder meer door tien bezoeken van Amerikaanse ruimteveren aan het Russische ruimtestation Mir. Daniel Goldin van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zei dat de Russen hun onafhankelijke ruimtestation uiteindelijk op zullen geven om het door de Verenigde Staten geleide project voor een permanente ruimtebasis te volgen. De Russen zullen wel hun eigen ruimtevaartindustrie in stand houden. De NASA werkt sinds 1984 aan plannen voor een permanent be mand ruimtestation en heeft het originele ontwerp uit bezuini gingsoverwegingen verkleind. Het Amerikaans-Russische station zal worden bemand door twee kosmonauten en twee astronauten. Twee plaatsen blijven open voor astronauten uit andere landen. Goldin zei dat er eventueel nog plaats zal zijn voor een zevende be manningslid. Het ruimtestation komt onder de vleugels van het NASA-viucht- leidingscentrum in Houston, met ondersteuning van het Russische commandocentrum in Kaliningrad. n haag wilfred scholten Een historisch moment. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting hanteerde deze bijkans versleten woorden heel bewust om aan te geven hoe groot het belang is van het akkoord met de gemeenten om alle uitstaande subsidieverplich tingen van het ministerie weg te strepen tegen de schulden die de gemeenten nog bij VROM heb ben uitstaan. Ook voor de huurder is het goed nieuws, zei hij, want onderdeel van het akkoord is dat de huren de komende vijf jaar met gemiddeld 3,8 procent mogen stijgen. Maar of het akkoord echt zo gunstig uitvalt voor de huurder, is vooralsnog nog de vraag. Want voor dat gemiddelde van 3,8 procent staan nergens harde garanties in het akkoord. En bo vendien gaat de maximale huurstijging, dit jaar zes procent, vanaf 1995 naar 7,5 procent. Natuurlijk, het rijk heeft er anders dan in het recente verleden alle belang bij dat de huren zo min mogelijk stijgen om zo de inflatie, de loon stijging en de uitgaven voor huursubsidie in de hand te houden. Of de sociale verhuurders die wens zullen honoreren, is echter de vraag. Met het verdwijnen van de rijkssubsidies in het voor uitzicht willen zij zoveel mogelijk geld sparen om huizen te bouwen en op te knappen. Allerlei fi nanciële risico's waar vroeger de overheid voor garant stond, moeten zij nu ook zelf dragen. Zij krijgen dus meer belang bij huurstijgingen. Navraag bij het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting (NCIV) levert geen ge ruststellend gevoel op. Het NCIV zal geen gebruik maken van de grote schaarste aan betaalbare wo ningen in de Randstad, Brabant en Gelderland, belooft een woordvoerster. Maar een deel van de huurders (aantallen zijn volgens de organisatie niet te geven) moet inderdaad rekenen op de maximale verhoging van 7,5 procent per jaar. Dan gaat het om huurders van woningen die in verhouding tot de kwaliteit veel te goedkoop zijn. Maar. zegt de woordvoerster, de politiek blijft voorlopig toezicht houden en die zal best gaan piepen als het fout gaat. Maar dat is nu juist het kwetsbare element. De overheid wil zich juist terugtrekken uit het spel rond de huren. Na de eeuwwisseling ziet Heerma zelfs wel wat in vrije onderhandelingen tussen verhuurders en huurders, net zoals de sociale partners dat doen op het gebied van de loonvor ming en werkgelegenheid. De positie van de huurders is echter nog lang niet te vergelijken van die van de vakbonden. De commissie huurders-verhuurders, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn, heeft onlangs geen overeenstemming kunnen bereiken over een belangrijk advies hierover aan de staatssecre taris. De woningcorporaties vinden het voldoende dat verhuurders al toestemming moeten krijgen voor (ook forse) huurverhogingen als ze zich aan enkele zorgvuldigheidseisen houden. Die komen er in de praktijk op neer dat ze het groene licht volgen als ze de afgesproken procedure goed vol gen. De Woonbond wil echter dat een voorgstelde huurverhoging ook inhoudelijk getoetst kan wor den op 'redelijkheid'. Heerma moet nog een oor deel in dat geschil vellen. Al met al valt het dus wel mee met het ge schetste droombeeld van lagere huurstijgingen. Het kan inderdaad aanzienlijk minder worden als de woningcorporaties zich gematigd opstellen, ze geen financiële tegenvallers te verwerken krijgen en de inflatie beperkt blijft. Dat zijn een boel voorwaarden. Dit jaar, dat voor het eerst een mi nimum- en maximumstijgingspercentage kende, zijn de huren veel hoger uitgekomen dan waarop was gerekend. Ze stegen niet met de door Heer ma voldoende geachte 4,75 procent, maar met 5,4 procent. Er is kortom weinig reden te vertrou wen dat de verhuurders zich de komende jaren wél zullen matigen. Als de huurder geen sterke rechtspositie krijgt, kan hij zijn borst natmaken. Mgr. Wiertz maakt in Rome kennis met paus vaticaanstad cic De nieuwe bisschop van Roermond, mgr. F.J.M. Wiertz, is gisteren in het Va- ticaan door paus Johannes Paulus II ontvangen voor een eerste kennismaking. Over de inhoud van het ge sprek is, zoals gebruikelijk in het Vaticaan, niets meege deeld. Wiertz was tot 10 juli de ken van Heerlen. Vervolgens werd hij benoemd tot opvol ger van mgr. J.B.M. Gijsen. Deze had begin dit jaar om gezondheidsredenen bij de paus zijn ontslag ingediend., Wiertz werd op 25 septem ber in de Christoffelkathe- draal in Roermond als bis schop geïnstalleerd. ACHTERGROND ISTANBUL NADIRE MATER IPS Tansu giller: problemen door aanpak Kurden. foto reuter (giller stelde vorige week wijzigingen voor van de anti terreurwetgeving die bij coalitiepartner de Sociaal- Democratische Volkspartij (SHP) volstrekt in verkeerde aarde vielen. Burgers die PKK-strijders steun verlenen, kunnen volgens het voorstel tot lange gevangenisstraffen worden veroordeeld. Iedereen die zich verzet tegen de staat, kan als 'separatist' worden aangemerkt. Daarnaast wil de premier amnestie verlenen aan militairen die zijn beschuldigd van mishandeling van de lokale bevolking. De kleinste partij in de regeringscoalitie reageerde furieus en dreigde zich uit Qllers regering terug te trekken, indien het voorstel daadwerkelijk van kracht wordt. Volgens de SHP zullen de wetswijzigingen geen einde maken aan het bloedvergieten in het zuidoosten, maar eerder bijdragen aan verdere uitholling van de rechten van de overwegend Kurdische bevolking in de regio. Ook de media verzetten zich tegen het voorgestelde amendement. „Ondanks de serieuze belofte voor meer democratie zakt de regeringscoalitie met dit 'anti- terreurpakket' snel af naar een dictatuur", aldus columnist BekirCoskun in dagblad Hurriyet. fatih saribas De sterke oppositie zal de regering waarschijnlijk De Turkse regering dreigt het volgende slachtoffer te worden in de strijd tegen de Kurdische guerrillabewe ging PKK. In haar ijver de PKK met wortel en tak uit te roeien, heeft premier Tansu Qiller het voortbestaan van haar regering op het spel gezet. dwingen elke beslissing over de wijziging van de anti terreurwetten voorlopig uit te stellen. Rechtse politici binnen de Partij van hét Juiste Pad (DYP), de andere coalitiepartner, dringen er echter bij (giller op aan niet toe te geven aan de dreigementen van de SHP. De conservatieven moedigen haar juist aan de samenwerking met de SHP te beëindigen en een nieuwe regering te vormen met de oppositionele Moederl^ndpartij (ANAP). Zij vinden dat de enige manier om zich voor eens en altijd van de PKK te ontdoen, is de noodtoestand in het zuidoosten af te kondigen en de regio systematisch te ontdoen van alle verzet tegen de staat. Ook de ANAP probeert het ijzer te smeden nu het heet is. Partijleider Mesut Yilmaz maakte deze week in het openbaar bekend achter een harde aanpak van de PKK verkiezingen in 1994 deed. waarschuwde de ANAP- voorman de regering „binnen de grenzen van de democratische rechtsstaat te blijven, en de gewone burgers van verraders te onderscheiden (giller verwijt de ANAP echter de Kurdische kwestie in de jaren tachtig toen deze partij aan de macht was uit de hand te hebben laten lopen. Zij staat dan ook niet te wachten op samenwerking met de oppositiepartij en heeft laten doorschemeren dat een compromis met de SHP haar voorkeur heeft. Maar de SHP is onvermurwbaar. „De democratie op een laag pitje zetten om als coalitiepartner aan te blijven is uit den boze", zei Kazim Sahin, van het regionaal bestuur in Sivas. Hij merkte op dat de inwoners van deze provincie-hoofdstad zich niet zozeer om politiek druk maken als wel om te proberen in leven te blijven. Met zoveel verzet tegen het voorstel is het goed mogelijk dat Ciller de voorstellen liever intrekt dan dat zij de val van haar regering riskeert. „De regering dreigt nu te vallen in de kuil die zij zelf voor de PKK heeft gegraven zo luidde het ironische commentaar van columnist Coskun in Hurriyet

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5