Busbedrijf Bova wordt zelfstandig 'Ik ga het veld in om te winnen' Binnenland Onderzoek Faro-ramp met half jaar vertraagd Verdachte vader en broers wassen handen in onschuld Rijen, rijen, rijen in een wagentje Controle op hulpgeld is zo lek als een mandje 200 man weg bij sluiting fabriek Zeeuwse meisjes. Zeeuwse wat...?! 2 SATERDAG 6 NOVEMBER 1993 3 'Foto was inbreuk op privacy' den haag Publikatie van de foto van de moordenaar van Gerrit- Jan Heijn heeft inbreuk gemaakt op zijn privacy, zo betoogde advocaat Lamers gisteren tegenover de Hoge Raad. De foto werd door Panorama gepubliceerd en werd genomen door ANP-foto- graaf Paul Stolk tijdens een reconstructie van het drama in de Bloemendaalse duinen in april 1988. De Hoge Raad doet over zes weken uitspraak. Wisselkantoren Amsterdam gesloten Amsterdam De vijf Amsterdamse wisselkantoren waar de politie half oktober een inval deed, zijn gisteren op last van burgemees ter Van Thijn gesloten. De sluiting geldt voor onbepaalde tijd. Bij de inval van politie en FIOD op 19 oktober werden 31 mensen aangehouden. De kantoren zouden een belangrijke rol hebben gespeeld bij het witwassen van vaak met criminaliteit verdiend zwart geld. Kabinet strijdt over geld voor Europol den haag In het kabinet is onenigheid ontstaan over de vraag wie het gebouw voor Europol moet betalen. Tijdens de lobby rond de verdeling van de EG-instellingen heeft minister Hinsch Ballin van justitie het leegstaande CRI-gebouw in Den Haag gra tis aan de EG aangeboden. Nu de buit binnen is, blijken de an dere bewindslieden niet van plan daaraan mee te betalen. Het conflict gaat om een bedrag van 18 miljoen gulden. Sliedrecht last optreden Rostelli af sliedrecht» De directie van het cultureel centrum De Bonkelaar in Sliedrecht heeft een optreden van de hypnotiseur Rasti Rostelli afgezegd en de artiest 8.000 gulden schadevergoeding betaald. Rostelli zou op 18 november optreden, maar directeur Staal is bang voor commotie en negatieve publiciteit. Rostelli brengt mensen onder hypnose en laat ze dan dingen doen als ci troenen eten. Boutros Ghali komt naar Nederland den haag Boutros Ghali, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, komt 19 en 20 januari voor een officieel bezoek naar Ne derland. Hij komt op uitnodiging van The European Club, een onafhankelijke organisatie die zich inzet voor internationale cul turele uitwisseling. 210 arbeidsplaatsen weg bij Bruil arnhem Bij aannemer Bruil Verenigde Bedrijven verdwijnen 210 van de ongeveer 650 arbeidsplaatsen. Aanleiding voor de maatregel is de malaise in de bouwwereld. Het bedrijf heeft ves tigingen in Arnhem, Nieuwegein, Groningen en Amersfoort. Tegemoetkoming in studiekosten den haag Leerlingen die geen recht hebben op een beurs, kun nen een tegemoetkoming krijgen in de studiekosten, mits hun ouders niet te veel verdienen. Dat heeft het kabinet gisteren be sloten. Zwitsers bezoek koningin ten einde geneve Koningin Beatrix en prins Claus hebben hun driedaagse staatsbezoek aan Zwitserland gisteren afgesloten, 's Ochtends bezochten ze de Polytechnische Hogeschool van Lausanne. Daar namen ze onder meer kennis van een project over het be nutten van daglicht in gebouwen. Kabinet gebruikt dwang tegen scholen den haag Scholen met te weinig vrouwen in de directie moeten elke twee jaar een plan opstellen waarin staat hoeveel vrouwelij ke managers de school uiteindelijk wil. Naast streefcijfers moe ten de scholen ook aangeven op welke termijn ze die denken te verwezenlijken. Die 'positieve actie' in het onderwijs wil het ka binet bij wet vastleggen. Een eerdere poging van het kabinet om scholen te dwingen meer vrouwen in de leiding op te nemen, was milder geformuleerd en bevatte niet de eis streefcijfers te haarlem bill meuer-anpslachtoffers geschokt gerea geerd op het nieuws van het de oorzaak uitstel. „De zaak sleept zich de vliegramp voort zonder dat er duidelijk heid komt. Dit berokkent veel overlevenden extra leed". Woordvoerder Houtman van het ministerie van verkeer en waterstaat zegt niets te weten over het vertrek van onder- zoekslid Da Silva. Wel is hem bekend dat er wrijvingen waren tussen Da Silva en de rest van het team. Die zouden echter niets met het onderzoek te ma ken hebben. In een televisieprogramma van de KRO lieten leden van de Tweede Kamer, Van Gijzel (PvdA) en Van Vlijmen (CDA), weten dat ze minister Maij om opheldering zullen vragen. Het onderzoek en toedracht v; met de DC-10 van Martinair het Portugese Faro loopt vertra ging op. Een belangrijk lid van de Portugese onderzoeksteam is opgestapt. Volgens Hans Sötemann van de stichting die voor de belan gen van de Faro-slachtoffers opkomt, betekent het uitstel dat pas in juni meer duidelijkheid komt over de oorzaak van de ramp, die vorig jaar op 21 de cember plaatshad. Sötemann is verbolgen over het uitstel. In een brief aan mi nister Maij van verkeer en wa terstaat dringt hij aan op een protest van Nederlandse zijde. Volgens Sötemann hebben de Amsterdam Als Zeeuwse meisjes verkleed protesteerde een groep Papua's gisteren tegen een reclamecampagne van de Nederlandse sigarettenfabrikant Caballero Samen met het Ne derlands Centrum voor inheemse Volkeren dienen zij een klacht in bij de Reclame Code Commissie omdat zij vinden dat de reclame, waarin wordt gerefereerd aan 'koppensnellers', stigmatiserend is. foto anp martien appelman Vier tot twaalf jaar geëist wegens handel in harddrugs Gevangenisstraffen van vier, vijf, negen en twaalf jaar en te rugbetaling van ruim één mil joen gulden. Dat eisten officie ren van justitie Van Wijnand en Jongerius gisteren voorde rechtbank in Zutphen tegen vier leden van een criminele organi satie die op grote schaal han delde in harddrugs. Hel betreft leden van een fa milie uit Ruurlo; de 52-jarige va der en zijn drie zoons van 2129 en 28 jaar oud. Tegen de vader werd vijf jaar gevangenisstraf geëist en een boete van drie ton. Tegen de jongste zoon vier jaar, tegen de oudste negen jaar en 2,5 ton boete, tegen de mid delste twaalf jaar en vijf ton boete. Als de verdachten de boetes niet betalen, dan worden die omgezet in extra celstraffen van zes maanden tot een jaar. Leider van de bende was de middelste zoon. Hij onderhield contacten met de Nederlandse en Duitse afnemers, gaf op drachten aan de andere leden van de bende, regelde de finan ciën, onderhandelde over de aankoop in Turkije en de ver koop in Nederland en Duits land. Hij hield zich niet bezig met de praktische uitvoering. Dat deed vooral zijn ouste broer. Die verzorgde de trans porten naar Duitsland, huurde de auto's, onderhield contacten met de drugkoeriers en de afne mers en incasseerde geld. De jongste zoon en de vader had den een bescheidener rol. De bende opereerde vanuit woon huizen, een pizzeria, een bakke rij en een ontmoetingscentrum. De advocaten hadden kritiek op de bewijzen van het open baar ministerie. De interpretatie van de afgeluisterde telefoonge sprekken zou op vermoedens zijn gebaseerd en niet als bewijs kunnen dienen. Het OM gaat er bijvoorbeeld vanuit dat met het woord 'pita' in die gesprekken heroïne wordt bedoeld. De raadsman van de oudste broer, mr. Volkers, vond de eis van negen jaar onbegrijpelijk hoog. De advocaat van zijn va der. mr. Skala, vroeg om in vrij heidstelling van zijn cliënt. Vol gens hem zou de man niets hebben geweten van de zaakjes van zijn zoon. De raadsman van de jongste broer, mr. Noppen, vroeg eveneens om vrijspraak, omdat zijn cliënt niet bewust betrokken zou zijn geweest bij de illegale activiteiten van zijn broer. De rechtbank doet op 19 no vember uitspraak. Gerrit Braks goede kanshebber voor hoogste functie bij FAO Bejaard echtpaar vermoord in villa vlakbij Alicante dordrecht/alicante anp/dpa In een villawijk vlakbij Alicante in Spanje zijn gisteren de lijken gevonden van twee Nederland se toeristen. Het gaat om een Dordrecht, beiden ongeveer ze ventig jaar oud. Het openbaar ministerie in Alicante wil de identiteit van de slachtoffers niet vrijgeven. Familieleden zouden inmiddels zijn gearri veerd voorde identificatie. Volgens het Duitse persbu reau DPA is het echtpaar met een mes om het leven gebracht; hun kelen waren doorgesneden. Het is nog onduidelijk of zij slachtoffer van een overval zijn geworden. Wie wordt maandag de nieuwe directeur- generaal van de FAO, de landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Na ties? In het Romeinse kantoor van de Ne derlandse vertegenwoordiging is men opti mistisch over de kansen van 'onze' kandi daat: Gerrit Braks. De voormalige minister van landbouw en visserij en huidig voorzi- ter van de KRO zelf zegt: „Ik ga het veld in Gerrit Braks, zestig jaar, CDA-senator van katholieken huize en zijn leven lang actief in de Nederlandse landbouwpolitiek, heeft er alles aan gedaan om de opvolger te mo gen worden van Edouard Saouma, die na achttien jaar definitief afscheid neemt van de FAO. Sinds 1 april, de datum waarop de kandi datuur officieel werd, bezocht hij zestig lan den over de hele wereld. Braks is nu terug in Rome, de stad waar het hoofdkantoor van de FAO is gevestigd en waar de verte genwoordigers van de 159 aangesloten lan den maandag met elkaar in de slag gaan om de nieuwe directeur-generaal te kiezen. Braks erkent dat zijn kandidatuur „niet onder stoelen of banken is gestoken". Een on-Nederlandse lobbymachine, goed geolied door de regering en de Nederlandse ambassades, heeft de wereld laten weten dat Nederland de juiste kandidaat heeft voor het FAO-leiderschap. Doelend op de mislukte poging om' Onno Ruding directeur van de Wereldbank te maken, zegt hij: „We zijn door ervaring wijs geworden. Om een dergelijke post te verkrijgen, is het noodza kelijk flink te lobbyen". De argumenten waarmee Braks zijn ge sprekspartners van de afgelopen maanden om de oren heeft geslagen, zijn legio. „Ne derland heeft een enorme reputatie op landbouwgebied. Ons 'landbouwmodel', dat gebaseerd is op investeringen in know how en technologie in combinatie met een hoofdzakelijk familiaire bedrijfsleiding, is een voorbeeld dat vooral in Derde Wereld en het voormalige Oost-Europa kan worden gevolgd", aldus Braks. Hij noemt zijn eigen boerenachtergrond en ervaring in de Ne derlandse, Europese en mondiale land bouwpolitiek (voorzitter van IFAD-confe- rentie, het intenationaal fonds voor land bouwontwikkeling) ook sterke punten. Braks benadrukt verder dat Nederland zeer veel aandacht besteedt aan ontwikke lingshulp en binnen de FAO een van de be langrijkste donateurs is. „Ik zie mijzelf als een belangrijke 'concensus-kandidaat', een soort brug tussen het rijke westen en de Derde Wereld. Mijn ervaring op het gebied van landbouw en milieu en de zogenaamde 'duurzame ontwikkeling' niet geld schenken en dus afhankelijkheid creëren, maar investeren in ontwikkelingslanden opdat zij zichzelf, duurzaam, kunnen be druipen moet ook de Derde Wereld aan spreken". aldus Braks. Hij zal het moeten opnemen tegen zeven andere kandidaten. Van hen zijn de Duitser Bonte-Friedheim, de Senegalees Diouf en de Chileen Moreno de belangrijkste concurrenten. Braks noemt onder andere het einde van de Koude Oorlog en het wegvallen van de twee machtsblokken ontwikkelingen die de rol van de FAO zullen versterken. „Er is een einde gekomen aan het afschermen van de eigen economie: de markten liggen open en daar moet de FAO op inspelen. De vrijhan del zou moeten worden verbonden aan bij voorbeeld de ontwikkeling van het Neder landse landbouwmodel Of de argumenten van Braks zijn aange slagen, moet maandag blijken. De stem mingsprocedure is complex en geheim, waardoor verrassingen mogelijk zijn. Er zijn zeven ronden: bij elke ronde valt de kandi daat met de minste stemmen af. Maandag avond laat, of uiterlijk dinsdagmorgen, zal bekend zijn of Braks de komende zes jaar de FAO gaat leiden. Voorlopig geen schriftjes meer voor Suriname Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft de le veranties van leermiddelen aan Suriname voorlopig stopgezet. Hij vindt dat de Surinaamse au toriteiten eerst orde op zaken moeten stellen. De afgelopen tijd zijn school schriftjes en potloden uit de Ne derlandse leveringen verdwe nen en in de winkels en op de zwarte markt opgedoken. Daar worden ze tegen woekerprijzen aangeboden. Met een bedrag van 14 mil joen gulder. steunt het ministe rie van ontwikkelingssamen werking een leermiddelen pro ject in Suriname. Het is bedoeld om de achterstand in school materialen op Surinaamse ba sisscholen weg te werken. Reddingsplan kost 140 mensen hun baan De controle op de besteding van Nederlandse hulpgelden aan projecten in ontwikkelings landen is zo lek als een mandje. De hulpprojecten worden wel om de haverklap door deskun digen bezocht en beoordeeld, maar die doen vooral „gevoels matige uitspraken. Kosten/ba- ten-analyses worden zelden uit gevoerd". Tot die vernietigende conclusie komt de Inspectie Ontwikkelingssamenwerking. Het CDA wil de kwestie volgen de week aankaarten tijdens het debat over de begroting Ont wikkelingssamenwerking. Er is wel een systeem om projecten regelmatig te controleren (eva lueren), maar de Inspectie noemt .dat een „ritueel-admini stratieve handeling". Het komt niet of nauwelijks voor dat pro jecten na zo'n evaluatie worden stopgezet. De bevindingen van de Inspectie zijn van belang omdat de Tweede Kamer grote waarde hecht aan een meer za kelijke benadering van ontwik kelingshulp. Busproducent Bova in Valkenswaard wordt als zelfstan dige onderneming voortgezet. Het bedrijf, dat onderdeel uitmaakte van het failliete United Bus, wordt overgeno men door twee voormalige directeuren, enkele leden van de familie Van Doorne, de VDL groep uit Hapert en de Engelse importeur van Bova. Het personeelsbestand wordt teruggebracht tot ruim 320 werknemers. Dat betekent dat er 140 personeelsleden moeten worden ontslagen. Uitgangs punt daarbij is dat werknemers die het laatste zijn gekomen, er als eerste uit gaan. Begin vol gende week wordt bekendge maakt voor wie geen werk meer is. Met de bonden is een sociaal plan afgesproken. Curator mr. H. Prinsen van United Bus heeft gisteren laten weten dat hij ook nog kansen ziet voor de chassisbouwer Daf Bus in Eindhoven en de produ cent van streekbussen Den Oudsten in Woerden, waar res pectievelijk 160 en 350 mensen werken. Momenteel wordt met verscheidene kandidaten on derhandeld, aldus Prinsen. Volgens directeur Lijmer was het „ongelooflijk moeilijk" om Bova los te maken van United Bus. „Er waren veel kruisver banden tussen de holding en de drie dochterondernemingen Bova, Den Oudsten en Daf Bus. Juridisch en fiscaal leverde de ontvlechting nogal wat haken en ogen op". In tegenstelling tot de andere onderdelen van Uni ted Bus is Bova van meet af aan buiten het faillissement gehou den. Gistermiddag kwam er ze kerheid over financiering door de banken. Hoewel daarom is gewaagd, verleent de overheid geen steun. De VDL-groep is een conglo meraat van vooral metaalbedrij ven. De groep is ook toeleveran cier van Bova. Lijmer benadruk te dat Vado, de beleggingsmaat schappij van de familie van Doorne, niet is benaderd om in Bova deel te nemen. De Van Doorne's die aandeelhouder zijn gewórden doen dat als pri vé-persoon. Het nieuwe bedrijf start met een risicodragend kapitaal van ruim 32 miljoen gulden. Het be drijfsplan gaat uit van een klei ne winst in het eerste jaar. De hoogste prioriteit heeft het weg werken van de veel te grote voorraad bussen, aldus Lijmer. De vakbonden hebben opge lucht gereageerd. Bestuurder J. Kirkels van de Industriebond FNV zegt optimistisch te zijn over de toekomst van het be drijf. G. van Os van de Unie BLHP zegt blij te zijn dat er on danks de zwakke financiële po sitie van de onderneming toch voldoende ruimte was voor een sociaal plan. De scheermesjesfabriek van Schick Nederland in Amsterdam gaat dicht. Bijna tweehonderd men sen komen daardoor op straat te staan. Dat heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt. Schick is bereid mee te werken aan een sociaal plan. Het Amerikaanse moederconcern Warner- Lambert wil de produktie overhevelen naar een bedrijf in de Verenigde Staten. Ook die fabriek kampt, net als de fabriek in Amsterdam, met te weinig werk. Volgens Warner-Lambert is in Am sterdam slechts 56 procent van de machines ac tief. Schick Nederland, waar alleen oudere type scheermesjes worden geproduceerd, heeft last van de slinkende vraag naar het produkt. Sinds de introductie van nieuwe soorten, begin dit jaar,'is de afzet van oudere modellen gedaald. Rectificatie voor naam 'Chemco' in tv-serie NCRV De NCRV heeft een schikking getroffen met het chemisch bedrijf Chemco uit Soest. In de eerste aflevering van de dra maserie Coverstory kwam een bedrijf met die naam voor dat zich schuldig maakte aan het illegaal dumpen van chemisch afval en moord op een verslag gever. Chemco had gedreigd met een kort geding omdat het zich in zijn goede naam voelde aan getast. Enkele uren voor het kort geding in Amsterdam zou dienen, werd een regeling ge troffen, zo heeft de NCRV gis termiddag meegedeeld. De schrijvers van de serie hadden vorig jaar registers van de Kamers van Koophandel ge raadpleegd en dachten dat er geen bedrijf bestond met de naam Chemco. Toen de serie was opgenomen, bleek dat dat niet klopte, aldus een woord voerder. De NCRV heeft beloofd voor afgaand aan de tweede afleve ring van Coverstory een rectifi catie uit te zenden. Daarin zegt de NCRV te betreuren dat er misverstanden zijn gerezen. Amsterdam Om alvast te wennen aan het autorij den wordt baby-gorilla Awali door zijn verzorgster, Sacha van Rietschoten, dagelijks van Artis naar huis vervoerd. Maandag gaat het aapje namelijk met de auto naar Stuttgart, waar hij met leeftijdsgenootjes in een gorilla-creche wordt geplaatst. FOTO ANP KOEN SUYK

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3