KUNST BOVEN KOEK Communicatief Vreemdgaan ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 Denkwijze r% Op een vliegreis een paar jaar geleden, van Amsterdam naar Bangkok, zat ik naast een Amerikaans echtpaar; hij bij het raam, zij in het midden en ik aan het gangpad. We raakten in gesprek en op een gegeven kwam de onver mijdelijk geijkte vraag naar wat ik deed 'for a living'? Ik was zo dom om me niet op de vlakte te houden en het woord psycholoog te laten vallen. Een paar uur later, ter wijl hij van niets bewust tegen het raam lag te snurken, deed zij mij op gedempte toon het verhaal van haar on gelukkige huwelijk en haar buitenechtelijke 'slaap'aktivi- teiten. Actrice/regisseuse Caroline van Gastel en nazaat Erik Verkade. Tegen Eduard was niets bestand'. roro united photos de boer oiaf k, Toneelspeelster Else Mauhs vond hem 'een lief kreng'. Anderen omschrijven hem als handig, geestig, melancholiek, scherp, be zield, precies, eigenzinnig en chaotisch. Een persoonlijkheid was hij ook. ,,Als Eduard de kamer binnenkwam, was het meteen stil. Voorbestemd voorde koek, maar uitblinkend in de kunst. Het gepassioneerde leven van 'den acteur' Eduard Verkade. Caro line van Gastel maakte een toneelstuk over het leven en werken van de Grand Seigneur van het vooroorlogs toneel. Binnenkort in dit thea ter. Waarom vertellen mensen hun intiemste gedachten en ge voelens aan vreemden en niet aan hun partners of vrienden? De reden is niet het vertrouwen dat zij stellen in de vreemdeling die naar hen luistert, want die ken nen ze immers niet. De reden is ook niet dat aan de 'vreemde' ge sprekspartner een soort van pro fessionele objectiviteit of onbe vooroordeeldheid wordt toege schreven, want het gebeurt heus niet alleen bij 'toevallige' psychi aters of psychologen. Het komt ook voor bij barkeepers, taxi chauffeurs, prostituées, kappers en kapsters en soms ook bij wil lekeurige vreemden die helemaal niet zo'n beroep uitoefenen. Een van de belangrijkste reden is vermoedelijk het feit dat we, pra tend tegen een vreemde, gevrij waard zijn van verwijten of be schuldigingen. Iemand die tegen een medepassagier zijn meest duistere geheimen vertelt, voelt zich veilig in de wetenschap dat hij die persoon nooit meer zal zien. Die wetenschap is bevrij dend. Wat je ook zegt in zo'n si tuatie, het zal nooit nadelig uit werken op een bestaande relatie. Bovendien, als die persoon be vooroordeeld is (bijvoorbeeld overspel absoluut onaanvaarbaar vindt), heeft dat geen conse quenties. Hoe groot de behoefte is aan gelegenheden om op een vei lige en anonieme manier je zelf te kunnen uiten, blijkt uit de snelle opkomst van de zoge naamde'confessie'(biecht)hotli- nes in de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Australië, en inmiddels ook op het Europese vasteland. 'Confessie'hotlines zijn telefoonnummers die men sen bellen om hun diepste gehei men aan te onthullen. Vaak zijn tandemtelefoonnummers be schikbaar om bellers in de gele genheid te stellen naar de beken tenissen van anderen te luiste ren. In tal van steden krijgen de confessielijnen honderden be kentenissen per dag te verwerken waarnaar soms tienduizend of meer mensen luisteren. Er zijn nogal wat mensen, ook in mijn eigen beroepsgroep, die min doen over dit soort 'mode- Verschijnselen en ze beschou wen als een belachelijke, onge wenste en ongezonde uitwas van de moderne samenleving. Dat laatste, namelijk dat het onge zond is, kun je alleen maar vol houden als je niet góed op de hoogte bent van het wetenschap pelijk onderzoek op dit punt. Daaruit valt namelijk als centrale conclusie te trekken dat het ac tief wegstoppen of verdringen van pijnlijke, boze, angstige of verdrietige gevoelens en gedach ten hard werken is en veel ener gie kost. Op de lange duur kan dat wegstoppen de lichamelijke gezondheid ondermijnen. Net zoals andere chronische span ningen, kan het chronisch on derdrukken van gevoelens en ge dachten het functioneren van ons afweersysteem, van hart- en bloedvaten en zelfs de chemi sche processen in onze hersenen en centrale zenuwstelsel beïn vloeden. Kortom, een al te grote geremdheid in het uiten van ge voelens, gedachten en in het doen van bepaalde dingen kan het risico op ernstige en minder ernstige ziektes en stoornissen vergroten. Het kan ook de ernst van symptomen en klachten bij mensen die aan een bepaalde ziekte lijden, doen toenemen. Terwijl geremdheid en onder drukken, althans als dat chro nisch gebeurt, schadelijk kan zijn voor lichaam en geest, heeft het uiten van onze meest intieme ge dachten en gevoelens zowel op de korte als op de lange termijn een gezondheidheidsbevorde- rend effect. Bekennen of op biechten, of dat nou in woord aan de telefoon of in geschrift in een dagboek of in een brief aan een 'dames'blad gebeurt, heeft doorgaans een spanningsver- minderend effect. Voor degenen die daar sceptisch over zijn, heb ik een simpel advies: ga eens op zoek naar die gevoelens of ge dachten waar u nog nooit met ie mand over hebt durven spreken, zoek dan een 'confessie'hotline op, draai het nummer en vertel (anoniem) uw verhaal. U hebt bij dit experiment met uzelf niks te verliezen, behalve dan misschien die paar kwartjes die het gesprek .kost. Wat u er bij te winnen hebt, is niet alleen mogelijk een gevoel van opluchting of ontspanning als u het verteld hebt, maar ook vaak een andere manier van be leven van het probleem en van uzelf. Vaak zal het probleem minder 'zwaar' lijken dan tevo ren en zult u uzelf minder een 'verstopper', een 'heimelijkerd' vinden en eerder iemand die de dingen onder ogen durft te gaan zien. Als u ondanks die mogelijke winsten en het verwaarloosbare verlies toch blijft volhouden dat u zoiets absoluut nooit zult doen, dat het helemaal niet bij u past en u blijft verstoppen, dan durf ik er heel wat onder te verwedden, dat uw voornaamste drijfveer ge woon angst is. En dan niet de angst voor wat anderen ervan zullen denken, want dat doet er niét toe, het gaat immers ano niem. De angst waar het omgaat is, wat psychologen noemen, de angst voor zelfconfrontatie, voor 'u zelf onder ogen komen', voor 'zelfkennis'. Het is overigens bepaald niet zo dat ik geloof dat al het emotionele heil van 'bekentenis nummers' moet komen. Uit het beschikbare onderzoek, zoals dat heel onlangs in het informatieve handboek voor Mental Selfcon- trolxan onder meer James Pen- nebaker (de schrijver van een eerder boek met de veelzeggende titel Opening Up, waar ik al eens eerder naar verwezen heb) is sa mengevat, blijkt dat bekentenis bellers vaak mensen zijn die in hun directe omgeving geen ver trouweling hebben. Een vertrou weling is iemand waaraan het mogelijk is om je diepste gehei men direct toe te vertrouwen zonder dat je de angst hoeft te hebben dat hij of zij daarop ge kwetst of afwijzend zal reageren of daarvan misbruik zou maken. Het kan overigens ook iemand zijn, die eventueel wel gekwetst of boos reageert op wat je te ver tellen hebt, maar die daarom de relatie niet zal opzeggen of de communicatie zal verbreken. Het is precies om deze reden, helaas, dat in veel relaties de ene partner bepaald niet echt de vertrouwe ling van de ander is. Vaak is het in een relatie voor een partner- niet mogelijk om over bepaalde gedachten en gevoelens openlijk te praten, zonder dat de ander daardoor volledig 'op tilt' slaat en de relatie onder druk komt te staan, of zelfs begint te kraken. En toch ligt daarin tegelijk ook onze voornaamste test voor een echte vertrouwensrelatie, name lijk: zijn er voor ons zelfbelang- rijke en regelmatig terugkerende gevoelens en gedachten die we niet of nooit aan onze partner durven toe te vertrouwen? Als het antwoord op die vraag een dui delijk 'nee' is, dan hoeft u niet te bellen. Is het antwoord duidelijk 'ja', dan zou ik er om te beginnen maar eens een telefoontje aan wagen. Maar, let wel, alleen om te beginnen! hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Actrice en regisseuse Caroline van Gastel las Verkades biografie in een periode dat zij 'er nogal ontvankelijk' voor was. „Ik stond op een tweesprong: hij heeft er tientallen keren op gestaan. Wat ik zo in hem bewonder is dat hij zich nooit liet teneerslaan als hij merkte dat hij weer eens de verkeerde weg was inge slagen. Hij ruimde de rommel zo goed en zo kwaad als dat ging op en begon opnieuw. De enorme gedrevenheid van die man... Formi dabel." Verzet Eduard Rutger Verkade leefde van 1878 tot 1961. Jongste kind in een gezin met vijf zoons en twee dochters. Van het zevental beland den er twee in de kunst. Jan werd schilder: Eduard acteur. Dat van Jan vond vader Ver kade niet erg (er waren meer schilders in de familie), dat van Eduard wel. „Toneelspelen is geen vak, zeker niet in Nederland." Het was de tijd van de Grote Gebaren. Rea lisme tot in het absurde. In het Theatre Libre in Parijs hing André Antoine bij een scène in een slagerswinkel echte hamman op het to neel. En in Nederland dook het publiek hui verend in elkaar als een kwijlende Louis Bouwmeester in de gedaante van Shylock (Koopman van Venetië) zijn recht op een pond mensenvlees kwam opeisen. Het sinis tere geknars van des onverlaats tanden moet tot op het schellinkje te horen zijn geweest. Eduard Verkade verzette zich tegen dat soort toneel. Innerlijk was belangrijker dan uiterlijk. Eerste conflict. Met de collega's en met de critici. „De heer Verkade heeft onge twijfeld talent, misschien zelfs veel, maar nij moet eerst nog op het toneel leren lopen". „Wij mogen niet ontkennen dat de heer Ver kade enkele goede momenten had." „Zou de heer Verkade niet af kunnen leren het toneel op te komen en te verlaten mei haastige reu ze-stappen?" Hij moet een soort Monsieur Hulot avant la lettre zijn geweest. Een lange, onhandige man die in Vondels Gijsbrecht van Amstel als Arend zijn grote debuut zou maken, maar al tijdens de repetities zo verbouwereerd raakte door het 'orgel' Theo Mann-Bouwmeester dat hij zijn tekst vergat. Terwijl hij op de vraag van Badeloch („Heer broeder, wei wat is dit? Hoe keert ge dus alleen? O God. waar blijft mijn heer. Is hij gebleven?") toch alleen maar 'Nee' hoefde te antwoorden. Eduard Verkade later: „Met haar manier van praten, joeg ze me de stuipen op het lijf." Anders Dat moest anders, meende Verkade. En hij niet alleen. Actie Tomaat in het begin van de twintigste eeuw. Het duo Verkade/Royaards tegen de gevestigde orde. Een ongelijk ge vecht aanvankelijk. Want, schreef de pers, 'hoe prachtig was weer dat ontzield ter ne- derzijgen' van mevrouw Theo Mann. 'Aartss loper Verkade' kreeg menig veeg uit de pan. Hetgeen hem niet belette door te gaan op de ingeslagen weg. „Iedere vorm van consolida tie betekent verstijving". En: „Artistiek is het juist dat te doen, wat over twintig jaar juist zal zijn." Caroline van Gastel: „Dat vind ik zo knap in hem. Hij was altijd aan het sappelen, liep enorme risico's, maar liet zich door niets en niemand tegenhouden. Ons toneelstuk was echt iets voor hem geweest. We hebben het geld ook overal vandaan moeten sprokkelen. De gemeente Amsterdam sprong er als eerste in, daarna werd het iets minder moeilijk. We hadden 250.000 gulden nodig. Verleden jaar Eduard Verkade als Elckerlyc. maart ben ik gestart: nu pas kunnen de repe tities beginnen." De eerste lijnen werden door Van Gastel samen met Simone Ettekoven op papier ge zet. Schrijver Karei Hermans stroomlijnde het stuk. Kern: hoe ga je met creativiteit om en met welke problemen moet je afrekenen. Caroline van Gastel: „Het wordt geen pure biografie. We zien Eduard Verkade bezig met een repetitie. Hij geeft aanwijzingen aan zes jonge acteurs. Zijn leven komt terug in flash backs. Zijn financiële problemen, zijn talrijke passionele relaties. Rokkenjager De room in de koffie. Eduard Verkade trouw de vier keer, maar daar bleef het niet bij. De gevierde acteur en regisseur was dol op vrou wen en de vrouwen op hem. Else Mauhs, de 'harp' van het Nederlands Toneel: „Eduard is een kreng. Maar een lief kreng." Een stoet van dames schijnt aan zijn sponde te zijn voorbijgetrokken. Enny (Lientje) Vreede, Rie Cramer, Fie Carelsen, Nel Stants... Caroline van Gastel: „Het verbazingwekkende van al die affaires was dat de vrouwen hem door dik en dun bleven steunen. Ook als hij ze - neem me niet kwalijk dat ik me zo onparlementair uitdruk - al hoog en breed had vervangen door een ander." Een onstuimig leven. Waarin diepte- en hoogtepunten elkaar in razend tempo aflos ten. 1911. Eduard Verkade opnieuw in moei lijkheden. Wat niet wil zeggen dat hij zich wenend achter de coulissen terugtrok. „Weet je wat? We gaan naar Indië." Nog op de boot in hel? Noordzeekanaal troggelde hij uit- zwaaiers de laatste benodigde drieduizend gulden uit de zakken. Zodat hij pas in Batavia hoefde te embarkeren in pladts van - zoals dreigde - in IJmuiden. De toernee door Indië was misschien wel het grootste succes van zijn leven. Binnen een half jaar had hij z'n schuld van 50.000 gulden weggewerkt. Verkadomanie over spoelt de archipel" blokletterden de kranten. En: „Er waren zoveel toeschouwers dat de balcons zwiepten onder den zwaren last." Macbeth tussen de klapperbomen. „Zijt gij een man?" sist Lady Macbeth haar moorden de echtgenoot toe. „Ja", antwoordt die, „én een man die de moed heeft te aanschouwen, waarvoor de duivel zou verbleken." Weinigen zullen hun vrouw zo krachtig en zo fraai van repliek hebben gediend als Mac beth Verkade. Nazaat Erik Verkade, directeur van een bloembollenbedrijf in Lisse: „Mijn oom was iets heel bijzonders. Hij was groot, had borstelige wenkbrauwen en beschikte over een prachtige stem. Als hij een kamer binnenkwam, was het meteen stil. Hij kreeg ook alles voor elkaar. Ik herinner me hoe m'n vader en mijn ooms zich altijd weer plechtig voor namen geen cent aan Eduard te geven ook al barstte hij van de schulden. Maar niet zodra was hij binnen, of ze gingen voor de bijl. Tegen Eduard was niets bestand." Trots Erik heeft zijn oom nog zien spelen. Maar daar herinnert hij zich weinig van. „Ik was een kind. Het enige wat ik nog weet, is dat het erg lang duurde en dat we er allemaal waren, de hele familie. We waren trots op Eduard. Hij was het beroemde bewijs dat we meer konden dan alleen maar koekjes bak ken. De familie Verkade bestond uit een bon te mengeling van ondernemers en kunste naars. Jan bijvoorbeeld was een eminent schilder. Maar dat is pas veel later tot Neder land doorgedrongen." Verkade, luidt de werktitel van het toneel stuk. Wie daar meteen Eduard bij denkt in plaats van koek en chocolade, moet wel heel erg oud zijn. Maar dat mag geen bezwaar zijn. Drama in overvloed. Het gaat straks dVer Eduard Verkade, de bezeten toneelvernieu wer. Over de conflicten die hij uitvocht met zelfs modern denkende collega's als Willem Royaards ('Mijn beste Verkade... Ons schei den werelden') en - dat vooral - over Hamlet, een rol die hij talloze malen heeft gespeeld en die hem het meest aan het hart lag. Eduard Verkade als de prins van Denemar ken, die het betrekkelijke van alle dingen in ziet en daar in briljante monologen kond van doet. Dat moet heel erg mooi geweest zijn. Caroline van Gastel zachtjes: „Dat denk ik ook. Hij speelde tenslotte zijn eigen leven." schrijven, Eduard Verkade, de Grand Seigneur van het voor oorlogs toneel. „Ik bedoel, met één woord ben je er niet." Als ze dan toch een poging waagt, zou ze hem in de eerste plaats een gentleman willen noemen. En een onverbe terlijk optimist. Verder was hij handig, scherp, melancholiek, geestig, charmant, ei genzinnig, bezield, chaotisch, precies... Caro line van Gastel - actrice en regisseude - puf fend: „Ja God zeg, wat was die man eigenlijk niet. Hij stak zo gecompliceerd in elkaar." Op 20 december gaat in schouwburg De Speeldoos te Zaandam een toneelstuk in pre mière dal handelt over 'leven en werken van Eduard Verkade'. Telg uit een geslacht dat het Nederlandse volk allereerst in verband pleegt te brengen met De Meisjes van en met chocolade en biscuitjes. Ook Eduard was voorbestemd voor het Zaanse familiebedrijf. Maar hij prefereerde de armoe van de kunst boven de rijkdom van de koek. Wat slechts een van de fascinerende facetten is uit een meeslepend leven. Spotprent van P. v.d. Hem. Eduard Verkade als Hamlet. foto archief

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 36