'Debat over verzorgingsstaat heeft vleugels gekregen' Braziliaanse parlement beerput van corruptie Koning Hussein niet bang voor verkiezingsuitslag Feiten &Meningen ZATERDAG 6 NOVEMBER 1993 2 HAARLEM JOLANDA OUKES De Braziliaanse parlementariër Joao AJves de Almeida is wat je noemt een geluksvo gel. Sinds 1988 heeft hij 24.000 keer een prijs gewonnen in de loterij. Hij heeft op die manier een vermogen van bijna 19 miljoen gulden vergaard. Althans, dat houdt hij de parlementaire commissie voor die onderzoek doet naar corruptie in het Braziliaanse parlement. Alves de Ameida is een van de tientallen parlementariërs, (ex-)ministersen gouver neurs die een rol spelen in Brazilië's jong ste corruptieschandaal. De absolute hoofd rol is echter weggelegd voor de begrotings commissie van het parlement, die beslist over de verdeling van het overheidsbudget. Deze commissie is zo populair dat het aan tal leden twee jaar geleden bijna werd ver dubbeld. Het commissielidmaatschap is dan ook zeer lucratief, zo blijkt nu. Het bedrijfsleven heeft voor wijzigingen in hef overheids budget fors geld over. De parlementariër die ervoor zorgt dat een amendement wordt aangenomen, krijgt 2 tot 3 procent van het bedrag dat een bepaald bedrijf via de gewijzigde begroting krijgt toebedeeld. De zaak kwam aan het rollen toen tegen standers van een herziening van de Grond wet die het mogelijk moet maken meer staatsbedrijven te privatiseren onthul den dat er een levendige handel bestaat in zetels in de begrotingscommissie. Voor een plaatsje in deze commissie heeft een 'ambitieuze' parlementariër al gauw enkele honderdduizenden guldens over, te beta len aan medeparlementariërs die zich sterk maken voor de kandidatuur van de ambi tieuze politicus. Dat geld verdient hij dub bel en dwars terug door begrotingswijzigin gen in te dienen waar bepaalde bedrijven voordeel van hebben. Al tijdens Collorgatehet corruptieschan daal dat president Fernando Collor de Mel- lo vorig jaar de politieke kop kostte was aan het licht gekomen dat er werd gesjoe meld met de federale begroting. Uit 's lands schatkist werden wegen betaald die nooit waren aangelegd, liefdadigheidsin stellingen gefinancierd die niet bestonden en vrij besteedbaar projectgeld overge maakt aan parlementariërs die de begro ting steunden. De onthullingen noopten enkele hoge ambtenaren tot opstappen. De ware schuldigen, de leden van de begro tingscommissie, bleven echter buiten schot. De econoom José Carlos Alves dos Santos wierp enkele weken geleden echter de knuppel in het hoenderhok. Zijn onthullin gen legden aanzienlijk meer gewicht in de schaal dan de beschuldigingen van de te genstanders van de grondwetsherziening. Alves dos Santos wist waarover hij sprak. Hij was tot voor kort directeur van de par lementaire Afdeling Begrotingszaken. Dos Santos' openhartigheid is evenals Col lorgate het produkt van een toevallige sa menloop van omstandigheden. In het geval van Collor de Mello was het een ruzie met broer Pedro, die in het blad Veja de presi dent beschuldigde van druggebruik, ont rouw en fraude. In het geval van Dos San tos was het de verdwijning van diens echt genote. Dos Santos werd enkele weken geleden door de politie opgepakt omdat hij ervan wordt verdacht zijn vrouw te hebben ver moord en het lichaam te hebben verstopt. Mevrouw Dos Santos is al sinds eind vorig jaar spoorloos. De politie geloofde Dos Santos niet toen hij zei dat zijn vrouw is ontvoerd, spitte verder en vond in zijn wo ning ruim 2 miljoen gulden. De voormalige directeur bekende subiet dat hij het geld heeft verdiend met illegale zaken. Hij bewerkte amendementen op de begroting en wijzigde eigenhandig de con cept-begrotingen die ministeries hem stuurden. Als bewijs voor zijn verklaringen noemde hij de namen van degenen die hadden meegedaan aan de malversaties. Dos Santos' bekentenis lijkt overigens niet ingegeven door een plotseling opborrelen de wroeging, maar louter bedoeld om zich zelf nog meer ellende te besparen. Want tij dens het onderzoek stuitte de politie naast de ruim 2 miljoen gulden ook nog eens op 30.000 valse dollars en sporen van cocaïne. Dat kan er op duiden dat de ex-directeur zich ook bezighield met handel in vals geld en verdovende middelen. Voorlopig lijkt Dos Santos' afleidingsma noeuvre te werken, want het namenlijstje dat hij de politie verstrekte, heeft geleid tot een politieke aardbeving. De stafchef van het kabinet, Henrique Hargreaves, en mi nister Alexandre Costa (Regionale Integra tie) zijn hangende het onderzoek op non- actief gesteld en president Itamar Franco zelf niet beschuldigd is bereid eerder op te stappen.om vervroegde verkiezingen te kunnen houden. Alleen op die manier denkt hij de bezem te kunnen halen door de politiek. Alves de Almeida waagt voorlopig geen gokje meer. Sinds het schandaal in de openbaarheid is gekomen, zijn de inkom sten van de loterijen dramatisch gekelderd. De Nationale Loterij-Organisatie heeft op verzoek van het Openbaar Ministerie bere kend dat om op wettige wijze 9 tot 10 mil joen dollar te winnen, de deelnemer zo'n 30 miljoen dollar aan loten zou moeten hebben besteed. Het verlies wordt simpel weg gerubriceerd onder het kopje 'onkos ten voor het witwassen van smeergelden'. Socialist in crisistijd over de toekomst van de Nederlandse economie De economische crisis laat diepe sporen na. Moordende concurrentie op de wereldmarkt heeft voor massawerk loosheid gezorgd; een overdadig beroep op de sociale uitkeringen jaagt de kosten voor burgers en bedrijven op. Wat kan een sociaal-democraat in crisistijd nog? DEN HAAG PETER DE VRIES EN YVONNE ZONDEROP Wim Kok laat de naderende ver kiezingen en de dagelijkse be slommeringen van politiek-Den Haag even rusten om zich te concentreren op de toekomst van de Nederlandse economie. De minister van financiën, PvdA-leider en vice-premier, wil niets weten van wéér een ingrij pende renovatie van het bouw werk van de sociale zekerheid. Vermindering van het aantal uitkeringsgerechtigden en ja renlang volgehouden soberheid, vormen de enige manier om de gapende kloof tussen de geves- tigden en buitenstaanders op de arbeidsmarkt te overbruggen. Een interview boven dat ravijn, over het nut van de liftjongen en winkels die langer openblij ven. De snel stijgende werkloosheid baart hem zichtbaar zorgen, vooral onder de mensen aan wat eufcfpiistisch in pen Haag heet 'de onderkant van de ar beidsmarkt'. „Ér komen op de arbeidsmarkt steeds meer men sen die alleen maar eenvoudig werk kunnen doen en anders geen baan hebben. Laten we rustig inzien dat het vaak al lochtonen zijn die door een ge brekkige opleiding met dat pro bleem kampen. Heel veel kin deren van immigranten hebben weinig mogelijkheden en ko men nauwelijks aan de bak. Het zou buitengewoon nuttig zijn om in de dienstverlening en in het midden- en kleinbedrijf functies in te voeren die de laatste tijd uit Nederland ver dwenen zijn. Eenvoudig werk met een eenvoudige betaling." Dan hebben we het over de te rugkeer van de liftjongen, de man die de garage bewaakt? „De hamburger-economie", zegt Kok ironisch, om serieus te vervolgen: „We staan voor de keuze: óf we passen onze eco nomie aan, óf we laten de men sen die niets anders kunnen langs de kant staan, met alle ge volgen voor het zwarte en cri minele circuit van dien. Het ri sico van de tegenstellingen tus sen de 'haves' en have-nots' wordt dan veel groter. Als ik moet kiezen, en we móeten kie zen, dan maar liever het type samenleving met meer eenvou dige, laagbetaalde arbeid dan doorgaan op het pad van de af gelopen tien jaar, waarbij de of ficiële economie goed werd be schermd en veel mensen langs de kant bleven staan." De regering kan de helpende hand toesteken bij het creëren van dergelijke banen, zegt Kok, door geleidelijk premies en be lastingen te verminderen. De hoge rekening die een werkge ver krijgt van de belastingdienst en de sociale zekerheidskassen,. ligt mede ten grondslag aan het verdwijnen van veel laagge schoolde banen. „Dat betekent dat je het beleid op de middel lange termijn niet alleen moet richten op verlaging van het fi nancieringstekort, maar ook op vermindering van de lasten druk. Daar moet je echt iets aan doen." Werktijden „Daarmee zijn we er niet. Ik denk dat we er niet aan ontko men bedrijven en instellingen langer open te stellen. Dat is een heel gevoelig onderwerp. Iedereen in Nederland heeft de mond vol van flexibilisering en aanpassing, maar de winkels moeten wel op tijd dicht. Het hoeft geen jungle van arbeidstij den te worden. Maar we moe luchthaven, de aanleg van de Betuwelijn en containertermi- nals op de Maasvlakte: „Houd die sterke punten goed vast, want het is écht onvervangbaar. Als je een jaartje geen investe ringen pleegt, mis je letterlijk de boot." Wanneer een kabinet extra geld uittrekt voor research en in de infrastructuur, wordt dat alom prachtig gevonden. Belasting verlaging is nog mooier. Maar zo'n reorganisatie van de verzor gingsstaatals u net schilderde, met lagere lonen, sobere uitke ringen en andere werktijden, wordt nauwelijks aanvaard. Kok: „Ik kan ervan getuigen dat verdergaand ingrijpen in de ver zorgingsstaat op grote weer standen stuit. Maar in deze af gelopen periode hebben we toch doorbraken geforceerd. De WAO is aangepast. Voor de bij stand liggen nu voorstellen op tafel om misbruik verder te be- strijden zonder dat het mini mum als zodanig wordt aange tast. Het is een beetje met val len en opstaan gebeurd, dat geef ik toe. Maar het debat over een zekere herinrichting van onderdelen van de vérzorgings- staat heeft in Nederland wel vleugels gekregen. En dat was ook nodig." „We zullen de komende jaren het stelsel van sociale zekerheid zodanig moeten masseren, dat er veel meer gericht gebruik van wordt gemaakt door de mensen die het nodig hebben. Met daarbij het accent op bescher ming van die mensen die niks anders hebben." De PvdA-leider oordeelt: niet het uitkeringenstelsel zelf hoeft op de schop, maar het beroep erop moet drastisch beperkt worden: „Mensen worden er naturlijk goed gek van wanneer je voortdurend aan de gang bent met de ene hervormings operatie na de andere. Het ge bruik vari het sociaal stelsel moet beperkt worden tot de mensen die het nodig hebben." Minister Kok van financiën, ten in Nederland weer gaan wennen aan het werken op wis selende tijden. Ook eens op za terdag, bij voorbeeld. Dan kun nen de arbeidskrachten veel flexibeler ingezet worden. En dat zijn allemaal factoren die, als je ze goed gebruikt, min stens zo zwaar wegen als een statische berekening van hoe hoog de arbeidskosten wel niet zijn." Wie de portier terug wil in de winkel, ontkomt niet aan een discussie over het minimum loon. Dan hebben we het pas echt over laag betaald werk. Kok: „Ik pleit voor het creëren van banen die betaald worden tussen het minimumloon en wat nu de laagste CAO-schalen zijn. De prijs van het loslaten van het wettelijk minimumloon is mij te hoog. Zo'n verlaging heeft onvermijdelijk gevolgen voor de minimum-sociale uit keringen. Ik zie niet goed hoe je mensen een uitkering kunt ge ven die hoger is dan het loon dat ze verdienen als ze gaan werken. We moeten het sociale minimum op peil houden voor de mensen die het echt nodig hebben. De rest van de mensen moet dan maar iets van hun verworvenheden inleveren. Protectionisme Hij is net terug van een reis naar Japan en Indonesië, twee lan den die model staan voor de krachtige opmars van de Aziati sche economieën en het gelijk tijdig verval van de Europese bedrijvigheid. Van de kracht van de economische vijand is Wim Kok niet bovenmatig on der de indruk geraakt. „Ik ben zelfs enigzins gerustgesteld. De landen in Zuidoost-Azië kun nen niet blijvend goedkoop pro duceren en een sterke concur rentiepositie opbouwen, zonder ooit tegen grenzen op te lopen. In sommige van de lagelonen landen gaan de salarissen nu al heel snel omhoog. In China en Vietnam dreigt een oververhit ting van de economie. Het eco nomisch wonder kan best een aantal jaren duren, maar na tuurlijk niet eeuwig." Kok verwerpt de gedachte die de laatste tijd wel in landbouw, industrie en vakbeweging wordt gehoord om de internationale concurrenten maar even de toe gang tot de Europese markten te bemoelijken. Een tijdelijk protectionisme zou Europa de tijd geven zijn economie te wa penen tegen de hoogwaardige elektronica uit lagelonenlan den en de buik-partijen staal uit Oost-Europa. „Een beetje zelfbeschenning hebben we in de EG nu al, maar ik ben er eigenlijk geen voor stander van. Per saldo is een volledig vrije uitwisseling van goederen en diensten het beste dat je in de wereld kunt hebben. Ik waarschuw ook tegen neigin gen om, als het economisch al lemaal wat tegenzit, die zelfbe scherming maar verder op te voeren. Ook de mensen in de landbouw zullen moeten begrij pen dat we de problemen niet oplossen door de zaken maar te houden zoals ze waren." „Hetzelfde geldt voor de indu strie. Als we Oost-Europa echt een kans willen geven, als we willen dat de democratie daar beklijft, dat de onafhankelijk heid van die landen gewaar borgd wordt, en als we tegelij kertijd weten dat financiële hulp ook z'n beperkingen heeft, dan zul je handelsmogelijkhe den moeten verruimen. Dan moet je je markten openstellen, en niet bij ieder textielprodukt of ieder staalprodukt zeggen: u komt hier niet binnen. Als we alleen maar aan onszelf dénken, moeten we over vijf jaar niet klagen als blijkt dat de landen in Oost-Europa hun eigen proble men niet hebben opgelost. En dan maar klagen dat er zo veel migranten op ons afkomen. Per saldo zijn we van protectionis me nooit beter geworden. Han- delsoorlogen zijn vaak genoeg voorbodes geblekèn van veel ernstiger conflicten. Eigen kracht Volgens de minister hebben Ne derland en Europa juist genoeg sterke punten om de wereldwij de concurrentie het hoofd te bieden, „zolang je de punten waar je sterk in bent en sterk in wilt blijven maar goed benut". „Menselijk kapitaal is erg be langrijk. Opleiding, scholing, de internationale oriëntatie van onze bevolking en land, het zo veel mogelijk toepassen en ver der ontwikkelen van moderne technologie. Maar ook onze transportmogelijkheden, onze haven, Schiphol." De bewinds man trekt een conclusie, die verraadt waarom het PvdA- CDA-kabinet zo'n haast maakt met de uitbreiding van de AMSTERDAM TOM DE QUAASTENIET De parlementsverkiezingen van 8 november 1989 in Jorda nië staan bekend als de meest vrije verkiezingen in een Ara bisch land in het Midden-Oos ten. Dat betekent dat ze de toets van de westerse kritiek nog niet kunnen doorstaan, maar dat ze vergeleken met wat in de Arabische buurlan den gebruikelijk is, een hoog democratisch gehalte hebben. De Moslim Broederschap be haalde veertig procent van de stemmen. Aanstaande maan dag, exact vier jaar later, kun nen de Jordaniërs opnieuw naar de stembus. Waarnemers menen dat de fundamentalis ten ditmaal een absolute meerderheid in het parlement kunnen behalen. Koning Hussein neemt een ge calculeerde gok door de ver kiezingen juist nu door te la ten gaan. Zijn adviseurs heb ben de afgelopen maanden meermalen gewaarschuwd voor de mogelijke gevolgen. De verkiezingen kunnen door de kiezers worden gebruikt als een referendum over het in september gesloten principe akkoord tussen de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) en Israël. Hussein heeft er alles aan ge daan om te voorkomen dat het zover komt. Zo heeft hij een verbod uitgevaardigd op het organiseren van politieke bij eenkomsten. Het Islamitisch Actiefront, in feite de politieke vleugel van de Moslim Broeder schap die zich als sociale or ganisatie heeft georganiseerd en niet als politieke partij is zo de mogeljkheid ontnomen haar achterban op te zwepen tegen het akkoord. Geen referendum Daarnaast heeft de koning het grote Palestijnse bevolkingsdeel opgeroepen zich terughoudend op te stellen. Iedere Palestijn die overweegt terug te keren naar de westelijke Jordaanoever waar een Palestijnse staat moet worden gevormd is gevraagd niet naar de Jordaanse stembus te gaan. Inmiddels heeft de ko ning dit verzoek afgezwakt. De Palestijnen zelf beschouwen de verkiezingen niet als een refe rendum. Jordaanse Palestijnen die zich verkiesbaar stellen, ver mijden nationalistische onder werpen in hun campagnes. Voor hen staan zaken als verbe tering van de gezondheidszorg en de infrastructuur boven aan de agenda. Het besluit van Hussein om de verkiezingen niet uit te stellen is mede ingegeven door interna tionale druk. Premier Rabin van Israël bezocht Hussein in het geheim om het belang van de democratie te benadrukken. De Verenigde Staten hanteerden in bedekte termen een econo misch dreigement, namelijk het intrekken van het hulpprogram ma, als de jonge democratie een andere weg zou inslaan. Ten slotte had Hussein nog een persoonlijk motief. De monarch beschouwt Jordanië als de enige echte democratie van het Mid den-Oosten Israël telt in zijn optiek niet mee en zichzelf als de belangrijkste strateeg achter het democratiseringspro ces. Jordanië heeft dan ook een duidelijke voorbeeldfunctie in de regio, vindt Hussein. Het op schorten van de vrije verkiezin gen zou dit imago een zware deuk toebrengen. De koning heeft het democrati seringsproces in gang gezet na de voedselrellen van april 1989. De bevolking ging toen massaal de straat op om protesteren te gen de economische nood maatregelen die de regering had ingevoerd. Premier Rifai had net een overeenkomst ge sloten met het Internationaal Monetair Fonds. In ruil voor steun van het fonds moest Jor danië onder meer zijn begro tingstekort beperken en de im port indammen. Dat leidde tot prijsverhogingen voor zaken als benzine, alcohol en olijfolie. De demonstraties ontaardden al snel in rellen waarbij overheids gebouwen werden aangevallen en winkels geplunderd. Hussein moest het leger inzetten om de rust te herstellen. Nadat de rust weer enigzins was hersteld, nodigde Hussein dele gaties uit de opstandige provin cies uit om hun wensen op tafel te leggeiï. De belangrijkste eisen waren: het ontslag van de rege ring-Rifai, het terugdraaien van de economische maatregelen en de invoering van een demo cratisch politiek systeem. Aangezien de koning niet van plan was de overeenkomst met het IMF te beëindigen, was hij gedwongen aan de eisen te vol doen. De nieuwe premier, Bin- Shaker, maakte een kieswet, waarna de beloofde verkiezin gen op 8 november 1989 plaats vonden. Grote overwinnaars werden de fundamentalisten die ruim veertigprocent van de stemmen behaalden. Die overwinning was te voor zien. De islamitische beweging was goed georganiseerd in de Jordaanse maatschappij. De Moslim Broederschap kon haar hele netwerk van religieuze scholen, juridische kantoren, sociale instellingen en moskee ën benutten tijdens de verkie zingscampagne. Veel arme Pa lestijnen die de van de sociale programma's hadden geprofi teerd, stemden op de Broeders! Lastercampagne De islamitische beweging heeft in de jaren daarna eigenlijk al leen nog maar aan kracht ge wonnen, ondanks allerlei maat regelen van het regime. De re gering heeft de kieswet en het districtenstelsel gewijzigd ten nadele van de fundamentalis ten. Bovendien is in de rege ringsgetrouwe media een laster campagne tegen hen gevoerd. De regering is echter de laatste jaren onder zware druk geko men als gevolg van de voortdu rende economische crisis en de groeiende verarming. Jordanië is door de Golfoorlog verder economisch verzwakt en de angst voor nieuwe voedselrellen is reëel. Het is dan ook waar schijnlijk dat de grote groepen armen, maar ook het grote Pa lestijnse contingent dat het ak koord tussen Arafat en Rabin af keurt, op het Islamitische Actie front zullen stemmen, waardoor deze fundamentalistische partij een meerderheid in het parle ment kan behalen. De angst dat dit zal leiden tot Algerijnse toestanden is echter volkomen ongegrond. In Alge rije dreigden de fundamentalis ten een einde te maken aan het democratisch stelsel. Leger en regering draaiden het democra tiseringsproces terug, verboden het Islamitische Heilsfront (FIS) en sindsdien wordt de Algerijn se samenleving beheerst door onderdrukking en geweld. De fundamentalisten in Jorda nië hebben daarentegen altijd een werkbare relatie met Hus sein gehad en hebben hem bij binnenlandse problemen ge steund. Daarnaast hebben zij een akkoord ondertekend waar in zij de constitutionele monar chie als staatsvorm erkennen. Hussein heeft daarom weinig reden tot vrees. Hoe de verkie zingen ook zullen verlopen, voor zijn troon maakt het geen wezenlijk verschil. Uiteindelijk behoudt de koning een groot deel van zijn macht. Het besluit om nu vrije verkiezingen te houden lijkt dan ook nauwelijks een gok te zijn geweest. Tom de Quaasteniet is mede werker van de Middle East Re search Associates (MERA). Koning Hussein heeft de fundamentalisten van de Moslim-Broederschap gewaarschuwd dat hij tijdens de verkiezingscampagnes geen openbare veroordelingen van het vredesproces duldt. Kandidaten voor de Broederschap, zoals Anees, leggen dit verbod naast zich neer. Ook moslim-vrou wen (foto) die zijn aangesloten bij de Broederschap nemen deel aan verkiezingsbijeenkomsten. foto afp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2